Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default Κάποια συνταγή για αλλαγή??

    Καλησπερα παιδια.. Μιας και πριν λιγο καταναλωσα ακομη ενα στηθος κοτοπουλο με ρυζακι, θα ηθελα να ξεφυγω λιγακι απο αυτο.. Εχω δοκιμασει συνταγες ωστε να μη μου κανει το γευμα ρουτινα αλλα απολαυση.Εχω δοκιμασει λεμονατο, με διαφορα μπαχαρικα κλπ.. Υπαρχει καποια συνταγη για μπιφτεκι κοτοπουλο γιατι θελω λιγακι να αλλαξω το μεταπροπονητικο μου γευμα? Θα μπορουσα να κανω μιξη κοτοπουλου με γαλοπουλα ?? Υπαρχει εδω μεσα καποια συνταγη και δεν τη βρηκα??Help... [:-indifferent]
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ παίρνω κιμά απο φιλέτο γαλοπούλας (βρίσκω στο Μαρινόπουλο) και φτιάχνω μπιφτέκια και τρώω...

    Τώρα το τι θα βάλεις μέσα είναι το γούστο του καθενός.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Mazda κανεις ποσοτητα και τα βαζεις ετοιμα καταψυξη?? Η συνταγη που λες ειναι σαν αυτη που κανουμε τα κλασικα μπιφτεκια με κροκο αυγου και τριμενη φρυγανια?? Αγορασα σημερα και θα κανω το απογευμα...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Αντί ψωμί η φρυγανιά, μπορείς να βάζεις quaker... Έχουν καλύτερη γεύση. Επίσης μπορείς να κάνεις ανάμεικτο κιμά κοτόπουλο-μοσχάρι ή κοτόπουλο-χοιρινό ή κάποιον τέτοιο συνδιασμό με κομμάτια με λίγο λίπος φυσικά.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  5. #5
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Όσο για το 2ο που ρωτάς... Παίρνε 1-1 1/2 κιλό κιμά, κάνε τα μπιφτέκια, και χώνε τα στην κατάψυξη. Μετά τα βγάζεις όποτε θες και τα ψήνεις χωρίς ξεπάγωμα. Μην πλάθεις συνέχεια.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Antoin

    Mazda κανεις ποσοτητα και τα βαζεις ετοιμα καταψυξη?? Η συνταγη που λες ειναι σαν αυτη που κανουμε τα κλασικα μπιφτεκια με κροκο αυγου και τριμενη φρυγανια?? Αγορασα σημερα και θα κανω το απογευμα...
    </blockquote id=quote>

    Στο ένα κιλό κιμά γαλοπούλας βάζω ένα αυγό μεγάλο, μια φέτα μαύρο ψωμί του τοστ περασμένο απο το μπλέντερ, κρεμμύδι ξερό, μαϊντανό, πιπέρι, ελάχιστο αλάτι, ρίγανη και πάπρικα γλυκιά λίγη.

    Εμένα έτσι μου αρέσουν. Φτιάνχω όσα μπιφτέκι βγουν τα βαζω στη κατάψυξη και μετά ξεπαγώνω και τα ψήνω στο αντικολλητικό χωρίς λάδι.

    Με βραστή πατάτα και λεμόνι είναι το αγαπημένο μου!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Ευχαριστω πολυ παιδια... Επιχειρηση μπιφτεκι μωλις αρχισε...[:-chef][:-chef][:-chef]
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  8. #8
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    F@ck πάνω στην ώρα. Σήμερα δοκίμασα γαλοπούλα φιλέτο (που την είχα μαρινάρει από την προηγούμενη νύχτα)στην σχάρα από το φουρνάκι και ήταν μπλιαχ

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ενταξει θα ανοιξω ενα τοπικ στις συνταγες με μια Ταϊλανδεζικη παραλαγη στο ρυζι κοτοπουλο για οσους εχουν βαρεθει αυτο το γευμα....

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-11-08
    Location
    KALIVIA, Greece.
    Posts
    19

    Default

    Οταν έχω κυριολεκτικά βαρεθεί τα ψητα - βραστά για εναλλαγή φτιάχνω το στήθος κοτόπουλου με τυρί κατίκι ως εξής:
    Σε αντικολλητικό τηγάνι βάζω τα φιλέτα και μισό ποτηράκι λευκό ξηρό κρασί για 15 λεπτά περίπου, (στην αρχή έχω το μάτι της κουζίνας στο 3, μετά το χαμηλώνω π.χ. στο 1,5) τα γυρνάω να ροδίσουν και απο τις δυο μεριές μέχρι να εξατμιστεί το κρασί.
    Τότε ρίχνω μια κουταλιά λάδι (αλάτι, πιπέρι αν θέλεις-εγώ δεν βάζω)και σκεπάζω το τηγάνι με το καπάκι ή ένα καπάκι κατσαρόλας και το αφήνω να σιγοβράσει στον αχνό του για 15 λεπτά σε χαμηλή θερμοκρασία.
    Μετά βάζω τα φιλέτα σε ένα ταψάκι, ρίχνω το κατίκι δομοκού πάνω στα φιλέτα και τα βάζω λίγο στο γκριλ ίσα να ροδίσουν.
    Τα τρώω με σαλάτα μαρούλι με κρεμμυδάκι, μου κάνει το γεύμα απόλαυση όπως λες αλλά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο είναι σωστή διατροφή.
    . .

  11. #11
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    ενταξει θα ανοιξω ενα τοπικ στις συνταγες με μια Ταϊλανδεζικη παραλαγη στο ρυζι κοτοπουλο για οσους εχουν βαρεθει αυτο το γευμα....
    </blockquote id=quote>
    αχ Ταιλανδη
    σε ζηλευω φιλε σταυρο
    πολυ ωραια χωρα με αιθεριες υπαρξεις
    για δουλειες εισαι κατω?
    First we take Manhattan then we take Berlin

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Ναι επειδή δε λέει συνέχεια το ίδιο αποφάσισα να αλλάξω το.. σερβίρισμα. Λοιπόν, μπασμάτι, το κοτόπουλο (ή τη γαλοπούλα) το οποίο είναι στον ατμό, σε μικρά-μικρά κομματάκια κομμένα με το χέρι και το περιχύνω με την εξής (γλυκόξινη) σάλτσα:

    -μουστάρδα French's
    -λίγο μέλι (ή κάποιο άλλο γλυκαντικό)
    -κάρυ
    -4-5 σταγόνες ταμπάσκο
    -λίγο γάλα (ανάλογα πόσο ρευστή τη θέλουμε)
    -αλάτι (προαιρετικά)
    -λίγο μαύρο πιπέρι

    Αναμιγνύουμε όλα τα παραπάνω σε ένα ποτήρι με το mixer του καφέ και το ρίχνουμε πάνω στο μίγμα κοτόπουλο-μπασμάτι.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Ναι επειδή δε λέει συνέχεια το ίδιο αποφάσισα να αλλάξω το.. σερβίρισμα. Λοιπόν, μπασμάτι, το κοτόπουλο (ή τη γαλοπούλα) το οποίο είναι στον ατμό, σε μικρά-μικρά κομματάκια κομμένα με το χέρι και το περιχύνω με την εξής (γλυκόξινη) σάλτσα:

    -μουστάρδα French's
    -λίγο μέλι (ή κάποιο άλλο γλυκαντικό)
    -κάρυ
    -4-5 σταγόνες ταμπάσκο
    -λίγο γάλα (ανάλογα πόσο ρευστή τη θέλουμε)
    -αλάτι (προαιρετικά)
    -λίγο μαύρο πιπέρι

    Αναμιγνύουμε όλα τα παραπάνω σε ένα ποτήρι με το mixer του καφέ και το ρίχνουμε πάνω στο μίγμα κοτόπουλο-μπασμάτι.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-11-08
    Location
    KALIVIA, Greece.
    Posts
    19

    Default

    Η μουστάρδα French's που αναφέρεις έχει κάτι το ιδιαίτερο ή μπορεί να είναι μια οποιαδήποτε; Στο μεταξύ μου έχουν πει να αποφεύγω μουστάρδες και τα σχετικά δια ροπάλου (ενταξει φαντάζομαι εννοείς λίγη, γενικά ρωτάω) όπως και τα μπαχαρικά.
    . .

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-11-08
    Location
    KALIVIA, Greece.
    Posts
    19

    Default

    Η μουστάρδα French's που αναφέρεις έχει κάτι το ιδιαίτερο ή μπορεί να είναι μια οποιαδήποτε; Στο μεταξύ μου έχουν πει να αποφεύγω μουστάρδες και τα σχετικά δια ροπάλου (ενταξει φαντάζομαι εννοείς λίγη, γενικά ρωτάω) όπως και τα μπαχαρικά.
    . .

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ELEFTERIA

    Η μουστάρδα French's που αναφέρεις έχει κάτι το ιδιαίτερο ή μπορεί να είναι μια οποιαδήποτε; Στο μεταξύ μου έχουν πει να αποφεύγω μουστάρδες και τα σχετικά δια ροπάλου (ενταξει φαντάζομαι εννοείς λίγη, γενικά ρωτάω) όπως και τα μπαχαρικά.
    </blockquote id=quote>

    μμ πέρα από ωραία γεύση σε σχέση με hellman's και brava (προσωπική εκτίμηση) δεν είμαι σίγουρος αν έχει κάτι "μαγικό". Γράφει carbs/prot/fat: 0/0/0, ΑΛΛΑ στα 5gr (!) και όχι στα 100 που δίνουν συνήθως.. τώρα γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο.. ίσως η ποσότητα είναι πολύ μικρή ώστε να θεωρείται 0. Το "κακό" με μουστάρδα είναι η ποσότητα αλατιού / Na, αλλά για τη γεύση που δίνει μια μικρή ποσότητα σε ένα ανάλατο φαγητό είναι οκ (για μένα τουλάχιστον).
    Για τα μπαχαρικά έξαρτάται.. πχ δες μια σχετική έρευνα για την κανέλλα σε άλλο section

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ELEFTERIA

    Η μουστάρδα French's που αναφέρεις έχει κάτι το ιδιαίτερο ή μπορεί να είναι μια οποιαδήποτε; Στο μεταξύ μου έχουν πει να αποφεύγω μουστάρδες και τα σχετικά δια ροπάλου (ενταξει φαντάζομαι εννοείς λίγη, γενικά ρωτάω) όπως και τα μπαχαρικά.
    </blockquote id=quote>

    μμ πέρα από ωραία γεύση σε σχέση με hellman's και brava (προσωπική εκτίμηση) δεν είμαι σίγουρος αν έχει κάτι "μαγικό". Γράφει carbs/prot/fat: 0/0/0, ΑΛΛΑ στα 5gr (!) και όχι στα 100 που δίνουν συνήθως.. τώρα γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο.. ίσως η ποσότητα είναι πολύ μικρή ώστε να θεωρείται 0. Το "κακό" με μουστάρδα είναι η ποσότητα αλατιού / Na, αλλά για τη γεύση που δίνει μια μικρή ποσότητα σε ένα ανάλατο φαγητό είναι οκ (για μένα τουλάχιστον).
    Για τα μπαχαρικά έξαρτάται.. πχ δες μια σχετική έρευνα για την κανέλλα σε άλλο section

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-11-08
    Location
    KALIVIA, Greece.
    Posts
    19

    Default

    ευχαριστώ, θα τη δοκιμάσω σίγουρα τη σάλτσα σου γιατί τελευταία αυτό το κοτόπουλο έγινε πολύ βαρετό και θα σου πω εντυπώσεις
    . .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •