Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 100
  1. #31
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-11-08
    Location
    KALIVIA, Greece.
    Posts
    19

    Default

    Αυτό το θέμα σηκώνει πολύ ανάλυση,για μένα δεν υπάρχουν στεγανά πουθένα, ποιά είναι τα κριτήρια που καθορίζουν τι είναι ολυμπιακό άθλημα και τι όχι π.χ;, για μένα πολλά ολυμπιακά αθλήματα είναι απλώς έλεγχος δεξιοτήτων, ποιος είναι κομπλεξικός και ποιος όχι;Είναι κομπλεξικός ο bodybuilder που θέλει το καλύτερο για το σώμα του και δεν είναι κομπλεξικοί οι τριγύρω που αν έχεις κανά κιλό παραπάνω σε σνομπάρουν αν έχεις ένα καλογυμνασμένο σώμα πάλι κάτι έχουν να πούν. Έγω έχω ακούσει τα χίλια μίρια, ότι θα 'παραμορφωθεί' το σώμα μου(?) [εγώ γιατί το βλέπω πιο θυληκό από ποτέ?...], ότι ο αδερφός μου που όταν είχε 30 κιλά παραπάνω τον αντιμετώπιζαν σαν παρακατιανό, τώρα που έχει ένα σώμα που πολλοί θα θέλαν δεν τους χωράει το μυαλό ότι το απέκτησε με πολύ κόπο και απόλυτη πειθαρχία, αλλά ρωτάνε τι σκεύασμα πήρε κτλ,
    Για μένα είναι κάτι παραπάνω από άθλημα, είναι τρόπος ζωής και δε βλέπω το λόγο γιατί να κάτσω να διαφωνήσω με άσχετους και να κριθώ με δικά τους μέτρα και σταθμά, άλλωστε το σίγουρο είναι ένα: Αν θές να πετύχεις κάνε αυτό που θες εσύ, αν θέλεις να αποτύχεις προσπάθησε να κάνεις αυτό που θέλουν όλοι οι άλλοι.
    . .

  2. #32
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ELEFTERIA

    Αυτό το θέμα σηκώνει πολύ ανάλυση,για μένα δεν υπάρχουν στεγανά πουθένα, ποιά είναι τα κριτήρια που καθορίζουν τι είναι ολυμπιακό άθλημα και τι όχι π.χ;, για μένα πολλά ολυμπιακά αθλήματα είναι απλώς έλεγχος δεξιοτήτων, ποιος είναι κομπλεξικός και ποιος όχι;Είναι κομπλεξικός ο bodybuilder που θέλει το καλύτερο για το σώμα του και δεν είναι κομπλεξικοί οι τριγύρω που αν έχεις κανά κιλό παραπάνω σε σνομπάρουν αν έχεις ένα καλογυμνασμένο σώμα πάλι κάτι έχουν να πούν. Έγω έχω ακούσει τα χίλια μίρια, ότι θα 'παραμορφωθεί' το σώμα μου(?) [εγώ γιατί το βλέπω πιο θυληκό από ποτέ?...], ότι ο αδερφός μου που όταν είχε 30 κιλά παραπάνω τον αντιμετώπιζαν σαν παρακατιανό, τώρα που έχει ένα σώμα που πολλοί θα θέλαν δεν τους χωράει το μυαλό ότι το απέκτησε με πολύ κόπο και απόλυτη πειθαρχία, αλλά ρωτάνε τι σκεύασμα πήρε κτλ,
    Για μένα είναι κάτι παραπάνω από άθλημα, είναι τρόπος ζωής και δε βλέπω το λόγο γιατί να κάτσω να διαφωνήσω με άσχετους και να κριθώ με δικά τους μέτρα και σταθμά, άλλωστε το σίγουρο είναι ένα: Αν θές να πετύχεις κάνε αυτό που θες εσύ, αν θέλεις να αποτύχεις προσπάθησε να κάνεις αυτό που θέλουν όλοι οι άλλοι.

    </blockquote id=quote>
    +1[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  3. #33
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ELEFTERIA

    Αυτό το θέμα σηκώνει πολύ ανάλυση,για μένα δεν υπάρχουν στεγανά πουθένα, ποιά είναι τα κριτήρια που καθορίζουν τι είναι ολυμπιακό άθλημα και τι όχι π.χ;, για μένα πολλά ολυμπιακά αθλήματα είναι απλώς έλεγχος δεξιοτήτων, ποιος είναι κομπλεξικός και ποιος όχι;Είναι κομπλεξικός ο bodybuilder που θέλει το καλύτερο για το σώμα του και δεν είναι κομπλεξικοί οι τριγύρω που αν έχεις κανά κιλό παραπάνω σε σνομπάρουν αν έχεις ένα καλογυμνασμένο σώμα πάλι κάτι έχουν να πούν. Έγω έχω ακούσει τα χίλια μίρια, ότι θα 'παραμορφωθεί' το σώμα μου(?) [εγώ γιατί το βλέπω πιο θυληκό από ποτέ?...], ότι ο αδερφός μου που όταν είχε 30 κιλά παραπάνω τον αντιμετώπιζαν σαν παρακατιανό, τώρα που έχει ένα σώμα που πολλοί θα θέλαν δεν τους χωράει το μυαλό ότι το απέκτησε με πολύ κόπο και απόλυτη πειθαρχία, αλλά ρωτάνε τι σκεύασμα πήρε κτλ,
    Για μένα είναι κάτι παραπάνω από άθλημα, είναι τρόπος ζωής και δε βλέπω το λόγο γιατί να κάτσω να διαφωνήσω με άσχετους και να κριθώ με δικά τους μέτρα και σταθμά, άλλωστε το σίγουρο είναι ένα: Αν θές να πετύχεις κάνε αυτό που θες εσύ, αν θέλεις να αποτύχεις προσπάθησε να κάνεις αυτό που θέλουν όλοι οι άλλοι.

    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  4. #34
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    Όλοι εδώ στο φόρουμ γουστάρουμε αυτό που κάνουμε, και θα το γουστάρουμε ό,τι κι αν λένε οι άλλοι.
    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    ...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.</blockquote id=quote>Συμφωνώ απόλυτα με τον JasonBlack.



    </blockquote id=quote>

    Και εγώ συμφωνώ, ειδικά όπως έχει καταντήσει το bodybuilding στις μέρες μας. Και από πλευράς τρόπου προπόνησης και από πλευράς διάφορων άλλων που όλλοι ξέρουμε. Ειδικά των επαγγελματιών.
    Συγκρίνεται προπόνηση (πχ σκουωτ) ενός σπρίντερ και ενός επαγγελματία bodybuilder. Η μερα με τη νύχτα.
    Το powerlifting βεβαιως είναι.

  5. #35
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

    Ο αθλητισμός είναι η συστηματική σωματική καλλιέργεια και δράση με συγκεκριμένο τρόπο, ειδική μεθοδολογία και παιδαγωγική με σκοπό την ύψιστη σωματική απόδοση, ως επίδοση σε αθλητικούς αγώνες, στο αθλητικό και κοινωνικό γίγνεσθαι [1] . Παράλληλα ο αθλητισμός είναι ένας κοινωνικός θεσμός ο οποίος αντικατοπτρίζει τη δεδομένη κοινωνία και τον πολιτισμό της. Για παράδειγμα στην αρχαία Ελλάδα, ο αθλητισμός στην Αθήνα θεωρούταν κοινωνικό και πολιτισμικό αγαθό και είχε παιδαγωγικό χαρακτήρα, ενώ αντίθετα στην Σπάρτη ο αθλητισμός χρησιμοποιούταν για την στρατιωτική εκπαίδευση.Ωστόσο σημαντική είναι η στρωματική διάσταση του Αθλητισμού στο πέρασμα του χρόνου. Η γενική τάση ήταν ιδίως τον 18ο και 19ο αιώνα τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα να ασχολούνται με τα «λαϊκά παιχνίδια» όπως το ποδόσφαιρο, ενώ τα ανώτερα κοινωνικά στρώματα με τα «ευγενή αθλήματα» όπως είναι η ιππασία, η ξιφασκία.

    « Ο πόθος του Πιερ ντε Κουμπερτέν ήταν να εντάξει τον Αθλητισμό σε μια σφαιρική, παιδαγωγική και ανθρωπιστική προοπτική. Ο Αθλητισμός δεν ήταν, κατά την άποψη του, αυτοσκοπός, αλλά ένα μέσο στην υπηρεσία του πολίτη».[2]

    Ωστόσο στο σημείο αυτό πρέπει να διαχωριστεί η έννοια της άθλησης από την έννοια της άσκησης . Η άσκηση γίνεται άθληση όταν αποκτάει ανταγωνιστικό χαρακτήρα, για παράδειγμα ένας που τρέχει στο δρόμο κάνει άσκηση, ωστόσο εάν έχει κάποιον αντίπαλο ώστε για το ποιος θα τερματίσει 1ος ή ακόμα και αν ανταγωνίζεται τον ίδιο του τον εαυτό ,με το χρονόμετρο κάνει άθληση. Επίσης πρέπει να προστεθεί και η έννοια της κίνησης, η κινητική δράση.

    Ο αθλητισμός μπορεί να πάρει 5 μορφές είτε ως ερασιτεχνικός, είτε ως επαγγελματικός, είτε ως μαζικός αθλητισμός, είτε ως φυσικές δραστηριότητες, είτε με την μορφή των παιχνιδιών.

    Υπάρχουν 3 θεωρίες σχετικά με τη γένεση του αθλητισμού:

    1.Όλες οι αθλητικές ασκήσεις έχουν λατρευτικές ρίζες (Carl Diem)

    2.Οι σωματικές ασκήσεις είναι φυσική συνέπεια των διαδικασιών της εργασίας και της παραγωγής (Μαρξιστική άποψη, Wolfgang, Eichel, Gerhard Lukas)

    3.Η άσκηση είναι μια εκδήλωση ενστικτωδών κινήσεων ή παρορμήσεων ( Ηθολογία, Konrad Lorenz, David Sanson, Friedrich Eppensteiner)

    Ιστορική Αναδρομή
    Ο "Αθλητισμός" ως έννοια διαμορφώθηκε στους μέτα ομηρικούς χρόνους, καθώς η λέξη αυτή δεν συναντάται ούτε στην Οδύσσεια ούτε στην Ιλιάδα. Πιθανότατα, η έννοια διαμορφώθηκε με την καθιέρωση των ιερών αγώνων ( Ολύμπια, Πύθια, Νέμεα, Ίσθμια. κατά τον 8ο αι.π.Χ. [3] Ο αθλητισμός υπό αυτήν την μορφή είναι καθαρά αγωνιστικός κάτι βέβαια που αλλάζει με την πάροδο του χρόνου και την κατάργηση των Ολυμπιακών Αγώνων το 392/93 μ.Χ. Ο αθλητισμός θα επανεμφανιστεί αργότερα στις αρχές του 19ου αι. στην Μεγάλη Βρετανία ως Sport, που έχει βέβαια τα αγωνιστικά του στοιχεία αλλά παράλληλα τονίζει την έννοια της ψυχαγωγίας.

  6. #36
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    αν δεν ειναι αθλημα το bb..........τοτε οι bbers δεν ειναι αθλητες.................και τι ειναι τοτε? δεν παραπεμπει σε αθλητη το σωμα τους?οκ οχι ακριβως.........γιατι κανενα; αθλητης κανενος αθληματος δεν εχει τετοιο σωμα...........:D:D:Dστο ποσδοσφαιρο το οπλο τους ειναι μια μπαλα........στο μπασκετ το ιδιο...............στο bb ειναι οι μπαρες και οι αλτηρες...............στο ποδοσφαιρο προσπαθουν να πετιχουν το καλητερο δυνατο αποτεμεσμα με μια μπαλα................εμεις με εναν αλτηρα..............απλο........ασε που το bb εχει αποφελησει παρα πολλα αθληματα τα οποια χρησημοποιονοτουσαν συμπληρωματα απο ατομα που γυμναζοντουσαν με βαροι..............και μετα τα πηραν ξαφνικα πολλοι αθλητες απο διαφορετικα αθληματα............

  7. #37
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Billy14

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    Όλοι εδώ στο φόρουμ γουστάρουμε αυτό που κάνουμε, και θα το γουστάρουμε ό,τι κι αν λένε οι άλλοι.
    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    ...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.</blockquote id=quote>Συμφωνώ απόλυτα με τον JasonBlack.



    </blockquote id=quote>

    Και εγώ συμφωνώ, ειδικά όπως έχει καταντήσει το bodybuilding στις μέρες μας. Και από πλευράς τρόπου προπόνησης και από πλευράς διάφορων άλλων που όλλοι ξέρουμε. Ειδικά των επαγγελματιών.
    Συγκρίνεται προπόνηση (πχ σκουωτ) ενός σπρίντερ και ενός επαγγελματία bodybuilder. Η μερα με τη νύχτα.
    Το powerlifting βεβαιως είναι.


    </blockquote id=quote>

    θα διαφωνησω φιλε jasonblack,γιατι και το bodybuilding αναζητα τη μεγιστη δυνατη αποδοση στη σωματικη διαπλαση,σε ογκο και γραμμωση ταυτοχρονα,κατι πολυ δυσκολο γιατι ειναι σαν να τραβας ενα σκοινι προς δυο αντιθετες κατευθυνσεις,οποτε δεν θα μπορεσεις να πας απο καμια πλευρα.
    προσωπικα το θεωρω αθλημα διοτι προαγει την ψυχοσωματικη υγεια και περνας μεσα απο μυρια κυματα για να πετυχεις τους στοχους σου,αν και πολλες φορες αποτυγχανεις.....σχετικα με τις φλεβες και αυτα πιστευω οτι και εδω προσπαθεις να φτασεις το σωμα σου στα ορια του και να δεις ποσο αντεχει,ανεξαρτητα αν ειναι φλεβικοτητα,μυικοτητα ,γραμμωση,ταχυτητα,αντοχη ή οτιδηποτε αλλο.
    κ μην ακουσω θεωριες περι αναβολικων ουσιων και τα λοιπα,γιατι δεν ξερω και κανενα αθλημα που να μην κανουν χρηση ουσιων,ακομα και στην τοξοβολια [:-bigeyes][:-bigeyes2],ολα αυτα ειναι θεμα επιλογων....
    ()

  8. #38
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    σωστος ο φιλος ο spenzasx σε πιο αθλημα δεν κανουν χρηση??και οχι μονο στα αθληματα!αυτο ειναι το θεμα..η αμερικανη πιλοτη παιρνουν αμφεταμινες,οι μαθητες για καλυτερη αποδοση στα μαθηματα,μεχρι και οι πορνοσταρ φαρμακωνουν το οργανο τους(ολα αυτα απο το ντοκιμαντερ biggest faster stronger,foveroooooo!)αλλα μονο στον αθλητισμο τους ενοχλει και ειδικα στο bb!δεν λεω ναι στην χρηση αασ αλλα να μην τα θεωρουμε και το χειροτερο πραγμα στον κοσμο,απο την στιγμη που στην αμερικη πεθαινουν 46000 ετησιος απο το καπνισμα 17000 απο το αλκοολ και 3(οχι χιλιαδες!) απο τα αναβολικα!!

    ερευνες που εγιναν σε bb που κανουν χρηση αναβολικων εδω και 10 χρονια αλλα προσεχουν την διατροφη τους δεν καπνιζουν και δεν πινουν σε συγκριση με ανθρωπους που πινουν καπνιζουν δεν προσεχουν την διατροφη τους αλλα,δεν κανουν χρηση αναβολικον ουσιων εδειξαν οτι οι bb ηταν πολυ πιο υγιεις!δεν υποστηριζω τα αναβολικα αλλα να μην κανουμε και τα στραβα ματια για τα αλλα ολα κακα που εχουμε στην ζωη μας.
    ''No pain No gain''

  9. #39
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    Πιστευω πως ειναι αθλημα σε καθε περιπτωση!Σιγουρα διαφορετικο απο τα αλλα ομως ειναι και ας ενοχλει και νευριαζει καποιους αυτο.Ζουμε στην Ελλαδα που το μονο που θεωρειται αθλημα εδω ειναι το ποδοσφαιρο και το μπασκετ.Τα 2 πιο λαικα αθληματα.Και οταν ερχονται οι ολυμπιακοι αγωνες θυμομαστε και την παλη και την αρση βαρων και την ιστιοπλοϊα και ολα τα αλλα που φερνουμε μεταλλια.Αλλα μονο τοτε.Γιατι το bb να μην ειναι αθλημα?δεν αθλεισαι δεν περνας προετοιμασια δεν κρινεσαι για την προετοιμασια που εκανες?δεν καταλαβαινω.Ο ενας θα κριθει για το αν εκανε τριπλη πιρουετα κ τουμπα σωστα κ αλλος για να δειξει το διαχωρισμενο μυικα σωμα του.Το τι θα επιλεξει κανεις να κανει ειναι δικο του προβλημα και δικη του επιλογη ωστοσο δεν σημαινει ομως οτι αυτο που εχει επιλεξει ειναι περισοτερο η λιγοτερο αθλημα απο καποιο αλλο.Υπαρχουν ομοσπονδιες οπως σε ολα τα αθληματα.Τωρα οσον αναφορα τα αας ειναι απλα τα πραγματα.Λυπαμαι που το λεω αλλα αας υπαρχουν πλεον παντου σε καθε αθλημα σχεδον αλλα ακομα και εκει το bb ειναι ανωτερο κ διαφορετικο καθως οι αθλητες παραδεχονται οτι κανουν χρηση ξερουν τι εχουν να αντιμετωπισουν και δεν κρυβονται πισω απο το δακτυλακι τους σε αντιθεση με αλλα αθληματα που γινεται σαλος πχ στιβος με τα σκανδαλα των ελληνων και μη αθλητων.Θυμαμαι μια εικονα που μου διαφευγει το αθλημα στην οποια δειχνει εναν αθλητη ο οποιος κρυβεται καπου μεσα στα αποδυτηρια προκειμενου να αποφυγει το ντοπινκ κοντρολ.Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι σιγουρα δεν ηταν στο bb....
    '' ''

  10. #40
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Ας πω και γω τη γνωμη μου,


    Βασικα δεν πιστευω οτι ειναι αθλημα το ΒΒ και αυτο περισσοτερο γιατι δεν υπαρχει ενα αντικειμενικο μετρο συγκρισης. Τα αποτελεσματα αγωνων στηριζονται κυριως σε υποκειμενικες αποψεις κριτων, και αυτο γιατι ειναι πολυ δυσκολο να θεσεις αντικειμενικα κριτηρια σε ενα τοσο περιπλοκο "συστημα" οπως το ανθρωπινο σωμα. Γι'αυτο αλλωστε και παρατηρουμε οσο περνανε τα χρονια, τελιως διαφορετικα προτυπα πρωταθλητων.

    Προσωπικα, μαρεσει περισσοτερο να βλεπω το ΒΒ σαν μια "τεχνη" παρα σαν ενα αθλημα. Μια τεχνη οπου πλαθεις το μυαλο και το σωμα για ενα οπτικο αποτελεσμα.

    Υ.Γ. Δεν πιστευω οτι υποβιβαζω το ΒΒ με το να δηλωνω οτι δεν ειναι αθλημα.....ισα ισα....το αντιθετο μαλλον...



    [:-thumbu]

  11. #41
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    Η δικιά μου γνώμη όσον αφορά το θέμα των αναβολικών είναι να μην κοροιδευόμαστε με τα αθλήματα.Εννοείται ότι όλοι οι επαγγελματίες αθλητές κάνουν χρήση κυρίως μιλάω για τους στιβικούς μιας και γνωρίζω τον χώρο αυτό απλά το θέμα είναι η αδικία με το BB που δεν αναγνωρίζεται ως άθλημα.Ένας σπρίντερ θα κερδίσει μια Ολυμπιάδα,θα δοξάσει την χώρα του,θα κάνει περήφανη την χώρα του,θα διοριστεί στο δημόσιο,θα πάρει χρήματα από το κράτος και θα είναι τίγκα στο αναβολικό μέχρι τα αυτιά αλλά αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ κυρίως αν δεν πιαστεί,ενώ ένας που κάνει χρόνια BB που έχει διατροφικές στερήσεις,που ...μπιπ... στην καθημερινή προπόνηση,που έχει αυτοέλεγχο,θα δαπανήσει χρήματα για την διατροφή του,θα κερδίσει σε αγώνες θα βγεί πρώτος και............ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΤΙΠΟΤΑ!!!Και του χρεώνουν και το αναβολικό.Ημαρτον!!!Για μένα είναι άθλημα και επιτέλους ας ανοίξει και λίγο τα μάτια η πολιτεία και γενικά ο κόσμος και να μην βλέπουμε ότι μας συμφέρει ή ότι θέλουμε να δούμε.Να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και να σταματήσει το θέμα των αναβολικών και BB γιατί άλλα αθληματα(αναγνωρισμένα)είναι πολύ πιο χωμένα και σε ποιότητα αλλά και σε ποσότητα σε αυτό το θέμα αλλα παίρνουν και τα ευσήμα και την δόξα.ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΨΕΜΑ!!!

  12. #42
    Pumping Iron
    Join Date
    18-07-05
    Location
    Αθήνα.
    Posts
    313

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Troublemaker


    Προσωπικα, μαρεσει περισσοτερο να βλεπω το ΒΒ σαν μια "τεχνη" παρα σαν ενα αθλημα. Μια τεχνη οπου πλαθεις το μυαλο και το σωμα για ενα οπτικο αποτελεσμα.

    </blockquote id=quote>
    +999

    Και είναι μια τέχνη στην οποία το γλυπτό είναι ο εαυτός σου και στην οποια το αισθητικό αποτέλεσμα (άλλο θέμα αυτό, έτσι;)είναι ορατό ΟΠΟΥ και να είσαι, 24 ώρες το 24ωρο. Ένα αγωνιστικό σπριντ -το αποτέλεσμα ετών προπόνησης- τελειώνει σε 10". Ένας bber -το αποτέλεσμα ετών προπόνησης- είναι συνέχεια και παντού bber, το προϊόν της προπόνησης δεν σταματάει ποτέ!

    Τα περί αισθητικής, είπαμε, είναι άλλο κεφάλαιο...
    Stay heavy

  13. #43
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Έχει σκεφτεί κανείς ότι ίσως το κράτος δεν θέλει δυνατούς και υγιείς πολίτες ....φανταστείτε μια διαδήλωση απο Bodybuilders !!! τι ματ μου λές :D...anyway αυτό είναι θέμα προς συζήτηση για άλλο topic...sory για το off topic απλά σκέφτηκα αν υπήρχε κάποια συσχέτηση...
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  14. #44
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-08
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Δεν υπαχρει σωστη ενημέρωση και δυστηχως
    η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμάθεια!
    Ειδικα την εποχη του 80 οιbb λεγονταν
    χημικοι αθλητες ,πολυ φιλοι μάλωναν
    με τους γονεις τους για να μπορουν να
    παρουν μια πρωτεΐνη.Τωρα στη σημερινη εποχη
    παλι ακουγονται και λεγονται παρα πολλα
    οι ανθρωποι ειναι κομπλεξικοι και εγω τουλαχιστον
    δεν προσπαθω να τους αλλάξω εχουν προβλημα με
    το bb και δεν εχουν προβλημα με τα ναρκωτικα
    που σκοτώνουν, το καπνισμα που ο καρκινος θερίζει!!
    Οτιδηποτε κανεις με σκοπο την ψυχική και σωματικη
    σου υγεια ειναι καλο,αφηστε τους αλλους να ζουν με
    ψυχοφάρμακα γιατι κανεις δεν τους ειπε οτι το
    γυμναστηριο γιατρευη την ψυχη μας,και το γεγονος
    οτι στο bb ανταγωνίζεσαι τον ιδιο σου τον εαυτο και
    τα ορια σου ειναι ΑΘΛΗΜΑ και ειναι ΥΓΕΙΕΣ .

  15. #45

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Πολύ καλές και ιδιαίτερα ψαγμένες οι απαντήσεις των περισσοτέρων (αντρών και γυναικών) σε αυτό εδώ το τόπικ, χαίρομαι πολύ για το επίπεδο του φόρουμ! Τα σέβη μου σε όλους![:-shades]

  16. #46
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-12-08
    Location
    paphos, Cyprus.
    Posts
    2

    Default

    καταρχας παιδια συγχωρεστε την ορθογραφια μου,απλα εχω συβηθισει στα αγγλικα λογω πανεπιστημιου...λοιπον.θυμαμαι την περασμενη εβδομαδα οταν ειχα μαθημα και σε καποια φαση πεταχτηκαν οι συμφοιτητες μοθ και ειπαν στην καθηγητρια να μας αφησει 5 λεπτα διαλειμα για τσιγαρο.και ρωταει η γυναικα αν συμφωνοθμε ολοι για τα 5 λεπτα και εγω τισ ειπα οτι θελω 5 λεπτα για να φαω.ειχανε βλεπεται περασει 2.5 ωρες απ το προηγουμενο γευμα.ολοι γελασαν.βγηκαμε εξω και προς εκπληξη ολων,εβγαλα απ τη τσαντα τα ταπερακια μου με το κοτοποθλο και το ρυζι.ενω οι αλλοι καπνιζαν εγω ετρωγα.και αρχισαν οι ερωτησεισ,για το τι τρωω.γιατι το τρωω ετσι κτλ.και μετα πεταξαν και την κλασικη ανοησια ποθ ολοι μασ εχοθμε ακοθσει για το αν περνοθμε φαρμακα κτλπ.ε με το ποθ κατεβασα και 2 αμινοξεα μετα το γευμα πειστηκαν τα ζωα οτι περνω φαρμακα.αν ειναι το ΒΒ αθλημα?με ολες τισ θυσιεσ ποθ κανουμε,και με τον τροπο που προσπαθουμε βεβαιωσ και ειναι αθλημα και του αξιζει αναγνωριση.μονο οταν καπιος ζησει απο κοντα αυτο που κανοθμε βλεπει το ποσο δυσκολο εινα..και για να ολοκληρωσω οπως λεμε και εδυ στην κυπρο "απ'ον επαιξω του χορου.πολλα τραουθκια ξερει" Μην ακοθτε κανενα!

  17. #47
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by makrinikolas

    καταρχας παιδια συγχωρεστε την ορθογραφια μου,απλα εχω συβηθισει στα αγγλικα λογω πανεπιστημιου...λοιπον.θυμαμαι την περασμενη εβδομαδα οταν ειχα μαθημα και σε καποια φαση πεταχτηκαν οι συμφοιτητες μοθ και ειπαν στην καθηγητρια να μας αφησει 5 λεπτα διαλειμα για τσιγαρο.και ρωταει η γυναικα αν συμφωνοθμε ολοι για τα 5 λεπτα και εγω τισ ειπα οτι θελω 5 λεπτα για να φαω.ειχανε βλεπεται περασει 2.5 ωρες απ το προηγουμενο γευμα.ολοι γελασαν.βγηκαμε εξω και προς εκπληξη ολων,εβγαλα απ τη τσαντα τα ταπερακια μου με το κοτοποθλο και το ρυζι.ενω οι αλλοι καπνιζαν εγω ετρωγα.και αρχισαν οι ερωτησεισ,για το τι τρωω.γιατι το τρωω ετσι κτλ.και μετα πεταξαν και την κλασικη ανοησια ποθ ολοι μασ εχοθμε ακοθσει για το αν περνοθμε φαρμακα κτλπ.ε με το ποθ κατεβασα και 2 αμινοξεα μετα το γευμα πειστηκαν τα ζωα οτι περνω φαρμακα.αν ειναι το ΒΒ αθλημα?με ολες τισ θυσιεσ ποθ κανουμε,και με τον τροπο που προσπαθουμε βεβαιωσ και ειναι αθλημα και του αξιζει αναγνωριση.μονο οταν καπιος ζησει απο κοντα αυτο που κανοθμε βλεπει το ποσο δυσκολο εινα..και για να ολοκληρωσω οπως λεμε και εδυ στην κυπρο "απ'ον επαιξω του χορου.πολλα τραουθκια ξερει" Μην ακοθτε κανενα!
    </blockquote id=quote>[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]
    Δυστηχως μια απο τις μεγαλυτερες θυσιες που απαιτει το bodybuilding ειναι η κριτικη του κοσμου

  18. #48
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Μια ερωτηση προς ολους......

    Γιατι οι περισσοτεροι προσπαθειτε να προσδιορισετε το ΒΒ σαν αθλημα με σκοπο να του δωσετε μεγαλυτερη αξια ?

    Ενας λογος που μπορω να σκεφτω ειναι, οτι με αυτο το τροπο μπορει να αναγνωριστουν περισσοτερο οι κοποι καποιου που ασχολειται με το ΒΒ, αλλα στην τελικη το κανει αυτο αθλημα ?

    Ο αθλητης εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα μουσικο η ζωγραφο? Η μηπως επειδη αναγνωριζονται πιο αμεσα οι κοποι του απο ενα ευρυτερο κοινο...?

    Just saying here......

  19. #49
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Troublemaker

    Μια ερωτηση προς ολους......

    Γιατι οι περισσοτεροι προσπαθειτε να προσδιορισετε το ΒΒ σαν αθλημα με σκοπο να του δωσετε μεγαλυτερη αξια ?

    Ενας λογος που μπορω να σκεφτω ειναι, οτι με αυτο το τροπο μπορει να αναγνωριστουν περισσοτερο οι κοποι καποιου που ασχολειται με το ΒΒ, αλλα στην τελικη το κανει αυτο αθλημα ?

    Ο αθλητης εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα μουσικο η ζωγραφο? Η μηπως επειδη αναγνωριζονται πιο αμεσα οι κοποι του απο ενα ευρυτερο κοινο...?

    Just saying here......
    </blockquote id=quote>


    Άλλο αθλητισμός και άλλο τέχνη.Εννοείται και ότι η τέχνη έχει μεγάλη αξία στην ζωή του ανθρώπου,προαγάγει τον πολιτισμό,κουλτούρα,τρόπος έκφρασης,επικοινωνίας κτλ κτλ κτλ και όχι, οι καλλιτέχνες είναι περισσότερο γνωστοί στο κοινό κυρίως μουσικοί,ηθοποιοί κτλ διότι προβάλλονται και πιο πολύ από τα ΜΜΕ σε σχέση με τους αθλητές.
    Αλλά εδώ το θέμα είναι γιατί δεν θεωρείται το BB άθλημα.

  20. #50
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-08-07
    Location
    .
    Posts
    109

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Troublemaker

    Μια ερωτηση προς ολους......

    Γιατι οι περισσοτεροι προσπαθειτε να προσδιορισετε το ΒΒ σαν αθλημα με σκοπο να του δωσετε μεγαλυτερη αξια ?

    Ενας λογος που μπορω να σκεφτω ειναι, οτι με αυτο το τροπο μπορει να αναγνωριστουν περισσοτερο οι κοποι καποιου που ασχολειται με το ΒΒ, αλλα στην τελικη το κανει αυτο αθλημα ?

    Ο αθλητης εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα μουσικο η ζωγραφο? Η μηπως επειδη αναγνωριζονται πιο αμεσα οι κοποι του απο ενα ευρυτερο κοινο...?

    Just saying here......
    </blockquote id=quote>

    point

    να παω λιγο πιο περα

    δηλαδη θεωρειτε οτι ειστε αθλητες ?

    η λεξη αθλητης σας κανει να αισθανεστε καλυτερα ? γιατι εγω αυτο καταλαβα απο ολα τα ποστς

    να σημειωσω εδω οτι καποιος που ασχολειται με το ποδοσφαιρο/μπασκετ/στιβο/κολυμβηση /αρση βαρων κτλ δεν ειναι απαραιτητα αθλητης
    Arms of steel and nuclear power

    Metal strength and legends of valor

  21. #51
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ignus

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Troublemaker

    Μια ερωτηση προς ολους......

    Γιατι οι περισσοτεροι προσπαθειτε να προσδιορισετε το ΒΒ σαν αθλημα με σκοπο να του δωσετε μεγαλυτερη αξια ?

    Ενας λογος που μπορω να σκεφτω ειναι, οτι με αυτο το τροπο μπορει να αναγνωριστουν περισσοτερο οι κοποι καποιου που ασχολειται με το ΒΒ, αλλα στην τελικη το κανει αυτο αθλημα ?

    Ο αθλητης εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα μουσικο η ζωγραφο? Η μηπως επειδη αναγνωριζονται πιο αμεσα οι κοποι του απο ενα ευρυτερο κοινο...?

    Just saying here......
    </blockquote id=quote>

    point

    να παω λιγο πιο περα

    δηλαδη θεωρειτε οτι ειστε αθλητες ?

    η λεξη αθλητης σας κανει να αισθανεστε καλυτερα ? γιατι εγω αυτο καταλαβα απο ολα τα ποστς

    να σημειωσω εδω οτι καποιος που ασχολειται με το ποδοσφαιρο/μπασκετ/στιβο/κολυμβηση /αρση βαρων κτλ δεν ειναι απαραιτητα αθλητης
    </blockquote id=quote>

    Όσοι ασχολούνται με τον αθλητισμό θεωρούνται αθλητές και του ποδοσφαίρου και του μπασκετ και του στίβου,οι προλαλήσαντες δεν είπαν κάτι αντίθετο απλά η κουβέντα γίνεται για το BB που δεν το αναγνωρίζουν ως άθλημα και αυτό

  22. #52
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Originally posted by ignus

    Quote:Originally posted by Troublemaker

    Μια ερωτηση προς ολους......

    Γιατι οι περισσοτεροι προσπαθειτε να προσδιορισετε το ΒΒ σαν αθλημα με σκοπο να του δωσετε μεγαλυτερη αξια ?

    Ενας λογος που μπορω να σκεφτω ειναι, οτι με αυτο το τροπο μπορει να αναγνωριστουν περισσοτερο οι κοποι καποιου που ασχολειται με το ΒΒ, αλλα στην τελικη το κανει αυτο αθλημα ?

    Ο αθλητης εχει μεγαλυτερη αξια απο ενα μουσικο η ζωγραφο? Η μηπως επειδη αναγνωριζονται πιο αμεσα οι κοποι του απο ενα ευρυτερο κοινο...?

    Just saying here......



    point

    να παω λιγο πιο περα

    δηλαδη θεωρειτε οτι ειστε αθλητες ?

    η λεξη αθλητης σας κανει να αισθανεστε καλυτερα ? γιατι εγω αυτο καταλαβα απο ολα τα ποστς

    να σημειωσω εδω οτι καποιος που ασχολειται με το ποδοσφαιρο/μπασκετ/στιβο/κολυμβηση /αρση βαρων κτλ δεν ειναι απαραιτητα αθλητης


    Δηλ.εσύ θεωρείς κάποιον αθλητή μόνο σε περίπτωση που είναι ενταγμένος μέσα σε αθλητικό σύλλογο-οργανισμό ?Σ αυτό το topic προσπαθούμε να διερευνήσουμε τους λόγους για τους οποίους το Bodybuilding δεν υπάρχει στα αναγνωρισμένα αθλήματα με τα όποια δικαιώματα και υποχρεώσεις εμπεριέχονται σ αυτό...Οι κόποι(αξία) του αθλητη πέραν της αναγνώρισης-επιβράβευσης απ το κοινό επιτυγχάνονται μόνο με προσωπικό αγώνα και όχι αν ονομάζεται αθλητής ή εάν είναι ενταγμένος κάπου,βέβαια διαφορετική υποστήριξη έχει κάποιος όταν υπάρχουν χορηγοί απο πίσω και υπάρχει μια στοιχειώδης οργάνωση και αλλίως είναι να παλέυεις μόνος σου και να τα πληρώνεις όλα απ τη τσέπη σου ...!!Επίσης αξία δε μπορείς να δώσεις εκεί που δεν υπάρχει ή το αντίστροφο σύμφωνα με τα δεδομένα μιας κοινωνίας...
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  23. #53
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Μαρία

    Άλλο αθλητισμός και άλλο τέχνη
    </blockquote id=quote>.

    Συμφωνοι.....

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Μαρία
    Εννοείται και ότι η τέχνη έχει μεγάλη αξία στην ζωή του ανθρώπου,προαγάγει τον πολιτισμό,κουλτούρα,τρόπος έκφρασης,επικοινωνίας κτλ κτλ κτλ και όχι, οι καλλιτέχνες είναι περισσότερο γνωστοί στο κοινό κυρίως μουσικοί,ηθοποιοί κτλ διότι προβάλλονται και πιο πολύ από τα ΜΜΕ σε σχέση με τους αθλητές.
    Αλλά εδώ το θέμα είναι γιατί δεν θεωρείται το BB άθλημα.</blockquote id=quote>

    Για αυτον τον τροπο εκφρασης προσπαθω να μιλησω... Και δεν εθεσα το θεμα πιος ειναι πιο γνωστος η διασημος, αλλα το θεμα της αμεσοτητας αυτης της διασημοτητας και κατα επεκταση ολα τα αλλα (κοινωνικη αναγνωριση κτλ..). Ο ηθοποιος ή ο μουσικος σαν καλλιτεχνης συνηθως αναγνωριζεται πολυ αργοτερα απο τον αθλητη.....

  24. #54
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Και να το θεσω λιγο διαφορετικα...

    Αυτο που μας ενδιαφερει στο ΒΒ ειναι κυριως το τελικο αισθητικο αποτελεσμα. Ενας τριτος που θα το δει, δεν τον ενδιαφερει απαραιτητα με πιο τροπο "ζωγραφισε" αυτο το σωμα, αλλα η αισθητικη που προκαλει. Δεν μπορεις να θεσεις αντικειμενικα κριτηρια σε κατι τετοιο.....γιαυτο ακριβως και δεν το θεωρω προσωπικα αθλημα εγω.

  25. #55
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    Και να το θεσω λιγο διαφορετικα...

    Αυτο που μας ενδιαφερει στο ΒΒ ειναι κυριως το τελικο αισθητικο αποτελεσμα. Ενας τριτος που θα το δει, δεν τον ενδιαφερει απαραιτητα με πιο τροπο "ζωγραφισε" αυτο το σωμα, αλλα η αισθητικη που προκαλει. Δεν μπορεις να θεσεις αντικειμενικα κριτηρια σε κατι τετοιο.....γιαυτο ακριβως και δεν το θεωρω προσωπικα αθλημα εγω.

  26. #56
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    αυτο για τον φιλο troublemaker και οχι μονο..γιατι δεν θεωρεις το bb αθλημα?δεν υπαεχουν στερησεις?δεν υπαρχει η προετοιμασια?δεν κρινεσε για κατι?γιατι ο στιβος η αρση βαρων θεωρουνται αθληματα,το bb γιατι οχι?αναλυσε μου τα σε παρακαλω για να καταλαβω,εξηγα μου τι κανει ενα αθλημα αθλημα.υπαρχουν καποια κριτιρια που πληρει ο στιβος η το οποιοδηποτε αθλημα που δεν υφιστανται στο bb?
    ''No pain No gain''

  27. #57
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    αυτο για τον φιλο troublemaker και οχι μονο..γιατι δεν θεωρεις το bb αθλημα?δεν υπαεχουν στερησεις?δεν υπαρχει η προετοιμασια?δεν κρινεσε για κατι?γιατι ο στιβος η αρση βαρων θεωρουνται αθληματα,το bb γιατι οχι?αναλυσε μου τα σε παρακαλω για να καταλαβω,εξηγα μου τι κανει ενα αθλημα αθλημα.υπαρχουν καποια κριτιρια που πληρει ο στιβος η το οποιοδηποτε αθλημα που δεν υφιστανται στο bb?
    ''No pain No gain''

  28. #58
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xashis

    αυτο για τον φιλο troublemaker και οχι μονο..γιατι δεν θεωρεις το bb αθλημα?δεν υπαεχουν στερησεις?δεν υπαρχει η προετοιμασια?δεν κρινεσε για κατι?γιατι ο στιβος η αρση βαρων θεωρουνται αθληματα,το bb γιατι οχι?αναλυσε μου τα σε παρακαλω για να καταλαβω,εξηγα μου τι κανει ενα αθλημα αθλημα.υπαρχουν καποια κριτιρια που πληρει ο στιβος η το οποιοδηποτε αθλημα που δεν υφιστανται στο bb?
    </blockquote id=quote>

    Με 3 λεξεις: "Αντικειμενικα μετρησιμα κριτηρια......."


    Αν παρουνε την εννοια του "αθλητη" οπως κυριαρχουσε στα παλια τα χρονια, τοτε ναι... ειναι αθλημα :



    Αθλητής
    Από την Live-Pedia.gr
    Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

    (βλέπε επίσης λήμματα αγώνας, αθλητισμός και Ολυμπιακοί Αγώνες και Ελληνικός_αθλητισμόςελληνικός αθλητισμός).

    Η λέξη αθλητής παράγεται από το ρήμα αθλώ και σημαίνει αυτόν που αγωνίζεται για ένα βραβείο ή για μια ιδέα, ένα ιδανικό. Ακόμη αθλητής λέγεται και αυτός που γυμνάζει το σώμα του.

    Στην αρχαιότητα οι αθλητές ήταν χωρισμένοι σε 5 κατηγορίες:

    * παίδων παμπαίδων

    * παίδων

    * εφήβων

    * αγενείων

    * ανδρών.

    Η προετοιμασία του αθλητή ήταν αρκετού χρόνου και συστηματική, ώστε να γίνει άξιος για την πρώτη νίκη. Οι αγώνες που αποτελούσαν πρόκληση για τους αθλητές ήταν μεγάλοι και ιεροί και ήταν:

    * Ολυμπιακοί αγώνες

    * Πύθια

    * Νέμεα

    * Ίσθμια

    Ο νικητής στους αγώνες αυτούς απολάμβανε τιμές και αγαθά από την πολιτεία του σαν ήρωας. Στην αρχή οι αγώνες πρόσφεραν στον πρώτο νικητή υλικά ωφελήματα. Αργότερα όμως το βραβείο ήταν ένα απλό στεφάνι ελιάς. Ο Πίνδαρος, ο Ιατροκλής, ο Φιλόστρατος, ο Πλάτωνας ύμνησαν την ομορφιά του σώματος των αθλητών και τα μεγάλα κατορθώματά τους στους αγώνες που έκαναν.



    ΑΛΛΑ ,


    Με την σημερινη εννοια του αθλητισμου που στηριζονται στο βωμο του χρηματος, τοτε οχι....δεν ειναι...για τον λογο που ανεφερα παραπανω.Αν δεν υπαρχουν σωστα αντικειμενικα κριτηρια, δεν υπαρχει νικητης που να μην αμφισβειτειται = Προβλημα .....

  29. #59
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xashis

    αυτο για τον φιλο troublemaker και οχι μονο..γιατι δεν θεωρεις το bb αθλημα?δεν υπαεχουν στερησεις?δεν υπαρχει η προετοιμασια?δεν κρινεσε για κατι?γιατι ο στιβος η αρση βαρων θεωρουνται αθληματα,το bb γιατι οχι?αναλυσε μου τα σε παρακαλω για να καταλαβω,εξηγα μου τι κανει ενα αθλημα αθλημα.υπαρχουν καποια κριτιρια που πληρει ο στιβος η το οποιοδηποτε αθλημα που δεν υφιστανται στο bb?
    </blockquote id=quote>

    Με 3 λεξεις: "Αντικειμενικα μετρησιμα κριτηρια......."


    Αν παρουνε την εννοια του "αθλητη" οπως κυριαρχουσε στα παλια τα χρονια, τοτε ναι... ειναι αθλημα :



    Αθλητής
    Από την Live-Pedia.gr
    Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

    (βλέπε επίσης λήμματα αγώνας, αθλητισμός και Ολυμπιακοί Αγώνες και Ελληνικός_αθλητισμόςελληνικός αθλητισμός).

    Η λέξη αθλητής παράγεται από το ρήμα αθλώ και σημαίνει αυτόν που αγωνίζεται για ένα βραβείο ή για μια ιδέα, ένα ιδανικό. Ακόμη αθλητής λέγεται και αυτός που γυμνάζει το σώμα του.

    Στην αρχαιότητα οι αθλητές ήταν χωρισμένοι σε 5 κατηγορίες:

    * παίδων παμπαίδων

    * παίδων

    * εφήβων

    * αγενείων

    * ανδρών.

    Η προετοιμασία του αθλητή ήταν αρκετού χρόνου και συστηματική, ώστε να γίνει άξιος για την πρώτη νίκη. Οι αγώνες που αποτελούσαν πρόκληση για τους αθλητές ήταν μεγάλοι και ιεροί και ήταν:

    * Ολυμπιακοί αγώνες

    * Πύθια

    * Νέμεα

    * Ίσθμια

    Ο νικητής στους αγώνες αυτούς απολάμβανε τιμές και αγαθά από την πολιτεία του σαν ήρωας. Στην αρχή οι αγώνες πρόσφεραν στον πρώτο νικητή υλικά ωφελήματα. Αργότερα όμως το βραβείο ήταν ένα απλό στεφάνι ελιάς. Ο Πίνδαρος, ο Ιατροκλής, ο Φιλόστρατος, ο Πλάτωνας ύμνησαν την ομορφιά του σώματος των αθλητών και τα μεγάλα κατορθώματά τους στους αγώνες που έκαναν.



    ΑΛΛΑ ,


    Με την σημερινη εννοια του αθλητισμου που στηριζονται στο βωμο του χρηματος, τοτε οχι....δεν ειναι...για τον λογο που ανεφερα παραπανω.Αν δεν υπαρχουν σωστα αντικειμενικα κριτηρια, δεν υπαρχει νικητης που να μην αμφισβειτειται = Προβλημα .....

  30. #60
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    [quote]Originally posted by Troublemaker


    ΑΛΛΑ ,
    Με την σημερινη εννοια του αθλητισμου που στηριζονται στο βωμο του χρηματος, τοτε οχι....δεν ειναι...για τον λογο που ανεφερα παραπανω.Αν δεν υπαρχουν σωστα αντικειμενικα κριτηρια, δεν υπαρχει νικητης που να μην αμφισβειτειται = Προβλημα .....[quote]

    Δίκιο έχεις ως προς τη βαθμολόγηση αλλά εγώ να βάλω κι άλλη παράμετρο.
    Είναι άθλημα το πινγκ πονγκ, το τραμπολίνο, το μπάντμιντον και σοφτ μπολ;
    Μάλλον παιχνίδια είναι όλα αυτά...
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"


 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •