Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 37
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default Εξετάσεις Τεστοστερόνης,GH και ΙGF 1

    Καλημερα σε ολους.Ειμαι αθλητης του στιβου και συγκεκριμενα των 200&400 μετρων.Πριν λιγες μερες εκανα εξετασεις για να δω τα επιπεδα gh,testo και igf1.Tα αποτελεσματα ειναι απογοητευτικα...τεστοστερονη 4,85,igf 1 215 και gh 0,1!!!
    Θεωρειτε οτι τα επιπεδα αυτα ειναι φυσιολογιακα για ενα αθλητη 30 ετων με υποδειγματικο τροπο ζωης,υποδειγματικη διατροφη και απιστευτη ενεργεια και αποδοση στις προπονησεις?
    Εχω δικιο να ανησυχω για το 0,1 της αυξητικης ορμονης?
    Δεν εχω ποτε δοκιμασει στεροειδη και τα συμπληρωματα που χρησιμοποιω ειναι γλουταμινη,whey με μαλτοδεξτρινη και αλφα λιποικο οξυ.
    Αυριο θα επαναλαβω τις εξετασεις.
    Περιμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σας.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    φιλε μου θα σε συμβουλευα να τις πας να τις δει ενας γιατρος
    αυτος ξερει καλυτερα απο τον καθενα μας
    First we take Manhattan then we take Berlin

  3. #3
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    +1 στον Μπαλότσα. Ρώτα τον γιατρό και ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα και μας
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    η αυξητικη , οπως και η τεστο εχει μεγαλες αυξομειωσεις μεσα στη μερα.
    αν ειχες κανει πολυ σκληρη προπονηση μια μερα πριν επηρεαζεται παρα πολυ η τεστο σου.
    Τωρα οσον αφορα την διατροφη σου, εισαι 200αρης και δεν παιρνεις κρεατινη.
    Δε λεω οτι κανεις λαθη , απλα λεω οτι δεν ειναι αριστη και οτι εχει σιγουρα περιθωρια βελτιωσης.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Μιλησα με ενδοκρινολογο και μου ειπε οτι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας.Θα υπηρχε αν η igf 1 ηταν κατα πολυ χαμηλοτερη.Επισης μου ειπε οτι η αυξητικη ορμονη παρουσιαζει εντονες αλλαγες ακομα και εντος λιγων λεπτων.Για το λογο αυτο την ερχομενη εβδομαδα εκλεισα ραντεβου μαζι της για περαιτερω διερευνηση.Στην περαιτερω διερευνηση συμπεριλαμβανονται και οι εξετασεις για θυροειδη.
    Τωρα σχετικα με την κρεατινη.Το κυριο μου αγωνισμα ειναι τα 400 οπου βασικος σκοπος ειναι η αντοχη στο γαλακτικο ,η σωστη κατανομη δυναμεων
    και η παρατεταμενη ταχυτητα, στοιχεια πανω στα οποια η κρεατινη δεν φαινεται να εχει καποια επιδραση.

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    να μου επιτρεψεις να διαφωνησω , και τα 400 ειναι αθλημα ταχυτητας διαρκειας λιγοτερης απο 50 δευτερα , που σιγουρα κανετε βαρη στις προπονησεις και σιγουρα θελετε εκρηκτικοτητα εκτος των υπολοιπων ικανοτητων που σωστα εθεσες

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Δεν εχεις αδικο σε οσα λες, παντως απο προσωπικη πειρα οσες φορες δοκιμασα να παρω κρεατινη ενιωθα ναι μεν δυνατος αλλα απο την αλλη απιστευτα σφικτος με αποτελεσμα να χανω το ζητουμενο που στα 400 ειναι το χαλαρο και οικονομικο τρεξιμο.
    Το απολυτο συμπληρωμα για τα 400 μετρα ειναι η απλη μαγειρικη σοδα.
    Ειναι απιστευτο το ποσο αναστελλει την εκκριση του γαλακτικου οξεως!

  8. #8

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ankat

    Το απολυτο συμπληρωμα για τα 400 μετρα ειναι η απλη μαγειρικη σοδα.
    Ειναι απιστευτο το ποσο αναστελλει την εκκριση του γαλακτικου οξεως!
    </blockquote id=quote>

    yeap
    αν επιτρεπεται τι δοσεις παιρνεις και ποση ωρα πριν? νιωθεις καμια ενοχληση ?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Εχω πειραματιστει πολυ τοσο με την ωρα οσο και με τη δοσολογια.Ξεκινησα με μεγαλες ποσοτητες ανω των 25-30 γρ. και σταδιακα μειωνα τη δοση δοση εως τα 10 γραμ με ακριβως τα ιδια αποτελεσματα!
    Η ιδανικη ωρα παλι μετα απο πειραματισμο ειναι σχεδον 70-80 λεπτα πριν τον αγωνα,πινω σοδα και σε 10-15 λεπτα ξεκιναω ζεσταμα.
    Τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα!Οχι απλα μειωνει την αισθηση του γαλακτικου αλλα το εξουδετερωνει 100%!Χαρακτηριστικα θυμαμαι την αισθηση που ειχα μετα απο 2 200σαρια με 30-60 δευτερολεπτα διαλλειμα..για 30 λεπτα ημουνα τελειως αδρανοποιημενος...κυριολεκτικα δε μπορουσα να περπατησω αφου το γαλακτικου εβγαινε απο οτι σημειο του σωματος μπορεις να φανταστεις,με βοηθεια εφτανα σε καποιο στρωμα του γυμναστηριου οπου για 30 λεπτα υπεφερα...
    Με τη σοδα ομως ουτε καν τολμα να εμφανιστει το γαλακτικο!
    Το μονο ασχημο ειναι η γευση της.Ειναι τοσο αηδιαστικη που μου φερνει αναγουλα και τασεις για εμετο.θελει μεγαλες ποσοτητες νερου και η γευση της μενει στα χειλη σου για πολλες ωρες.
    Ελπιζω να σε καλυψα...

  10. #10

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ankat ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, η οξεοβασική ισορροπία στον οργανισμό είναι σημαντική ιστορία, είναι πολύ χρήσιμη η εμπειρία που παρέθεσες.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Παρακαλω GRF!Η προσωπικη εμπειρια του καθενος συχνα ειναι πιο αξιοπιστη απο τη μεγαλυτερη ερευνα.
    Τωρα επι του αρχικου θεματος...Σημερα επανελαβα την εξεταση της αυξητικης μαζι με εξετασεις των θυροειδικων ορμονων Τ3,Τ4 και της θυροειδοτροπου ορμονης TSH.
    Αν οι τιμες Τ3&Τ4 ειναι χαμηλες και η ΤSH υψηλη θα σημαινει οτι πασχω απο υποθυρεοειδισμό και οτι η χαμηλη τιμη της GH οφειλεται αποκλειστικα σε αυτο αφου οι Τ3 και Τ4 επαγουν το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για τη συνθεση της αυξητικης.
    Σε αυτη την περιπτωση θα μου χορηγηθει Τ4 σε αναλογια περιπου 50-100mg
    ανα ημερα.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Παρακαλω GRF!Η προσωπικη εμπειρια του καθενος συχνα ειναι πιο αξιοπιστη απο τη μεγαλυτερη ερευνα.
    Τωρα επι του αρχικου θεματος...Σημερα επανελαβα την εξεταση της αυξητικης μαζι με εξετασεις των θυροειδικων ορμονων Τ3,Τ4 και της θυροειδοτροπου ορμονης TSH.
    Αν οι τιμες Τ3&Τ4 ειναι χαμηλες και η ΤSH υψηλη θα σημαινει οτι πασχω απο υποθυρεοειδισμό και οτι η χαμηλη τιμη της GH οφειλεται αποκλειστικα σε αυτο αφου οι Τ3 και Τ4 επαγουν το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για τη συνθεση της αυξητικης.
    Σε αυτη την περιπτωση θα μου χορηγηθει Τ4 σε αναλογια περιπου 50-100mg
    ανα ημερα.

  13. #13

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Ankat επειδη ορισμενοι ενδοκρινολογοι συνταγογραφουν πολυ ευκολα και αβιαστα , και επειδη ως γνωστον ο θυροειδης δεν ειναι για παιχνιδια , θα σου προτεινα να σηκωνες λιγακι τις θερμιδες σου , απ ολα τα μακροσυστατικα αλλα κυριως απο τον υδατανθρακα , αν τυχον υπαρχει υποψια για οτιδηποτε σχετικο και μετα να ξανακανεις εξετασεις

  14. #14

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Ankat επειδη ορισμενοι ενδοκρινολογοι συνταγογραφουν πολυ ευκολα και αβιαστα , και επειδη ως γνωστον ο θυροειδης δεν ειναι για παιχνιδια , θα σου προτεινα να σηκωνες λιγακι τις θερμιδες σου , απ ολα τα μακροσυστατικα αλλα κυριως απο τον υδατανθρακα , αν τυχον υπαρχει υποψια για οτιδηποτε σχετικο και μετα να ξανακανεις εξετασεις

  15. #15
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Ankat επειδη ορισμενοι ενδοκρινολογοι συνταγογραφουν πολυ ευκολα και αβιαστα , και επειδη ως γνωστον ο θυροειδης δεν ειναι για παιχνιδια , θα σου προτεινα να σηκωνες λιγακι τις θερμιδες σου , απ ολα τα μακροσυστατικα αλλα κυριως απο τον υδατανθρακα , αν τυχον υπαρχει υποψια για οτιδηποτε σχετικο και μετα να ξανακανεις εξετασεις
    </blockquote id=quote>
    +1 ετσι συμφωνω
    First we take Manhattan then we take Berlin

  16. #16
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Ankat επειδη ορισμενοι ενδοκρινολογοι συνταγογραφουν πολυ ευκολα και αβιαστα , και επειδη ως γνωστον ο θυροειδης δεν ειναι για παιχνιδια , θα σου προτεινα να σηκωνες λιγακι τις θερμιδες σου , απ ολα τα μακροσυστατικα αλλα κυριως απο τον υδατανθρακα , αν τυχον υπαρχει υποψια για οτιδηποτε σχετικο και μετα να ξανακανεις εξετασεις
    </blockquote id=quote>
    +1 ετσι συμφωνω
    First we take Manhattan then we take Berlin

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Παιδια τι να σας πω...Ας περιμενω πρωτα να δω και τις σημερινες εξετασεις.
    Παντως το ιδανικο σεναριο θα ητανε να ειναι ολα καλα με το θυροειδη μου και η αυξητικη ανεβασμενη.Αυτο θα σημαινε οτι η τιμη 0,1 ng/ml ητανε απλα η αποτυπωση μιας &lt;&lt;κακιας αναβολικα στιγμης&gt;&gt;.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Παιδια τι να σας πω...Ας περιμενω πρωτα να δω και τις σημερινες εξετασεις.
    Παντως το ιδανικο σεναριο θα ητανε να ειναι ολα καλα με το θυροειδη μου και η αυξητικη ανεβασμενη.Αυτο θα σημαινε οτι η τιμη 0,1 ng/ml ητανε απλα η αποτυπωση μιας &lt;&lt;κακιας αναβολικα στιγμης&gt;&gt;.

  19. #19

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ankat

    Παιδια τι να σας πω...Ας περιμενω πρωτα να δω και τις σημερινες εξετασεις.
    Παντως το ιδανικο σεναριο θα ητανε να ειναι ολα καλα με το θυροειδη μου και η αυξητικη ανεβασμενη.Αυτο θα σημαινε οτι η τιμη 0,1 ng/ml ητανε απλα η αποτυπωση μιας &lt;&lt;κακιας αναβολικα στιγμης&gt;&gt;.
    </blockquote id=quote>

    δεν εχει νοημα να ανησυχεις για την αυξητικη γιατι εχει τρομερες αυξομειωσεις μεσα στη μερα.

    Καλυτερα δες ελευθερη τεστο και κορτιζολη μετα απο μερα ξεκουρασης

  20. #20

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ankat

    Παιδια τι να σας πω...Ας περιμενω πρωτα να δω και τις σημερινες εξετασεις.
    Παντως το ιδανικο σεναριο θα ητανε να ειναι ολα καλα με το θυροειδη μου και η αυξητικη ανεβασμενη.Αυτο θα σημαινε οτι η τιμη 0,1 ng/ml ητανε απλα η αποτυπωση μιας &lt;&lt;κακιας αναβολικα στιγμης&gt;&gt;.
    </blockquote id=quote>

    δεν εχει νοημα να ανησυχεις για την αυξητικη γιατι εχει τρομερες αυξομειωσεις μεσα στη μερα.

    Καλυτερα δες ελευθερη τεστο και κορτιζολη μετα απο μερα ξεκουρασης

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Andrikos η τεστοστερονη μετα απο μερα ξεκουρασης πρεπει να ειναι ανεβασμενη η οχι?

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Andrikos η τεστοστερονη μετα απο μερα ξεκουρασης πρεπει να ειναι ανεβασμενη η οχι?

  23. #23

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    λογικα 8α ναι σε 'πορεια ανοδου' :D

    δλδ μετα απο βαρια προπονηση πεφτει και σιγα σιγα επανερχεται

    ξεχασα να σε ευχαριστησω για τις οδηγιες περι σοδας , θα μ ενδιεφερε ιδιαιτερα αν ανοιγες ενα τοπικ με τις εμπειριες σου αναλυτικοτερα αλλα και ετσι μια χαρα[:-thumbu]

  24. #24

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    λογικα 8α ναι σε 'πορεια ανοδου' :D

    δλδ μετα απο βαρια προπονηση πεφτει και σιγα σιγα επανερχεται

    ξεχασα να σε ευχαριστησω για τις οδηγιες περι σοδας , θα μ ενδιεφερε ιδιαιτερα αν ανοιγες ενα τοπικ με τις εμπειριες σου αναλυτικοτερα αλλα και ετσι μια χαρα[:-thumbu]

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Οι εξετασεις μου εγιναν την επομενη το πρωι της πιο δυσκολα προπονητικα μερας,(το πρωι βαρη-το απογευμα γαλακτικη προπονηση 4χ3 150 με 30 δευτ.διαλλειμμα και 4 λεπτα στα σετ)οποτε δεν αποκλειεται να επαιξε ρολο.
    Ευχαριστω και εγω για τη συμμετοχη σου στους προβληματισμους μου και επιφυλασσομαι να ανοιξω στο μελλον νημα με τις στιβικες μου εμπειριες.

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Οι εξετασεις μου εγιναν την επομενη το πρωι της πιο δυσκολα προπονητικα μερας,(το πρωι βαρη-το απογευμα γαλακτικη προπονηση 4χ3 150 με 30 δευτ.διαλλειμμα και 4 λεπτα στα σετ)οποτε δεν αποκλειεται να επαιξε ρολο.
    Ευχαριστω και εγω για τη συμμετοχη σου στους προβληματισμους μου και επιφυλασσομαι να ανοιξω στο μελλον νημα με τις στιβικες μου εμπειριες.

  27. #27

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ankat

    Οι εξετασεις μου εγιναν την επομενη το πρωι της πιο δυσκολα προπονητικα μερας,(το πρωι βαρη-το απογευμα γαλακτικη προπονηση 4χ3 150 με 30 δευτ.διαλλειμμα και 4 λεπτα στα σετ)οποτε δεν αποκλειεται να επαιξε ρολο.

    </blockquote id=quote>

    :Dτα πιο σημαντικα δεν μας λες!

    Φυσικα και επαιξε ρολο! Για καλυτερα συμπερασματα δες τα ξανα μετα απο 1-2 μερες αναπαυσης η χαμηλης εντασης , και αφησε να περασει καμια βδομαδα

  28. #28

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ankat

    Οι εξετασεις μου εγιναν την επομενη το πρωι της πιο δυσκολα προπονητικα μερας,(το πρωι βαρη-το απογευμα γαλακτικη προπονηση 4χ3 150 με 30 δευτ.διαλλειμμα και 4 λεπτα στα σετ)οποτε δεν αποκλειεται να επαιξε ρολο.

    </blockquote id=quote>

    :Dτα πιο σημαντικα δεν μας λες!

    Φυσικα και επαιξε ρολο! Για καλυτερα συμπερασματα δες τα ξανα μετα απο 1-2 μερες αναπαυσης η χαμηλης εντασης , και αφησε να περασει καμια βδομαδα

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Εχεις πολυ δικιο:D
    Θα την επαναλαβω την αλλη εβδομαδα που εχω χαλαρωμα.
    Τα καλα νεα ειναι οτι οι εξετασεις του θυροειδους ειναι μια χαρα.

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-08
    Location
    Heraclion, Crete, Greece.
    Posts
    13

    Default

    Μολις πηρα στα χερια μου τα αποτελεσματα της νεας εξετασης.Η αυξητικη εκτοθευξηκε απο το 0,1 στο 0,9!
    Και να σκεφτει κανεις οτι στη δευτερη εξεταση ειχα κοιμηθει 4 ωρες ενω στην πρωτη 8-9!
    Παραμονη της πρωτης, πολυ σκληρη προπονηση ,ενω παραμονη της δευτερης μετριας εντασης.
    Θα την επαναλαβω και σε μερα πληρης ξεκουρασης και θα επανελθω με τα αποτελεσματα.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •