Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default Προτάσεις για πρωινό

    Θα ήθελα να προτείνετε γεύματα για πρωινό.

    Για ένα χρόνο περίπου έτρωγα Quaker αλλα με κούρασε σε σημείο να μη μπορώ να το καταπιώ πλέον.
    Για αρκετό καιρό μετά έτρωγα 2 τόστ γαλοπούλα τυρί, μπορώ να πώ οτι με κούρασε και αυτό, με την έννοια οτι πλέον δεν αισθάνομαι τη γεύση του τόσο καιρό που το τρώω.

    Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν επιλογές για ένα σωστό πρωινό ή το Quaker είναι μονόδρομος?

    Επίσης μια γενική ερώτηση παιδιά.

    Βλέπω στα θέματα της διατροφής που ανοίγονται κατα καιρούς εδω τα διαβάζω και διαπιστώνω οτι το 90% της διατροφής ενος bodybuilder αποτελείται απο κοτόπουλο/γαλοπούλα, ρύζι μπασματι, μπανάνα.

    Αναρωτιέμαι πως αντιμετωπίζετε αυτη τη μονοτονία στο φαγητό ή διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος
    feelin blue

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προτείνω να δοκιμάσεις ομελέτα με 6 ασπράδια κι ένα κρόκο, μαζί μ 2 φέτες ψωμί του τοστ μαύρο.

    Το αγαπημένο μου είναι πρωτεΐνη οκολάτας και βραστή πατάτα για πρωινό.

    Η μονοτονία δε ξέρω πως την αντιμετωπίζεις. Για μένα αυτό που λες είναι περισσότερο ψυχολογικό.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-06-08
    Location
    athens, kifissia, Greece.
    Posts
    34

    Default

    το quaker ειναι "μονοδρομος" και αρκετα γευστικο (αν προσθεσεις ζαχαρη,φυσικα ειναι καλυτερα με μελι!!) και πολυ πολυ θρεπτικο σε σχεση με αλλα δημητριακα!
    πηγες πρωτεινης υπαρχουν διαφορες ωστε να ξεκινησεις το πρωινο σου, 1lt γαλα,τονος,ομελετα,ασπραδια,γαλοπουλα η ακομα και μια whey αλλα απ οτι καταλαβα εσυ δινεις βαση στην γευση...πρεπει ομως να ξερεις οτι αν θες να δεις αποτελεσματα και να δουλεψεις με ζηλο πρεπει να βαζεις την γευση πιο πισω και να κανεις συνδιασμους που δεν κολανε,με το καιρο θα το συνηθησεις εξαρταται ομως και απο το ποσο σοβαρα θα το παρεις !

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    ε τι να κανουμε....δε μπορουμε να τα εχουμε ολα στη ζωη!
    αν θελεις να εχεις ενα ωραιο και γυμνασμενο σωμα πρεπει να κανεις καποιες θυσιες και να τρεφεσαι με 7-8 συγκεκριμενες τροφες. υπαρχουν ωραιοοι γευστικοι συνδυασμοι για γυμναστικη, αλα brawny και αλλα παρομοια,απλα δε μπορεις να εχεις καθε εβδομαδα και 7 διαφορετικα μενου.
    ολο το ζητημα ειναι ψυχολογικο,οταν σου αρεσει ο σκοπος για τον οποιον το κανεις δε δινεις και πολυ σημασια στο γεγονος οτι εχεις ξαναφαει αλλες 5 φορες το ιδιο φαγητο την προηγουμενη εβδομαδα,απλα δεν το σκεφτεσαι!αν και οταν εισαι πεινασμενος δε σκεφτεσαι και πολυ τη γευση αλλα απλα να χορτασεις....
    παρε καμια ιδεα παντως απο την θεματικη ενοτητα των συνταγων.......
    ()

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default

    mazda ευχαριστω για την προταση.
    Θα το δοκιμάσω. Δηλαδη κάθε μέρα τρώς αυτό το πρωινό?
    feelin blue

  6. #6
    Bodybuilding Newbie AustriAkos's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    Greece.Volos
    Posts
    38

    Default

    Δες αυτο ισως αλλαξεις γνωμη για το πρωινο σου (εγω παντως περιμενω πως κ πως να φαω πρωινο) http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1630
    ... ...

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by AustriAkos

    Δες αυτο ισως αλλαξεις γνωμη για το πρωινο σου (εγω παντως περιμενω πως κ πως να φαω πρωινο) http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1630
    </blockquote id=quote>
    Καλησπερα και απο μενα..Οντως το πιτακι Brawny θα σπασει λιγο την μονοτονια του πρωινου σου και ειδικα οι σταφιδες και η κανελα δινουν μια διαφορετικη γευση στο πιτακι, φυσικα το πως θα το κανεις ειναι δικια σου επιλογη αλλα πιστευω πως θα σπασει την μονοτονια σου:D:D
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  8. #8
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Εγώ πάντως μόλις βαρέθηκα τα κουάκερ τα αντικατέστησα με μούσλι και σε κάπιες περιπτώσεις με καμούτ.Ως επι το πλείστων όμως τρώω μούσλι το πρωί μαζι με ένα ρόφημα πρωτείνης.
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  9. #9

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Απο τη στιγμη που θα φας ροφημα πρωτεινης το πρωι ΠΡΕΠΕΙ μετα απο μιση ωρα να φας παλι κ αυτη τη φορα κατι στερεο!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-08
    Location
    .
    Posts
    52

    Default

    εγω παντος μεσα στο πρωινο βαζω και λιγο ταχινι με μελι..

  11. #11
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Το πρωινο ειναι για τον ανθρωπο-και ειδικα για εμας-ο,τι η βενζινη για το αυτοκινητο..
    Οσον αφορα το δικο μου πρωινο,το κουακερ με εχει σωσει,χτυπαω και μια μπανανα,πινω και ενα ποτηρι γαλα με hemo(θεμα γευσης εδω τιθεται,μου αρεσει η γευση του),και μετα ξεκιναω να κανω οτιδηποτε...Και οχι,μετα απο σχεδον τεσσερα χρονια,μονο μονοτονο δεν μου φαινεται,αντιθετα το βρισκω πολυ θρεπτικο και υγιεινο...
    Μιας και το βαρεθηκες ομως οπως λες,και αν εχεις χρονο,η προταση του Mazda ειναι η αμεσως επομενη καλυτερη λυση,ασε που η ομελετα τρωγεται ανετα κρυα,οποτε την ετοιμαζεις απο το βραδυ..
    off topic:Αυτο με την whey και την βραστη πατατα πιο κοντα σε μεταπροπονητικο γευμα μου ερχεται mazda...δεν ειναι κακη ιδεα παντως...off topic off
    "No rest till six pack"

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    γαλα με κουακερ+μελι μπανανα κομεννη μεσα
    το καλυτερο:D
    τωρα το αθλημα θελει θυσιες κι εγω τωρα θελω να φαω μια pizza γιγας αλλα κρατιεμαι.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-09-08
    Location
    .
    Posts
    40

    Default

    εγώ παιδιά είμαι εθισμένος στο μέλι.
    3 φέτες πολύσπορο ψωμί κ αρκετό μέλι(αγνό,'οχι εμπορίου) και βγαίνω κομμάντο από το σπίτι.


    1μισυ ώρα μετά το πρωϊνο πηγαίνω στο γυμναστήριο.
    αν λάβουμε υπόψιν ότι καταναλώνω4 γεύματα ακόμα μέχρι το τέλος της ημέρας,πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να έβαζα το γυμναστήριο αργότερα?
    a grand declaration of war

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Stress

    εγώ παιδιά είμαι εθισμένος στο μέλι.
    3 φέτες πολύσπορο ψωμί κ αρκετό μέλι(αγνό,'οχι εμπορίου) και βγαίνω κομμάντο από το σπίτι.


    1μισυ ώρα μετά το πρωϊνο πηγαίνω στο γυμναστήριο.
    αν λάβουμε υπόψιν ότι καταναλώνω4 γεύματα ακόμα μέχρι το τέλος της ημέρας,πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να έβαζα το γυμναστήριο αργότερα?


    </blockquote id=quote>

    μπορω να σε καταλαβω και εγω τι παει να πει εθισμος στο μελι,γιατι παλιοτερα χρειαζομουν πολλες κουταλιες της σουπας τη μερα....το θεμα ειναι οτι αμα το κοψεις μετα δε σου λειπει,το ζητημα ειναι να καταφερεις να το διακοψεις,αν πραγματι το θελεις και χρειαζεται για τους στοχους σου. το γεγονος οτι σου δινει παρα πολλη δυναμη ειναι αδιαμφησβητητο.
    σχετικα με την ωρα που πας γυμναστηριο....αν πιο πριν εχεις κανει ενα καλο και δυναμωτικο γευμα μικρη σημασια εχει το ποια στιγμη της μερας θα πας!αρκει βεβαια να μπορεις να φας εξισου και ακομα περισσοτερο αμεσως μετα την προπονηση.
    ()

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-09-08
    Location
    .
    Posts
    40

    Default

    όχι ρε,τι να διακόψω?!1!?!?!?το γουστάρω τρελά χαχαχαχαχ..
    θενκς,με ξεάγχωσες και για την ώρα της προπόνησης.
    a grand declaration of war

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Δυστυχως ετσι ειναι σχετικα με την διατροφη.υπαρχει μονοτονια αλλα αυτο δεν το βλεπουν καν οσοι θελουν πραγματικα να φτιαξουν το σωμα τους.δεν τους ενοχλει ιδιαιτερα κ αν τους ενοχλει φροντιζουν να το ξεπερασουν.

    Ειναι κ το θεμα του χρονου που διαθετεις στο μαγειρεμα.θα μπορουσες μεσα απο ολες αυτες τις προτασεις πρωινων που ειχες απο τα παιδια να προσθεσεις κ τα 2 δικα σου πρωινα κ να κανεις απο ενα διαφορετικο την καθε μερα της εβδομαδας.

    καλο θα ειναι στο μυαλο σου να βαλεις οτι ζεις σε ενα πλανητη οπου τα μονα φαγητα που υπαρχουν ειναι αυτα.
    διαφορετικα εχεις την επιλογη να βαζεις στα γευματα σου διαφορα μπαχαρικα.
    απο σαλτσες θα μπορουσες να βαζεις χυμο ντοματας η μια μουσταρδα που υπαρχει στο σουπερ μαρκετ κ ονομαζεται French.αυτη απλα δεν εχει ζαχαρη ή περιτες θερμιδες,αλλα το νατριο δεν το γλιτωνεις.

    απο κει κ περα αυτο που κανω εγω ειναι να τρωω με το που ξυπναω 2 μεζουρες πρωτεινης σε γαλα daily(αυτο με την 70% λιγοτερη λακτοζη)+1 μπανανα κ μετα απο 45 λεπτα με 1 ωρα τρωω κοτοπουλο με ρυζι.

    αυτο με διευκολυνει κ πρακτικα διοτι το πρωι που ξυπνω βιαζομαι να ετοιμαστω για να παω στην δουλεια μου κ μολις φτασω εκει κ τακτοποιησω καποια πραγματα,βγαζω το ταπερ μου κ τρωω το ρυζι με το κοτοπουλο.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    +1 σε αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω!!!
    Ολα στο μυαλο ειναι φιλε μου,παντως αν δεν μπορεις να ξεκολησεις απο αυτην την ιδεα εχεις αλλες τοσες επιλογες...πιτακι βρωμης,κεικ ριζιου,ταχινι μελι,αυγα,whey,πορτοκαλια μπανανες φραουλες.Αντι για βρωμη δοκιμασε all bran αυτα με το χαμηλο GI και τις φυτικες ινες ή Musli,θα δεις οτι μετα απο καποιο καιρο θα γυρισεις παλι στην μητερα βρωμη :D

    Παντως οτι και να διαλεξεις ποτε μην παραμελισεις το πρωινο!!!Πρεπει να ειναι απο τα πιο πλουσια γευματα σε θερμιδες και θρεπτικα συστατικα!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •