Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default Γεύματα Και Σωστή Λήψη Πρωτείνης

    Γεια σας παιδια, θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.
    Κανω ημερισιως γυρω στα 6-7 γευματα.
    Θα ηθελα ομως την βοηθεια σας σχετικα με την ληψη της πρωτεινης.
    Εχω 2 πρωτεινες. Η μια ειναι της Eas η Myoplex Deluxe, και η αλλη ειναι της ΟΝ 100% Golden Whey.
    Οταν σηκωθω το πρωι (γυρω στις 7) πινω μισο φακελακι απο την Eas Myoplex Deluxe με γαλα. Πινω μισο φακελακι διοτι το φακελακι ολοκληρο εχει 56 γραμμαρια πρωτεινης, και απ'οτι ξερω ο οργανισμος μπορει να αφομοιωσει το πολυ μεχρι 30 γραμμαρια.
    Μετα την γυμναστικη θα πιω ενα scoop απο την ON Golden Whey με νερο.
    Και τελος πριν πεσω για υπνο πινω το αλλο μισο φακελακι απο την Myoplex Deluxe με γαλα. (Ξερω οτι θα επρεπε να πινω καζεϊνη αλλα επιδη δεν εχω, πινω την Myoplex με γαλα. Παρα καθολου...)
    Τα πινω σωστα; Εχετε να μου προτεινεται κατι αλλο; Να τα παιρνω αλλιως; Τι λετε; Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Απ' ότι κατάλαβα την myoplex την έχεις ως συμπλήρωμα του πρωινού κ βραδινού σου γεύματος. Δεν βρίσκω κάτι κακό στον τρόπο λήψης.

    Μην σε νοιάζει που δεν έχεις καζεΐνη αφού το γάλα έχει πρωτεΐνη αργής απορρόφησης.

  3. #3
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by sergoun View Post
    Απ' ότι κατάλαβα την myoplex την έχεις ως συμπλήρωμα του πρωινού κ βραδινού σου γεύματος. Δεν βρίσκω κάτι κακό στον τρόπο λήψης.

    Μην σε νοιάζει που δεν έχεις καζεΐνη αφού το γάλα έχει πρωτεΐνη αργής απορρόφησης.
    Κατα τις 7 το πρωι θα πιω το μισο φακελακι της Myoplex με γαλα και κατα τις 9 θα φαω πρωινο.
    Και το βραδυ το τελευταιο γευμα θα το κανω στις 10 και κατα τις 12 θα πιω την Myoplex με γαλα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Μου φαίνεται πολύ λογική η λήψη.
    Προσωπικά όταν δεν προφταίνω να φτιάξω αυγά ή κοιμάμαι εκτός σπιτιού έχω ένα σέικερ με πρωτεΐνη και λίγα κουάκερ. Θέλω να σου πω ότι από την στιγμή που δεν προλαβαίνεις ή για Χ,Ψ λόγους δεν θες αυγά είναι λογικότατη η συμπλήρωση του γεύματος με πρωτεΐνη. Το ίδιο και το βράδυ.

  5. #5
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Η απορροφηση των 30 gr πρωτεΐνης ειναι λιγο υποτιμημενη για τον ανθρωπινο οργανισμο. Εξαρταται απο το ποσα κιλα εισαι και ποσο χρονων. Θα μπορουσεσ να παιρνεις και ολο ή σχεδον ολο το φακελακι Myoplex το πρωι καθως η απρροφητικοτητα του στομαχου ειναι μεγαλυτερη το πρωι, οπως και μετα την προπονηση. Παντως καλα τα παιρνεις και ετσι, συνεχισε.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  6. #6
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Η απορροφηση των 30 gr πρωτεΐνης ειναι λιγο υποτιμημενη για τον ανθρωπινο οργανισμο. Εξαρταται απο το ποσα κιλα εισαι και ποσο χρονων. Θα μπορουσεσ να παιρνεις και ολο ή σχεδον ολο το φακελακι Myoplex το πρωι καθως η απρροφητικοτητα του στομαχου ειναι μεγαλυτερη το πρωι, οπως και μετα την προπονηση. Παντως καλα τα παιρνεις και ετσι, συνεχισε.
    Ειμαι 27 χρονων, 1,96 υψος και 89 κιλα. Μηπως το να το παιρνω ολο ειναι λιγο υπερβολικο; Δεν θελω να βαλω λιπος. Σ'ευχαριστω.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    το πόση πρωτεΐνη θα καταναλώνεις ανά γεύμα εξαρτάται από τα πόση θέλεις να λαμβάνεις συνολικά και πόσα γεύματα θα κάνεις.

    Απ' ότι βλέπω λες ότι κάνεις 6-7 γεύματα/ μέρα.
    Άρα εντελώς πρόχειρα αν θες να λαμβάνεις 2 φορές το ΣΒ σε πρωτεΐνη μας κάνει 89*2= 178γρ τα οποία χωρισμένα σε 6 γεύματα είναι 29,6γρ/γεύμα (30γρ).

    Οπότε, ανάλογα τις ανάγκες σου διαιρείς με τα γεύματα και βρίσκεις. Αν π.χ. έκανες 3 γεύματα θα έπρεπε να λαμβάνεις 60γρ ανά γεύμα χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα απορρόφησης.

  8. #8
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Εχω την εντυπωση οτι με αυτο το υψος θα επρεπε να ησουν τουλαιχτον 100 κιλα. Εσυ ξερεις πως θες να εισαι. Το πρωι δε βαζεις λιπος μην ανησυχεις. Εκτος και αν τρως κιαλλα μαζι. Για μενα θα ηταν το θεμα πιο πολυ οικονομικο, παρα φοβος για θολωμα.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #9
    amadeeng's Avatar
    Join Date
    17-09-09
    Location
    .
    Posts
    28

    Default

    Και εγω δε θα το ρισκαρα να παρω παραπανω πρωτεινη αν δεν ηθελα καθολου
    λιπος στο σωμα μου.το βρισκω περιτο να εχω ενεργεια στο σωμα μου απο λιπος και να περνω εξτρα υδατανθρακες
    για να σμπρωξω την αποροφηση της γρηγοροτερα ενω αυτο γινεται ουτος η αλλος μεσω τη αποθηκευσης!!
    η εχω αδικο για το λιπος!!! ποιος μπορει να πει με σιγουρια; αν καιμε λιπος για να προωθησουμε τη πρωτεινη
    ποιος ο λογος να παρουμε υδατανθρακες που μπορει να ειναι εξτρα και μπορει να αποθηκευτουν σα λιπο

    ρωταω με επιφυλαξη.

  10. #10
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Ρε παιδιά τι λέτε για τα 30 γρ ότι μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός, εγώ που είμαι 100 κιλά λαμβάνω περίπου 50-70γρ πρωτείνη ανά γεύμα και θέμα απορρόφησης δεν υπάρχει. Όσο για τους υδατάνθρακες χρειάζονται στον οργανισμό για ενέργεια, χωρίς υδατάνθρακες δεν λειτουργεί ούτε ο εγκέφαλος. Όσο για την πρωτείνη ακόμα κ αν δεν είσαι σίγουρος πόση ποσότητα πρέπει να λαμβάνεις ( για μένα είναι περίπου 3χ σωματικό βάρος ) καλύτερα να παίρνεις παραπάνω παρά παρακάτω και να καταβολίζεσαι...

  11. #11
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Ρε παιδιά τι λέτε για τα 30 γρ ότι μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός, εγώ που είμαι 100 κιλά λαμβάνω περίπου 50-70γρ πρωτείνη ανά γεύμα και θέμα απορρόφησης δεν υπάρχει. Όσο για τους υδατάνθρακες χρειάζονται στον οργανισμό για ενέργεια, χωρίς υδατάνθρακες δεν λειτουργεί ούτε ο εγκέφαλος. Όσο για την πρωτείνη ακόμα κ αν δεν είσαι σίγουρος πόση ποσότητα πρέπει να λαμβάνεις ( για μένα είναι περίπου 3χ σωματικό βάρος ) καλύτερα να παίρνεις παραπάνω παρά παρακάτω και να καταβολίζεσαι...
    ...Για καλύτερα αποτελέσματα λοιπόν παίρνετε πρωτεϊνούχες τροφές κάθε τρεις ώρες. Κάθε γραμμάριο πρωτεΐνης προσφέρει 4 θερμίδες. Μικρή ποσότητα πρωτεΐνης αποθηκεύεται στο συκώτι αλλά το υπόλοιπο μπορεί να μετατραπεί σε λίπος γι'αυτό προσέξετε να μην καταναλώνεται περισσότερο από 30-40γρ. ανά γεύμα που αποτελεί το μέγιστο που μπορεί να αφομοιώσει ο οργανισμός.

    Το παραπανω ειναι απο link στο internet. Ψαξε στο Google και θα δεις. Ο καθένας βγαζει τα δικα του συμπερασματα...
    (Αν προσεξεις λεει οτι 30-40γρ ειναι "το μέγιστο")
    Last edited by ManosP; 28-03-10 at 16:51.

  12. #12
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Το ότι είναι από λινκ στο ίντερνετ δεν μου λέει κάτι. Και εγώ μπορώ τώρα να ανεβάσω μία μελέτη που να λέει το οτιδήποτε... Το ιντερνετ έχει το κακό ότι την πληροφορία που σου προσφέρει πρέπει να την φιλτράρεις εσύ.. Επιμένω στην άποψη μου ότι το ιδανικό είναι 3χ Σωματικό Βάρος και μετά το διαιρείς αυτό με τα γεύματα που θες να κάνεις (6-7)

  13. #13
    amadeeng's Avatar
    Join Date
    17-09-09
    Location
    .
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Ρε παιδιά τι λέτε για τα 30 γρ ότι μπορεί να απορροφήσει ο οργανισμός, εγώ που είμαι 100 κιλά λαμβάνω περίπου 50-70γρ πρωτείνη ανά γεύμα και θέμα απορρόφησης δεν υπάρχει. Όσο για τους υδατάνθρακες χρειάζονται στον οργανισμό για ενέργεια, χωρίς υδατάνθρακες δεν λειτουργεί ούτε ο εγκέφαλος. Όσο για την πρωτείνη ακόμα κ αν δεν είσαι σίγουρος πόση ποσότητα πρέπει να λαμβάνεις ( για μένα είναι περίπου 3χ σωματικό βάρος ) καλύτερα να παίρνεις παραπάνω παρά παρακάτω και να καταβολίζεσαι...
    Γιατι οχι με λιπος αν δεν ετρωγες καθολου υδατανθρακες και ειχες μονο λιπος και μυες στο σωμα σου νομιζω πως θα χρησιμοποιουσε ο οργανισμος
    την ενεργεια απο αυτο για να αναρρωσει ο οργανισμος γρηγορα.βεβαια υδατανθρακες θα βρεις παντου σε ολες τις τροφες.
    Οσο για το θεμα της πρωτεινης πιστευω πως 2 με 2.5 γραμμαρια ανα ενα κιλο σωματικου βαρους φτανει και για να ενεργοποιησει τον μεταβολισμο καποιος
    και για να χτισει μυς.

  14. #14
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Σχεδον όλη η πρωτεινη που τρωτε απορροφαται όπως συμβαινει με όλες τις τροφες, δυστηχως ή ευτυχώς. Πολυ λυπαμαι, αλλα αν φατε 100 γραμμαρια πρωτεινης σε ενα γευμα δε θα καταληξουν τα 70 στην τουαλέτα.

    Αποκει και περα, ο μεγιστος ρυθμός πρωτεινοσύνθεσης παρατηρείται στα 20 γραμμαρια ανα γευμα.
    Αυτο δε σημαινει ότι καθε γευμα δε μπορει να περιεχει περισσοτερη, γιατι η πρωτεινοσυνθεση δε ειναι ο μονος λόγος για τον οποιο τρωμε πρωτεινη

  15. #15
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Στο θεμα μας ομως..πιστευω οτι η Eas η Myoplex Deluxe σαν επιλογη πριν τον υπνο ειναι μια χαρα. Βεβαια για το πρωι θα επινα την ΟΝ με νερο, που απορροφαται πολυ γρηγορα , καθως ο οργανισμός κατά την διάρκεια του ύπνου δεν λάμβανε τα απαραίτητα συστατικά ώστε να τα χρησιμοποιήσει για την λειτουργία του βασικού μας μεταβολισμού.

  16. #16
    amadeeng's Avatar
    Join Date
    17-09-09
    Location
    .
    Posts
    28

    Default

    Παιδια γεια σας κι απο εμενα.σημερα προπονηθηκα και πηρα μετα το προγραμμα μου μια δοση πρωτεινης whey χωρις ομως να φαω καθολου υδατανθρακες μαζι.(εφαγα πριν ξεκινησω το προγραμμα πρωινο,που περιειχε και ψωμι ολικης αλεσεως).στο σωμα μου εχω αρκετο λιπος.
    Πιστευεται πως εκανα σωστα;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •