Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default Βλάβη στους ώμους (τενοντίτιδα help)

    Την τεταρτη μετά από επίσκεψη σε ορθοπεδικό μου διέγνωσε τενοντίτιδα στο έσο στροφιαίο... Μια εβδομάδα πριν παω στο γιατρό ξυπνησα ένα πρωι με έντονους πόνους τελευαταία φορά που είχα κανει όμους ήταν πριν 2 μέρες. Για μια εβδομάδα ακύρωσα όλες τις προπονήσεις εκτός από πόδια και τρέξιμο. Ο πόνος δεν υποχώρησε απο το δεξι όμο αλλα στο αριστερό ελατώθηκε αρκετα. Ο γιατρός μου είπε ότι εχω πάθει τενοντίτιδα και μου προτεινε σε πρωτη φάση 10 ημερη θεραπεία με πυροξικα αντιφλεγμονώδη και πάγο και να μην κάνω οποιαδηποτε κίνηση που προκαλεί πόνο. Μεχρι τώρα το ακολουθώ πιστά και το μόνο που νοιώθω βελτίωση είναι οτι το βράδυ δεν ξυπνάω από τους πόνους πια.
    Τέλος μου είπε ότι άμα σε δέκα μέρες δεν έχει περάσει μάλλον θα έχει δημιουργήσει ασβέστωμα και θα κάνουμε ακτινογραφία και εν συνεχεία κορτιζόνες ενέσεις κλπ

    συμβουλες και γνωσεις απο ομοιπαθεις και μη θα με βοηθούσαν..
    ευχαριστω παιδιά

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-11-07
    Location
    .
    Posts
    118

    Default

    Φίλε ειλικρινά σε λυπάμαι... δεν θέλω να σε φοβίσω (αφού στο κάτω κάτω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) . Εγώ είχα τενοντίτιδα και στους δύο ώμους(υπερακάνθιο συγκεκριμένα είχε δείξει η μαγνητική ) και μου πήρε περίπου 6 μήνες να επανέλθω και πάλι δεν έχω επανέλθει τελείως.Επίσης να σου τονίσω ότι φυσικά δεν έχω καμία σχέση με το ιατρικό επάγγελμα και απλά θα σου πω για την δικιά μου περίπτωση και ελπίζω να σε βοηθήσω.

    Κατ'αρχάς τα αντιφλεγμονώδη και ο πάγος είναι για τις πρώτες 10 κυρίως μέρες μέχρι να περάσει η οξεία φάση (συνήθως το αντιφλεγμονώδες πριν τον ύπνο) . Μετά ξεκινάει η φυσικοθεραπεία και σιγά σιγά η ενδυνάμωση του τένοντα με ασκήσεις που θα σου δείξει ο φυσικοθεραπευτής. Εμένα με βοήθησε πολύ και η κρεατίνη που έπαιρνα μετά από τις ασκήσεις ενδυνάμωσης του τένοντα.

    Μην τον αφήσεις να σου κάνει ένεση κορτιζόνης! Απλά θα σταματήσει τον πόνο θα νομίζεις ότι θεραπεύτηκες με αποτέλεσμα μόλις ξαναξεκινήσεις τα βάρη να το επιβαρύνεις χωρίς να το καταλαβαίνεις. (+ ότι όταν είχα κάνει εγώ ένεση κορτιζόνης χαλάρωσε η κλείδα και από τότε μου εξαρθρώνεται και κάτι τέτοιο δεν διορθώνετε στην συνέχεια) ! Όπως επίσης μην πάρεις κορτιζόνη ή τπτ εφάμιλλο της (π.χ prezonol) σε μορφή χαπιού είναι ακόμα χειρότερο από την ενέσιμη.

    Υπομονή φίλε και περαστικά...

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-02-07
    Location
    patra.
    Posts
    44

    Default

    Ασε φιλε,σε καταλαβαινω.Το ειχα και εγω 5-6 μηνες και υπεφερα.ακομα και τωρα,5 χρονια μετα,το προβλημα υπαρχει ακομα,απλα οχι συνεχεια.Τη πρωτη φορα δε μπορουσα να κοιμηθω,ουτε ακομα να οδηγησω γιατι ηταν στον αριστερο ωμο.παντως ειναι πολυ συνηθισμενο σε ατομα που κανουν καιρο βαρη.Οι φυσιοθεραπειες,τουλαχιστον σε μενα,δεν καναν σχεδον τιποτα.Θα πρεπει να κανεις πολλες ασκησεις με λαστιχα για να δυναμωσει ο υπερακανθιος και τοτε θα δεις μεγαλη βελτιωση.Εγω,ακομα και τωρα δε μπορω να κανω επικλινη παγκο αλλα συνηθως δεν εχεις προβλημα στον ισιο παγκο και σε πιεσεις ωμων.Θα πρεπει να μαθεις να ζεις και να προπονησαι με αυτο.Κανε υπομονη και με τα λαστιχα θα βελτιωθει.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    17-05-05
    Location
    Larisa
    Posts
    466

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά.
    Κι εγώ περυσι το Νοέμβριο είχα έντονο πόνο στον δεξιό ώμο σε σημείο που δεν μπορούσα να σηκώσω το χέρι πάνω από το ύψος του ώμου (χοροπήδαγα από τον πόνο),δεν μπορούσα να ξαπλώσω στο πλάι απο τη μεριά του πονεμένου ώμου...για προπόνηση ούτε να το σκεφτώ.
    Η μαγνητική έδειξε τενοντίτιδα του υπερακάνθιου κι εμένα.Πήρα κι εγώ αντιφλεγμονώδη για 10 μέρες και μετά φυσιοθεραπείες.Με βοήθησε πολύ ο βελονισμός(έκανε ο φυσιοθεραπευτής) γιατί με τις κλασικες μεθόδους δεν είχα και ιδιαίτερη βελτίωση.
    Πήρε καιρο η όλη υπόθεση.Περίπου 3 μήνες για να περάσει και να μπορώ να κάνω προπόνηση, αλλά ακόμα και τώρα με ενοχλεί καμιά φορά στην προπόνηση.Πιστεύω ότι θε θα περάσει ποτε και θα πρέπει να προσέχω και να το παρακολουθώ.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μαγνητική (αν δεν έχεις ήδη κάνει)για να φανει που ακριβώς είναι το πρόβλημα και να βαδίσεις στα σίγουρα όσον αφορά στην αποκατάσταση.Αν δε δει και μαγνητική ο γιατρός πως είναι σίγουρος για το είδος και το μέγεθος της ζημιάς;
    Κι εμένα στην αρχή μου είπε όταν πήγα στο ιατρείο ότι "μαλλον" είναι τενοντίτιδα και εγώ του εξήγησα ότι γυμνάζομαι κάνω βάρη και οτι θέλω να ξανακάνω το συντομότερο προπονησεις και να μην υποτροπιάσει με έστειλε κατευθείαν για μαγνητική.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lara

    Συμφωνώ με τα παιδιά.
    Κι εγώ περυσι το Νοέμβριο είχα έντονο πόνο στον δεξιό ώμο σε σημείο που δεν μπορούσα να σηκώσω το χέρι πάνω από το ύψος του ώμου (χοροπήδαγα από τον πόνο),δεν μπορούσα να ξαπλώσω στο πλάι απο τη μεριά του πονεμένου ώμου...για προπόνηση ούτε να το σκεφτώ.
    Η μαγνητική έδειξε τενοντίτιδα του υπερακάνθιου κι εμένα.Πήρα κι εγώ αντιφλεγμονώδη για 10 μέρες και μετά φυσιοθεραπείες.Με βοήθησε πολύ ο βελονισμός(έκανε ο φυσιοθεραπευτής) γιατί με τις κλασικες μεθόδους δεν είχα και ιδιαίτερη βελτίωση.
    Πήρε καιρο η όλη υπόθεση.Περίπου 3 μήνες για να περάσει και να μπορώ να κάνω προπόνηση, αλλά ακόμα και τώρα με ενοχλεί καμιά φορά στην προπόνηση.Πιστεύω ότι θε θα περάσει ποτε και θα πρέπει να προσέχω και να το παρακολουθώ.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μαγνητική (αν δεν έχεις ήδη κάνει)για να φανει που ακριβώς είναι το πρόβλημα και να βαδίσεις στα σίγουρα όσον αφορά στην αποκατάσταση.Αν δε δει και μαγνητική ο γιατρός πως είναι σίγουρος για το είδος και το μέγεθος της ζημιάς;
    Κι εμένα στην αρχή μου είπε όταν πήγα στο ιατρείο ότι "μαλλον" είναι τενοντίτιδα και εγώ του εξήγησα ότι γυμνάζομαι κάνω βάρη και οτι θέλω να ξανακάνω το συντομότερο προπονησεις και να μην υποτροπιάσει με έστειλε κατευθείαν για μαγνητική.
    </blockquote id=quote>

    Μπορω να ρωτησω πως ακριβως επαθες την τενοντιτιδα?Πανω σε ασκηση?Αποτομο τραβηγμα?Αποτελεσμα υπερκοπωσης?

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    17-05-05
    Location
    Larisa
    Posts
    466

    Default

    Την έπαθα από απότομο τράβηγμα.Κατέβαζα μια βαριά βαλίτσα από το πατάρι και όπως ήμουνα πάνω στο σκαμπό πήγα να πέσω και μου γυρισε το χέρι απότομα(μαζί με τη βαλίτσα)προς τα πίσω.Αλλά ο έντονος πονος παρουσιάστηκε 2-3 μέρες αργότερα.Το συνδίασα με αυτό το μικροατύχημα.Εκτός και αν ήταν από κάτι άλλο και δεν το πήρα χαμπάρι.Πιστεύω όμως ότι μάλλον αυτό έφταιξε.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-10-08
    Location
    Drama, Greece, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Φίλε psirro η Τενοντίτιδα απειλεί στον ίδιο βαθμό έναν πρωταθλητή του τένις, ένα καλογυμνασμένο άτομο, αλλά και έναν υπάλληλο γραφείου? Πρόκειται για μια από τις πιο συχνές παθήσεις της υγείας μας


    Τενοντίτιδα είναι η φλεγμονή των τενόντων (ο τένοντας είναι μια ισχυρή αλλά εύκαμπτη ταινία ινώδους ιστού που συνδέει τους μύες με τα οστά του ανθρώπινου σκελετού) του μυοσκελετικού συστήματος.

    ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ
    - ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΥΟΣ. Συνήθως, τα άτομα ξεκινούν ένα πρόγραμμα ασκήσεων ή αυξάνουν το επίπεδο των ασκήσεών τους, και σε κάποια χρονική στιγμή αρχίζουν να εμφανίζουν συμπτώματα τενοντίτιδας. Ο τένοντας αδυνατεί να προσαρμοστεί στις νέου επιπέδου δραστηριότητες, και αυτή η κατάχρηση οδηγεί με την σειρά της σε φλεγμονή και τενοντίτιδα.

    Η πάθηση μπορεί να αφορά έναν αρκετά γυμνασμένο αθλητή με αιτία την υπερπροπόνηση, αλλά και έναν ερασιτέχνη που πιέστηκε υπερβολικά ενώ ήταν αγύμναστος.


    - ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΕΝΟΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ. Καθώς ο άνθρωπος μεγαλώνει, οι τένοντες χάνουν μεγάλο μέρος της αρχικής τους ελαστικότητας και ευκινησίας.


    Οι τενοντίτιδες εκδηλώνονται με τα τυπικά συμπτώματα φλεγμονής:

    ? ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ, που επιδεινώνεται με τις κινήσεις

    ? ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΨΗΛΑΦΗΣΗ

    . ΤΟΠΙΚΗ ΕΡΥΘΡΟΤΗΤΑ

    Καμιά φορά, ο προσβεβλημένος τένοντας μπορεί να είναι τόσο διογκωμένος ώστε να είναι δυνατή η ψηλάφησή του.




    ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ:

    - ΣΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ, στα άτομα που εργάζονται για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ηλεκτρονικό υπολογιστή

    - ΣΤΟΥΣ ΑΓΚΩΝΕΣ, είναι τόσο κοινή ανάμεσα στους τενίστες, που ονομάζεται "αγκώνας των παικτών του τένις" αν και αφορά και όσους ασχολούνται και με άλλα αθλήματα

    - ΣΤΟΝ ΩΜΟ, αντίστοιχες καταστάσεις παρατηρούνται μετά από υπερβολές κατά την κολύμβηση

    - ΣΤΑ ΙΣΧΙΑ μπορεί να εκδηλωθούν τενοντίτιδες σαν αποτέλεσμα της ενασχόλησης με το μπάσκετ

    - ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ, ενοχοποιούνται το ποδόσφαιρο και οι δρόμοι αντοχής.



    Η τενοντίτιδα μπορεί να αντιμετωπιστεί με προληπτικά και θεραπευτικά μέτρα. Σε πρώτη φάση θα πρέπει να ακολουθηθούν κάποια συντηρητικά μέτρα που έχουν να κάνουν με τον περιορισμό της κινητικότητας της αντίστοιχης άρθρωσης (ίσως και με τη χρήση κάποιου ελαστικού επιδέσμου) και τη χρήση κρύων επιθεμάτων για το πρώτο 24ωρο ή 48ωρο μετά την εκδήλωση των συμπτωμάτων.

    Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να στερηθούμε για κάποιο διάστημα την αγαπημένη μας δραστηριότητα. Εναλλακτικά όμως μπορούμε να ασχοληθούμε με άλλες δραστηριότητες που δεν θα επιδεινώσουν την κατάσταση της φλεγμονής στον τένοντα,

    Η τενοντίτιδα μπορεί να προκύψει μόνο μέσα από υπερβολές και λάθη. Η ενδυνάμωση των μυών, μέσα από ένα σωστά μελετημένο και τηρούμενο πρόγραμμα, προφυλάσσει τους τένοντες και τις αρθρώσεις από την εκδήλωση ή την υποτροπή πολλών παθολογικών καταστάσεων.



    να συμβουλεύεσαι τον ορθοπεδικό σου, ο οποίος εκτός από την κατάλληλη θεραπευτική αντιμετώπιση, θα σε ενημερώνει για τις πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες των φαρμάκων που τυχών θα σε δώσει . ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ .
    Dimis.K

  8. #8

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Επειδή , δέν ήμαστε Γιατροί και πολλές φορές ΔΕΝ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ σωστά αυτά που διαβάζουμε , συμβαίνουν χονδρικά τα εξής

    1) Αν μιλάμε ΜΟΝΟ για ασβεστοποιό τεντοθυλακίτιδα , τα πραγματα δέν είναι και για θάνατο
    Και επειδή που έχει τύχει , το πρώτο πράγμα που χρειάζεται είναι ΚΑΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ απο σοβαρό ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ-ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ για να πιστοποιήσει ΑΝ μαζί με αυτήν υπάρχει και κάποια δυσκαμψία ή κάποιο πάγωμα του ώμου σε δεδομένη γωνία και τόξο κίνησης
    Χωρίς αυτό κάθε σκέτη φαρμακευτική θεραπεία είναι παροδική και μικρής διαρκειας - πρέπει ΠΡΩΤΑ να σπάσει η δυσκαμψία και μετά εκτιμάται το μέγεθος τής βλάβης , ετσι ώστε να επακολουθήσει η Παθητική Κινησιοθεραπεία και μετά η Ενδυναμωση
    Στη ασβεστοποιό τενοντοθυλακίτιδα , συνήθως χρειαζονται και τρείς κλασικές ακτινογραφίες του ώμου , μιά σε προσαγωγή , μιά σε ουδέτερη θέση και μιά σε απαγωγή , γιατί ο ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ μπορεί απο τίς γωνίες και τίς σκιές να προσδιορίσει με μεγάλη ακρίβεια τήν "ασβέστωση"

    2) Αν κιλάμε για το τετραπλό στροφικό πέταλο , ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ για να καθορισθεί το μέγεθος και το μέρος τής βλάβης , πρίν αυτή κτυπήσει και το τένοντα τής μακρυάς κεφαλής του δικεφάλου

    3) Σε διαφορετικες περιπτώσεις μαζί με την φλεγμονή υπάρχουν κάποιες ρήξεις (διακοπές τής συνέχειας σε παράλληλο η κάθετο επίπεδο )

    4) Συνηθισμένες καταστάσεις στο αθλημά μας , είναι η ρήξη του επιχειλιου χόνδρου κατά Beinkart ή Slap και οι δυό περιπτώσεις αυτές ανάλογα με τα ευρήματα και τήν κλινική εξέταση θέλουν απο ΤΙΠΟΤΑ μέχρι και ΑΡΘΡΟΣΚΟΠΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ

    5) Το πιο συνηθες πρόβλημα τής "άτσαλης μονοδιάστατης" προπονησης είναι η ζημιές του έξω στροφέα και λιγότερο του έσω

    Καλή διάγνωση

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    Εδω και μια εβδομάδα τελείωσε η θεραπεία με τα αντιφλεγμόνιδη και μπορω να πω οτι βλέπω βελτίωση. Ποιο σημαντικό σταμάτησε ο πόνος τις νύχτες. Ακόμα υπάρχει πόνος ο οποίος πρέπει να πώ οτι έχει μετατραπεί σε τσίμπημα. Εχθές έκανα μια προπόνηση πλάτης στο μισό φορτίο απο ότι πριν τραυματιστώ. Όταν ενοιώθα το παραμικρό σταμάταγα αμέσως. Ελπίζω να πάνε όλα καλα.

  10. #10

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psirro

    Εδω και μια εβδομάδα τελείωσε η θεραπεία με τα αντιφλεγμόνιδη και μπορω να πω οτι βλέπω βελτίωση. Ποιο σημαντικό σταμάτησε ο πόνος τις νύχτες. Ακόμα υπάρχει πόνος ο οποίος πρέπει να πώ οτι έχει μετατραπεί σε τσίμπημα. Εχθές έκανα μια προπόνηση πλάτης στο μισό φορτίο απο ότι πριν τραυματιστώ. Όταν ενοιώθα το παραμικρό σταμάταγα αμέσως. Ελπίζω να πάνε όλα καλα.
    </blockquote id=quote>

    Το οτι δέν πονάς οπως πρίν είναι καλό νέο
    ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΜΩΣ και θα πρέπει να προσέξεις τίς ασκήσεις και ποιές σε ενοχλούν
    Δέν θα ήταν άσχημη ιδέα σε κάποια στιγμή που θα είσαι σε υφεση πονου/φλεγμονής να κάνεις κάνα-δυοτρείς ασκησούλες με λάστιχα (τα μεσαία) για να ενδυναμώσεις το στροφικό πέταλο που είναι κάτω ακριβώς απο τίς τρείς βασικές κεφαλές - είναι κάτι που σε βάθος χρόνου θα αποδειχθεί ΣΩΤΗΡΙΟ !

    Ευχομαι πλήρη ανάρρωση και ενημέρωσέ μας για τήν πορεία

  11. #11

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psirro

    Εδω και μια εβδομάδα τελείωσε η θεραπεία με τα αντιφλεγμόνιδη και μπορω να πω οτι βλέπω βελτίωση. Ποιο σημαντικό σταμάτησε ο πόνος τις νύχτες. Ακόμα υπάρχει πόνος ο οποίος πρέπει να πώ οτι έχει μετατραπεί σε τσίμπημα. Εχθές έκανα μια προπόνηση πλάτης στο μισό φορτίο απο ότι πριν τραυματιστώ. Όταν ενοιώθα το παραμικρό σταμάταγα αμέσως. Ελπίζω να πάνε όλα καλα.
    </blockquote id=quote>

    Το οτι δέν πονάς οπως πρίν είναι καλό νέο
    ΒΕΒΑΙΩΣ ΟΜΩΣ και θα πρέπει να προσέξεις τίς ασκήσεις και ποιές σε ενοχλούν
    Δέν θα ήταν άσχημη ιδέα σε κάποια στιγμή που θα είσαι σε υφεση πονου/φλεγμονής να κάνεις κάνα-δυοτρείς ασκησούλες με λάστιχα (τα μεσαία) για να ενδυναμώσεις το στροφικό πέταλο που είναι κάτω ακριβώς απο τίς τρείς βασικές κεφαλές - είναι κάτι που σε βάθος χρόνου θα αποδειχθεί ΣΩΤΗΡΙΟ !

    Ευχομαι πλήρη ανάρρωση και ενημέρωσέ μας για τήν πορεία

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    περαστικα φιλε psirro.Να αναρρωσεις γρηγορα να επιστρεψεις στις προπονησεις.δεν μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω γιατι δεν μου εχει τυχει αλλα σιγουρα ειναι απογοητευτικο
    '' ''

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    περαστικα φιλε psirro.Να αναρρωσεις γρηγορα να επιστρεψεις στις προπονησεις.δεν μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω γιατι δεν μου εχει τυχει αλλα σιγουρα ειναι απογοητευτικο
    '' ''

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    περαστικα και απο μενα φιλε psirro!!!
    μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω,στο περιπου,γιατι και εγω εδω και 15 μερες εχω εναν πονο στον τενοντα μεσα στο κοκκαλο του ωμου,αν και ειναι σαφως βελτιωμενο.
    μανωλη,τι ασκησεις ειναι αυτες που λες με το λαστιχο για την ενδυναμωση του στροφικου πεταλου;
    ()

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    περαστικα και απο μενα φιλε psirro!!!
    μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω,στο περιπου,γιατι και εγω εδω και 15 μερες εχω εναν πονο στον τενοντα μεσα στο κοκκαλο του ωμου,αν και ειναι σαφως βελτιωμενο.
    μανωλη,τι ασκησεις ειναι αυτες που λες με το λαστιχο για την ενδυναμωση του στροφικου πεταλου;
    ()

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    Ευχαριστω παιδιά ...να στε καλα...

    Ναι Μανωλη για ποιες ακριβως ασκήσεις μιλάς?

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    Ευχαριστω παιδιά ...να στε καλα...

    Ναι Μανωλη για ποιες ακριβως ασκήσεις μιλάς?

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-11-07
    Location
    .
    Posts
    118

    Default

    Λογικα αυτές εννοούσε ο Μανώλης (εμένα μου τις έχει δώσει ορθοπεδικός) . Επειδή δεν έχω scanner τις εχω βγαλει φωτογραφία ελπίζω να φαίνονται !









  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-11-07
    Location
    .
    Posts
    118

    Default

    Λογικα αυτές εννοούσε ο Μανώλης (εμένα μου τις έχει δώσει ορθοπεδικός) . Επειδή δεν έχω scanner τις εχω βγαλει φωτογραφία ελπίζω να φαίνονται !









  20. #20
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    ασκησεις που μπορει να γινουν επικινδυνες για τους ωμους ειναι πιεσεις με μπαρα!(για ωμους) και πιεσεις παγκου με πολλα κιλα! αν μπορειτε να τις αντικαταστησεται με αλτηρες ειδικα για οσους νιωθουν ενοχλησεις θα ειναι πολυ καλο.εγω την γλυτωσα!!!
    the best supplement is time..!!!

  21. #21
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    ασκησεις που μπορει να γινουν επικινδυνες για τους ωμους ειναι πιεσεις με μπαρα!(για ωμους) και πιεσεις παγκου με πολλα κιλα! αν μπορειτε να τις αντικαταστησεται με αλτηρες ειδικα για οσους νιωθουν ενοχλησεις θα ειναι πολυ καλο.εγω την γλυτωσα!!!
    the best supplement is time..!!!

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    thanks unsourcer θα δοκιμασω να τις κάνω μετά το γραφειο χωρίς καθόλου φορτίο σε πρώτη φάση αν και προχειρα που δοκιμαζω τωρα κάποιες πονάνε...

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    thanks unsourcer θα δοκιμασω να τις κάνω μετά το γραφειο χωρίς καθόλου φορτίο σε πρώτη φάση αν και προχειρα που δοκιμαζω τωρα κάποιες πονάνε...

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-02-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    43

    Default

    τελικα ειμαστε πολλοι με προβλημα...περαστικα σε ολους.

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-06-13
    Posts
    1

    Default

    Συμβουλές τέτοιου τύπου δίνονται μόνο από γιατρούς μετά από εξέταση. Όχι μέσω διαδικτύου.

    Cuban
    Last edited by cuban; 19-06-13 at 14:49.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ειδικα μετα απο 4 χρονια κιολας αχαχαχαχα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •