Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-11-08
    Location
    Greece.
    Posts
    37

    Default Διατροφή μου κ πρόγραμμα γυμναστικής.

    Παιδία αυτή είναι η διατρόφη που ακολουθώ:
    Πρωινό: Πιτάκι αλα BRaWNy(60-70 γρ κουάκερ,1 αυγό,3 ασπράδια,κανέλα,σταφίδες), ένα ποτήρι γάλα 1,5%,ένα φρούτο(μήλο ή μπανάνα).
    Δεκατιάνο: Ένα τόστ σικάλεως με γαλοπούλα,τυρί 10% και ντομάτα-πιπεριά ή ντομάτα-μαρούλι.
    Μεσημεριανό: Κοτόπουλο ή ψάρι ή μοσχάρι με πατάτα ψητή ή πουρέ πατάτας ή ρύζι(συνήθως μπασμάτι), 1 φέτα ψωμί σικάλεως και σαλάτα.
    Απογευματινό(pre-workout): 50 γρ κουάκερ με 1 γιαούρτι 2% ή cottage με φρουτοσαλάτα.
    Προπόνηση
    Post-workout: 1 scoop whey με γάλα 0% και μια κουταλιά της σούπας γλυκόζη.
    Βραδινό: Όπως και το μεσημεριανό, αλλά με ελαιόλαδο στη σαλάτα.
    Πριν τον ύπνο: γιαούρτι 2% με μισό cottage ή 2 γιαούρτια 2% ή 1 γιαούρτι 2% με 1 ποτήρι γάλα 1,5% και μια χούφτα αμύγδαλα.

    Πρόγραμμα Γυμναστικής
    Δευτέρα: Στήθος-Τρικέφαλα
    Τετάρτη: Πλάτη-Δικέφαλα
    Παρασκευή: Πόδια-Ώμους
    (Δεν έχω γράψει αναλυτικά τις ασκήσεις, γιατί το πρόγραμμα είναι καινούριο και δεν τις θυμάμαι όλες)
    Έχω ύψος 1.82, 76 κιλά. 10,9% λίπος. Στόχος μου είναι η άυξηση μυικής μάζας. Λιπομέτρηση έκανα στο gym. Η διατροφολόγος μου είπε οτι αυτή η μέθοδος έχει μεγάλη απόκλιση... Η λιπομέτρηση έγινε με μέθοδο ηλετρισμού του σώματος(αν θυμάμαι καλά).
    Παλιότερα είχα ξαναασχοληθεί με βάρη, αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Επίσεις έχω κάνει για 3 χρόνια thai box και kick box. A... και κάτι ακόμα... Τη διατροφή την έφτιαξα μονος. Αυτή που μου έδωσε η διατροφολόγος, είναι τελείως άκυρη!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    αν οι θερμιδες σου οσον αφορα τον στοχο σου ειναι καλες.η διατροφη σου σε γενικα πλαισια μια χαρα ειναι κατα την γνωμη μου.
    *μια σημειωση που τωρα την ειδα.εχεις πολυ λιγα λιπαρα.βαλε στο μεσημεριανο και στο γευμα μετα την προπονηση απο 1 κουταλια της σουπας ελαιόλαδο ,και προσθεσε καμια 15-20αμυγδαλα.βγαλε αν δεν σε παιρνει cho και ανεβασε λιπος.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-11-08
    Location
    Greece.
    Posts
    37

    Default

    Thanks Nowitzki!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    Καλη ειναι!!!
    Λιπαρα ομως μην βαλεις στο μεταπροπονιακο γευμα...

  5. #5

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Οντως μια χαρα πολυ ωραια!!Συγχαρητηρια φιλαρακο μου ιδιαιτερα που την εφτιαξες μονος!!
    Βεβαια θα βοηθησει την κατασταση να σου πουμε κ μια πιο σε βαθος αποψη εαν μας γραψεις κ διπλα τα γραμμαρια που βαζεις απο καθε φαγητο!
    Ωραιος ομως μπραβο!![:-thumbu][:-thumbu]

  6. #6
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    το γευμα πριν την προπονηση(pre-workout) απλα να κοιταξεις να απιαχει γυρω στις 2 ωρες απο την προπονησησ σου..γιατι το γιαουρτι η το cottage ειναι καζεινικης φυσεως πρωτεινες...δλδ αποροφουντε αργα...........και προσθεσε λιγο ακομα πρωτεινη στο δεκατιανο σου..............keep going!!!![:-thumbu]

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Dimitris_1986

    Μεσημεριανό:Κοτόπουλο ή ψάρι ή μοσχάρι με πατάτα ψητή ή πουρέ πατάτας ή ρύζι(συνήθως μπασμάτι), 1 φέτα ψωμί σικάλεως και σαλάτα.
    Ρre-workout: 50 γρ κουάκερ με 1 γιαούρτι 2% ή cottage με φρουτοσαλάτα.
    Προπόνηση
    Post-workout: 1 scoop whey με γάλα 0% και μια κουταλιά της σούπας γλυκόζη.</blockquote id=quote>Εγώ προτείνω να βάλεις και λίγο λίπος στο Μεσημεριανό.

    Επίσης, στο Ρre-workout προτείνω να αντικαταστήσεις τη βρώμη με μπασμάτι.
    Εγώ δυσκολεύομαι να κάνω προπόνηση έχοντας φάει βρώμη, ακόμα κι αν έχουν περάσει 3 ώρες.

    Αν δεις ότι το γάλα σε φουσκώνει στο Post-workout ρόφημα, αφαίρεσε το.

    Φαίνεται ότι έχεις διαβάσει το φόρουμ.
    Καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-11-08
    Location
    Greece.
    Posts
    37

    Default

    Σας ευχαριστω παιδια! Χαιρομαι που καταφερα να φτιαξω μια καλη διατροφη...[:-bouncy] Θα προσπαθησω να τη βελτιωσω κι αλλο...
    Το pre-wourkout απεχει 2-2,5 ωρες απο την προπονηση. Δεν εχω καποιο προβλημα με τη βρωμη... Δεν νιωθω το στομαχι μου βαρυ. Το γαλα στο μεταπροπονητικο δε με φουσκωνει, αλλα θα δοκιμασω και με νερο για να δω αν νιωθω καποια διαφορα....

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά πιο πάνω, μια χαρά είναι η διατροφή σε γενικές γραμμές, δώσε λίγο βάση στα λιπαρά που όπως σου πε ο Nowitzki είναι μάλλον λίγα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •