Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 121 to 150 of 265
  1. #121
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Προπαγανδα ειναι αυτο που κανεις εσυ φιλε μου.Εχεις κανει ευαγγελιο ενα ακυρο και τυχαιο site.Εχω να πω οτι συμφωνω σε ολα με το Αχιλλεα.Τα ξερω απο πρωτο χερι αυτα που λεει και πιστευω οτι οι πολεμικες τεχνες βελτιωσαν παρα πολυ τη ζωη μου σε παρα πολλες πτυχες.Οσο για το κοστος που λες ειναι εντελως ακυρο.Οταν αγαπας κατι δεν το 'μετρας' γιατι αν ειναι ετσι μην βρεις γκομενα (π.χ.) γιατι εχει εξοδα...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  2. #122
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    qwuytru1 σε αυτες τις πολεμικες τεχνες που λες οτι ειναι επικινδυνες εξω λογω της ψευδαισθησης ασφαλειας που σου δινουν εντασσεις και το krav maga?
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  3. #123
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    qwuytru1 σε αυτες τις πολεμικες τεχνες που λες οτι ειναι επικινδυνες εξω λογω της ψευδαισθησης ασφαλειας που σου δινουν εντασσεις και το krav maga?
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  4. #124
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Giorgos18

    qwuytru1 σε αυτες τις πολεμικες τεχνες που λες οτι ειναι επικινδυνες εξω λογω της ψευδαισθησης ασφαλειας που σου δινουν εντασσεις και το krav maga?
    </blockquote id=quote>
    φιλε δεν εντασσω τιποτα και πουθενα. Το krav maga καταρχην δεν πλασαριστηκε ως π.τ. και φυσικα οσοι θελουν να ασχοληθουν μαζι του ειναι καθαρα για λογους αυτοαμυνας κτλ. Το θεμα ειναι οτι ειναι τοσο lethal που και παλι το θεωρω επικινδυνο για καποιον να το εφαρμοσει. Αυτο ελλειπε ο καποιος να διατεινεται οτι δεν φοβαται μαχαιρια κτλ.
    Αυτο μη σου πω οτι ειναι πιο επικινδυνο απο το να ξερεις να κανεις λαβες απο το εδαφος...

    Οι πολεμικες τεχνες κατα τη γνωμη μου διδασκονται ως μαχητικα σπορ στην Ελλαδα. Και ειναι ελαχιστες οι καλες σχολές στην Ελλάδα.

    Απο κει και περα εγω εξεφρασα διαφορετικη αποψη , την αποψη μου οπως τα ειδα. Και ναι οκ, μερικοι θεωρουν οτι ολοι οσοι περασαν απο το χωρο των π.τ. πρεπει να αραδιαζουν σοφα λογια που ειπαν οι ταδε grandmasters και ποιηματα περι αυτοπεποιθησης και αντε και καμια ιστοριουλα για το πως η π.τ. τους βοηθησε στη ζωη τους μπλα μπλα μπλα.

    Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι οσοι δεν ξερουν ας μαθουν οτι οσοι κανουν π.τ. δεν ειναι ανθρωποι ωριμοι , σοφοι, κτλ . Και 20 χρονια να εχεις ασχοληθει εχω δει ανθρωπους που τσακωνονται , που βριζουν που ειναι κωλοπαιδα... Ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας και το dojo...
    Αυτη την εξιδανικευση δεν μπορω απλα...

    Κι οπως ξαναλεω, δεν εχουν καμια εφαρμογη στο δρομο... Πιο κοντα που ειπες ειναι το krav maga στο τι παιζει εξω αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.
    Σιγουρα οχι παντως η παλη που ειναι μονο για ring (αντε εφαρμοσε την εναντιον οπλου και πολλων αντιπαλων που ειναι η σημερινη εγκληματικοτητα) και φυσικα taekwondo, και δε συμμαζευεται που ειναι τελειως ανεφαρμοστα.

    Κατα τα αλλα δεν αντιλεγω εχει βοηθησει πολλους ψυχολογικα να αισθανονται καλυτερα. Αφου τους αρεσει ας το κανουν, απλα να πω και εγω την αποψη μεσα απο το χωρο οπως τη βιωσα. Τιποτα δεν ειναι ιδανικο και τελειο οπωςπ λασαρεται μαγκες και οσοι θελουν αυτοπεποιθηση , και καλυτερο χαρακτηρα ας το ψαξουν μονοι τους μεσα στο μυαλο τους με διαβασμα και προσωπικη προσπαθεια....

    Αυτα ειχα να πω και δε θα μπω σε διαδικασια διαλογου, γιατι δεν εχω να αποδειξω τιποτα. Καθεις με τα συμπερασματα του.

  5. #125
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Giorgos18

    qwuytru1 σε αυτες τις πολεμικες τεχνες που λες οτι ειναι επικινδυνες εξω λογω της ψευδαισθησης ασφαλειας που σου δινουν εντασσεις και το krav maga?
    </blockquote id=quote>
    φιλε δεν εντασσω τιποτα και πουθενα. Το krav maga καταρχην δεν πλασαριστηκε ως π.τ. και φυσικα οσοι θελουν να ασχοληθουν μαζι του ειναι καθαρα για λογους αυτοαμυνας κτλ. Το θεμα ειναι οτι ειναι τοσο lethal που και παλι το θεωρω επικινδυνο για καποιον να το εφαρμοσει. Αυτο ελλειπε ο καποιος να διατεινεται οτι δεν φοβαται μαχαιρια κτλ.
    Αυτο μη σου πω οτι ειναι πιο επικινδυνο απο το να ξερεις να κανεις λαβες απο το εδαφος...

    Οι πολεμικες τεχνες κατα τη γνωμη μου διδασκονται ως μαχητικα σπορ στην Ελλαδα. Και ειναι ελαχιστες οι καλες σχολές στην Ελλάδα.

    Απο κει και περα εγω εξεφρασα διαφορετικη αποψη , την αποψη μου οπως τα ειδα. Και ναι οκ, μερικοι θεωρουν οτι ολοι οσοι περασαν απο το χωρο των π.τ. πρεπει να αραδιαζουν σοφα λογια που ειπαν οι ταδε grandmasters και ποιηματα περι αυτοπεποιθησης και αντε και καμια ιστοριουλα για το πως η π.τ. τους βοηθησε στη ζωη τους μπλα μπλα μπλα.

    Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι οσοι δεν ξερουν ας μαθουν οτι οσοι κανουν π.τ. δεν ειναι ανθρωποι ωριμοι , σοφοι, κτλ . Και 20 χρονια να εχεις ασχοληθει εχω δει ανθρωπους που τσακωνονται , που βριζουν που ειναι κωλοπαιδα... Ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας και το dojo...
    Αυτη την εξιδανικευση δεν μπορω απλα...

    Κι οπως ξαναλεω, δεν εχουν καμια εφαρμογη στο δρομο... Πιο κοντα που ειπες ειναι το krav maga στο τι παιζει εξω αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.
    Σιγουρα οχι παντως η παλη που ειναι μονο για ring (αντε εφαρμοσε την εναντιον οπλου και πολλων αντιπαλων που ειναι η σημερινη εγκληματικοτητα) και φυσικα taekwondo, και δε συμμαζευεται που ειναι τελειως ανεφαρμοστα.

    Κατα τα αλλα δεν αντιλεγω εχει βοηθησει πολλους ψυχολογικα να αισθανονται καλυτερα. Αφου τους αρεσει ας το κανουν, απλα να πω και εγω την αποψη μεσα απο το χωρο οπως τη βιωσα. Τιποτα δεν ειναι ιδανικο και τελειο οπωςπ λασαρεται μαγκες και οσοι θελουν αυτοπεποιθηση , και καλυτερο χαρακτηρα ας το ψαξουν μονοι τους μεσα στο μυαλο τους με διαβασμα και προσωπικη προσπαθεια....

    Αυτα ειχα να πω και δε θα μπω σε διαδικασια διαλογου, γιατι δεν εχω να αποδειξω τιποτα. Καθεις με τα συμπερασματα του.

  6. #126
    Junior Bodybuilder Tritsis's Avatar
    Join Date
    07-02-09
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Το δικό μου συμπέρασμα είναι οτι είσαι απόλυτος και βγάζεις συμπεράσματα για έναν ολόκληρο κλάδο, για πάρα πολλους ασκούμενους και άλλους τοσους δασκάλους-καλούς και κακούς- χωρίς να εχεις ασχοληθεί με όλους.Αν έγραφες ''ασχολήθηκα με την τάδε τέχνη και νομίζω οτι είναι απάτη και ψευδαίσθηση κτλ'' θα μου φαινόταν πιο λογικό και θα διάβαζα με ενδιαφέρον τα επιχειρήματά σου.Το να μου λες οτι όλες οι πολεμικές τέχνες δημιουργούν ψευδαισθήσεις και δείτε το λεει και το site ,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.

  7. #127
    Junior Bodybuilder Tritsis's Avatar
    Join Date
    07-02-09
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Το δικό μου συμπέρασμα είναι οτι είσαι απόλυτος και βγάζεις συμπεράσματα για έναν ολόκληρο κλάδο, για πάρα πολλους ασκούμενους και άλλους τοσους δασκάλους-καλούς και κακούς- χωρίς να εχεις ασχοληθεί με όλους.Αν έγραφες ''ασχολήθηκα με την τάδε τέχνη και νομίζω οτι είναι απάτη και ψευδαίσθηση κτλ'' θα μου φαινόταν πιο λογικό και θα διάβαζα με ενδιαφέρον τα επιχειρήματά σου.Το να μου λες οτι όλες οι πολεμικές τέχνες δημιουργούν ψευδαισθήσεις και δείτε το λεει και το site ,λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.

  8. #128
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν ειπα ποτε, επειδη σε μενα αναφερεσαι qwuytru1, οτι ολοι οι ασκουμενοι εχουν τα παραπανω χαρακτηριστικα. Ειπα τι μπορεις να κερδισεις μεσα απο την ενασχοληση σου με τις πολεμικες τεχνες. Το κατα ποσο θα τα καταφερει ο καθενας ειναι αλλο θεμα. Οι πολεμικες τεχνες σου δειχνουν τον δρομο. Αν θα τον ακολουθησεις ομως ειναι δικο σου θεμα. Συμφωνω οτι πολλες σχολες διδασκουν μαχητικα αθληματα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν και αλλες που γινεται δουλεια. Αυτο ισχυει παντου. Υπαρχουν οι ικανοι υπαρχουν και οι ανικανοι. Οι περισσοτερες μαχητικες τεχνες εχουν πρακτικη εφαρμογη. Σημασια εχει πως τις εξασκεις. Το tae kwon do, δεν ειναι μονο dollyo και nerio. Το ελευθερο sparring ειναι παρομοιο με του kyokushin η αλλων αντιστοιχων συστηματων. Το krav maga, το systema, το defendu, και αλλες μεθοδοι αυτοαμυνας που διδασκονται επαγγελματιες, εχουν βασικες τεχνικες αυτων των συστηματων, οπως και του judo κλπ. Απο τα κλασσικα συστηματα προερχονται. Το πως ομως θα ασκηθεις σε αυτο ειναι θεμα της σχολης που πηγαινεις, αλλα και δικο σου.
    Οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι ο μοναδικος δρομος, ειναι ομως μια επιλογη που εχει βοηθησει πρακτικα και σε ολη τους τη ζωη, παρα πολλους ανθρωπους. Ομως για να το νιωσεις αυτο, πρεπει να περασεις χρονο μεσα στα dojo και να προσπαθησεις. Με 2 φορες, χωρις ιδρωτα και προσπαθεια δε γινεται δουλεια.
    Μαλλον δεν σ'αρεσει ο Shoto Tanemura, και κανενας απο αυτους τους κομπλεξικους, αρχοντες της προπαγανδας και του μαρκετινγκ, φαντασμενους και αφελεις grandmaster. Κριμα γιατι καποιοι απο αυτους ηταν πραγματικα σοφοι ανθρωποι.
    Επειδη τα εχεις μπερδεψει λιγο. Τα φοβομαστε τα μαχαιρια. Και τη συμπλοκη φοβομαστε, και τα μπουκαλια και ολα. Γιαυτο ασκουμαστε. Ωστε αν χρειαστει να ερθουμε απεναντι στους φοβους μας να τους ξεπερασουμε με οσο το δυνατον λιγοτερη ζημια. Αν ειμασταν αλλαζονες και δε φοβομασταν τιποτα, θα καναμε πως τα ξεραμε ολα και ολα θα ηταν καλα.
    Σε οτι αφορα τα χρηματα. Υπαρχουν ατομα εδω μεσα, και θεωρω τιμη μου που ειμαι και γω μεσα, που βλεπουν σοβαρα τις πολεμικες τεχνες. Τοσο σοβαρα που δε δισταζουν να ξοδεψουν πολυ περισσοτερα απο τα 60 ευρω το μηνα, προκειμενου να επισκευτουν πανεπιστημια στο εξωτερικο, ξενους masters και προπονητικα κεντρα, ωστε να κερδισουν κατι απο αυτο στο τελος. Τα χρηματα ειναι για να επενδυονται. Οχι για να καθονται. Ας το θεωρουν αυτο οι ανιδεοι χαμενα χρηματα και χρονο. Αλλοι που βλεπουν το κερδος απο τη σοβαρη ενασχοληση ξερουν καλυτερα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #129
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν ειπα ποτε, επειδη σε μενα αναφερεσαι qwuytru1, οτι ολοι οι ασκουμενοι εχουν τα παραπανω χαρακτηριστικα. Ειπα τι μπορεις να κερδισεις μεσα απο την ενασχοληση σου με τις πολεμικες τεχνες. Το κατα ποσο θα τα καταφερει ο καθενας ειναι αλλο θεμα. Οι πολεμικες τεχνες σου δειχνουν τον δρομο. Αν θα τον ακολουθησεις ομως ειναι δικο σου θεμα. Συμφωνω οτι πολλες σχολες διδασκουν μαχητικα αθληματα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν και αλλες που γινεται δουλεια. Αυτο ισχυει παντου. Υπαρχουν οι ικανοι υπαρχουν και οι ανικανοι. Οι περισσοτερες μαχητικες τεχνες εχουν πρακτικη εφαρμογη. Σημασια εχει πως τις εξασκεις. Το tae kwon do, δεν ειναι μονο dollyo και nerio. Το ελευθερο sparring ειναι παρομοιο με του kyokushin η αλλων αντιστοιχων συστηματων. Το krav maga, το systema, το defendu, και αλλες μεθοδοι αυτοαμυνας που διδασκονται επαγγελματιες, εχουν βασικες τεχνικες αυτων των συστηματων, οπως και του judo κλπ. Απο τα κλασσικα συστηματα προερχονται. Το πως ομως θα ασκηθεις σε αυτο ειναι θεμα της σχολης που πηγαινεις, αλλα και δικο σου.
    Οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι ο μοναδικος δρομος, ειναι ομως μια επιλογη που εχει βοηθησει πρακτικα και σε ολη τους τη ζωη, παρα πολλους ανθρωπους. Ομως για να το νιωσεις αυτο, πρεπει να περασεις χρονο μεσα στα dojo και να προσπαθησεις. Με 2 φορες, χωρις ιδρωτα και προσπαθεια δε γινεται δουλεια.
    Μαλλον δεν σ'αρεσει ο Shoto Tanemura, και κανενας απο αυτους τους κομπλεξικους, αρχοντες της προπαγανδας και του μαρκετινγκ, φαντασμενους και αφελεις grandmaster. Κριμα γιατι καποιοι απο αυτους ηταν πραγματικα σοφοι ανθρωποι.
    Επειδη τα εχεις μπερδεψει λιγο. Τα φοβομαστε τα μαχαιρια. Και τη συμπλοκη φοβομαστε, και τα μπουκαλια και ολα. Γιαυτο ασκουμαστε. Ωστε αν χρειαστει να ερθουμε απεναντι στους φοβους μας να τους ξεπερασουμε με οσο το δυνατον λιγοτερη ζημια. Αν ειμασταν αλλαζονες και δε φοβομασταν τιποτα, θα καναμε πως τα ξεραμε ολα και ολα θα ηταν καλα.
    Σε οτι αφορα τα χρηματα. Υπαρχουν ατομα εδω μεσα, και θεωρω τιμη μου που ειμαι και γω μεσα, που βλεπουν σοβαρα τις πολεμικες τεχνες. Τοσο σοβαρα που δε δισταζουν να ξοδεψουν πολυ περισσοτερα απο τα 60 ευρω το μηνα, προκειμενου να επισκευτουν πανεπιστημια στο εξωτερικο, ξενους masters και προπονητικα κεντρα, ωστε να κερδισουν κατι απο αυτο στο τελος. Τα χρηματα ειναι για να επενδυονται. Οχι για να καθονται. Ας το θεωρουν αυτο οι ανιδεοι χαμενα χρηματα και χρονο. Αλλοι που βλεπουν το κερδος απο τη σοβαρη ενασχοληση ξερουν καλυτερα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #130
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:

    Κι οπως ξαναλεω, δεν εχουν καμια εφαρμογη στο δρομο... Πιο κοντα που ειπες ειναι το krav maga στο τι παιζει εξω αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.
    Σιγουρα οχι παντως η παλη που ειναι μονο για ring (αντε εφαρμοσε την εναντιον οπλου και πολλων αντιπαλων που ειναι η σημερινη εγκληματικοτητα) και φυσικα taekwondo, και δε συμμαζευεται που ειναι τελειως ανεφαρμοστα.

    </blockquote id=quote>
    Θα γελαει ο κοσμος με αυτα που λες....Καμια εφαρμογη οι π.τ. στο δρομο.Μαλλον ουτε εξω απο σχολη δεν εχεις περασει!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  11. #131
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:

    Κι οπως ξαναλεω, δεν εχουν καμια εφαρμογη στο δρομο... Πιο κοντα που ειπες ειναι το krav maga στο τι παιζει εξω αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.
    Σιγουρα οχι παντως η παλη που ειναι μονο για ring (αντε εφαρμοσε την εναντιον οπλου και πολλων αντιπαλων που ειναι η σημερινη εγκληματικοτητα) και φυσικα taekwondo, και δε συμμαζευεται που ειναι τελειως ανεφαρμοστα.

    </blockquote id=quote>
    Θα γελαει ο κοσμος με αυτα που λες....Καμια εφαρμογη οι π.τ. στο δρομο.Μαλλον ουτε εξω απο σχολη δεν εχεις περασει!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  12. #132
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    <blockquote id=quote>Quote:

    Κι οπως ξαναλεω, δεν εχουν καμια εφαρμογη στο δρομο... Πιο κοντα που ειπες ειναι το krav maga στο τι παιζει εξω αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.
    Σιγουρα οχι παντως η παλη που ειναι μονο για ring (αντε εφαρμοσε την εναντιον οπλου και πολλων αντιπαλων που ειναι η σημερινη εγκληματικοτητα) και φυσικα taekwondo, και δε συμμαζευεται που ειναι τελειως ανεφαρμοστα.

    </blockquote id=quote>
    Θα γελαει ο κοσμος με αυτα που λες....Καμια εφαρμογη οι π.τ. στο δρομο.Μαλλον ουτε εξω απο σχολη δεν εχεις περασει!
    </blockquote id=quote>

    Ας σου εξηγησω πως το εννοω για να καταλαβεις αν γελαει ή όχι.

    Ας πουμε οτι εγω προσεχω και αποφευγω κακοτοπιες, κακογημα μπαρ κτλ.
    Εστω λοιπον με σταματανε 2 πρεζονια στο δρομο και μου βγαζουν μαχαιρι και μου λενε το κινητο ή τη ζωη σου. Εγω λοιπον ειτε ξερω ειτε δε ξερω π.τ. , ειτε ειμαι μαυροζωνας, θα το δωσω το κινητο μου.

    Αλλη περιπτωση. Ειμαι σε μια τραπεζα να πληρωσω λεφτα και μπαινουν μεσα 2 οπλισμενοι . Ολοι κατω. Πεφτω κι εγω κατω , οι ληστες κλεβουν και αφαντοι. Κανεις δεν αντεδρασε. Ουτε εγω, ειτε ξερω 1 ειτε ξερω 10 π.τ.

    Τι εννοεις δρομο λοιπον; Πες μου μια περιπτωση ρε φιλε οπου η π.τ. μπορει να εχει εφαρμογη... Μια και δυο και τρεις περιπτωσεις πες μου...

    Αν δρομο εννοεις την εγκληματικοτητα, αυτη εχει να κανει με οπλα και πολλαπλους αντιπαλους...οπου καμια π.τ. δε σε βοηθα...


    Πόσο μαλλομ ειναι και επικινδυνο να θεωρεις οτι επειδη ξερεις krav maga, brazilian ή δε ξερω γω τι, οτι εισαι ικανος να τα βαλεις με καποιον που εχει μαχαιρι ή οπλο ή πολλαπλους αντιπαλους.


    Περιμενω λοιπον να αναφερεις μερικες περιπτωσεις ΔΡΟΜΟΥ που εχουν εφαρμογη οι π.τ. Για να σου απαντησω... Διοτι το θεμα φιλε το εχω εξαντλησει πληρως... Και πιστευα ο,τι και εσυ... τεσπα περιμενω


    Τωρα... οσον αφορα την αυτοπεποιθηση! ΜΥΘΟΣ! Μεγας μυθος!
    1. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αυτοπεποιθηση και κανουν γυμναστικη και gym. Αλλα δεν εχουν κανει ποτε τους π.τ.

    2. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αυτοπεποιθηση κανοντας σκι. Κανοντας πολο, ποδοσφαιρο κτλ. Διαφερουν σε κατι απο οσους κανουν π.τ.;

    3. Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν π.τ. και ειναι κωλοπαιδια. Η μηπως δεν υπαρχουν; φυσικα και υπαρχουν...

    Ενα παραδειγμα...
    Ενας γνωσδτος μου ηταν το αντικειμενο της κοροιδειας ολου του σχολειου. Τον χλευαζαν ολοι. Ηταν μικροσωμος. Πηγε και εμαθε box. Πηρε και ογκο κτλ, μυες και ξαφνικα αποφασισε να υπερασπιστει τον εαυτο του και πλακωσε στο ξυλο εναν που τον κοροιδευε μετα απ οχρονια αυτο. Μετα οι κοροιδειες δεν σταματησαν αλλα αυτος μπλεκοταν και τους σακατευε ολους στο ξυλο.

    Μεχρι που μια μερα εσκασαν πολλοι μαζι και τον εσπασαν αυτοι στο ξυλο. Τος μαζεψε η αστυνομια και μετα πανω κατω καπως ετσι κυλησε η πορεια.

    Υπηρχαν ομως και μικροσωμοι που ποτε δεν εμαθαν π.τ. και δεν χτυπουσαν ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΝΤΑΝ. Ειναι θεμα συμπεριφορας φιλε λοιπον...

    τεσπα gym και παλι gym ...


    τελος - οσον αφορα τους τραυματισμους πραγμαστικα οσοι ασχολουνται με π.τ. εχουν τοσους πολλους που ειναι πραγματικα λυπηρο...
    ειδικα οι παλαιστες... τεσπα...

  13. #133
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    <blockquote id=quote>Quote:

    Κι οπως ξαναλεω, δεν εχουν καμια εφαρμογη στο δρομο... Πιο κοντα που ειπες ειναι το krav maga στο τι παιζει εξω αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι για πολυ εξειδικευμενες καταστασεις.
    Σιγουρα οχι παντως η παλη που ειναι μονο για ring (αντε εφαρμοσε την εναντιον οπλου και πολλων αντιπαλων που ειναι η σημερινη εγκληματικοτητα) και φυσικα taekwondo, και δε συμμαζευεται που ειναι τελειως ανεφαρμοστα.

    </blockquote id=quote>
    Θα γελαει ο κοσμος με αυτα που λες....Καμια εφαρμογη οι π.τ. στο δρομο.Μαλλον ουτε εξω απο σχολη δεν εχεις περασει!
    </blockquote id=quote>

    Ας σου εξηγησω πως το εννοω για να καταλαβεις αν γελαει ή όχι.

    Ας πουμε οτι εγω προσεχω και αποφευγω κακοτοπιες, κακογημα μπαρ κτλ.
    Εστω λοιπον με σταματανε 2 πρεζονια στο δρομο και μου βγαζουν μαχαιρι και μου λενε το κινητο ή τη ζωη σου. Εγω λοιπον ειτε ξερω ειτε δε ξερω π.τ. , ειτε ειμαι μαυροζωνας, θα το δωσω το κινητο μου.

    Αλλη περιπτωση. Ειμαι σε μια τραπεζα να πληρωσω λεφτα και μπαινουν μεσα 2 οπλισμενοι . Ολοι κατω. Πεφτω κι εγω κατω , οι ληστες κλεβουν και αφαντοι. Κανεις δεν αντεδρασε. Ουτε εγω, ειτε ξερω 1 ειτε ξερω 10 π.τ.

    Τι εννοεις δρομο λοιπον; Πες μου μια περιπτωση ρε φιλε οπου η π.τ. μπορει να εχει εφαρμογη... Μια και δυο και τρεις περιπτωσεις πες μου...

    Αν δρομο εννοεις την εγκληματικοτητα, αυτη εχει να κανει με οπλα και πολλαπλους αντιπαλους...οπου καμια π.τ. δε σε βοηθα...


    Πόσο μαλλομ ειναι και επικινδυνο να θεωρεις οτι επειδη ξερεις krav maga, brazilian ή δε ξερω γω τι, οτι εισαι ικανος να τα βαλεις με καποιον που εχει μαχαιρι ή οπλο ή πολλαπλους αντιπαλους.


    Περιμενω λοιπον να αναφερεις μερικες περιπτωσεις ΔΡΟΜΟΥ που εχουν εφαρμογη οι π.τ. Για να σου απαντησω... Διοτι το θεμα φιλε το εχω εξαντλησει πληρως... Και πιστευα ο,τι και εσυ... τεσπα περιμενω


    Τωρα... οσον αφορα την αυτοπεποιθηση! ΜΥΘΟΣ! Μεγας μυθος!
    1. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αυτοπεποιθηση και κανουν γυμναστικη και gym. Αλλα δεν εχουν κανει ποτε τους π.τ.

    2. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αυτοπεποιθηση κανοντας σκι. Κανοντας πολο, ποδοσφαιρο κτλ. Διαφερουν σε κατι απο οσους κανουν π.τ.;

    3. Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν π.τ. και ειναι κωλοπαιδια. Η μηπως δεν υπαρχουν; φυσικα και υπαρχουν...

    Ενα παραδειγμα...
    Ενας γνωσδτος μου ηταν το αντικειμενο της κοροιδειας ολου του σχολειου. Τον χλευαζαν ολοι. Ηταν μικροσωμος. Πηγε και εμαθε box. Πηρε και ογκο κτλ, μυες και ξαφνικα αποφασισε να υπερασπιστει τον εαυτο του και πλακωσε στο ξυλο εναν που τον κοροιδευε μετα απ οχρονια αυτο. Μετα οι κοροιδειες δεν σταματησαν αλλα αυτος μπλεκοταν και τους σακατευε ολους στο ξυλο.

    Μεχρι που μια μερα εσκασαν πολλοι μαζι και τον εσπασαν αυτοι στο ξυλο. Τος μαζεψε η αστυνομια και μετα πανω κατω καπως ετσι κυλησε η πορεια.

    Υπηρχαν ομως και μικροσωμοι που ποτε δεν εμαθαν π.τ. και δεν χτυπουσαν ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΝΤΑΝ. Ειναι θεμα συμπεριφορας φιλε λοιπον...

    τεσπα gym και παλι gym ...


    τελος - οσον αφορα τους τραυματισμους πραγμαστικα οσοι ασχολουνται με π.τ. εχουν τοσους πολλους που ειναι πραγματικα λυπηρο...
    ειδικα οι παλαιστες... τεσπα...

  14. #134
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αν και το ποστ σου ειναι απαντηση στον kusta80, ο οποιος το εχει ψαξει και αυτο θα το καταλαβεις αν διαβασεις λιγα ποστ του πανω στο αντικειμενο, θα σου απαντησω και εγω.
    Εαν ειναι για ενα κινητο να παει στο διαολο. Θα το δωσω. Εαν εχει σκοπο να με βιασει, να με κλεψει η να με σκοτωσει εγω θα το ρισκαρω. Και εχω πιθανοτητες με το μερος μου. Πολυ περισσοτερες απ'οτι ενας που δεν εχει ξανανιωσει την αισθηση οτι εχεις κομπο στο στομαχι, οτι το στομα να μενει στεγνο και τα ποδια να τρεμουν. Ξερω τι πρεπει να κανω, εχει μπει στο μεδουλι μου. Το'χω κανει ξανα και ξανα. Και ξανα. Τι εχω μαθει; Να κοιταω στο χωρο, να βρω την εξοδο, και ποιος ειναι μπροστα μου το εμποδιο. Εαν χρειαστει, θα σκαρφαλωσω απο πανω του, αλλα θα βγω. Ξερω οτι ειναι τοσο απασχολημενος με το τι θα μου κανει που δεν περναει απ το μυαλο του το τι θα του κανω εγω. Εχω λοιπον καποιες ελπιδες. Ε και αυτα εχω με αυτα θα πολεμησω. Ανοιξε τις εφημεριδες. Προχτες ειχε στην ελευθεροτυπια αρθρο οπου συνταξιουχος πεζοναυτης των ΗΠΑ ηταν εκδρομη στην Ινδια οπου τους την επεσε στο πουλμαν ληστης, με μαχαιρι, και τον σκοτωσε τον ληστη. Εαν καποιος θεωρει οτι τοσος χρονος ρεαλιστικης εκπαιδευσης παει χαμενος ειναι αφελης.

    Τωρα τι παραδειγμα ειναι αυτο με τα οπλα; Και πολεμος να γινει δε θα παει κανεις με γυμνα χερια. Για οπλα συζηταμε τωρα; Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.

    Μια και δυο και τρεις περιπτωσεις; εκατον τρεις! Απο το μεθυσμενο που θα προσπαθησει να βιασει μια κοπελιτσα οπως ειναι, μεχρι τον τσαμπουκαλη που θα σε πιασει απ'το λαιμο, το μεθυσμενο που θα σου βγαλει τη ζωνη να σε απειλησει, το ληστη που θα σε περιμενει στο φαναρι, τον αλλο που θα προσπαθησει να σε απαγαγει οταν μπαινεις η βγαινεις απ' το αυτοκινητο, τον φανατισμενο οπαδο που επειδη εχασε η ομαδα του απο τον ολυμπιακο η την αεκ και εσυ εχεις αθηναικες πινακιδες, θα ορμηξει να σε φαει κλπ. Ειναι χαζο να ψαξω και να σου γραψω ολα τα περιστατικα. Εινα πρακτικα, απειρα.

    Δεν ισχυριζεται κανεις οτι μεσω των πολεμικων τεχνων διασφαλιζεσαι 100%. Ομως εχεις πολλες περισσοτερες πιθανοτητες να μη τα κακαρωσεις την κρισιμη στιγμη. Και εχω καθε λογο να το πιστευω αυτο, απο προσωπικες εμπειριες, απο εμπειριες γνωστων, ατομων μεσα στο φορουμ, απο την κοινη λογικη, τα καταγεγραμμενα περιστατικα, τις ερευνες κλπ. Υπαρχουν ανθρωποι, πρωτοποροι, που εχουν κανει την αυτοαμυνα επιστημη.

    Τα εχεις μπερδεψει. Οταν μαθαινεις, δεν πας γυρευοντας. Ξερεις τι μπορεις να κανεις και δεν εχεις την αναγκη να το αποδειξεις σε κανεναν. Εισαι ηρεμος. Σε περιπτωσεις που ο περιγυρος μπορει να εχει βγει εκτος ευατου και να ειναι ετοιμος να κανει ντου, ο πραγματικος γνωστης στεκεται ηρεμος.

    qwuytru1 θα στο ξαναπω. Το τι εχεις εξαντλησει ασε να το κρινουμε εμεις μεσα απ'οτι λες. Και μονο που φτανεις σε σημειο να νομιζεις οτι ταχα το εχεις ψαξει τοσο που δεν παει αλλο εμενα μου λεει πολλα.

    Θεωρεις πως οσοι επαγγελματιες, bodyguards, στρατιωτες, σωματα ασφαλειας κλπ, ασκουνται καθημερινα στις πολεμικες τεχνες, κοροιδευουν τον εαυτο τους; Θεωρεις οτι εσυ που δεν ξερεις καμια πολεμικη τεχνη, αν τυχει να μαλωσεις με καποιον που γνωριζει αυτοαμυνα, εχεις πολλες ελπιδες;
    Δεν ειναι πολυ εξυπνο απο ενα περιστατικο να βγαζεις γενικα συμπερασματα. Η επαγωγη δε δουλεβει παντα σωστα.

    Τα οσα αναφερεις για τους τραυματισμου δειχνουν αγνοια. Ψαξε στατιστικα στοιχεια με τραυματισμους αθλητων του tae kwon do και judo, που ειναι ολυμπιακα αθληματα και πες μας τα νουμερα να τα ακουσουμε ολοι. Αν δεν τα ξερεις αφησε με να σε βοηθησω. Ειναι αποκαλυπτικα.

    Ο σεβασμος δεν ειναι αποτελεσμα του φοβου της τιμωριας. Ελεος. Δεν αποκταει ετσι ενα ατομο, των πολεμικων τεχνων η μη, σεβασμο. Ποιος μιλησε για ξυλοφορτωμα;

    PS, ακομα και τωρα που εξηγησες, εγω ενα χαμογελο το σκαω ;) :)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #135
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-09-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    φιλε qwuytru1 ειχες ενα μικρο δικιο αλλα το εχασες και αυτο.Τα εχεις ισοπεδωσει ολα.Ιστορια αξιες ολα.Αν ητανε ετσι οπως μας τα περιγραφεις θα επρεπε οι samurai πριν χιλιαδες χρονια να υποστηριξουνε το χωριο τους απο τον εχθρο μονο με bodybuilding.Θα ειχανε χαθει γενεες και γενεες.Να ερθουμε και στα δικα μας ,για απαντησε μου σε παρακαλω αφου στην αρχαια Ελλαδα δεν υπηρχε εγκληματικοτητα τοτε γιατι οι Ελληνες μαθαινανε ελληνορωμαικη παλη?Η μηπως λεγανε επειδη η παλη εχει τραυματισμους,ασε θα κανω γκολφ?
    Την δεκαετια του 90 περπαταγα με ενα φιλο και οδευαμε προς το περιπτερο για να παρουμε εφημεριδα.Ξαφνικα ακουω τον φιλο μου και μου λεει πω πω κοιτα μια γκομενα.Η γκομενα ητανε στο απεναντι πεζοδρομιο.Εγω δεν εδωσα σημασια και δεν αλλαξα βλεμμα απο το περιπτερο.Αφου λοιπον αγοραστηκε η εφημεριδα,μου λεει μετα εχασες.Του λεω λοιπον ,ελα ρε δεν ελεγε και τιποτα,αυτη με το πρασινο φορεμα δεν λες?Οπως καταλαβαινεις εμεινε και με κοιταγε γιατι δεν μπορεσε να καταλαβει ποτε την ειδα.
    Το πηρες το μηνυμα?πηρες χαμπαρι για τι μιλαω?Μιλαω πολυ απλα οτι βλεπεις τα πραγματα πολυ διαφορετικα,ελεγχεις σαν το περιστερι και οπως πολυ σωστα λεει ο Αχιλλεας,κοιταω στον χωρο.
    Δεν χρειαζεσαι ουτε να εισαι τσαμπουκας ουτε μαγκας ουτε να τα βαλεις με μαχαιρι ουτε να την πεσεις στον ενοπλο.Αμα μαθεις να τσεκαρεις τον χωρο,τοτε θα μαθεις και πως να συμπεριφερθεις σε καυγα και πως να κινηθεις σε δυσκολη στιγμη.Αν θα χρειαστει να κανεις πισω,κανε πισω ,δεν ειμαστε ατρωτοι.
    Απο τα λεγομενα σου εχεις μια μεγαλη φοβια με τα μαχαιρια και τις ενοπλες ληστειες σε τραπεζες.Αν φοβασαι οτι σε καθε τετραγωνο κρυβεται ενας μαχαιροβγαλτης η σε καθε τραπεζα που θα πας καθε μερα θα γινει μια ληστεια,τοτε ρε φιλε κατσε σπιτι.

  16. #136
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    Βασικα μου θυμησες την αιτια που δημιουργηθηκε το Parkour : "ΑΝ συμβει κατι και πρεπει να ξεφυγεις, θα πρεπει να ξερεις πως να πηδας απο ταρατσα σε ταρατσα κτλ". Το parkour ειναι πιο χρησιμο. Ξερεις ποσες φορες μπαινει φωτια στο σπιτι; ή αν ξερω γω σε κυνηγανε ληστές θα κάτσεις να παίξεις ξύλο; καλύτερα να τρέξεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.. Γίνε δρομέας λοιπόν. Πιο χρησιμο ειναι

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Εαν ειναι για ενα κινητο να παει στο διαολο. Θα το δωσω. Εαν εχει σκοπο να με βιασει, να με κλεψει η να με σκοτωσει εγω θα το ρισκαρω.
    </blockquote id=quote>
    Λες αν ειναι για ενα κινητο το δινεις. Μα το κινητο δεν ειναι κλοπή; Το να σε βιάσει εσένα δύσκολο. Βιασμούς ανδρών δεν ακούω συχνά...
    Όσο για το αν σε σκοτωσει. Τι - ετσι χωρις λογο; Σκοτωνουν αν αντιδρασεις σε μια κλοπη/ληστεια που εχουν οπλα μαζι τους.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Και εχω πιθανοτητες με το μερος μου. Πολυ περισσοτερες απ'οτι ενας που δεν εχει ξανανιωσει την αισθηση οτι εχεις κομπο στο στομαχι , οτι το στομα να μενει στεγνο και τα ποδια να τρεμουν.</blockquote id=quote>
    Το προνόμιο του 'μη φόβου' δεν ειναι μονο οσων κανουν πολεμικη τεχνη. Ειναι οσων.. δεν φοβούνται. Και το 'δεν φοβαμαι' ειναι θεμα μυαλού, ανατροφής, ψυχοσυνθεσης. Αλλιώς- σίγουροι άνθρωποι που δεν φοβούνται την αποτυχία θα ήταν μόνο όσοι έχουν/ειχαν ασχοληθει με π.τ.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Ξερω τι πρεπει να κανω, εχει μπει στο μεδουλι μου. Το'χω κανει ξανα και ξανα. Και ξανα. </blockquote id=quote>
    Νομίζεις. Εδω μονο το krav maga θα μπορουσε να υποστηριξει κατι τετοιο. Ενας που κανει π.χ. παλη υποταγης τι εχει μαθει : να πεφτει κατω και να κανει λαβες. Πραγμα ασχετο στην πραγματικη ζωη.. Το να πας σε ενα ληστη/αγνωστο σε μικρη αποσταση ειναι σφαλμα μεγιστο..
    Τα φιλαρακια σου μπορει να τα στραπατσαρεις για επιδειξη, αλλα αλλο στην real time situation.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Εαν χρειαστει, θα σκαρφαλωσω απο πανω του, αλλα θα βγω. </blockquote id=quote>
    Θα σκαρφαλώσεις κιολας; χαχαχα

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Προχτες ειχε στην ελευθεροτυπια αρθρο οπου συνταξιουχος πεζοναυτης των ΗΠΑ ηταν εκδρομη στην Ινδια οπου τους την επεσε στο πουλμαν ληστης, με μαχαιρι, και τον σκοτωσε τον ληστη. Εαν καποιος θεωρει οτι τοσος χρονος ρεαλιστικης εκπαιδευσης παει χαμενος ειναι αφελης.
    </blockquote id=quote>
    Και εχω ακουσει φιλε περιπτωσεις οπως ο γιος του Γιαννίτση (πρώην υπουργου) που εφερε αντισταση στον ληστη και αυτος τον σκοτωσε. Κι επισης για να σκοτωσεις ενα ληστη θες οπλο.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Τωρα τι παραδειγμα ειναι αυτο με τα οπλα; Και πολεμος να γινει δε θα παει κανεις με γυμνα χερια. Για οπλα συζηταμε τωρα; Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.</blockquote id=quote>
    Μα εγκληματικοτητα τη σημερον ημερα = οπλα. Μαχαιρια, σουγιαδες, οπλα... Τι να κανουμε δλδ- να το αρνηθουμε; Αν ερθει ο αλλος να σε σκοτωσει που ελεγες πριν , με οπλο θα ερθει. Παντως με γροθια με τιποτα..

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    τον τσαμπουκαλη που θα σε πιασει απ'το λαιμο
    </blockquote id=quote>
    Πρεπει με καποιο τροπο να τον εχεις προκαλεσει κι εσυ...
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    το μεθυσμενο που θα σου βγαλει τη ζωνη να σε απειλησει
    </blockquote id=quote>
    Αντε παλι με το μεθυσμενο. Πρεπει σου λεω να τον εχεις προκαλεσει.
    Εχεις παει σε κλαμπ στην αγγλια; γεματο απο μεθυσμενους που πλακωνονται ειναι. Εμενα ποτε δεν με πειραξε κανεις. Αυτοι ομως ολο λογοφερναν. Και αν πιστευεις οτι εκει παιζει π.τ. ... απατασαι. Παιζουν μπουκαλια , μεγαλες παρεες και βεντέτες ...
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    το ληστη που θα σε περιμενει στο φαναρι
    </blockquote id=quote>
    Μα αυτο το συζητησαμε. Ο ληστης θα εχει οπλο ή μαχαιρι και στην καλυτερη θα ειναι μονος (μπορει ναχει συνεργατη που δεν ειναι αμεσα ορατος). Επισης στη γωνια ο ληστης θα θελει κανα κινητο ή κανα λεφτο. Εγω το δινω. Εσυ παλεψε.
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    τον αλλο που θα προσπαθησει να σε απαγαγει οταν μπαινεις η βγαινεις απ' το αυτοκινητο</blockquote id=quote>
    Φιλε εμενα να απαγαγει; Αν ημουν εφοπλιστης θα ειχα μπραβους. Οι απαγωγες ειναι σπανιες σε εφοπλιστες/εργοστασιαρχες (προ ολιγων ημερων στην κρητη). Σε απλους πολιτες ειναι μια στο εκατομμυριο. Και ειναι οργανωμενες. Θα παλευες εσυ στη θεση δλδ του εφοπλιστη παναγοπουλου εναντι οπλισμενων ανδρων; Αν ερθει η ωρα εκεινη, μαμησετα...
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    τον φανατισμενο οπαδο που επειδη εχασε η ομαδα του απο τον ολυμπιακο η την αεκ και εσυ εχεις αθηναικες πινακιδες θα ορμηξει να σε φαει κλπ. </blockquote id=quote>
    Τι λες μωρε... Μα τι λες.. Καταρχην οι οπαδοι δρουνε ομαδικα. Δευτερον εγω προσωπικα αποφευγω τετοιες καταστασεις οπαδισμου και παω πολυ επιλεκτικα γηπεδο. Και οσες φορες εχω παει, ολα καλα.
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Ειναι χαζο να ψαξω και να σου γραψω ολα τα περιστατικα. Εινα πρακτικα, απειρα.</blockquote id=quote>
    Να εισαι σε μια τραπεζα να περιμενεις στο γκισε και να σκασει ενας ανδρας οπλισμενος, να παιζεις μπαλα με καποιον και το ενα να φερει το αλλο και να πιαστειτε στα χερια (ξεχνωντας οτι συμμετειχες κι εσυ τον προκαλεσες ), να εισαι στο φαναρι και να σκασει ενας να σε απειλησει με μαχαιρι να του δωσεις τα λεφτα κτλ κτλ . Ολα ομως δεν εχουν να κανουν με π.τ. Μαθε σκοποβολη (που λεει ο λογος).

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Σε περιπτωσεις που ο περιγυρος μπορει να εχει βγει εκτος ευατου και να ειναι ετοιμος να κανει ντου, ο πραγματικος γνωστης στεκεται ηρεμος.
    </blockquote id=quote>
    Την πολεμικη τεχνη εδω που την ειδες; ή πιστευεις οτι η λογικη κριση ειναι προνομιο μοναχα των ασκουμενων πολεμικης τεχνης. Η ωριμοτητα στην κριση για το τι ειναι επικινδυνο στην πραγματικη ζωη και τι δεν ειναι , ειναι ασχετο με π.τ.


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Θεωρεις πως οσοι επαγελματιες, bodyguards, στρατιωτες, σωματα ασφαλειας κλπ, ασκουνται καθημερινα στις πολεμικες τεχνες, κοροιδευουν τον εαυτο τους; </blockquote id=quote>
    Ο αστυνομικος πρεπει να ξερεις π.τ. αλλα εχει και ενα πιστολι διοτι απλα κυνηγαει εγκληματιες. Εσυ αυτο το ρολο εχεις; αν ναι ,τοτε σου ειναι χρησιμες. Αλλα οχι απο μονες τους. Θες και οπλο μαζι και αντρες να σε συνοδευουν.
    Ο bodyguard σιγουρα. Συμφωνω μαζι σου. Εχεις σκοπο να γινεις τετοιος;
    Ο στρατιωτης κυριως με οπλα και γνωριζει καποια βασικα για αυτοαμυνα.. Εχεις σκοπο να ασχοληθεις επαγγελματικα;
    Αλλοο το ενα αλλο το αλλο. Μη τα μπερδευεις.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Θεωρεις οτι εσυ που δεν ξερεις καμια πολεμικη τεχνη, αν τυχει να μαλωσεις με καποιον που γνωριζει αυτοαμυνα, εχεις πολλες ελπιδες;
    </blockquote id=quote>
    Φιλε εγω σε οσα χρονια ζω (και ζω δεν μενω στο καβουκι μου) δεν εχω πλακωθει ποτε. Δεν με εχουν προκαλεσει ,διοτι δεν εχω προκαλεσει. Μικρος - στο γυμνασιο ειχα προκαλεσει και επαιξα ξυλο. Και ξερω και απειρους αλλους που δεν πλακωνονται. Αλλος θα βρισει εναν οδηγο απροσεκτο, και αλλος απλα θα το αφησει να παει στο διαολο. Δεν μαλωνω ρε φιλε και ενας τσακωμος φτανει στο επιπεδο του ξυλου οταν καποιος εκ των δυο δεν αναγνωριζει τα λαθη του. Εγω οποτε κανω μλκια θα το αναγνωρισω και θα ζητησω συγνωμη . Ο αλλος δεν θα με προκαλεσει διοτι δε δινω δικαιωματα.

    Μην ξεχνας οτι η βια φερνει βια. Πυρειος νικη ξερεις τι ειναι;

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Τα οσα αναφερεις για τους τραυματισμου δειχνουν αγνοια. Ψαξε στατιστικα στοιχεια με τραυματισμους αθλητων του tae kwon do και judo, που ειναι ολυμπιακα αθληματα και πες μας τα νουμερα να τα ακουσουμε ολοι. Αν δεν τα ξερεις αφησε με να σε βοηθησω. Ειναι αποκαλυπτικα.</blockquote id=quote>
    Γεματο το ιντερνετ απο ασκουμενους σε judo, παλη υποταγης και δε συμμαζευεται. Οι αρθρωσεις τους ειναι εκπαιδευμενες να 'ακουνε' τον καιρο... με πιανεις υποθετω..

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Ο σεβασμος δεν ειναι αποτελεσμα του φοβου της τιμωριας. Ελεος. Δεν αποκταει ετσι ενα ατομο, των πολεμικων τεχνων η μη, σεβασμο. Ποιος μιλησε για ξυλοφορτωμα;</blockquote id=quote>
    Σε μηδαμινες περιπτωσεις σχολων, οι δασκαλοι σου κανουν και διδασκαλια. Στην πλειαδα των περιπτωσεων ειναι τοσο πιεσμενο το προγραμμα που τα πραγματα μενουν μονο στο σπορ κομματι.
    Οι σοφοι των π.τ. διδασκαν κυριως φιλοφοσια (ψυχολογια κτλ) τους μαθητες τους. Η π.τ. ηταν τροπος ζωης.
    Τη σημερον ημερα με 2-3 προπονησεις τη βδομαδα ειναι απλα σπορ.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vernon
    φιλε qwuytru1 ειχες ενα μικρο δικιο αλλα το εχασες και αυτο.
    </blockquote id=quote>
    Και ήρθες εσύ να μου το αφαιρέσει; φίλε δεν αποδεικνύω τίποτα. Εγώ λέω την γνώμη μου και είμαι σίγουρος για το δίκαιο της.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vernon
    Αν ητανε ετσι οπως μας τα περιγραφεις θα επρεπε οι samurai πριν χιλιαδες χρονια να υποστηριξουνε το χωριο τους απο τον εχθρο μονο με bodybuilding.</blockquote id=quote>
    Φιλε η σαμουράι ειχαν και οπλισμο μαζι τους. Ο τωρινος στρατιωτης των μαχων εχει οπλα κυριως. Δεν κανει π.τ. Στις πολεις η εγκληματικοτητα εχει να κανει με οπλα. Μη το αρνεισαι απλα για να υποστηριξεις αυτο που κανεις. Καντο ρε, αλλα μην αρνεισαι την πραγματικοτητα. Αν μποιυν οι Τουρκοι δε θα πουμε ελατε. Τα εχεις μπερδεψει - αλλο το ενα αλλο το αλλο.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vernon
    Να ερθουμε και στα δικα μας ,για απαντησε μου σε παρακαλω αφου στην αρχαια Ελλαδα δεν υπηρχε εγκληματικοτητα τοτε γιατι οι Ελληνες μαθαινανε ελληνορωμαικη παλη?Η μηπως λεγανε επειδη η παλη εχει τραυματισμους,ασε θα κανω γκολφ?</blockquote id=quote>
    Πιο γκολφ ρε φιλε; τοσα αθληματα κανανε οι Αρχαιοι. Οι ολυμπιακοι αγωνες δεν ηταν μονο παλη. Και η παλη δεν ειχε σα σκοπο την αποτροπη εγκληματικοτητας. Ηταν ολοι τους γυμνασμενοι. Και ετοιμοπολεμοι γιατι ετσι ηταν η κοινωνια. Το ιδιο και η Σπαρτη. Οι αντρες ηταν πολεμιστες. Ετσι τους ηθελε η κοινωνια. Μη τα μπερδευεις.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vernon
    Απο τα λεγομενα σου εχεις μια μεγαλη φοβια με τα μαχαιρια και τις ενοπλες ληστειες σε τραπεζες.Αν φοβασαι οτι σε καθε τετραγωνο κρυβεται ενας μαχαιροβγαλτης η σε καθε τραπεζα που θα πας καθε μερα θα γινει μια ληστεια,τοτε ρε φιλε κατσε σπιτι.
    </blockquote id=quote>
    Με διέγνωσες με φοβία τώρα; Φίλε το να μιλά κάποιος για εγκληματικότητα στις μέρες μας , θα μιλησει για οπλα και μαχαιρια. Εσενα δε σε συμφερει ομως διοτι εκει δεν παιζει π.τ.

    Φιλε οχι δεν καθομαι σπιτι, αλλα απο τις ειδησεις δες τι παιζει με εγκλημαστικοτητα. Οπλα , μαχαιρια κτλ. Αυτο ειναι το κλιμα στην ζουγκλα της αθηνας θες δε θες. Και η π.τ. απλα δεν κανει πια. Τι να κανουμε.

  17. #137
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Παντως οσον αφορα το θεμα του krav maga συγκεκριμενα,αν νομιζεις πως το krav maga,που το μαθαινει το FBI,διαφορα σωματα ασφαλειας,οι ειδικες δυναμεις καποιων στρατων και οι καλυτεροι bodyguards για VIP τοτε μαλλον τα βαζεις ολα το ιδιο τσουβαλι.Εκτος κι αν πιστευεις οτι ολοι αυτοι που ανεφερα δεν ξερουν πως να τα βγαζουν περα σε συνθηκες δρομου.Εννοειται οτι υπαρχουν πολλες πολεμικες τεχνες που ειναι σχεδον αχρηστες εξω.Σιγουρα δε βαζω μεσα σε αυτες το muay thai(που εχω ενα γνωστο που πηγαινε 3 χρονια παραδοσιακο muay thai και εχω δει αν χρησιμευει η οχι) και αλλες φυσικα.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  18. #138
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-09-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Τοσες μαζεμενες μαλακιες πρωτη φορα ακουω στη ζωη μου.Ηρθες να μας το παιξεις δασκαλος και να μας πεις τι ειναι σωστο και τι λαθος?με ποιο τροπο?με το να κανεις αντιπαραθεση με τον καθεναν?επιχειρηματα εχεις?Δυο τεινα μαλλον συμβαινουν.Η εισαι 18-20 χρονων και το μυαλο σου ειναι ζελες ή εχεις φαει πολυ φαπα στο σχολειο.Ορισμενες φορες μενει το χουι και αφου αποφοιτησεις.

  19. #139
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Στατιστικα 1 περιστατικο στη ζωη του εχει ο καθε ανθρωπος, και παρολο που ειμαι πολυ προσεκτικος και ησυχος 1 φορα πηγαν να με ληστεψουν εξω απο το σπιτι μου.
    Οποιος δεν εχει ανησυχιες και θεωρει οτι ειναι απιθανο να του συμβει κατι στο δρομο, ενισχυει τους κακοποιους με τη συμπεριφορα αυτη.

    Να μη σε απογοητευσω αλλα δεν ειναι μονο το krav maga. Σημασια δεν εχει τι κανεις, εχει πως το κανεις. Εαν εξασκησαι σε ρεαλιστικες μεθοδους μαχης, κανεις ψυχολογικη προπονηση, βιωματικη ασκηση, τοτε ξερεις τι να κανεις.
    Προσωπικα μετα απο 15 χρονια ειχα 2 ατυχηματα, απο δικα μου λαθη, επειδη δεν ακολουθησα τους κανονες που μας ειχαν βαλει.
    Δεν απανταμε στη βια με βια. Δεν ακους; Πρωτη επιλογη φευγω. Δευτερη επιλογη φευγω πιο γρηγορα. Τριτη επιλογη, αν μου κλεισουν την πορτα, σκαρφαλωνω και βγαινω.


    Κοροιδευεις το σκαρφαλωμα ε; Ε ναι, γιατι ετσι ειναι η αυτοαμυνα. Φαινεται πως δεν εχεις μπλεξει ποτε να καταλαβεις οτι θα σκαρφαλωσεις απο πανω του, θα του ανοιξεις το κεφαλι, θα τσακισεις το ποδι του φιλου του πριν σου σπασει το πουκαλι του στη μαπα σου, θα κουτρουβαλησεις πανω σε τραπεζια, στην εξοδο θα χτυπησεις με τον σκουπιδοτενεκε τον τελευταιο και θα φυγεις τρεχοντας σαν τρελος. Ετσι θα σκαρφαλωσω πανω του, θα προσπαθησω να τον γδαρω, θα τον τσιμπαω θα τον δαγκωνω, θα ριχνω κουτουλιες, θα σκιζω. Το θεωρεις αρκετα διεστραμμενο; Δεν ειναι. Ειναι αυτοαμυνα. Εσυ τι εχεις στο μυαλο σου; Ενα στιλακι ο ενας απεναντι απ'τον αλλον και να παιζουν εναλλαξ; Θεωρεις οτι δεν μπορεις να καλλιεργησεις την αντιληψη οτι εαν κινδυνευω θα του ξεριζωσω το κεφαλι; Για να μη πολυλογουμε γιατι ακρη δε βγαζουμε. Στο δρομο σε εναν καυγα, ληστεια η βιασμο, αυτο που συναντας ειναι ανθρωπους αποφασισμενους απλως να σε πονεσουν. Δεν ειναι αποφασισμενοι να πονεσουν οι ιδιοι. Δεν περιμενουν να παρουν πισω αυτο που θελουν να δωσουν. Θα σηκωθω και θα φυγω. Εαν δεν τα καταφερω, θα πρεπει να τους κανω να συνειδητοποιησουν οτι μολις αρχισουν να πονανε καλο θα ειναι να τα μαζευουν και να φευγουν. Και αν ο τυπος αντεχει 1 ειδος πονου, εγω θα ειμαι εκει για να του προκαλεσω περισσοτερα. Αυτος ειναι ο μαχητικος σκοπος των πολεμικων τεχνων (αφου εκει επικεντρωθηκαμε) αυτο εξασκουμε, εαν καποιος πιστευει οτι δεν εχει αποτελεσμα δεν εχει παρα να δει εξω τι γινεται.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #140

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Επειδη τα εχεις μπερδεψει λιγο. Τα φοβομαστε τα μαχαιρια. Και τη συμπλοκη φοβομαστε, και τα μπουκαλια και ολα. Γιαυτο ασκουμαστε. Ωστε αν χρειαστει να ερθουμε απεναντι στους φοβους μας να τους ξεπερασουμε με οσο το δυνατον λιγοτερη ζημια. Αν ειμασταν αλλαζονες και δε φοβομασταν τιποτα, θα καναμε πως τα ξεραμε ολα και ολα θα ηταν καλα.</blockquote id=quote>


    +1000000

    Αυτή είναι η πεμπτουσία της εκάστοτε πολεμικής τέχνης. Όχι ο τσαμπουκάς και η έπαρση του "πάτησα πρώτη μέρα στο dojo"..

  21. #141
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Επειδη κυριολεκτικα εχω βαρεθει να διαβαζω ανακριβειες θα πω 2 πραγματακια και πιστευω θα συμφωνησει και ο Αχθλλεας μαζι μου.
    Εγω κανω πολεμικες τεχνες και εσυ δεν κανεις.Υπο κανονικες προυποθεσεις σε μια συμπλοκη μεταξυ μας οι πιθανοτητες νικης μου θα ηταν 50%.Οι πολεμικες τεχνες αυτο που κανουν,με τον τροπο εκπαιδευσης ειναι να αυξανουν τις πιθανοτητες υπερ μου.Απο 50%,παμε στο 60-70-80 και ακομα 100%.Με κανουν να ειμαι πιο ετοιμος σε ενα πιθανο χτυπημα σου,πιθανες αποκρουσεις,πως να αντιμετωπισω 2 ατομα ΑΜΕΣΑ.Δεν σε κανουν ατρωτο αλλα πιο ετοιμο.
    Απο την αλλη αναφερεις περιπτωσεις με οπλα.Εννοειται οτι δεν θα κανω κατι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η εκπαιδευση μου στις πολεμικες τεχνες παει χαμενη,γιατι οταν στην κρητη κατι 'αλανια' πειραζανε την κοπελα μου μεσα στο δρομο,οι περισσοτεροι θα κανανε την κοτα παρα θα τα εβαζαν με 3.Οχι εγω...
    Μια αλλη περιπτωση δικια μου.Γυρνουσα απο μπαλα στην αγ.δημητριου στη θεσνικη για οσους ξερουν,πανω απο τα πανεπιστημια,βραδι.Εγω και ενας φιλος μου.Πεταγονται μεσα απο τα καγκελα της πανεπιστημιουπολης 2 ατομα και μας πιανουν το χερι τον καθενα μας ζητωντας τα κινητα.Υπηρχαν 2 αντιδρασεις.Ο φιλος μου το εβαλε στα ποδια(μιλαμε για κεντερης ομως...!) αλλα εγω εβαλα αυτους στα ποδια.Ελπιζω την επομενη φορα να το ξανα σκεφτουν πριν κανουν τη μαλακια τους.
    Τριτη περιπτωση.Φιλος μου περπαταει ναυαρινου με το κινητο στα χερια και του πεφτει.Αμεσως ορμανε 2 πρεζονια να το αρπαξουν.Ο ενας εφαγε κλωτσια στο προσωπο και μαλλον ειναι με μασελα τωρα ενω ο αλλος του γινε το χερι κομπολοι.Καποιος αλλος θα αφηνε να του παρουν το κινητο και θα την εκανε χεσμενος.
    Δεν το παιζουμε μαγκες,δεν το παιζουμε νταηδες.Προστατευουμε τους εαυτους μας και αυτους που αγαπαμε ΟΠΟΤΕ μπορουμε.Ειναι κακο??????
    Οσο για τραυματισμους αστο.Πιο πολλους εχει η μπαλα παρα οι πολεμικες τεχνες και για οποιον αμφισβητει υπαρχουν ερευνες.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  22. #142
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Στατιστικα 1 περιστατικο στη ζωη του εχει ο καθε ανθρωπος, και παρολο που ειμαι πολυ προσεκτικος και ησυχος 1 φορα πηγαν να με ληστεψουν εξω απο το σπιτι μου. </blockquote id=quote>
    Και μενα με εχουν ληστεψει σπιτι μου. Ελλειπα. Ολοι εχουν απο μια κλοπη/ληστεια συμφωνω. Η π.τ. σε τι θα σε βοηθησει; θα τα βαλεις με τους ληστες;
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Οποιος δεν εχει ανησυχιες και θεωρει οτι ειναι απιθανο να του συμβει κατι στο δρομο, ενισχυει τους κακοποιους με τη συμπεριφορα αυτη. </blockquote id=quote>
    Ειναι πολυ πιθανο να μου συμβει κατι με ληστες και κλοπες. Η π.τ. δε με βοηθα διοτι δεν προκειται να το σκεφτω πολυ μπροστα στη θεα ενος μαχαιριου, πολλων αντιπαλων ή οπλων. Καταλαβες ; θα το δωσω και το κινητο και τα λεφτα. Και αυτο ειναι και το σωστο.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Να μη σε απογοητευσω αλλα δεν ειναι μονο το krav maga. Σημασια δεν εχει τι κανεις, εχει πως το κανεις. Εαν εξασκησαι σε ρεαλιστικες μεθοδους μαχης, κανεις ψυχολογικη προπονηση, βιωματικη ασκηση, τοτε ξερεις τι να κανεις.
    </blockquote id=quote>
    Ολα καλα ειναι ξαναειπα. Οι π.τ. κρυβουν ιστορια, αξιες κτλ. Το θεμα ειναι πως κατ' εμε τη σημερον ημερα ειναι ανεφαρμοστα. Ειναι αντικες. Και ο λογος ειπα οτι ειναι πως - οπως το βλεπω εγω- η εγκληματικοτητα αφορα οπλα, πολλαπλους αντιπαλους, μαχαιρια. Και σε αυτα οι π.τ. δεν δινουν τη λυση. Μν επαναλαμβανομαι.

    Δεν μειωνω την αξια των π.τ. Απλα λεω οτι το να διατεινεται κανεις οτι εχουν εφαρμογη απεναντι στη συγχρονη ενοπλη εγκληματικοτητα ειναι μυθος, διοτι ειναι αοπλες οι π.τ.! Αοπλο versus οπλο = 2 .

    Τωρα για την αυτοπεποιθηση, πολλοι την εχουν και χωρις αυτες, και πολλοι που κανουν δεν την εχουν. Δεν ειναι μαυρα - ασπρα.


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Δεν απανταμε στη βια με βια. Δεν ακους; Πρωτη επιλογη φευγω. Δευτερη επιλογη φευγω πιο γρηγορα. Τριτη επιλογη, αν μου κλεισουν την πορτα, σκαρφαλωνω και βγαινω.</blockquote id=quote>
    Η καλη φυσικη κατασταση και η λογικη κριση ειναι αυτα που χρειαζονται για να ξεφυγεις απο ολες τις δυσκολες καταστασεις της ζωης , συμπεριλαμβανομενης αυτης που λες. Το αν η π.τ. σε βοηθα, εξαρταται απο το δασκαλο και απο το διδασκοντα.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Κοροιδευεις το σκαρφαλωμα ε; Ε ναι, γιατι ετσι ειναι η αυτοαμυνα. Φαινεται πως δεν εχεις μπλεξει ποτε να καταλαβεις οτι θα σκαρφαλωσεις απο πανω του, θα του ανοιξεις το κεφαλι, θα τσακισεις το ποδι του φιλου του πριν σου σπασει το πουκαλι του στη μαπα σου, θα κουτρουβαλησεις πανω σε τραπεζια, στην εξοδο θα χτυπησεις με τον σκουπιδοτενεκε τον τελευταιο και θα φυγεις τρεχοντας σαν τρελος.
    </blockquote id=quote>
    Οχι ρε φιλε, απλα δεν μπλεκω εγω με τετοια. Και δεν μου εχουν τυχει και ουτε πρεπει να ξερω π.τ. για να τα κανω. Προσπαθω να ειμαι fit, και να εχω λογικη κριση. Πανε κουτρουβαλιασου εσυ. Μαθε π.τ. για να ανοιγεις κεφαλια οπως λες και ολα τα αλλα. Τεσπα, απλα διαφερουν οι στοχοι μας.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Στο δρομο σε εναν καυγα, ληστεια η βιασμο, αυτο που συναντας ειναι ανθρωπους αποφασισμενους απλως να σε πονεσουν. Δεν ειναι αποφασισμενοι να πονεσουν οι ιδιοι. Δεν περιμενουν να παρουν πισω αυτο που θελουν να δωσουν. </blockquote id=quote>
    Ρε φιλε ο ληστης δε θελει να με πονεσει. Θελει τα λεφτα μου, καταλαβες; Αν του τα δωσω φευγει. Και αν θελει να με πονεσει μου ριχνει μια με το οπλο του. Ο βιαστης δε κοιτα αντρες ρε. Κοπελες κοιτα. Ο καυγας φιλε δεν ειναι ουρανοκατεβατος. Για να εμπλακω παει να πει οτι ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ κι εγω. Σου λεω , στην αγγλια οι μεθυσμενοι περνουσαν διπλα μου και δε με πειραζαν. Γιατι δεν προκαλουσα. Απλα τα πραγματα. Αν τους κοροιδευα ή γελαγα ειρωνικα τοτε θα παιζοταν βρωμοξυλο , στο εδαφος σπασμενα ποτηρια, παρεες ολοκληρες κτλ. Καμια π.τ. δε σε σωζει. Ισως το να αρχισεις να τρεχεις...

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Εγω κανω πολεμικες τεχνες και εσυ δεν κανεις.Υπο κανονικες προυποθεσεις σε μια συμπλοκη μεταξυ μας οι πιθανοτητες νικης μου θα ηταν 50%.Οι πολεμικες τεχνες αυτο που κανουν,με τον τροπο εκπαιδευσης ειναι να αυξανουν τις πιθανοτητες υπερ μου.Απο 50%,παμε στο 60-70-80 και ακομα 100%.</blockquote id=quote>
    Μην εισαι τοσο σιγουρος. Ο Οδυσσεας νικησε τους μονοφθαλμους γιγαντες με το μυαλο του και μονο. Επισης για πιο λογο να πλακωθουμε; ετσι θα ερθεις και θα με δειρεις; χωρις να εχω προκαλεσει; δεν νομιζω...
    Προφανως ειτε θα θες να με κλεψεις , ειτε θα θες να με εκδικηθεις για κατι που σε προκαλεσα. Μονο ετσι γινεται. Εγω προσπαθω τις διαφορες να τις λυνω με το λογο. Αυτο ειναι αντρισμος. Οχι το να σκεφτομαι ποιον πλακωνω, ποιον οχι. Παντα υπαρχουν ισχυροτεροι και παντα λιγοτερο ισχυροι.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    Απο την αλλη αναφερεις περιπτωσεις με οπλα.Εννοειται οτι δεν θα κανω κατι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η εκπαιδευση μου στις πολεμικες τεχνες παει χαμενη,γιατι οταν στην κρητη κατι 'αλανια' πειραζανε την κοπελα μου μεσα στο δρομο,οι περισσοτεροι θα κανανε την κοτα παρα θα τα εβαζαν με 3.Οχι εγω...</blockquote id=quote>
    Ελα ρε φιλαρακο, απλα φευγεις. Αλανια που σφυριζουν κτλ παντου υπαρχουν. Ξεκωλλα λιγο που θα κατσεις να πλακωθεις με το αληταριο. Και μενα μουχουν συμβει. Απλα γιαν α το παιξουμε στη γκομενα αντρες. Ο αντρας δε φαινεται απο κει. Ακου λεει θα πλακωθεις με τα αλανια. Απλα φευγεις ρε φιλε. Γιατι τα αληταρακια μπορει να γινουν 20 και δε θα σε παιρνει. Εκτος και αν εισαι ο rambo. Καθε ασκουμενος π.τ. εχει να διηγηθει μια rambo ιστορια του. Ταβαλα κτλ κτλ.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Μια αλλη περιπτωση δικια μου.Γυρνουσα απο μπαλα στην αγ.δημητριου στη θεσνικη για οσους ξερουν,πανω απο τα πανεπιστημια,βραδι.Εγω και ενας φιλος μου.Πεταγονται μεσα απο τα καγκελα της πανεπιστημιουπολης 2 ατομα και μας πιανουν το χερι τον καθενα μας ζητωντας τα κινητα.Υπηρχαν 2 αντιδρασεις.Ο φιλος μου το εβαλε στα ποδια(μιλαμε για κεντερης ομως...!) αλλα εγω εβαλα αυτους στα ποδια.Ελπιζω την επομενη φορα να το ξανα σκεφτουν πριν κανουν τη μαλακια τους.</blockquote id=quote>
    Δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω. Ενα θα σου πω ομως. Ο φιλος ξηγηθηκε καλυτερα. Διοτι θα μπορουσαν να σε μαχερωσουν για ενα κινητο τηλεφωνο. Πανε στο μεξικο μια εκδρομη, και κανε το ιδιο...Οχι για ενα κινητο θα κανω τον καμποσο. Αυτα σε μαθαινουν ρε οι π.τ.;

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    Τριτη περιπτωση.Φιλος μου περπαταει ναυαρινου με το κινητο στα χερια και του πεφτει.Αμεσως ορμανε 2 πρεζονια να το αρπαξουν.Ο ενας εφαγε κλωτσια στο προσωπο και μαλλον ειναι με μασελα τωρα ενω ο αλλος του γινε το χερι κομπολοι.Καποιος αλλος θα αφηνε να του παρουν το κινητο και θα την εκανε χεσμενος.</blockquote id=quote>
    Σου λεω, πανε στο μεξικο και καντα. Και αν θες Ελλαδα, τοτε ενα να σου πω. Μπορει ναταν τυχερος. Αλλα αν παει ετσι και για ενα κινητο προσπαθει να δει αν του βγαινει η κλοτσια, τοτε καποια στιγμη μπορει να την πατησει ασχημα. Για μενα το δινεις το κινητο και εισαι πιο αντρας. Πες με κοτα, αλλα εγω δε διακινδυνευω για ενα ψωροκινητο.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Δεν το παιζουμε μαγκες,δεν το παιζουμε νταηδες.Προστατευουμε τους εαυτους μας και αυτους που αγαπαμε ΟΠΟΤΕ μπορουμε.Ειναι κακο??????</blockquote id=quote>
    Εσυ τοση ωρα για κινητα μου μιλας. οχι για καποιον που αγαπας.
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Οσο για τραυματισμους αστο.Πιο πολλους εχει η μπαλα παρα οι πολεμικες τεχνες και για οποιον αμφισβητει υπαρχουν ερευνες.
    </blockquote id=quote>
    Σιγουρα. Αλλα το gym εχει τους λιγοτερους και απο τα δυο αθληματα.
    Αν το πας ετσι το rugby εχει παααρα πολυ περισσοτερους απο ολες τις π.τ. Και τι μαυτο;

    Τεσπα, νομιζω πως δεν εχει αλλο νοημα να το αναλυσουμε γιατι αναβουν τα αιματα. Δεν πειθομαι ,δεν πειθεστε. Καθεις κανει ο,τι γουσταρει απλα ειπα να γραψω μια αλλη αποψη.

    Αυτα.

  23. #143
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Αν εσενα σου χουφτωνουν την γκομενα στα Μαλια σηκω και φυγε...Για μενα θα εισαι μεγαλη ΚΟΤΑ...και αν μετα η γκομενα ερθει να σε βρει,ειναι και αυτην βλαμμενη που καθεται με καποιον που δεν την υπερασπιζεται.
    Οσο για το τι θα κανω στο Μεξικο ασε να το ξερω εγω.
    Οσο για το αν θα πλακωθουμε που λες οτι πρεπει να υπαρχει λογος μαλλον εισαι πιτσιρικας και δε ξερεις τον κοσμο.Τις περισσοτερες φορες 'εφευρισκεται' ο λογος.Και μονο ενα βλεμμα αρκει...Ασε να ξερω καλυτερα σε αυτο το θεμα.οι πιωμενοι στην αγγλια που λες καλιστα θα μπορουσαν να σε αρπαξουν στο λαιμο,ετσι απλα για να γελασουν.Το εχω δει να συμβαινει....Εκει τι θα εκανες?Θα συνδιαλεγοσουν μαζι τους???
    2 Ερωτησεις εχω.Ποσο χρονων εισαι και που μεγαλωσες?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  24. #144
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-07
    Location
    .
    Posts
    151

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80


    2 Ερωτησεις εχω.Ποσο χρονων εισαι και που μεγαλωσες?
    </blockquote id=quote>

    Επιτελους

  25. #145
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    qwuytru1 ευτυχως η Ελλαδα δεν ειναι Αμερικη, οπου ο καθενας εχει ενα οπλο στην τσεπη του (οπως διαβαζεις στα αμερικανικα σιτε). Στην Ελλαδα ειναι πολυ μικροτερος ο αριθμος ατομων που οπλοφορουν (με εξαιρεση τιποτα Κρητη κλπ φυσικα.) Αφου απο την αρχη μας λες ερευνα ερευνα ερευνα, ε ερευνα και εσυ λιγακι και πες μας στην Ελλαδα που ζουμε (και οχι στο Βιετναμ, στο Τοκιο, στο Μεξικο κλπ) ποσες επιθεσεις ειναι ενοπλες, ποσες με μαχαιρια η αλλα αντικειμενα, και ποσες με γυμνα χερια. Οι δυο τελευτες κατηγοριες ειναι σαφως πολυ περισσοτερες.

    Το να περπατας στο δρομο και να βρεθει καποιος να σου επιτεθει εχοντας κατι κακο στο μυαλο του ειναι κατι που συμβαινει συχνοτερα απ'οτι νομιζεις. Το να εισαι επισης σε ενα μπαρ, και να βρεθει καποιος να δυσφορει και μονο που αναπνεεις ειναι επισης πολυ πιθανο. Προσωπικα μου εχει τυχει να ερθει εξαλλος τυπος και να μου ζητα το λογο γιατι πειραξα την κοπελια του(!) τη στιγμη που μολις ειχα μπει στο μαγαζι.Μπορει παλι, την ωρα τον "διαπραγματευσεων" και της συζητησης να αποφασισει να σου στραψει και κανα χαστουκι επειδη ειναι νταης, επειδη το εχει ξανακανει και επειδη εχει πλακα.

    Πρεπει να καταλαβεις οτι η διπλωματια μερικες φορες λειτουργει και αλλες οχι. Ανθρωποι μεθυσμενοι, ανθρωποι που τα εχουν χαμενα εκεινη την ωρα στο μυαλο τους, ορμανε. Για μαγκια. Το εχω δει, και το εχει δει και ο καθενας στο δρομο. Η βλακεια δεν εχει ορια. Υπαρχει καποιος που εχει βαλθει να σου την πεσει. Επειδη αναπνεεις. Θα στην πεσει οπως και να γινει. Η διπλοματια που τοσο πολυ εκτιμας, αν δεν υποστηριζεται απο την καταλληλη δυναμη ειναι αχρηστη, και το αντιθετο. Μπορει η βια να ειναι μονοδρομος μονο στο 10% ολων των περιπτωσεων, αλλα εγω σκοπευω να ελεγξω ακομα και αυτο το ποσοστο. Παρτο αποφαση πως καποιες φορες ειναι απλα αδυνατον να αποφυγεις τη βια. Ακομα και ο Γκαντι δεν την απεφυγε. Τον δολοφονησαν!

    Η αυτοαμυνα αφορα και την αμυνα σε ενοπλους και την αμυνα σε πολλους αντιπαλους κλπ.

    Το γραφω συνεχως. Μεσω τον π.τ. αποκτας αυτοπεποιθηση. Οχι ΜΟΝΟ μεσω αυτων ομως! Δεν ειναι ο μοναδικος δρομος! Γιατι επαναλαμβανεσαι και λες το ιδιο και το ιδιο;

    Απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν εχει τυχει κανενα περιστατικο σε σενα. Οταν τυχει θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχει λογικη. Οταν το κεφαλι σου σκαει ξανα και ξανα πανω στο γονατο ενος βλακα μεθυσμενου που θελει να σε δειρει, δεν μπορεις να λειτουργησεις λογικα. Καθεσαι και τις τρως σοκαρισμενος! Θελει ενστικτο. Οι περισσοτεροι, και εσυ μαζι, γινονται θυματα επειδη πιστευουν οτι μπορουν να παραμεινουν λογικοι και να συνεχισουν τη διαπραγματευση την ωρα που ο αλλος τους επιτιθεται.

    Τελος, για να εμπλακεις αρκει να εισαι στο λαθος μερος λαθος στιγμη. Και επειδη αναφερεις οτι οι βιαστες κοιτανε γυναικες,εχεις δικιο. Ειναι σιγουρα στατιστικα πολυ περισσοτερα κρουσματα. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να ασχοληθουν αυτες ειδικα με την αυτοαμυνα γιατι ειναι πιο ευπαθεις.

    Αν σ'ενδιαφερει να μη τραυματιζεσαι πανε κολυμπα και κανε πιλατες. Τα 2 αθληματα με το μικροτερο ποσοστο τραυματισμων.

    Μεχρι τωρα παντως το επιχειρημα οτι θα ειμαι fit και θα τρεξω γρηγορα και με τη λογικη μου, θα αντιμετωπισω ολες τις καταστασεις οχι απλα δεν πειθεις εμας, κανεναν δεν πειθεις. Ειναι θεωριες και μαλιστα απο ατομα που δεν εχουν μπλεξει ποτε.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #146
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    kusta80 με ξερεις, φυσικα και συμφωνω!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #147
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Ποσο χρονων εισαι και που μεγαλωσες?
    </blockquote id=quote>
    32 αθηναίος γέννημα θρέμμα (δυτικά προάστια οχι βπ για να σε προλάβω). Σειρά σου τώρα.
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Αν εσενα σου χουφτωνουν την γκομενα στα Μαλια σηκω και φυγε...Για μενα θα εισαι μεγαλη ΚΟΤΑ...και αν μετα η γκομενα ερθει να σε βρει,ειναι και αυτην βλαμμενη που καθεται με καποιον που δεν την υπερασπιζεται.</blockquote id=quote>
    Εχω παει μυκονο, εχω παει φαλιράκι, έχω πάει ίο και σε πολλά αλλα μέρη. Κανεις δε με πειραξει και δεν πειραξε τη γκομενα μου.
    Καταλαβες; Αλλα θα σου πω και κατι αλλο. Τωρα δε μου κανει κεφι να πηγαινω σε παρακμιακα μερη. Ακου Μάλλια. Που τα θυμηθηκες ρε; Γουστάρω ωραία μέρη τώρα με τη γκόμενα. Οχι Μάλλια, Φαληράκη και μέρη που κατουράνε οι Αγγλοι. Εκει ολοι μαμιουνται μεταξυ τους. Ειχα δει κατι αγγλους 10-20 που αλληλοχουφτωβνονταν και χουφτωναν ελληνες. Τελικα εγινε καυγας. Ποια πολεμικη τεχνη θες εκει; Μπουκαλια εσπασαν, μπουγιο εγινε, τελικα εφτασε η ασδτυνομια και οι μπραβοι τους χωρισαν. Ποια Μαλλια μου λες τωρα.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Οσο για το τι θα κανω στο Μεξικο ασε να το ξερω εγω.</blockquote id=quote>
    Κανε ο,τι θες - Εγω ομως δεν εχω λογο να μη σου το πω. Για το κινητακι μου απεναντι σε κανενα πρεζακι δεν προκειται να θυσιασω για λιγα ευρω οποιοδηποτε τιμημα. Το δινω. Και ας με πεις κοτα.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    Οσο για το αν θα πλακωθουμε που λες οτι πρεπει να υπαρχει λογος μαλλον εισαι πιτσιρικας και δε ξερεις τον κοσμο.Τις περισσοτερες φορες 'εφευρισκεται' ο λογος.Και μονο ενα βλεμμα αρκει...Ασε να ξερω καλυτερα σε αυτο το θεμα.</blockquote id=quote>
    Καταρχην πιτσιρικας δεν ειμαι. Εχεις αρκετη ορεξη να το παιζεις ωριμος και μεγαλος αλλα αλλου αυτα. Ειτε συζητας , ειτε σταματω να σου μιλω. Τα περι πιτσιρικα στους πιτσιρικαδες.
    Τωρα για το λογο που εφευρισκεται , μπορεις να το αναλυσεις λιγο περισσοτερο; με παραδειγμα... Πως δηλαδη θα συμβει αυτος ο καυγας...Περιμενω .

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80
    οι πιωμενοι στην αγγλια που λες καλιστα θα μπορουσαν να σε αρπαξουν στο λαιμο,ετσι απλα για να γελασουν.Το εχω δει να συμβαινει....Εκει τι θα εκανες?Θα συνδιαλεγοσουν μαζι τους???</blockquote id=quote>
    Κοιτα εσυ μιλας υποθετικα. Εγω σου μιλω με γεγονοτα. Εχω παει απειρες φορες σε παμπ, και οχι μονο σε 'καλες'. Εχω παει και εχω δει πιωμενους στο Manchester να 'γλεντανε' για τη νικη, να κλαινε για την ηττα. Αν δεν τους πειραξεις, δε σε πειραζουν ρε φιλε. Καταλαβες; Τωρα αν παω και φωναζω **** MANCHESTER θα εςρθουν ολοι και θα με λιωσουν. Εκει τρεχεις και παλι τυχερος θασαι.. Αλλα σου λεω, εγω το διδαγμα που εχω παρει ειναι οτι αν δεν προκαλεσεις , δεν σε ενοχλει κανεις. Καταλαβες. Και δεν μιλω υποθετικα οπως εσυ. Οτι ΘΑ μπορουσαν. Με τν ιδια λογικη, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να σκασουν οοολοι μαζι εναντιον μου. Υποθετικα χτιζω ανωγια και κατωγια...
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    qwuytru1 ευτυχως η Ελλαδα δεν ειναι Αμερικη, οπου ο καθενας εχει ενα οπλο στην τσεπη του (οπως διαβαζεις στα αμερικανικα σιτε).</blockquote id=quote>
    Καταρχην μην παραπληροφορεις. Το site που σου εδωσα δεν μιλαει για αμερικανικες περιπτωσεις. Μιλα για την πραγματικοτητα των πολεμικων τεχνων καταλαβες; Και η συγχρονη εγκληματικοτητα ειναι ενολη ρε φιλε. Οι ληστειες, ειναι ενοπλες. Οι κλοπες ειναι ενοπλες. κτλ. Ειτε εδω, ειτε αμερικη. Γιατι το αρνεισαι;

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    ε ερευνα και εσυ λιγακι και πες μας στην Ελλαδα που ζουμε (και οχι στο Βιετναμ, στο Τοκιο, στο Μεξικο κλπ) ποσες επιθεσεις ειναι ενοπλες, ποσες με μαχαιρια η αλλα αντικειμενα, και ποσες με γυμνα χερια. Οι δυο τελευτες κατηγοριες ειναι σαφως πολυ περισσοτερες.</blockquote id=quote>
    Η Αθηνα γινεται ζουγκλα... Και σαφως ειναι μεγαλη η εγκληματικοτητα με οπλα και μαχαιρια. Μπορει να μην ειμαστε Μεξικο, αλλα εχουμε αρκετη απο δαυτη... Επισης ειμαι σιγουρος οτι και μεξικο να πηγαινες, θα συνεχιζες να κανεις π.τ. ,με το σκεπτικ οοτι 'και μεξικο εχει πολυ εγκληματικοτητα' , ή κανω λαθος;

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Το να περπατας στο δρομο και να βρεθει καποιος να σου επιτεθει εχοντας κατι κακο στο μυαλο του ειναι κατι που συμβαινει συχνοτερα απ'οτι νομιζεις. </blockquote id=quote>
    Φιλε μου, συμφωνω μαζι σου . Αλλα ο καποιος θα μου επιτεθει για να με ληστεψει. Καταλαβες; Και συνηθως θα εχει παρεα ή οπλο. Δεν θαναι χαζος να ειναι αοπλος... Δεν το καταλαβαινεις αυτο;

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Το να εισαι επισης σε ενα μπαρ, και να βρεθει καποιος να δυσφορει και μονο που αναπνεεις ειναι επισης πολυ πιθανο. Προσωπικα μου εχει τυχει να ερθει εξαλλος τυπος και να μου ζητα το λογο γιατι πειραξα την κοπελια του(!) τη στιγμη που μολις ειχα μπει στο μαγαζι.Μπορει παλι, την ωρα τον "διαπραγματευσεων" και της συζητησης να αποφασισει να σου στραψει και κανα χαστουκι επειδη ειναι νταης, επειδη το εχει ξανακανει και επειδη εχει πλακα.</blockquote id=quote>
    Δηλαδη σου αστραψε χαστουκι θες να πεις; ετσι στα καλα καθουμενα;
    Φιλε δεν μπορω να σχολιαζω πραγματα που δεν εχω δει στο συνολο τους. Εγω λεω για την προσωπικη μου εμπειρια. Προσωπικα ποτε δεν μου εχει συμβει αυτοο που λες. Και το ξαναλεω, οτι αν δεν προκαλεσεις, και αν δεν δωσεις συνεχεια , τοτε δεν θα συνεχισει αυτος.
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Πρεπει να καταλαβεις οτι η διπλωματια μερικες φορες λειτουργει και αλλες οχι. Ανθρωποι μεθυσμενοι, ανθρωποι που τα εχουν χαμενα εκεινη την ωρα στο μυαλο τους, ορμανε. Για μαγκια. Το εχω δει, και το εχει δει και ο καθενας στο δρομο. Η βλακεια δεν εχει ορια. Υπαρχει καποιος που εχει βαλθει να σου την πεσει. Επειδη αναπνεεις. Θα στην πεσει οπως και να γινει. </blockquote id=quote>
    Φιλε εγω δεν ζω σε αλλο πλανητη. Και ειμαι σιγουρος οτι για να στην πεσει καποιος ειτε θα θελει να σε κλεψει, ειτε θα εχετε προηγουμενα, ειτε θα τον εχεις προκαλεσει ΚΑΠΩΣ. Καταλαβες; Το οτι αναπνεεις και στην πεφτει ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ; περιεγραψε το λιγο αν θες. Το ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ δεν μετραει. Διοτι σιγουρα δεν ξερεις τις λεπτομερειες, αν γνωριζονται, αν αν αν . πολλα... Ασε τη βλεπεις. Μονο απο τις εμπειριες σου να κρινεις . Ο καθενας μπορει να λεει ο,τι θελει.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Η διπλοματια που τοσο πολυ εκτιμας, αν δεν υποστηριζεται απο την καταλληλη δυναμη ειναι αχρηστη, και το αντιθετο. Μπορει η βια να ειναι μονοδρομος μονο στο 10% ολων των περιπτωσεων, αλλα εγω σκοπευω να ελεγξω ακομα και αυτο το ποσοστο. Παρτο αποφαση πως καποιες φορες ειναι απλα αδυνατον να αποφυγεις τη βια. Ακομα και ο Γκαντι δεν την απεφυγε. Τον δολοφονησαν!</blockquote id=quote>
    Ο Γκαντι ηταν πολιτικος που προκαλεσε με το λογο του και τις πραξεις του το κατεστημενο. Καταλαβες; ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ! Εσυ εχεις σκοπο να προκαλεσεις το κατεστημενο;
    Η βια αγγιζει κα ιτους κοινους θνητους (εμας) με τη μορφη εγκληματικοτητας (ληστεια , κλεψια) . Στο 99% των περιπτωσεων μπορει να προβλεφθει και να αποφευχθει με την συμπεριφορα. Αυτη ειναι η γνωμη μου, το ξερω οτι διαφωνουμε, το σεβομαι.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Η αυτοαμυνα αφορα και την αμυνα σε ενοπλους και την αμυνα σε πολλους αντιπαλους κλπ.</blockquote id=quote>
    Απεναντι σε οπλα και πολλαπλους αντιπαλους ΚΑΜΙΑ αυτοαμυνα δε σε σωζει. Καντηνα... Και οσοι ου λενε το αντιθετο, σε κοροιδευουν... (μου θυμιζει κατι σεμιναρια aikido που εβλεπα και ειχα σκασει στα γελια...)

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Το γραφω συνεχως. Μεσω τον π.τ. αποκτας αυτοπεποιθηση. Οχι ΜΟΝΟ μεσω αυτων ομως! Δεν ειναι ο μοναδικος δρομος! Γιατι επαναλαμβανεσαι και λες το ιδιο και το ιδιο;</blockquote id=quote>
    Κι ομως! Εγω πιστευω οτι αυτοπεποιθηση ΔΕΝ αποκτας μεσα απο 2-3 φορες τη βδομαδα μαθημάτων τεχνικής. Ειναι μυθος (κατ'εμε) οπως μυθος ειναι οτι γινεσαι αντρας στο στρατό και μόλις βάλεις τον σύρτη...
    Αυτα ειναι υπερ-απλουστευσεις. Δε διαφερει η π.τ. απο το μπασκετ στο θεμα αυτοπεποιθησης . Οση σουπ ροσφερει το ενα, σου δινει και το αλλο.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι δεν εχει τυχει κανενα περιστατικο σε σενα. Οταν τυχει θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχει λογικη.</blockquote id=quote>
    Φιλε μου ειχα πλακωθει στο γυμνασιο , γιατι εγω ειχα προκαλεσει. Το παραδεχομαι ομως. Θα μπορουσα να πω οτι μπλα μπλα αυτος με προκαλεσε. Εκτοτε ωριμασα αποτομα. Καταλαβες; διαφερουμε απλα στο οτι εγω πιστευω στο αιτιατο της ανθρωπινης συμπεριφορας , εσυ πιστευεις στην τυχαιοτητα (σε βλεπει ενας, σου σκαει μπατσο χωρις λογο). Ε οχι δεν ισχυει αυτο. Ειναι απλα ο φοβος σου.


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Οταν το κεφαλι σου σκαει ξανα και ξανα πανω στο γονατο ενος βλακα μεθυσμενου που θελει να σε δειρει, δεν μπορεις να λειτουργησεις λογικα. Καθεσαι και τις τρως σοκαρισμενος!</blockquote id=quote>
    Μου επαναλαμβανεις τους μεθυσμενους.... Αμαν πια. Λες και ποτε δεν εχω δει, ποτε δεν εχω διασκεδασει σε τοπους οπου βρισκονται. Δε με πειραξαν. Τι εινα ιαυτα που λες. Για να φτασω στο σημειο να φαω γονατια εχει προηγηθει κατι. Εσυ κανεις λογικο αλμα και φτανεις αμεσως στο ξυλο. Δεν γινονται ετσι τυχαια. Μεθα καποιιος και σου σκαει γονατια. Ελεος ουτε στα εργα δε γινονται.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Αν σ'ενδιαφερει να μη τραυματιζεσαι πανε κολυμπα και κανε πιλατες. Τα 2 αθληματα με το μικροτερο ποσοστο τραυματισμων.</blockquote id=quote>
    Δεν καταλαβες - αν υπαρχει λογος θα τραυματιστω. Πχ οδηγω με το ρισκο του ατυχηματος. Υπαρχει ομως λογος. Αν υπηρχε και για π.τ. θα τις εκανα.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz
    Μεχρι τωρα παντως το επιχειρημα οτι θα ειμαι fit και θα τρεξω γρηγορα και με τη λογικη μου, θα αντιμετωπισω ολες τις καταστασεις οχι απλα δεν πειθεις εμας, κανεναν δεν πειθεις. Ειναι θεωριες και μαλιστα απο ατομα που δεν εχουν μπλεξει ποτε.
    </blockquote id=quote>
    Φιλε ηξ καλυτερη αυτοαμυνα ειναι η σιγουρια και η αυτοπεποιθηση και η λογικη κριση. Αυτη πιστευω την εχω σε μεγαλο βαθμο. Και ως τωρα μια χαρα αμυνομαι. Αν ειχα αλλη συμπεριφορα, καθε μερα θα πλακωνομουν και θ ερχομουν εδω και θα αραδιαζα ιστοριες ξυλου και αναγκαιοτητας π.τ. Επισης με τις γκομενες μια χαρα τα παω. Ουτε θελω να κανω π.τ. για να νιωθω bad boy ή και οτι τις εντυπωσιαζω. Δεν κοιτανε αυτα αυτες. Τεσπα αλλες κοσμοθεωριες . Συνεχισε και να εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει να εμπλαξω οπως δεν εχω εμπλαξει γιατι ξερω να προσανατολιζομαι. Και δεν ειμαι ο μονος.

  28. #148
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-09-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    ''Σου λεω, πανε στο μεξικο και καντα.''
    Σιγουρα δεν εισαι Αθηναιος.

    Αν λοιπον η δουλεια σου ειναι νυχτα στην ομονοια εκ των πραγματων ,τοτε θα επρεπε να αγορασεις 30 κινητα και 30 πορτοφολια,ενα για καθε μερα.Καθε βραδακι που θα σχολας θα μπορεις να τα παραδωσεις σε οποιαδηποτε πρεζακι στο ζητησει.Δεν προκαλεις ,εισαι κυριος ,αδιαφορεις,το βαζεις στα ποδια για να αποφυγεις τυχον φασαρια.

  29. #149
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Αν και εχεις δικιο στο οτι πολλες πολεμικες τεχνες ισως ειναι και επικινδυνες απεναντι σε μαχαιρι η πολλους αντιπαλους αν δεν ειναι αυτο το αντικειμενο τους αμεσα σιγουρα εχεις αδικο σ'αυτο <blockquote id=quote>Quote:Πρεπει να καταλαβεις οτι η διπλωματια μερικες φορες λειτουργει και αλλες οχι. Ανθρωποι μεθυσμενοι, ανθρωποι που τα εχουν χαμενα εκεινη την ωρα στο μυαλο τους, ορμανε. Για μαγκια. Το εχω δει, και το εχει δει και ο καθενας στο δρομο. Η βλακεια δεν εχει ορια. Υπαρχει καποιος που εχει βαλθει να σου την πεσει. Επειδη αναπνεεις. Θα στην πεσει οπως και να γινει. Η διπλοματια που τοσο πολυ εκτιμας, αν δεν υποστηριζεται απο την καταλληλη δυναμη ειναι αχρηστη, και το αντιθετο. Μπορει η βια να ειναι μονοδρομος μονο στο 10% ολων των περιπτωσεων, αλλα εγω σκοπευω να ελεγξω ακομα και αυτο το ποσοστο. Παρτο αποφαση πως καποιες φορες ειναι απλα αδυνατον να αποφυγεις τη βια. Ακομα και ο Γκαντι δεν την απεφυγε. Τον δολοφονησαν!</blockquote id=quote>.Κι εχεις αδικο εδω,γιατι ειναι ξεκαθαρο πως δεν το πιστευεις γιατι δε σου συνεβη εσενα.Και το να λες οτι ειναι αδυνατο να συμβει ο,τι δε συμβαινει σε εσενα δεν ειναι και ο,τι πιο σοφο
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  30. #150
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιωργο ευτυχως ειμαι ατομο που δε θελει φασαριες και σε καθε περιπτωση, προσπαθω να τις αποφευγω. Με σωστη διαχειρηση της καθε καταστασης ενα 90% των περιστατικων μπορει να λυθει. Υπαρχει ενα 10% ομως που ειναι προαποφασισμενη ενεργεια. Μπορει απλα να εχεις βρεθει στο λαθος σημειο λαθος στιγμη. Μου εχει τυχει να καθομαι με την παρεα μου και να πετυχαινω μεθυσμενο Βελγο, να μας κοιταει και να αρχισει να μας βριζει στα γαλλικα. Χωρις κανενας να απανταει να πηδαει τα καγκελα απ το παρκο και να ερχεται προς το μερος μας να βγαζει τη ζωνη και να προσπαθει να μας χτυπησει. Ουτε που τον ξεραμε. Δεν ειναι αδυνατο να συμβει. Σιγουρα ρυθμιζοντας μια κατασταση οσο καλυτερα μπορεις, ενα πολυ μεγαλο ποσοστο "ατυχηματων" μπορεις να τα αποφυγεις. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν λυνονται ολα ετσι γιατι, εσυ μπορει να εισαι λογικος, ο αλλος ομως λογο αλκοολ, βλακειας, συναισθηματικης φορτισης, χαζομαρας, μαστουρας η και ολα μαζι, δε θα ειναι το ιδιο λογικος, και δε θα εχει την υπομονη να σε ακουσει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •