Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-08
    Location
    .
    Posts
    8

    Default Θα ηθελα την γνωμη σας

    Γεια σας. Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ αλλα ειμαι αναγνωστης αρκετο καιρο.
    Ειμαι καινουριος στον χωρο της γυμναστικης και γι αυτο θα ηθελα καποιες συμβουλες απο εσας τους παλαιοτερους.
    Καποιος απο το γυμναστηριο μου εδωσε ενα προργαμμα και μου ειπε πως ειναι καλο για την περιπωση μου αλλα ακουω παρα πολλες διαφορετικες αποψεις που με βαζουνε συνεχεια σε διλληματα.
    Ειμαι 20χρονων 1.86 υψος.
    Το προγραμμα ειναι το εξης:
    ΜΕΡΑ 1:
    ΣΤΗΘΟΣ
    4Χ10 ΙΣΙΟ ΠΑΓΚΟ
    4Χ10 ΠΙΕΣΕΙΣ ΕΠΙΚΛΙΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
    4Χ10 ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ
    4Χ10 ΠΕΚ ΝΤΕΚ

    ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ
    3Χ10 ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
    3Χ10 ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ
    3Χ10 ΑΝΑΠΟΔΗ ΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ

    ΜΕΡΑ 2:
    ΠΛΑΤΗ
    4Χ10 ΕΜΠΡΟΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ
    4Χ10 ΟΠΙΣΘΟΛΑΙΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ
    4Χ10 ΕΛΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΑΚΙ
    4Χ10 ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ

    ΔΙΚΕΦΑΛΑ
    10,8,6 ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΠΑΡΑΣ
    3Χ8 ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ
    3Χ8 ΣΦΥΡΙΑ
    3Χ8 ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

    ΜΕΡΑ 3:
    ΠΟΔΙΑ
    6Χ15 ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥΣ
    6Χ15 ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ
    6Χ15 ΓΑΜΠΕΣ
    4Χ10 ΠΡΕΣΑ ΠΟΔΙΩΝ (δεν την κανω λογω προβληματος στα γονατα)

    ΩΜΟΙ
    3Χ8 ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
    3Χ8 ΕΚΤΑΣΕΙΣ
    3Χ8 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
    3Χ8 ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ (ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ)

    Συγγνωμη αν εχω κανει λαθος στα ονοματα των ασκησεων αλλα το μετεφρασα απο τα αγγλικα το προγραμμα.
    Ολες οι αποψεις δεκτες και αν θεωρειτε πως κατι ειναι λαθος διορθωστε το.
    Τωρα θα ηθελα να αναφερω πολυ συντομα κατι σχετικα για τα συμπληρωματα.
    Πριν λιγες μερες πηρα απο το GNC-το μονο μαγαζι που εχω βρει στην Αγγλια με συμπληρωματα διατροφης- μια πρωτεινη της ΕAS την Myopro και ethyl ester creatine της PRECISION ENGINEERED.
    Ειναι καλη επιλογη για αρχαριο;
    Σας ευχαριστω!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Καλως ηρθες στο φορουμ καταρχας ! Το προγραμμα σου δεν μου κανει και τοσο για αρχαριο . Αλλα τι ενοεις αρχαριο ; Πρωτα κανε μια αναζητηση στο φορουμ να δεις ποσα σετ πρεπει να κανει στο περιπου ενας αρχαριος για τις μυικες ομαδες . Εχεις πολλα σετ ειναι η γνωμη μου .

    Πλατη θα σου προτινα να βαλεις Αρσεις Θανατου βγαλε τις οπισθολαιμιες ειναι περιττες 3 ασκησεις(12σετ) πιστευω για εναν αρχαριο μονο για φτερα .

    4 ασκησεις δικεφαλα ειναι παρα πολλες ενω στα τρικεφαλα που ειναι μεγαλυτερη μυικη ομαδα κανεις λιγοτερες ασκησεις .

    Ουτε τα ποδια μου φαινετε τελειο σαν προγραμμα . Αυτα τα λαθη ειδα με μια βιαστικη ματια . Τωρα δεν αναφερεις ποσα κιλα εισαι και ποσο καιρο κανεις . Η πρωτεινη που λες ειναι καλη . Κρεατινη δεν θα ελεγα οτι την χρειαζεσε στην φαση που εισαι . Φιλικα παντα !

  3. #3

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Γεια σου φιλαρακο μου κ απο εμενα!!!
    Λοιπον βγαλε το πεκ ντεκ κ κανε μονο τα ανοιγματα επισης οπισθολαιμιες κ εμπροσθολαιμιες βγαλ'τες κ βαλε αρσεις κ κρατα μια κωπηλατικη!Βγαλε τις καμψεις αλτηρων κ την αυτοσυγκεντρση για τα δικεφαλα ενω στα ποδια βαλε σκουοτ κ αρσεις θανατου αμεσα!!!Τις προτασεις στους ωμους βγαλ'τες κ αυτες εντελως οπως κ την κωπηλατικη που ειναι για πισω ωμους εαν δεν κανω λαθος??
    Αυτα απο εμενα φιλαρακο μου ο,τι αλλο δεις αφου ψαξεις κ το φορουμ μας οπως ηδη κανεις πες το να το κοιταξουμε ολοι παρεα!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-08
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Flexy τωρα που το παρατηρησα συμφωνω κι εγω μαζι σου για τα τρικεφαλα...Ειναι οντως λιγες οι ασκησεις.
    Επισης ξεχασα να αναφερω πως ειμαι 88 κιλα αλλα το κακο ειναι πως μοιαζω για 80 κιλα.. Να δω τι θα κανω μ αυτο..
    Γυμναστηριο εκανα περυσι για 8 μηνες αλλα το σταματησα για 4 και το ξαναξεκινησα πριν λιγο καιρο.Δεν ειμαι στο πρωτο πρωτο σταδιο να μπαινω στο γυμναστηριο και να μην ξερω τι γινεται αλλα ουτε και σε κανα υψηλο γι αυτο ειπα πως ειμαι αρχαριος.Συγγνωμη που δεν εγινα σαφης απο την αρχη.
    Βλεπω πως και οι δυο (Flexy , _Akaloupotos_) μου λετε να βγαλω τις οπισθολαιμιες.
    Ακομα να βγαλω το πεκ ντεκ , τις εμπροσθολαιμιες , καμψεις αλτηρων, αυτοσυγκεντρωσης , προτασεις και κωπηλατικη για ομους.
    Δεν διαφωνω αλλα ρε παιδια , σαν να μικραινει πολυ το προγραμμα.Φοβαμαι μηπως δεν με "πιανει" μετα.
    Αkaloupote μου ειπες να προσθεσω σκουοτ.Εχω ακουσει πως ειναι πολυ δυνατη ασκηση αλλα το μονο που φοβαμαι ειναι τα γονατα μου γιατι εχω ενα προβληματακι ( οστεοχονδριτιδα ).Παρολαυτα θα την δοκιμασω.Οσο για τις αρσεις θανατου θα τις προσθεσω σιγουρα στο προγραμμα μου.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Θυμαμαι και εγω στην αρχη οταν πηγαινα οτι πιστευα οσο περισσοτερα πραγματα τοσο καλυτερα και καθομουν 2 ωρες στο γυμναστηριο . Δεν ειναι ετσι . Πανω απο 1 ωρα βαρη δεν κανει . Αν διαβασεις θα καταλαβεις το γιατι . Τωρα στα τρικεφαλα δεν ειναι λιγες οι ασκησεις ισα ισα θα ελεγα οτι ειναι οκ ισως και 1-2 σετ λιγοτερα . Τωρα για τις οπισθολαιμιες γενικα οι οπισθολαιμιες ασκησεις προκαλουν ποιο ευκολα τραυματισμους ...
    Τωρα για εμπροσθολαιμιες δεν συμφωνω να τις βγαλεις και να τις αντικαταστησεις μονο με αρσεις θα σου ελεγα να εκανες και μονοζυγο . Αλλα ειναι αποψεις αυτες οποτε διαφερουν . Διαβασε ποσα σετ θελει καθε μυικη ομαδα για το επιπεδο που πιστευεις οτι εισαι και βλεπεις πως το φτιαχνεις . Παντος να ξερεις οτι πολλα σετ δεν σημαινει μεγαλυτερη αναπτυξη ισα ισα θα ελεγα το αντιθετο . Σωστη εκτελεση σωστα σετ καλη διατροφη σωστη ξεκουραση και ολα ερχονται με το καιρο . Ελπιζω να σε βοηθησα .

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    Το μονοζυγο/ελξεις εμπροσθολεμιες στην τροχαλια,ειναι μια αρκετα καλη ασκηση για ανοιγμα και ευρως της πλατης,και το μονοζυγο αν και ισως καλυτερο σαν ασκηση ειναι για καποιον λιγο πιο προχωρημενο,δηλαδη ειναι σαν να πας στην τροχαλια και να βαζεις κατευθειαν 80κιλα,γι αυτο προτεινω να την κρατησεις σαν ασκηση μεχρι να φτασεις σε ενα καλυτερο επιπεδο...

    Αφου εκανες και πιο παλια λογικα δεν θα εισαι σε πολυ ασχημο επιπεδο...εγω θα ελεγα καποιες ασκησεις να τις βγαλεις η να τις αντικαταστησεις!!!Οπως πεκ ντεκ βγαλτο,αναποδη λαβη τροχαλια με βυθισεις για ομους και τρικεφαλα,πλατη τι κωπιλατικη κανεις?Βαλε αρσεις θανατου,κωπιλατικη στην τροχαλια και με μπαρα ειναι πολυ καλες και πιανουν διαφορετικους τραπεζοειδης η καθεμια,οποτε 1ασκηση ελξεις εμπρος,2κωπιλατικες(αν θες)και αρσεις θανατου,στα δικεφαλα κρατα η με μπαρα η με αλτηρες πιανουν ακριβως τις ιδιες γωνιες του μυ οποτε δεν εχει νοημα,ομους πλαγια ανοιγματα σε σχημα L,σκυφτος ανοιγματα και πιεσεις,οι προτασεις ποτε δεν μου αρεσε σαν ασκηση και η κωπιλατικη με μπαρα καλυτερα να γινετε καθηστος για μενα...

    τα σετ προσπαθησε σιγα σιγα να τις φτανεις μεχρι κωποση,οι επαναληψεις στα ποδια ειναι εκτος τελειως,για δικεφαλους μηραιους 6-8επαναληψεις,για τους τετρακεφαλους κτλ 6-12 15+ ειναι πιο πολυ για αντοχη,γενικα να εχεις στο μυαλο σου οτι οι περισσοτερες μυικες ομαδες αναπτυσωνται στο πεδιο απο 6-12,οποτε μην κολλας μονο στις 10επαανληψεις!!!


    Η γνωμη μου ειναι η παραπανω,και γι αυτο πρεπει να τα ακολουθησεις:D(πλακα κανω φυσικα)

    Καλη συνεχεια και ενημερωσε μας με το τι θα ακολουθησεις!!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-08
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Να σαι καλα Steve King Style... Παιδια θα ακολουθησω τις συμβουλες σας σε γενικες γραμμες.
    Ψαχνομαι κι αλλο στο φορουμ και αμα εχω αποριες θα σας "ενοχλησω"!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-08
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Sorry αλλα μολις τωρα θυμηθηκα κατι που ηθελα να σας ρωτησω.
    Με αυτο το προγραμμα ποσες φορες μπορω να πηγαινω gym?
    Να υποθεσω 3 φορες το πολυ ετσι ωστε να γυμναζω μια φορα την εβδομαδα το καθε μελος ή μπορω να πηγαινω και παραπανω;

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Αναλογος πως θεωρεις εσυ καλυτερα για σενα . Αν και ειμαι της αποψης οτι ποδια μαζι με ωμους ειναι βαναυσο και αν το σπασεις σε 4 μερες .

    Δηλαδη
    1η μερα : Στηθος - Δικεφαλα
    2η μερα : Ποδια
    3η ημερα : Ξεκουραση
    4η ημερα : Ωμους - Τρικεφαλα
    5η ημερα : Πλατη
    6η ημερα : Κοιλιακους - Ραχιαιους ή και αεροβια οτι θες ...
    7η ημερα : Ξεκουραση

    Εγω την 6η ημερα την εχω και αυτη κενη γιατι μπορω να πηγαινω 4 φορες gym συνηθως την εβδομαδα . Τωρα απλα εγω σου λεω μια εναλακτικη λυση .

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    βασικα αφου λες οτι εχεις προβλημα στα γονατα τοτε μαλλον ολες οι ασκησεις ποδιων στα μηχανηματα θα σε ενοχλησουν σταγονατα αφου στις περισσοτερες ασκησεις αν οχι σε ολες λειτουργουν βασικα και τα γονατα...σκεψου το αυτο.

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-11-08
    Location
    karditsa, Greece.
    Posts
    4

    Default

    Φιλε καλησπερα!Μερικες επισημανσεις κ απο μενα.Λοιπον,συμφωνω με τα παραπανω σαν τη βαση του προγραμματος σου.Τωρα,να προσπαθεις να γυμναζεις καθε μυικη ομαδα απο ολες τις γωνιες ωστε να εχεις τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα.Αυτο θα το πετυχεις δοκιμαζοντας διαφορες ασκησεις,ομως εχε σαν βαση τις πιο δυναμικες(δηλ.πιεσεις παγκου+επικλινεις,αρσεις θανατου,σκουωτ,βυθισεις,στρατιωτικες πιεσεις για ωμους)!

    Οσον αφορα στην πλατη εγω ειχα καλα αποτελεσματα με την κωπηλατικη αλτηρα με 1 χερι επισης.Στους 2κεφαλους γνωμη μου ειναι να συμπεριλαβεις κ καμψεις στον παγκο σκοτ με στραβομπαρα η αλτηρα εναλλαξ.

    Να γνωριζεις οτι καποιες ασκησεις που υποτιθεται οτι δουλευουν για ολους εσενα να μη σου δινουν αποτελεσματα γιατι καθε σωμα ειναι διαφορετικο!Κ να θυμασαι οτι τα αποτελεσματα ερχονται με τον καιρο,δεν υπαρχει προγραμμα που να σε κανει τερας σε ενα μηνα!!!Καλη συνεχεια!!!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-08
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Φιλε Flexy κι εγω 4 φορες πηγαινω γιατι παραπνω το θεωρω υπερβολη.
    Μ αρεσει το εναλακτικο προγραμμα σου αν και δεν με κουραζει να παιζω ομους και ποδια την ιδια μερα.
    DusWS εχω δοκιμασει αρκετες ασκησεις για τα ποδια και αυτες ειναι οι μονες τρεις οι οποιες δεν με βαρανε στα γονατα.Περιεργο αλλα αληθινο.
    Φιλε ironmen καταρχας συμφωνω απολυτα πως πρεπει να εχω δυναμικες ασκησεις σαν βαση και αυτο εχω σκοπο να κανω και επισης μ αρεσει που λες πως καθε σωμα αντιδραει διαφορετικα στις ασκησεις.
    Συνδυαζοντας τις ασκησεις που αναφερανε τα παιδια κι εσυ μαζι με αυτο το "ψαγμενο" που ειπες θα προσπαθησω να κανω ενα προγραμμα που να με "πιανει" καλα!

  13. #13

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Nα μην θεωρεις τιποτα υπερβολη γιατι ο Αντρικος ειχε αναφερει καπου οτι δυο συνεχως μερες απραξιας ριχνουν την αθλιτικη ομοιοσταση μας,,,το ανοσοποιητικο κ τα λοιπα κ τα λοιπα....

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Nα μην θεωρεις τιποτα υπερβολη γιατι ο Αντρικος ειχε αναφερει καπου οτι δυο συνεχως μερες απραξιας ριχνουν την αθλιτικη ομοιοσταση μας,,,το ανοσοποιητικο κ τα λοιπα κ τα λοιπα....
    </blockquote id=quote>

    δηλαδη ο Αντρικος ειναι ο θεος και ο λογος του ευαγγελιο? BTW, το ξερω το παιδι και ολα ειναι κουλ, απλα αυτο που λες ειναι μεγαλη ακυροτητα. Μαλλον κατι αλλο ειχε πει το παιδι και το παρεξηγησες.Θες να πεις ουσιαστικα οτι προγραμματα που δεν ειναι μερα παρα μερα ή 2 μερες συνεχομενα και 1 μερα rest ειναι ακυρα? Δεν ειναι ετσι φιλε ... εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Υπαρχουν προγραμματα για hardgainers που ειναι 3 φορες την εβδομαδα και δουλευουν απιστευτα!

    ΤΟ ανοσοποιητικο σου απο την αλλη, ειναι πολυ πιο ευαλωτο οσο περισσοτερη προπονηση κανεις παρα οσο λιγοτερη (σε σχεση με το ιδανικο παντα)

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Nα μην θεωρεις τιποτα υπερβολη γιατι ο Αντρικος ειχε αναφερει καπου οτι δυο συνεχως μερες απραξιας ριχνουν την αθλιτικη ομοιοσταση μας,,,το ανοσοποιητικο κ τα λοιπα κ τα λοιπα....
    </blockquote id=quote>

    δηλαδη ο Αντρικος ειναι ο θεος και ο λογος του ευαγγελιο? BTW, το ξερω το παιδι και ολα ειναι κουλ, απλα αυτο που λες ειναι μεγαλη ακυροτητα. Μαλλον κατι αλλο ειχε πει το παιδι και το παρεξηγησες.Θες να πεις ουσιαστικα οτι προγραμματα που δεν ειναι μερα παρα μερα ή 2 μερες συνεχομενα και 1 μερα rest ειναι ακυρα? Δεν ειναι ετσι φιλε ... εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Υπαρχουν προγραμματα για hardgainers που ειναι 3 φορες την εβδομαδα και δουλευουν απιστευτα!

    ΤΟ ανοσοποιητικο σου απο την αλλη, ειναι πολυ πιο ευαλωτο οσο περισσοτερη προπονηση κανεις παρα οσο λιγοτερη (σε σχεση με το ιδανικο παντα)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •