Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default Τρόποι Για Να Ξεπεράσω Plateau Στην Προπόνηση;

    Γεια σας παιδια. Θα ηθελα την βοηθεια σας.
    Το προβλημα μου ειναι το εξης.
    Κανω bb γυρω στους 3 μηνες (Παλιοτερα εκανα γυρω στον 1,5 χρονο), 5 φορες την εβδομαδα με διατροφη αρκετα καλη! Τον πρωτο καιρο γυμναζα καθημερινα ολο το σωμα. Λιγο απο ολα. Τωρα και δυο μηνες εχω χωρισει το προγραμμα μου σε 3 μερη. Στηθος με πλατη, Δικεφαλα με τρικεφαλα (power set), Ωμους με ποδια. Στην αρχη ειχα εντυπωσιαστει με τα αποτελεσματα! Ειχα δει μεγαλη διαφορα στο σωμα μου! Τωρα και μια εβδομαδα περιπου μου φαινεται οτι το σωμα μου εχει "κολλησει", και για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται οτι χαλαει κιολας. Εχω πεσει αρκετα μου φαινεται!!! Το μονο που εχω αλλαξει ειναι λιγο η διατροφη μου. Κανονικα ολα τα γευματα αλλα σε μικροτερες ποσοτητες. Τελοσπαντων... Μηπως φταιει το προγραμμα; Μηπως εχει συνηθισει το σωμα μου το προγραμμα αυτο; Εσεις τι λετε ρε παιδια. Υποψιν, ημουν 85 κιλα και τωρα 89 (ογκο ηθελα). Τωρα εχω αρχισει την γραμμωση. Απλα εχω προσθεσει περισσοτερη αεροβια και εχω ελατωσσει τις θερμιδες στα γευματα μου.
    Ειμαι 27 χρονων 1,96 στο υψος, 89 κιλα και 14% ποσοστο λιπους.
    Last edited by ManosP; 08-04-10 at 13:00.

  2. #2
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Ποσο καιρο κανεις το καινουργιο προγραμμα? Μου φαινεται περιεργο εως αδυνατο απο τη στιγμη που εχεις σωστη διατροφη-προπονηση-υπνο να εχεις "χαλασει" οπως λες.Επισης μεσα σε 1 εβδομαδα τι αλλαγες μπορεις να δεις;!Εκτος αν εννοεις οτι λογω υποθερμιδικης διατροφης εχασες καποια νερα και επομενως καποια πρηξιματα που ειχες.
    Μαλλον ειναι 100% ψυχολογικο το προβλημα.
    YOU can('t)change genes...

  3. #3
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Φιλε μου ειναι νωρις ακομα για ν'αρχισεις ν'αγχωνεσαι για το θεμα plateau.περα απο αυτο ομως παντα υπαρχουν περιθωρια αλλαγων στο προγραμμα προπονησης.
    εγω θα προτεινα ν'αρχισεις (εαν κ'εφοσον εχεις χρονο) με το να προπονεις μια ομαδα/μερα(δικεφαλα-τρικεφαλα μπορεις να τ'αφησεις μαζι) που σημαινει περησσοτερες μερες προπονησης.
    στην πορεια μπορεις να πειραματηστεις και με ασκησεις για να δεις ποια σε 'πιανει' καλυτερα κτλ.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  4. #4
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by Steroid View Post
    Ποσο καιρο κανεις το καινουργιο προγραμμα? Μου φαινεται περιεργο εως αδυνατο απο τη στιγμη που εχεις σωστη διατροφη-προπονηση-υπνο να εχεις "χαλασει" οπως λες.Επισης μεσα σε 1 εβδομαδα τι αλλαγες μπορεις να δεις;!Εκτος αν εννοεις οτι λογω υποθερμιδικης διατροφης εχασες καποια νερα και επομενως καποια πρηξιματα που ειχες.
    Μαλλον ειναι 100% ψυχολογικο το προβλημα.
    Καινουργιο προγραμμα δεν κανω. Συνεχιζω το προγραμμα που περιγραφω στο αρχικο μου ποστ. Το κανω πανω απο 1,5 μηνα σιγουρα. Οσον αφορα αυτο που λες με το νερο, ισχυει; Στο λεω γιατι οντως δεν πινω το νερο που επινα αρχικα. Φαντασου οτι επεινα γυρω στα 4,5 λιτρα νερο την ημερα (πολλες φορες και παραπανω), και τωρα εχω πεσει (οχι εσκεμενα) στο 1,5 με 2 λιτρα την ημερα.

  5. #5
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by KOSTASFIT View Post
    Φιλε μου ειναι νωρις ακομα για ν'αρχισεις ν'αγχωνεσαι για το θεμα plateau.περα απο αυτο ομως παντα υπαρχουν περιθωρια αλλαγων στο προγραμμα προπονησης.
    εγω θα προτεινα ν'αρχισεις (εαν κ'εφοσον εχεις χρονο) με το να προπονεις μια ομαδα/μερα(δικεφαλα-τρικεφαλα μπορεις να τ'αφησεις μαζι) που σημαινει περησσοτερες μερες προπονησης.
    στην πορεια μπορεις να πειραματηστεις και με ασκησεις για να δεις ποια σε 'πιανει' καλυτερα κτλ.
    Σκεφτομαι να αλλαξω οντως το προγραμμα μου, απο Δευτερα. Μαλλον εκει θα καταληξω. Μια μυικη μαζα την ημερα. Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι το οτι την Δευτερα πχ θα γυμναζω το στηθος μου. Μεχρι την αλλη Δευτερα που θα το γυμνασω ξανα, δεν μεσολαβει αρκετος καιρος; Ξερω οτι σαν προγραμμα ειναι καλο, μου το εχουν προτεινει πολλα ατομα, αλλα δεν ειναι λογικη η απορια μου;

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Φίλε κοιτούσα το σπλιτ σου και έχεις στήθος με πλάτη μαζί.
    Προσωπικά θα το έσπαγα σε 2 διαφορετικές μέρες γιατί είναι 2 μεγάλες μυικές ομάδες. Θα συνδύαζα το στήθος με δικέφαλα ή τρικέφαλα. Επίσης, θα αφιέρωνα μια μέρα μόνο πόδια και μια μέρα ώμους με δικέφαλα ή τρικέφαλα (ανάλογα τι θα διάλεγα για στήθος).
    Αν αναλογιστούμε όμως ότι θες οι προπονήσεις της κάθε μυικής ομάδας να μην απέχουν 7 μέρες θα πρότεινα το εξής:

    1η μέρα: push (στήθος, ώμοι, τρικέφαλοι)
    2η μέρα: legs (πόδια γάμπες)
    3η μέρα: ρεπό
    4η μέρα: pull (πλάτη, δικέφαλοι)
    5η μέρα: ρεπό
    6η μέρα: push
    7ημέρα: ρεπό
    8η μέρα: αρχή νέας βδομάδας και συνέχεια του κύκλου.. (πόδια)

    ΕΔιτ

    Το πρόγραμμα μπορεί να αποδειχτεί επίπονο, απαιτητικό και κουραστικό.
    Θέλει ανάλογο φαΐ και πολύ καλή ανάρρωση.

    Όσες φορές το έχω δοκιμάσει δεν μου έχει βγει για πάνω από 1.5-2 μήνες αλλά είναι ένα πολύ καλό σοκ
    Last edited by sergoun; 08-04-10 at 14:40.

  7. #7
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by sergoun View Post
    Φίλε κοιτούσα το σπλιτ σου και έχεις στήθος με πλάτη μαζί.
    Προσωπικά θα το έσπαγα σε 2 διαφορετικές μέρες γιατί είναι 2 μεγάλες μυικές ομάδες. Θα συνδύαζα το στήθος με δικέφαλα ή τρικέφαλα. Επίσης, θα αφιέρωνα μια μέρα μόνο πόδια και μια μέρα ώμους με δικέφαλα ή τρικέφαλα (ανάλογα τι θα διάλεγα για στήθος).
    Αν αναλογιστούμε όμως ότι θες οι προπονήσεις της κάθε μυικής ομάδας να μην απέχουν 7 μέρες θα πρότεινα το εξής:

    1η μέρα: push (στήθος, ώμοι, τρικέφαλοι)
    2η μέρα: legs (πόδια γάμπες)
    3η μέρα: ρεπό
    4η μέρα: pull (πλάτη, δικέφαλοι)
    5η μέρα: ρεπό
    6η μέρα: push
    7ημέρα: ρεπό
    8η μέρα: αρχή νέας βδομάδας και συνέχεια του κύκλου.. (πόδια)

    ΕΔιτ

    Το πρόγραμμα μπορεί να αποδειχτεί επίπονο, απαιτητικό και κουραστικό.
    Θέλει ανάλογο φαΐ και πολύ καλή ανάρρωση.

    Όσες φορές το έχω δοκιμάσει δεν μου έχει βγει για πάνω από 1.5-2 μήνες αλλά είναι ένα πολύ καλό σοκ

    Θα μπορουσες να μου πεις ποσα σετ να εκτελω απο καθε μυικη ομαδα; Για παραδειγμα την ημερα που θα κανω push, (στήθος, ώμοι και τρικέφαλοι) δεν ειναι παρα πολλα για μια ημερα;
    Last edited by ManosP; 08-04-10 at 15:04.

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Για πες μας ρε φίλε, γιατι κι εγω εντυπωσιαστηκα που εντυπωσιάστικες σε ενα τρίμηνο μεσα με τις διαφορες, τί κιλά παίζεις? Κατα τη γνώμη μου δεν υφίσταται αυτό που λες (το πλατώ) μεσα σε τρείς μήνες. Το κοβω λίγο δύσκολο.

    Τρια πραγματα μπορει να συμβαίνουν κατα την αποψή μου.

    α) δεν υπαρχει κανενα κολημα απολύτως, απλα ετυχε αυτη τη βδομαδα να παρει περισσοτερο καιρό ο υπερσυμψιφισμός για κάποιο λόγο,ή είσουν καπως κουρασμενος. Δε βγαζεις συμπερασμα σε ΄μια βδομαδα

    β) ίσως έχεις υπερπροπονηθεί, μαλλιστα ισως εκει να οφειλεται και το ότι λες πως χαλαει το σωμα σου, καθως αμα υπερπροπονηθεις χανεις μυικό τόνο. Αλλα και πάλι αυτό ειναι πολύ δύσκολο να συμβεί προς το παρον, εκτος και αν προλαβες στο τρίμ ηνο να πιασεις σοβαρα κιλά κιλα στις ασκήσεις ή\και διατροφή-ξεκουραση-υπνος είναι χάλια

    γ) έχω κι ένα τρίτο αλλα είναι νωρις μια βδομαδα για να το ξεφουρνίσω

    Επισης μας λες το προγραμμα σου, και περιμενω μετα κι εγω να διαβασω τι κανεις στο gym, αλλα που τετοια τύχη. Ξύπνα φίλε, οποιοδήποτε σπλιτ δεν είναι βλακώδες θα δουλεψει. Αλλα είναι τα 'μυστικά'.

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Συμφωνω κ εγω με τον Γιαννη .Αποκελιεται να εχεις κολησει μεσα σε ενα 3μηνο.
    Νομιζω πως εκανες αποτομες κινησεις στην προσπαθεια σου να χασεις λιπος κ εκει εγινε το προβλημα.
    Ουτε μειωνεις τοσο αποτομα το φαγητο στα μισα ουτε ξεκινας κ αεροβικη συγχρονως...δηλ μετα αν κολησεις στο καψιμο λιπους τι θα κανεις; θα υποσιτιζεσαι η θα πλακωθεις στο Τ3 ;;;;

  10. #10
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Συμφωνώ με τα παιδιά! Το πιο πιθανό είναι να μείωσες αρκετά τον υδατάνθρακα και μαζί με την ξαφνική αερόβια έχει αυτό το αποτέλεσμα στο σώμα σου...

  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by bigsteve View Post
    Συμφωνω κ εγω με τον Γιαννη .Αποκελιεται να εχεις κολησει μεσα σε ενα 3μηνο.
    Νομιζω πως εκανες αποτομες κινησεις στην προσπαθεια σου να χασεις λιπος κ εκει εγινε το προβλημα.
    Ουτε μειωνεις τοσο αποτομα το φαγητο στα μισα ουτε ξεκινας κ αεροβικη συγχρονως...δηλ μετα αν κολησεις στο καψιμο λιπους τι θα κανεις; θα υποσιτιζεσαι η θα πλακωθεις στο Τ3 ;;;;
    Ετσι ακριβως!

  12. #12

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Οταν μιλάς για plateau φαντάζομαι μιλάς για μυική ανάπτυξη. Πήρες μετρήσεις και κατέληξες στο συμπέρασμα αυτό; Αν ναι και βλέπεις ότι όντως είναι έτσι, τότε θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι είναι καθαρά θέμα διατροφής και ανάρωσης. Αν έχεις κολήσει στα κιλά που παίζεις στις βασικές, κατεβάζεις 20% και συνεχίζεις από εκεί.
    Last edited by K72; 08-04-10 at 16:48.

  13. #13
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Παιδια να ρωτησω κάτι τους γνώστες, μιας και ο τίτλος του thread ειναι σχετικός.

    Το πλατώ, ΤΙ ειναι? εχω την εντυπωση ότι είναι η κατασταση κατα την οποια δεν μπορει να αυξηθεί το συνολικό φορτίο της προπονησης (κιλά Χ επαναλήψεις). ¨η αυξάνεται παρα πολυ αργα. Είναι φυσική αδυναμία και δεν οφείλεται σε ξεκουραση\διατρο΄φη κτλ. Και για να ξεπεραστεί αυτό πρεπει πρεπει να αυκηθεί η ένταση (και αναγκαστικά να μειωθεί η ποσότητα των επαναλήψεων) με βασικες ασκήσεις, ώστε να δώσουμε νευρικά ερεθίσματα και να μπορεσουμε να 'μαθουμε' το νευρικό συστημα να χειρίζεται περισσοτερα κιλα, ώστε να μπορεσουμε να ξεπερασουμε τον τοίχο.

    Είναι σωστό αυτό??

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Το πρόγραμμα που σου είπα δεν είναι για μεγάλο όγκο προπόνησης.
    Τι θα έκανα:
    στήθος 10-12 σετ, ώμοι 5-8 σετ και τρικέφαλοι 3-5 σετ.
    Πλάτη 12-15 σετ και δικέφαλοι 5-8 σετ.
    Τετρακέφαλοι 10-12 σετ, μηριαίοι 6-8 σετ και γάμπες 3-5 σετ.

    Όλα τα παραπάνω τα είχα κάνει σε εμένα με 2 χρόνια συστηματικής προπόνησης/ διατροφής στην "πλάτη" και αρκετό φαΐ.

    Σου ξανά γράφω ότι θα είναι απαιτητικές οι 2πλες προπονήσεις.

    Αν πάλι μιλάμε για ένα απλό κόλλημα (δεν ανέβασες κιλά για μια βδομάδα) τότε καλύτερα τα όσα προτείναν οι παραπάνω.

    Επίσης, βλέπω τον Γιάννη που σου λέει υπερ-προπόνηση και μου φαίνεται ότι ίσως κάτι τέτοιο να φταίει αφού ξεκίνησες πριν 3 μήνες μετά από διακοπή και από τότε κάνεις διπλές προπονήσεις.

  15. #15
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Για πες μας ρε φίλε, γιατι κι εγω εντυπωσιαστηκα που εντυπωσιάστικες σε ενα τρίμηνο μεσα με τις διαφορες, τί κιλά παίζεις? Κατα τη γνώμη μου δεν υφίσταται αυτό που λες (το πλατώ) μεσα σε τρείς μήνες. Το κοβω λίγο δύσκολο.

    Τρια πραγματα μπορει να συμβαίνουν κατα την αποψή μου.

    α) δεν υπαρχει κανενα κολημα απολύτως, απλα ετυχε αυτη τη βδομαδα να παρει περισσοτερο καιρό ο υπερσυμψιφισμός για κάποιο λόγο,ή είσουν καπως κουρασμενος. Δε βγαζεις συμπερασμα σε ΄μια βδομαδα

    β) ίσως έχεις υπερπροπονηθεί, μαλλιστα ισως εκει να οφειλεται και το ότι λες πως χαλαει το σωμα σου, καθως αμα υπερπροπονηθεις χανεις μυικό τόνο. Αλλα και πάλι αυτό ειναι πολύ δύσκολο να συμβεί προς το παρον, εκτος και αν προλαβες στο τρίμ ηνο να πιασεις σοβαρα κιλά κιλα στις ασκήσεις ή\και διατροφή-ξεκουραση-υπνος είναι χάλια

    γ) έχω κι ένα τρίτο αλλα είναι νωρις μια βδομαδα για να το ξεφουρνίσω

    Επισης μας λες το προγραμμα σου, και περιμενω μετα κι εγω να διαβασω τι κανεις στο gym, αλλα που τετοια τύχη. Ξύπνα φίλε, οποιοδήποτε σπλιτ δεν είναι βλακώδες θα δουλεψει. Αλλα είναι τα 'μυστικά'.
    Οπα φίλε... Ένα ένα. Καταρχήν εγώ δεν ξερώ τι είναι το "πλατω". Ο τίτλος που είχα βάλει στο post μου ήταν ο εξής "Τι συμβαίνει...". Οι moderator του forum μου το άλλαξαν στο "Τρόποι Για Να Ξεπεράσω Plateau Στην Προπόνηση". Αρχάριος είμαι ακόμα, οπότε οι λέξεις "πλατω κλπ..." είναι άγνωστες για μένα. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, θα σου απαντήσω ένα ένα.

    α) Ίσως να φταίει η κούραση λόγω επαγγέλματος, αλλά επειδή δεν ξέρω αν φταίει αυτό, γι'αυτο απευθύνθηκα σε εσάς. Τώρα το τι είναι ο υπερσυμψιφισμός, αυτό δεν το γνωρίζω....

    β) Γυμνάζομαι 6 φορές την εβδομάδα για 3 μήνες (μέχρι τώρα δηλαδή). Την εβδομάδα που μας πέρασε και την προηγούμενη πήγα 5 και όχι 6 φορές (θα στα γράψω αναλυτικά...). Ξεκίνησα από το 0 και τώρα στις περισσότερες ασκήσεις μου σηκώνω τουλάχιστον 60 κιλά. Στα 70 με 65 παίζω συνήθως. Αν εξαιρέσεις τον πάγκο, εκεί βάζω 40 και 40, και 15-20 η μπάρα (δεν ξερώ πόσα κιλά είναι η μπάρα). ΣΕ ΟΛΕΣ τις ασκήσεις μου, κάνω 4 σετ από 12-15 επαναλήψεις. Διατροφή 6 φορές την ημέρα (τόνο, κοτόπουλο, κουάκερ, αυγά, κλπ κλπ). Πρωτεΐνη παίρνω, καζεΐνη παίρνω, αμινοξέα παίρνω. Κοιμάμαι ένα εξαωρο το βράδυ, και κανένα 2ωρο το μεσημέρι.

    γ) Ξεφουρνα το... Μην κολλάς...

    Τα "μυστικά" που λες, δεν τα ξέρω. Είναι νωρίς ακόμα... Εσύ και ο Μάκης τα ξέρετε :-)

    Τώρα σου ξαναλέω ότι είναι λίγες ημέρες τώρα που έχει πέσει αισθητά το σώμα μου. Δυσκολεύομαι για παράδειγμα στα κιλά!! Δεν τα σηκώνω με την ευκολία που τα σήκωνα πριν. ΔΗΛΑΔΗ εκεί που σήκωνα 70-65 στις 12-15 επαναλήψεις, τώρα σηκώνω 60 στις 8-9 επαναλήψεις. Αλλά αυτό γίνεται καθημερινά τώρα και μιάμιση εβδομάδα. Δεν μου βγαίνει η προπόνηση. Τώρα το τι φταίει δεν ξέρω, γι'αυτο και σας ρωταω. Φταίει η διατροφή (μείωσα λίγο τις μερίδες), φταίει η κούραση, φταίει η περισσότερη αεροβική (την οποία την κάνω στο τέλος), τι φταίει;
    Τώρα εσύ βγάλε τα συμπεράσματα σου...

  16. #16

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Είναι προφανές οτι βρίσκεσαι σε κατάσταση υπερπροπόνησης. Προτείνω να μειώσεις στο μισό τον όγκο προπόνησης σου για τουλάχιστο δύο εβδομαδες και το υπόλοιπο του ελεύθερου χρόνου που θα σου μείνει να ασχοληθείς με τη μελέτη του φόρουμ.

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    η προπόνησή σου είναι άκυρη σε γενικές γραμμες, απο θεμα αναρωσης, απο θεμα όγκου, απο θεμα εντασης και δε συμαζευεται. Δες στα ημερολόγια προπονησης τι προπονησεις παίζουν πανω κατω, αν δεν εχουν μεταφερθει πολλα τοπικς κοίτα και στο παλιό φόρουμ

  18. #18
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    sergoun μια ερωτηση να κανω,διαβαζω παντου στο φορουμ οτι σωστο ειναι να μην κανουμε πολλα σετ σε καθε ομαδα,πχ στηθος μεχρι 5 ,τρικεφαλα που ειναι και μικροτερος ο μυς 3-4 κ.ο.κ.
    εσυ λες στο παιδι οτι εκανες 10-15 πχ στο στηθος ,που μου φαινεται πολυ μεγαλος αριθος.απο που λες ισχυει για καποιον που πηγαινει πολλα χρονια και βρισκεται σε πολυ προχωρημενο σταδιο?
    thanx ;)

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    sergoun μια ερωτηση να κανω,διαβαζω παντου στο φορουμ οτι σωστο ειναι να μην κανουμε πολλα σετ σε καθε ομαδα,πχ στηθος μεχρι 5 ,τρικεφαλα που ειναι και μικροτερος ο μυς 3-4 κ.ο.κ.
    εσυ λες στο παιδι οτι εκανες 10-15 πχ στο στηθος ,που μου φαινεται πολυ μεγαλος αριθος.απο που λες ισχυει για καποιον που πηγαινει πολλα χρονια και βρισκεται σε πολυ προχωρημενο σταδιο?
    thanx ;)
    Αρχικά να σου πω ότι δεν πιστεύω σε ακριβείς αριθμούς για σετ αλλά ότι και αυτοί εξαρτιώνται από τον στόχο σου, τον όγκο προπόνησης, ένταση προπόνησης, διατροφής και λοιπές υποχρεώσεις (και άλλες παραμέτρους).

    Προσωπικά, πιστεύω ότι μεγάλες μυικές ομάδες είναι : πλάτη, στήθος, τετρακέφαλοι
    Μεσαίου μεγέθους: ώμοι, μηριαίοι δικέφαλοι.
    Μικρού μεγέθους: δικέφαλοι, τρικέφαλοι, τραπεζοειδείς, γάμπες, προσαγωγοί, απαγωγοί, πήχεις..

    Συνήθως οι μικρού- μεσαίου μεγέθους ομάδες γυμνάζονται έμμεσα από τις πολυ αρθρικές "βασικές" ασκήσεις των μεγάλων μυικών ομάδων.

    Τέσπα, στην ερώτηση σου πιστεύω ότι δεν υπάρχει σωστός αριθμός αν και το 5 σετ στήθος που λες μου φαίνεται λίγο εκτός και αν εννοείς τα 100% λειτουργικά που θα φορτώσεις κιλά και θα στρεσάρεις τον μυ.
    Έχω κάνει και πολλά και λίγα σετ ανά προπόνηση με καλά αποτελέσματα και στις 2 περιπτώσεις.
    Τον τελευταίο καιρό είχα προπονήσεις υψηλού όγκου χωρίς να σημαίνει ότι είναι μονόδρομος (είχα και ανεβασμένες θερμίδες).

    Το καλύτερο είναι να αφιερώσεις ένα Χ χρονικό διάστημα για σένα ώστε μέσα από πειράματα να δεις στα πόσα σε πιάνει.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα στην προπόνηση
    By IZG in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 37
    Last Post: 23-09-14, 18:14
  2. Ζαλάδα στην προπόνηση....
    By Koga in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 22-07-09, 21:09
  3. Η Τρέλα στην Προπόνηση μας
    By DusWS in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 7
    Last Post: 06-08-08, 09:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •