Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-10-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    3

    Default Kick Boxing και βάρη

    Καλησπέρα σας!Διαβάζω καιρό το φόρουμ και πήρα την απόφαση να κάνω και εγώ ένα ποστ. Λοιπόν είμαι 18 χρονών 54-55 κιλά...και για 7 χρόνια έπαιζα μπάσκετ.Ως νιάνιαρο είχα ένα καλό σώμα, γυμνασμένο αλλά όχι γραμμωμένο!Σταμάτησα το μπάσκετ λόγω πανελληνίων και επειδή η πόλη που πέρασα δεν έχει ομάδες μπάσκετ αποφάσισα να ξεκινήσω γυμναστήριο!Θέλω απεγνωσμένα να κάνω γραμμώσεις, όχι πολύ έντονες στυλ body builder αλλά να ξεχωρίζουν :D. Για να σας δώσω να καταλάβετε θέλω ένα σώμα σαν της κυρίας στο avatar μου. Ειδικά αυτό "V" θα με ενδιέφερε πολύ!Απ'ότι έμαθα ο συνδυασμός Kick Boxing με βάρη γυμνάζει πολύ καλά γι'αυτό και ενδιαφέρομαι να γραφτώ σε ένα γυμναστήριο και να ξεκινήσω την προπόνηση.Ποια είναι η γνώμη σας;
    You're nothing but an extra and baby i'm the star!!!

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Οτιδηποτε κανεις σαν εντονη δραστηριοτητα εχει καλα αποτελεσματα.

    Παντως αν μπεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και στα βαρη και στο κικ το πιο πιθανο ειναι οτι απλα 8α τα παιξεις την πρωτη εβδομαδα σωματικα/ψυχολογικα , μπορει να αρρωστησεις , και σιγουρα δεν 8α κανεις την βελτιστη προοδο .

    Αρχισε σιγα σιγα , ειναι παρα πολυ σημαντικο να μην αρχισεις αποτομα και εντονα

    Ειτε 2-3 φορες την εβδομαδα κικ έιτε 2-3 φορες την εβδομάδα βάρη ολα ΗΠΙΑ στην αρχη και οχι για πανω απο 45-60 λεπτα κα8ε φορά.

    Στην πορεια 8α δεις τι σ αρεσει πιο πολυ και σε τι 8ες να δωσεις βαρος .

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ό,τι είπε ο Andrikos![:-thumbu] Και να συμπληρώσω ότι το "V" που αναφέρεις (υποθέτω εννοείς αυτό χαμηλά στην κοιλιά που το λέμε και "ζώνη του Απόλλωνα") είναι συνάρτηση χαμηλού συνολικού ποσοστού λίπους, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πιθανό όχι μόνο να γραμμώσεις εκεί, αλλά και σε άλλα σημεία του σώματος. Καλωσόρισες!

  4. #4
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Βρε την Pink, δεν ηξερα οτι ειναι τοσο γομαρακι. Σε κατι βιντεο κλιπ μου ειχε φανει γυμνασμενη, αλλα δεν ημουν και σιγουρη. Λοιπον, απο την φωτο που βλεπω εχει σχετικα χαμηλα ποσοστα λιπους αλλα σιγουρα παιζει με κιλακια στο γυμναστηριο δες γαμπα. Ξεκινησε γυμναστηριο 3-4 φορες την εβδομαδα για αρχη με μηχανηματα, μετα απο κανενα 3μηνο ξεκινα ελευθερα βαρη

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-10-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    3

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Ό,τι είπε ο Andrikos![:-thumbu] Και να συμπληρώσω ότι το "V" που αναφέρεις (υποθέτω εννοείς αυτό χαμηλά στην κοιλιά που το λέμε και "ζώνη του Απόλλωνα") είναι συνάρτηση χαμηλού συνολικού ποσοστού λίπους, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πιθανό όχι μόνο να γραμμώσεις εκεί, αλλά και σε άλλα σημεία του σώματος. Καλωσόρισες!
    </blockquote id=quote>

    καλως σας βρήκα! :D

    ααα ζώνη του Απόλλωνα...μάλιστα..ωραίο όνομα έχει:D Δηλαδή αν έχω χαμηλό συνολικό ποσοστό λίπους (πρέπει να κάνω κάποια λιποτμέτρηση για να το δω αυτό??δε τα ξέρω καλά, συμπαθάτε με! :P) θα μπορέσω να έχω γραμμώσεις και εκεί αλλά και αλλού;Καλά εγώ γενικά θέλω να αποκτήσω γραμμώσεις...να γίνω λίγο γομαράκι όπως είπε και η alexandritsa78.Αλλά κυρίως εκεί!Έχω ακούσει ότι δύσκολα αποκτάς αυτή τη ζώνη. Ισχύει; Και δηλαδή τι θα κάνω;Θα πάω στο γυμναστήριο και θα πω στο γυμναστή "θέλω ζώνη του Απόλλωνα;" χιχι
    You're nothing but an extra and baby i'm the star!!!

  6. #6
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Βασικα το "V" δεν ειναι μονο αποτελεσμα χαμηλων ποσοστων λιπους, πρεπει να ειναι ο αλλος αρκετα γυμνασμενος ειδικα οταν μιλαμε για γυναικα

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-10-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    3

    Default

    βασικά όσο έπαιζα μπάσκετ κάτι άρχισε να γίνεται με το "V" αλλά ούτε κοιλιακούς ούτε βάρη ούτε τίποτα δεν κάναμε για να γυμναστώ πιο πολύ. Ελπίζω τώρα με τον συνδυασμό του κικ με τα βάρη να σχηματιστεί τίποτα. Και όπως μου είπατε δε θα τα κάνω την ίδια μέρα. Ή κικ ή βάρη θα κάνω. Δεν ξέρω όμως τώρα τι παίζει με τα γυμναστήρια και τι ακριβώς να πω στο γυμναστή για να του δώσω να καταλάβει πως θέλω να γίνω και τι θέλω να γυμνάσω πιο πολύ....
    You're nothing but an extra and baby i'm the star!!!

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να ξέρεις πως η προπόνηση το κικ μπόξινγκ είναι αρκετά δυνατή και είναι πολύ καλή αερόβια. Ειδικά αμα κάνεις σκοινάκι...

    Τα βάρη θα δωσουν αυτό που θες όπως είπαν και τα παιδιά πριν.

    Δική μου συμβουλή να μην αμελήσεις μια σωστή και καθαρή διατροφή.

    Καλή επιτυχία απο εμένα! Και πάλι καλώς ήρθες!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    9

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Βασικα το "V" δεν ειναι μονο αποτελεσμα χαμηλων ποσοστων λιπους, πρεπει να ειναι ο αλλος αρκετα γυμνασμενος ειδικα οταν μιλαμε για γυναικα
    </blockquote id=quote>Ακριβώς! Οι κοιλιακοί είναι καλοί όταν και το υπόλοιπο είναι καλό, είναι συνάρτηση. Θέλει πολύ και κυρίως σοβαρή δουλίτσα πάντως.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •