Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default Αποτελέσματα λιπομέτρησης και κατακράτηση νερού

    Πήγα έκανα τσαμπα λιπομέτρηση. λόγο Στρατού και τα λοιπά - Έιχα χτυπίσει και την μέση και είχα σταματισει ενα μήνα πού Έτρωγα και λίγες βλκς.

    Δεν πρόσεχα αρκετά και τα αποτελέσματα ειναι.

    21 % λίπους 68 % Μυιίκη μάζα
    απο 85 στα 90 κιλά και 18.4 ύψως

    Καλό μεταβολισμό

    Σωστή ποσοτητα Νερού στο Σώμα

    Αρκετά χαμηλά ποσοστά Εσωκυττάριου Νερού

    Και υψηλά Εξωκυττάριου Νερού

    Κάτι μου είπε για κατακρατιση Υγρών. Έχει κανείς ιδέα γιατί έχω προβλεμ εκεί ? Τι μπορεί να φταίει?
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Το πες μόνος σου τι κάνεις λάθος.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    Ρε φίλε υπονοείς οτι είναι θέμα διατροφής ??
    Η θέμα υγρών? το Αλάτι ?

    Κανω σχετικά καλή διατροφή , πάντα μαγειρεύω προσεχτικά, απλά έτρωγα παραπάνω.

    Έιχα πάρει και μισο κουτί λιποδιαλίτες
    Πείρα μια Πρωτείνη της BSN σημπλήρωμα γιατί με την δουλεία δεν προλάβαινα να μαγειρεύω 2 φορες ανά μέρα.

    Βασικά η νέα μου δουλεία είναι καθιστική - έχει και ξενύχτη που δεν έκανα πριν- ίσως να μην πίνω και πολυ νερό, πίνω αρκετους καφέδες και να μην κοιμάμε τόσο καλά.

    Πείτε τι να φταίει σιγκεκριμένα να το προσέξω γιατί 8έλω να κάνω γράμμωση.Γιατί ενώ μου αρέσει να τρώω καλα και να εχω δύναμη δέν καιω ποια αρκετές θερμίδες όπως με την προηγούμενη δουλειά
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    άμα δέν πίνεις αρκετό νερό το σώμα σου κάνει κατακράτηση!

  5. #5

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Πώς ακριβώς σου έκανε τη μέτρηση; Διότι αν απλά ανέβηκες σε μια ζυγαριά, όλα αυτά που σου είπε είναι πατάτες.

    Επίσης, αν όντως έχεις κατακράτηση νερού, αυτό δεν λέει τίποτα απολύτως, διότι εξαρτάται και από το τι έφαγες γύρω από τις ώρες της μέτρησης ή και την προηγούμενη μέρα. Δηλαδή μπορεί αν ξακάνεις τη μέτρηση έχοντας φάει π.χ. λιγότερο αλατισμένα φαγητά, να σου βγάλει άλλα αποτελέσματα.

    Για μένα δεν είναι λόγος ανησυχίας, εφόσον θες να κάνεις γράμμωση, ξεκίνα.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    Οχι κανονικά με το μηχάνιμα που έχει ηλεκτρόδια. Το ένα στο χέρι και το άλλο στην κοιλία εκέι έχω το μεγάλο πρόβλημα.

    Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχω κάπως ελλατώσει το νερό γιατί με την δουλεία δεν παίζει να τρεχείς και συνέχεια για νερό και φαή.

    Πολύ καφές γαμώτο μου.

    οι Πρωτείνες (ΒSN SYNTHA - 6) η οι (λιποδιαλύτες Thermoloyde) εαν και δεν έπαιρνα κανονικές δόσείς αλλα μισή γιατί τα ψιλόφοβάμαι .

    Έιχα φτιάξει (μπαμιες,καρότο,κρεμιδι,ντομάτα,μελτζανα,ebala kai τοματοχυμό pou apofeugo genika.Ανθοτυρό και ένα παξυμάδι
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  7. #7

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Καλες οι μετρησεις κ ολα αυτα κανενα προβλημα αλλα τι σε πειραζει δλαδη εαν ελεγε αντι για 21% λιπος να ελεγε ας πουμε 19% θα ξεκινουσες αμεσως γραμμωση??
    Ξεκινα φιλε γραμμωση κ ρυθμισε τη διατροφη σου μεσα απο το φορουμ....

  8. #8

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Καμία μέτρηση δεν μπορεί να σου βγάλει με ακρίβεια το ενδοκυττάριο και το εξωκυττάριο νερό. Τα ηλεκτρόδια είναι λίγο πιο αξιόπιστα από τις ζυγαριές, αλλά και πάλι, δεν είναι θέμα να σε απασχολεί. Πίνε αρκετό νερό, και ξεκίνα τη γράμμωσή σου.

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Καμία μέτρηση δεν μπορεί να σου βγάλει με ακρίβεια το ενδοκυττάριο και το εξωκυττάριο νερό. Τα ηλεκτρόδια είναι λίγο πιο αξιόπιστα από τις ζυγαριές, αλλά και πάλι, δεν είναι θέμα να σε απασχολεί. Πίνε αρκετό νερό, και ξεκίνα τη γράμμωσή σου.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    Εγω απ'ότι ξέρω την σωστή Λιπομέτρηση την κάνουν οι Ενδοκρινολόγοι,
    είναι σωστό ή πρέπει να πάω αλλού;
    Γιά πέστε γιατί θα πάω σύντομα.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-07-07
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    168

    Default

    Και εγω θελω...
    Pain is weakness leaving the body!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    Παιδία όποιος θέλει τσάμπα λιπομέτρηση το κόλπο είναι ένα. Απλά συμπληρώνεις τις μαλακίες στα Carefour απο τις Τύπισες Βοδιλαιν και Σιλουετα που σου σπάνε τα @@ στα τηλέφωνα - Κέρδισες ένα δώρο.

    Τα δώρα είναι μαλακίες αλλά άμα πεις ότι ενδιφέρεσαι για σώμα σου κάνουν Τσαμπα λιπομέτρηση και σου λένε επιτοπου για να σε ψίσουν να σου φάνε τα φραγκά.


    Απλά το Χαρτάκι στο κρατάνε εκει και δέν στο δίνουν. εάν και εγώ με τις μετρήσεις που είχα τι να το κάνω το βλέπω και στο καφρέφτη.
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  13. #13
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by simosis



    Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχω κάπως ελλατώσει το νερό γιατί με την δουλεία δεν παίζει να τρεχείς και συνέχεια για νερό και φαή.

    Πολύ καφές γαμώτο μου.
    </blockquote id=quote>
    Aς υποθεσουμε οτι ειναι αληθης η μετρηση πραγμα που δεν νομιζω αλλα ακομα και να εχεις κατακρατηση μονος σου λες τα λαθη που κανεις με το νερο ειναι καπως αναποδη η λογικη οσο πιο πολυ νερο πηνεις=τοσο λιγοτερο κραταει ο οργανισμος και το αναποδο.
    Ο καφες ειναι διουρητικο οπως και καποια τσαγια =χανεις νερα και απο εκει.Με λιγα λογια παρε 3 μπουκαλια απο 1,5 λιτρο και σιγα σιγα καταναλωνε τα απο τοτε που ξυπνησης εως πριν πεσεις για υπνο ειδικα αν περνεις συμπληρωματα.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by simosis



    Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχω κάπως ελλατώσει το νερό γιατί με την δουλεία δεν παίζει να τρεχείς και συνέχεια για νερό και φαή.

    Πολύ καφές γαμώτο μου.
    </blockquote id=quote>
    Aς υποθεσουμε οτι ειναι αληθης η μετρηση πραγμα που δεν νομιζω αλλα ακομα και να εχεις κατακρατηση μονος σου λες τα λαθη που κανεις με το νερο ειναι καπως αναποδη η λογικη οσο πιο πολυ νερο πηνεις=τοσο λιγοτερο κραταει ο οργανισμος και το αναποδο.
    Ο καφες ειναι διουρητικο οπως και καποια τσαγια =χανεις νερα και απο εκει.Με λιγα λογια παρε 3 μπουκαλια απο 1,5 λιτρο και σιγα σιγα καταναλωνε τα απο τοτε που ξυπνησης εως πριν πεσεις για υπνο ειδικα αν περνεις συμπληρωματα.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    Παιδία ξαναπήγα στα Silouet αυτη την φορά και κοίταξα πάλι τα βασικά μίας και με επερναν τηλέφωνα λέω δεν πάω να κάνω πάλι μια free λιπομέτρηση.


    Λοιπόν εγώ είμαι πρώην παχύσαρκος και έχω προβλημα τρελό χαλάρωσης στο δέρμα . Πραγματικα έχω πρόβλημα και ίσως εμένα να με βοηθαγέ πραγματικά τα μηχανήματα σύσφηξης τους. Απο την άλλη λυπάμε 1500 ευρά να τα ρίξω σε αυτους ενώ δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα ακόμα.

    Έχω πρόβλημα κυρσών στα πόδια . Εάν γνωρίζεται τι σημαίνει αυτο εχω δηλαδή βουλώμένες τις αρτιρίες στα πόδια με αποτέλεσμα να μην ενδεικνεταί κίολας τον έντονο τρέξιμο.

    Έχω στίγμα στο αίμα και παλία είχα χαμηλό αιματοκριτήπου κυριολεκτικά που σου κόβει τα πόδια. Με το γυμναστήριο και σωστότερη διατροφή όσπριά = Φολύκο οξύ και ίνες είδα ότι ελατώθηκε το πρόβλημα και το νοιοθώ.

    Η μάνα μου όπου έχω πάρει και τα άσχημα γονίδια της έχει ζάχαρο, όχι άσχημης μορφής αλλά πάλι έχει ζάχαρο. Γιαυτό δεν ξέρω εάν σε εμένα που ήρθαν τα [red]άσχημα γονιδια της οικογένειας κάνει να πέρνω συμπληρωμά Πρωτείνης. [/red]δηλαδή να μην πέζω καλύτερα με την φωτία εαν έιναι να καώ.


    Η πρώτη κουβέντα που μου είπε είναι ότι κάνω άσχημη Διατροφή , εάν και δεν νομίζω να κάνω υπερβολές που κάνουν άλλοι τρώγοντας γυρους έξω και Goodies.

    οι μετρήσεις που έχω είναι

    21 % λίπους 68 % Μυιίκη μάζα
    Είμαι 93 κιλά και 18.4 ύψως

    Καλό μεταβολισμό 2000 θερμίδες είπε.

    Σωστή ποσοτητα Νερού στο Σώμα

    Αρκετά χαμηλά ποσοστά Εσωκυττάριου Νερού 15% απο 55% που έπρεπε να είχα.

    Και υψηλά Εξωκυττάριου Νερού


    Εδώ ακριβώς την ρώτισα και μου είπε ότι αυτό γινεται γιατι δεν τρώο αρκετά φρούτα και λαχανικά



    1) Τι λέτε εσείς γιαυτό με τα φρούτα και τα μικρά ποσσοστα εσωκυτάριου νερού ? στέκει ?

    2) πραγματικά επειδή τα έχω πάρει κρανίο με την παρτη μου και το Σωσίβιο μου , γιατι είχα φτάσει παλιά και 85 κιλά αλλά παλι είχα και το γαμώ σωσίβιο μού όπως καταλαβαίνεται είναι πιθανόν να με απονθαρύνει του στόχου μου.

    Καιγομαι να ρυθμίσω ένα προγραμμά Διατροφής για γράμμωση απο το Forum και βελτιόσω την ζώη μου. Δεν κοιτάω υπερβολές απλά έχω σοβαρά προβλήματα όπως βλέπετε τα Stats μου και γενικότερα εμένα.

    Από ότι παρατήρησά δεν συμπεριλαμβάνει κανείς στο πρόγραμα διατροφής , πράγματά και τροφές που εγώ τα χρειάζομαι πραγματικά για λόγους υγείας.

    Αρκετά φρούτα και λαχανικά και απο ότι είπε και αυτή μαλλόν τα χρειάζομαι καθώς και όσπρια.

    Επίσης κάνω την σκέψη και διορθώστε με εαν είναι φοβία μήπως τα συμπληρώματα εμένα με διεγήρουν και το κληρονομικο ζάχαρο λόγω ινσουλίνης και τα λοιπά.
    3) Πρεπει να προσέξω μήπως ασκήσεις που δεν επιτρέπονται για τους κυρσους.?



    Συγνώμη εάν σας κούρασα αλλα απο ότι μπηκά και στο πνεύμα του Φορουμ πρεπει να σας πω τις αλήθειες για να μπορείτε να με βοηθησετε και να βοηθηθώ σωστά.

    Κάθε συμβουλή ευπροσδεκτή.
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  16. #16

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Φίλε simosis, δεν συμφωνώ με το ότι οι διατροφές που ποστάρονται κατά καιρούς εδώ δεν έχουν τροφές που χρειάζεται κάποιος για καλή υγεία. Ίσα ίσα που μια σωστή διατροφή bodybuilding, είτε είναι για αύξηση μυϊκής μάζας, είτε απώλειας λίπους, οφείλει να είναι υγιεινή και να δίνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά και διατροφικά στοιχεία, ειδάλλως η όποια βελτίωση του σώματος επιβραδύνεται, ακριβώς επειδή ο οργανισμός δεν είναι απόλυτα υγιής. Πιθανώς είδες διατροφές που αφορούν άτομα που θέλουν να πιάσουν αγωνιστική φόρμα και είναι ήδη αρκετά χαμηλά σε ποσοστό λίπους. Εκεί χρειάζεται άλλου είδους αντιμετώπιση - μπορεί όχι και τόσο υγιεινή, όμως εσύ προς το παρόν βρίσκεσαι σε άλλη φάση.

    Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι η γυμναστική (ακόμα και το να περπατάς έντονα ένα μίνιμουμ 30 λεπτών την ημέρα) θα ρυθμίσει αρκετά πράγματα μέσα σου. Ο γιατρός σου θα σου πει ακριβώς εάν υπάρχει θέμα με τους κιρσούς και την άσκηση, ώστε να επιλέξεις είδος άσκησης.

    Διάβασε το forum και φτιάξε μια διατροφή στα μέτρα σου - που να μπορείς να ακολουθείς, αυτό μας ενδιαφέρει σε πρώτη φάση - η οποία να περιέχει ποικιλία τροφών. Αν χρειαστεί, πάρε και μια απλή πολυβιταμίνη αν νιώθεις ότι σε βοηθάει ακόμα περισσότερο. Κατόπιν, φέρε τη διατροφή σου να τη σχολιάσουμε, και όσο για τα 1500 ευρώ, μη σπαταλάς τα λεφτά σου, κράτησέ τα (..και δώστα σε εμάς, έχουμε καλές τιμές [:-shades]).

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    Ετσι όπως τα λές και 8α κάνω και τα λεφτά θα τα αγοράσω μοσχάρι και κοτοπουλά να γίνω Φιτνες.

    Έχεις μήπως αποψη για τα Αρκετά χαμηλά ποσοστά Εσωκυττάριου Νερού 15% απο 55% που έπρεπε να είχα.

    1) Τι λέτε εσείς γιαυτό με τα φρούτα και τα μικρά ποσσοστα εσωκυτάριου νερού δήθεν για χάλια διατροφή ? στέκει ?

    2)Καιγομαι να ρυθμίσω ένα προγραμμά Διατροφής για γράμμωση απο το Forum και βελτιόσω την ζώη μου. Δεν κοιτάω υπερβολές απλά έχω σοβαρά προβλήματα όπως βλέπετε τα Stats μου και γενικότερα εμένα.

    Αρκετά φρούτα και λαχανικά και απο ότι είπε και αυτή μαλλόν τα χρειάζομαι και όσπρια.

    3)Επίσης κάνω την σκέψη και διορθώστε με εαν είναι φοβία μήπως τα συμπληρώματα εμένα με διεγήρουν και το κληρονομικο ζάχαρο λόγω ινσουλίνης . Γιατί δεν ξέρω όταν δίνεις στον οργανισμό σου αποτομή ενέργεια Whey p.x δεν χρειάζεσαι και το Παγκρεας να δώσει μια αποτομή δόση ινσουλίνη.

    4) Πρεπει να προσέξω μήπως ασκήσεις που δεν επιτρέπονται για τους κυρσους ?
    Λένε ότι το περπατημά κανει καλό και Το Τζοκινγ που κάνω εγώ.

    5) πληροφορίες σχετικά με Φυτική πρωτείνη δεν έχω ακούσει.
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    -&gt;η φυτικη πρωτεινη ειναι χαμηλοτερης διατροφικης αξιας και εχει μικροτερη απορροφητικοτητα απο τον οργανισμο. μια καλη επιλογη ειναι η spirulina,η οποια περιεχει και διαφορα αντιοξειδωτικα και βιταμινες μαλιστα,αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι εξισου χρησιμη σε εμας με βαση τους στοχους της μυικης αναπτυξης που εχουμε.υπαρχει επισης και η πρωτεινη σογιας.
    -&gt;η αυξηση της ινσουλινης παει αναλογα με το γλυκαιμικο δεικτη και η ορρογαλακτικη δεν ανεβαζει τοσο το GI. αν μου ελεγες για "βρωμικη" πρωτεινη τοτε θα συμφωνουσα οτι θα σου ανεβασει αποτομα την ινσουλινη,οποτε να εισαι προσεκτικος στην επιλογησυμπληρωματος
    ()

  19. #19
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Μην πολυ τελενεσαι με τις λιπομετρησεις αστες να σου βγαζουν οτι θελουν απο την στιγμη που θα ξεκινησεις διατροφη το σωμα σου θα αρχησει να παιρνει την σωστη πορεια οσο για το ζαχαρο ετσι κι αλλιως για να χασεις κιλα θα πρεπει να κρατας το ζαχαρο σου σε χαμηλα επιπεδα οποτε δεν εχεις προβλημα

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    1) Τι λέτε εσείς γιαυτό με τα φρούτα και τα μικρά ποσσοστα εσωκυτάριου νερού δήθεν για χάλια διατροφή ? στέκει ?

    Τι να προσέξω δηλαδή για τα χαμηλά ποσοστά εσωκυτάριου νερού 15% αντι για 55%? Πινω αρκετά νερά απο μετρησά χτες τον ευατό μου . Χτες σε 20 ώρες αυηπνος ηπια 6 λίτρα νερο.


    Σχετικά με το πρηγούμενο
    ------------------------------------------------------------------
    Whey .H αυξηση της ινσουλινης παει αναλογα με το γλυκαιμικο δεικτη και η ορρογαλακτικη δεν ανεβαζει τοσο το GI. αν μου ελεγες για "βρωμικη" πρωτεινη τοτε θα συμφωνουσα οτι θα σου ανεβασει αποτομα την ινσουλινη,οποτε να εισαι προσεκτικος στην επιλογη συμπληρωματος

    2 )Σκεφτομαι να πάρω μία whey για πριν και μετά τα βάρη . Ποια προτηνεις . Είμαι έτοιμος να κανω παραγκελεία απο Discount με κάτι φίλους.

    Ψάχνώ και μία πρωτείνη με Caseini για τις φορές που δεν θα μαγειρεύω.




    3) Λογω ότι είμαι εργένης και δουλέυω κίολας + τις οικονομικές Δυσκολίες δεν τρώο αρκετό Ψάρι . Με σκεπτικό να τρώο περισοτερό Ψάρι στο μέλλον ποιο Συμπλήρωμα για Ωμεγα 3-6-9 λιπαρά προτείνετε ??
    Δηλαδή να μην έχει αρκετές ποσότητές μέσα αφού θα κάνω κανονική διατροφή.
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  21. #21

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by simosis

    1) Τι λέτε εσείς γιαυτό με τα φρούτα και τα μικρά ποσσοστα εσωκυτάριου νερού δήθεν για χάλια διατροφή ? στέκει ?

    Τι να προσέξω δηλαδή για τα χαμηλά ποσοστά εσωκυτάριου νερού 15% αντι για 55%? Πινω αρκετά νερά απο μετρησά χτες τον ευατό μου . Χτες σε 20 ώρες αυηπνος ηπια 6 λίτρα νερο.
    </blockquote id=quote>

    Μην πιάνεσαι τόσο με τα νούμερα. Αυτοί που σου έκαναν τη μέτρηση, διάβασαν απλά μια ένδειξη σε ένα μηχάνημα. Δεν υπάρχει ακριβής τρόπος να μετρήσει κανείς το εσωκυττάριο και το εξωκυττάριο νερό, οι μετρήσεις αυτές είναι ιδιαίτερα χαμηλής αξιοπιστίας. Βασίζονται στο να περάσουν εναλασσόμενο ρεύμα διαφορετικής συχνότητας μέσα στον οργανισμό σου. Ορισμένες συχνότητες υποτίθεται ότι δεν μπορούν να διαπεράσουν τις μεμβράνες των κυττάρων και κάποιες άλλες τα διαπερνούν, επομένως από τις διαφορές μεταξύ των μετρήσεων εκτιμώνται τα ποσοστά του εσωκυττάριου και του εξωκυττάριου ύδατος.

    Το ότι έχεις χαμηλό εσωκυττάριο νερό πάει να πει πιθανότατα ότι έχεις κάποιο λίπος - διότι τα λιποκύτταρα έχουν πολύ λίγο νερό μέσα τους (~10%), σε αντίθεση με τα μυϊκά κύτταρα τα οποία αποτελούνται από 80% νερό.

    Αυτό που σου είπαν για τα φρούτα, τα λαχανικά και τα όσπρια δεν έχει καμία σχέση με το νερό των κυττάρων, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακή συμβουλή βεβαίως. Οι διαιτολόγοι πάντοτε δίνουν βάρος στην κάλυψη των βιταμινών, γι'αυτό πάντα λένε να τρώμε φρούτα, λαχανικά και όσπρια. Όμως αν γυμνάζεσαι δεν είναι μόνο οι βιταμίνες το θέμα που πρέπει να προσέχεις, αλλά όλα τα διατροφικά στοιχεία.

    <blockquote id=quote>Quote:
    H αυξηση της ινσουλινης παει αναλογα με το γλυκαιμικο δεικτη και η ορρογαλακτικη δεν ανεβαζει τοσο το GI.
    </blockquote id=quote>
    Η whey ανεβάζει ιδιαίτερα την ινσουλίνη παρόλο που έχει χαμηλό GI, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συνεισφέρει στην ινσουλινοαντίσταση. Μια πλήρης διατροφή, και το κυριότερο άσκηση θα βελτιώσει πάρα πολύ την ινσουλινοευαισθησία σου, οπότε εστιάσου εκεί και άσε προς το παρόν τις λεπτομέρειες.

  22. #22

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    τον χρονο που εχεις αφιερωσει σε μια λιπομετρηση που 8α σου επιβεβαιωνε με επιστημονικο τροπο ...αυτο που βλεπεις στον καθρεφτη 8α μπορουσες να τον αφιερωσεις σε γυμναστικη ή/και ενημερωση για την διατροφη σου.Σκεψου το.Τι θα σε ωφελουσε πιο πολυ?

    Για μενα , το θεμα ειναι οτι δεν κατευθυνεις ΚΑΘΟΛΟΥ επικοδομητικα τον χρονο σου .

    ξεχνα τις λιπομετρησεις και τις π*π&ριες αυτες , αρχισε να ενημερωνεσαι και να γυμναζεσαι πιο εντατικα.

    Τα παραπανω σε φιλικο τονο.

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    -&gt;η φυτικη πρωτεινη ειναι χαμηλοτερης διατροφικης αξιας και εχει μικροτερη απορροφητικοτητα απο τον οργανισμο. μια καλη επιλογη ειναι η spirulina,η οποια περιεχει και διαφορα αντιοξειδωτικα και βιταμινες μαλιστα,αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι εξισου χρησιμη σε εμας με βαση τους στοχους της μυικης αναπτυξης που εχουμε.υπαρχει επισης και η πρωτεινη σογιας.
    -&gt;η αυξηση της ινσουλινης παει αναλογα με το γλυκαιμικο δεικτη και η ορρογαλακτικη δεν ανεβαζει τοσο το GI. αν μου ελεγες για "βρωμικη" πρωτεινη τοτε θα συμφωνουσα οτι θα σου ανεβασει αποτομα την ινσουλινη,οποτε να εισαι προσεκτικος στην επιλογησυμπληρωματος
    </blockquote id=quote>

    Το πρόγραμμά Διατροφής όπως και σας εξήγησα θα είναι υγειηνό όπως πάει για περίπου του στρατού. Το έχω διαμορφώσει σε 5 6 γευματά την μέρα και αρκετά φρούτα τις πρωινές ώρες κυρίως.

    Ψάρι και όσπρια απο αρκετά γευματά την εβδομάδα . 3 κοτοπουλό και 2 μοσχάρι.

    Το θέμα είναι ότι πιστευω όσπρια με τόνο είναι καλή πηγη πρωτείνης. Την διατροφή αυτή ακολουθούσε ο κολλίτός μου και εφτιαξε τρελλό κορμί αλλα φυσικα με αρκετα χρόνια καλής διατροφής και γυμναστικής.

    Εγώ είμαι αρχάριος κάνω ένα χρόνο γυμναστική και είδα τρελλή διαφορά στο κορμί μου. Έχτισα τη στάση του κορμιου μου και έδέίξε πραγματικά το ύψος μου.

    Η αλήθεια είναι ότι θέλω τρελλή δουλεία ακόμα. Επειδή έχω ορεξούλα να συνεχίσω την σωστή διατροφή και την γυμναστική απλά ίσως επειδή βιάζομαι παραπάνω.

    Απλά εγώ ενδιαφέρομαι μόνο για ένα συμπληρωμα πρωτείνης και αυτό για μετα και πρίν τη γυμναστική μίας και τρώο αρκετά καλά.

    Ποιά καθαρή πρωτείνη προτείνεται ??
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    το ειπες και μονος σου,ο κολλητος σου εκανε πολλα χρονια διατροφη και γυμναστηριο,χρονο θελει και προσπαθεια-μην ξαναλεμε τα ιδια και γινομαστε κουραστικοι-. καλη πηγη πρωτεινης ειναι ο τονος αλλα μην τρελαινεσαι, η διατροφη ενος που ασχολειται με το bodybuilding δεν ειναι μονοδιαστατη ωστε να τρωει καθε μερα το ιδιο φαγητο,αλλιως θα κλαταρε μετα απο δεκα μερες. τοσες επιλογες υπαρχουν.
    παρε την ορεξη που εχεις και μεταφρασε την σε προσπαθεια!
    αν θες ντε και καλα καποιες προτεινομενες whey: IDS , ON , UNIVERSAL
    ()


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •