Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-11-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default Πρόβλημα με Διατροφή

    Γεια σας,
    προσπαθώ να τηρήσω μια διατροφή για γράμμωση, όμως οταν κανω προπονήσεις στο γυμναστήριο νιώθω αδυναμία και ζαλάδα μερικές φορες. Αντίθετα όταν καταβροχθίζω τα πάντα η απόδοση μου είναι πολύ καλύτερη και έχω περισσότερη αντοχή σε περισσότερα κιλά. Δοκίμασα να πάρω πολυβιταμίνες όμως δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά.
    Καμία ιδέα?

    Ευχαριστώ,
    Αγγελίνα

  2. #2

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Καλωσόρισες Αγγελίνα, πόσες θερμίδες καταναλώνεις ημερησίως, και ειδικότερα, ποιο είναι το τελευταίο σου γεύμα πριν την προπόνηση; Μήπως καταναλώνεις υπερβολικά χαμηλές θερμίδες; Γράμμωση γίνεται μια χαρά και με νορμαλ έλειμμα θερμίδων, δεν χρειάζονται ακρότητες.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    απο αυτα που γραφεις το θεμα ειναι καθαρα στη διατροφη σου.σιγουρα κατι κανεις λαθος,η εχεις πολυ χαμηλο ισοζυγιο θερμιδων ή εχεις πολυ λιγο υδατανθρακα ή ολα αυτα + χαλια προγραμματισμο γευματων σε σχεση με την προπονηση σου.οσο για το οτι οταν τρως σαβουρα(αυτο δεν εννοοεις οτι να ναι?) νιωθεις ορεξατη λογικο ειναι..τοσο υδατανθρακα και λιπος που περνεις.αν μπορεις ποσταρε μας την διατροφη που ακολουθεις και αν μπορουμε να σε βοηθησουμε

  4. #4
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Έχουν δίκιο τα παιδιά..Κι εγώ έκανα λάθος με τη διατροφή μου πιο παλιά που δεν ήξερα κάποια πράγματα και το αποτέλεσμα ήταν να μετά από 50 λεπτά χαλαρό τρέξιμο στο διάδρομο να μη μπορώ να πάρω τα πόδια μου,και ζαλάδα σε σημείο που κόντευα να λιποθυμίσω..Ρύθμισε πιό καλά τα γεύματα και ρίξε και μια ματία στα topics που ήδη υπάρχουν αν δεν τα έχεις κοιτάξει..εμένα με βοήθησαν πολύ!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-11-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Δεν μετράω θερμίδες.. Κάνω μια παραλλαγή απο την αρχική διατροφή που μου έδωσαν γιατι με βολεύει καλιτερα [:-ashamed]
    Για πρωινό πίνω ένα ποτήρι χυμό, μεσημέρι υδατάνθρκα (πατάτες βραστές η ρύζι). Κανονικά έπρεπε να παίρνω και συμπλίρωμα πρωτείνης το μεσημέρι αλλά το σταμάτισα.. Απόγευμα (πριν τη προπόνηση) ένα μήλο και βράδυ πρωτείνη όπως ψαρονέφρι ή τόνο αλλά μερικές φορές λόγω βαρεμάρας ίσως καταλήγω σε ένα γιαούρτι...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aυτή είναι διατροφή πείνας Angelina!
    Πώς μετά να μην νιώθεις ζαλάδες;;
    Βάλε στη διατροφή σου το κουάκερ, κοτόπουλο, κόκκινο κρέας, ρύζι, πατάτα (ενδεικτικά αναφέρω κάποιες τροφές).
    Χώρισε τα γευματά σου ώστε να τρως κάθε 3 ώρες περίπου.
    Άσε τα συμπληρώματα πρωτείνης, τρώγε φαγάκι σωστό και θα πάρεις τα πάνω σου.

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Angelina247

    Δεν μετράω θερμίδες.. Κάνω μια παραλλαγή απο την αρχική διατροφή που μου έδωσαν γιατι με βολεύει καλιτερα [:-ashamed]
    Για πρωινό πίνω ένα ποτήρι χυμό, μεσημέρι υδατάνθρκα (πατάτες βραστές η ρύζι). Κανονικά έπρεπε να παίρνω και συμπλίρωμα πρωτείνης το μεσημέρι αλλά το σταμάτισα.. Απόγευμα (πριν τη προπόνηση) ένα μήλο και βράδυ πρωτείνη όπως ψαρονέφρι ή τόνο αλλά μερικές φορές λόγω βαρεμάρας ίσως καταλήγω σε ένα γιαούρτι...

    </blockquote id=quote>

    Είναι φυσικό λοιπόν με τόσο φτωχή διατροφή να νιώθεις αδύναμη κια να νιώθεις ζαλάδες! Θέλει πάρα πολλές αλλαγές η διατροφή σου, για να γίνει διατροφή γράμμωσης!!!

    Πρέπει να τρως 5-6 γεύματα, διαμορφωμένα για τα κιλά σου και για τη γυμναστική που κάνεις, πρέπει να τρως κάθε 3 ώρες για λόγους μεταβολισμού και να τρως υδατάνθρακα, πρωτεςινη και καλά λίπη, έτσι ώστε να παίρνεις τα απαραίτητα διατροφικά στοιχεία, έτσι ώστε κι να γραμμώσεις και για να έχεις ενέργεια στις προπονήσεις.

    Διάβασε τα sticky άρθρα στην ενότητα της διατροφής για να δεις τι πρέπει περίπου να κάνεις και πως πρέπει να κινηθείς.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω, μη φοβάσαι να ανεβάσεις θερμίδες, το κλειδι για την ομαλή γράμμωση είναι να διατηρείς ένα λογικό (πχ. ~500 θερμίδες) έλειμμα θερμίδων ώστε ο μεταβολικός σου ρυθμός να μην επιβραδύνεται και να συνεχίζεις να καις λίπος. Μεγάλα ελείμματα θερμίδων όπως αυτό που έχεις τώρα (είμαι σίγουρος ότι τρως ίσως και πάνω από 1000 θερμίδες λιγότερες από τις θερμίδες συντήρησής σου) πέρα από την ατονία που σου "προσφέρουν", προκαλούν επιβράδυνση του μεταβολισμού. Ανέβασε λίγο τις θερμίδες σου όπως σου είπαν τα παιδιά, ειδικά γύρω από τις ώρες του γυμναστηρίου (στο γεύμα πριν + στο γεύμα μετά).

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-11-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Θα το προσπαθήσω.. Ευχαριστω! :)

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    οχι μονο αυτο αλλα δεν κανει καλο και στη γενικη λειτουργια των οργανων καθως τους στερεις πολυτιμα θρεπτικα συστατικα οπως βιταμινες,μεταλλα και λιπαρα οξεα και αυτο ισως γινει επικινδυνο μακροπροθεσμα
    ()

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    ελπίζω η απάντησή μου να μην είναι πολύ εκτός χρόνου,

    η αδυναμία και κυρίως η ζαλάδα οφείλεται, συχνά στις γυναίκες, και σε έλλειψη σιδήρου. Καλό είναι να απευθυνθείς σε γιατρό ώστε να σου γράψει εξετάσεις για να το ελέγξεις και αυτό.

    (ps Συνήθως προτείνουν περισσότερο κρέας κόκκινο/ζωϊκη πρωτεινη αλλά κυρίως και συγκεκριμένο συμπλήρωμα για κάποιο διάστημα σε γεύμα που δεν έχει γαλακτοκομικά προϊόντα)

    Μην το παραμελήσεις κ το αφήσεις, γιατί μπορεί να σου χτυπήσει σε μαλλιά, δόντια, κτλ πέρα από τη γενικότερη αδυναμία και ζάλη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •