Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default Κρεατίνη Και Φόρτωμα

    Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο ή οχι αλλα ηθελα να ρωτησω οτι πριν κανουμε φορτωμα την μονουδατικη κρεατινη καλυτερα ειναι να κανουμε παυση 5 μερες φορτωματος απο το γυμναστηριο ή παρα πολυ λιγα κιλα ετσι σαν συντηρηση και μετα μπαινουμε σε δυνατο προγραμμα ή καλυτερα ειναι ενω κανουμε ενα δυνατο προγραμμα κανουμε και το φορτωμα?

  2. #2
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    προφανως σε δυνατο προγραμμα θα ηταν καλυτερα
    για να δεις και τη διαφορα σε δυναμη
    First we take Manhattan then we take Berlin

  3. #3
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    βασικα καποιος αλλιως το εννοω...θελω να πω οτι τα επιπεδα κρεατινης (τα αποθεματα στο σωμα μας) αυξανονται καλυτερα και λειτουργουν αποδοτικοτερα για το μελλον ενος προγραμματος εαν κανουμε φρτωμα κατα την διαρκεια μιας παυσης απο ενα αλλο προγραμμα ή ενω κανουμε ενα προγραμμα δηλαδη ενω γυμναζομαστε και χρησιμοποιουμε ενα ποσοστο κρεατινης απο αυτο του φορτωματος? (το ξερω λιγο μπερδεμενα τα λεω αλλα το χω απορια...)

  4. #4
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    βλακεια ρωταω ή δεν ξερει κανεις?

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Σύμφωνα με έρευνες -τις οποίες ασπάζεται και ο W. Brink- τα επίπεδα κρεατίνης φτάνουν τελικά στο ίδιο επίπεδο είτε με, είτε χωρίς loading phase (δηλ. σταθερή μικρή ποσότητα καθημερινά ~3-5 gr).
    Δε γνωρίζω αν αυτό που ρωτάς, δηλ. αν η άσκηση με βάρη -πέρα από τη διατροφή- παίζει ρόλο στην αύξηση επιπέδων κρεατίνης και δε μου φαίνεται λογικό να γίνεται, αλλά γι' αυτό ας απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    παιδες αμα παρω κρεατινη για 2 μηνες συνεχομενα παιζει να παθω προβλημα...?

  7. #7
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Yποτίθεται ότι στο φόρτωμα βάζεις παραπάνω, για να γεμίσουν οι μυς γρηγορότερα... Με την προπόνηση αυτό θα γίνει καλύτερα. Οπότε κάνε το φόρτωμα χωρίς να κάνεις παύση εάν δεν την χρειάζεσαι πραγματικά.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  8. #8
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Yποτίθεται ότι στο φόρτωμα βάζεις παραπάνω, για να γεμίσουν οι μυς γρηγορότερα... Με την προπόνηση αυτό θα γίνει καλύτερα. Οπότε κάνε το φόρτωμα χωρίς να κάνεις παύση εάν δεν την χρειάζεσαι πραγματικά.
    </blockquote id=quote>

    το σκεφτηκα εως εξης..μετα απο ενα εξαντλητικο προγραμμα οταν ειναι να κανεις μια προγραμματισμενη παυση κατα την διαρκεια της παυσης κανεις φορτωμα...ενω εαν εκανες φορτωμα ενω κανεις ενα προγραμμα ενα μερος της κρεατινης που θα επερνες θα αξιοποιουνταν απο το σωμα σου για να ανταπεξελθει στο απαιτητικο αυτο προγραμμα..οποτε δεν θα γεμιζαν και τοσο πολυ οι μυς..τωρα αυτα ειναι θεωριες δικες μου και μονο...απλως ρωταω εαν ισχυουν...?

  9. #9
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Δεν ισχύουν :D... Αν χρειάζεσαι παύση μια βδομάδα κανε, και μετά ξεκίνα φόρτωμα μαζί με το νέο προγραμμά σου!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    παιδες αμα παρω κρεατινη για 2 μηνες συνεχομενα παιζει να παθω προβλημα...?
    </blockquote id=quote>

    Με σταθερά, μικρές ποσότητες 2-3gr δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να παίρνεις για πολύ μεγαλύτερα διαστήματα απ' ότι αν κάνεις loading 15-20gr με συντήρηση 5gr για 20 ημ. μετά.

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    17-01-07
    Location
    .
    Posts
    358

    Default

    Ουτε με 5gr για μεγαλυτερα διαστηματα υπαρχει προβλημα, διαβαστε και καμια ερευνα που χει δημοσιευτει στο forum...
    Leg pressing is acceptable if you have a vagina. Squat if you have a pair.

  12. #12
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    βρε παιδια το εχω ξαναπει εγω με καθημερινη χρηση 5 γρ εδω και χρονια δεν εχω παθει τιποτε
    και το φορτωμα ειναι περιτο

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    βρε παιδια το εχω ξαναπει εγω με καθημερινη χρηση 5 γρ εδω και χρονια δεν εχω παθει τιποτε
    και το φορτωμα ειναι περιτο
    </blockquote id=quote>

    gigenis λογικό, το "χειρότερο" που μπορείς να πάθεις [u]άμεσα</u> από υπερβολική δόση σε loading phase συνήθως είναι καμιά στομαχική διαταραχή, διάρροια, κτλ.
    Η ένστασή μου ως προς τη μακροχρόνια χρήση της κρεατίνης είναι ο περιορισμός της ικανότητας ενδογενούς παραγωγής της. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο ισχύει αυτό;

  14. #14
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    ο οργανισμος μας παραγει στο συκωτι με την βοηθεια των αργινινη, γλυκινη και μεθειονινη, με την επιδραση της τρανσαμινασης περιπου 1 γρ την ημερα
    την υπολοιπη που χρειαζομαστε την περνουμε απο την τροφη (ενα κιλο μοσχαρι μας δινει 3-4 γρ κρεατινης)
    το ποσο θα παρουμε εξαρτατε απο το μυικο μας βαρος και τον τυπο της ασκησης η κρεατινη κανει για αναεροβια αθληματα αυξηση της μυικης μαζας δεν κανει για ποδηλατες μαραθωνοδρομους κλπ

    αν λοιπον εγω τρωω 1-1,5 κιλο μοσχαρι την ημερα δεν θα παρω συμπληρωμα αν ομως η δοση της κρεατινης ειναι ελλιπης απο την τροφη μου τοτε θα παρω συμπληρωμα
    δεν υπαρχει διαφορα στην ληψη κρεατινης μεταξυ συμπληρωματος και τροφης

  15. #15
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    gigenis την κρεατινη οπως καταλαβα την περνεις χωρις διακοπη..τι ειδος περνεις? ενναλασεις καθολου του τυπους κρεατινης που περνεις? πιστευεις οτι μπορει να ωφελησει αυτο?

  16. #16
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    monohydrate παιρνω δεν νομιζω οτι πρεπει να το ψαξω τοσο σχολαστικα απο την στιγμη που αυτη δουλευει σε μενα
    γενικα οσο αφορα τα συμπληρωματα ειμαι λιγο δεινοσαυρος

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    παίδες σχετικά με τον καφέ τι γίνεται?
    Γιατί διαβάζω ότι κανονικά πρέπει να κόβεις τον καφέ ή το αλκοόλ κατα την χρήση κρεατίνης
    (δεν θυμάμαι και που το διάβασα)....

  18. #18
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    εγω για το αλκοολ εχω ακουσει
    καλο ειναι να μην πινεις για να μην πιεζεις τα νεφρα λενε
    εμ μα κιολας αλκοολ+τσιγαρο και γυμναστικη δεν πανε μαζι μαζι ρε φιλε απο οποια αποψη και να το δεις
    First we take Manhattan then we take Berlin

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    για το αλκοόλ δεν με απασχολεί γιατί δεν πίνω, για τον καφέ με απασχολεί :D

  20. #20
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Σίγουρα δεν κάνει να πάρεις καφείνη και κρεατίνη σε κοντινά χρονικά διαστήματα. Δηλαδή να μην πάρεις καφείνη πριν το gym για παράδειγμα. Τώρα για χρήση σε διαφορετικές ώρες δεν ξέρω...

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tsofras

    για το αλκοόλ δεν με απασχολεί γιατί δεν πίνω, για τον καφέ με απασχολεί :D</blockquote id=quote> Ίσα-ίσα, η μονοϋδρική μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα μαζί με καφέ, γιατί ο καφές ανεβάζει την ινσουλίνη.

    Δοκιμάστε το, και θα νιώσετε καλούτσικα πρηξίματα κατά την προπόνηση.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    το μόνο που θέλω να σιγουρέψω ε#7984;ναι ότι δεν υπάρχει π.χ. πρόβλημα, αν το πρωί πιω την κρεατίνη και μετά απο μισή ώρα πιω καφέ

  23. #23

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cccc

    [quote]Originally posted by gigenis



    gigenis λογικό, το "χειρότερο" που μπορείς να πάθεις [u]άμεσα</u> από υπερβολική δόση σε loading phase συνήθως είναι καμιά στομαχική διαταραχή, διάρροια, κτλ.
    Η ένστασή μου ως προς τη μακροχρόνια χρήση της κρεατίνης είναι ο περιορισμός της ικανότητας ενδογενούς παραγωγής της. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο ισχύει αυτό;
    </blockquote id=quote>


    Δεν ισχύει βρε παιδιά , πού τα ακούτε αυτά, τόσα έχουμε πει εδώ...

  24. #24

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cccc

    [quote]Originally posted by gigenis



    gigenis λογικό, το "χειρότερο" που μπορείς να πάθεις [u]άμεσα</u> από υπερβολική δόση σε loading phase συνήθως είναι καμιά στομαχική διαταραχή, διάρροια, κτλ.
    Η ένστασή μου ως προς τη μακροχρόνια χρήση της κρεατίνης είναι ο περιορισμός της ικανότητας ενδογενούς παραγωγής της. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο ισχύει αυτό;
    </blockquote id=quote>


    Δεν ισχύει βρε παιδιά , πού τα ακούτε αυτά, τόσα έχουμε πει εδώ...

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cccc
    gigenis λογικό, το "χειρότερο" που μπορείς να πάθεις [u]άμεσα</u> από υπερβολική δόση σε loading phase συνήθως είναι καμιά στομαχική διαταραχή, διάρροια, κτλ.
    Η ένστασή μου ως προς τη μακροχρόνια χρήση της κρεατίνης είναι ο περιορισμός της ικανότητας ενδογενούς παραγωγής της. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο ισχύει αυτό;
    </blockquote id=quote>


    Δεν ισχύει βρε παιδιά , πού τα ακούτε αυτά, τόσα έχουμε πει εδώ...
    </blockquote id=quote>

    θενξ μαν [:-thumbu]
    (εεχ έλααα τώρααα δε θέλω σχόλια, μου το 'πε ένα ψευταράδικο πουλάκι πριν ενημερωθώ στο συγκεκριμένο θέμα:D χαχα)

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cccc
    gigenis λογικό, το "χειρότερο" που μπορείς να πάθεις [u]άμεσα</u> από υπερβολική δόση σε loading phase συνήθως είναι καμιά στομαχική διαταραχή, διάρροια, κτλ.
    Η ένστασή μου ως προς τη μακροχρόνια χρήση της κρεατίνης είναι ο περιορισμός της ικανότητας ενδογενούς παραγωγής της. Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο ισχύει αυτό;
    </blockquote id=quote>


    Δεν ισχύει βρε παιδιά , πού τα ακούτε αυτά, τόσα έχουμε πει εδώ...
    </blockquote id=quote>

    θενξ μαν [:-thumbu]
    (εεχ έλααα τώρααα δε θέλω σχόλια, μου το 'πε ένα ψευταράδικο πουλάκι πριν ενημερωθώ στο συγκεκριμένο θέμα:D χαχα)

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-05-09
    Location
    Mess, Athens, Greece.
    Posts
    66

    Default

    Δηλαδη το μονο που σου προκαλει η κρεατινη ειναι διαροια???Μπορει ν παρει κρεατινη καποιος που ειναι αρχαριος???

  28. #28
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ΜΠΟΡΕΙ να προκαλεσει διαροια σε μεγαλες δόσεις κατα το φορτωμα, εγω καμια φορα οταν επαιρνα ειχα πολυ φουσκωμα στην κοιλιά και αερια, πολυ λίγες φορες όμως.

    ο αρχαριος δεν εχει νοημα να παρει κρεατίνη γιατί δε μπορει να φτασει τα ορια του στην προπονηση ώστε να βοηθηθει απο την κρεατίνη, επιπλεον κανει ειδη αρκετα γρηγορα κερδη και η κρεατίνη δε θα βοηθήσει

  29. #29

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Skiaxtro

    Δηλαδη το μονο που σου προκαλει η κρεατινη ειναι διαροια???Μπορει ν παρει κρεατινη καποιος που ειναι αρχαριος???
    </blockquote id=quote>

    Ρε συ skiaxtro καλέ μου φίλε...τι ακριβώς είναι αυτό που φοβάσαι στην κρεατίνη?Τί?Να πέρνεις 5 γραμμάρια μετά την προπόνησή σου?Αυτό σε απασχολεί?Αν είναι δυνατόν να υπάρχει ακόμα αυτός ο φόβος για την κρεατίνη...τόσες μελέτες,τόσα πράγματα έχουν ειπωθεί.
    Το ζήτημα είναι εάν θα βρουν την ΕΠΟΜΕΝΗ κρεατίνη και όχι κάτι άλλο...!ΤΟ πλέον επιστημονικά αποδεδειγμένο συπλήρωμα για αθλητές είναι η κρεατίνη!Ακολούθησε τη δοσολογία που αναγράφεται(φόρτωμα δεν χρειάζεται)και δεν έχεις πρόβλημα.[:-blindfold]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •