Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default 5.5 καθαρα κιλα σε 2 μηνες

    Καλημερα σε ολους!

    Μολις επεστρεψα απο το συνιθισμενο πλεον τσεκαπ - αιμα/ουρα/λιπομετριση.

    Τους τελευταιους 2 περιπου μηνες ειχα σαν στοχο να βαλω μερικα καθαρα κιλα, γι αυτο κ προσαρμοσα τη διατροφη μου αναλογα - διατηρωντας την προπονηση με βαρη αμεταβλητη (σε volume & ενταση).

    Αεροβια δυστυχως δεν μπορεσα να συμπεριλαβω παρα μονο 4-5 φορες ΗΙΙΤ σε αυτο το διαστημα (οκ, κ πολυ καθημερινο σεξ τον τελευταιο μηνα :D)

    Η διατροφη μου κινηθηκε στα πλαισια του τελευταιου τοπικ που ειχα ανοιξει σχετικα, με τη διαφορα οτι ακολουθησα τη συμβουλη του Γιαννη (GRF) για περισσοτερη προτεινη τις ημερες off. Οι διαφορες απο την τελευταια φορα που εκανα διατροφη ηταν οτι αυτη τη φορα δεν μετρουσα θερμιδες με την ιδια ακριβεια, δεν ζυγιζα ολα μου τα φαγητα, ετρωγα εξω 1 φορα την εβδομαδα, δοκιμασα μεχρι και γλυκα 3-4 φορες.

    Βεβαια τα cheat meals ηταν κ αυτα προσεκτικα (οχι σαλτσες, ξυγκια κλπ περιττα, οχι πολυ και μαζεμενο φαγητο, ισοροπιση θερμιδων με τα υπολοιπα γευματα της ημερας, cheat μονο σε μερες υψηλων καυσεων κλπ)

    Τα συμπληρωματα που χρησιμοποησα ειναι τα ακολουθα:

    Συμπληρωματα (ποσες φορες / μερα):

    1. Fish oil Omega 3(epa/dha = 1500/750) 3/d - http://www6.netrition.com/now_ultra_omega3.html
    2. CLA 3/d
    3. Flaxseed oil 3/d
    4. Glucosamin & Chondroitin & MSM 3/d
    5. Silymarin Milk Thistle 3/d
    6. Αντιοξειδωτικα 3/d - http://www.bodybuilding.com/store/syn/radox.html
    7. Multivitamin 1/d - http://www.bodybuilding.com/store/cal/mill.html
    8. ZMA
    9. EGCg Green tea extract 2/d- http://www6.netrition.com/now_green_...ract_page.html
    10. CoQ10 1/d
    11. Whey Isolate
    12. ON Casein / BSN SYNTHA 6
    13. 2:1:1 Recovery ON - http://www6.netrition.com/on_211_recovery.html
    14. Glyco Maize carbs ON - http://www4.netrition.com/optimum_glycomaize.html

    Επιπλεον:

    1. Taurine 1gr πριν κ αλλο ενα μετα την προπονηση με βαρη
    2. ΕΑ8 - http://www4.netrition.com/optimum_vassive_ea8.html
    3. με το που σηκωνομαι απο το κρεβατι καθε πρωι με 0,5 λιτρο νερο / BSN SYNTHA 6 + Glutamine
    4. Βιταμινη C (cal C Vita) κατα τη διαρκεια της προπονησης με βαρη (500mg) +0,5l νερο

    Αυτα ειναι όλα νομιζω :D

    ΔΕΝ χρησιμοποιησα κρεατινη ακομη μιας και οι δυο τραυματισμενοι ωμοι μου δεν μου επιτρεπουν να κανω πιεσεις παγκου κ αλλες ασκησεις στηθους αλλα και καμια ασκηση ωμων.

    Τα αποτελεσματα σημερα 1 Οκτωβριου σε σχεση με την προηγουμενη μετρηση 5 Αυγουστου ηταν:

    81,8 κιλα απο 76 (+ 5,8)
    8,4% λιπος απο 9,1 (-0,7%)
    6,867 κιλα λιπος απο 6,899 (-0,032)
    74,438 κιλα αλιπη μαζα απο 69,010 (+ 5,428)

    Νομιζω αυτο θα ειναι και το peak μου για αρκετο καιρο μιας και συντομα θα εγχειρισω και τους 2 ωμους μου (αρθροσκοπικα) και θα μηνω εκτος για 4-5 μηνες.

    Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολο το φορουμ απο εμενα για τη βοηθεια και τις γνωσεις που μου εδωσε και μου με βοηθησαν να μεταμορφωσω κυριολεκτικα το σωμα μου μεσα σε μολις 6 μηνες.

    Special thx σε GRF και brawny.


    Attached Image:

    32 - 1.85 cm

    " , !"

  2. #2

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Πολυ ενδιαφερον....βαλε φωτογραφιες σου εαν θες φιλε Βασιλη για να δουμε κιολας τα παραπανω στην πραξη!
    Μπραβοο!!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    οντως απο στατιστικης αποψεως ειναι εντυπωσιακο σαν νουμερο,βαλε αν μπορεις φωτο οπως ειπε ο παναγιωτης.
    φανταζομαι θα ηταν δυσκολο να πρεπει να καταναλωσεις ολες αυτες τις σκονες και τα χαπια μεσα στη μερα,πολυ διαδικασια,ε........
    ()

  4. #4
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Πολυ συμπληρωμα ρε φιλε.
    Δεν κανεις στηθος/ωμους και εβαλες 5.5 κιλα? ωραιος,καμια φωτο θα βοηθουσε περισσοτερο.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  5. #5

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Βασίλη πρώτα από όλα συγχαρητήρια!! Φαίνεται ότι δούλεψε ό,τι έκανες!! Είναι αυτό που είχες αναφέρει εδώ; http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9128 (αν δεις το post μου εκεί, θα καταλάβεις γιατί χαίρομαι διπλά, σε ευχαριστώ για τα special thanks).

    Τρεις παρατηρήσεις:

    α) Στήθος/ώμους δεν έκανες καθόλου ή δεν έκανες ασκήσεις πιέσεων;
    β) Σε ποια σημεία βλέπεις ότι έβαλες τα κιλά;
    γ) Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ένας λόγος που τα 5.5 κιλά μπήκαν πολύ καθαρά (μειώθηκε λίγο και το λίπος σου!!) ήταν και το αρχικό χαμηλό σχετικά βάρος σου. Δηλαδή αν ξεκινούσες από τα 90 κιλά, θα ήταν πιο δύσκολο να έκανες το ίδιο πράγμα. Και επίσης, επειδή ανέβασες γενικά τον υδατάνθρακα, ένα μέρος από τα 5.5 κιλά είναι νερό ενωμένο με γλυκογόνο του οποίου οι αποθήκες "γέμισαν" λιγάκι.

    Πάντως τα κατάφερες πολύ καλά, και χαίρομαι που ό,τι έκανες δούλεψε τόσο καλά - πάει να πει ότι όλο και κάτι καταλάβαμε για το πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος οργανισμός!

    Οι εξετάσεις αίματός σου συγκρινόμενες με τις παλιές πώς είναι; Ειδικά τα τριγλυκερίδια, χοληστερίνη (επειδή είχες αυξημένα λιπαρά);

  6. #6
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Μόνο και μόνο λόγω διατύπωσης μου είναι δύσκολο να αμφισβητήσω τα 5,5 καθαρά κιλά σε δύο μήνες.
    Από συμπλήρωμα δεν έβαλες τίποτα ¨δυνατό¨, έπαιξες στα εξαιρετικά χαλαρά και βασικά συμπληρώματα...
    έκανες κλεψίματα, δεν έκανες πολύ αερόβια...και όμως τα έκανες ποιοτικά και χωρίς να ζυγίζεις το φαγητό (διόρθωσε με αν κάνω λάθος).
    Ε φίλε... τι να πώ.... θαύμα γεννετικής πρέπει να είσαι...γράψε και ένα βιβλίο...πως να κερδίζεται 5,5 μυϊκά κιλά σε δύο μήνες... συνέχισε έτσι και σε δύο χρόνια θα πάρεις και το Olympia και τελείωσε η υπόθεση.
    Βάλε καμιά φωτό γιατί θα τρελαθούμε όπως πάει...
    Πείτε μου ρε παιδιά... φταίω εγώ η τέτοια ποσότητα μυϊκών κιλών είναι τραγελαφική (ακόμα και φάρμακο να έπερνες πολύ μου ακούγεται)...

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Ευχαριστω ολους κατ'αρχην για τα σχολια.

    Γιαννη θα προσπαθησω να απαντησω στις ερωτησεις σου παρακατω:

    α) Τους 2 περασμενους μηνες εκανα καποια σετ ασκησεων στηθους και ελαχιστα ωμων (ισως μονο 1-2 ελαφριες προπονησεις για τους ωμους και 5-6 για στηθος). Ολες με λιγα κιλα (κιλα 15 επαναληψεων) και λιγα συνολικα σετ.

    β)Τα κιλα πιστευω οτι τα εβαλα κυριως σε ποδια, πλατη και ελαχιστα στα χερια. Θα προσπαθησω να βγαλω αντιπροσωπευτικες φοτο συντομα.

    γ) Συμφωνω απολυτα Γιαννη, δε νωμιζω οτι εχω πετυχει κατι το ιδιαιτερο, απλα με ολη αυτη την διαχυτη "σιγουρια" των κλισε/προκαταληψεων/ημιμαθειας που κυκλοφορει ηθελα να καταθεσω τη δικη μου προσωπικη εμπειρια. Ισως σε καποιους φανει χρησιμη και τους αποδειξει πως δεν πρεπει να βαζουν ορια, αλλα να προσπαθουν για το καλυτερο βελτιωνοντας συνεχως τις λεπτομεριες.

    Οσο για τους υδατανθρακες που αναφερεις, η χρηση που εκανα ειναι η ακολουθη:

    ~100γρ, σπασμενα σε 5-6 γευματα τις ημερες off, και ~350γρ περιπου τις ημερες ον. Τα ~350 αυτα γραμμαρια τα τοποθετω ως εξης: ~80gr (βρωμη/γαλα) πριν την προπονηση και αλλα 80-100γρ στα δυο γευματα μετα την προπονηση (προπονηση συνηθωσ στις 16.00-17.00)
    Τα υπολοιπα ~80 γρ ειναι μοιρασμενα στο πρωινο/δεκατιανο και στο βραδυνο μου (ναι, δε νομιζω πως λιγος υδατανθρακας το βραδυ με λιπωνει)

    Δεν εχω αυξημενα λιπαρα αυτη τη φορα στη διατροφη μου και μαλιστα αποφευγω την κετωση (γι αυτο και τα ~100γρ υδατανθρακα μινιμουμ καθημερινα) Οσο για τις εξετασεις μου, σε λιγο θα παω να παρω τα αποτελεσματα, τα οποια δυστυχως θα ειναι παλι απο διαφορετικο εργαστηριο : S (πληρωμενα απο την ασφαλιστικη μου εταιρια αυτη τη φορα και δυστυχως αυτοι αποφασιζουν που..)
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  8. #8

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    αν ησουν αρχαριος ή σε κυκλο 8α υπηρχε μια πι8ανοτητα να παρεις 5 μυικα κιλα σε 2 μηνες , καπου μπαζει η υπο8εση σιγουρα .αν 8ες ποσταρε φωτο πριν και μετα , τα νουμερα καμια φορα ειναι ο πιο ωραιος τροπος να πεις ψεμματα( δεν παει σε σενα αυτο αλλα σ αυτους που σου κανουν τις σχετικες εξετασεις )

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-08-06
    Location
    .
    Posts
    86

    Default

    JasonBlack
    +1!!!!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    θελώ και εγώ.

    Εγώ βασικα χρειάζομαι να ριξώ τα κιλά μου και τα ποσοστά λίπους παράλληλα με αυξηση τών μυών.


    Μπορειτε ρε παιδια να με ?
    παραπεμψετε καπου σας παρακαλώ να δώ το μαγικό προγραμμά . Καθώς επισης καπου να δώ οδηγό διατροφής και λήψης για τα Συμπληρώματα.

    Έχω Δέκα κιλά περιτα λίπους . Μήπως να κάνω πλαστική
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  11. #11
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by simosis

    θελώ και εγώ.


    Έχω Δέκα κιλά περιτα λίπους . Μήπως να κάνω πλαστική



    </blockquote id=quote>

    Μηπως να εκοβες την μασα να προπονιοσουν σοβαρα και επισης να εβαζες αεροβια?

    Ρε παιδια δεν υπαρχει μαγικο προγραμμα, ουτε μαγικος αριθμος θερμιδων, ουτε μαγικη διατροφη, ουτε μαγικο συμπληρωμα. Ολα ξεκινανε στο γυμναστηριο, αν εκει γινεται σωστη δουλεια θα υπαρξουν αποτελεσματα. Απο εκει και περα παιζει και η διατροφη σπουδαιο ρολο αλλα δευτερευον.

    Αν ασπουμε εχεις 10 περιττα κιλα, ετρωγες αρκετα και προφανως σαβουριαζες και αρκετα. Δεν θα φυγει το λιπος σε μια μερα, ουτε θα σε βοηθησει καποιο συμπληρωμα. Προπονηση θελει και καθαρισμα/περιορισμο των γευματων, απλα πραγματα.

    Τα 5.5κιλα καθαρης μυικης μαζας σε ενα 2μηνο προσωπικα μου φαινεται λιγο τραβηγμενο. Καταρχην επαιζες ''χαλαρα'' στο γυμναστηριο, η μυικη μαζα δεν μπαινει με χαλαρη προπονηση εκτος αν εισαι αρχαριος. Τεσπα δεν σε αμφισβητω, τα νουμερα ειναι νουμερα εξαλου. Αν θες ποσταρε καμια φωτογραφια.

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Τα 5.5κιλα καθαρης μυικης μαζας σε ενα 2μηνο προσωπικα μου φαινεται λιγο τραβηγμενο. Καταρχην επαιζες ''χαλαρα'' στο γυμναστηριο, η μυικη μαζα δεν μπαινει με χαλαρη προπονηση εκτος αν εισαι αρχαριος. Τεσπα δεν σε αμφισβητω, τα νουμερα ειναι νουμερα εξαλου. Αν θες ποσταρε καμια φωτογραφια.
    </blockquote id=quote>

    :D

    Παιδια δουλευομαστε ?
    5 κιλα ΚΑΘΑΡΟΥ μυικου ιστου(μιλαμε για τρομερη διαφορα σε μεγε8ος , εξοφ8αλμη ετσι , οχι κατι που υπο8ετεις οτι μαλλον πρεπει να πηρα λιγο εδω κι εκει κτλ΄) σε 2 μηνες ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ σε ατομο ηδη προπονημενο και ειδικα οταν ΔΕΝ κανει βασικες ασκησεις (αρσεις , σκουωτ , πιεσεις ) ειναι επιστημονικη φαντασια!

    Που τα εβαλε τα 5(!!!!) μυικα κιλα αν δε κανει βασικες?

    Απο τοτε που βγηκαν οι λιπομετρησεις και αυτες οι π*π#ριες χα8ηκε ο κα8ρεφτης.

    Σημειωση.
    Με πολλη προσπα8εια 5-10 ΚΑ8ΑΡΑ μυικα κιλα ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ισως παιρνουν οι καλοι επαγγελματιες στην Αμερικη που παιζει και να μη βγαινουν ολο το χρονο απο τα ΑΑΣ .

  13. #13

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ακριβως!Για αυτο λεμε να βαλει φωτο ο φιλος Βασιλης κ να ληξει το θεμα!παντως οπως κ να εχει συγχαρητηρια κ για την προσπαθεια κ για ολα![:-thumbu][:-thumbu]

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    [:-thumbu]απολυτα σωστος ο αντρεας,δε γινεται ουτε για πλακα να παρεις 5 μυικα κιλα σε 1 μηνα!
    αυτο που λεμε δε μειωνει με την καμια την προσπαθεια του βασιλη και τα αποτελεσματα που ειδε επανω του,και μπραβο του για αυτο!
    πρεπει ομως να αντικριζουμε την αληθεια,ειτε μας βολευει ειτε δε μας βολευει,γιατι αμα κορο'ι'δευομαστε και μεταξυ μας τοτε......να το κλεισουμε το μαγαζακι[:-snorkel]
    ()

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    15-04-08
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    326

    Default

    Απο τοτε που βγηκαν οι λιπομετρησεις και αυτες οι π*π#ριες χα8ηκε ο κα8ρεφτης.

    [/quote]
    [:-thumbu] OK τα εργαλεία της επιστήμης να είναι πάντα διαθέσιμα και αξιοποιήσημα, αλλά να μην ξεχνάμε και τον βασικότερο κριτή όλων στο θέμα "εικόνα".
    "Become the change you want to see." - Mahatma Gandhi

  16. #16

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Προσωπικά πιστεύω ότι ξεχνάμε κάτι, παίζει σημαντικό ρόλο το αρχικό βάρος κάποιου, κάποιος ο οποίος ξεκινάει σχετικά αδύνατος θα τα πάρει αρκετά καθαρά τα κιλά, κάποιος ο οποίος έχει ηδη αυξημένο βάρος θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο. Ο Βασίλης με αρχικό βάρος 76 κιλά και ύψος 1.85 ανήκει καθαρά στην πρώτη περίπτωση.

    Δεύτερον ας μην ξεχνάμε και ότι τόσο καιρό ήταν σχεδόν σε διατροφή κέτωσης, και τώρα ανέβασε τον υδατάνθρακα, επομένως είναι λογικό ένα μέρος από το βάρος που πήρε να είναι γλυκογόνο+νερό.

    Ορισμένες φωτογραφίες θα μας βοηθήσουν για να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

  17. #17
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    [:-thumbu]απολυτα σωστος ο αντρεας,δε γινεται ουτε για πλακα να παρεις 5 μυικα κιλα σε 1 μηνα!
    αυτο που λεμε δε μειωνει με την καμια την προσπαθεια του βασιλη και τα αποτελεσματα που ειδε επανω του,και μπραβο του για αυτο!
    πρεπει ομως να αντικριζουμε την αληθεια,ειτε μας βολευει ειτε δε μας βολευει,γιατι αμα κορο'ι'δευομαστε και μεταξυ μας τοτε......να το κλεισουμε το μαγαζακι[:-snorkel]
    </blockquote id=quote>

    Φίλε μου συμφωνώ με εσένα που συμφωνείς με τον Αντρά που συμφωνέι με την Γιαντικιάρογλου.....
    Μακάρι να τα πήρε το παιδί..θα ήταν πραγματικά υπέροχο...αλλά τα μυϊκα κιλά κερδίζονται σιγά σιγά...γραμμάριο γραμμάριο...
    Πραγματικά νιώθω μερικές φορές να με κοροϊδεύουν όταν ακούω τέτοια ποσά.... όποιος ξέρει και γυμνάζεται, και γαμιέται στην διατροφή τρέχοντας όλη μέρα με ταπεράκια μπορεί να με καταλάβει...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •