Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    15

    Default Συμβουλές διατροφής...

    Καλημέρα!!! Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να με συμβουλέψετε... Επειδή δουλεύω και σπουδάζω ταυτόχρονα λείπω όλη μέρα από το σπίτι και πάω γυμναστήριο κατευθείαν από τη δουλειά το βράδυ, αυτό σημαίνει ότι δεν κάνω τα γεύματα μου κανονικά με αποτέλεσμα να καταβροχρίζω ότι βρω το βράδυ σπίτι. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να έχω πάρει 7 κιλά από το καλοκαίρι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κουβαλάω μαζί μου τάπερ, οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν κάποια σκευάσματα που θα μπορούσα να παίρνω μαζί μου ώστε κάπως να εξισορροπώ τα γεύματα και να χάσω και τα κιλά που απόκτησα...
    Υ.Γ Στο γυμναστήριο πηγαίνω 6 φορές την εβδομάδα και κάνω 4 φορές αερόβια και 2 φορές βάρη, γύρω στη μία ώρα και 30 λεπτά κάθε φορά.
    m.n

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Δεν υπαρχει λυση σε αυτο που ζητας , ειτε κανεις την 'θυσια' και κουβαλας ταπερακια ή μενεις νηστικη.

    Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μη μπορεις να κουβαλας σκευασματα/συμπληρωματα και οχι ταπερακια

    απλα για να το κανεις θελει λιγο προγραμματισμο των γευματων σου απο την προηγουμενη

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    ειναι φυσικο να εχεις βαλει κιλα,αν δεν κανεις αρκετα μικρα γευματα δε γινεται να μη βαζεις κιλα,αμυνα του οργανισμου ειναι απεναντι στην ασιτια....
    συνηθως σε αυτα τα ζητηματα,δηλαδη ταπερ κλπ,δεν υπαρχει δε μπορω αλλα υπαρχει ΔΕ ΘΕΛΩ! γιατι ξερω ατομο που δουλευει σε εργοστασιο,οδοντιατρο,τεχνικο υπολογιστων και αλλα παιδια που παιρνουν μαζι τους τα γευματα τους. αν το θελεις πραγματικα τοτε θα εχεις φροντισει να ετοιμασεις την προηγουμενη μερα τα γευματα της επομενης....δεν ανησυχω βεβαια για σενα γιατι το ζητημα ειναι να αντιληφθει καποιος οτι ολο παιρνει κιλα και κατι πρεπει να κανει για αυτο....οποτε εκανες την αρχη με το να ψαχνεις τι θα αλλαξεις.....πρωτα απ'ολα αλλαξε ψυχολογια :))
    ()

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    15

    Default

    Πραγματικά μου είναι δύσκολο να πάρω ταπεράκια γιατί δουλεύω συνοδός σε λεωφορεία, οπότε από τις 6 το πρωί μέχρι το μεσημέρι είμαι στους δρόμους... Δεν έχω την πολυτέλεια του ψυγείου όπως όλοι οι άλλοι εργαζόμενοι, ούτε την πολυτέλεια της κουζίνας που έχουν κάποιοι στα γραφεία τους, και μετά τρέχω στη σχολή μέχρι αργά το απόγευμα. Οπότε ή θα πρέπει να φάω στο δρόμο ή μέσα στη σχολή λίγο πριν το μάθημα. Αν όμως δεν υπάρχει κάτι άλλο θα το προσπαθήσω... Δεν είναι η προετοιμασία του φαγητού που με τρομάζει αυτό είναι το μόνο εύκολο, απλά δεν ξέρω πως θα διατηρηθεί το φαγητό τόσες ώρες και το σημαντικότερο είναι οτι δεν ξέρω που θα βρω να κάτσω να το φάω...
    m.n

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-11-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Έχεις σκεφτει την λύση των γκοφρέτων ρυζιού ή καλαμποκιού, σοκολάτες πρωτείνης? Το ξέρω οτι δεν σου δίνουν τόσα πολλα όσα ένα κανονικό γευμα, αλλα απο το να μην τρώς τιποτα ολη μέρα κάτι είναι και αυτό..

  6. #6
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Στην θεση σου θα εκανα το εξης:
    Πρωινο: 1 ποτηρι γαλα0%, 5αυγα σπραδια με 3φετες φιλετο γαλοπουλα και 1 φετα τυρι με λιγα λιπαρα στο αντικολητικο, 2 φετες ψωμι ή λιγη βρωμη ή καποιο δημητριακο ολικης
    Κατα την διαρκεια της ημερας:
    1) tost με 2 φετες ψωμι μαυρο, φιλετο κοτοπουλο, ντοματα
    2) 1 scoop whey μεσα στο shaker στο οποιο θα προσθεσεις νερο και 5-10αμυγδαλα
    3) ενα μηλο
    Μετα μπορεις να φας σε καποιο εστιατοριο φιλετο κρεας με μια σαλατα. Δεν ειναι τοσο δυσκολο!
    Aυτο που κανεις με το fasting καποιοι το χρησιμοποιουν σαν τροπο ζωης και εχουν αποτελεσματα. Αλλα αποτι φαινετε δεν ειναι για εσενα, κανε ενα search στο google για intermediate fasting και warrior diet

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Στην θεση σου θα εκανα το εξης:
    Πρωινο: 1 ποτηρι γαλα0%, 5αυγα σπραδια με 3φετες φιλετο γαλοπουλα και 1 φετα τυρι με λιγα λιπαρα στο αντικολητικο, 2 φετες ψωμι ή λιγη βρωμη ή καποιο δημητριακο ολικης
    Κατα την διαρκεια της ημερας:
    1) tost με 2 φετες ψωμι μαυρο, φιλετο κοτοπουλο, ντοματα
    2) 1 scoop whey μεσα στο shaker στο οποιο θα προσθεσεις νερο και 5-10αμυγδαλα
    3) ενα μηλο
    Μετα μπορεις να φας σε καποιο εστιατοριο φιλετο κρεας με μια σαλατα. Δεν ειναι τοσο δυσκολο!
    Aυτο που κανεις με το fasting καποιοι το χρησιμοποιουν σαν τροπο ζωης και εχουν αποτελεσματα. Αλλα αποτι φαινετε δεν ειναι για εσενα, κανε ενα search στο google για intermediate fasting και warrior diet


    </blockquote id=quote>

    +1
    ωραιες ιδεες

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-11-08
    Location
    Rethymno.
    Posts
    63

    Default

    δ υπαρχει συγκεκριμενος χρονος που μπορεις να χασεις 20 κιλα! αυτο μπορει να γινει μεσα σε 1-2 μηνες αλλα μπορει να γινει κ σε εναν χρονο...σημασια εχει να μην τα ξαναπαρεις...κ για να μην τα ξαναπαρεις πρεπει να τα χασεις σιγα κ σταθερα κανοντας σωστη διατροφη κ αν μπορεις γυμναστικη! οσο πιο γρηγορα χασεις κιλα τοσο ευκολα μπορεις να τα ξαναπαρεις..μπορει δηλαδη να μενεις νηστικη για ενα μηνα καθε μερα κ να χασεις 10 κιλα σε 1 μηνα αλλα ετσι θα καταστρεψεις τον μεταβολισμο σου κ μολις αρχισεις να τρως θα περνεις βαρος! οτι κ να τρως θα το περνεις γιατι σε αυτο το μηνα που δ ετρωγες "προγραμματισες τον οργανισμο σου να καιει οσες πιο λιγες θερμιδες γινετε κ μολις αντιληφθει οτι του δινεις ξανα φαγητο θα το μετατρεψει αμεσως σε λιπος...οποτε δες ποσες θερμιδες χρειαζεσαι την ημερα για να συντηρηθεις κ αφιαρεσε 500-700 θερμιδες...ετσι θα χανεις αργα κ σταθερα κοντα ενα κιλο την βδομαδα...νομιζω οτι ειναι πολυ καλο! επισης προσπαθησε αυτες τις θερμιδες που πρεπει να τρως να τις μιρασεις σε 6 γευματα..οσο πιο συχνα τρωμε τοσο περισσοτερο ανεβαινει ο μεταβολισμος μας κ καιμε παραπανω θερμιδες..
    ακομα πολυ σημαντικο,κοψε σαβουρα,δηλαδη φαγητο απ'εξω κ αλλες λιπαρες τροφες η περιορισε τις οσο μπορεις! ας πουμε μπορεις να φας καθε κυριακη οτι θες,το μεσημερι κατα προτιμηση,αλλα προσεξε μην το παρακανεις! επισης το ιδιο ισχυει κ για γλυκα κ αλκοολ!
    eat what you need,train hard, sleep well....

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-11-08
    Location
    Rethymno.
    Posts
    63

    Default

    ρε παιδια που πηγε το προηγουμενο ποστ που εκανε η αλλη κοπελα?
    τσαμπα απαντησα?
    eat what you need,train hard, sleep well....

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-01-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    γεια σου ευχαριστω που απαντησες. εγραψα αλλο ποστ στους ''καινουριους''. Ξερεις κατι τα ξερω αυτα απλα δεν εχω συνιθησει να κανω γυμναστικη οπως επισης να τρωω 5 6 φορες τη μερα μικρα γευματα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •