Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default τραυματισμος

    σημερα που ειχα στηθος παιδια και ειπα,μιας και ειχα φαει καλο πρωινο ειχα πιει και ενα συγυρισμενο φρεντο ειχα τρελη ενεργεια,να δωσω λιγο παραπανω σε κιλα στον επικληνη αφου εβλεπα οτι τραβαγε η ομαδα καλα.
    κανω τα γνωστα περιστροφες, διατασεις, ζεσταμα καλο με 30 και 50 κιλα
    απο 20 επαναληψεις
    ξεκιναω λοιπον βαζω 70 να μπω σιγα σιγα, τα κανω 12 επαν.
    στο επομενο ξεκιναω με 100, κιλα τα κανω 10 επαν.
    βλεπω οτι τα 100 πανε αερας,ωραια λεω να ανεβουμε λιγο σημερα παμε στα 110 για πρωτη φορα μου
    τα κανω 8 επαν. με πολυ ελαχιστη βοηθεια στην 8η
    αλλα το θεμα ειναι οτι μετα απο αυτο το σετ αρχισε να με ποναει ο ωμος μου,το καταλαβα οτι το μ@μησ@ το θεμα με τα κιλα
    εκτοτε εχω εναν συνεχη ανεκτο ελαφρυ πονο στον ωμο κανω ολες τις κινησεις του ωμου αλλα με ποναει
    θελω καμμια συμβουλη περι τι να κανω και τι μπορει να ειναι αυτο
    ο γυμναστης μου ειπε αστο να το δουμε αυριο πως θα πας και πως θα σε ποναει κ.τ.λ.
    First we take Manhattan then we take Berlin

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άστο να ξεκουραστεί, βάλτου και καμιά βολταρέν αλοιφή και άμα δεις ότι επιμένει πήγαινε στο γιατρό, αυτή είναι η γνώμη μου

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    κατι παρομοιο επαθα και εγω πριν 20-25 μερες....μεσα στο πρωτο 24ωρο βαλε παγο,μετα δεν κανει τρομερη δουλεια.
    αστο να ξεκουραστει για 1 εβδομαδα σιγουρα-γιατι οπως οι περισσοτεροι δεν αντεχουμε παραπανω να κατσουμε χωρις προπονηση-και μετα ξεκινα να κανεις παρα πολυ καλο ζεσταμα με λιγα κιλα, στην προπονηση μπες με μετρια κιλα,απλα αυξησε το χρονο που θελεις για καθε επαναληψη και κανε και καμια ισομετρικη,ενω αποφυγε ασκησεις που θα σε πονεσουν οπως ισιος παγκος για στηθος και αρσεις μπαρας για τραπεζοειδεις. παραλληλα εβαζα roiplon 3 φορες τη μερα-η οποια εκανε καλη δουλεια-. μετα απο 15 μερες η διαφορα θα ειναι αισθητη. εμενα παντως δε με ποναει πλεον,δεν το πολυ-παιδευω βεβαια για προληπτικους λογους-
    αυτο μπορει να ειναι ή τενοντας ή ενας μυς στο εσωτερικο των μοιρων του ωμου ο οποιος συνηθως δε γυμναζεται αλλα παρολαυτα επιβαρυνεται και ο πονος απο αυτον το μυ εμφανιζεται συνηθως στον ωμο,στη γυρω περιοχη απο το κοκκαλακι που εχουμε
    περαστικα φιλε!!!
    ()

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    κατι παρομοιο επαθα και εγω πριν 20-25 μερες....μεσα στο πρωτο 24ωρο βαλε παγο,μετα δεν κανει τρομερη δουλεια.
    αστο να ξεκουραστει για 1 εβδομαδα σιγουρα-γιατι οπως οι περισσοτεροι δεν αντεχουμε παραπανω να κατσουμε χωρις προπονηση-και μετα ξεκινα να κανεις παρα πολυ καλο ζεσταμα με λιγα κιλα, στην προπονηση μπες με μετρια κιλα,απλα αυξησε το χρονο που θελεις για καθε επαναληψη και κανε και καμια ισομετρικη,ενω αποφυγε ασκησεις που θα σε πονεσουν οπως ισιος παγκος για στηθος και αρσεις μπαρας για τραπεζοειδεις. παραλληλα εβαζα roiplon 3 φορες τη μερα-η οποια εκανε καλη δουλεια-. μετα απο 15 μερες η διαφορα θα ειναι αισθητη. εμενα παντως δε με ποναει πλεον,δεν το πολυ-παιδευω βεβαια για προληπτικους λογους-
    αυτο μπορει να ειναι ή τενοντας ή ενας μυς στο εσωτερικο των μοιρων του ωμου ο οποιος συνηθως δε γυμναζεται αλλα παρολαυτα επιβαρυνεται και ο πονος απο αυτον το μυ εμφανιζεται συνηθως στον ωμο,στη γυρω περιοχη απο το κοκκαλακι που εχουμε
    περαστικα φιλε!!!
    ()

  5. #5
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    ευχαριστω φιλε να εισαι καλα
    ηταν κατι που φοβομουν οτι καποια στιγμη θα ερθει
    το κακο ειναι οτι ειμαι σε φαση ογκου και τωρα αυτο μου εκοψε τα φτερα
    καμμια φορα το παθος και η ορεξη στρεφονται εναντιον μας
    First we take Manhattan then we take Berlin

  6. #6
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    ευχαριστω φιλε να εισαι καλα
    ηταν κατι που φοβομουν οτι καποια στιγμη θα ερθει
    το κακο ειναι οτι ειμαι σε φαση ογκου και τωρα αυτο μου εκοψε τα φτερα
    καμμια φορα το παθος και η ορεξη στρεφονται εναντιον μας
    First we take Manhattan then we take Berlin

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    αυτο που λες οτι εισαι σε φαση ογκου μην ανησυχεις,και εγω σε παρομοια κατασταση ειμαι αλλα παρολαυτα βαζω κιλα,απλα θελει πιο ιδιατερη προπονηση,δε θα κοιταξεις να βαλεις ογκο με βαση τα μεγιστα κιλα που σηκωνεις αλλα με λιγοτερα κιλα αλλα περισσοτερα δευτερολεπτα κατα την εκτελεση και ισομετρικες,οπως ανεφερα παραπανω.....σκεψου οτι παρολο τον τραυματισμο μου εβαλα 2+ κιλα σε αυτο το διαστημα του τραυματισμου,κατι που φανηκε πολυ....
    ()

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    αυτο που λες οτι εισαι σε φαση ογκου μην ανησυχεις,και εγω σε παρομοια κατασταση ειμαι αλλα παρολαυτα βαζω κιλα,απλα θελει πιο ιδιατερη προπονηση,δε θα κοιταξεις να βαλεις ογκο με βαση τα μεγιστα κιλα που σηκωνεις αλλα με λιγοτερα κιλα αλλα περισσοτερα δευτερολεπτα κατα την εκτελεση και ισομετρικες,οπως ανεφερα παραπανω.....σκεψου οτι παρολο τον τραυματισμο μου εβαλα 2+ κιλα σε αυτο το διαστημα του τραυματισμου,κατι που φανηκε πολυ....
    ()

  9. #9
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    ευτυχως που σημερα μπορουσα τουλαχιστον να κανω προπονηση χεριων
    απο πονο τα ιδια με χθες
    First we take Manhattan then we take Berlin

  10. #10
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    ευτυχως που σημερα μπορουσα τουλαχιστον να κανω προπονηση χεριων
    απο πονο τα ιδια με χθες
    First we take Manhattan then we take Berlin

  11. #11
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    ο πονος στους ωμους κρυβει πολλες "ιστοριες".
    καλο θα ταν να τον ξεκουρασεις , αν παλι διαπιστωσεις οτι σε πονα ή σε "τσιμπαει" να συμβουλευτεις καποιον ορθοπεδικο
    παντως μια ακομα καλη κρεμα για μυικους τραυματισμους ειναι και η sportsgel πωλειται στα φαρμακεια και πραγματικα κανει κατι.
    o tempora o mores!

  12. #12
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    ο πονος στους ωμους κρυβει πολλες "ιστοριες".
    καλο θα ταν να τον ξεκουρασεις , αν παλι διαπιστωσεις οτι σε πονα ή σε "τσιμπαει" να συμβουλευτεις καποιον ορθοπεδικο
    παντως μια ακομα καλη κρεμα για μυικους τραυματισμους ειναι και η sportsgel πωλειται στα φαρμακεια και πραγματικα κανει κατι.
    o tempora o mores!

  13. #13
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Απο προσωπικη και μονο εμπειρια,εχω να διαπιστωσο οτι οι τραυματισμοι στους ωμους μπορει να ειναι εκτος απο υπουλοι,τρομακτικα επωδυνοι και δυσκολα αναστρεψιμοι.
    Μην το ρισκαρεις....ξεχνα για λιγο τις προπονησεις και παρε γνωματευσεις απο 2 τουλαχιστον καταξιωμενους ορθοπεδικους.
    Περαστικα man

  14. #14
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Απο προσωπικη και μονο εμπειρια,εχω να διαπιστωσο οτι οι τραυματισμοι στους ωμους μπορει να ειναι εκτος απο υπουλοι,τρομακτικα επωδυνοι και δυσκολα αναστρεψιμοι.
    Μην το ρισκαρεις....ξεχνα για λιγο τις προπονησεις και παρε γνωματευσεις απο 2 τουλαχιστον καταξιωμενους ορθοπεδικους.
    Περαστικα man

  15. #15
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by elefterios

    ο πονος στους ωμους κρυβει πολλες "ιστοριες".
    καλο θα ταν να τον ξεκουρασεις , αν παλι διαπιστωσεις οτι σε πονα ή σε "τσιμπαει" να συμβουλευτεις καποιον ορθοπεδικο
    παντως μια ακομα καλη κρεμα για μυικους τραυματισμους ειναι και η sportsgel πωλειται στα φαρμακεια και πραγματικα κανει κατι.
    </blockquote id=quote>
    δουλευει ρε φιλε αυτη γιατι απο κρεμες ειδικα απο βολταρεν ειμαι πολυ απογοητευμενος
    First we take Manhattan then we take Berlin

  16. #16
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by elefterios

    ο πονος στους ωμους κρυβει πολλες "ιστοριες".
    καλο θα ταν να τον ξεκουρασεις , αν παλι διαπιστωσεις οτι σε πονα ή σε "τσιμπαει" να συμβουλευτεις καποιον ορθοπεδικο
    παντως μια ακομα καλη κρεμα για μυικους τραυματισμους ειναι και η sportsgel πωλειται στα φαρμακεια και πραγματικα κανει κατι.
    </blockquote id=quote>
    δουλευει ρε φιλε αυτη γιατι απο κρεμες ειδικα απο βολταρεν ειμαι πολυ απογοητευμενος
    First we take Manhattan then we take Berlin


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •