Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    94

    Default Τάβλι - Το αγάπημενο των Ελλήνων

    Λαμβάνοντας υπ΄ όψη την δημοτικότητα του παιχνιδιού στην Ελλάδα, θα μπορούσαμε να πούμε ό,τι είναι αποκλειστικά το εθνικό παιχνίδι της χώρας μας.



    Και όμως, με το όνομα "Backgammon" είναι γνωστό όχι μόνον γύρω από την Μεσόγειο, αλλά και σε όλον τον κόσμο.
    Αλλά η Ελλάδα είναι φυσικά μία από τις χώρες που καλλιέργησαν σημαντικά το τάβλι, όπως και άλλες χώρες κυρίως της ανατολικής Μεσογείου.

    Λένε, πως οι Βρετανοί έφεραν το παιχνίδι από τις Ινδίες τον καιρό της αποικοιοκρατίας. Παρ΄ όλο που αυτή η εξήγηση είναι πολύ πιθανή, πρέπει να πούμε ό,τι το τάβλι είναι πολύ πιο παλιό παιχνίδι. Εφευρέθηκε στην Μεσοποταμία, την χώρα του Ευφράτη και του Τίγρη. Πρωταρχικά χρησιμοποιώταν για αναπαραστάσεις και αναλύσεις πολεμικών μαχών, όπως και το σκάκι.

    Με τον καιρό μπήκαν όμως και τα ζάρια στο παιχνίδι και ο άβακος άλλαξε την πρωταρχική όψη του πολλαπλές φορές, ώσπου πήρε την σημερινή μορφή του (βλ. επάνω).
    Οι διάφοροι λαοί συνήθιζαν να ονομάζουν το τάβλι στην δική τους γλώσσα.
    Π.χ. οι Ρωμαίοι το έλεγαν "Tabula" (Tavolo στα Ιταλικά = τραπέζι), που εξηγεί το Ελληνικό όνομα «Τάβλι».

    Ανάμεσα στο 1743 (πρώτη καταγραφή κανονισμών από τον Άγγλο Edmond Hoyle) και το 1931 (νέα διατύπωση κανονισμών στην Β. Αμερική) δημιουργήθηκαν πολλές παραλλαγές του παιχνιδιού.
    Το κλασικό Ελληνικό «Τάβλι» αποτελείται από τρεις τέτοιες παραλλαγές, που είναι οι «Πόρτες», το «Πλακωτό» και το «Φεύγα».

  2. #2
    New Member
    Join Date
    06-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    94

    Default

    Για τους μερακλήδες του "αθλήματος"

    Σκάλιστο Ξύλινο Τάβλι - Μέγας Αλέξανδρος





    Και διάφορα άλλα σχεδια θα βρείτε εδώ:
    http://www.budhasflower.gr

  3. #3

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    ZOOLANDER φιλε ωραιος!Πολυ ωραιες οι πληροφοριες σου τοσο ιστορικα οσο κ σε σχεση με τις συνηθειες του λαου μας φιλε!
    Αλλα εαν το κοιταξουμε λιγο ''αλλιως'' το θεμα....ΔΕΝ υπαρχει,ΔΕΝ υπαρχει λεμε μεγαλυτερο χασιμο χρονου τοσο για τους 20αρηδες οσο κ για τους 40αρηδες απο το ταβλι!!Ελεος υπαρχουν κ πιο δημιουργικα πραματα να κανουμε με την ωρα μας που ετσι κ αλλιως στοιχιζει πολλα απο το να κοπαναμε τα ζαρια κ τα πουλια!
    Τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω βρε παιδια κ δεν το λεω ουτε με κακια αλλα ουτε κ με ειρωνια ενταξει?

  4. #4
    New Member
    Join Date
    06-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    94

    Default

    Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου, αλλά το ίδιο μπορεί να σκεφτεί από την πλευρά του και ένας που παίζει όλη μέρα τάβλι σε ένα καφενείο, κοιτώντας το απέναντι γυμναστήριο.

    «Αυτοί δεν έχουν τίποτα άλλο να κάνουν από το να σηκώνουν κάθε μέρα σίδερα και μπάρες;»

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    ZOOLANDER φιλε ωραιος!Πολυ ωραιες οι πληροφοριες σου τοσο ιστορικα οσο κ σε σχεση με τις συνηθειες του λαου μας φιλε!
    Αλλα εαν το κοιταξουμε λιγο ''αλλιως'' το θεμα....ΔΕΝ υπαρχει,ΔΕΝ υπαρχει λεμε μεγαλυτερο χασιμο χρονου τοσο για τους 20αρηδες οσο κ για τους 40αρηδες απο το ταβλι!!Ελεος υπαρχουν κ πιο δημιουργικα πραματα να κανουμε με την ωρα μας που ετσι κ αλλιως στοιχιζει πολλα απο το να κοπαναμε τα ζαρια κ τα πουλια!
    Τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω βρε παιδια κ δεν το λεω ουτε με κακια αλλα ουτε κ με ειρωνια ενταξει?


    </blockquote id=quote>

    φιλε μου ακαλουπωτε θα διαφωνησω εν μερει μαζι σου,γιατι πολυ απλα το ταβλι ειναι ενας ευκολος τροπος να χαλαρωσεις,να πεις καμια βλακεια με την παρεα σου,να ξεθυμανεις!3-4 παρτιδες ταβλι στο καφε μαζι με την παρεα σου ειναι ενα απο τα πιο αναζωογονητικα και ευχαριστα πραγματα,τουλαχιστον ετσι αισθανομαι εγω.
    και σιγα τωρα μη στοιχιζει χρονο απο τη ζωη μας το ταβλι,αν δεν τρωγαμε εκει την ωρα μας ολο και καπου αλλου θα την αναλωναμε......δηλαδη τα ιντερνετ παιχνιδια,το chat,το μπιλιαρδο και τοσα αλλα δεν ειναι χασιμο χρονου;απλα ειναι ενας ωραιος τροπος να χαλαρωσεις και να τα πεις με τα φιλαρακια σου μεσα σε ενα κλιμα ευφοριας. ο καθενας οπως τη βρισκει,απλα το ταβλι ταιριαζει λιγο και με την ιδιοσυγκρασια μας καθως ειναι φασαριοζικο,σιγουρα ομως το προτιμω απο τη νταμα:D
    ()

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ok guys σιγουρα απο τη μερια σας εχετε δικιο,κανενα προβλημα!Οπως ειπατε κ οι δυο πολυ σωστα ειναι απλα το πως το βλεπει ο καθενας!!
    Νικο φιλε,αγαπητε ZOOLANDER οπως αισθανεται ο καθενας καλυτερα!:D

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    ZOOLANDER φιλε ωραιος!Πολυ ωραιες οι πληροφοριες σου τοσο ιστορικα οσο κ σε σχεση με τις συνηθειες του λαου μας φιλε!
    Αλλα εαν το κοιταξουμε λιγο ''αλλιως'' το θεμα....ΔΕΝ υπαρχει,ΔΕΝ υπαρχει λεμε μεγαλυτερο χασιμο χρονου τοσο για τους 20αρηδες οσο κ για τους 40αρηδες απο το ταβλι!!Ελεος υπαρχουν κ πιο δημιουργικα πραματα να κανουμε με την ωρα μας που ετσι κ αλλιως στοιχιζει πολλα απο το να κοπαναμε τα ζαρια κ τα πουλια!
    Τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω βρε παιδια κ δεν το λεω ουτε με κακια αλλα ουτε κ με ειρωνια ενταξει?

    </blockquote id=quote>

    φιλε μου ακαλουπωτε θα διαφωνησω εν μερει μαζι σου,γιατι πολυ απλα το ταβλι ειναι ενας ευκολος τροπος να χαλαρωσεις,να πεις καμια βλακεια με την παρεα σου,να ξεθυμανεις!3-4 παρτιδες ταβλι στο καφε μαζι με την παρεα σου ειναι ενα απο τα πιο αναζωογονητικα και ευχαριστα πραγματα,τουλαχιστον ετσι αισθανομαι εγω.
    και σιγα τωρα μη στοιχιζει χρονο απο τη ζωη μας το ταβλι,αν δεν τρωγαμε εκει την ωρα μας ολο και καπου αλλου θα την αναλωναμε......δηλαδη τα ιντερνετ παιχνιδια,το chat,το μπιλιαρδο και τοσα αλλα δεν ειναι χασιμο χρονου;απλα ειναι ενας ωραιος τροπος να χαλαρωσεις και να τα πεις με τα φιλαρακια σου μεσα σε ενα κλιμα ευφοριας. ο καθενας οπως τη βρισκει,απλα το ταβλι ταιριαζει λιγο και με την ιδιοσυγκρασια μας καθως ειναι φασαριοζικο,σιγουρα ομως το προτιμω απο τη νταμα:D
    </blockquote id=quote>

    συμφωνώ σε όλα, ιδικά στο ότι το τάβλι ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μας :D

  8. #8

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Εγώ πάλι συμφωνώ με τον ακαλούποτο. Και το γράφω αυτό γιατί παρατηρώντας βλέπω ότι οι περισσότεροι νεαροί που ασχολούνται με το τάβλι όχι μόνο το παρακάνουν, αλλά είναι -μαζί με το pc- από τις ελάχιστες ασχολίες τους. Αν δε είναι και δεσμευμένοι (έχουν δέσει το γάϊδαρο και καλά), πέφτει και η μπύρα σύννεφο και πάμε κατά διαόλου :D

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    εγώ πάντως που είμαι fun του αθλήματος (τάβλι χεχε) μπορεί να παίζω και για 2 -3 ώρες, και στο pc κάθομαι, και gym πάω, και σχέση έχω κτλ κτλ.
    Όλα καλά είναι χωρίς υπερβολές

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    φιλε πετρο οσοι ειναι να μην γυμναστουν τωρα που υπαρχει το ταβλι,δεν προκειται να το εκαναν ακομα και αν δεν υπηρχε,γιατι πολυ απλα καποια αλλη παρομοια ενασχοληση θα εβρισκαν........θα μπορουσαν για παραδειγμα να ειναι ολη μερα στο pc και στα chat rooms. δε λεμε παλι καλα που υπαρχει και το ταβλι και ειναι ενας καλος λογος για να μαζευτει η παρεα και να βγουν πολλοι ανθρωποι απο το σπιτι τους!το καφε ειναι μεσο κοινωνικοποιησης στην ελλαδα,αμα το χασουμε και αυτο......
    συμφωνω με tsofras παντως,ολα μπορουν να συνδυαστουν,θεληση και προγραμματισμος χρειαζεται,τιποτε παραπανω
    ()

  11. #11

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ενδιαφερον Νικο αυτο που λες...οτι ειναι δλδ κοινωνικοποιηση ο καφες....αλλα εαν το προσεξουμε ξερεις,καλα-καλα τοτε θα δουμε οτι σιγουρα κατι τετοιο δεν συμβαινει!Ειναι απλως πλασματικο ξερεις απλα το λεμε ας πουμε οτι ''παω να δω λιγο κοσμο,παω για καφε''!Γιατι οταν καποιος βγαινει για καφε...βγαινει ια να μιλησει με τον φιλο του ή να συζητησει ενα πραμα επαγγελαμτικο ας πουμε αρα δεν υπαρχει κοινωνικοποιηση απο τη στιγμη που δεν μιλαμε σε κανεναν αλλον!Δεν το εκφραζω καλα οκ αλλα καταλαβες τι εννοω ετσι?
    Επισης δεν ειναι μονο στην Ελλαδα αυτο το πραμα οπως πολλοι νομιζουμε ειναι σε ολον το κοσμο ετσι?Δλδ δεν υπαρχει αυτο που λενε οτι μονο στην Ελλαδα καθονται με τις ωρες για καφε!

  12. #12

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Παιδια συγνωμη δεν θελω να γινω κακος ή κατι τετοιο αλλα να ρωτησω κατι?
    Αυτα τα κακομοιρα τα πουλια,τα ζαρια,οι καφεδες,τα καλαμακια ποσες μαλακιες εχουν ακουσει πια??Ειναι απαρδεκτο να περνα καποιος απο κεντρικο δρομο της Πατρας,Αθηνας(οπου ειναι ο καθενας τελος παντων)κ να βλεπει παιδια χυμενα στις καρεκλες να βαρανε τα πουλια κ να ανακατευουν τον καφε,τις πιο παραγωγικες ωρες τις ημερας οπως στις 11.00,στις 19.00 κτλ??Δεν ειναι κριμα αυτο??
    Το καλυτερο ειναι οτι δεν φταιει το ταβλι σε αυτο το πραμα καθολου αλλα παιδια καταλαβετε οτι το πολυτιμοτερο αγαθο που μας εχει δοθει ειναι ο χρονος ο οποιος θα περασει εκανες δεν εκανες κατι παραγωγικο αρα δεν ειναι κριμα καποιοι να τον πετανε ετσι απερισκεπτα??
    Ομως Νικο ειπες πολυ σωστα οτι μετρον αριστον![:-thumbu][:-thumbu]

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    κοίτα το θέμα παραγωγικό είναι διαφορετικό για τον καθένα.
    Άσε τα παιδια (όχι πως δεν ισχύει κάτι ανάλογο) αλλά πχ. προσωπικά είμαι παραγωγικός 9 ώρες την μέρα στην δουλειά μου. Με το να πάω να παίξω τάβλι απλά θέλω να καθαρίσω το κεφάλι μου απο ότιδήποτε άλλο και να πώ και κανα 2 βλακείες με το εκάστοτε φιλαράκι.
    Δεν κατακρίνω αυτά που λές, αλλά πάρε το τάβλι απλα σαν ένα χόμπι. Ποιά η διαφορά αν μαζέβεις γραμματοσημα, φτιάχνεις παζλ, παίζεις μπιλιάρδο κτλ. κτλ.
    Όλα τα κάνεις επειδη είναι απλά μία προσωπική ευχαρίστηση και ξεφεύγεις απο την καθημερινότητα

  14. #14

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ok tsofras ετσι οπως το θετεις...συμφωνω μαζι σου φιλε!![:-thumbu][:-thumbu]

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    13-03-06
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    440

    Default

    παντως ειναι αντικειμενικα το ταβλι δεν σου προσφερει απολυτως τπτ ,δεν σε βαζει να σκεφτεις σχεδον καθολου. ενω υπαρχουν τοσα αλλα παιχνιδια που μπορεις να καλιεργησεις το πνευμα δεν ασχολουνται πολλοι με αυτα ( πχ σκακι )
    knowledge speaks but wisdom listens

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    η αληθεια πιστευω οτι ειναι καπου στη μεση,δηλαδη: σιγουρα το ταβλι δεν αποτελει εποικοδομητικη ενασχοληση,μονο φασαρια κανεις και ζητας απο την διπλανη παρεα τα ζαρια που πεφτουν,ειναι χασιμο χρονου!
    αλλα σκεψου και το αλλο:αν καποιος ειναι φοιτητης,ο πατερας του του στελνει χρηματα και τη βγαζει ανετα και δεν εχει υποχρεωτικα μαθηματα στη σχολη,τοτε σιγουρα θα ρεμαλιασει.αν δεν παει για καφε τοτε θα καθησει σπιτι να δει καμια ταινια ή να παιξει pc.οποτε δεν προκειται για χασιμο παραγωγικων ωρων καθως ουτως ή αλλως παλι θα γυρναγε εδω και εκει προσπαθωντας να σκοτωσει την ωρα του.......επισης,δε μπορω να καταλαβω πως ευχαριστιεται καποιος με την αναρριχηση,αλλα δε λεω πω πω τι χαζη ενασχοληση γιατι πολυ απλα κατι ωραιο θα υπαρχει σε αυτο που τον γεμιζει και για αυτο το κανει.
    οπως τα παιχνιδια στον υπολογιστη δε σου προσφερουν κατι ετσι και το ταβλι,προκειται για στιγμες χαλαρωσης οπου πας με το φιλαρακι σου και εχεις μια ευχαριστη "ψιλοκοντρα" στο παιχνιδι και σπας πλακα,τιποτα παραπανω,απλα στιγμες χαλαρωσης! :)
    ()

  17. #17

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Νικο μου να το πρωτο τους προβλημα...δεν εχουν τι να κανουν με την ωρα τους!!χεχε
    Ειμαι λιγο αυστηρος με αυτο σορυ αλλα δεν καταλαβαινω,ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι αμα τους ρωτησεος θα σου πουν ολοι ενας προς εναν οτι δεν εχουν ωρα!!!Ειναι καταπληκτικο ετσι??χαχαχ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •