Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 100
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default Γιατί πολλοί δε θεωρούν το bodybuilding άθλημα;

    λοιπον σημερα κατα την διαρκεια που ημουν στο πανεπιστημιο ειχαμε μια διαφωνια με καποιους σχετικα με το bb,μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι δεν θεωρουν το bb αθλημα οχι μονο τα συγκεκριμενα παιδια αλλα μεγαλο ποσοστο μπορω να πω!!δυστιχως αποκαλεσαν οσους ασχολουνται με το αθλημα μας οτι ειναι απλα κομπλεξικοι δεν μπορω να καταλαβω το λογο που σκεφτονται με αυτον τον τροπο...Συζητηση.
    ''No pain No gain''

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mάλλον αυτοί που το λένε είναι οι κομπλεξικοί..
    Μήπως ισχύει η παροιμία, όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια;

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    ισως και να ισχυει.στα αλλα αθληματα ομως οπως π.χ. αρση βαρων,κολυμβηση(επειδη μου τα φεραν ως παραδειγματα)γιατι δεν το λενε αυτο? με προβλιματιζει το τι κανει το bb να ξεχωριζει τοσο.
    ''No pain No gain''

  4. #4
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ίσως αυτοί να είναι τα ίδια άτομα που θεωρούν το τάβλι άθλημα!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  5. #5
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Όπως είπε και η καρδούλα, ''όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια''.
    Η δικιά μου γνώμη είναι ότι, αν το όμορφο σώμα μπόρουσες να το αγοράσεις και όχι να το φτιάξεις, όλοι αυτοί που κατηγορούν το άθλημα θα ήταν οι πρώτοι που θα έτρεχαν να το αγοράσουν..
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  6. #6
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    εχω βαρεθει τοσα χρονια να ακουω κοπελες να κατηγορουν το αθλημα κ μολις βλεπουν απο κοντα εναν bber να τους τρεχουν τα σαλια,οπως εχω βαρεθει να ακουω αντρες να κατηγορουν τους bbers γιατι νιωθουν αβολα οταν σε καποιο σημειο περναει ενας bber κ οι κοπελες που συνοδευουν γυριζουν κ τον κοιτουν σαν ξερολουκουμο...τοτε φανταστειτε πως νιωθουν μεσα τους ολοι αυτοι οι "καλοφαγαδες" ή "ισχνοι" κ το καλυτερο ειναι οτι οταν "βαζουν χερι" στις κοπελες τους για το "παρανομο" κοιταγμα τοτε αυτες για να το δικαιολογησουν κανουν γκριματσες σιχαμαρας κ καλα οτι δεν τους αρεσε...:D:D:D

    εχει πολυ πλακα το ολο σκηνικο φιλε hashis κ στην συγκεκριμενη φαση απλα ισως ηθελαν να πικαρουν εσενα που δειχνεις τοσο ενδιαφερον για το σπορ.Κουραγιο κ μην δινεις σημασια,θα το ξαναδεις πολλες φορες....αλλα θα τους "εκδικησαι" καθε καλοκαιρι οταν θα πηγαινετε ολοι μαζι στην παραλια[:-angel]
    αυτο τους κανει να νιωθουν κομπλεξικους κ

  7. #7

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Αδερφέ , ο οποιοσδήποτε μπορεί να αναπτύξει μιά επιχειρηματολογία για να στηρίξει τήν αποψή του ...
    Το θέμα όμως μιλά απο ΜΟΝΟ του , δηλαδή:
    Για ποιο λογο κάποιοι ανθρωποι μακρυά απο το ΒΒ να κόπτονται να υποστηρίξουν οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ
    Δηλαδή τι είναι μιλφέϊγ ?
    Αλλα παραδειγματα , διαφόρων αθλημάτων μακρυά απο δέκαθλα - τρίαθλα και υγρό/ κλπ στίβο είναι η τοξοβολία , η σκοποβολή κ.α.

    Η διαστρεβλομένη άποψη τών ΚΑΛΛΙΣΤΕΙΩΝ είναι κάτι που ακουγόταν απο παλιά , το θέμα είναι οτι η προπονηση , οι στερήσεις , η πειθαρχία ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ και πιθανόν οι κίνδυνοι που βρίσκονται πισω απο ένα αγώνα BB , αλλά και απο ένα σοβαρό ερασιτέχνη ΒΒ , μάλλον υπερκαλύπτουν σε ισχύ πολλά αθληματα Ολυμπιακά

    Στον αντίποδα
    Δέν είναι ψέματα οτι η πλειονότης αυτών που ξεκίνησαν ΒΒ , ήταν κομπλεξικοί με κάτι , αλλά ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ....
    Αυτή είναι η απάντηση στούς φίλους συνσπουδαστές , πάνω στήν κουβέντα
    Δηλαδή δεκτικότητα ώς πρός τα επιχειρήματα τους και ΑΜΕΣΗ προσαρμογή τών επιχειρημάτων αυτών στο δικο τους ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ...

    Πάντως πέρα απο τήν κουβέντα για τήν κουβέντα , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απολύτως κανένα νόημα στο τι είναι το ΒΒ , αλλωστε ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ !!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Ισως να εχουν αυτη την αποψη επειδη το Β.Β δεν ειναι ολυμπιακο αθλημα...
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-08-07
    Location
    .
    Posts
    109

    Default

    υπαρχει μια βασικη διαφορα

    στο BB ο στοχος που εχεις ειναι να φιαξεις το σωμα σου( + επιτρεπεται και να κλεψεις) δεν ειναι απαραιτητο να γινεις δυνατοτερος

    στα αλλα αθληματα στοχος ειναι να γινεις καλυτερος σε αυτο που κανεις (αναλογα με το αθλημα) και το τελευταιο πραγμα που σε ενδιαφερει ειναι να φιαξεις το σωμα σου + δεν επιτρεπεται να κλεψεις
    Arms of steel and nuclear power

    Metal strength and legends of valor

  10. #10
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Δε γνωρίζω εάν ο η λέξη 'Αθλος σχετίζεται με τη λέξη άθλημα ...ή εάν το ένα αποτελεί προϋπόθεση για το άλλο... αλλά νομίζω οτί αυτός που προσπαθεί να αλλάξει το μέτρο της δύναμής του κάνει ένα μεγάλο αγώνα - αγώνισμα - για να κατασκευάσει κάτι καινούργιο ότι και να ναι αυτό... και ως αποτέλεσμα : η αλλαγή της σωματοδομής!!Το bodyBuilding αυτό δεν είναι ? όσοι ασκούνται με βάρη η πρώτη αλλαγή που παρατηρούνε δεν είναι η αύξηση του μέτρου της δύναμής τους και μετά η άυξηση της παριμέτρου των μυών εάν υποστηριχτεί απο την κατάλληλη διατροφή ? Έτσι για μένα θα ήταν τίμιο να περιλαμβάνεται στη λίστα των αθλημάτων οποιοδήποτε άθλημα επιφέρει μέσω χρόνιας άσκησης αλλαγές στο μέτρο της δύναμης του ασκούμενου και όχι μόνο αυτό ως κρητήριο φυσικά...Επίσης πολλοί οι τσαρλατάνοι που διαδίδουν οτι τα βάροι κονταίνουν , δημιουργούν καρδιοπάθειες , στραβώνουν τα κοκκαλα...! Το άθλημά μας είναι συνδιασμός δύναμης και καλαισθησίας...ποιός έχει πιό όμορφο σώμα ένας τενίστας, ένας ποδοσφαιριστής, ένας μπασκεμπολίστας, ένας τοξοβόλος ή ένας Bodybuilder(αναφέρομαι σε σώματα φυσικων Bodybuilder:-) ?? Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με ευχαρίστώ
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  11. #11
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    επειδη και μενα με ζαλιζουν διαφοροι φερνουν ως επιχειρημα τη χρηση ΑΑΣ απο σχεδον ολους τους επαγγελματιες του ειδους χωρις να υπαρχει κανεις να τους ελεγξει (αντιντοπινγκ κτλ)κατι το οποιο οπως ισχυριζονται δεν μπορει να ταυτιστει με το "ευ αγωνιζεσθαι"

    προφανως αυτο εννοουν
    o tempora o mores!

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Αδερφέ , ο οποιοσδήποτε μπορεί να αναπτύξει μιά επιχειρηματολογία για να στηρίξει τήν αποψή του ...
    Το θέμα όμως μιλά απο ΜΟΝΟ του , δηλαδή:
    Για ποιο λογο κάποιοι ανθρωποι μακρυά απο το ΒΒ να κόπτονται να υποστηρίξουν οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ
    Δηλαδή τι είναι μιλφέϊγ ?



    </blockquote id=quote>

    :D:D:D εχω πεθανει στα γελια!


    βασικα ποοοολυ ωραιο τοπικ XASHIS [:-thumbu]

    βασικα αν δεν ειναι αθλημα αυτο που στηριζονται και ΠΑΤΑΝΕ στις προπονησεις τους σχεδον ολα τα αθληματα αλλα λιγο και αλλα παρα πολυ και 'κλεβουν' απο τροπους προπονησεις μεχρι διαιτες και αλλα πολλα τοτε τι ειναι ????
    :D

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    ισως το οτι στο bb ερασιτεχνικο η επαγγελματικο,γινεται χρηση αναβολικων ουσιων αυτο το βγαζει απο τα αθληματα?καπως ετσι σκεφτονται οσοι απεχουν οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω.αλλα αν δουμε τα πραματα λιγο πιο ρεαλιστικα(συγγνωμη κιολας που θα κραξω τους δικους μας)στους ολυμπιακους αγωνες οοοολη η ομαδα αρσης βαρων πιαστικε θετικη σε απαγορευμενες ουσιες.και η δικαιολογια?τα συγχισαν με τα αμινοξεα!!χεχε αν ειναι ποτε δυνατον!πανω κατω σε ολα τα αθληματα γινεται χρηση.το bb ειναι x-tream αθλημα και να μου επιτραπει να πω οτι τα συμπληρωματα και τα αασ που χρησιμοποιουν τα αλλα αθληματα απο το bb ξεκινησαν..και ρε παιδια θα το πω και αυτο,η γυναικες χρησιμοποιουν αντισυλληπτικα που παλι ορμονες ειναι,εμεις τι?μ*****ς ειμαστε :p αυτο με το μιλφειγ το φυλαω για την επομενη φορα που θα μου την πουν:)
    ''No pain No gain''

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-08
    Location
    .
    Posts
    52

    Default

    ναι αυτο για τα αναβολικα εχεις ενα μικρο δικαιο xashis ισος αυτο ειναι που κανει μερικους να λενε οτι δεν ειναι αθλημα..παρολα αυτα ειναι ενα θεμα(αναβολικα) που με εχει ταυτιστει με το bb, και οχι αδικα ειδικα με τους τελευταιους τεραστιους μαλ...ες που εχουν βγει..Παντος σιγουρα ειναι ενα αθλημα το οποιο ισος χρειαστει να ασχοληθει καποιος για να το αποδεκτη.

  15. #15

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Αν είναι κάποιο "άθλημα" που έχει μείζων σημασία η σύνδεση μυαλού-μυών, αυτό είναι το bodybuilding.
    Αν είναι κάποια ενασχόληση η οποία έχει φέρει τα πάνω κάτω στην επιστήμη της διατροφής (η οποία είναι ακόμα σε βρεφικά στάδια), αυτή είναι το bodybuilding.

    Το ότι κάποια άτομα σηκώνουν κιλά, φαρμακώνονται και φέρονται σαν πίθηκοι, δε τους κάνει αποκλειστικούς εκπροσώπους της σωματοδόμησης.

    Και θα διαφωνήσω κάπου με τον φίλο μου Μανώλη, πιστεύω ότι στην Ελλάδα (τουλάχιστον) υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΑΤΟΜΑ που κρύβονται πίσω από την ενασχόληση τους με βάρη. Δε μπορώ να γνωρίζω τι τους φταίει, ξέρω όμως ότι τους έχω ζήσει. Και το χειρότερο όλων είναι ότι αυτό το κόμπλεξ τους εξωτερικεύεται τις περισσότερες φορές με επιθετικότητα και λεκτικούς τραμπουκισμούς, απομακρύνοντας κόσμο από τα βάρη.

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Στην τελικη δεν με ενδιαφερει αν ειναι αθλημα ή οχι.Εγω αυτο που αγαπω κανω κ αδιαφορω πως το βλεπουν οι αλλοι.

    Δεν με ενδιαφερει να τους αποδειξω τιποτα κ σε κανεναν.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να νιωθω το πρηξιμο στους μυς την ωρα της προπονησης κ να ειμαι τουμπανο.

  17. #17
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    Στην τελικη δεν με ενδιαφερει αν ειναι αθλημα ή οχι.Εγω αυτο που αγαπω κανω κ αδιαφορω πως το βλεπουν οι αλλοι.

    Δεν με ενδιαφερει να τους αποδειξω τιποτα κ σε κανεναν.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να νιωθω το πρηξιμο στους μυς την ωρα της προπονησης κ να ειμαι τουμπανο.</blockquote id=quote>
    Κομπλεξικε.....:D:D










    (πλακα κανω)
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  18. #18

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Αν μιλαμε για το τι πιστευει ο μεσος ανθρωπος οτι ειναι ενα αθλημα,τοτε μαλλον θα πρεπει να πουμε τον εξης απλο αναγνωριστικο κανονα που εχει θεσει:
    ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΕΞΙΜΟ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΑΘΛΗΜΑ!!Δηλαδη τρεξιμο=αθλημα
    Αλλιως Ο,ΤΙ κ να κανεις κανεις κακο στην υγεια σου!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

  19. #19
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    Προσωπικά το αν είναι άθλημα η όχι δεν με επηρεάζει καθόλου, το γούσταρα και θα συνεχίσω να το γουστάρω όπως και να έχει...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.

  20. #20
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kusta80

    [quote]Originally posted by bigsteve

    Στην τελικη δεν με ενδιαφερει αν ειναι αθλημα ή οχι.Εγω αυτο που αγαπω κανω κ αδιαφορω πως το βλεπουν οι αλλοι.

    Δεν με ενδιαφερει να τους αποδειξω τιποτα κ σε κανεναν.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να νιωθω το πρηξιμο στους μυς την ωρα της προπονησης κ να ειμαι τουμπανο.</blockquote id=quote>
    Κομπλεξικε.....:D:D


    πλακα κανω

    (/quote)
    Δεκτη η πλακα!!!:D

    Αν αυτο σημαινει κομπλεξικος ναι τοτε ειμαι απο τους μεγαλυτερους κ το παραδεχομαι!!!

    κ το απολαμβανω κιολας!!!!

  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Αν είναι κάποιο "άθλημα" που έχει μείζων σημασία η σύνδεση μυαλού-μυών, αυτό είναι το bodybuilding.
    Αν είναι κάποια ενασχόληση η οποία έχει φέρει τα πάνω κάτω στην επιστήμη της διατροφής (η οποία είναι ακόμα σε βρεφικά στάδια), αυτή είναι το bodybuilding.

    Το ότι κάποια άτομα σηκώνουν κιλά, φαρμακώνονται και φέρονται σαν πίθηκοι, δε τους κάνει αποκλειστικούς εκπροσώπους της σωματοδόμησης.

    Και θα διαφωνήσω κάπου με τον φίλο μου Μανώλη, πιστεύω ότι στην Ελλάδα (τουλάχιστον) υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΑΤΟΜΑ που κρύβονται πίσω από την ενασχόληση τους με βάρη. Δε μπορώ να γνωρίζω τι τους φταίει, ξέρω όμως ότι τους έχω ζήσει. Και το χειρότερο όλων είναι ότι αυτό το κόμπλεξ τους εξωτερικεύεται τις περισσότερες φορές με επιθετικότητα και λεκτικούς τραμπουκισμούς, απομακρύνοντας κόσμο από τα βάρη.


    </blockquote id=quote>

    Αδερφέ Πετράν , συμφωνώ απολύτως !!!
    Και γώ (γιατί δέν το δες καλά ) αυτό λέω ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ υπάρχουν και θα υπάρχουν και φυσικα και στούς ΒΒers , αλλά και ΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?? Μηδενός εξαιρουμένου ολοι πάσχουμε απο κάτι
    Αλλά αλλο είναι νάσαι μάλαξ και να το γνωρίζεις και εντελώς διαφορετικό να είσαι μάλαξ και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι
    :D:D

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    Στην τελικη δεν με ενδιαφερει αν ειναι αθλημα ή οχι.Εγω αυτο που αγαπω κανω κ αδιαφορω πως το βλεπουν οι αλλοι.

    Δεν με ενδιαφερει να τους αποδειξω τιποτα κ σε κανεναν.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να νιωθω το πρηξιμο στους μυς την ωρα της προπονησης κ να ειμαι τουμπανο.
    </blockquote id=quote>



    +1000

    Καλα το τι ακουω καθε μερα θα πρεπει να γραφω 2 μερες . Γενικα να μου λενε οτι και ενα παιδι επερνε πρωτεινη και μετα δεν ειχε στυση . Οτι στις γυναικες δεν αρεσει το πολυ φουσκωτο και ολα αυτα . Η απαντηση απο μενα ειναι οτι κανω κατι που μου αρεσει . Παω στο γυμναστηριο για 2 ωρες και σκεφτομαι με διαφορετικο τροπο και με κανει αλλο ανθρωπο . Με βοηθησε να κοψω κακες συνιθιες ισως ειμαι υπερβολικος σε καποια θεματα και καποια πραγματα τα βλεπουμε καπως περιεργα με το ματι μας οπως δεν θελω να πιω ποτο αχριστες θερμιδες δεν θελω να ξενυχταω γιατι το πρωι θελω να κανω αεροβικη αλλα ο καθενας εχει το τροπο ζωης του . Αρα ειναι δικαιωμα μου πως θα επιλεγω να ζω ... Εγω ποτε δεν πηγα σε καποιον να του πω γιατι καθεσε σε μια καρεκλα και δεν κανεις τιποτα ... Αρα ετσι αφηστε και εμενα να κανω τις επιλογες μου . Καλα για να μην πω για τις διατροφες . Πως γινετε με 6 γευματα να αδυνατισεις . Αυτα τα κανουν μονο οσοι ειναι "τερατα" με αυτα που κανεις θα παχυνεις αντε σε εναν διατροφολογο αυτοι δεν ξερουν τιποτα και αλλα τετοια ...

    Το σταματω εδω γιατι αν αναλυσω και αλλο βλεπω να γραφω βιβλιο .:D

  23. #23
    New Member
    Join Date
    18-04-08
    Location
    ATHENS, PATHSIA, Greece.
    Posts
    61

    Default

    Ο κυριότερος λόγος κατά την άποψη μου είναι ότι το λένε αυτό επειδή δεν είναι ολυμπιακό άθλημα.Ίσως όμως να ναι και σαν όρος λίγο μπερδεμένος γιατί πραγματικός bodybuilder αθλητής κατά με πάντα είναι αυτός ο οποίος θα δουλέψει πολύ σκληρά, θα είναι σωστός στις προπονήσεις του ,θα κάνει τρομερές θυσίες ψυχικές και σωματικές και θα κατεβεί στο 100% της φόρμας σε αγώνες στους οποίους θα συμμετάσχει.Τώρα όσων άφορα την άλλη έννοια την οποία νομίζουν μερικοί οτι γυμναζόμαστε τρώμε και λίγο φαΐ παραπάνω περνούμε και κάνα συπμληρωμα και είμαι ΑΘΛΗΤΉΣ το τονίζω αθλητής bodybuilding ε όχι κατά έμενα πάντοτε είναι λάθος.Τα λέω αυτά χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης στα παιδιά μαζί βάζω και τον εαυτό μου τα οποία κάνουν "ερασιτεχνικό" bodybuilding.Ίσως αυτί η διαφοροποίηση τις έννοιας αθλητικου και ερασιτεχνικου bodybuilding να μπερδευει τους περισσότερους άσχετους με το άθλημα.
    GO HARD OR GO HOME!!!!!!!

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    Προσωπικά το αν είναι άθλημα η όχι δεν με επηρεάζει καθόλου, το γούσταρα και θα συνεχίσω να το γουστάρω όπως και να έχει...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.

    </blockquote id=quote>

    Θα συμφωνησω με τον φιλο JasonBlack [:-dopey]

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    Προσωπικά το αν είναι άθλημα η όχι δεν με επηρεάζει καθόλου, το γούσταρα και θα συνεχίσω να το γουστάρω όπως και να έχει...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.



    </blockquote id=quote>

    +2

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Ό,τι και να λένε οι άλλοι εγώ γουστάρω το μιλφέϊγ[:-censored][:-blindfold]:D
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  27. #27

    Join Date
    08-01-08
    Location
    Αθήνα
    Posts
    306

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by azac

    Ο κυριότερος λόγος κατά την άποψη μου είναι ότι το λένε αυτό επειδή δεν είναι ολυμπιακό άθλημα.Ίσως όμως να ναι και σαν όρος λίγο μπερδεμένος γιατί πραγματικός bodybuilder αθλητής κατά με πάντα είναι αυτός ο οποίος θα δουλέψει πολύ σκληρά, θα είναι σωστός στις προπονήσεις του ,θα κάνει τρομερές θυσίες ψυχικές και σωματικές και θα κατεβεί στο 100% της φόρμας σε αγώνες στους οποίους θα συμμετάσχει.Τώρα όσων άφορα την άλλη έννοια την οποία νομίζουν μερικοί οτι γυμναζόμαστε τρώμε και λίγο φαΐ παραπάνω περνούμε και κάνα συπμληρωμα και είμαι ΑΘΛΗΤΉΣ το τονίζω αθλητής bodybuilding ε όχι κατά έμενα πάντοτε είναι λάθος.Τα λέω αυτά χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης στα παιδιά μαζί βάζω και τον εαυτό μου τα οποία κάνουν "ερασιτεχνικό" bodybuilding.Ίσως αυτί η διαφοροποίηση τις έννοιας αθλητικου και ερασιτεχνικου bodybuilding να μπερδευει τους περισσότερους άσχετους με το άθλημα.
    </blockquote id=quote>

    + 1000

  28. #28

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sifis

    Ό,τι και να λένε οι άλλοι εγώ γουστάρω το μιλφέϊγ[:-censored][:-blindfold]:D
    </blockquote id=quote>

    :D:D:D[:-smile_green]

  29. #29
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Ναι συμφωνω...8) και όπως λένε οι παλιοί bbers, "Άμα το Bodybuilding δεν είναι άθλημα, το μιλφέιγ δεν θα είχε σαντιγυ" [:-cold]

    Παραυτα απο τη στιγμή που με κάνει και νιωθω όμορφα δε μπα να το λένε παιχνιδι,ανασχόληση(χομπυ) η όπως αλλιως δεν μου καίγεται καρφί!( μου φυγανε τα κόμπλεξ!!!)

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    [quote]
    Αλλά αλλο είναι νάσαι μάλαξ και να το γνωρίζεις και εντελώς διαφορετικό να είσαι μάλαξ και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι
    :D:D
    </blockquote id=quote>
    μεγάλη κουβέντα!!!+1000[:-thumbu]
    YOU can('t)change genes...

  30. #30
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    Όλοι εδώ στο φόρουμ γουστάρουμε αυτό που κάνουμε, και θα το γουστάρουμε ό,τι κι αν λένε οι άλλοι.
    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by JasonBlack

    Να πω την αλήθεια, ούτε εγώ το θεωρώ άθλημα. Είναι μάχη με το μυαλό, με τις στερήσεις, με την βαρύτητα, αλλά το γεγονός ότι έχει στόχο την εμφάνιση, το πρήξιμο και όλα όσα γουστάρουμε στο bodybuilding το κάνει δύσκολο στο να θεωρηθεί άθλημα. Από την άλλη δεν θεωρώ εγώ προσωπικά άθλημα ούτε το ποδόσφαιρο, το θεωρώ παιχνίδι.
    Άθλημα για μένα είναι κάτι το οποίο εξετάζει τις δυνατότητες του ανθρώπου όσον αφορά το να σπάει τα όρια του, σε ταχύτητα, δύναμη κλπ. Όχι σε μέγεθος μυών, φλεβικότητα κλπ.
    ...αλλά δεν θα θεωρήσω τον εαυτό μου ποτέ αθλητή, παρότι ειδικά οι αγωνιστικοί του αθλήματος περνάνε τα πάνδυνα στις προετοιμασίες τους, δίνουν τρελό κόπο και ίσως πολύ περισσότερο από στα άλλα γενικά αποδεκτά ως αθλήματα.</blockquote id=quote>Συμφωνώ απόλυτα με τον JasonBlack.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •