Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 9 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 265
  1. #1
    Bodybuilding Newbie bledi's Avatar
    Join Date
    18-07-08
    Location
    zografoy, athina, Greece.
    Posts
    38

    Default Πολεμική Τέχνη Για Αυτοάμυνα "δρόμου"..

    ιασας παιδια ψαχνω ια καμια αποτελεσματικη πολεμικη τεχνη ια αυτοαμυνα δρομου,τελευτεα λογο το οτι δουλευω και βραδυ αλλα μου ετυχε και 1 ασχημο περιστατικο νιωθω ανασφαλεις.
    Εκανα παλια πιγμαχια και παγκρατιο παιδια να σας πω αληθεια δεν εχω ιδεα απο πολεμηκες τεχνες δεν ξερω τη σκοπο εχει το καθενα,και δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με φιλοσοφιες η χορευτικα κομματια ειμε 25 χρονων δεν εχω χρονο ια τετοια αυτο που με ενδειαφερει εινε να μαθω αυτοαμυνα αμεσα, την αυτοαμυνα θελω να την μαθω ια παρτη μου και οχι ια τσαμπουκα,ψαχνω μια πολεμηκη τεχνη ευκολη στην πρακτικη χρηση και να μιν εινε πολι χρονοβορα στη μαθηση, ακουασα ια kravga manga,hapkido,hung fou,das streetfighting kai αλλες εσεις τι μου προτεινετε και, πειτε μου και καμια διυθηνση αθηνα

  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Με οτι κι αν ασχοληθεις κερδος θα εχεις.Σκοπος ειναι να ασχοληθεις σοβαρα και να σου αρεσει αυτο που κανεις.Πισταυω ομως οτι για σενα που δεν σε αφορουν φιλοσοφιες και η υψηλη τεχνικη σε ενα συστημα καλυτερο να ασχοληθεις με το ωμο ξυλο.Κικ μποξ.θα σου δωσει αμεση αυτοπεποιθηση.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    krav maga για πολλους λογους.ειναι σχετη και καθαρη αυτοαμυνα,το μαθαινεις γρηγορα σου μαθαινουν να τα βγαζεις περα και με πολλους ταυτοχρονα και με μαχαιρι και με πιστολι και δεν χρειαζεται ουτε χρονια και ζωνες ουτε χορους και σχετικα.ολο και περισσοτερες ειδικες δυναμεις και μυστικες υπηρεσιες οπως το FBI μαθαινουν krav maga.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  4. #4
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Giorgos18

    krav maga για πολλους λογους.ειναι σχετη και καθαρη αυτοαμυνα,το μαθαινεις γρηγορα σου μαθαινουν να τα βγαζεις περα και με πολλους ταυτοχρονα και με μαχαιρι και με πιστολι και δεν χρειαζεται ουτε χρονια και ζωνες ουτε χορους και σχετικα.ολο και περισσοτερες ειδικες δυναμεις και μυστικες υπηρεσιες οπως το FBI μαθαινουν krav maga.
    </blockquote id=quote>+1 κανω και εγω ειναι πολυ αποτελεσματικη

  5. #5
    Bodybuilding Newbie bledi's Avatar
    Join Date
    18-07-08
    Location
    zografoy, athina, Greece.
    Posts
    38

    Default

    thanks

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αν και μακροχρονια, τα αποτελεσματα απο μια πολεμικη τεχνη του στυλ kyokushin, tae kwon do, hapkido, θα ειναι καλυτερα, αν θελεις κατι αμεσα τοτε το κραβ μαγκα ειναι μονοδρομος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον Αχιλλέα... Αυτή τη χρονιά, πέρασα αρκετό καιρό στο Ισραήλ και είχα τη χαρά να ασχοληθώ με το Krav Maga στη γενέτειρά του...
    Έχω να πω τα καλύτερα από άποψη αποτελεσματικότητας, μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα...

    Πραγματικά, αν θες κάτι πρακτικό και θες να μάθεις γρήγορα (σε σχέση με άλλες πολεμικές τέχνες ή μαχητικά συστήματα), τότε κι εγώ το συνιστώ.

    Απλά, επειδή είμαι σίγουρη ότι κάποιοι ενδεχομένως να παρεξηγήσουν τα λεγόμενά μου, το Krav Maga δε σε κάνει σούπερ-ντούπερ μαχητή, απλά σου δίνει ένα σημαντικό πλεονέκτημα σε κάποιες περιπτώσεις...

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-09-07
    Location
    SALONICA, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Μπορεί κάποιος να αναφέρει περισσότερα στοιχεια για το KRAV MAGA όσο αφορά τις τεχνικές k.t.l. Σκέφτομαι να αρχίσω και εγώ, σε ποσο χρονικό διάστημα μπορεί κάποιος που δεν έχει γνώσεις κάποιας άλλης πολεμικής τέχνης να ανταπεξέλθει σε μια επίθεση στο δρόμο?
    Επίσης θεωρείτε πιο δύσκολη και χρονοβόρα η εκμάθηση του από το Muay Thai ?

  9. #9
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    για κραβ μανγκα δεν το εχω ψαξει,αλλα πιστευω με το κικ μποξ θα εισαι καλημενος και σχετικα γρηγορα,εξαρταται βεβαια και ποσο σοβαρα θα το παρεις...
    the best supplement is time..!!!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-09-07
    Location
    SALONICA, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Κανείς άλλος?

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    το κραβ μαγκα περιλαμβανει απλες τεχνικες που μαθαινονται γρηγορα και ειναι αποτελεσματικες. Δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικο ως προς την φυσικη κατασταση, αλλα ειναι γεγονος, οτι για να εισαι καλος μαχητης πρεπει να εισαι και καλος αθλητης... Αν μπεις στο youtube πιστευω θα βρεις πολλα παραδειγματα. Σχετικα με αυτο που ρωτας.... Τα πραγματα δεν ειναι απλα. Δεν μπορεις να πεις ευκολα οτι θα εισαι ετοιμος σε 3-4-5 μηνες η σε 3-4-5 χρονια κλπ. Στην τελικη, δε θα ξερεις αν εισαι ετοιμος, μεχρι να σου συμβει. Στα λογια, οι εγγυησεις δε μετρανε.. Αν με καταλαβαινεις τι θελω να πω. Σε γενικες γραμμες εξαρταται απο το ποσο θα δουλεψεις εσυ, τι προπονηση θα κανεις, απο την ιδιοσυγκρασια σου κλπ. Μην περιμενεις παντως ουτε απο τη μια μερα στην αλλη να εισαι ετοιμος ουτε να γινεις ξαφνικα o Mr tough man. Οποτε θα σου ελεγα να μη σε απασχολει και πολυ αυτο. Δουλεψε σοβαρα και σιγουρα θα εισαι σε καλυτερη μοιρα απο πριν.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-09-08
    Location
    chania, Greece.
    Posts
    69

    Default

    εκανα krav maga εναμιση χρονο κι εχω δωσει κι εξετασεις..ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει..στο προτινω ανεπυφυλακτα..πρωτον ειναι καθαρα αυτοαμυνα,δευτερον εχει ποικιλια την προπονηση κ τριτον τρελη φυσικη κατασταση..δουλευεις πολυ τεχνικη κ αντανακλαστικα..οσο για το ποσο γρηγορα θα μαθεις αυτο εξαρταται αφενος στο ποσο ευκολα τα περνεις και αφετερου στην σκληρη και συνεχομενη προπονηση..ειναι κατι σχετικα καινουριο στην ελλαδα γι αυτο φροντισε να πας σε καποιον που πραγματικα ξερει να διδασκει..

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-09-08
    Location
    chania, Greece.
    Posts
    69

    Default

    εκανα krav maga εναμιση χρονο κι εχω δωσει κι εξετασεις..ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει..στο προτινω ανεπυφυλακτα..πρωτον ειναι καθαρα αυτοαμυνα,δευτερον εχει ποικιλια την προπονηση κ τριτον τρελη φυσικη κατασταση..δουλευεις πολυ τεχνικη κ αντανακλαστικα..οσο για το ποσο γρηγορα θα μαθεις αυτο εξαρταται αφενος στο ποσο ευκολα τα περνεις και αφετερου στην σκληρη και συνεχομενη προπονηση..ειναι κατι σχετικα καινουριο στην ελλαδα γι αυτο φροντισε να πας σε καποιον που πραγματικα ξερει να διδασκει..

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-09-07
    Location
    SALONICA, Greece.
    Posts
    21

    Default

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-09-07
    Location
    SALONICA, Greece.
    Posts
    21

    Default

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Jiu-Jiutsu ή Παγκρατιο(παραδοσιακο οχι κατι μουφες που βλεπω)τιποτα λιγοτερο-τιποτα περισσοτερο.Ολα αυτα τα krav-manga κτλπ να μην τα σχολιασω παρμενα απο αυτα τα 2 ειναι.

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Jiu-Jiutsu ή Παγκρατιο(παραδοσιακο οχι κατι μουφες που βλεπω)τιποτα λιγοτερο-τιποτα περισσοτερο.Ολα αυτα τα krav-manga κτλπ να μην τα σχολιασω παρμενα απο αυτα τα 2 ειναι.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-09-07
    Location
    SALONICA, Greece.
    Posts
    21

    Default

    θεωρείς το KRAV MAGA αναποτελεσματικό? Και αν ναι γιατι?

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-09-07
    Location
    SALONICA, Greece.
    Posts
    21

    Default

    θεωρείς το KRAV MAGA αναποτελεσματικό? Και αν ναι γιατι?

  20. #20
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by SouLSiCk

    Jiu-Jiutsu ή Παγκρατιο(παραδοσιακο οχι κατι μουφες που βλεπω)τιποτα λιγοτερο-τιποτα περισσοτερο.Ολα αυτα τα krav-manga κτλπ να μην τα σχολιασω παρμενα απο αυτα τα 2 ειναι.
    </blockquote id=quote>

    Ναι, γιατί?

    Παρεπιπτόντως, λάβε υπόψιν σου ότι το παιδί θέλει κάτι όσο το δυνατόν αποτελεσματικότερο, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα (σε εκμάθηση & εφαρμογή)...

    Επίσης, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ασχοληθεί με Krav Maga ή με κάποια άλλη πολεμική τέχνη-μαχητικό σύστημα, και αν ναι, με ποια....

  21. #21
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by SouLSiCk

    Jiu-Jiutsu ή Παγκρατιο(παραδοσιακο οχι κατι μουφες που βλεπω)τιποτα λιγοτερο-τιποτα περισσοτερο.Ολα αυτα τα krav-manga κτλπ να μην τα σχολιασω παρμενα απο αυτα τα 2 ειναι.
    </blockquote id=quote>

    Ναι, γιατί?

    Παρεπιπτόντως, λάβε υπόψιν σου ότι το παιδί θέλει κάτι όσο το δυνατόν αποτελεσματικότερο, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα (σε εκμάθηση & εφαρμογή)...

    Επίσης, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ασχοληθεί με Krav Maga ή με κάποια άλλη πολεμική τέχνη-μαχητικό σύστημα, και αν ναι, με ποια....

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-09-08
    Location
    chania, Greece.
    Posts
    69

    Default

    φιλε μου soulsick το παιδι ρωτησε για κατι γρηγορο,σχετικα ευκολο και του δρομου..δε νομιζω το παγκρατιο
    να ειναι ολ'αυτα..ενταξει,δυνατο αθλημα οπως κ το jiu jitsu αλλα με πολυ τεχνικη,κιαπτη στιγμη που το krav maga εμπεριεχει κι απτα
    δυο και ακομα περισσοτερα τοτε σιγουρα ειναι καλυτερο για την περιπτωση του...καθαρα δρομου κ αυτοαμυνα...τωρα απο κει
    κ περα ο καθενας το βλεπει διαφορετικα...

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-09-08
    Location
    chania, Greece.
    Posts
    69

    Default

    φιλε μου soulsick το παιδι ρωτησε για κατι γρηγορο,σχετικα ευκολο και του δρομου..δε νομιζω το παγκρατιο
    να ειναι ολ'αυτα..ενταξει,δυνατο αθλημα οπως κ το jiu jitsu αλλα με πολυ τεχνικη,κιαπτη στιγμη που το krav maga εμπεριεχει κι απτα
    δυο και ακομα περισσοτερα τοτε σιγουρα ειναι καλυτερο για την περιπτωση του...καθαρα δρομου κ αυτοαμυνα...τωρα απο κει
    κ περα ο καθενας το βλεπει διαφορετικα...

  24. #24
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το παγρκατιο σημερα ειναι απατη. Αν ειναι δυνατον να μπορει να αναβιωσει μια τεχνη απο αναπαραστασεις αγαλματων. Μου θυμιζει την περιπτωση του hwarang do. Ντροπη... Το ειχανε βγαλει και στο human weapon και γιναμε και ρεζιλι. ΣΤην καλυτερη περιπτωση ειναι μια καρικατουρα λιγο τζουντο λιγο ζιου ζιτσου λιγο οτι να'ναι.
    Οσο για το jiu jitsu, δεν βρισκω το λογο, (αν και ειναι καπως υποκειμενικο το θεμα) γιατι να πρεπει να ειδικευτει στη μαχη στο εδαφος. Ειναι και αυτο μια τεχνη που θελει αρκετο χρονο για να την κανεις κτημα σου...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    Πολύς λόγος γίνεται για το krav maga .Γρηγορο , αποτελεσματικό , ισραηλ ειδικές δυνάμεις οοο ! εντυπωσιακό . Για όποιον ασχολειτε με τις πολεμικές τέχνες και δεν είναι απλά ένας εγκυκλοπαιδιστής αυτά είναι βλακείες και marketing . Αν θες κάτι γρήγορης εκμάθισης και αποτελεσματικό μπορείς να κυκλοφορεις μονίμος με ένα λοσταρι. Το ανθρώπινο σώμα έχει μνήμη και δυστηχώς αυτή η μνήμη είναι αργή , πολύ αργή θα λεγα μια κίνηση πρέπει να την κάνεις χιλιάδες φορές για να την κατανοήσει το σώμα σου και να σου βγεί όταν χρειάζεται και εκέι που χρειάζεται και χωρίς ίχνος σκέψης γιατί αυτό ειναι το ζητουμενο να αντιδράσει το σώμα σου. Μπορείς να πάς σε οποιοδήποτε δασκαλο οποιασδήποτε πολεμικής τέχνης ο καθένας θα σου δίξει καμιά πενηνταρια τεχνικές αυτοάμυνας , φοβερες και τρομερες τι να τις κάνεις ? πως θα τις μάθεις? αν δεν στρωθείς να δουλέψεις προκοπή δεν θα κάνεις δυστιχώς στις πολεμικές τέχνες δεν υπάρχει γρηγορα και εύκολα όλα κατακτούνται με κόπο .Ακόμα και οι θεωρητικά απλές τεχνικές θέλουν πολύ δουλεια για μένα δεν υπάρχουν τεχνικές απλες και δύσκολες αν μια κίνηση δεν την έχεις σου φαινεται δύσκολη . Αυτά προς το παρόν εντελώς φιλικά τα λέω είναι η άποψή μου και δεν χρειάζεται να συμφωνίσεται κιολας... Για μένα οι τεχνικές αυτοάμυνας είναι απλά για να δείς πώς δουλεύει ενα σύστημα όχι για να το μάθεις οι τεχνικές αυτοάμυνας βγαίνουν από την κινησιολογία του συστήματος και ο κάθε ασκούμενος πρέπει να μήν εγκλοβίζεται σε συγκεκριμένα μονοπάτια αλλά να βρίσκει τα δικά του .

  26. #26
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    συμφωνώ,όλα αυτά είναι πολύ δύσκολα να τα εφαρμόσεις κάτω απο την πίεση και το άγχος της στιγμής ....

    προτείνω Ε.Π.Β (ελληνικό παραδοσιακό βρομόξυλο)

  27. #27
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Και εγω υπερ των κλασσικων πολεμικων τεχνων ειμαι, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια με το γεγονος οτι υπαρχουν τεχνικες που μαθαινονται ευκολα, και αλλες που θελουν περισσοτερο χρονο. Δεν ειναι μονο θεμα μαρκετινγκ. Δεν ειπε κανεις οτι στο κραβ μαγκα πηγαινεις σου δειχνουν 3 πραγματα και τελειωσες... Θελει δουλεια και προπονηση οτι και να κανεις. Απλα δινουν εμφαση σε ευκολες στην εκμαθιση και αποτελεσματικες τεχνικες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    Πας σε ένα αγράμματο του δίνεις ενα μολύβι και του λες..
    Αυτο είναι το "α" γραφτο στο χαρτι
    το γράφει, ο εγκέφαλος δίνει εντολή στο χέρι να κάνει την κίνηση αργά αλλά σταθερά το πετυχαίνει !
    τωρα τού λες γράψε το β το γ το δ το ... ω
    τα γράφει όλα αργά και σταθερά γιατί ο εγκέφαλος οδηγεί το χέρι
    από αυτό το σημείο μέχρι ο τύπος να γράφει έκθεση ιδεών με αστραπιαία ταχύτητα χωρίς ο εγκέφαλος να ασχολείτε με το κάθε γράμμα πόσος χρόνος πρέπει να περάσει και πόση εξάσκηση να χεί κάνει ?
    Τι θελω να πώ
    Το να μάθεις μια πολεμική τέχνη δεν είναι να μάθεις να γράφεις το α και το ω είναι να μάθεις να γράφεις εκθεση ιδεών η ποίηση η μουσική χωρίς να χρειάζεται να σκεφτείς κάτι δηλαδή με λίγα λόγια να πράττει το σώμα αυτόνομα ο εγκέφαλος να εστιάζεται μόνο στο κεντρικό θέμα "εξουδετέρωσε τον αντιπαλο"
    Αυτο θέλει χρόνο και όποιος ψάχνει για κάτι γρήγορο και αποτελεσματικό ψάχνει για κάτι ανούσιο που δεν θα του προσφέρει ποτέ τίποτα

  29. #29
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το ενα δεν αναιρει το αλλο. Το να εστιαζει καποιος στο κραβ μαγκα δεν σημαινει οτι δεν θελει πολλη δουλεια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #30
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    K.I.S.S λενε οι γιανκηδες,οσον αφορα το εβραϊκο συστημα αυτοαμυνας μην ξεχναμε την παγια εβραϊκη τακτικη: "αντιγραφω και κραταω οτι με συμφερει στην συγκεκριμενη περιπτωση"

    Το Παγκρατιο δεν ειναι αντιγραφη κινησεων απο αγαλματα απλα τη σημερον ο καθενας βγαζει κι απο μια παραλλαγη αυτου,απο την αλλη λενε οτι κανενας Παγκρατιστης στην αρχαιοτητα δεν αγωνιστηκε εναντι οπλισμενου με μαχαιρι κλπ....ναι στο σταδιο αλλα στο πεδιο της μαχης πως επιβιωσαν;

    Παρτε παραδειγμα τις Θερμοπυλες πριν υποχωρησουν προς τον Κολωνο λοφο.

    Τωρα γιατι να συγχεουμε μια παραδοσιακη πολεμικη τεχνη με την επιβιωση στον δρομο;


 
Page 1 of 9 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •