Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 90 of 265
  1. #61
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Achillezzz είμαι τέρμα αντίθετος με την άποψή σου!!!
    1)δεν θα σε ρωτήσει κάποιος για το που θέλεις να τσακωθείς (αυτό για το έδαφος). Σε ένα μπαρ όταν θα είσαι στριμωγμένος μην νομίζεις ότι θα μπορέσεις να απλώσεις το πόδι για να χτυπήσεις! Ως φυσική αντίδραση του αντιπάλου που δεν γνωρίζει από π/τ είναι να σε αγκαλιάσει και να σε ρίξει κάτω!!πρόσεξε κάτι όμως! Αν ο αντίπαλος είναι πιο γεροδεμένος από σένα και τύχει στο μπαρ ( ή στον δρόμο) και σε ρίξει κάτω την πάτησες!!!Σου αλλάζει τα πετρέλαια!!!Οπότε η τέχνη της πάλης υπερέχει εδώ! Φυσικά και με τα σωστά χτυπήματα καθαρίζεις και από το έδαφος.
    2)αν νομίζεις ότι δεν μαθαίνεις με το kick-boxing βρώμικο ξύλο ή βρώμικα χτυπήματα τότε έχεις λίγο άγνοια περί πολεμικών!!! καταρχήν γνωρίζεις πυγμαχία με αυτή την π/τ. Για πήγαινε στο παραπάνω παράδειγμα και σκέψου λίγο λογικά! Τι θα σου βγούνε πιο εύκολα σε ένα κλειστό χώρο τα πόδια ή τα χέρια??? Μάλλον τα χέρια και η αγκωνιές!!! Ποιος ξέρει λοιπόν να χειρίζεται τα χέρια καλύτερα αυτός που κάνει ΤΑΕ ή αυτός που γνωρίζει απο πυγμαχία??? Μάλλον ο 2ος!!!
    Είχα καταλάβει από την απάντηση που έδωσες ότι ασχολείσαι με TAE-KWON-DO αλλά πρέπει να σου πω ότι και γω έκανα ταε 5 χρόνια. Όταν όμως ασχολήθηκα με KICK-BOXING και ταυτόχρονα με λίγο πάλι πικράθηκα πολύ που δεν ασχολήθηκα από πριν με αυτά και καθόμουν έχανα τον καιρό μου σε απάτες.Δεν λέω! πέρα από την γυμναστικούλα που έκανα το ταε μου έφτιαξε πόδια. Αλλά πίστεψε με δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ αυτόν τον 2 π/τ ως προς την αποτελεσματικότητα τους στον δρόμο. Από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει αυτό που του αρέσει για τους δικούς του λόγους οι οποίοι είναι σεβαστοί. Απλά κάποια πράγματα περί π/τ πρέπει να τα βλέπουμε λίγο πιο ρεαλιστικά και πιο σφαιρικά!
    και κάτι τελευταίο, στα ΜΜΑ γίνεσαι πιο ολοκληρωμένος μαχητής!
    Αυτά είχα να πω!

  2. #62
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Achillezzz είμαι τέρμα αντίθετος με την άποψή σου!!!
    1)δεν θα σε ρωτήσει κάποιος για το που θέλεις να τσακωθείς (αυτό για το έδαφος). Σε ένα μπαρ όταν θα είσαι στριμωγμένος μην νομίζεις ότι θα μπορέσεις να απλώσεις το πόδι για να χτυπήσεις! Ως φυσική αντίδραση του αντιπάλου που δεν γνωρίζει από π/τ είναι να σε αγκαλιάσει και να σε ρίξει κάτω!!πρόσεξε κάτι όμως! Αν ο αντίπαλος είναι πιο γεροδεμένος από σένα και τύχει στο μπαρ ( ή στον δρόμο) και σε ρίξει κάτω την πάτησες!!!Σου αλλάζει τα πετρέλαια!!!Οπότε η τέχνη της πάλης υπερέχει εδώ! Φυσικά και με τα σωστά χτυπήματα καθαρίζεις και από το έδαφος.
    2)αν νομίζεις ότι δεν μαθαίνεις με το kick-boxing βρώμικο ξύλο ή βρώμικα χτυπήματα τότε έχεις λίγο άγνοια περί πολεμικών!!! καταρχήν γνωρίζεις πυγμαχία με αυτή την π/τ. Για πήγαινε στο παραπάνω παράδειγμα και σκέψου λίγο λογικά! Τι θα σου βγούνε πιο εύκολα σε ένα κλειστό χώρο τα πόδια ή τα χέρια??? Μάλλον τα χέρια και η αγκωνιές!!! Ποιος ξέρει λοιπόν να χειρίζεται τα χέρια καλύτερα αυτός που κάνει ΤΑΕ ή αυτός που γνωρίζει απο πυγμαχία??? Μάλλον ο 2ος!!!
    Είχα καταλάβει από την απάντηση που έδωσες ότι ασχολείσαι με TAE-KWON-DO αλλά πρέπει να σου πω ότι και γω έκανα ταε 5 χρόνια. Όταν όμως ασχολήθηκα με KICK-BOXING και ταυτόχρονα με λίγο πάλι πικράθηκα πολύ που δεν ασχολήθηκα από πριν με αυτά και καθόμουν έχανα τον καιρό μου σε απάτες.Δεν λέω! πέρα από την γυμναστικούλα που έκανα το ταε μου έφτιαξε πόδια. Αλλά πίστεψε με δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ αυτόν τον 2 π/τ ως προς την αποτελεσματικότητα τους στον δρόμο. Από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει αυτό που του αρέσει για τους δικούς του λόγους οι οποίοι είναι σεβαστοί. Απλά κάποια πράγματα περί π/τ πρέπει να τα βλέπουμε λίγο πιο ρεαλιστικά και πιο σφαιρικά!
    και κάτι τελευταίο, στα ΜΜΑ γίνεσαι πιο ολοκληρωμένος μαχητής!
    Αυτά είχα να πω!

  3. #63
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    @Technics
    Nαι έχω κάνει,όχι όμως αγωνιστικά για κάποιους λόγους υγείας.Μόνο sparring.Αν αναφερόμασται σε πολλούς αντιπάλους τότε μάλλον λέω λάθος αθλημα στον ανθρωπο.Ομως στο ΜΜΑ δεν είναι απαραίτητο να παει ο αγώνας-καβγάς στο έδαφος.Αν κάποιος γνωρίζει μια πολεμικη τέχνη που να μπορει να αντιμετωπίσει δυο και τρείς αντιπάλους ας την προτείνει στον άνθρωπο.Krav Maga φαίνεται ενδιαφέρον ομως είναι μ@*@&^α να προτείνω κάτι χωρίς να το γνωρίζω.

  4. #64
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-09-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Φιλε papazakia ,αν το taekwondo ειναι για σενα απατες,τοτε πηγες σε λαθος σχολη.
    Ποιος σου ειπε οτι το taekwondo δεν εχει βρωμικη πλευρα?Και αγκωνιες εχει και γονατιες εχει.Θα μου πεις που?Αν εκανες poumche για να δωσεις για ζωνη,θα τα εβλεπες μπροστα σου.Το αν θα σε προπονησει μια σχολη βαση αυτων των χτυπηματων εξαρταται απο τον δασκαλο.Ο πολυς ο κοσμος βλεπει τον Μουρουτσο να παιζει αγωνιστικο και νομιζει οτι αυτο ειναι και τελος.Αυτο που βλεπεις ειναι το 1/10 του taekwondo.
    Στο tkd δεν εμαθες ποδια οπως λες,εμαθες παρα πολυ καλα ποδια.Ισως τα καλυτερα ποδια ολων των πολεμικων τεχνων.Οταν πηγες kikc boxing μηπως οι ονομασιες σου ακουγονταν οι ιδιες?Ναι ιδιες ειναι,γιατι ειναι οι κλωτσιες του tkd εδω και κατι αιωνες.
    Ή μην μου πεις οτι η δυναμη των κλωτσιων εχει καμμια σχεση με τα δυο αθληματα?Το πισω ποδι στο tkd ξεκιναει πιο πισω απο το λεγομενο guard του kick με αποτελεσμα η μεση να βγαζει μεγαλυτερη δυναμη.
    Και αφου ειναι απατη γιατι ειναι μεσα στους Ολυμπιακους αγωνες και το kick προσπαθει να αναγνωριστει?
    Πολυ επιφανειακα το εμαθες το tkd ,η μαλλον δεν το εμαθες καθολου

  5. #65
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by papaziakas

    Achillezzz είμαι τέρμα αντίθετος με την άποψή σου!!!
    1)δεν θα σε ρωτήσει κάποιος για το που θέλεις να τσακωθείς (αυτό για το έδαφος). Σε ένα μπαρ όταν θα είσαι στριμωγμένος μην νομίζεις ότι θα μπορέσεις να απλώσεις το πόδι για να χτυπήσεις! Ως φυσική αντίδραση του αντιπάλου που δεν γνωρίζει από π/τ είναι να σε αγκαλιάσει και να σε ρίξει κάτω!!πρόσεξε κάτι όμως! Αν ο αντίπαλος είναι πιο γεροδεμένος από σένα και τύχει στο μπαρ ( ή στον δρόμο) και σε ρίξει κάτω την πάτησες!!!Σου αλλάζει τα πετρέλαια!!!Οπότε η τέχνη της πάλης υπερέχει εδώ! Φυσικά και με τα σωστά χτυπήματα καθαρίζεις και από το έδαφος.
    2)αν νομίζεις ότι δεν μαθαίνεις με το kick-boxing βρώμικο ξύλο ή βρώμικα χτυπήματα τότε έχεις λίγο άγνοια περί πολεμικών!!! καταρχήν γνωρίζεις πυγμαχία με αυτή την π/τ. Για πήγαινε στο παραπάνω παράδειγμα και σκέψου λίγο λογικά! Τι θα σου βγούνε πιο εύκολα σε ένα κλειστό χώρο τα πόδια ή τα χέρια??? Μάλλον τα χέρια και η αγκωνιές!!! Ποιος ξέρει λοιπόν να χειρίζεται τα χέρια καλύτερα αυτός που κάνει ΤΑΕ ή αυτός που γνωρίζει απο πυγμαχία??? Μάλλον ο 2ος!!!
    Είχα καταλάβει από την απάντηση που έδωσες ότι ασχολείσαι με TAE-KWON-DO αλλά πρέπει να σου πω ότι και γω έκανα ταε 5 χρόνια. Όταν όμως ασχολήθηκα με KICK-BOXING και ταυτόχρονα με λίγο πάλι πικράθηκα πολύ που δεν ασχολήθηκα από πριν με αυτά και καθόμουν έχανα τον καιρό μου σε απάτες.Δεν λέω! πέρα από την γυμναστικούλα που έκανα το ταε μου έφτιαξε πόδια. Αλλά πίστεψε με δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ αυτόν τον 2 π/τ ως προς την αποτελεσματικότητα τους στον δρόμο. Από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει αυτό που του αρέσει για τους δικούς του λόγους οι οποίοι είναι σεβαστοί. Απλά κάποια πράγματα περί π/τ πρέπει να τα βλέπουμε λίγο πιο ρεαλιστικά και πιο σφαιρικά!
    και κάτι τελευταίο, στα ΜΜΑ γίνεσαι πιο ολοκληρωμένος μαχητής!
    Αυτά είχα να πω!
    </blockquote id=quote>

    Δε διαφωνω οτι ειναι χρησιμο να γνωριζεις απο εδαφος. Καθε αλλο.Το θεωρω απαραιτητο για εναν ολοκληρωμενο μαχητη.
    Δεν ειναι αναγκη να απλωσω το ποδι μου 5 μετρα. Προσωπικα 20εκατοστα μου αρκουν. Επισης tae kwon do δε σημαινει μονο ποδια. Ειναι σα να λες οτι muay thati σημαινει γονατα. Δεν ειναι ετσι. Ειναι υπεραπλουστευση και λαθος μαλιστα. Οπως καταλαβαινω εκανες WTF, και μαλιστα μονο αγωνιστικο. Το tae kwon do οπως πολυ σωστα ειπε ο vernon ειναι πολυ περισσοτερα. Δεν ειναι μονο αγωνιστικο, οπως δεν ειναι μονο poomsae η sparring. Για μενα το tae kwon do ειναι απ'τα καλυτερα "πακετα". Με τις αδυναμιες του οστωσο, δε διαφωνω.
    Κανω κικ μποξινγκ φιλε μου, οπως και muay thai και tae kwon do. Και επειδη κανω γιαυτο και μπορω και μιλαω. Και αν δεις street τεχνικες απο tae kwon do και muay thai, θα καταλαβεις γιατι θεωρω οτι το kick boxing δεν εχει βρωμικο ξυλο. Εχει πολυ ξυλο, αλλα οχι ντε και καλα βρωμικο παιχνιδι. Οσο για την συγκριση που ξεκινησες, μια χαρα πυγμαχια μαθαινεις και στο tae kwon do (ιδιαιτερα στο ΙΤF).
    Για τον κλειστο χωρο που αναφαιρεις, επειδη εχεις κανει και tae kwon do θα καταλαβεις. Εμενα θα μου εβγεναν yop chagi με το μπροστινο σε γονατα, sonal, palkup, λογχισμα με τα δαχτυλα στο λαιμο, η κατι τετοιο. Οπως βλεπεις δε λεω τιποτα για γροθιες. Και πραγματικα θα προτιμουσα να φαω 5 μπουνιες παρα 1 χτυπημα με την κοψη.
    Το Kick boxing, ειναι στην ουσια το 1/20 του tae kwon do. Απλα εχει θεωρηθει τοσο αποτελεσματικο(και ειναι) επειδη ειναι μικρο το ρινγκ. Πολυ μικροτερο απ το τερεν του tae. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οι αθλητες του κικ μποξινγκ να παιζουν με μπροστινο χερι και κλειστες αμυνες, κατι που ειναι πιο πιθανο να γινει στο δρομο. Αλλα κατα τ'αλλα.......
    Θα ηθελα να ζουσε σημερα ο masutatsu oyama και choi hong hee. Η να ηταν νεος o Kang Shin Chul, o Kim Ung Chol, ωστε να παιζαν με μερικους MMA αθλητες. Οταν μπορεις να πιασεις ταυρο με τα χερια σου και να τον σκοτωσεις(Oyama), ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να κανεις χειροτερα σε εναν ΜΜΑ αθλητη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #66
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-09-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Μην πας μακρυα.Πηγαινε μεχρι την Ν.Ερυθραια και βρες τον ΑΝ ΗΕΝ ΚΙ ,5 φορες παγκοσμιο πρωταθλητη στα νιατα του,επιτετραμενο του tkd στην Ελλαδα εδω και χρονια.Ειναι πανω απο 60 χρονων και περσι σε σεμιναριο εσκισε το παντελονι του απο την ταχυτητα της κλωτσιας.Δεν προλαβαμε να καταλαβουμε τι εκανε.Τα κανταρια γνωσης του θα μπορουσαν να ριξουν κατω οτι κινειται.

  7. #67
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    μισο λεπτο ρε παιδια. Δηλαδη Achillezzz θεωρεις το tkd οτι ειναι στην ολοτητα του πολυ καλο για δρομο, και οτι μπορει να ειναι βρωμικο σαν συστημα?Η το θεωρεις απο τα πιο βρωμικα?
    Εκανα tkd στο παρελθον και μπορω να πω οτι ναι εχει ας πουμε "κακες" κινησεις στα πουμσε, ενω οι αυτοαμυνες οσο ανεβαινεις επιπεδο γινονται και πιο επικυνδινες στον αντιπαλο. Με εχει βοηθησει σαν συστημα και απο αποψη fitness και απο αποψη προστασιας και το ευχαριστω. Ειχα φτασει σε καποιο καλο επιπεδο αλλα κλασσικα λογω υποχρεωσεων το σταματησα.
    Αλλα γενικα σε συγκριση με αλλες τεχνες, δεν το θεωρω και τοσο βρωμικο, οπως το wing chun ας πουμε.
    Απλα πχ θυμαμαι ενα μειωνεκτημα που το βλεπω ακομα, αν εισαι κρυος και με τζιν πως θα κλωτσισεις ψηλα? οταν τα χερια του αλλου ειναι κοντα και γρηγορα τι θα κανεις? ισως να εχει λυσεις και εγω να μην εφτασα σε αυτο το επιπεδο.

    Τωρα οσον αφορα βρωμικη τεχνη, για οσους το εχουν ψαξει, εννοντας κανοντας 4-5 τεχνες και σκεπτομενοι με κριση, θα θεωρουσα αυτη που ακομα και στην απλη σταση εκπαιδευσης ή μαχητικη σταση ή ακομα εν ωρα μαχης προλβανει και τα πιο "απαγορευμενα χτυπηματα οπως επιθεση στα γεννητικα οργανα και αλλες ευαισθητες περιοχες του σωματος.
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  8. #68
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    θεωρω οτι μπορει να γινει τοσο βρωμικο οσο εσυ θελεις.
    Ψηλα δε θα κλωτσεις ποτε στο δρομο. Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις. Ολα τα λακτισματα ειναι κατω απ τη ζωνη.
    Θα κρατησω γκαρντ και αν δεν μπορεσω να τον ριξω κατω τραυματιζοντας το γονατο η τους ορχεις του θα ψαξω 1 ανοιγμα στην αντεπιθεση, η να τον βγαλω εκτος ισσοροπιας, με καποια χαμηλη κλωτσια, η με καποια λαβη "μπαινοντας" στην κεντρικη γραμμη του. Αλλα πρωτη επιλογη μου θα ναι να τον εχω σε αποσταση για καθε ενδεχομενο με λακτισματα χαμιλα και πλαγια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #69
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Φίλε Achillezzz σέβομαι την άποψή σου χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι συμφωνώ.
    Έχω κάνει ΤΑΕ 5 χρόνια όπως σου έχω πει και μάλιστα σε σχολή στην βόρεια Ελλάδα με δάσκαλο πασίγνωστο για το άθλημα. Δεν το αναφέρω για ευνόητους λόγους. Εσύ τι πιστεύεις ότι το έμαθα επιφανειακά??? Μάλλον κάνεις λάθος. Το ότι πρότεινα τον παραπάνω συνδυασμό δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο για μένα. Ήταν η πρότασή μου για το παλικάρι που άνοιξε το θέμα και αυτό γιατί θεώρησα ότι θα μάθει πιο γρήγορα και αποτελεσματικά να μάχεται για τον δρόμο. έχει αποδειχθεί ότι για 2 αθλητές με τις ίδιες σωματικές και ψυχικές δυνατότητες που ξεκινάνε π/τ αυτός που θα κάνει kick-boxing μέσα σε ένα 5μηνο θα υπερέχει έναντι του άλλου. Ε! τι παραπάνω θέλει το παλικάρι που ψάχνει π/τ για την δουλειά του?
    Εσύ προσπαθείς να αποδείξεις ότι το ΤΑΕ είναι το καλύτερο! Είναι καλή τέχνη αλλά όχι για τον bledi με τα κριτήρια που έχει θέσει. Το ΤΑΕ θέλει χρόνο, υπομονή και ωριμότητά. Αν όμως θέλεις να το πάμε στην σύγκριση (ξεφεύγουμε τώρα όμως από τον bledi αλλά δεν πειράζει) πάλι θα επιμείνω ότι δεν είναι για τον δρόμο. Επειδή ανέφερες παραπάνω για OYAMA θα σου πω ότι έκανα 2 χρόνια ασταμάτητες προπονήσεις στο seidokaikan karate που ιδρυτής είναι ο Kazuyoshi Ishii. Μαθητής του OYAMA!!! Παρόμοιο με το kyokushinkai που και αυτό είναι πάλι από τον OYAMA.Ο Kazuyoshi Ishii είναι αυτός που έκανε την κορυφαία διοργάνωση πολεμικών τεχνών το Κ-1!!! Νομίζω την γνωρίζεις!
    Προπονήσεις έκανα στην Ναύπακτο σε μία από τις καλύτερες σχολές, αν όχι η καλύτερη!!! Και αυτό στο λέω διότι ο δάσκαλος εκεί όταν κατεβάζει αθλητές για αγώνες γ@μ@νε!!! Παίρνουν όλες τις διακρίσεις.Ψάξε το λίγο και θα μάθεις! Έχει και ιστοσελίδα.
    Όταν έκανα προπονήσεις εκεί το βράδυ ήμουν με τα παυσίπονα. Έκανα 5 προπονήσεις την εβδομάδα! Είχα γκ@vlwsei πάρα πολύ!!! Δυστυχώς όμως έφυγα από εκεί λόγω μετάθεσης(εκπαιδευτικός στο επάγγελμα). Όταν μετά πήγαινα σε διάφορες σχολές απλά καθόμουν μια βδομάδα και έφευγα! Φεύγοντας γελούσα διότι έκανα τις συγκρίσεις σε επίπεδο έντασης, πόνου, τεχνικής και φυσικά δασκάλου. Καλά για ΤΑΕ ούτε συζήτηση δεν έκανα! Είναι σαν να συγκρίνεις ποιο ακαδημαϊκό ίδρυμα σου δίνει καλύτερο επιστημονικό υπόβαθρο, το ΙΕΚ ή το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ? Και εδώ για επιστήμες μιλάμε (π/τ).
    Η συγκεκριμένη τέχνη τα έχει όλα και όταν λέμε όλα, όλα!!! Και μόνο που ακούς ΟΥΑΜΑ SYSTEM φτάνει!Είσαι έτοιμος για ΜΜΑ.Όποιος έχει κάνει γνωρίζει και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες προπόνησης και τέτοια.

  10. #70
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Φίλε Achillezzz σέβομαι την άποψή σου χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι συμφωνώ.
    Έχω κάνει ΤΑΕ 5 χρόνια όπως σου έχω πει και μάλιστα σε σχολή στην βόρεια Ελλάδα με δάσκαλο πασίγνωστο για το άθλημα. Δεν το αναφέρω για ευνόητους λόγους. Εσύ τι πιστεύεις ότι το έμαθα επιφανειακά??? Μάλλον κάνεις λάθος. Το ότι πρότεινα τον παραπάνω συνδυασμό δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο για μένα. Ήταν η πρότασή μου για το παλικάρι που άνοιξε το θέμα και αυτό γιατί θεώρησα ότι θα μάθει πιο γρήγορα και αποτελεσματικά να μάχεται για τον δρόμο. έχει αποδειχθεί ότι για 2 αθλητές με τις ίδιες σωματικές και ψυχικές δυνατότητες που ξεκινάνε π/τ αυτός που θα κάνει kick-boxing μέσα σε ένα 5μηνο θα υπερέχει έναντι του άλλου. Ε! τι παραπάνω θέλει το παλικάρι που ψάχνει π/τ για την δουλειά του?
    Εσύ προσπαθείς να αποδείξεις ότι το ΤΑΕ είναι το καλύτερο! Είναι καλή τέχνη αλλά όχι για τον bledi με τα κριτήρια που έχει θέσει. Το ΤΑΕ θέλει χρόνο, υπομονή και ωριμότητά. Αν όμως θέλεις να το πάμε στην σύγκριση (ξεφεύγουμε τώρα όμως από τον bledi αλλά δεν πειράζει) πάλι θα επιμείνω ότι δεν είναι για τον δρόμο. Επειδή ανέφερες παραπάνω για OYAMA θα σου πω ότι έκανα 2 χρόνια ασταμάτητες προπονήσεις στο seidokaikan karate που ιδρυτής είναι ο Kazuyoshi Ishii. Μαθητής του OYAMA!!! Παρόμοιο με το kyokushinkai που και αυτό είναι πάλι από τον OYAMA.Ο Kazuyoshi Ishii είναι αυτός που έκανε την κορυφαία διοργάνωση πολεμικών τεχνών το Κ-1!!! Νομίζω την γνωρίζεις!
    Προπονήσεις έκανα στην Ναύπακτο σε μία από τις καλύτερες σχολές, αν όχι η καλύτερη!!! Και αυτό στο λέω διότι ο δάσκαλος εκεί όταν κατεβάζει αθλητές για αγώνες γ@μ@νε!!! Παίρνουν όλες τις διακρίσεις.Ψάξε το λίγο και θα μάθεις! Έχει και ιστοσελίδα.
    Όταν έκανα προπονήσεις εκεί το βράδυ ήμουν με τα παυσίπονα. Έκανα 5 προπονήσεις την εβδομάδα! Είχα γκ@vlwsei πάρα πολύ!!! Δυστυχώς όμως έφυγα από εκεί λόγω μετάθεσης(εκπαιδευτικός στο επάγγελμα). Όταν μετά πήγαινα σε διάφορες σχολές απλά καθόμουν μια βδομάδα και έφευγα! Φεύγοντας γελούσα διότι έκανα τις συγκρίσεις σε επίπεδο έντασης, πόνου, τεχνικής και φυσικά δασκάλου. Καλά για ΤΑΕ ούτε συζήτηση δεν έκανα! Είναι σαν να συγκρίνεις ποιο ακαδημαϊκό ίδρυμα σου δίνει καλύτερο επιστημονικό υπόβαθρο, το ΙΕΚ ή το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ? Και εδώ για επιστήμες μιλάμε (π/τ).
    Η συγκεκριμένη τέχνη τα έχει όλα και όταν λέμε όλα, όλα!!! Και μόνο που ακούς ΟΥΑΜΑ SYSTEM φτάνει!Είσαι έτοιμος για ΜΜΑ.Όποιος έχει κάνει γνωρίζει και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες προπόνησης και τέτοια.

  11. #71
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Η συγκεκριμένη σχολή είναι στην Ναύπακτο.
    http://www.seidokaikan.gr/

  12. #72
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Η συγκεκριμένη σχολή είναι στην Ναύπακτο.
    http://www.seidokaikan.gr/

  13. #73
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Τα 5 χρονια δεν ειναι πολλα. Τι να σου πω, πως θα μπορουσα να σε κρινω στο τι tae kwon do ξερεις χωρις να σ'εχω δει; Θ ηταν χαζο! ;) Εξαρταται ποιον ειχες δασκαλο και τι εκανες τοτε. Δεν ειπα ποτε οτι το tae kwon do ειναι το καλυτερο. Ο μαχητης κανει το συστημα, οχι το αντιθετο. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι ο δασκαλος σου στη Ναυπακτο ο,τι συστημα και να εκανε θα ηταν εξισου καλος! Απλα θελω να τονισω οτι το κικ μποξινγκ δεν εχει βαθος. Ειναι σκληρο, και εξαιτιας της φυσης του ειναι και αποτελεσματικο. Σε βαθος χρονου ομως θεωρω πως μενει πισω. Στην καθημερινοτητα μια προπονηση κικ μπξινγκ και tae kwon do (ITF τουλαχιστον) δε διαφερει παρα πολυ. Απλα στο tae θα κανουν και φορμες, και makiwara, και ποιο ελευθερο sparring και θα δουλεψουν και καποια αλλα πραγματα (πτωσεις, λαβες απο hapkido πιθανον κλπ.) Φυσικα και υπαρχουν αθλητες του κικ μποξινγκ που ειναι απιαστοι και killers, ουτε συζητηση. Κατω απο μια οπτικη γωνια, ολοι αθλητες του κικ μπξινγκ ειμαστε, απλα προερχομαστε απο αλλα συστημα, και δουλευουμε παραλληλα και αλλα πραγματα (πχ φορμες, θραυσεις κλπ).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #74
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Τα 5 χρονια δεν ειναι πολλα. Τι να σου πω, πως θα μπορουσα να σε κρινω στο τι tae kwon do ξερεις χωρις να σ'εχω δει; Θ ηταν χαζο! ;) Εξαρταται ποιον ειχες δασκαλο και τι εκανες τοτε. Δεν ειπα ποτε οτι το tae kwon do ειναι το καλυτερο. Ο μαχητης κανει το συστημα, οχι το αντιθετο. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι ο δασκαλος σου στη Ναυπακτο ο,τι συστημα και να εκανε θα ηταν εξισου καλος! Απλα θελω να τονισω οτι το κικ μποξινγκ δεν εχει βαθος. Ειναι σκληρο, και εξαιτιας της φυσης του ειναι και αποτελεσματικο. Σε βαθος χρονου ομως θεωρω πως μενει πισω. Στην καθημερινοτητα μια προπονηση κικ μπξινγκ και tae kwon do (ITF τουλαχιστον) δε διαφερει παρα πολυ. Απλα στο tae θα κανουν και φορμες, και makiwara, και ποιο ελευθερο sparring και θα δουλεψουν και καποια αλλα πραγματα (πτωσεις, λαβες απο hapkido πιθανον κλπ.) Φυσικα και υπαρχουν αθλητες του κικ μποξινγκ που ειναι απιαστοι και killers, ουτε συζητηση. Κατω απο μια οπτικη γωνια, ολοι αθλητες του κικ μπξινγκ ειμαστε, απλα προερχομαστε απο αλλα συστημα, και δουλευουμε παραλληλα και αλλα πραγματα (πχ φορμες, θραυσεις κλπ).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #75
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Με 5 χρόνια στο seidokaikan karate ή kyokushinkai, δηλαδή σε ΟΥΑΜΑ συστήματα αν το λέει η ψυχή σου παίζεις ΜΜΑ!!! Βλέπεις ποια είναι η διαφορά??? Από μόνος σου το λες.
    Τώρα όμως επειδή αναφέραμε ΟΥΑΜΑ (και με αφορμή τα 5 χρόνια) μου θύμησες ωραίες στιγμές και θα γράψω λίγο πιο προσωπικά!Στην συγκεκριμένη σχολή επειδή είχα καθημερινή επαφή με τους αθλητές,αυτοί που κάνανε 5 χρόνια ασταμάτητα ήτανε όχι killer αλλά κάτι πολύ παραπάνω από killer!!! Αυτός ήταν και ο λόγος που πωρώθηκα.Προσπάθησα να τους φτάσω και λόγω του ότι παθιάζομαι πολύ με αυτά τα πράγματα πολλές φορές έκανα και διπλές προπονήσεις!!! Βέβαια με βοήθησε λίγο η προηγούμενή μου εμπειρία ΤΑΕ και πυγμαχία αλλά το αποτέλεσμα στο τέλος της διετίας ήτανε εκπληκτικό!Όταν έφυγα από εκεί ο δάσκαλος μου είχε πει πως μετά την εκπαίδευση που είχα πάρει όπου και να πήγαινα θα ξενέρωνα, όπως και έγινε!!!

  16. #76
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    Με 5 χρόνια στο seidokaikan karate ή kyokushinkai, δηλαδή σε ΟΥΑΜΑ συστήματα αν το λέει η ψυχή σου παίζεις ΜΜΑ!!! Βλέπεις ποια είναι η διαφορά??? Από μόνος σου το λες.
    Τώρα όμως επειδή αναφέραμε ΟΥΑΜΑ (και με αφορμή τα 5 χρόνια) μου θύμησες ωραίες στιγμές και θα γράψω λίγο πιο προσωπικά!Στην συγκεκριμένη σχολή επειδή είχα καθημερινή επαφή με τους αθλητές,αυτοί που κάνανε 5 χρόνια ασταμάτητα ήτανε όχι killer αλλά κάτι πολύ παραπάνω από killer!!! Αυτός ήταν και ο λόγος που πωρώθηκα.Προσπάθησα να τους φτάσω και λόγω του ότι παθιάζομαι πολύ με αυτά τα πράγματα πολλές φορές έκανα και διπλές προπονήσεις!!! Βέβαια με βοήθησε λίγο η προηγούμενή μου εμπειρία ΤΑΕ και πυγμαχία αλλά το αποτέλεσμα στο τέλος της διετίας ήτανε εκπληκτικό!Όταν έφυγα από εκεί ο δάσκαλος μου είχε πει πως μετά την εκπαίδευση που είχα πάρει όπου και να πήγαινα θα ξενέρωνα, όπως και έγινε!!!

  17. #77
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by papaziakas

    Με 5 χρόνια στο seidokaikan karate ή kyokushinkai, δηλαδή σε ΟΥΑΜΑ συστήματα αν το λέει η ψυχή σου παίζεις ΜΜΑ!!! Βλέπεις ποια είναι η διαφορά??? Από μόνος σου το λες.
    Τώρα όμως επειδή αναφέραμε ΟΥΑΜΑ (και με αφορμή τα 5 χρόνια) μου θύμησες ωραίες στιγμές και θα γράψω λίγο πιο προσωπικά!Στην συγκεκριμένη σχολή επειδή είχα καθημερινή επαφή με τους αθλητές,αυτοί που κάνανε 5 χρόνια ασταμάτητα ήτανε όχι killer αλλά κάτι πολύ παραπάνω από killer!!! Αυτός ήταν και ο λόγος που πωρώθηκα.Προσπάθησα να τους φτάσω και λόγω του ότι παθιάζομαι πολύ με αυτά τα πράγματα πολλές φορές έκανα και διπλές προπονήσεις!!! Βέβαια με βοήθησε λίγο η προηγούμενή μου εμπειρία ΤΑΕ και πυγμαχία αλλά το αποτέλεσμα στο τέλος της διετίας ήτανε εκπληκτικό!Όταν έφυγα από εκεί ο δάσκαλος μου είχε πει πως μετά την εκπαίδευση που είχα πάρει όπου και να πήγαινα θα ξενέρωνα, όπως και έγινε!!!


    </blockquote id=quote>
    Σε καταλαβαινω...!!! Και γω που πηγα και δοκιμασα 1-2 διαφορετικες σχολες για αλλαγη, (κατι wing chun, κατι karate κατι τετοια) ξενερωσα παρα πολυ... Εχει μεγαλη σημασια οτι και να κανεις, να το κανεις σωστα. Εαν υπαρχει σωστο κλιμα στην προπονηση, και δουλευεις σωστα, οτι και να κανεις, κερδισμενος θα βγεις...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #78
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by papaziakas

    Με 5 χρόνια στο seidokaikan karate ή kyokushinkai, δηλαδή σε ΟΥΑΜΑ συστήματα αν το λέει η ψυχή σου παίζεις ΜΜΑ!!! Βλέπεις ποια είναι η διαφορά??? Από μόνος σου το λες.
    Τώρα όμως επειδή αναφέραμε ΟΥΑΜΑ (και με αφορμή τα 5 χρόνια) μου θύμησες ωραίες στιγμές και θα γράψω λίγο πιο προσωπικά!Στην συγκεκριμένη σχολή επειδή είχα καθημερινή επαφή με τους αθλητές,αυτοί που κάνανε 5 χρόνια ασταμάτητα ήτανε όχι killer αλλά κάτι πολύ παραπάνω από killer!!! Αυτός ήταν και ο λόγος που πωρώθηκα.Προσπάθησα να τους φτάσω και λόγω του ότι παθιάζομαι πολύ με αυτά τα πράγματα πολλές φορές έκανα και διπλές προπονήσεις!!! Βέβαια με βοήθησε λίγο η προηγούμενή μου εμπειρία ΤΑΕ και πυγμαχία αλλά το αποτέλεσμα στο τέλος της διετίας ήτανε εκπληκτικό!Όταν έφυγα από εκεί ο δάσκαλος μου είχε πει πως μετά την εκπαίδευση που είχα πάρει όπου και να πήγαινα θα ξενέρωνα, όπως και έγινε!!!


    </blockquote id=quote>
    Σε καταλαβαινω...!!! Και γω που πηγα και δοκιμασα 1-2 διαφορετικες σχολες για αλλαγη, (κατι wing chun, κατι karate κατι τετοια) ξενερωσα παρα πολυ... Εχει μεγαλη σημασια οτι και να κανεις, να το κανεις σωστα. Εαν υπαρχει σωστο κλιμα στην προπονηση, και δουλευεις σωστα, οτι και να κανεις, κερδισμενος θα βγεις...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #79
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    papaziaka ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και για το λινκ.
    Θα ηθελα να τονισω κατι που ανεφερες και εσυ ο ιδιος, για την συχνοτητα των προπονησεων, που ειναι ενας βασικοτατος παραγοντας και σε οποιαδηποτε συζητηση σχετικου περιεχομενου δεν τον λαμβανουμε υποψην. Με αλλα λογια και στην καλυτερη σχολη να πηγαινεις και στον καλυτερο δασκαλο απαιτειται για να γινεις ¨καλος¨ και να εισαι σε καλο επιπεδο να πηγαινεις συχνα και να αφιερωνεις χρονο. Που οπως ανεφερες και εσυ εκανες.
    Επισης μια αλλη συνιστωσα ειναι και το επιπεδο τον συμμαθητων καθως και η ορεξη και ικανοτητα που θα σου δωσει το περιβαλλον για να μεταπιδησεις απο το ενα επιπεδο στο αλλο.

    Γενικα ειναι δυσκολο να βρεθει η χρυση τομη: καλη σχολη με ολα τα παραπανω, σε καλη τοποθεσια που να μην θες πανω απο 1 ωρα να πας, πολλη ορεξη, απλετος ελευθερος χρονος αφιερωσης σε αυτο και βεβαια και ?.
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  20. #80
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-09
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Καλησπέρα και από εμένα....
    Καλώς σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο μου post.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι άμα έχει ασχοληθεί κάποιος με το Παγκράτιο επειδή βλέπω οτί δεν έχετε και την καλύτερη άποψη για το αρχαιοελληνικό άθλημα.

  21. #81
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Εκανα 6 μηνες παγκρατιο αφου διαβασα τα παντα γι'αυτο γιατι με εντυπωσιασαν αυτα που διαβασα.Αλλα δυστυχως ειναι απατη.Το συγχρονο παγκρατιο ειναι "light" πολεμικη τεχνη που δεν ειναι καν full contact και δεν εχει καμια σχεση με το αρχαιο παγκρατιο που ηταν σαν το σημερινο MMA και ηταν αποτελεσματικο.Αυτη ειναι φυσικα η γνωμη μου γιατι εγω διαβαζοντας ολα αυτα για το αρχαιο νομιζα οτι και το συγχρονο θα ειναι ετσι.Ετσι περιμενα κατι σαν muay thai με λαβες και ριψεις και παλη εδαφους.Αν φυσικα δε θελεις να φας ξυλο τοτε ειναι καλο.Οσο για την αποτελεσματικοτητα του στον δρομο ισως μετα απο καμια 6ετια προπονησης φτασεις σε ενα καλο επιπεδο.Αλλα ακομα κι ετσι,σε συμφερει να πας καποια αλλη πολεμικη τεχνη που περνει χρονια με ζωνες και τετοια που να ειναι και original.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  22. #82
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Εκανα 6 μηνες παγκρατιο αφου διαβασα τα παντα γι'αυτο γιατι με εντυπωσιασαν αυτα που διαβασα.Αλλα δυστυχως ειναι απατη.Το συγχρονο παγκρατιο ειναι "light" πολεμικη τεχνη που δεν ειναι καν full contact και δεν εχει καμια σχεση με το αρχαιο παγκρατιο που ηταν σαν το σημερινο MMA και ηταν αποτελεσματικο.Αυτη ειναι φυσικα η γνωμη μου γιατι εγω διαβαζοντας ολα αυτα για το αρχαιο νομιζα οτι και το συγχρονο θα ειναι ετσι.Ετσι περιμενα κατι σαν muay thai με λαβες και ριψεις και παλη εδαφους.Αν φυσικα δε θελεις να φας ξυλο τοτε ειναι καλο.Οσο για την αποτελεσματικοτητα του στον δρομο ισως μετα απο καμια 6ετια προπονησης φτασεις σε ενα καλο επιπεδο.Αλλα ακομα κι ετσι,σε συμφερει να πας καποια αλλη πολεμικη τεχνη που περνει χρονια με ζωνες και τετοια που να ειναι και original.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  23. #83
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-09
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Φαίνεται πως δεν πήγες σε καλή σχολή διότι το σύγχρονο παγκράτιο μοιάζει πολύ με το αρχαιοελληνικό με εξαίρεση κάποιες τεχνικές οι οποίες έχουν αφαιρεθεί για ασφάλεια και δεν διδάσκονται στους αρχάριους.
    Όσο για αυτό που λες και βέβαια χρειάζεται να αφιερώσεις πολλά χρόνια για την εκμάθηση του άλλωστε είναι και πάρα πολλές οι τεχνικές για να τις αφομειώσεις και να τις τελειοποιήσεις, όπως δηλαδή και στις περισσότερες ''σοβαρές'' πολεμικές τέχνες.

  24. #84
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-09
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Φαίνεται πως δεν πήγες σε καλή σχολή διότι το σύγχρονο παγκράτιο μοιάζει πολύ με το αρχαιοελληνικό με εξαίρεση κάποιες τεχνικές οι οποίες έχουν αφαιρεθεί για ασφάλεια και δεν διδάσκονται στους αρχάριους.
    Όσο για αυτό που λες και βέβαια χρειάζεται να αφιερώσεις πολλά χρόνια για την εκμάθηση του άλλωστε είναι και πάρα πολλές οι τεχνικές για να τις αφομειώσεις και να τις τελειοποιήσεις, όπως δηλαδή και στις περισσότερες ''σοβαρές'' πολεμικές τέχνες.

  25. #85
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    rejosaa εχεις καποια βιντεο ή link απο σχολες να μας δειξεις?

    Εγω αυτο που εχω δει ως παγκρατιο στην τηλεοραση μοιαζει περισσοτερο με ελληνορωμαικη, δεν το εχω ψαξει βεβαια και σε βαθος.
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  26. #86
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    rejosaa εχεις καποια βιντεο ή link απο σχολες να μας δειξεις?

    Εγω αυτο που εχω δει ως παγκρατιο στην τηλεοραση μοιαζει περισσοτερο με ελληνορωμαικη, δεν το εχω ψαξει βεβαια και σε βαθος.
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  27. #87
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν υπαρχει σημερα παγκρατιο. Η μαλλον υπαρχει απλα ειναι μια "τεχνη" χωρις υποσταση. Κοροιδευουν τον κοσμο. Πανε να θυμηθουν μια τεχνη απο αγαλματα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #88
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Έχουν αφαιρεθεί πολλά πράγματα από το αρχαίο, π.χ. δεν έχει πυγμές στο κεφάλι ενώ έχουν μπει ψηλά λακτίσματα για τα οποία δεν έχω γνώση αν υπήρχαν ή έχουν προέλθει από τις ανατολικές τέχνες. Βέβαια υπάρχουν και κάποιες γραπτές αναφορές αγώνων πέρα από τις εικόνες.
    Νομίζω ότι πλεόν από μόνο του δεν αποτελεί αξιόπιστη πολεμική τέχνη, τουλάχιστον στην όρθια μάχη.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  29. #89
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εαν δεν υπαρχει βιωματικη μεταδωση της τεχνης δεν μπορω να καταλαβω πως αυτη μπορει να διδασκεται...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #90
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-09
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Όταν το υλικό που έχει βρεθεί καθώς και παραστάσεις με τις τεχνικές μέχρι και η διατροφή των αθλητών τότε μια χαρά μπορεί να αναβιώσει το άθλημα το οποίο είναι πολύ ανώτερο από τις ασιάτικες πολεμικές τέχνες...

    Και ωρίστε τα βίντεο:
    Το πρώτο είναι τα ιστορικά στοιχεία και εξηγεί και την εξέλιξη του στην Ασία
    Το δεύτερο είναι μια μικρή παρουσίαση μερικών τεχνικών που κάνουν στο σημερινό παγκράτιο.

    Δώστε μεγάλη προσοχή στο πρώτο όπου λέει πως για όλα αυτα που μιλάμε σήμερα karate, judo, tkd, κτλ. είναι μετεξέλιξη ή ακόμα και ακριβή αντίγραφα του αρχαιοελληνικού παγκρατίου.


    http://www.youtube.com/watch?v=X5Wfn15BSPo
    http://www.youtube.com/watch?v=MoAy0EXwhso


 
Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •