Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 100
  1. #61
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    [quote]Originally posted by Troublemaker


    ΑΛΛΑ ,
    Με την σημερινη εννοια του αθλητισμου που στηριζονται στο βωμο του χρηματος, τοτε οχι....δεν ειναι...για τον λογο που ανεφερα παραπανω.Αν δεν υπαρχουν σωστα αντικειμενικα κριτηρια, δεν υπαρχει νικητης που να μην αμφισβειτειται = Προβλημα .....[quote]

    Δίκιο έχεις ως προς τη βαθμολόγηση αλλά εγώ να βάλω κι άλλη παράμετρο.
    Είναι άθλημα το πινγκ πονγκ, το τραμπολίνο, το μπάντμιντον και σοφτ μπολ;
    Μάλλον παιχνίδια είναι όλα αυτά...
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  2. #62
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    αρα απ οτι καταλαβα κανενα αθλημα δεν το θεωρεις αθλημα?για μενα αυτο που μου ειπες δεν ειναι επιχειρημα,και δεν μου απαντησες!το οτι τα χρηματα καταστρεφουν τον αθλητισμο δεν με πειθει οοολη μας η ζωη περιστρεφεται γυρο απο τα χρηματα.ισως το ''ευ αγωνιζεσθαι''να μην υπαρχει πια,αλλα τα αθληματα υπαρχουν με η χωρις αυτο.

    και σε ξαναρωτο,με τα σημερινα κριτιρια να το παρουμε ετσι γιατι δεν θεωρεις το BB αθλημα?
    ''No pain No gain''

  3. #63
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    αρα απ οτι καταλαβα κανενα αθλημα δεν το θεωρεις αθλημα?για μενα αυτο που μου ειπες δεν ειναι επιχειρημα,και δεν μου απαντησες!το οτι τα χρηματα καταστρεφουν τον αθλητισμο δεν με πειθει οοολη μας η ζωη περιστρεφεται γυρο απο τα χρηματα.ισως το ''ευ αγωνιζεσθαι''να μην υπαρχει πια,αλλα τα αθληματα υπαρχουν με η χωρις αυτο.

    και σε ξαναρωτο,με τα σημερινα κριτιρια να το παρουμε ετσι γιατι δεν θεωρεις το BB αθλημα?
    ''No pain No gain''

  4. #64
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xashis

    αρα απ οτι καταλαβα κανενα αθλημα δεν το θεωρεις αθλημα?για μενα αυτο που μου ειπες δεν ειναι επιχειρημα,και δεν μου απαντησες!το οτι τα χρηματα καταστρεφουν τον αθλητισμο δεν με πειθει οοολη μας η ζωη περιστρεφεται γυρο απο τα χρηματα.ισως το ''ευ αγωνιζεσθαι''να μην υπαρχει πια,αλλα τα αθληματα υπαρχουν με η χωρις αυτο.

    και σε ξαναρωτο,με τα σημερινα κριτιρια να το παρουμε ετσι γιατι δεν θεωρεις το BB αθλημα?
    </blockquote id=quote>



    Μαλλον δεν ειδες την πρωτη μου προταση:

    <blockquote id=quote>Quote:Με 3 λεξεις: "Αντικειμενικα μετρησιμα κριτηρια......."</blockquote id=quote>

    Και να στο θεσω λιγο διαφορετικα :

    Πως μετρας το αισθητικο αποτελεσμα ενος σωματος ?

  5. #65
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-06
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xashis

    αρα απ οτι καταλαβα κανενα αθλημα δεν το θεωρεις αθλημα?για μενα αυτο που μου ειπες δεν ειναι επιχειρημα,και δεν μου απαντησες!το οτι τα χρηματα καταστρεφουν τον αθλητισμο δεν με πειθει οοολη μας η ζωη περιστρεφεται γυρο απο τα χρηματα.ισως το ''ευ αγωνιζεσθαι''να μην υπαρχει πια,αλλα τα αθληματα υπαρχουν με η χωρις αυτο.

    και σε ξαναρωτο,με τα σημερινα κριτιρια να το παρουμε ετσι γιατι δεν θεωρεις το BB αθλημα?
    </blockquote id=quote>



    Μαλλον δεν ειδες την πρωτη μου προταση:

    <blockquote id=quote>Quote:Με 3 λεξεις: "Αντικειμενικα μετρησιμα κριτηρια......."</blockquote id=quote>

    Και να στο θεσω λιγο διαφορετικα :

    Πως μετρας το αισθητικο αποτελεσμα ενος σωματος ?

  6. #66
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    στο bb καθε αθλητης κρινεται για το μυικα διαχωρισμενο σωμα του.επειδη ειναι αθλημα που με το ματι κρινεσαι νομιζω ο καθε ενας μπορει να ξεχωρισει ενα bber που ειναι πιο μεγαλος και πιο γραμμωμενος απο καποιον αλλον ποσο μαλλον τα εμπειρα ματια τον κριτων.οπως και στην αρση βαρων ειναι κατανοητο και αντιληπτο οταν ενας αθλητης σηκωσει 100κιλα και οταν αλλος σηκωσει 120.εαν αυτη η διαφορα των 20 κιλων κανει την διαφορα αναμεσα στον πρωτο και τον δευτερο ετσι και στο bb καποιος που ειναι πιο μεγαλος πιο γραμμωμενος και πιο συμετρικος απο καποιον αλλον αυτη ειναι η διαφορα αναμεσα στον πρωτο και τον δευτερο..

    για να καταλαβεις τι εννοω.π.χ. τα καλλιστεια.με πιο κριτιριο μια κοπελα κερδιζει ενα διαγωνισμο καλλιστειων? δεν υπαρχει καποιος δεικτης μετρησης για την ομορφια.απλα η ομορφια δεν μετριεται.
    ''No pain No gain''

  7. #67
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    στο bb καθε αθλητης κρινεται για το μυικα διαχωρισμενο σωμα του.επειδη ειναι αθλημα που με το ματι κρινεσαι νομιζω ο καθε ενας μπορει να ξεχωρισει ενα bber που ειναι πιο μεγαλος και πιο γραμμωμενος απο καποιον αλλον ποσο μαλλον τα εμπειρα ματια τον κριτων.οπως και στην αρση βαρων ειναι κατανοητο και αντιληπτο οταν ενας αθλητης σηκωσει 100κιλα και οταν αλλος σηκωσει 120.εαν αυτη η διαφορα των 20 κιλων κανει την διαφορα αναμεσα στον πρωτο και τον δευτερο ετσι και στο bb καποιος που ειναι πιο μεγαλος πιο γραμμωμενος και πιο συμετρικος απο καποιον αλλον αυτη ειναι η διαφορα αναμεσα στον πρωτο και τον δευτερο..

    για να καταλαβεις τι εννοω.π.χ. τα καλλιστεια.με πιο κριτιριο μια κοπελα κερδιζει ενα διαγωνισμο καλλιστειων? δεν υπαρχει καποιος δεικτης μετρησης για την ομορφια.απλα η ομορφια δεν μετριεται.
    ''No pain No gain''

  8. #68
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Ρε εσεις τι κολημα φαγατε αν λεγομαστε αθλητες η οχι; το θεμα ειναι οτι δεν αναγνωριζομαστε απο το ευρη κοινο
    ολοι οι υπολοιποι που φτανουν σε καποιο επιπεδο ακουν τα μπραβο τους για την προσπαθεια που εκαναν ενω εμεις
    μολις φτανουμε σε αναλογο επιπεδο ακουμε σχολεια του στιλ ελα μωρε φαρμακο ή πω! πω! πως εχει γινει ετσι ειναι τελειως αντιαισθητικος και τετοια παρομια

  9. #69
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Ρε εσεις τι κολημα φαγατε αν λεγομαστε αθλητες η οχι; το θεμα ειναι οτι δεν αναγνωριζομαστε απο το ευρη κοινο
    ολοι οι υπολοιποι που φτανουν σε καποιο επιπεδο ακουν τα μπραβο τους για την προσπαθεια που εκαναν ενω εμεις
    μολις φτανουμε σε αναλογο επιπεδο ακουμε σχολεια του στιλ ελα μωρε φαρμακο ή πω! πω! πως εχει γινει ετσι ειναι τελειως αντιαισθητικος και τετοια παρομια

  10. #70
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    Ρε εσεις τι κολημα φαγατε αν λεγομαστε αθλητες η οχι; το θεμα ειναι οτι δεν αναγνωριζομαστε απο το ευρη κοινο
    ολοι οι υπολοιποι που φτανουν σε καποιο επιπεδο ακουν τα μπραβο τους για την προσπαθεια που εκαναν ενω εμεις
    μολις φτανουμε σε αναλογο επιπεδο ακουμε σχολεια του στιλ ελα μωρε φαρμακο ή πω! πω! πως εχει γινει ετσι ειναι τελειως αντιαισθητικος και τετοια παρομια
    </blockquote id=quote>


    Συμφωνώ και συμπληρώνω ότι κάθε αγώνισμα έχει και τον σωματότυπο που πρέπει πχ σας αρέσει το σώμα των μαραθωνοδρόμων(πετσί και κόκαλο) ή το σώμα των σφαιροβόλων(αρκετό ποσοστό λίπους) ή το σώμα των αλτών ύψους(πολύ ύψος και αδύνατοι)?Όλα είναι σχετικα σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι αλλά θα κρίνουν το σώμα των BB και θα χρεώσουν και την ντόπα εκεί αλλά στα αγωνίσματα που προανάφερα παρότι Ολυμπιακά και τίγκα στο φάρμακο δεν θα ακουστεί τίποτα,είναι δίκαιο αυτό?

  11. #71
    Bodybuilding Newbie Μαρία's Avatar
    Join Date
    16-04-08
    Location
    .
    Posts
    47

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    Ρε εσεις τι κολημα φαγατε αν λεγομαστε αθλητες η οχι; το θεμα ειναι οτι δεν αναγνωριζομαστε απο το ευρη κοινο
    ολοι οι υπολοιποι που φτανουν σε καποιο επιπεδο ακουν τα μπραβο τους για την προσπαθεια που εκαναν ενω εμεις
    μολις φτανουμε σε αναλογο επιπεδο ακουμε σχολεια του στιλ ελα μωρε φαρμακο ή πω! πω! πως εχει γινει ετσι ειναι τελειως αντιαισθητικος και τετοια παρομια
    </blockquote id=quote>


    Συμφωνώ και συμπληρώνω ότι κάθε αγώνισμα έχει και τον σωματότυπο που πρέπει πχ σας αρέσει το σώμα των μαραθωνοδρόμων(πετσί και κόκαλο) ή το σώμα των σφαιροβόλων(αρκετό ποσοστό λίπους) ή το σώμα των αλτών ύψους(πολύ ύψος και αδύνατοι)?Όλα είναι σχετικα σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι αλλά θα κρίνουν το σώμα των BB και θα χρεώσουν και την ντόπα εκεί αλλά στα αγωνίσματα που προανάφερα παρότι Ολυμπιακά και τίγκα στο φάρμακο δεν θα ακουστεί τίποτα,είναι δίκαιο αυτό?

  12. #72
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-12-08
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    10

    Default

    Δεν υπαρχει προβλημα αν καποιοι δεν θεωρουν το μποντυ μπ. αθλημα.Ας το θαυμαζουν οπως του αρμοζει κ ας το θεωρησουν ως γλυπτικη η οτιδηποτε αλλο εκτος απο διαγωνισμο ομορφιας.

  13. #73
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-12-08
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    10

    Default

    Δεν υπαρχει προβλημα αν καποιοι δεν θεωρουν το μποντυ μπ. αθλημα.Ας το θαυμαζουν οπως του αρμοζει κ ας το θεωρησουν ως γλυπτικη η οτιδηποτε αλλο εκτος απο διαγωνισμο ομορφιας.

  14. #74
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Billy14

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    Όλοι εδώ στο φόρουμ γουστάρουμε αυτό που κάνουμε, και θα το γουστάρουμε ό,τι κι αν λένε οι άλλοι.
    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    ...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.</blockquote id=quote>Συμφωνώ απόλυτα με τον JasonBlack.



    </blockquote id=quote>

    Και εγώ συμφωνώ, ειδικά όπως έχει καταντήσει το bodybuilding στις μέρες μας. Και από πλευράς τρόπου προπόνησης και από πλευράς διάφορων άλλων που όλλοι ξέρουμε. Ειδικά των επαγγελματιών.
    Συγκρίνεται προπόνηση (πχ σκουωτ) ενός σπρίντερ και ενός επαγγελματία bodybuilder. Η μερα με τη νύχτα.
    Το powerlifting βεβαιως είναι.


    </blockquote id=quote>

    θα διαφωνησω φιλε jasonblack,γιατι και το bodybuilding αναζητα τη μεγιστη δυνατη αποδοση στη σωματικη διαπλαση,σε ογκο και γραμμωση ταυτοχρονα,κατι πολυ δυσκολο γιατι ειναι σαν να τραβας ενα σκοινι προς δυο αντιθετες κατευθυνσεις,οποτε δεν θα μπορεσεις να πας απο καμια πλευρα.
    προσωπικα το θεωρω αθλημα διοτι προαγει την ψυχοσωματικη υγεια και περνας μεσα απο μυρια κυματα για να πετυχεις τους στοχους σου,αν και πολλες φορες αποτυγχανεις.....σχετικα με τις φλεβες και αυτα πιστευω οτι και εδω προσπαθεις να φτασεις το σωμα σου στα ορια του και να δεις ποσο αντεχει,ανεξαρτητα αν ειναι φλεβικοτητα,μυικοτητα ,γραμμωση,ταχυτητα,αντοχη ή οτιδηποτε αλλο.
    κ μην ακουσω θεωριες περι αναβολικων ουσιων και τα λοιπα,γιατι δεν ξερω και κανενα αθλημα που να μην κανουν χρηση ουσιων,ακομα και στην τοξοβολια [:-bigeyes][:-bigeyes2],ολα αυτα ειναι θεμα επιλογων....
    </blockquote id=quote>

    Φίλε μου, μακάρι να έβγαινες σωστός, εμένα προσωπικά με συμφέρει.
    χίλιες φορές με έχουν πετύχει να καπνίζω, και μου έχουν πει ...εσύ αθλητής, κάνει να καπνίζει;; και έχω απαντήσει ότι όχι, δεν είμαι αθλητής.
    Μπορεί να είμαι λάθος, μπορεί το λάθος μου να βρίσκεται στην υποκειμενική εννόηση του τι θεωρώ σαν άθλημα... αλλά το να φτιάχνεις ένα σώμα για καλοπιστικούς κυρίως λόγους δεν το θεωρώ άθλημα.
    Δεν έχουν σχέση τα φάρμακα, σε όλα τα αθλήματα ο καθένας από κάτι πέρνει, αλλιώς δύσκολα θα έσπαγαν τα ρεκόρ.
    Δεν είναι ότι αυξάνουμε την δύναμη μόνο, η την ταχύτητα η την αντοχή, αυτά έρχονται δεύτερα σε σχέση με την αύξηση του μυικού όγκου και ανάπτυξης, σε αντίθεση με αυτά που θεωρώ αθλήματα που αυξάνουν μυϊκό όγκο και ανάπτυξη για έναν άλλο σκοπό.
    Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι εξετάζοντας τα όρια του πόσο μπορεί να φουσκώσει και καπάκι να γραμμώσει κάποιος θεωρείται άθλημα...και πραγματικά άν έχεις κάποιο τρόπο, κάποια τεκμηρίωση για να το καταλάβει ο υπόλοιπος κόσμος πολύ θα ήθελα να την μάθω.
    Δεν λέω ότι δεν αξίζουμε να θεωρούμαστε άθλημα, όποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο ξέρει τι παλούκι είναι να γίνεις έτσι... ξέρει πως και οι παγκοσμίου φήμες επαγγελματίες πέρασαν τα πάνδυνα για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο και δεν έγιναν μόνο με φάρμακο...αλλά αυτό που είμαστε αφήνει τα φάρμακα να περνούν ανεξέλεγκτα, είναι γενικά αποδεκτή η χρήσης τους, και αυτό πιστέυω ότι απλά μας κάνει αληθινούς και ειλικρινής, αλλά όχι αθλητές.
    Δεν πιστεύω ότι θα γίνουμε ποτέ άθλημα γιατί πολύ απλά άμα κάποιος δεν έχει περάσει τις θυσίες που θέλει το bodybuilding, τα έξοδα, τον να βγαίνεις τα βράδια και να πίνεις περιέ η λευκό κρασί, το να κουβαλάς ταπεράκια όλη μέρα, δεν θα το θεωρήσει ποτέ άθλημα, και καλώς η κακώς σημασία έχει τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου, και στο σύνολο εμείς έιμαστε μια πολύ μικρή μειοψηφία.

  15. #75
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Billy14

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    Όλοι εδώ στο φόρουμ γουστάρουμε αυτό που κάνουμε, και θα το γουστάρουμε ό,τι κι αν λένε οι άλλοι.
    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    ...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.</blockquote id=quote>Συμφωνώ απόλυτα με τον JasonBlack.



    </blockquote id=quote>

    Και εγώ συμφωνώ, ειδικά όπως έχει καταντήσει το bodybuilding στις μέρες μας. Και από πλευράς τρόπου προπόνησης και από πλευράς διάφορων άλλων που όλλοι ξέρουμε. Ειδικά των επαγγελματιών.
    Συγκρίνεται προπόνηση (πχ σκουωτ) ενός σπρίντερ και ενός επαγγελματία bodybuilder. Η μερα με τη νύχτα.
    Το powerlifting βεβαιως είναι.


    </blockquote id=quote>

    θα διαφωνησω φιλε jasonblack,γιατι και το bodybuilding αναζητα τη μεγιστη δυνατη αποδοση στη σωματικη διαπλαση,σε ογκο και γραμμωση ταυτοχρονα,κατι πολυ δυσκολο γιατι ειναι σαν να τραβας ενα σκοινι προς δυο αντιθετες κατευθυνσεις,οποτε δεν θα μπορεσεις να πας απο καμια πλευρα.
    προσωπικα το θεωρω αθλημα διοτι προαγει την ψυχοσωματικη υγεια και περνας μεσα απο μυρια κυματα για να πετυχεις τους στοχους σου,αν και πολλες φορες αποτυγχανεις.....σχετικα με τις φλεβες και αυτα πιστευω οτι και εδω προσπαθεις να φτασεις το σωμα σου στα ορια του και να δεις ποσο αντεχει,ανεξαρτητα αν ειναι φλεβικοτητα,μυικοτητα ,γραμμωση,ταχυτητα,αντοχη ή οτιδηποτε αλλο.
    κ μην ακουσω θεωριες περι αναβολικων ουσιων και τα λοιπα,γιατι δεν ξερω και κανενα αθλημα που να μην κανουν χρηση ουσιων,ακομα και στην τοξοβολια [:-bigeyes][:-bigeyes2],ολα αυτα ειναι θεμα επιλογων....
    </blockquote id=quote>

    Φίλε μου, μακάρι να έβγαινες σωστός, εμένα προσωπικά με συμφέρει.
    χίλιες φορές με έχουν πετύχει να καπνίζω, και μου έχουν πει ...εσύ αθλητής, κάνει να καπνίζει;; και έχω απαντήσει ότι όχι, δεν είμαι αθλητής.
    Μπορεί να είμαι λάθος, μπορεί το λάθος μου να βρίσκεται στην υποκειμενική εννόηση του τι θεωρώ σαν άθλημα... αλλά το να φτιάχνεις ένα σώμα για καλοπιστικούς κυρίως λόγους δεν το θεωρώ άθλημα.
    Δεν έχουν σχέση τα φάρμακα, σε όλα τα αθλήματα ο καθένας από κάτι πέρνει, αλλιώς δύσκολα θα έσπαγαν τα ρεκόρ.
    Δεν είναι ότι αυξάνουμε την δύναμη μόνο, η την ταχύτητα η την αντοχή, αυτά έρχονται δεύτερα σε σχέση με την αύξηση του μυικού όγκου και ανάπτυξης, σε αντίθεση με αυτά που θεωρώ αθλήματα που αυξάνουν μυϊκό όγκο και ανάπτυξη για έναν άλλο σκοπό.
    Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι εξετάζοντας τα όρια του πόσο μπορεί να φουσκώσει και καπάκι να γραμμώσει κάποιος θεωρείται άθλημα...και πραγματικά άν έχεις κάποιο τρόπο, κάποια τεκμηρίωση για να το καταλάβει ο υπόλοιπος κόσμος πολύ θα ήθελα να την μάθω.
    Δεν λέω ότι δεν αξίζουμε να θεωρούμαστε άθλημα, όποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο ξέρει τι παλούκι είναι να γίνεις έτσι... ξέρει πως και οι παγκοσμίου φήμες επαγγελματίες πέρασαν τα πάνδυνα για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο και δεν έγιναν μόνο με φάρμακο...αλλά αυτό που είμαστε αφήνει τα φάρμακα να περνούν ανεξέλεγκτα, είναι γενικά αποδεκτή η χρήσης τους, και αυτό πιστέυω ότι απλά μας κάνει αληθινούς και ειλικρινής, αλλά όχι αθλητές.
    Δεν πιστεύω ότι θα γίνουμε ποτέ άθλημα γιατί πολύ απλά άμα κάποιος δεν έχει περάσει τις θυσίες που θέλει το bodybuilding, τα έξοδα, τον να βγαίνεις τα βράδια και να πίνεις περιέ η λευκό κρασί, το να κουβαλάς ταπεράκια όλη μέρα, δεν θα το θεωρήσει ποτέ άθλημα, και καλώς η κακώς σημασία έχει τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου, και στο σύνολο εμείς έιμαστε μια πολύ μικρή μειοψηφία.

  16. #76
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Φίλε μου, μακάρι να έβγαινες σωστός, εμένα προσωπικά με συμφέρει.
    χίλιες φορές με έχουν πετύχει να καπνίζω, και μου έχουν πει ...εσύ αθλητής, κάνει να καπνίζει;; και έχω απαντήσει ότι όχι, δεν είμαι αθλητής.
    Μπορεί να είμαι λάθος, μπορεί το λάθος μου να βρίσκεται στην υποκειμενική εννόηση του τι θεωρώ σαν άθλημα... αλλά το να φτιάχνεις ένα σώμα για καλοπιστικούς κυρίως λόγους δεν το θεωρώ άθλημα.
    Δεν έχουν σχέση τα φάρμακα, σε όλα τα αθλήματα ο καθένας από κάτι πέρνει, αλλιώς δύσκολα θα έσπαγαν τα ρεκόρ.
    Δεν είναι ότι αυξάνουμε την δύναμη μόνο, η την ταχύτητα η την αντοχή, αυτά έρχονται δεύτερα σε σχέση με την αύξηση του μυικού όγκου και ανάπτυξης, σε αντίθεση με αυτά που θεωρώ αθλήματα που αυξάνουν μυϊκό όγκο και ανάπτυξη για έναν άλλο σκοπό.
    Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι εξετάζοντας τα όρια του πόσο μπορεί να φουσκώσει και καπάκι να γραμμώσει κάποιος θεωρείται άθλημα...και πραγματικά άν έχεις κάποιο τρόπο, κάποια τεκμηρίωση για να το καταλάβει ο υπόλοιπος κόσμος πολύ θα ήθελα να την μάθω.
    Δεν λέω ότι δεν αξίζουμε να θεωρούμαστε άθλημα, όποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο ξέρει τι παλούκι είναι να γίνεις έτσι... ξέρει πως και οι παγκοσμίου φήμες επαγγελματίες πέρασαν τα πάνδυνα για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο και δεν έγιναν μόνο με φάρμακο...αλλά αυτό που είμαστε αφήνει τα φάρμακα να περνούν ανεξέλεγκτα, είναι γενικά αποδεκτή η χρήσης τους, και αυτό πιστέυω ότι απλά μας κάνει αληθινούς και ειλικρινής, αλλά όχι αθλητές.
    Δεν πιστεύω ότι θα γίνουμε ποτέ άθλημα γιατί πολύ απλά άμα κάποιος δεν έχει περάσει τις θυσίες που θέλει το bodybuilding, τα έξοδα, τον να βγαίνεις τα βράδια και να πίνεις περιέ η λευκό κρασί, το να κουβαλάς ταπεράκια όλη μέρα, δεν θα το θεωρήσει ποτέ άθλημα, και καλώς η κακώς σημασία έχει τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου, και στο σύνολο εμείς έιμαστε μια πολύ μικρή μειοψηφία.</blockquote id=quote>
    Eνταξη ας υποθεσουμε οτι το bodybuilding δεν ειναι αθλημα.
    Τοτε τι ειναι? υπαρχει καμια λεξη ορισμος τι σημαινει να περνεις μυικη μαζα ,να γραμμωνεις ,να κανεις θυσιες που λεει απο πανω ο JasonBlack που ειναι και περισσοτερες απο αλλα σπορ που θεωρουντε αθληματα επειδη γηνοντε βαση 24ωρου και ολα αυτα σε ερασητεχνικο η επαγγελματικο επιπεδο τι θεωρουνται οτι ειναι? καμια ιδεα απο οσους δεν το θεωρουν αθλημα?

  17. #77
    New Member
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    64

    Default

    Συγνώμη για το ξέθαμα αλλά θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου προσέγγιση καθώς δεν ακούστηκε κάτι σχετικό από κάποιον άλλο. Για να κρίνεις αν μια δραστηριότητα είναι άθλημα πρώτα πρέπει να γνωρίζεις τι ακριβώς είναι η δραστηριότητα. Πολλοί λοιπόν που δεν ασχολούνται με το Body Building δεν γνωρίζουν και τι είναι. Πιστεύουν ότι Bodybuilder είναι εκείνος ο τύπος με του τεράστιους δικέφαλους, πόρτα σε μπουζουξίδικο Γ ή μπράβος με το 50% λίπος που βαράει τον κόσμο??..
    Χαρακτηριστική η έκφραση ?τον πλάκωσαν κάτι μποντιμπιλνταράδες?? Και νομίζω ότι αυτή η σύγχυση οφείλεται στο κοινό χώρο εκγύμνασης ενός bodybuilder με τους προαναφερθέντες.
    Αφορμή για αυτή μου την σκέψη, ότι δηλαδή ο κόσμος δεν ξέρει και πολλά για το πώς είναι ένας bodybuilder είναι δύο φίλοι μου που με κατακρίνουν που κάνω bodybuilding (θές να γίνεις σαν τους φουσκωτούς κλ.π.). Τους έδειξα λοιπόν κάποιες φωτογραφίες από το forum του Andrikou (πρότυπο για εμένα) και του Sersemi (και αυτός πρότυπο αλλά σιγά μη φτάσω σε αυτό το επίπεδο) και τους ρώτησα αν θα ήθελαν να έχουν αυτό το σώμα. Η απάντηση ήταν εντυπωσιακή:
    Αυτοί μάλιστα, έχουν ωραία σώματα. Άλλα αυτοί δεν είναι μποντιμπιλδεράδες αλλά τύποι αφοσιωμένοι στην γυμναστική με πολύ ωραία σώματα???.
    Για να κρίνεις τι είναι το Bodybuilding πρέπει και να το κατέχεις, να έχεις πάει σε αγώνες, να ασχοληθείς. Νομίζω ότι η μεγάλη μάζα στην Ελλάδα που δεν θεωρεί το bodybuilding άθλημα δεν θεωρεί άθλημα και το baseball ή το Badminton . Εγώ τουλάχιστον άκουσα πολλές φορές κατά την διάρκεια των ολυμπιακών αγώνων ? τώρα τι το θέλουν το badminton άθλημα είναι αυτό;
    Βέβαια δεν μιλάω για αυτούς που ασχολούνται αλλά από επιλογή δεν θέλουν να το χαρακτηρίσουν άθλημα.
    ,

  18. #78
    Junior Bodybuilder pezonauths's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    155

    Default

    Απλα οι περισοτεροι τους φαινονται υπερβολη ολα αυτα γιατι πιστευουν πως ο γυμνασμενος δεν πρεπει να ειναι φουσκας.
    don't give up!

  19. #79
    Junior Bodybuilder pezonauths's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    155

    Default

    Απλα οι περισοτεροι τους φαινονται υπερβολη ολα αυτα γιατι πιστευουν πως ο γυμνασμενος δεν πρεπει να ειναι φουσκας.
    don't give up!

  20. #80
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    άθλημα το [#225;θlima] O49 : 1.σωματική δραστηριότητα που υπόκειται σε ορισμένους κανόνες και έχει ως στόχο την άσκηση του σώματος και την επίτευξη καλύτερων επιδόσεων· (πρβ. αγώνισμα, σπορ): Aτομικό / ομαδικό ~. Ποδόσφαιρο, το πιο δημοφιλές ~. 2. (μτφ.) δύσκολος ή αξιόλογος στόχος ανθρώπινων ενεργειών: Nιώθει την πολιτική ως υψηλή αποστολή, ως ένα ευγενικό ~. Ένα δύσκολο ~, ο εξανθρωπισμός της μηχανής. [λόγ.: 1: αρχ. #7940;θλημα· 2: ελνστ. σημ.]

  21. #81
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    άθλημα το [#225;θlima] O49 : 1.σωματική δραστηριότητα που υπόκειται σε ορισμένους κανόνες και έχει ως στόχο την άσκηση του σώματος και την επίτευξη καλύτερων επιδόσεων· (πρβ. αγώνισμα, σπορ): Aτομικό / ομαδικό ~. Ποδόσφαιρο, το πιο δημοφιλές ~. 2. (μτφ.) δύσκολος ή αξιόλογος στόχος ανθρώπινων ενεργειών: Nιώθει την πολιτική ως υψηλή αποστολή, ως ένα ευγενικό ~. Ένα δύσκολο ~, ο εξανθρωπισμός της μηχανής. [λόγ.: 1: αρχ. #7940;θλημα· 2: ελνστ. σημ.]

  22. #82
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Δέν βρίσκω κάποιο λόγο για να μην θεωρείται άθλημα. Με θλίβει το ότι κάποιοι δεν το θεωρούν αν και δεν δίνω σημασία, καθώς δεν ''ζώ'' για την γνώμη τους.

  23. #83
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    105

    Default

    Δέν βρίσκω κάποιο λόγο για να μην θεωρείται άθλημα. Με θλίβει το ότι κάποιοι δεν το θεωρούν αν και δεν δίνω σημασία, καθώς δεν ''ζώ'' για την γνώμη τους.

  24. #84

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    φιλε minorquitarist σ΄ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

  25. #85

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    φιλε minorquitarist σ΄ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

  26. #86
    New Member
    Join Date
    23-08-07
    Location
    Θεσσαλονικη, Greece.
    Posts
    53

    Default

    Θεωρουν αθλημα οτι σχετιζεται με αποκτηση μιας ικανοτητας καθαρα αθλητικης.Το bodybuilding εχει ως αυτοσκοπο την αλλαγη της εμφανισης ουσιαστικα.Δεν αποκταται καμμια ειδικη αθλητικη ικανοτητα και οι διαγωνισμοι δεν κρινονται με βαση καποια ικανοτητα οπως δυναμη ταχυτητα η κατι αντιστοιχο αλλα με βαση την εμφανιση.

    Καλλιστεια μυικοτητας ειναι δηλαδη.Και αφου δεν θεωρουνται οι συμμετεχοντες σε ανδρικα η γυναικεια καλλιστεια αθλητες αν και αθλουνται και κανουν θυσιες σε ποικιλο βαθμο δεν θεωρειται και αθλημα το bodybuilding.
    I killed Kenny

  27. #87
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Αυτοί που δεν θεωρούν το bb άθλημα, είναι αυτοί που βλέπουμε στα γυμναστήρια να σηκώνουν τα γυναικεία βαράκια και να τα κουνούν πέρα δωθε με σκοπό να γυμναστούν.... Όποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά με το bb ξέρει τον κόπο και τις θυσίες που απαιτούνται και δεν υπάρχει περίπτωση να το πει αυτό. Επίσης αυτοί που τα λένε αυτα, είναι αυτοί που κουτσομπολέυουν πίσω από την πλάτη σου και λενε "ποιός ξέρει τί παίρνει αυτός και είναι έτσι..." γιατί ποτέ δν έχουν κουραστεί και δν έχουν καταλάβει την ουσία του bb γιατί απλά έρχονται στο γυμναστήριο για να πιάσουν κουβέντα...

  28. #88
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    'H Κόλαση είναι οι άλλοι'΄J.P SARTRE

  29. #89
    Pumping Iron BISTOUR's Avatar
    Join Date
    24-05-08
    Location
    KASTORIA, Greece.
    Posts
    376

    Default

    """"Ίσως αυτοί να είναι τα ίδια άτομα που θεωρούν το τάβλι άθλημα!"""


    + 1000

  30. #90
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by olvios

    [...]

    [u]Καλλιστεια μυικοτητας ειναι δηλαδη</u>.Και αφου δεν θεωρουνται οι συμμετεχοντες σε ανδρικα η γυναικεια καλλιστεια αθλητες αν και αθλουνται και κανουν θυσιες σε ποικιλο βαθμο δεν θεωρειται και αθλημα το bodybuilding.
    </blockquote id=quote>

    Από αρχαιοτάτων χρόνων ο ΑΘΛΗΤΗΣ χρησιμοποιεί το σώμα του για να πετύχει κάτι "εξωγενές" (καλύτερο χρόνο, νίκη επί του αντιπάλου του στην πάλη, καλύτερο σκορ, μεγαλύτερη απόσταση βολής κτλ).

    Ένας bb έχει αυτοσκοπό την [u]εικόνα</u> του σώματος (άσχετα με το πόσα κιλά σηκώνει).

    Από εμένα μπράβο στον Olvio, κατά τη γνώμη μου απ' όσα γράφτηκαν εδώ είναι ο μοναδικός που έπιασε το νόημα του bb.


 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •