Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 71 of 71
  1. #61
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    ikamak σ ευχαριστω πολυ!
    απλα να προσθεσω πως δεν εχω καμμια σχεση με τους ανθρωπους στο check control του αεροδρομιου.
    o tempora o mores!

  2. #62
    New Member
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    λευτερη θα ηθελα και εγω να σε ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με αυτο το ποστ, αλλα δεν εχει σχεση με συμπληρωματα.
    ενδιαφερομαι να φερω καποια οργανα γυμναστικης απο εξω. θεωρητικα υπαρχει αντιπροσωπεια εδω, αλλα τα συγκεκριμενα δεν τα εισαγουν, για τους δικους τους λογους. (ειναι αλλο το θεμα εδω βεβαια, αλλα φαντασου οτι παω στον εμπορα και του λεω οτι θελω να του δωσω τα λεφτα μου, ζεστα και κολλαριστα, και αυτος μου απανταει οτι δεν τα θελει....). μιλαω βεβαια για οικιακη χρηση και οχι για εμποριο. πχ τα προιοντα της powertec, titan κτλ, δεν υπαρχουν στην χωρα μας, η τουλαχιστον εγω δεν τα εχω βρει πουθενα. ακομα ομως και καποια που φερνουν, η οικονομικη διαφορα ειναι τρελη.
    το ερωτημα ειναι, αν τα παραγγειλω .... τι γινετε με τα δεματα που ειναι πολυ μεγαλα σε ογκο και βαρος??? μιλαμε για κιβωτια 300-400 κιλων, με σιδερα μεσα παγκους κτλ, που η μεταφορα τους απαιτει κλαρκ ή γερανο. εχουν την ιδια διαδικασια με τα απλα δεματα?? πρεπει να βρω εκτελωνιστη?? γενικα ειναι μια διαδικασια που μπορει να την κανει ενας απλος πολιτης, ή πρεπει να εχω αδειες εισαγωγης, πρεπει να ειμαι εμπορος, ή δεν ξερω εγω τι αλλο???
    επισης, αν ξερεις, για τετοιους ειδους αντικειμενα, με τιμολογιο πχ 1000?, τι κουστουμακι βγαινει πανω κατω???
    το θεμα ειναι αν αξιζει τελικα τον κοπο να κανει καποιος μια τετοια κινηση. τα ιδια ακριβως πραγματα, στην αγγλια εχουν τα μισα λεφτα, αλλα μηπως υπαρχει καμια τρυπα και τελικα βγει το διπλασιο απο εδω???
    αν εχεις αποψη, 'η οποιο αλλο παιδι το εχει ηδη κανει, θα ηθελα την γνωμη του.
    ευχαριστω.

  3. #63
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Zerdes εγω δεν ξερω καποια απαντηση για αυτα που ρωτας. Ξερω ομως οτι κατι τετοιο ειναι δυσκολο και δεν εχει την ιδια διαδικασια με μια απλη παραγγελια. Μαλλον θα πρεπει να βρεις καποια εισαγωγικη εταιρεια. Αυτο που θα ηταν ευκολα να κανεις ειναι να ρωτησεις σε κανενα γυμναστηριο για μεταχειρισμενο εξοπλισμο, που θα μπορεις να παρεις χωρις τετοιες διαδικασιες. Επομενη κινηση θα ηταν να ρωτησεις καποιον που εχει γυμναστηριο, απο πού τα προμηθευεται. Εχουν προσπεκτους (με επαγγελματικα μηχανηματα βεβαια), κατι σαν τα αυτοκινητα φαντασου. Σε καθε περιπτωση θα κανουν ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ να ερθουν απεξω αν κανεις αγορα κατα παραγγελια. Μπορεις ομως, να ρωτησεις τον εισαγωγεα τι εχει απο ετοιμοπαραδοτα, αλλα μην περιμενεις το χρωμα που θες ή κατι πολυ συγκεκριμενο που εψαχνες. Και παλι μπορει να σε παραπεμψει σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο απο καποιο γυμναστηριο που ειχε παρει με ευκολιες αλλα δεν καταφερε να ξοφλησει και του τα πηραν πισω. Μαλλον πρεπει να ψαξεις στο χωρο των γυμναστηριουχων.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  4. #64
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    φιλε zerdes το πρωτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να απευθυνθεις σε μια ταχυμεταφορικη με παγκοσμια καλυψη
    ενα τοσο βαρυ φορτιο θα πρεπει πρωτον να συνοδευεται απο ασφαλιση μεταφορας (με εξτρα κοστος) και δευτερον απο μια υπευθυνη δηλωση για το σκοπο που προοριζονται τα πραγματα.
    παμε τωρα στο κυριως θεμα.Αν το site αγορας στελνει τετοιο ογκο Ελλαδα ποσο θα ειναι το κοστος εξοδων αποστολης?
    Εδω ομως ,επειδη μου εχει τυχει αρκετες φορες, πολλοι ζητουν απο τον αποστολεα να φροντισει για τη μεταφορα τους μεχρι το τελωνειο κατι που σημαινει λιγοτερα εξοδα αποστολης και αν διαθετεις μεσο μεταφορας που να τα χωρεσει μπορεις να κανεις μονος σου τον εκτελωνισμο και να τα παραλαβεις επι τοπου διχως να μεσολαβησει κανενας.Ξαναλεω πως για να συμβει κατι τετοιο πρεπει πρωτα να συννενοηθεις με την εταιρεια αγορας.
    Τωρα οσο αφορα το κοστος δασμολογησης κτλ ενας προχειρος υπολογισμος ειναι να προσθεσεις στην αξια αγορας ενα 19%+περιπου 15% για δασμους κοκ.Αυτο παντα με επιφυλαξη.Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι για τοσα κιλα και τετοια αξια δυσκολα θα γλυτωσεις με λιγοτερα απο 400-500? για τα τελωνειακα και ΦΠΑ εξοδα χωρια παντα τα μεταφορικα.
    Αν ζητησεις να σου τα φερει μεταφορικη δεν θα απαλλαγεις απο τα παραπανω εξοδα, ισως ομως γλυτωσεις μερικα ευρω απο την αποστολη.
    Εδω να σου πω για εναν εισαγωγεα ανταλλακτικων πλοιων ο οποιος φερνει αποκλειστικα στην Ελλαδα ενα μηχανισμο για τις μπουκαπορτες των καραβιων.Το συγκεκριμενο spare ζυγιζει 180 κιλα ,φερνει περιπου 3-4 το μηνα και για καθε ενα απ αυτα πληρωνει 420?.Το κοστος αγορας του ανταλλακτικου ειναι περιπου στα 2000$.
    Οτι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου.

    ΥΓ.Χαιρομαι ιδιαιτερα που το φορουμ μας απεκτησε και 2ο συναδελφο!

    Λευτερης
    o tempora o mores!

  5. #65
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    φιλε zerdes το πρωτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να απευθυνθεις σε μια ταχυμεταφορικη με παγκοσμια καλυψη
    ενα τοσο βαρυ φορτιο θα πρεπει πρωτον να συνοδευεται απο ασφαλιση μεταφορας (με εξτρα κοστος) και δευτερον απο μια υπευθυνη δηλωση για το σκοπο που προοριζονται τα πραγματα.
    παμε τωρα στο κυριως θεμα.Αν το site αγορας στελνει τετοιο ογκο Ελλαδα ποσο θα ειναι το κοστος εξοδων αποστολης?
    Εδω ομως ,επειδη μου εχει τυχει αρκετες φορες, πολλοι ζητουν απο τον αποστολεα να φροντισει για τη μεταφορα τους μεχρι το τελωνειο κατι που σημαινει λιγοτερα εξοδα αποστολης και αν διαθετεις μεσο μεταφορας που να τα χωρεσει μπορεις να κανεις μονος σου τον εκτελωνισμο και να τα παραλαβεις επι τοπου διχως να μεσολαβησει κανενας.Ξαναλεω πως για να συμβει κατι τετοιο πρεπει πρωτα να συννενοηθεις με την εταιρεια αγορας.
    Τωρα οσο αφορα το κοστος δασμολογησης κτλ ενας προχειρος υπολογισμος ειναι να προσθεσεις στην αξια αγορας ενα 19%+περιπου 15% για δασμους κοκ.Αυτο παντα με επιφυλαξη.Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι για τοσα κιλα και τετοια αξια δυσκολα θα γλυτωσεις με λιγοτερα απο 400-500? για τα τελωνειακα και ΦΠΑ εξοδα χωρια παντα τα μεταφορικα.
    Αν ζητησεις να σου τα φερει μεταφορικη δεν θα απαλλαγεις απο τα παραπανω εξοδα, ισως ομως γλυτωσεις μερικα ευρω απο την αποστολη.
    Εδω να σου πω για εναν εισαγωγεα ανταλλακτικων πλοιων ο οποιος φερνει αποκλειστικα στην Ελλαδα ενα μηχανισμο για τις μπουκαπορτες των καραβιων.Το συγκεκριμενο spare ζυγιζει 180 κιλα ,φερνει περιπου 3-4 το μηνα και για καθε ενα απ αυτα πληρωνει 420?.Το κοστος αγορας του ανταλλακτικου ειναι περιπου στα 2000$.
    Οτι αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου.

    ΥΓ.Χαιρομαι ιδιαιτερα που το φορουμ μας απεκτησε και 2ο συναδελφο!

    Λευτερης
    o tempora o mores!

  6. #66
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ποιος ειναι ο δευτερος συναδελφος?
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  7. #67
    New Member
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    το κοστος δεν ειναι μεγαλο, σε σχεση με την τελικη τιμη που τα δινουν εδω. ειδικα σε μερικα πραγματα που δεν υπαρχουν καθολου εδω, ειναι μονοδρομος η υποθεση. και απο την στιγμη που υπαρχει η δυνατοτητα να τα εκτελωνισω και μονος μου, θα το κανω το βημα. ετσι οπως το περιγραφεις, δεν μου δινει την αισθηση οτι ειναι κατι παραπολυ δυσκολο, για εναν ιδιωτη. σκεφτομαι να παραγγειλω κατι μικρο αλλα αρκετα βαρυ, πχ κανα ζευγαρι bowflex απλα και μονο για να δω πως θα γινει, και αν πανε ολα καλα, να προχωρησω σε μεγαλυτερα πραγματα. για οτι προκυψει, θα ενημερωσω.
    ευχαριτω παντως για τις πληροφοριες.

  8. #68
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    http://www.usps.com/international/customs.htm#H1

    ενα πολυ χρησιμο link σχετικα με airmail αποστολες.
    o tempora o mores!

  9. #69
    New Member Chris.Balboa's Avatar
    Join Date
    30-01-09
    Location
    Olympia, Greece
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by _DiMoN_ View Post
    Αυτό που παίζει ρόλο ότι γίνεται ένας πανικός στα Ελληνικά ταχυδρομεία και δύσκολα ελέγχονται τα δέματα, οπότε αν δεν έχουν δηλωμένη αξία τίποτα μεγάλο και η περιγραφή των περιεχομένων δεν πολυφέρνει σε συμπληρώματα διατροφής περνάς πολύ εύκολα χωρίς να πληρώσεις δασμούς.

    Αν έχετε κανένα φίλο Αμερική εκεί είναι η καλύτερη περίπτωση, θα σας τα βάλει σ' ένα κουτί θα γράψει απέξω BOOKS θα βάλει μια τιμή $50 ή GIFT και θα γίνει πιστευτός.
    Μάγκες αυτό ισχύει??? Αν ναι σε τι ποσότητα αναφερόμαστε?

  10. #70
    New Member
    Join Date
    17-06-18
    Posts
    11

    Post

    Φίλε θα ήθελα να σε ρωτήσω τι γίνετε με τις εταιρείες. Για παράδειγμα έχω εμπορική εισαγωγική εταιρεία. Μπορώ να εισάγω συμπληρώματα διατροφής παράλληλης αγοράς από ευρωπαϊκές χώρες που κυκλοφορούν ήδη στην ΕΛΛΑΔΑ?

  11. #71
    New Member
    Join Date
    17-06-18
    Posts
    11

    Default

    Φίλε θα ήθελα να σε ρωτήσω τι γίνετε με τις εταιρείες. Για παράδειγμα έχω εμπορική εισαγωγική εταιρεία. Μπορώ να εισάγω συμπληρώματα διατροφής παράλληλης αγοράς από ευρωπαϊκές χώρες που κυκλοφορούν ήδη στην ΕΛΛΑΔΑ?


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα Διατροφής
    By Painless in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 01-10-13, 16:50
  2. Replies: 10
    Last Post: 17-09-09, 05:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •