Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Ταϊλανδεζικη παραλαγη στο ρυζι κοτοπουλο...!!!

    Γεια κ χαρα σε ολους...!!!
    Μου αρεσει τον τελευταιο καιρο να ασχολουμαι στο φορουμ με πιο "αναλαφρα" τοπικ απο παλαιοτερα κ αυτο λογω του λιγου χρονου που εχω.
    Ετσι λοιπον αποφασησα να το ριξω στις συνταγες:D
    κ ειδικα στις Ταϊλανδεζικες μιας κ καθημερινα τις απολαμβανω απο την γυναικα μου.

    Σημερα εχω να σας προτεϊνω μια πολυ ομορφη Ταϊλανδεζικη παραλαγη του καθημερινου μας γευματος Ρυζι-κοτοπουλο.
    Για οσους εχουν βαρεθει να τρωνε συνεχως αυτο το πολυτιμο γευμα θα ειναι ισως μια λυση να συνεχισουν για αρκετο καιρο να το απολαμβανουν...
    το φαγητο αυτο λεγεται τζοουκ κ ειναι κεφτεδακια απο κοτοπουλο με το αρωματικο Ταϊανδεζικο ρυζι "χομ μαλι" η αλλιως jasmin rice.Το λενε ετσι διοτι το βαζουν κ ζυμωνεται με γιασεμι κ αποκτα φοβερο αρωμα το οποιο το κανει πολυ καλυτερο κ ευγευστο απο το ινδικο μπασματι(καλα τωρα γουστα ειναι αυτα...)

    ξεκιναμε λοιπον.

    Παιρνουμε 180γρ κιμα απο κοτοπουλο,κ τα ανακατευουμε με 2 μικρα πρασινα φρεσκα κ ψιλοκομμενα τσιλι(για οσους δεν μπορουν τα καυτερα τοτε να μην βαλουν τσιλι),μετα προσθετουμε μια κουταλια του γλυκου σογια σως.Δεν βαζουμε ουτε φρυγανιες ουτε αυγα ουτε τιποτα απο αυτα που βαζουμε στα συνηθισμενα μπιφτεκια.

    Αφου λοιπον πλασουμε λιγο το μιγμα,το κανουμε μικρα μικρα κεφτεδακια τα οποια τα πεταμε μεσα σε μια κατσαρολα με βραστο νερο.μετα απο 10 λεπτα η πρωτεινη μας ειναι ετοιμη.

    Τωρα παμε στον υδατανθρακα μας.....
    Παιρνουμε μια κουπα Ταϊλανδεζικο αρωματικο ρυζι (jasmin rice.το εχει κ στον βασιλοπουλο)την βαζουμε στην μουλινετα κ την αλεθουμε μεχρι να γινει ψιλα ψιλα κομματακια.

    Μετα το τοποθετουμε στην κατσαρολα κ συγκεκριμενα ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΒΡΑΣΑΜΕ(προσοχη ομως η αναλογια νερο με ρυζι να ειναι ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΟΥΠΑ ΡΥΖΙ,ΒΑΖΟΥΜΕ 2 ΚΟΥΠΕΣ ΝΕΡΟ).

    Του προσθετουμε λιγο αλατι κ οσοι θελουν λιγο σκονη knor απο λαχανικα.
    Το μυστικο εδω ειανι να ανακατευουμε συνεχεια το ρυζι προς μια κατευθυνση για να μην κολλησει.Αυτο για 10 λεπτα περιπου κ το γευμα μας ειναι ετοιμο.

    Προσθετουμε σε ενα πιατο τα κεφτεδακια με το ρυζι κ αν θελουμε κ ειμαστε μερακληδες...:D βαζουμε στο πιατο λιγο τσιλι(αποξηραμενο.εδω στην ελλαδα το αποξηραμενο τσιλι το ονομαζουν μπούκοβο)κ λιγο μαϊντανο.

    Εχει την μορφη λαπα ,μιας κ το ρυζι οταν θα βρασει γινεται σαν ποριτζ απο ρυζι....
    Ειναι υποροχο σε γευση κ αρκετα θρεπτικο με τις γνωστες θερμιδες...



    καλη μας ορεξη...!!!Attached Image:


  2. #2
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Μπραβο!!! [:-chef][:-chef] Αυτα ειναι!! Ετσι ρε παιδια λιγο καμια παραλλαγη να αλλαζουμε λιγακι τις γευσεις, μιας και οι τροφες μας ειναι μονοδρομος οποτε να εχουμε καποιες λυσεις.Ελπιζω οσοι εχουν τις γνωσεις και το μερακι του bigsteve να μας δωσουν και αυτοι καμια συνταγουλα...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ενδιαφέρον!
    Μπράβο Σταυρο[:-bouncy]

  4. #4
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    Γεια κ χαρα σε ολους...!!!
    Μου αρεσει τον τελευταιο καιρο να ασχολουμαι στο φορουμ με πιο "αναλαφρα" τοπικ απο παλαιοτερα κ αυτο λογω του λιγου χρονου που εχω.
    Ετσι λοιπον αποφασησα να το ριξω στις συνταγες:D
    κ ειδικα στις Ταϊλανδεζικες μιας κ καθημερινα τις απολαμβανω απο την γυναικα μου.

    Σημερα εχω να σας προτεϊνω μια πολυ ομορφη Ταϊλανδεζικη παραλαγη του καθημερινου μας γευματος Ρυζι-κοτοπουλο.
    Για οσους εχουν βαρεθει να τρωνε συνεχως αυτο το πολυτιμο γευμα θα ειναι ισως μια λυση να συνεχισουν για αρκετο καιρο να το απολαμβανουν...
    το φαγητο αυτο λεγεται τζοουκ κ ειναι κεφτεδακια απο κοτοπουλο με το αρωματικο Ταϊανδεζικο ρυζι "χομ μαλι" η αλλιως jasmin rice.Το λενε ετσι διοτι το βαζουν κ ζυμωνεται με γιασεμι κ αποκτα φοβερο αρωμα το οποιο το κανει πολυ καλυτερο κ ευγευστο απο το ινδικο μπασματι(καλα τωρα γουστα ειναι αυτα...)

    ξεκιναμε λοιπον.

    Παιρνουμε 180γρ κιμα απο κοτοπουλο,κ τα ανακατευουμε με 2 μικρα πρασινα φρεσκα κ ψιλοκομμενα τσιλι(για οσους δεν μπορουν τα καυτερα τοτε να μην βαλουν τσιλι),μετα προσθετουμε μια κουταλια του γλυκου σογια σως.Δεν βαζουμε ουτε φρυγανιες ουτε αυγα ουτε τιποτα απο αυτα που βαζουμε στα συνηθισμενα μπιφτεκια.

    Αφου λοιπον πλασουμε λιγο το μιγμα,το κανουμε μικρα μικρα κεφτεδακια τα οποια τα πεταμε μεσα σε μια κατσαρολα με βραστο νερο.μετα απο 10 λεπτα η πρωτεινη μας ειναι ετοιμη.

    Τωρα παμε στον υδατανθρακα μας.....
    Παιρνουμε μια κουπα Ταϊλανδεζικο αρωματικο ρυζι (jasmin rice.το εχει κ στον βασιλοπουλο)την βαζουμε στην μουλινετα κ την αλεθουμε μεχρι να γινει ψιλα ψιλα κομματακια.

    Μετα το τοποθετουμε στην κατσαρολα κ συγκεκριμενα ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΒΡΑΣΑΜΕ(προσοχη ομως η αναλογια νερο με ρυζι να ειναι ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΟΥΠΑ ΡΥΖΙ,ΒΑΖΟΥΜΕ 2 ΚΟΥΠΕΣ ΝΕΡΟ).

    Του προσθετουμε λιγο αλατι κ οσοι θελουν λιγο σκονη knor απο λαχανικα.
    Το μυστικο εδω ειανι να ανακατευουμε συνεχεια το ρυζι προς μια κατευθυνση για να μην κολλησει.Αυτο για 10 λεπτα περιπου κ το γευμα μας ειναι ετοιμο.

    Προσθετουμε σε ενα πιατο τα κεφτεδακια με το ρυζι κ αν θελουμε κ ειμαστε μερακληδες...:D βαζουμε στο πιατο λιγο τσιλι(αποξηραμενο.εδω στην ελλαδα το αποξηραμενο τσιλι το ονομαζουν μπούκοβο)κ λιγο μαϊντανο.

    Εχει την μορφη λαπα ,μιας κ το ρυζι οταν θα βρασει γινεται σαν ποριτζ απο ρυζι....
    Ειναι υποροχο σε γευση κ αρκετα θρεπτικο με τις γνωστες θερμιδες...



    καλη μας ορεξη...!!!Attached Image:


    </blockquote id=quote>

    Φανταζομαι θα ειναι νοστιμο,αλλα παλευουμε που παλευουμε να φαμε τη βρωμη σαν χυλο,θα τρωμε και το ρυζι ετσι?[:-sick][:-yuck][:-yuck]:D

  5. #5
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Kαλό ακούγεται Στάυρο.

    Damian αν δεν θες μην το αλέσεις το ρύζι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Υποθέτω ότι δένει καλύτερα έτσι με τα υπόλοιπα υλικά.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Ευχαριστουμε Σταυρο !

    Εγω στην φωτογραφια μολις το ειδα νομιζα οτι ηταν πουρες :D

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    Και ωραία παρουσίαση πιατου [:-thumbu]

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Και πάνω που χρειάζομαι δίαιτα, βλέπω κάτι τέτοια και ρίχνομαι το φαγητό!!!

    Έχω βρει και στα Χανιά σπύπερ μάρκετ με τέτοια Ασιατικά προϊόντα και θα φτιάξω οπωσδήποτε κάτι!

    Μπράβο θείο!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Ετσι τετοιες συνταγες να μας δειχνεις και μου φαινεται πως θα σε ξανατραβαω παλι να παρουμε και αλλο τσουβαλι με ρυζι:D:D

  10. #10
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    Και πάνω που χρειάζομαι δίαιτα, βλέπω κάτι τέτοια και ρίχνομαι το φαγητό!!!

    Έχω βρει και στα Χανιά σπύπερ μάρκετ με τέτοια Ασιατικά προϊόντα και θα φτιάξω οπωσδήποτε κάτι!

    Μπράβο θείο!
    </blockquote id=quote>Τι... διαιτα τι θα πει αυτο; ευτυχως που δεν εχω αγωνες φετος

  11. #11
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Aπο οτι θυμαμαι απο την σουπα...θα ειναι και αυτο....ΤΕΛΕΙΟ!!!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    Ετσι τετοιες συνταγες να μας δειχνεις και μου φαινεται πως θα σε ξανατραβαω παλι να παρουμε και αλλο τσουβαλι με ρυζι:D:D
    </blockquote id=quote>

    εγω ακομα περιμενω να μου στειλουν .... και εσυ θες 2ο τσουβαλι ρυζι????:D:D:D
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    νικο θα στην στειλω την ριζιέρα σου..την εχω αγορασει εδω κ καιρο το θεμα ειναι να βρω χρονο να στην στειλω...
    αντε παραπονιαρη....

  14. #14
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Ενδιαφέρον!
    Μπράβο Σταυρο[:-bouncy]
    </blockquote id=quote>
    ευχαριστω Ειρηνη!!!
    οταν χειμωνιασει για τα καλα θα ειναι πολυ πιο ωραιο..
    αν το δοκιμασεις περιμενω την γνωμη σου.ισως στην οψη να μην ειναι τοσο καλο αλλα στην γευση δεν παιζεται....

  15. #15
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sersemis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    Ετσι τετοιες συνταγες να μας δειχνεις και μου φαινεται πως θα σε ξανατραβαω παλι να παρουμε και αλλο τσουβαλι με ρυζι:D:D
    </blockquote id=quote>

    εγω ακομα περιμενω να μου στειλουν .... και εσυ θες 2ο τσουβαλι ρυζι????:D:D:D
    </blockquote id=quote>Μην τον πιστευεις για την παρτη του το κρατησε:D:D

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    αφου εχω δικη μου ρεεεε κ μαλιστα sharp ....[:-angel]
    #3585;#3656;#3627;#3619;#3607;#3627;#3607; #3585;#3634;#3585; #3592;#3607;#3585;-#3607;#3652; #3618;#3652;#3617;#3585;

  17. #17
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μπορουμε αν θελουμε να αγορασουμε λιγο τζιντζερ,
    να το ξεφλουδισουμε κ να το προσθεσουμε τριμμενο σε ψηλα κομματακια!!!
    δινει γευση κ ειναι πολυ ευεργετικο οπως ολοι γνωριζουμε!!!

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    Ο Σταυρος εχει εθιστη στα πικαντικα αφου το μονο που ζητουσε συνεχια οπου τρωγαμε ηταν chili.

  19. #19
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ναι Αλεξη για την θερμοκινηση το κανω....:D:D:D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •