Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 73
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-09-08
    Location
    piraious, Greece.
    Posts
    214

    Default Η Σημασία Του Παρτενέρ Στην Προπόνηση.

    Γεια σας παιδια! Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας επανω στο θεμα της προπονησης μαζι με καποιον παρτενερ!

    Εσεις εχετε παρτενερ στην προπονηση σας? Ποσο χρησιμο το θεωρειται να πηγαινουμε στο γυμναστηριο με καποιον φιλο μας και να βοηθαει ο ενας τον αλλον?

    Βλεπω στο γυμναστηριο πολλα παιδια που κανουν πιεσεις παγκου μονοι τους και παιζουν και αρκετα κιλα! Δεν φοβουνται να κανουν μονοι τους μια τοσο επικυνδινη ασκηση οπως αυτη?

  2. #2

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    οποιος θελει να παει γρηγορα ας παει μονος,οποιος θελει να παει μακρια ας παει με αλλους!''κινεζικη παροιμια
    Ειναι πολυ σημαντικο να ειμαστε με καποιον μαζι ετσι ωστε να μας βοηθα κ να τον βοηθαμε να υπαρχει αμιλλα κ να πηγαινουμε συνεχως προς το καλυτερο!Φαντασου οτι για πρωτη φορα θες να βαλεις καποια κιλα κ φοβασαι γιατι δεν εχεις καποια βοηθεια!Αρα ειναι σημαντικο,δεν ειναι επειγον αλλα ειναι σιγουρα σμαντικο.
    Βεβαια υπαρχουν παιδια που παιζουν πολλα κιλα μονοιο τους γιατι ενταξει ειναι το τι θελει ή το τι ειδους προπονησης κανει ο καθε ενας κ πολλα αλλα...

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-09-08
    Location
    piraious, Greece.
    Posts
    214

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Βεβαια υπαρχουν παιδια που παιζουν πολλα κιλα μονοιο τους γιατι ενταξει ειναι το τι θελει ή το τι ειδους προπονησης κανει ο καθε ενας κ πολλα αλλα...
    </blockquote id=quote>
    Πιστευω σημαντικο ρολο σε αυτο παιζει και η εμπειρια...

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Το πολλά κιλά είναι υποκειμενικό. Προφανώς αν ο ασκούμενος εκτελεί 8-10 επαναλήψεις μόνος του τότε λογικό είναι να μην τα θεωρεί πολλά. Τώρα αν κάνει σετ των 2-3 οριακών επαναλήψεων και δεν έχει βοήθεια τότε τι να πω....respect καθώς το παλικάρι πρέπει να έχει τρελή αυτοπεποίθηση ότι δεν θα του κολλήσουν σε καμία περίπτωση και μακάρι να μην πάθει ποτέ τίποτα.

    Προσωπικά τα 2 τελευταία σετ ζητάω σποτάρισμα καθώς ειδικά το τελευταίο σετ το βγάζω πάντα οριακά.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-03-08
    Location
    Κουκάκι - Λάρισα, Greece.
    Posts
    182

    Default

    Παιδιά πείτε το κόλλημα αυτό που έχω αλλά εγώ θέλω να έχω πάντα κάποιον απο πάνω μου ειδικά σε πιέσεις στήθους(είτε μπάρα,είτε αλτήρες)πράγμα το οποίο δεν είναι εφικτό πάντα βέβαια...Νίωθω πως αν σε κάποιο σετ δε βγάλω την πρότελευταία και την τελευταία με λίγη βοήθεια,τότε δεν έκανα καλή δουλειά και πως θα μπορούσα να παίξω περισσότερα κιλά....Ίσως να είμαι και λάθος βέβαια...
    Περίοδος εξερεύνησης του σώματος μου...

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    Εγω παντως που κανω ολα σχεδον τα σετ μεχρι κωποση ειδικα στις βασικες ασκησεις φωναζω καποιον παρτενερ,αν δεν ειναι ευηκτο παιζω με κιλα π ξερω οτι μπορω η στην σμιθ ας μην τα διακινδυνευουμε αυτα τα πραγματα.[:-bouncy] Αλλα προτιμω να μην παω με παρεα στο γυμναστηριο διοτι σε απασχολουν πολυ και καποιες φορες μπορει να χασει το ενδιαφεορν της μια προπονηση....Γνωμη μου παντα

  7. #7
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    οποιος θελει να παει γρηγορα ας παει μονος,οποιος θελει να παει μακρια ας παει με αλλους!''κινεζικη παροιμια
    Ειναι πολυ σημαντικο να ειμαστε με καποιον μαζι ετσι ωστε να μας βοηθα κ να τον βοηθαμε να υπαρχει αμιλλα κ να πηγαινουμε συνεχως προς το καλυτερο!Φαντασου οτι για πρωτη φορα θες να βαλεις καποια κιλα κ φοβασαι γιατι δεν εχεις καποια βοηθεια!Αρα ειναι σημαντικο,δεν ειναι επειγον αλλα ειναι σιγουρα σμαντικο.
    Βεβαια υπαρχουν παιδια που παιζουν πολλα κιλα μονοιο τους γιατι ενταξει ειναι το τι θελει ή το τι ειδους προπονησης κανει ο καθε ενας κ πολλα αλλα...
    </blockquote id=quote>+1 ενας παρτενερ οχι μονο σου παρεχει καλυτερη ασφαλεια αλλα σε προτρεπει να προσπαθησεις και περισοτερο αρκει ομως ο παρτενερ να ταιριαζει με εσενα και το σημαντικοτερο να ξερει που να σε βοηθησει

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εξαρτάται απο τον παρτνέρ,πρέπει να είναι κάποιος που έχει την ίδια τρέλα με εσένα ,κάνει περίπου τα ίδια ή και περισσότερα κιλά απο εσένα,ώστε να υπάρχει συναγωνισμός , να πηγαίνει τις ίδιες ώρες με εσένα στο γυμναστήριο και να είναι συνεπής,ώστε να αποφεύγεις τη βουτιά της ψυχολογίας όταν απουσιάζει,ακόμα καλύτερα να είναι και φίλος,άν είναι κάποιος που τον σέρνεις με το ζόρι στο γυμναστήριο τότε καλύτερα να πηγαίνεις μόνος.

    Στο γυμναστήριο που πηγαίνω στον πάγκο έχει κάτι μπάρες χαμηλά ώστεάν αφήσεις τα κιλά να κάτσουν εκεί και όχι πάνω σου ,και μούρχονται ίσα ίσα
    ώστε δε ζητάω βοήθεια ,πρίν το πάρω χαμπάρι συνήθως κάποιος με βοηθούσε και μόλις έβλεπε ότι ζοριζόμουν βοήθαγε

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-08-08
    Location
    athens.
    Posts
    33

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Steve King Style

    Εγω παντως που κανω ολα σχεδον τα σετ μεχρι κωποση ειδικα στις βασικες ασκησεις φωναζω καποιον παρτενερ,αν δεν ειναι ευηκτο παιζω με κιλα π ξερω οτι μπορω η στην σμιθ ας μην τα διακινδυνευουμε αυτα τα πραγματα.[:-bouncy] Αλλα προτιμω να μην παω με παρεα στο γυμναστηριο διοτι σε απασχολουν πολυ και καποιες φορες μπορει να χασει το ενδιαφεορν της μια προπονηση....Γνωμη μου παντα
    </blockquote id=quote>


    +1 και εγω οταν παω για προπονηση δεν θελω κανεναν μαζι μου....για πολυ αντικοινωνικοτητα ομως....[:-angel]

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    To ιδανικό είναι να έχεις σπότερ αλλά σωστό σπότερ..
    Αν είναι να μην ξέρει πως να σε βοηθήσει, ή σε καθυστερεί στην προπόνηση τότε καλύτερα μόνη μου.

  11. #11
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fay-tonia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Steve King Style

    Εγω παντως που κανω ολα σχεδον τα σετ μεχρι κωποση ειδικα στις βασικες ασκησεις φωναζω καποιον παρτενερ,αν δεν ειναι ευηκτο παιζω με κιλα π ξερω οτι μπορω η στην σμιθ ας μην τα διακινδυνευουμε αυτα τα πραγματα.[:-bouncy] Αλλα προτιμω να μην παω με παρεα στο γυμναστηριο διοτι σε απασχολουν πολυ και καποιες φορες μπορει να χασει το ενδιαφεορν της μια προπονηση....Γνωμη μου παντα
    </blockquote id=quote>


    +1 και εγω οταν παω για προπονηση δεν θελω κανεναν μαζι μου....για πολυ αντικοινωνικοτητα ομως....[:-angel]
    </blockquote id=quote>

    Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω... το bodybuilding πάντα το θεωρούσα ατομικό άθλημα... οτιδήποτε σου αποσπά την προσοχή δεν έχει θέση μέσα στην προπόνηση, αν χρειαστείς βοήθεια θα φωνάξεις τον γυμναστή η κανέναν εκεί δίπλα να βοηθήσει και τέλος (άμα θέλεις βοήθεια στο σήκωμα η για μια δύο επαναλήψεις και ο πιό άσχετος πιστεύω πληρή τα κριτήρια, άμα θέλεις βοήθεια καθ' όλη την διάρκεια κατέβασε κιλά γιατί δεν κάνεις τίποτα)... Μετά στην αερόβια γίνε όσο κοινωνικός θέλεις, πιάσε συζητήσεις, δες τηλεόραση, μίλα με τον διπλανό.... 45 λεπτά δικά σου....αλλά όχι την ώρα που σηκώνεις βάρη.. SHUT UP AND BENCH PRESS!!!

  12. #12

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Εδώ νομίζω πάει το ρητό... Άμα πιάσει η σόλο προπόνηση τύφλα να'χει ο παρτενέρ.. :D:D

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Εδώ νομίζω πάει το ρητό... Άμα πιάσει η σόλο προπόνηση τύφλα να'χει ο παρτενέρ.. :D:D


    </blockquote id=quote>
    LOOOOOOOL:D:D:D

  14. #14
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Η ουσια σε ενα σετ ειναι οι τελευταιες επαναληψεις.Γι'αυτο πιστευω καλο ειναι να υπαρχει παρτενερ.ΟΜΩΣ,οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω,αν δεν ξερει ΠΩΣ ΘΕΣ να σε βοηθησει,τοτε καλυτερα μονος...
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fay-tonia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Steve King Style

    Εγω παντως που κανω ολα σχεδον τα σετ μεχρι κωποση ειδικα στις βασικες ασκησεις φωναζω καποιον παρτενερ,αν δεν ειναι ευηκτο παιζω με κιλα π ξερω οτι μπορω η στην σμιθ ας μην τα διακινδυνευουμε αυτα τα πραγματα.[:-bouncy] Αλλα προτιμω να μην παω με παρεα στο γυμναστηριο διοτι σε απασχολουν πολυ και καποιες φορες μπορει να χασει το ενδιαφεορν της μια προπονηση....Γνωμη μου παντα
    </blockquote id=quote>


    +1 και εγω οταν παω για προπονηση δεν θελω κανεναν μαζι μου....για πολυ αντικοινωνικοτητα ομως....[:-angel]
    </blockquote id=quote>

    Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω... το bodybuilding πάντα το θεωρούσα ατομικό άθλημα... οτιδήποτε σου αποσπά την προσοχή δεν έχει θέση μέσα στην προπόνηση, αν χρειαστείς βοήθεια θα φωνάξεις τον γυμναστή η κανέναν εκεί δίπλα να βοηθήσει και τέλος (άμα θέλεις βοήθεια στο σήκωμα η για μια δύο επαναλήψεις και ο πιό άσχετος πιστεύω πληρή τα κριτήρια, άμα θέλεις βοήθεια καθ' όλη την διάρκεια κατέβασε κιλά γιατί δεν κάνεις τίποτα)... Μετά στην αερόβια γίνε όσο κοινωνικός θέλεις, πιάσε συζητήσεις, δες τηλεόραση, μίλα με τον διπλανό.... 45 λεπτά δικά σου....αλλά όχι την ώρα που σηκώνεις βάρη.. SHUT UP AND BENCH PRESS!!!


    </blockquote id=quote>

    το κομματι με τα bold ειναι το μονο για το οποιο διαφωνω........αν παω να σηκωσω τα κιλα και αντι απλα να μου δωσει το "μπαμ" για να μην κολλησω και να τα κανω μονος μου παει και τ σηκωσει μονος του ή αντι να τα σηκωσει οριακα πριν τα φαω στα μουτρα τοτε μου ειναι παντελως ασχετος ο οποιοσδηποτε
    το θεμα ειναι να ξερει καποια βασικα πραγματα και να μπορει να σε βοηθησει εποικοδομητικα και οχι να κινδυνευεις καθε φορα.
    ως προς το ζητημα παρτενερ.....ναι μας κανει καλο,καθως και τον "τραβαμε" και μας "τραβαει" ωστε να γινουμε καλυτεροι και αφετερου δεν διακινδυνευουμε με την προπονηση μας. αυτο βεβαια παρατηρησα οτι δεν εχεις ορεξη να το κανεις συνεχεια και υπαρχουν περιοδοι που δεν θελω παρτενερ αλλα προτιμω να κανω μονος μου διχως να μου μιλαει κανενας. ουτως ή αλλως το bb ειναι παρα πολυ χαλαρωτικο ψυχολογικα και δεν θελεις να σε απασχολει ο καθενας μιλωντας σου
    ()

  16. #16
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fay-tonia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Steve King Style

    Εγω παντως που κανω ολα σχεδον τα σετ μεχρι κωποση ειδικα στις βασικες ασκησεις φωναζω καποιον παρτενερ,αν δεν ειναι ευηκτο παιζω με κιλα π ξερω οτι μπορω η στην σμιθ ας μην τα διακινδυνευουμε αυτα τα πραγματα.[:-bouncy] Αλλα προτιμω να μην παω με παρεα στο γυμναστηριο διοτι σε απασχολουν πολυ και καποιες φορες μπορει να χασει το ενδιαφεορν της μια προπονηση....Γνωμη μου παντα
    </blockquote id=quote>


    +1 και εγω οταν παω για προπονηση δεν θελω κανεναν μαζι μου....για πολυ αντικοινωνικοτητα ομως....[:-angel]
    </blockquote id=quote>

    Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω... το bodybuilding πάντα το θεωρούσα ατομικό άθλημα... οτιδήποτε σου αποσπά την προσοχή δεν έχει θέση μέσα στην προπόνηση, αν χρειαστείς βοήθεια θα φωνάξεις τον γυμναστή η κανέναν εκεί δίπλα να βοηθήσει και τέλος (άμα θέλεις βοήθεια στο σήκωμα η για μια δύο επαναλήψεις και ο πιό άσχετος πιστεύω πληρή τα κριτήρια, άμα θέλεις βοήθεια καθ' όλη την διάρκεια κατέβασε κιλά γιατί δεν κάνεις τίποτα)... Μετά στην αερόβια γίνε όσο κοινωνικός θέλεις, πιάσε συζητήσεις, δες τηλεόραση, μίλα με τον διπλανό.... 45 λεπτά δικά σου....αλλά όχι την ώρα που σηκώνεις βάρη.. SHUT UP AND BENCH PRESS!!!


    </blockquote id=quote>

    το κομματι με τα bold ειναι το μονο για το οποιο διαφωνω........αν παω να σηκωσω τα κιλα και αντι απλα να μου δωσει το "μπαμ" για να μην κολλησω και να τα κανω μονος μου παει και τ σηκωσει μονος του ή αντι να τα σηκωσει οριακα πριν τα φαω στα μουτρα τοτε μου ειναι παντελως ασχετος ο οποιοσδηποτε
    το θεμα ειναι να ξερει καποια βασικα πραγματα και να μπορει να σε βοηθησει εποικοδομητικα και οχι να κινδυνευεις καθε φορα.
    ως προς το ζητημα παρτενερ.....ναι μας κανει καλο,καθως και τον "τραβαμε" και μας "τραβαει" ωστε να γινουμε καλυτεροι και αφετερου δεν διακινδυνευουμε με την προπονηση μας. αυτο βεβαια παρατηρησα οτι δεν εχεις ορεξη να το κανεις συνεχεια και υπαρχουν περιοδοι που δεν θελω παρτενερ αλλα προτιμω να κανω μονος μου διχως να μου μιλαει κανενας. ουτως ή αλλως το bb ειναι παρα πολυ χαλαρωτικο ψυχολογικα και δεν θελεις να σε απασχολει ο καθενας μιλωντας σου
    </blockquote id=quote>

    Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην ξέρει κάποιος να βοηθήσει... δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο αν του πεις...πιάσε από εδώ και βάλε λίγο όταν χρειαστώ να μην μπορέσει να ακολουθήσει αυτές τις απλές οδηγίες...στην χειρότερη στα πολλά κιλά φωνάζεις τον γυμναστή...μπορεί να σου τύχει να πάθεις ζημιά επειδή ο βοηθός είναι άσχετος..

  17. #17
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    καλο ειναι να εχεις ενα φιλο μαζι, αλλα εγω παιδια ειδα μεγαλη διαφορα απο τοτε που προπονουμαι μονος! αφοσιωθηκα πιο πολυ και το πηρα πιο σοβαρα,γυμναζωμαι με περισοτερη ενταση κτλ με παρεα εμενα πανω απο μια ωρα στο γυμ,πιαναμε τα γελια,κρυωναμε,κοιταγαμε τα αξιωθεατα:D τωρα με 45 λεπτα ειμαι οκ...
    the best supplement is time..!!!

  18. #18
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    εγω παω παντα μονος μου.........................εχω μεγαλη αυτοπεπηθηση και εγωισμο πανω μου και αν και παιζω ως κωποσης παντα παιζω με τον εαυτο μου...................ειναι ο μονος που μπορει να με βοηθησει...............οσο για την ψυχολογια.................εχω παντα μαζι μου ενα mp3 player να βαραει σε ροκαδικα και μεταλλαδικα τραγουδια και η ψυχολογια μου δν περνει ποτε την κατω βολτα.....θετικη σκεψη και πολυ αυτοπεπηθηση θελει.................

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Μεχρι πριν 1 χρονο χρησιμοποιουσα σποτερ με την εννοια του "εαν κολλησω θα με βοηθησει λιγο". Πλεον απλα εχω καποιον εμπειρο (συγκεκριμενο ατομο - σφαιροβολος) και απλα καθεται απο πανω μου με τα χερια σταυρωμενα και με κοιταει καθ'ολη την διαρκεια. Ουτε στο ξεκολλημα στον παγκο δεν βοηθαει, ουτε οταν πεθαινω στην τελευταια επαναληψη στο τελευταιο σετ. Εαν νιωσω οτι δεν μπορω να συνεχισω του λεω απλα "παρτα" και βοηθαει και τελος. Την επαναληψη αυτη δεν θα την μετρησω καν οτι την εκανα εγω (αυτη που βοηθησε)

    ΤΟ καλο του οταν κανεις μονος σου ειναι οτι ξερεις ποτε προοδευεις. Με σποτερ ειναι λιγο αμφιβολο διοτι δεν ξερεις ποσο και ποτε βοηθαει ο αλλος.

    Εχω φτασει παγκο να βγαζω 3 σετ των 5 επαναληψεων στα 120kgs με πολυ αργο και πληρες κατεβασμα. Οταν ειχα σποτερ ειχα κολλησει στα 110kgs για 5 reps , 3 sets και δεν μπορουσα να καταλαβω εαν ειχα ή οχι προοδο.

    Να σημειωσω οτι η προπονηση που κανω δεν ειναι το κλασσικο bodybuilding split (1 μυικη - 1 φορα την εβδομαδα).


    edit : Παλι μ@λ@κια εκανα ... ο daytime dreamer ειμαι!! Ξεχαστηκα και ποσταρα απο το account του bro ... τα χω παιξει απο την κουραση!

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RONI78

    καλο ειναι να εχεις ενα φιλο μαζι, αλλα εγω παιδια ειδα μεγαλη διαφορα απο τοτε που προπονουμαι μονος! αφοσιωθηκα πιο πολυ και το πηρα πιο σοβαρα,γυμναζωμαι με περισοτερη ενταση κτλ με παρεα εμενα πανω απο μια ωρα στο γυμ,πιαναμε τα γελια,κρυωναμε,κοιταγαμε τα αξιωθεατα:D τωρα με 45 λεπτα ειμαι οκ...
    </blockquote id=quote>


    Αυτο ακριβως!!!Εγω πλεον μονο οταν παω για προγραμα δυναμης εχω παρτενερ γιατι στιριζετε στις αρνητηκες επαναληψεις,μονο τοτε.Πολυ προτοτιπο τοπικ παντως [:-thumbu]

    Υ.Γ αφηστε,αρχισε ενα παιδι απο το σχολειο μου στο γυμναστηριο που παω και παει τις ωρες που παω και εχει γινει κολιτσιδα με ερωτησεις το να τα λο μια σοβαρη προπονηση δεν με αφηνει...ετσι περνω το μπ3 μου και ουτε που τον ακουω[:-smile_green]

  21. #21
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Εγώ πάντα στις πιέσεις με μπάρα στο 2ο-3ο σετ ζητάω από το γυμναστή να έρθει από πάνω. Και έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι εκεί τα βγάζω πιο άνετα παρόλο που δεν βοηθάει αλλά απλά στέκετε για ασφάλεια. Είναι θέμα ψυχολογίας, ενώ αυτή η άσκηση είναι η αγαπημένη μου πάντα φοβάμαι μην κολλήσω.

    Όσο για παρτενέρ, νομίζω ότι πιο πολύ κουβέντα θα έκανα αν είχα κάποιο φίλο δίπλα παρά βάρη.
    I want to train damn it!!!!

  22. #22
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Εγώ πάντα στις πιέσεις με μπάρα στο 2ο-3ο σετ ζητάω από το γυμναστή να έρθει από πάνω. Και έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι εκεί τα βγάζω πιο άνετα παρόλο που δεν βοηθάει αλλά απλά στέκετε για ασφάλεια. Είναι θέμα ψυχολογίας, ενώ αυτή η άσκηση είναι η αγαπημένη μου πάντα φοβάμαι μην κολλήσω.

    Όσο για παρτενέρ, νομίζω ότι πιο πολύ κουβέντα θα έκανα αν είχα κάποιο φίλο δίπλα παρά βάρη.
    I want to train damn it!!!!

  23. #23
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    εγω προσωπικα πιστευω πως αν νιωθεις πως θες παρτενερ σε καποιες ασκησεις καλο ειναι να τον καλεσεις να σε βοηθησει γιατι σημαινει πως δεν εχεις και τοσω καλη ψυχολογια δλδ το σκεφτεσαι πρην πεσεις κατω να αρχισεις την ακσηση εκεινη την ωρα δλδ εισαι σε αμφιβολια οποτε πεφτει η εμπιστοσυνη σου προς τον εαυτο σου ,εγω εχω (οχι παντα) εναν φιλο σε ανωτερο επιπεδο απο μενα και εχω δει ειδκα στις πιεσεις παγκου οτι οταν τον εχω απο πανω τα καταφερνω καλυτερα γιατι με εμψυχωνει μου φωναζει κτλ και προσωπικα σε μενα πιανει,και ετσι οταν καποιες φορες λογο αρνητικης ψυχολογιας η λογο κακου υπνου καποιας μερας η γενικου στρες απο την ημερα και νιωθω οτι δεν θα την παλεψω τοτε φωναζω τον φιλο μου γιατι μια φορα πχ μου εχει τυχει να φαω και αλτηρα στο ματι

  24. #24
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    εγω προσωπικα πιστευω πως αν νιωθεις πως θες παρτενερ σε καποιες ασκησεις καλο ειναι να τον καλεσεις να σε βοηθησει γιατι σημαινει πως δεν εχεις και τοσω καλη ψυχολογια δλδ το σκεφτεσαι πρην πεσεις κατω να αρχισεις την ακσηση εκεινη την ωρα δλδ εισαι σε αμφιβολια οποτε πεφτει η εμπιστοσυνη σου προς τον εαυτο σου ,εγω εχω (οχι παντα) εναν φιλο σε ανωτερο επιπεδο απο μενα και εχω δει ειδκα στις πιεσεις παγκου οτι οταν τον εχω απο πανω τα καταφερνω καλυτερα γιατι με εμψυχωνει μου φωναζει κτλ και προσωπικα σε μενα πιανει,και ετσι οταν καποιες φορες λογο αρνητικης ψυχολογιας η λογο κακου υπνου καποιας μερας η γενικου στρες απο την ημερα και νιωθω οτι δεν θα την παλεψω τοτε φωναζω τον φιλο μου γιατι μια φορα πχ μου εχει τυχει να φαω και αλτηρα στο ματι

  25. #25
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    πιστευω για καποιον που ειναι στα πρωτα σταδια αναπτυξης χρειαζεται να παιζει με καποιον πιο δυνατο κ εμπειρο για να ανεβει σε δυναμη αλλα κ σε κιλα,για τους πιο προχωρημενους δεν χριαζεται παρτενερ απλα σε ενα βαρυ σετ χρειαζεται καποιος να κλεψει μερικα κιλα,οχι ασχετος ομως, για αποφυγή τραυματισμών

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-10-08
    Location
    ATHENS, PERISTERI, Greece.
    Posts
    6

    Default

    Το να κανεις προπονηση με partener ειναι το ποιο ασφαλες και σιγουρο απο θεμα τραυματισμων.Απο την αλλη πλευρα ειναι ποσο συχνα μπορεις να εχεις partener!? Ειναι γνωστο σε ολους μας οτι υπαρχουν στιγμες οτι παρασυρωμαστε ειτε απο θεμα ψυχολογιας ειτε απο υπερβολικη σιγουρια.Ας κανουμε προπονησεις με σωστη τεχνικη και με την αναλογη ξεκουραση και πιστευω οτι ολοι θα εχουμε καλα αποτελεσματα στο μελλον.
    HARRYS728

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-10-08
    Location
    ATHENS, PERISTERI, Greece.
    Posts
    6

    Default

    Το να κανεις προπονηση με partener ειναι το ποιο ασφαλες και σιγουρο απο θεμα τραυματισμων.Απο την αλλη πλευρα ειναι ποσο συχνα μπορεις να εχεις partener!? Ειναι γνωστο σε ολους μας οτι υπαρχουν στιγμες οτι παρασυρωμαστε ειτε απο θεμα ψυχολογιας ειτε απο υπερβολικη σιγουρια.Ας κανουμε προπονησεις με σωστη τεχνικη και με την αναλογη ξεκουραση και πιστευω οτι ολοι θα εχουμε καλα αποτελεσματα στο μελλον.
    HARRYS728

  28. #28
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    2

    Default

    Η προπονηση του εκαστωτε αθλουμενου με παρτενερ μπορει να εχει κατα τη γνωμη μου θετικα ομως και αρνητικα αποτελεσματα κ αυτο το οριζει σωστη επιλογη παρτενερ.Τα βασικα χαρακτηριστηκα ενος καλου παρτενερ ειναι η αρχικα η υπευθηνοτητα κ η συνεπεια στις προπονησεις εν συνεχεια η αγαπη για τα βαρη κ η αφοσιωση του σε αυτα αφηνοντας καθε προβλημα της καθημερινοτητας στα αποδητηρια. Βεβαια ο ιδανικος κ τελειος δεν υπαρχει,ανθρωποι ειμαστε οχι ανυψωτηκες μηχανες,ετσι λοιπον θα ερθει μια μερα που ο ενας εκ των δυο δεν θα εχει διαθεση για γυμναστικη εκει ομως θα ειναι ο δευτερος που θα τον ανεβασει η ακομα ακομα στην τελικη θα παει για ενα καφε αντι γυμναστηριο,γλυτωνοντας μια κακη προπονηση.Επεισης ο ενας καλος παρτενερ θελει να μαθει την προπονιτικη ψυχολογια του συναθλουμενου κ παρτενερ του για να τον βοηθησει να ξεπερασει τα ορια του,ειναι γεγονος πως ο καθενας μας ειναι διαφορετηκος σε αυτον τον τομεα κ χρειαζεται π.χ. ο καθενας ξεχωριστη μεταχειριση για να ολοκληρωσει το σετ οταν οι μυες εχουν εξανλησει καθε αποθεμα γλυκογονου κ καινε απο την συσωρευση γαλακτικου οξεως κ ο εγκεφαλος με τη λογικη του λεει στοπ ομως τα ψυχικα αποθεματα δυναμης φωναζουν "αλλη μια" .

  29. #29
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by fay-tonia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Steve King Style

    Εγω παντως που κανω ολα σχεδον τα σετ μεχρι κωποση ειδικα στις βασικες ασκησεις φωναζω καποιον παρτενερ,αν δεν ειναι ευηκτο παιζω με κιλα π ξερω οτι μπορω η στην σμιθ ας μην τα διακινδυνευουμε αυτα τα πραγματα.[:-bouncy] Αλλα προτιμω να μην παω με παρεα στο γυμναστηριο διοτι σε απασχολουν πολυ και καποιες φορες μπορει να χασει το ενδιαφεορν της μια προπονηση....Γνωμη μου παντα
    </blockquote id=quote>


    +1 και εγω οταν παω για προπονηση δεν θελω κανεναν μαζι μου....για πολυ αντικοινωνικοτητα ομως....[:-angel]
    </blockquote id=quote>

    +1 και από εμένα, όταν πάω προπόνηση δεν μιλάω ούτε στον αγγέλο μου χιχιχιχι μόνμο λίγο στον γυμναστή βέβαια. Ε και όσο για σπόττερ ξέρω που θέλω βοηθεία και φωνάζω τον γυμναστή που είναι και φίλος μου και με βοηθάει !!! και μετά μέχρι το άλλο σετ λέμε και καμιά μαλακία !!! για να περάσει η ώρα
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  30. #30
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    οσες φορες εχω ζητησει απο καποιον στο γυμ να με βοηθησει στο τελευταιο σετ παντα σχεδων το μετανιωνω...........οτι και να τους πεις με το που σε βλαιπουν να πιεζεσε σου τραβαν τα κιλα.............και μου σπαει τα νευρα γιατι στο τελευταιο σετ που θελω να φτασω στο οριο μου μου παιρνουν την χαρα:Dοπωτε............καλητερα μονος και 10 κιλα λιγοτερα παρα να πιεζομε κατα 40%.............εγω θελω 101%..............


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •