Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-01-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default Προπόνηση και νυκτερινή εργασία!

    Geia se olous....!!!! Tha ithela na kanw mia erwthsh...Asxoloumai m to bodybuilding systhmatika ta teleftaia 2 xronia.Teleftaia doulevw 2-3 fores thn evdomada 12-8 to prwi...Sigoura afto den einai oti kalytero gia ton organismo. Afto pou ithela na rwthisw einai ti diatrofh-programma ipnou na akolouthisw gia na mhn "gremizw" to vrady oti "extisa" th mera....Efxaristw.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    αυτου του ειδους η καταπονηση για τον οργανισμο ειναι καταστρεπτικη και σιγουρα δε μπορεις να αποφυγεις καποιες απωλειες απ'οσα χτιζεις με κοπο στο γυμναστηριο και με τη διατροφη σου.....δηλαδη αμα ξενυχτας συστηματικα,οσο και να χτυπας τον κ*λο σου κατω,θα φτασεις ενα σκαλι πιο κατω απο εκει που ηταν να φτασεις.
    μερικα μετρα που μπορεις να λαβεις για να εχεις τις μικροτερες δυνατες απωλειες ειναι:
    -πριν πας στη δουλεια,το τελυταιο σου γευμα να ειναι τιγκα στην καζεινικη πρωτεινη ωστε να εχεις για τις περισσοτερες ωρες της δουλειας διαθεσιμα αμινοξεα στο αιμα σου. φαε για παραδειγμα 300γρ γιαουρτι ή 500ml γαλα ή 100γρ τυρι,μαζι με τον υδατανθρακα σου.
    -παρε αν μπορεις στη δουλεια καποιο shaker ωστε αν ειναι δυνατο να πιεις την πρωτεινη σου κατα τις 5+ το πρωι
    -οταν γυρισεις σπιτι σου να φας ενα γευμα και μην πεσεις αμεσως γιατι τοτε ο οργανισμος θα εχει μεινει νηστικος για πανω απο 15 ωρες!!απλα να ειναι ελαφρυ και πλουσιο σε πρωτεινη
    βεβαια καποια απο αυτα αλλαζουν καπως,αναλογα αν στοχευεις στον ογκο ή στη γραμμωση

    μην ξεχνας οτι οταν ξημερωνει ο οργανισμος καιει καπου 20% πιο γρηγορα,που σημαινει οτι πρεπει να πεσεις φαγωμενος!
    επισης η τεστοστερονη καθως και η αυξητικη ορμονη πεφτουν απο 20-30% οταν δεν κοιμομαστε εως τις 2-3 το πρωι,πραγμα που σημαινει λιγοτερες διαθεσιμες ορμονες για το χτισιμο των μυων μας
    ()

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    αυτου του ειδους η καταπονηση για τον οργανισμο ειναι καταστρεπτικη και σιγουρα δε μπορεις να αποφυγεις καποιες απωλειες απ'οσα χτιζεις με κοπο στο γυμναστηριο και με τη διατροφη σου.....δηλαδη αμα ξενυχτας συστηματικα,οσο και να χτυπας τον κ*λο σου κατω,θα φτασεις ενα σκαλι πιο κατω απο εκει που ηταν να φτασεις.
    μερικα μετρα που μπορεις να λαβεις για να εχεις τις μικροτερες δυνατες απωλειες ειναι:
    -πριν πας στη δουλεια,το τελυταιο σου γευμα να ειναι τιγκα στην καζεινικη πρωτεινη ωστε να εχεις για τις περισσοτερες ωρες της δουλειας διαθεσιμα αμινοξεα στο αιμα σου. φαε για παραδειγμα 300γρ γιαουρτι ή 500ml γαλα ή 100γρ τυρι,μαζι με τον υδατανθρακα σου.
    -παρε αν μπορεις στη δουλεια καποιο shaker ωστε αν ειναι δυνατο να πιεις την πρωτεινη σου κατα τις 5+ το πρωι
    -οταν γυρισεις σπιτι σου να φας ενα γευμα και μην πεσεις αμεσως γιατι τοτε ο οργανισμος θα εχει μεινει νηστικος για πανω απο 15 ωρες!!απλα να ειναι ελαφρυ και πλουσιο σε πρωτεινη
    βεβαια καποια απο αυτα αλλαζουν καπως,αναλογα αν στοχευεις στον ογκο ή στη γραμμωση

    μην ξεχνας οτι οταν ξημερωνει ο οργανισμος καιει καπου 20% πιο γρηγορα,που σημαινει οτι πρεπει να πεσεις φαγωμενος!
    επισης η τεστοστερονη καθως και η αυξητικη ορμονη πεφτουν απο 20-30% οταν δεν κοιμομαστε εως τις 2-3 το πρωι,πραγμα που σημαινει λιγοτερες διαθεσιμες ορμονες για το χτισιμο των μυων μας
    ()

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Συμφωνω σε οτι ειπε spenzasx ! Επισης οτι ειναι προβλημα ειναι προβλημα ! Αλλα επειδη ειχα διαβασει κατι παρομοιο με το δικο σου του ειχαν απαντησει το απλο . Δεν εχει ωρα που πρεπει να κανεις ενα γευμα αλλα υπαρχουν πρωτο γευμα 2ο 3ο και παει λεγοντας . Δηλαδη αν κοιμασαι στις 8 και ξυπνας 3-4 θα κανεις πρωτο γευμα 3-4 μετα το επομενο μες τις 6 κατα τις 7 θα πηγαινεις gym κανεις το μεταπροπονητικο μετα απο 40λεπτα - 1 ωρα κανεις το 4ο γευμα και παει λεγοντας ....

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Συμφωνω σε οτι ειπε spenzasx ! Επισης οτι ειναι προβλημα ειναι προβλημα ! Αλλα επειδη ειχα διαβασει κατι παρομοιο με το δικο σου του ειχαν απαντησει το απλο . Δεν εχει ωρα που πρεπει να κανεις ενα γευμα αλλα υπαρχουν πρωτο γευμα 2ο 3ο και παει λεγοντας . Δηλαδη αν κοιμασαι στις 8 και ξυπνας 3-4 θα κανεις πρωτο γευμα 3-4 μετα το επομενο μες τις 6 κατα τις 7 θα πηγαινεις gym κανεις το μεταπροπονητικο μετα απο 40λεπτα - 1 ωρα κανεις το 4ο γευμα και παει λεγοντας ....

  6. #6
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    για μενα αρκει να συμπηρωνεις το 8ωρο του υπνου σου αλλα να κοιμασαι συνεχομενα.
    το μονο προβλημα ειναι οτι δουλευεις μερικες μονο μερες της εβδομαδος ετσι.δηλ καλυτερα θα ηταν να δουλευες καθε μερα ετσι απο να δουλευεις μονο 3 φορες την εβδομαδα ετσι.στο λεω αυτο γιατι ετσι θα μπορουσες να στρωσεις τους βιορυθμους σου να λειτουργεις βραδυ κ να κοιμασαι μερα ενω τωρα με το "κατσαρο" ωραριο ειναι λιγο δυσκολο να προσαρμοστεις...
    επισης γραφε σε παρακαλω με Ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κανονας του φορουμ.
    σε ευχαριστω.

  7. #7
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    για μενα αρκει να συμπηρωνεις το 8ωρο του υπνου σου αλλα να κοιμασαι συνεχομενα.
    το μονο προβλημα ειναι οτι δουλευεις μερικες μονο μερες της εβδομαδος ετσι.δηλ καλυτερα θα ηταν να δουλευες καθε μερα ετσι απο να δουλευεις μονο 3 φορες την εβδομαδα ετσι.στο λεω αυτο γιατι ετσι θα μπορουσες να στρωσεις τους βιορυθμους σου να λειτουργεις βραδυ κ να κοιμασαι μερα ενω τωρα με το "κατσαρο" ωραριο ειναι λιγο δυσκολο να προσαρμοστεις...
    επισης γραφε σε παρακαλω με Ελληνικους χαρακτηρες γιατι ειναι κανονας του φορουμ.
    σε ευχαριστω.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    λοιπον επιδη τα σαββατοκυριακα δουλευω και εγω βραδυ και εχω ακριβως τα ιδια ωραρια ακου τι κανω εγω...............πραιπει να με στο μαγαζι στις 10.30..........λοιπον στις 10 τρωω μια ομελετα με 4-6 ασπραδια αυγων και 200γρ τυρι cottage μεσα..........ολα μαζι αχταρμα :D..μετα κατα τις 1.........πινω μερικες καψουλες αμινοξεων.................μετα στις 4 περιπου πινω ενα ροφημα πρωτεινης(αν εχεις την δυνατοτητα να ειναι πρωτεινη απο καζεινη ακομα καλυτερα)..........μετα κατα τις 7.30-8 που παω σπιτι...............8α φαω κουακερ με γαλα και πρωτεινη μεσα.................και πεφτω για υπνο.............και οταν ξυπνησω συνεχιζω τα γευματα μου με στηθος κοτοπουλο συνηθως............και ρυζακι............... κ.ο.κ........................

  9. #9
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    λοιπον επιδη τα σαββατοκυριακα δουλευω και εγω βραδυ και εχω ακριβως τα ιδια ωραρια ακου τι κανω εγω...............πραιπει να με στο μαγαζι στις 10.30..........λοιπον στις 10 τρωω μια ομελετα με 4-6 ασπραδια αυγων και 200γρ τυρι cottage μεσα..........ολα μαζι αχταρμα :D..μετα κατα τις 1.........πινω μερικες καψουλες αμινοξεων.................μετα στις 4 περιπου πινω ενα ροφημα πρωτεινης(αν εχεις την δυνατοτητα να ειναι πρωτεινη απο καζεινη ακομα καλυτερα)..........μετα κατα τις 7.30-8 που παω σπιτι...............8α φαω κουακερ με γαλα και πρωτεινη μεσα.................και πεφτω για υπνο.............και οταν ξυπνησω συνεχιζω τα γευματα μου με στηθος κοτοπουλο συνηθως............και ρυζακι............... κ.ο.κ........................

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    και εγω οταν δουλευω το βραδυ(2 φορες την εβδομαδα) κανω κατι παρομοιο με τον μπαμπη.....δηλαδη,πρεπει να ειμαι στη δουλεια στις 11,οποτε 10.30 τρωω 100+ γραμμαρια κρεας μαζι με 4-5 ασπραδια και 200 γραμμαρια γιαουρτι,ενω στις 3 τα ξημερωματα τρωω καμια μπαρα πρωτεινης ή αν δε μπορω τρωω ψαχνο κοτοπουλο απο ενα μαγαζι εκει κοντα μαζι με μαρουλι(ειναι ετοιμο γευμα,και μαλιστα ελαφρυ) ενω οταν γυριζω σπιτι πινω την πρωτεινουλα μου και μετα απο 15-20 λεπτα μισο λιτρο γαλα μαζι με κανενα αμυγδαλο ή all bran.....
    συμφωνω με το σταυρο οτι αν το κανεις συνεχεια ειναι καλυτερο γιατι δεν παραλειπεις γευματα και προσαρμοζεσαι αναλογα
    ()

  11. #11
    New Member
    Join Date
    15-01-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    Βασικα ζητω συγνωμη για τα γκρικλις μου! Αυτην την περιοδο κανω ογκο.Αυτο που κανω εγω μεχρι τωρα ειναι να ακολουθω το διατροφικο προγραμμα μου κανονικα. Δηλαδη το τελευταιο γευμα πριν παω στη δουλεια. Στη δουλεια τρωω συνηθως ενα σαντουιτσ τονου με 500ml απαχο γαλα και μια μπανανα γυρω στις 4 το πρωι. Οταν παω σπιτι τρωω κανονικα το πρωινο μου φουλ με αυγα, γαλα, δημητριακα και πολυβιταμινες και μετα απο καμια ωρα πεφτω για υπνο. Το προβλημα ειναι το μεσημεριανο οπως και ολα τα υπολοιπα γευματα που ακολουθουν καθως πανε ολα πολυ πισω. Επισης προσπαθω οσο ειναι δυνατον να κοιμαμαι πριν παω στη δουλεια. Παντως ο κυκλος του υπνου πραγματικα γ****ται....Τωρα ολα αυτα που κανω δεν ξερω κατα ποσο βοηθανε;;;

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    φιλε σε καταλαβαινω απολυτα,κ εγω με τις βαρδιες στην αρχη δυσκολευομουν με το θεμα του φαγητου αλλα με τον καιρο βρηκα λυσεις.
    καλο ειναι να κανεις ενα γευμα πριν πας για δουλεια κ κατα την διαρκεια της εργασιας να εχεις μαζι σου ενα ροφημα καζεινης με γαλα κ ενα φρουτο.οταν επιστρεφεις σπιτι παιρνεις ενα καλο πρωινο με βαση πρωτεινες κ υδατανθρακες.μπορεις ακομα να παρνεις το φαγητο σε ταπερακι κ να τρως στο εργασιακο σου διαλλειμα.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    επισης οτι αφορα την μετακινηση στις ωρες των γευματων οταν εισαι βραδυνος θα ακολουθεις το ΄δικο σου΄ρολοι.δηλαδη η μερα σου θα ξεκινα οταν ξυπνας ασχετα με τι ωρα ειναι (πχ 1400) κ θα παιρνεις κανονικα πρωινο οπως αν ξυπνουσες πρωι,ομοιως θα προσαρμοσεις κ τα υπολοιπα γευματα της μερας.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    athens.
    Posts
    93

    Default

    Ηι και απο εμένα. Και εγώ όπως πολλοι αλλοί δουλευω βράδι. Το Βασικό μου πρόβλημα με την δουλεία μου είναι ότι είναι καθηστική δουλειά και έτσι μηδενίζονται οι καύσεις μου. Αυτό έχει αποτέλεσμα εκεί που θα έπρεπε να έχεις τις περισσότερες καυσείς ακόμα και απο το γυμναστήριο τα χαλάω όλα.

    Το Βασικότερο πρόβλημα η αλήθεια είναι ότι η νυχτερινή εργασία μας δημιουργεί προβλημα απο την έλλειψη Ηλιακού Φωτός + οτι αλλάζει και ο βιολογικός κύκλος ασχημά. Μετά απο ερευνές και μελέτες συσχετίζουν το καρκίνο πολύ με την έλλειψη υπνου κατα την διάρκεια της νύχτας.

    Το φαγητό παιδία μπορούμε πολύ απλά να το λύσουμε το πρόβλημα μόνο με τα τάπερ στην δουλειά εκτός και έαν δουλευεις σε εστιατοόριο να τρώς εκεί:)

    Έχω πίασει δουλεία και εγώ νύχτα όπως εσεις τώρα 7 μήνες και Ψυχολογικά ποιά δεν την παλεύω αλλό
    1.85
    93 21 % 68
    90 20%


  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    ελα να σου δωσω κουραγιο simosis,εφτα χρονια βαρδιες κ συνεχιζουμε....
    παντως το βιλογικο ρολοι τρελενεται για τα καλα.καλυτερα οπως ειπε κ ο σταυρος να ηταν συνεχομενα νυχτα παρα 2-3 φορες την εβδομαδα.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    15-01-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    Τι να πω ρε παιδια...δικιο εχετε σε αυτα που λετε...υπαρχει ομως και μια ακομα μεταβλητη που δεν ξερω αν επηρεαζει και τις δικες σας ζωες... οταν λοιπον εγω πεφτω για υπνο (γυρω στις 9, για να προλαβω να φαω, να κανω ενα ντους κτλ) ο υπολοιπος κοσμος εκεινη την ωρα ξυπναει για να κανει τις δουλειες του, που συνεπαγεται ΦΑΣΑΡΙΑ!!!!!!!!!!!!! Ειδικα γυρω απο το μερος που μενω γινονται συνεχως εργα και χτιζονται νεες πολυκατοικιες!!!! Φασαρια που δεν καλυπτεται ουτε με ωτοασπιδες. μεγαλη πικρα παιδες!!!! δεν ξερω αν θα την παλευα να αλλαξω τελειως το ωραριο μου (να ξυπνουσα δηλ 5 το απογευμα κτλ) παντως τωρα η ποιοτητα του υπνου μου ειναι παρα πολυ κακη και στο γυμναστηριο εχω πολυ χαμηλη ενεργεια...το θεμα ειναι οτι δουλευω μονο για τα εξοδα γυμναστηριου-διατροφης!!! Επομενως συμφωνα και με αυτα που με συμβουλευετε, μαλλον θα παραιτηθω γιατι εντελει νομιζω οτι νυχτερινη δουλεια και bodybuilding δεν πανε μαζι!!!!
    Ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας!!!!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •