Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-11-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    7

    Default Τενοντίτιδες - Η Ιστορία Μου

    Καλησπερα παιδια! Μιχαλης ειναι το ονομα μου. Ειμαι νεο μελος αλα δυστηχος δν ειμαι πια bb διοτι τραυματιστικα.εκανα 3 χρονια bodybuilding απο τα 16 μεχρι τα 19 μου.ειχα φτασει στο οριο μου μπορο να πο.ειμαι 1.65 και εφτασα 65 κιλα αρκετα κα8αρα(λιπομετρηση δν ειχα κανει.)(δυστυχος ειχα χρονια τενοντοπα8εια και ουτε καν που το ειχα παρει χαμπαρι...)ετσι πιεστηκα για να αυξη8ο και αλλο(δν επερνα αναβολες).το αποτελεσμα για να μην τα πολιλεο ηταν συνδρομο καρπιαιου σωληνα και στα 2 χερια επικονδυλιτιδα και στα 2 χερια και τενοντιτιδα στον αριστερο ομο(περιαρ8ριτιδα).ο ομος περασε σχεδον.μετα απο σχεδον 3 μηνης περιοδου κατα8λιψης παραδεχτικα οτι τα παραταο τελειος(ακομα και το κολυμπι που εκανα)τελικα εχασα οτι ειχα χτισει τοσα χρονια με τοσο κοπο και τοσο χρημα ΜΕΣΑ ΣΕ 9 ΜΗΝΕς.τορα ειμαι στον 9ο μηνα και φαινομαι σαν απλο παιδι(ΕΧΟ ΔΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΒΕΛΤΙΟΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΜΕ 1KG).ακομα δεν αντεχο να με βλεπο ετσι στον κα8ρεφτη...αποτι ειπε ο γιατρος απο το ηλεκτρομυογραφημα το αριστερο χερι εχει χοντρη ζημια(καπια περιοδο δεν μπορουσα να κρατησο ουτε 1 αναπτηρα...και το βραδυ με ξυπναγε απτα ''τσιμπιματα'').΄ΠΑΙΔΙΑ ΚΑ8Ε 2 ΜΗΝΕς ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΟΡ8ΟΠΕΔΙΚΟ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΤΟ ΒΒ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΜΕ ΣΑΚΑΤΕΜΟΥς ΓΙΑ 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΟΗ.ακομα και αν αυξανεται τη μυικη μαζα οι τενοντες αυξανονται ελαχιστα και πολυ αργα και στο τελος δεν 8α αντεχουν τα κιλα οπος οι μυς και 8α φ8ειρονται!!!παιδια δυστυχος εγο εχο παραδεχ8ει οτι εγινα σακατης και ακομα και να γινο καλα με την παραμικρη πιεση 8α εχο παλι τα ιδια.το κουσουρι 8α μεινει.και ειδικα αν παο για ενχειρησεις.ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟς ΞΕΡΕΙ ΕΑΝ 8Α ΜΕ ΒΟΗ8ΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΑΒΟΛΙΚΟ(ΙΣΟΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗ) ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ.ΒΟΗ8ΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!8Α ΠΑΡΟ ΟΤΙ ΑΝΑΒΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟ ΚΑΛΑ!ΕΣΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΣΤΡΙΒΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΗ ΣΤΟ ΑΜΑΞΗ ΧΟΡΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ!ΝΑ ΚΑΝΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΛΑ 8ΕΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ...

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-11-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    7

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kage690

    καλησπερα παιδια!μιχαλης ειναι το ονομα μου.ειμαι νεο μελος αλα δυστηχος δν ειμαι πια bb διοτι τραυματιστικα.εκανα 3 χρονια bodybuilding απο τα 16 μεχρι τα 19 μου.ειχα φτασει στο οριο μου μπορο να πο.ειμαι 1.65 και εφτασα 65 κιλα αρκετα κα8αρα(λιπομετρηση δν ειχα κανει.)(δυστυχος ειχα χρονια τενοντοπα8εια και ουτε καν που το ειχα παρει χαμπαρι...)ετσι πιεστηκα για να αυξη8ο και αλλο(δν επερνα αναβολες).το αποτελεσμα για να μην τα πολιλεο ηταν συνδρομο καρπιαιου σωληνα και στα 2 χερια επικονδυλιτιδα και στα 2 χερια και τενοντιτιδα στον αριστερο ομο(περιαρ8ριτιδα).ο ομος περασε σχεδον.μετα απο σχεδον 3 μηνης περιοδου κατα8λιψης παραδεχτικα οτι τα παραταο τελειος(ακομα και το κολυμπι που εκανα)τελικα εχασα οτι ειχα χτισει τοσα χρονια με τοσο κοπο και τοσο χρημα ΜΕΣΑ ΣΕ 9 ΜΗΝΕς.τορα ειμαι στον 9ο μηνα και φαινομαι σαν απλο παιδι(ΕΧΟ ΔΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΒΕΛΤΙΟΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΜΕ 1KG).ακομα δεν αντεχο να με βλεπο ετσι στον κα8ρεφτη...αποτι ειπε ο γιατρος απο το ηλεκτρομυογραφημα το αριστερο χερι εχει χοντρη ζημια(καπια περιοδο δεν μπορουσα να κρατησο ουτε 1 αναπτηρα...και το βραδυ με ξυπναγε απτα ''τσιμπιματα'').΄ΠΑΙΔΙΑ ΚΑ8Ε 2 ΜΗΝΕς ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΟΡ8ΟΠΕΔΙΚΟ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ.ΤΟ ΒΒ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΜΕ ΣΑΚΑΤΕΜΟΥς ΓΙΑ 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΟΗ.ακομα και αν αυξανεται τη μυικη μαζα οι τενοντες αυξανονται ελαχιστα και πολυ αργα και στο τελος δεν 8α αντεχουν τα κιλα οπος οι μυς και 8α φ8ειρονται!!!παιδια δυστυχος εγο εχο παραδεχ8ει οτι εγινα σακατης και ακομα και να γινο καλα με την παραμικρη πιεση 8α εχο παλι τα ιδια.το κουσουρι 8α μεινει.και ειδικα αν παο για ενχειρησεις.ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟς ΞΕΡΕΙ ΕΑΝ 8Α ΜΕ ΒΟΗ8ΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΑΒΟΛΙΚΟ(ΙΣΟΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗ) ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ.ΒΟΗ8ΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!8Α ΠΑΡΟ ΟΤΙ ΑΝΑΒΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟ ΚΑΛΑ!ΕΣΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΣΤΡΙΒΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΗ ΣΤΟ ΑΜΑΞΗ ΧΟΡΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ!ΝΑ ΚΑΝΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΛΑ 8ΕΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΖΗΤΟ ΠΡΟΣΦΟΡΑ Κ ΖΗΤΗΣΗ ΠΟς ΟΡΙΖΟΥΝ Κ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕς ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΝΟ ΓΝΟΜΗ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ.ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΓΟΡΑ Η ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΣΕ 3ΟΥΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΝΑΒΟΛΙΚΟΝ.ΒΡΙΣΚΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟς ΟΛΟΙ.
    </blockquote id=quote>

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Φίλε μου, μείνε ψύχραιμος, δεν είναι το τέλος του κόσμου, αρκετοί άνθρωποι έχουν καρπιαίο σωλήνα και τα άλλα που περιγράφεις. Όλα όσα γράφεις θεραπεύονται, είτε με φάρμακα/διατροφή, είτε με επέμβαση εάν δεν γίνεται αλλιώς.

    Δεν είμαστε γιατροί, οπότε μιλάω από προσωπική εμπειρία (είχα και έχω σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα στο ένα μου χέρι, σε μικρότερο βαθμό βέβαια από εσένα), αυτό που με βοήθησε είναι η ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, νάρθηκας, αντιφλεγμονώδη και βιταμίνες. Και υπομονή.

    Αυτό με την "αναβόλα" που λες δεν το καταλαβαίνω, τι σχέση έχει ο καρπιαίος σωλήνας με τα αναβολικά και γιατί πιστεύεις ότι άμα πάρεις κάτι τέτοιο (είδα και την έμμεση παραγγελία σου "ίσως αυξητική") θα βελτιώσει την κατάστασή σου; Ο γιατρός σου τι σου έχει πει ότι πρέπει να κάνεις;

    Και btw, πόσο χρονών είσαι;

  4. #4
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    φιλε καλως ηρθες στο φορουμ θα βρεις αρκετα αρθα περι τραυματισμων κ.τ.λ.
    χρησιμοποιησε το search,
    και δεν γινεται να φτιαξεις με αναβολικα ελεος πια τι ειναι αυτα που λες?
    οσο για τα ΑΑΣ απογορευονται εδω υπαρχει ειδικη ενοτητα,και κανενας δεν πουλαει εδω μεσα ουτε παραπεμπει σε αγορα και χρηση
    ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
    First we take Manhattan then we take Berlin

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες Μιχάλη στο φόρουμ.
    Πολύ δυσάρεστα αυτά που αναφέρεις, εύχομαι όλα να έχουν αίσια κατάληξη.
    Το bodybuilding σίγουρα δεν είναι κάτι αστείο όπως αναφέρεις, γι αυτό άλλωστε είμαστε εδώ για να κάνουμε όσο γίνεται σωστότερες και ασφαλέστερες προπονήσεις.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-11-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    7

    Default

    τωρα ειμαι 20 χρονον και κυριος εχω ταραχτει επειδη εγινα χειροτερα αποτι να μην ειχα κανει ΒΒ ποτε μου..μακαρι ο καρπιαιος σωληνας να περασει.να σε ρωτησο ο καρπιαιος σοληνας 8α αφησει χουσουρι?αν παω για επεμβαση?προς το παρον επαιρνα κατα διαστηματα κατι biofenak αντιφλεγμονοδη αλλα μετα τα σταματησα γιατι τα πηρα 4 φορες κατα διαστηματα 2 μηνων και ο γιατρος ειπε οτι 8α πειραχτει ο οργανισμος αμα τα περνο συνεχεια.για κορτιζονη μου λεει δεν πρεπει να κανο γιατι μποριε να εχουμε ρηξη-ατροφια.εσενα πος σου περασε ο καρπιαιος σε ποσο καιρο?ειχες και επικονδυλιτιδα?ευχαριστο για το ενδιαφερον

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-11-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    7

    Default

    α ξεχασα ειχα βγει και αλους 6 μηνες εκτος bb λογο 8λασης τραπεζοειδους...ευτυχος περασε.αν και κατα 1 εκατοστο περιπου ο αριστερος ομοσ ινε πιο ψηλος απο τον αλο(δεν ειναι εμφανης η διαφορα ειναι ελαχιστη)

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-11-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    7

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kage690

    τωρα ειμαι 20 χρονον και κυριος εχω ταραχτει επειδη εγινα χειροτερα αποτι να μην ειχα κανει ΒΒ ποτε μου..μακαρι ο καρπιαιος σωληνας να περασει.να σε ρωτησο ο καρπιαιος σοληνας 8α αφησει χουσουρι?αν παω για επεμβαση?προς το παρον επαιρνα κατα διαστηματα κατι biofenak αντιφλεγμονοδη αλλα μετα τα σταματησα γιατι τα πηρα 4 φορες κατα διαστηματα 2 μηνων και ο γιατρος ειπε οτι 8α πειραχτει ο οργανισμος αμα τα περνο συνεχεια.για κορτιζονη μου λεει δεν πρεπει να κανο γιατι μποριε να εχουμε ρηξη-ατροφια.εσενα πος σου περασε ο καρπιαιος σε ποσο καιρο?ειχες και επικονδυλιτιδα?ευχαριστο για το ενδιαφερον.(για την αυξητικη μου εχει πει ενας γνωστος που παιρνει και του περνανε οι τενοντιτιδες και μου προτεινε να παρο.βεβαια ο καρπιαιος μποριε να επειδηνο8ει με μεγαλη δοση ειπε αν μεγαλοσουν οι τενοντες.γενικος απλος 8α κλεισουν ειπε οι πληγες(αιτιο) αλα οχι η φλεγμονη(αποτελεσμα)ετσι ειπε οτι 8α υποχορησει πιο γρηγορα και η φλεγμονη και 8α εχο πιο ισχυρους τενοντες.επιπλεον αποτι ξερο κα8αρη αυξητικη δεν 8α εχει επιπλοκες αρκετες (ατροφια ορχεον)αφου δεν ειναι ανδρογονο)
    </blockquote id=quote>

  9. #9
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Καταρχην περαστικα,πως εφτασες στα ορια σου μεσα σε τρια χρονια?
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    καλωσορισες φιλε καταρχην!
    χαλαρωσε και μην κανεις καμια σπασμωδικη κινηση πανω στην απογνωση σου!
    για να εχεις τοσα μυοσκελετικους τραυματισμους,προφανως κατι απο τα παρακατω συνεβη ή συνδυαστικα ή και ολα μαζι,δηλαδη:
    1.δεν εκανες καλο ζεσταμα
    2.δεν ειχες καθολου σωστη τεχνικη και "χτυπιοσουν" ανελεητα
    3.πιεζες πολυ το μυοσκελετικο σου να ανεβει κιλα και το εφτασες στα ορια του με αποτελεσμα να "γονατισει"
    και επειδη σε κατανοω απο τα γραφομενα σου οτι εισαι πολυ πορωμενος με τη γυμναστικη και δεν κοιτας τι μπορει να παθεις αν δεν λαμβανεις μετρα προστασιας(τα ιδια εκανα και εγω παλιοτερα),σε νοιαζει μονο να τουμπανιασεις και να φαινεσαι γυμνασμενος(οπως και τους πιο πολλους).
    σημασια εχει να περασουν οι τραυματισμοι σου,οσο και να χρειαστει,ειτε παρει 3 μηνες ειτε παρει 2 χρονια για να τα ξεπερασεις.....αμα δε γινεις καλα δε θα μπορεσεις ποτε να ανακαμψεις!
    μην ξεχνας επισης οτι το σωμα μας εχει κυτταρικη μνημη,οποτε οταν ελθει η στιγμη να αρχισεις παλι τη γυμναστικη θα φτασεις το σημειο που ησουν,σχετικα γρηγορα.
    σχετικα με τα ΑΣ που ελεγες δε θα σε κανουν καλα,απλα θα περασουν παρωδικα οι τραυματισμοι(κατι σα να κουκουλωνουν το προβλημα) και οταν ζοριστεις λιγο παραπανω θασου βγουν παλι οι ιδιοι τραυματισμοι και μαλιστα ακομα χειροτεροι!
    ηρεμια λοιπον,ξεκουραση και ο,τι σου πουν οι γιατροι ακολουθησε το κατα γραμμα......περαστικα απο μενα!!
    ()

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-11-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    7

    Default

    ευχαριστο για τη συμβουλη φιλε spen.παντως το οτι χτυπιομουν ανελεητα ειναι δυστυχως αλη8εια...το ιδιο και για τα κιλα.τραβαγα το βαρος μου σε μονοζυγο οπισ8ολεμιες σαν μανιακος.μονο που το σκεφτομαι νομιζω αυτο μου εκανε τον καρπιαιο...ευχομαι να γλιτοσω τα χουσουρια γιατι σκοπευω να ξαναεπιστρεψω πιο εμπειρος.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-11-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    7

    Default

    ευχαριστο για τη συμβουλη φιλε spen.παντως το οτι χτυπιομουν ανελεητα ειναι δυστυχως αλη8εια...το ιδιο και για τα κιλα.τραβαγα το βαρος μου σε μονοζυγο οπισ8ολεμιες σαν μανιακος.μονο που το σκεφτομαι νομιζω αυτο μου εκανε τον καρπιαιο...ευχομαι να γλιτοσω τα χουσουρια γιατι σκοπευω να ξαναεπιστρεψω πιο εμπειρος.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-08
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Καλημερα Μιχαλη,λυπαμε πολυ που διαβασα τα
    προβληματα υγειας σου,και θα σε συμβουλευα
    να ηρεμησεις η υπερβολη σε οδηγησε στην
    ασθενεια και μαλιστα σε πολυ μικρη ηλικια,
    η υπερβολη σε οδηγη παλι σε λαθος δρομο
    ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙνα παρουν ανθρωποι
    που νοσουν και οιγιατροι αν νομιζουν κατα
    περιπτωση ΔΙΝΟΥΝοτι ειναι καταληλο,μου

    κανει εντυπωση οτι σταματησες την κολυμβηση
    που λειτουργη πολυ καλα σε οποιαδήποτε
    προβλημα και ειναι ανώδυνη για τον σωμα.
    Οσο για τον ορο ΣΑΚΑΤΗΣ καλο θα ειναι
    να μην τον αναφερεις γιατι τα προβληματα
    που εχεις ειναι ιάσιμα.Ηρεμησε και ζητα
    βοηθεια απο γιατρους που ειναι
    ειδικοι στης αποκαταστασεις.
    Φιληκες συμβουλες απο καποια που εχει
    περασει πολυ... χειροτερα.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-08
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Καλημερα Μιχαλη,λυπαμε πολυ που διαβασα τα
    προβληματα υγειας σου,και θα σε συμβουλευα
    να ηρεμησεις η υπερβολη σε οδηγησε στην
    ασθενεια και μαλιστα σε πολυ μικρη ηλικια,
    η υπερβολη σε οδηγη παλι σε λαθος δρομο
    ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙνα παρουν ανθρωποι
    που νοσουν και οιγιατροι αν νομιζουν κατα
    περιπτωση ΔΙΝΟΥΝοτι ειναι καταληλο,μου

    κανει εντυπωση οτι σταματησες την κολυμβηση
    που λειτουργη πολυ καλα σε οποιαδήποτε
    προβλημα και ειναι ανώδυνη για τον σωμα.
    Οσο για τον ορο ΣΑΚΑΤΗΣ καλο θα ειναι
    να μην τον αναφερεις γιατι τα προβληματα
    που εχεις ειναι ιάσιμα.Ηρεμησε και ζητα
    βοηθεια απο γιατρους που ειναι
    ειδικοι στης αποκαταστασεις.
    Φιληκες συμβουλες απο καποια που εχει
    περασει πολυ... χειροτερα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •