Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-11-08
    Location
    Κιλκίς, Greece.
    Posts
    7

    Default Γυμναστικη για νεο αρχαριο

    Kαλησπερα σας! Με λενε Λαζαρο και ειμαι καινουργιος στο εξαισιο forum σας[:-thumbu]. Eιμαι 15 χρονων και περνουσα μια τραγικη ζωη μικρος. Δυστυχως απο τα 8-9 μου με ειχε πιασει μανια με τους υπολογιστες και ξημερονυχτιαζα στα netcafe με τα κρουασαν και τα σαντουιτς στο χερι. Ημουν λεπτος(Δεν εχω κανεναν χοντρο στο σοι της μητερας μου ή του πατερα μου). Ειχα φτασει σε σημειο να βαλω παρα πολλα κιλα. Στα 12-13 μου που αρχισα το γυμνασιο ημουν 1.60 και 90 κιλα. Το ποιο τραγικο μου ηταν οταν τελειωσα την 1η γυμνασιου οπου ειχα βαλει 3 ποντους το πολυ και ειχα φτασει μεχρι 104 κιλα. Ετρωγα ολη την ημερα και ημουν μπροστα απο εναν υπολογιστη. Ο γιατρος μου ελεγε οτι επρεπε να κανω κατι αμεσα γιατι ειχα φτασει σε κατασταση(εκτακτου αναγκης οπως λεει και το τραγουδι). Τον Ιουνιο που τελειωσα το γυμνασιο ειπα να κανω κατι γιατι (λυκειο,κοπελες και ετσι καταλαβαινεται [:-bigmouth]). Μεχρι τον Ιουνιο ημουν 1.73(εβαλα 10 ποντους σε 1 χρονο) και 94 κιλα, το πηρα στα σοβαρα και δεν ετρωγα τιποτα, δεν πηγα σε διαιτολογο ουτε τιποτα, δεν ετρωγα τιποτα, ζητημα μια φετα ψωμι τον 1ο μηνα αλλα μετα ετρωγα 2-3 φετες γαλοπουλα βραστη το πρωι και ελαχιστο μεσημεριανο. Μεσα σε εναν μηνα εχασα 12 κιλα. Φυσικα περπατουσα καθε μερα πανω στον λοφο του Κιλκις για 2 ωρες και 15 λεπτα, σε στυλ βαδην και απο οσο νομιζω ειναι 12-13χλμ. Οταν τελειωνε ο Αυγουστος και που ημουν 74 κιλα και ειπα να αρχισω γυμναστηριο μεχρι να ανοιξουν τα σχολεια, οπου πηγαινα συχνα αλλα δυστυχως δεν καταφερα και πολλα. Οταν ειχα βαλει πολλα κιλα εκανα ραγαδες σε ολο μου το σωμα, μπουτια κατω κοιλιακους, μπρατσα(δικεφαλους). Τωρα δυστυχως δεν εχω χρονο για γυμναστηριο και προσπαθω να κανω λιγο σπιτι βαρακια,κοιλιακους,καμσεις. Πιστευω οτι εχασα μονο μυικη μαζα, τα μπουτια μου εχουν κρεμασει οταν καθομαι, εχω λιγη κοιλιτσα στους κατω κοιλιακους και κρεμονται οι δικεφαλοι μου(σαν τις μεγαλες γυναικες ενα πραγμα [:-ouch]) Ειναι φυσιολογικο που εχω ακομα τις ραγαδες που ειχα οταν ημουν χοντρος; Γιατι να ειναι τοσο ελαστικο το δερμα μου; Mπορει καποιος να μου προτεινει τη να κανω ωστε να τα διωξω; Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

  2. #2
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    αεροβια ασκηση για αρχη και μια καλη και ισορροπημενη διατροφη.
    o tempora o mores!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-11-08
    Location
    Κιλκίς, Greece.
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστω πολυ για το ταχυτατο reply σου. Θελω να αναφερω επισης οτι θελω προγραμμα διατροφης για λιγο ογκο, δεν θελω κατι ιδιαιτερο. Δεν ξερω αν ειναι σημαντικο για σας να το ξερετε αλλα ειμαι σχετικα πολυ αδυνατος απο μεση και πανω και χοντρα ποδια(δεν ξερω αν αυτο εχει σημασια, αλλα το εχει αυτο και η μανα μου[γονιδιακο])

  4. #4
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    κοιτα προγραμμα διατροφης για ογκο που ζητας θεωρω πως ειναι ακρως αντιφατικο με αυτο που θες να πετυχεις.
    πρωτα θα δοκιμασεις να σφιξεις το σωμα με διατροφη κτλ και μετα θα πας για ογκο

    να προσθεσω οτι τη λεξη "ογκο" μαλλον την εχεις καταλαβει λιγο λαθος
    δηλαδη αν δεν ετοιμασεις το σωμα σου να δεχθει ποιοτικα κιλα το μονο που θα καταφερεις θα ναι να γυρισεις στην ιδια κατασταση
    ξεχνα λοιπον ογκους κτλ και προσπαθησε να αποβαλλεις το περιττο λιπος με αεροβια και διατροφη και θα δεις τη διαφορα
    o tempora o mores!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-11-08
    Location
    Κιλκίς, Greece.
    Posts
    7

    Default

    Εισαι απολυτος σωστος. Να αναφερω κατι που δεν αναφερα παραπανω εχω χασει στο συνολο 34 κιλα :). Επισης μπορει καποιος να μου πει τι ακριβος ειναι οι ραγαδες;

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    ραγαδες ειναι τα σκισιματα που βλεπεις επανω στο δερμα σου και βγαινουν αμα βαλεις ή χασεις αποτομα βαρος.στην αρχη ειναι κοκκινα,που σημαινει οτι ακομα ανοιγει η ραγαδα,και υπαρχουν καποια περιθωρια να τη βελτιωσεις καπως,ενω οταν γινει ασπρη σημαινει οτι δε θα ανοιξει αλλο,αλλα και ουτε να συμμαζευτει μπορει
    ()

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-11-08
    Location
    Κιλκίς, Greece.
    Posts
    7

    Default

    μπορει καποιος να μου προσθεσει μια διατροφη συντηρησης για μαθηητη; (μακρια απο τις βλακειες του κυλικειου φυσικα.)

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazarosor

    μπορει καποιος να μου προσθεσει μια διατροφη συντηρησης για μαθηητη; (μακρια απο τις βλακειες του κυλικειου φυσικα.)
    </blockquote id=quote>

    Οι μαθητες γυμνασιου,λυκειου και φοιτητες,εχουν διαφορετικη διατροφη μεταξυ τους???χαχαχαχαχα διαβασε το φορουμ κυριως τα στικι,απλα χρειαζεσαι να προγραματιστεις ωστε να κανεις σωστη διατροφη,δηλαδη να μαγηρευεις απο την προγουμενη μερα κοτοπουλα και γαλοπουλε φιλετα π.χ 1-2κιλα και να εχεις για μερικες μερες,ή να βρασεις πολλα αυγα και να τρως οποτε χρειαζεσαι η οταν εχεις μαθηνα να παινρεις μαζι σου και τετοια αλλιως αν χρησιμοποιεις ως δικαιολογεια δεν μπορω μενω με τους γονεις μου και δεν προλαβαινω το παιχνιδι το εχεις χασει ενα μεγαλο βαθμο...

    Καλο διαβασμα και μπραβο για τα κιλα π εχασες εστω και με τετοιο τροπο...

    Φιλικα:D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •