Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-05-08
    Location
    .
    Posts
    5

    Default Αποψεις για το προγραμμα που ακολουθω.

    Εχουμε και λεμε.ειμαι 1.74 και 69 κιλα, ποσοστο λιπους 14.5%(σε ζυγαρια το μετρησα οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο).

    Το προγραμμα μου ειναι το εξης:μερα παρα μερα,160 καμψεις(4 σετ των 40).40 ελξεις μονοζυγο με ανοιχτη λαβη(4 σετ των 10).4 λεπτα κρατιεμαι απλως απο το μονοζυγο(4 σετ του 1 λεπτου),ασκηση με λαστιχο για ωμους το εχω πατημενο και ανοιγω τα χερια σε σχημα Τ(4 σετ των 15),ασκηση με αλτηρες για τους ωμους(σηκωνω τα αλτηρακια μπρος τα μπροστα)(4 σετ των 20 αλτηρακια 2 κιλα),ασκηση με αλτηρα για τους ωμους(χρησιμοποιω τον αλτηρα σαν μπαρα και το σηκωνω μεχρι το λαιμο με τους αγκωνες προς τα εξω)(4 σετ των 20 αλτηρας 10 κιλα),αυτοσυγκεντρωσης για δικεφαλα(4 σετ των 15 αλτηρας 10 κιλων),για δικεφαλα χρησιμοποιω τον αλτηρα σαν μπαρα ενω ειμαι σε ορθια θεση(4 σετ των 25).τις υπολοιπες μερες τρεξιμο στον στιβο στη γκραβα αν ξερετε με τον εξης ρυθμο:περπατημα μεχρι το στιβο 15 λεπτα,ζεσταμα σε χαλαρο ρυθμο 5 λεπτα,στη συνεχεια σπριντ 1 λεπτο και μετα χαλαρα 2λεπτα.αυτο το επαναλαμβανω 3 φορες.μετα 3 λεπτα περπατημα,μετα πανω κατω στις κερκιδες για 5 φορες.περπατημα 3 λεπτα και μετα αλλους 10-15 γυρους τζοκινγκ χαλαρο.αυτη τη στιγμη ακολουθω διατροφη για αυξηση ογκου.στοχος μου ειναι να φτασω τα 73-74 με ποσοστο λιπους 9-10%.(μπας και δουμε και κανα κοιλιακο!!!:D:D).καθε προταση ειναι ευπροσδεκτη.οπως καταλαβαινεται δεν παω σε καποιο γυμναστηριο αυτη τη στιγμη και κανω οτι μπορω μονος μου.α,ξεχασα την κυριακη ξεκουραση,το ειπε και ο θεος!![:-viking]

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μέρα παρα μέρα κάνεις το ίδιο πρόγραμμα;
    Αφού θες να πάρεις όγκο γιατί λιώνεις στην αερόβια; Πιστεύω πως είναι λίγο φορτωμένο το πρόγραμμά σου, αυτό που σου χρειάζεται είναι σωστός διαχωρισμός. Μην έχεις την εντύπωση πως όσο πιο πολύ κάνεις τόσο καλύτερα.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-05-08
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    αεροβια κανω ωστε να μην παρω πολυ σε λιπος.η λογικη που ακολουθω ειναι συμφωνα με ενα αρθρο που ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο το οποιο προτεινε αναεροβια ασκηση μερα παρα μερα και τις υπολοιπες αεροβια ωστε να κανεις αυξηση ογκου και γραμμωση ταυτογχρονα.ξερω οτι αυτο ειναι αντιθετα στην κλασικη τακτικη πρωτα ογκος και μετα γραμμωση.δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο το προγραμμα που ακολουθω για αυτο και ρωταω εδω που ξερετε και δυο πραγματα παραπανω,να μου προτεινετε και εσεις τι πρεπει να αλλαξω στην προπονηση μου.ξεχασα να αναφερω οτι κανω και κοιλιακους μερα παρα μερα.κοιλιακους επισης τελικα πρεπει να κανουμε καθε μερα ή οπως για ολους τους αλλους μυες πρεπει να τους αφηνουμε να ξεκουραζονται για ενα 48ωρο?καθε προταση ειναι δεκτη!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-08
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Και οι κοιλιακοί μέρα παρά μέρα . ΟΧΙ κάθε μέρα .

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    πιστεύω ότι απλά είναι υπερβολικά αυτά που κάνεις.
    Καταλαβαίνω ότι κάνεις γυμναστική στο σπίτι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσες να φτιάξεις πχ. ένα πλάνο 3 ημερών
    δλδ του στυλ Στήθος - Δικέφαλα, Πλάτη - Τρικέφαλα , Ώμοι - Πόδια και να προσθέσεις κάποιες ασκήσεις ανα μυική ομάδα.
    Απο την στιγμή που έχεις μπαρα, αλτήρες και λάστιχα αν ψάξεις θα βρείς αρκετές ασκήσεις που θα μπορούσες να κάνεις σπίτι και να βγάλεις ένα πιο φυσιολογικό πλάνο.

    Just my opinion :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •