Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    24-03-10
    Posts
    4

    Question Χρήση Κρεατίνης

    Ειμαι σε φαση ογκου τους τελευταιους 3 μηνες, απο Μαιο θα ξεκινησω γραμμωση, μεωνοντας σε πρωτη φαση τους υδατανθρακες 25%, σε δευτερη φαση αεροβια και σε 3η φαση επιπλεον περικοπη 25% των υδατανθρακων.

    Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κρεατινη και σκεφτομαι να δοκιμασω κανοντας μια περιοδο φορτωσης 5 ημερων και μετα συντηρησης για 4-6 εβδομαδες. Η ερωτηση μου ειναι η εξης :

    Ποτε ειναι καλυτερα να ξεκινησω την κρεατινη ; τωρα που ειμαι στον τελευταιο μηνα του ογκου ή τον Μαιο που θα ξεκινησω τη γραμμωση και γιατι ;

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Εξαρτάται για ποιό λόγο θα την πάρεις και τι περιμένεις από ένα τέτοιο συμπλήρωμα (ελπίζω όχι τρελά πράγματα).

    Προσωπικά όποτε έχω πάρει κρεατίνη με έχει βοηθήσε στην ανάρρωση αλλά όχι σε θέματα δύναμης οπότε θα διάλεγα την περίοδο που η προπόνηση θα ήταν βαριά και επίπονη για τις αρθρώσεις μου.

    Επίσης, επειδή ενδέχεται να σου κρατήσει κάποια νερά (τα οποία θα φύγουν μετά από λίγο) για ψυχολογικούς και οπτικούς λόγους θα πρότεινα να ΜΗΝ την πάρεις στην τελευταία φάση που σχεδιάζεις αφού εκεί τα πράγματα "σκληραίνουν" και πρέπει η ψυχολογία σου να είναι ανεβασμένη για να πετύχεις το στόχο σου..

    Για γράμμωση καλύτερα να διαλέξεις ένα προ-προπονητικό συμπλήρωμα που θα σου δίνει ενέργεια(boost) για να βγάζεις καλές προπονήσεις αφού θα είσαι με μειωμένες θερμίδες (και ένας 2πλος εσπρέσσο φτάνει) και λογικά όχι με πολύ ενέργεια.

    Ελπίζω να βοήθησα (μην βασιστείς αποκλειστηκά στα όσο γράφω)

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Σεργιε γιατι θα ειναι κακο αν του κρατησει νερα η κρεατίνη? γιατι εγω ηξερα ότι κραταει υγρα ενδομυικά. Επίσης, ρε συ πως και δε σου εδωσε δύναμη η κρεατίνη? γι αυτό δεν την παιρνουμε? για να εχουμε περισοτερα αποθεματα που αν χρειαστει μπορουν να σπασουν απο το φωσφορο και να δωσουν ενεργεια για την επανασυνθεση του atp. και αυτο φυσικα εξυπηρετει όταν απαιτειται μεγαλος ρυθμος παραγωγης εργου (προπονηση σε μεγαλο % της μεγιστης δυναμης η\και εκρηκτικες κινησεις) και η μειωση του ρυθμου συνθεσης atp σε κανει να χαμηλωνεις το ρυθμο αυτο. Μηπως δεν εκανες βαρια προπονηση? μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα?

  4. #4
    Pumping Iron Panos-5's Avatar
    Join Date
    22-01-09
    Location
    Athens
    Posts
    523

    Default

    βρε παιδιά, ούτε εμένα με βοήθησε η κρεατίνη... Έκανα τους απαραίτητους κυκλους φόρτωσης αλλά τίποτα!
    Πιθανον καθε ουσία απο οργανσιμό σε οργανισμό να έχει διαφορετική δραση.
    Πάντως πολλές από τις κρεατίνες περιέχουν πολύ ζάχαρη, οπότε δεν είναι και η καλυτερη ιδεα για περιοδο γραμμωσης!
    τσεκάρησε τα περιεχόμενά της.

  5. #5
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Φίλε Σέργιο θα συμφωνήσω με το Γιάννη από πάνω. Αποκλείεται να μη σου έδωσε δύναμη η κρεατίνη! Θέλεις να μας πεις πότε, πως και για πόσο καιρό τη χρησιμοποίησες? Αν θυμάμσαι και τη μάρκα ακόμα καλύτερα,αν και δε νομίζω να έχει μεγάλη σημασία.
    @ giannis_m: Γιάννη, τα νερά τα ενδομυικά κάνουν τις μυικές ομάδες να φαίνονται και να έχουν την αίσθηση της πλαδαρότητας. Γι'αυτό ίσως το είπε ο Σέργιος. Αν και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο στο δικό μου σώμα, το έχω ακούσει από πολλά παιδιά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Γράφω για τα νερά γιατί μπορεί να κρατήσει και στους κοιλιακούς (όντας μύες και αυτοί) , τουλάχιστον όποτε παίρνω κρατάω υγρά και στους κοιλιακούς πράγμα που δεν μου αρέσει (γούστα είναι αυτά).
    Σκέφτηκα την περίπτωση μου και την συνδύασα με την προσπάθεια γράμμωσης του φίλου που μεγάλο ρόλο στην τήρηση του πλάνου παίζει ο καθρέφτης, οπότε αν μιλάμε για τα τελικά στάδια (γι αυτό γράφω 3η φάση) το φαίνεσθαι είναι μεγάλο κίνητρο συνέχισης της προσπάθειας.

    Γιάννη την είχα πάρει για το λόγο που περιγράφεις, για γρηγορότερη επανασύνθεση ΑΤΡ και (ίσως) μεγαλύτερα αποθέματα αλλά απ' ότι αποδεικνύεται μάλλον δεν τα πάω καλά με τα ενεργειακά συμπληρώματα.

    Την τελευταία φορά που είχα πάρει ήταν με ένα πρόγραμμα υψηλής έντασης κα υψηλούι όγκου παρέα βέβαια με την κατάλληλη διατροφή (3000 θερμίδες!!!)

    Δεν ένιωθα πιο δυνατός αλλά ένιωθα να αναρρώνω καλύτερα και ταχύτερα.

    Cuban, είχα πάρει την μονοϋδρική των x-treme stores και τις 3 φορές.
    Στις πρώτες 2 έκανα βδομάδα φόρτωσης και μετά 5γρ προ, μετά προπονήσεως. Την 3η φορά μπήκα κατευθείαν με 5γρ προ και μετά προπονήσεως.

    Την πήρα για 1-1.5 μήνα μία φορά σε περίοδο γράμμωσης και 2 σε περίοδο όγκου.
    Μόνο το placebo effect με έπιασε από θέματα απόδοσης.
    Last edited by sergoun; 24-03-10 at 23:26.

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Panos-5 View Post
    βρε παιδιά, ούτε εμένα με βοήθησε η κρεατίνη... Έκανα τους απαραίτητους κυκλους φόρτωσης αλλά τίποτα!
    Πιθανον καθε ουσία απο οργανσιμό σε οργανισμό να έχει διαφορετική δραση.
    Πάντως πολλές από τις κρεατίνες περιέχουν πολύ ζάχαρη, οπότε δεν είναι και η καλυτερη ιδεα για περιοδο γραμμωσης!
    τσεκάρησε τα περιεχόμενά της.
    Πάνο, τη φάση φόρτωσης καλύτερα να την κάνεις μετά από καναδυό απλούς κύκλους με κρεατίνη, για να δεις πως αντιδρά το σώμα σου. Μέχρι στιγμής η κρεατίνη που χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, έιναι σκέτη. Αυτή:
    http://www.predatornutrition.com/pd-creatine-500g.cfm

    Τώρα για τις ζάχαρες που λες συνήθως τις βάζουν για την καλύτερη μεταφορά της κρεατίνης στους μύες λόγω insulin spike. Λογικό.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Και εγω συμφωνω οτι τα νερα τα βαζει ενδομυικα,οποτε δεν νομιζω να σε χαλασει,εκτος πια κι αν εχεις στοχο να κανεις αγωνιστικη γραμμωση!Κατα τα αλλα θεωρω οτι δινει δυναμη η κρεατινη αλλα και αντοχη για περισσοτερες επαναληψεις οπως και καλυτερη αναρρωση..Δηλαδη προσφερει παρα πολλα,τα κανει ολα και συμφερει που λενε!Εγω στη θεση σου θα την επαιρνα και στην τελευταια φαση της γραμμωσης,πιστευω θα εχεις ακομα καλυτερο αποτελεσμα!Απο φιλους μου που το εκαναν τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα!
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κι εγώ θα συμφωνήσω, η κρεατίνη μόνο ωφέλη θα σου δώσει. Ιδιαίτερα σε περίοδο δίαιτας που η δύναμή σου θα πέσει θα σου δώσει μια ώθηση και θα σε βοηθήσει στην ανάρρωση. Εγώ την χρησιμοποιούσα και δεν είχα κανένα πρόβλημα στο χάσιμο λίπους.

  10. #10
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Και εγώ θα πω πως η κρεατίνη εννοείται πως αυξάνει την δύναμη όπως και την αντοχή επίσης υπάρχουν κρεατίνες σχεδιασμένες για περίοδο γράμμωσης με 0 υδατάνθρακες βλέπε της Gaspari Size On Pre Contest και η απλή βέβαια με πολύ λίγους υδατάνθρακες και δεν θα κρατήσεις καθόλου νερά ώστε να το βλέπεις στον καθρέπτη σου...

  11. #11
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Και εγώ θα πω πως η κρεατίνη εννοείται πως αυξάνει την δύναμη όπως και την αντοχή επίσης υπάρχουν κρεατίνες σχεδιασμένες για περίοδο γράμμωσης με 0 υδατάνθρακες βλέπε της Gaspari Size On Pre Contest και η απλή βέβαια με πολύ λίγους υδατάνθρακες και δεν θα κρατήσεις καθόλου νερά ώστε να το βλέπεις στον καθρέπτη σου...
    Τα νερα απο την κρεατινη δεν "μενουν"
    Το κρεατινες για περιοδο γραμμωσης μου κανει κουλο, γραμμωση και κρεατινη ειναι σχεδον ανταγωνιστικες εννοιες, προσωπικα δεν εχω παρει ποτε τιποτα ετοιμο σε μορφη φορμουλας, υπαρχουν πολλες creatine powders που αν δεις πισω τα συστατικα ειναι ολο κι ολο μια γραμμη που λεει Creatine: 5g
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  12. #12
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Κρεατίνη και γράμμωση είναι έννοιες ανταγωνιστικές ?? Δεν θα το έλεγα... Και μιλάω και για επίπεδο αγώνων κτλπ. Τώρα ο καθένας πράττει όπως νομίζει καλύτερα..

  13. #13

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Η κρεατίνη είναι ένα από τα ελάχιστα συμπληρώματα που πραγματοποιεί σε μεγάλο βαθμό αυτό που υπόσχεται, δηλαδή αυξημένη δύναμη, αντοχή και ανάρωση. Μαρτυρίες οτι κρατάει νερά και δίνει τη αίσθηση οτι κάποιος λιπώνει είναι βάσιμες δεδομένου ότι η πλοιοψηφία χρηστών την καταναλώνει σε διατροφική περίοδο όγκου, όπου και η κατανάλωση αλατιού είναι μεγαλύτερη.

  14. #14
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Αρα τα "νερά" δεν είναι επακόλουθο της λήψης κρεατίνης αλλά της διατροφής. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να παίρνεις συγκεκριμένα σκευάσματα κρεατίνης με χαμηλούς ή και μηδενικούς υδατάνθρακες σε περίοδο κοψίματος...

  15. #15
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Εμένα η μονουδρική δεν μου κρατάει νερά... Όποτε και να την πάρω το ίδιο πράγμα! Μου δίνει δύναμη και καθόλου νερά!
    Εξάλλου τα νερά η κρεατίνη τα κρατάει στους μυες και όχι υποδόρια. Δηλαδή το πολύ πολύ να χάσει κάποιος σκληράδα, εφόσον βέβαια είναι σε αρκετά χαμηλά ποσοστά λίπους.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Εμένα η μονουδρική δεν μου κρατάει νερά... Όποτε και να την πάρω το ίδιο πράγμα! Μου δίνει δύναμη και καθόλου νερά!
    Εξάλλου τα νερά η κρεατίνη τα κρατάει στους μυες και όχι υποδόρια. Δηλαδή το πολύ πολύ να χάσει κάποιος σκληράδα, εφόσον βέβαια είναι σε αρκετά χαμηλά ποσοστά λίπους.
    +1
    Η κρεατίνη είναι από τα πλέον χρήσιμα συμπληρώματα και στην περίοδο δίαιτας, τότε δηλαδή που έχουμε περισσότερο ανάγκη από δύναμη. Εκτός αν πάμε για το Μr. O και φοβόμαστε μη χάσουμε σκληράδα, τότε οκ ας την σταματήσουμε[:-apple]

  17. #17
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Εγώ βασικά που ετοιμάζομαι για το επόμενο Arnold πάλι δεν θα την σταματήσω.. lol ;p

  18. #18
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    λογο του οτι αρκετα ατομα μπερδευοντια οταν λενε για περιοδο γραμωσης και προσπαθουν να κανουν οτι κανουν οι επαγγελματιες για να κατεβουν σε αγωνες καλο θα ηταν να ανεβουν εδω οι φωτο του κεφαλιανου απο το περσινο ολυμπια
    ειχε ανεβασει φωτο μια εβδομαδα πριν τον αγωνα και ελεγε πως εχει ακομη πολλα νερα να χασει (και ετσι εγινε βγηκε πολυ ποιο κομμενος στον αγωνα)αλλα στισ φωτο αυτες(με τα νερα ακομη) οι περισοτεροι ουτε στα ονειρα μας δεν προκειτε να φτασουμε οσο αφορα την γραμμωση(και στον ογκο αλλα τωρα λεμε για την γραμμωση) γι αυτο μην κολλατε σε πραγματα που δεν προκειται να επηρεασουν το αποτελεσμα

    ειναι αληθεια οτι οι επαγγελματιες κοβουν πολλα συπληρωματασ οσο πλησιαζουν οι αγωνες αλλαζουν δραματικα την διατροφη τους αλλα αυτο το κανουν γιαιτ εχουν φτασει σε απειροελαχιστα ορια λιπους και προσπαθουν να βγαλουν και το ελαχιστο απο επανω τους

  19. #19
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Συμφωνω με τον Γηγενη και την Ειρηνη..Δεν χρειαζεται να ανησυχουμε τοσο για τοσο μικρες λεπτομερειες..Αν ειναι ποτε να κατεβουμε σε αγωνες τοτε οκ ας προσεξουμε το παραμικρο..Εγω προσωπικα δεν ειμαι υπερ ουτε στο να φτανουμε σε υπερβολικα χαμηλα ποσοστα λιπους χωρις να υπαρχει λογος...Και σε ενα 10% ειναι μια χαρα και για καλοκαιρι,οι κοιλιακοι φαινονται πεντακαθαρα!Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να φτανουμε καθε καλοκαιρι πιο κατω...Καλο ειναι να μην ταυτιζουμε τους στοχους μας με τετοιους αθλητες οπως ειπε και ο γηγενης,γιατι ειναι αλλα τα μεγεθη και οι απαιτησεις.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  20. #20
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Koίτα δεν μπορείς να απαγορέψεις σε κάποιον να κατέβει στο 5% αν αυτός είναι ο στόχος του. Αν κάποιος θέλει μπορεί να το πετύχει ακόμη και με τη χρήση κρεατίνης, εγώ αυτό πιστεύω προσωπικά και εξάλλου όπως προανέφερα υπάρχουν φόρμουλες ειδικά σχεδιασμένες γι αυτό το λόγο μέχρι και με 0 υδατάνθρακες...

  21. #21
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Koίτα δεν μπορείς να απαγορέψεις σε κάποιον να κατέβει στο 5% αν αυτός είναι ο στόχος του. Αν κάποιος θέλει μπορεί να το πετύχει ακόμη και με τη χρήση κρεατίνης, εγώ αυτό πιστεύω προσωπικά και εξάλλου όπως προανέφερα υπάρχουν φόρμουλες ειδικά σχεδιασμένες γι αυτό το λόγο μέχρι και με 0 υδατάνθρακες...
    κανεισ δεν απαγορευει σε κανεναν να κατεβει οχι στο 5 αλλα και στο 3% απλα ειναι απιθανο να μεινει εκει για πανω απο 2-3 μερες χωρις να χανει μυικο ιστο και φυσικα μην νομιζεις οτι θα ειναι σκληρος ολη την ωρα και κατι ακομη,μπορει καποιος με 7% να δειχνει ποιο κομενος απο καποιον με 5% και αυτο θα το καταφερει αν εχει λιγοτερα νερα απο τον αλλον
    γενικα το θεμα γραμωσης σε αγωνιστικα επιπεδα ειναι πολυ περιπλοκο και φυσικα κατι παραπανω απο περιτο για καποιον που απλα θα γραμωσει για το καλοκαιρι
    μια γραμμωση στο 8% ειναι και εφικτη και μπορει να κρατησει ολο το καλοκαιρι και δεν θα χαθουν πολυτιμα μυικα κιλα ουτε θα αισθανεσαι ετοιμος να πεσεις κατω

  22. #22
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Ναι δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά εννοώ ότι δεν έχουν όλοι στόχους από δω να κατέβουν στο 5% απλά για να βγουν στην παραλία και με 10% μια χαρά είσαι και φαίνεσαι κομμένος και περισσότερο γεμάτος, απλά εννοώ ότι ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει εγώ π.χ θέλω να δω που είναι τα όρια μου και να κατέβω όσο δυνατόν χαμηλότερα χωρίς να χάσω μύες.. Τέσπα βγαίνουμε off... Το διατάυτα είναι ότι για μένα η κρεατίνη είναι πολύ βασικό συμπλήρωμα και αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα την έπαιρνα όλο το χρόνο.

  23. #23

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Smile

    Quote Originally Posted by gigenis View Post
    κανεισ δεν απαγορευει σε κανεναν να κατεβει οχι στο 5 αλλα και στο 3% απλα ειναι απιθανο να μεινει εκει για πανω απο 2-3 μερες χωρις να χανει μυικο ιστο και φυσικα μην νομιζεις οτι θα ειναι σκληρος ολη την ωρα και κατι ακομη,μπορει καποιος με 7% να δειχνει ποιο κομενος απο καποιον με 5% και αυτο θα το καταφερει αν εχει λιγοτερα νερα απο τον αλλον
    γενικα το θεμα γραμωσης σε αγωνιστικα επιπεδα ειναι πολυ περιπλοκο και φυσικα κατι παραπανω απο περιτο για καποιον που απλα θα γραμωσει για το καλοκαιρι
    μια γραμμωση στο 8% ειναι και εφικτη και μπορει να κρατησει ολο το καλοκαιρι και δεν θα χαθουν πολυτιμα μυικα κιλα ουτε θα αισθανεσαι ετοιμος να πεσεις κατω

    Εντάξει ρε συ και αυτό είναι σχετικό γιατί εάν έχεις σωστά σχεδιασμένη διατροφή-προπόνηση
    μπορεις να μείνεις στο 5% πάνω από2-3 μέρες...Για την ακρίβει, από προσωπική πείρα, έβγαλα ένα ολόκληρο εξάμηνο στο 5% και ήταν και χειμώνας ενδιμάμεσα

  24. #24

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by _Akaloupotos_ View Post
    Εντάξει ρε συ και αυτό είναι σχετικό γιατί εάν έχεις σωστά σχεδιασμένη διατροφή-προπόνηση
    μπορεις να μείνεις στο 5% πάνω από2-3 μέρες...Για την ακρίβει, από προσωπική πείρα, έβγαλα ένα ολόκληρο εξάμηνο στο 5% και ήταν και χειμώνας ενδιμάμεσα
    Πόσα κιλά και σε τι ύψος ήσουν Παναγιώτη;

    Πάντως μπράβο, λίγοι άνθρωποι καταφέρνουν και ζούνε στο 5% χειμωνιάτικα (let alone train and diet), και για τόσο καιρό!!
    Last edited by ikamak; 01-04-10 at 01:20.

  25. #25
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εννοειται βρε παιδια οτι δεν το απαγορεψα σε κανεναν...χαχα...Απλα ειπα οτι το θεωρω ανουσιο αν δεν συντρεχει λογος(αγωνες η καποια φωτογραφιση αν καποιος ειναι μοντελο πχ)...Η γνωμη μου ειναι οτι για φυσικους αθλητες ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθει η μυικη μαζα σε τοσο χαμηλα ποσοστα,αλλα και να εχουν δυναμη διαθεση και ενεργεια για πολυ σκληρη και δυνατη προπονηση...Αυτο δεν σημαινει οτι καποιοι (οπως ο Παναγιωτης) δεν μπορουν να τα καταφερουν,ομως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και σιγουρα ο Παναγιωτης θα εχει να πει και καποια συν αλλα και καποια πλην..
    Ο καθενας μπορει να κανει ο,τι θελει απλα εγω λεω τι πιστευω οτι ειναι καλυτερο και πιο συμφερον για τον αθλουμενο και την υγεια του γιατι οσο κι αν ακουγεται περιεργο στο 5% τιθεται και θεμα υγειας κατα τη γνωμη μου.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  26. #26
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    αν προσεξεις το μηνυμα μου δεν λεω για 5% αλλα για 3% τωρα για το οτι εσυ καταφερες να εισαι 5 μηνες στο 5 ειαν ιμεγαλο κατορθωμα αλλα εχει να κανει και με τα ποσα κιλα εισαι αν πχ καποιος ειναι 1,70 υψος και διατηρειτε στ ο 5% ενω ειναιι 63-65 κιλα ειναι σχετικα ευκολο συγουρα ποιο ευκολο απο το να ειναι καποιος 1,70 και να διατηριτε στο 5% οταν ειναι 75 κιλα πχ εγω με υψος 1,67 ειμουν στο 7-8% για ολλο τον χρονο αλλα ειμουν 77-79 κιλα και φυσικα εκανα αρκετη αεροβια λογο του οτι εκανα αγωνιστικο καρατε (διπλες προπονησεις βαρη καρατε, κουμιτε 3-4 φορες την εβδομαδα κλπ) το ποσοστο αυτο ητνα για εμενα αθλος λογο του οτι ειμαι ενδομεσομορφικος

    σε αντιθεση ξερω ατομο που τρωει μπουγατσες και ειναι στο 6% αλλα ειναι 4 κιλλα κατω απο το υψος του

  27. #27

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Quote Originally Posted by gigenis View Post
    αν προσεξεις το μηνυμα μου δεν λεω για 5% αλλα για 3% τωρα για το οτι εσυ καταφερες να εισαι 5 μηνες στο 5 ειαν ιμεγαλο κατορθωμα αλλα εχει να κανει και με τα ποσα κιλα εισαι αν πχ καποιος ειναι 1,70 υψος και διατηρειτε στ ο 5% ενω ειναιι 63-65 κιλα ειναι σχετικα ευκολο συγουρα ποιο ευκολο απο το να ειναι καποιος 1,70 και να διατηριτε στο 5% οταν ειναι 75 κιλα πχ εγω με υψος 1,67 ειμουν στο 7-8% για ολλο τον χρονο αλλα ειμουν 77-79 κιλα και φυσικα εκανα αρκετη αεροβια λογο του οτι εκανα αγωνιστικο καρατε (διπλες προπονησεις βαρη καρατε, κουμιτε 3-4 φορες την εβδομαδα κλπ) το ποσοστο αυτο ητνα για εμενα αθλος λογο του οτι ειμαι ενδομεσομορφικος

    σε αντιθεση ξερω ατομο που τρωει μπουγατσες και ειναι στο 6% αλλα ειναι 4 κιλλα κατω απο το υψος του
    +1 ΟΚ!Συμφωνώ ρε φίλε με το πόστ σου!

    70 κιλά ήμουν Πέτρο.

  28. #28
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-10-12
    Location
    nafpaktos
    Posts
    3

    Default

    paidia mia voh8eia 8elw na mou peite pia einai h diafora apo mia aplh kreatini mono'udrikh apo thn krea-Alkalyn??ti douleia kanei h mia k ti h allh??k an paizei rolo h marka gt exw dei times k panw katw i idies einai....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •