Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-10
    Posts
    5

    Default Η Διατροφή Μου Για Όγκο

    μεταφερο το ποστ μου εδω γιατι δικιο εχει ο steroid! καταρχασ για σας και απο μενα! λοιπον να και η δικια μου διατροφη ογκου ειμαι 20 χρονων με υψοσ 1.75 και 63 κιλα(το ξερω οτι ειναι πολυ λιγα [:-banghead]...

    1ον: 2 ποτηρια γαλα. 3 φετες ψωμι, 4 ασπραδια αυγων

    2ον: 2 ποτηρια γαλα με 30γρ γλυκοζη, 2φετες ψωμι, 2 φετες τυρι, 4φετες γαλοπουλα

    3ον: οσπρια με 100γρ τονο σε νερο ή 200γρ πατατα με 150γρ κοτοπουλο στηθος

    4ον 130γρ ρυζι, 1 κονσερβα τονο σε νερο(100γρ)

    5ον: 120γρ μακαρονια, 150 γρ στηθος κοτοπουλο

    6ον: 2 ποτηρια γαλα, 3 ασπραδια αυγων, 2 φετες ψωμι

    Για μεταπροπονητικο πινω 1 σπουπ καθαρης πρωτεινης σε νερο μαζι 30γρ γλυκοζη. Στοχευω στα 2 κιλα ανα μηνα.

    Ολεσ οι αποψεις καλοδεχουμενεςι!

  2. #2
    Junior Bodybuilder anastop1's Avatar
    Join Date
    10-11-07
    Location
    .
    Posts
    149

    Default

    Στο πρώτο γεύμα βγάλε το ψωμί και βαλέ 100γρ μουσλη η βρώμη
    Στο δεύτερο βγάλε τη ν γλυκόζη
    Μετά την προπόνηση βαλέ περισσότερη γλυκόζη

    ** και το γάλα μου φαίνεται υπερβολικό

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Ξέχασες να μας γράψεις πόσες θερμίδες πρέπει να λαμβάνεις ανά μέρα και πόσες βγάζει η συγκεκριμένη διατροφή (μαζί με γραμμάρια πρωτεΐνης, υδατάνθρακα, λίπους).


    Γενικά, στο 1ο γεύμα θα πρόσθετα καλό λίπος (π.χ. κρόκους). Θα διάλεγα γάλα το πολύ 2% μιας και όπως είχε συζητηθεί και στο φόρουμ τα λίπη του γάλατος δεν είναι και τα προτιμότερα.

    Στο 2ο γεύμα θα έβγαζα την γλυκόζη και θα προτιμούσα κάτι σε ρύζι ή πατάτα για υδατάνθρακα. Θα πρόσθετα και λίπος (ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, κλπ).

    Το 3ο μάλλον καλό και πάλι ξεχνάς τα καλά λίπη. Φαντάζομαι δεν εννοείς όσπρια της μάνας a.k.a. λαδόσουπα? να φανταστώ νερόβραστα?

    Λογικά το 4ο γεύμα είναι το προ-προπονητικό και το 5ο το δεύτερο μετα-προπονητικό οπότε καλά είναι.

    Για μετα-προπονητικό αν σε παίρνει για έξτρα υδατάνθρακα βάλε ή κόψε από ένα γεύμα μακρυά από την προπόνηση και μετέφερέ τον σε αυτό το γεύμα (π.χ. τα 30γρ γλυκόζη που έχεις στο δεύτερο βάλτα εδώ- προτιμότερο κατ΄ εμέ με την μορφή μπανάνας).

    Το 6ο (βραδινό) ίσως χρειάζεται έξτρα λίπος (κρόκους, ξηρούς καρπούς).

    Τα παραπάνω είναι εντελώς γενικά, αν δεν μας πεις ΤΙ χρειάζεσαι και ΤΙ σου δίνει η διατροφή τότε ο σχολιασμός θα μένει στο γενικό.
    Τα 7 γεύματα που κάνεις μήπως είναι λίγο πολλά, θέλω να πω ότι θα πρέπει να αισθάνεσαι συνέχεια φουσκωμένος...(just asking)

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-10
    Posts
    5

    Default

    Χρειάζομαι γύρω στις 3000 θερμίδες λόγω πολύ καλού μεταβολισμού. Όντως νιώθω συνεχώς φωσκομενος?. Η συγκεκριμένη διατροφή έχει 140 γρ πρωτεΐνης και 330γρ υδατάνθρακες. Εσείς τι θα αλλάζατε σε αυτή τη διατροφή? Χωρίς τι βρώμη μιλάμε δεν πάει με τίποτα κάτω..

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Σε πρώτο βήμα δε χρειαζεται να το κανεις περιπλοκο, συνεπως δεν έχω και πολλα να πω. Χονδρικά, αυτα που είναι γραμμενα στο φορουμ, φροντιζε να παιρνεις περισσορες θερμιδες απο τη συντηρηση, με μια ορισμενη ποσοτητα πρωτεινης. Σίγουρα καλα λιπαρα, φρούτα και λαχανικά, κτλ. και μια ποικιλια τροφων, δεν ειναι πυρινική φυσική. Σε δευτερο βήμα μπορεις να κανεις διαφορα με υδατανθρακες και ινσουλίνη, όπως να παιξεις και με συμπληρώματα και αλλα. Αλλα προς το παρον μείνε στο πρώτο βήμα μεχρι να 'ψηθείς' και μετα βλεπουμε.

    Εγω μόνο να σου πώ ότι άν έτρωγα έτσι θα πάθαινα καταθλιψη. Δηλαδή τόσο γάλα, για μενα δεν αξίζει, εκτος και αν σου αρεσει πολυ. Ούτε τόσα ασπράδια (μπλιαχ). Μπορεις για παραδειγμα το πρωι να φτιαξεις μια ωραιότατη ομελέτα με αυγα\ασπράδια, τυρί, και πιπεριες μανιταρια και αλλα. Δυο-δτρεις φετες ψωμί ολικής και ενα φρουτο. Κατι τετοιο θα ετρωγα εγω προσωπικά. Σου δίνω ενα παραδειγμα πως μπορεις να φας πιο ωραια πραγματα.

    Επισης σχετικά με τη βρώμη, δεν πάει με τίποτα κάτω. Μπορει όμως , ειδικα με το πολυ φαγητο, να σου τύχει να μήν πηγαίνουν ούτε τα υπολοιπα κάτω καμια φορα (λολ). πρεπει να παθεις δυσκοιλιώτητα, να μην μπορεις να κοιμηθείς το βραδυ και να σερνεσαι στην προπονηση, για να εκτιμήσεις την αξια της φυτικής ίνας. Η βρωμη είναι απο της καλυτερες πηγες, αλλα υπαρχουν και αλλες (σίκαλη). Ψαξε σχετικά δημητιακα στο σουπερ μαρκετ.

    Αυτα βασικα στην παρούσα φάση, αποκει και περα προπονηση, γιατι χωρις καλη προπονηση, με λιγοκη και ροη, δύσκολα τα πραγματα.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-10
    Posts
    5

    Default

    Μια ερωτηση η φρουκτοζη ειναι ιδια με τη γλυκοζη?

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Όχι ΄δεν είναι. Είναι αλλος μονοσακχαρίτης, που τελικα μεταβολίζεται σε γλυκόζη, και έχει αρκετα χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αρκετη φρουκτόζη έχουν τα φρουτα το μελι η ζαχαρη, και διαφορα σιροπια. Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν κάνει να περιέχει πολύ φρουκτόζη η διατροφή. Και ενοώ ότι απο τα φρούτα πρεπει να είναι η κυριότερη πηγή, και μελια ζαχαρες, σιροπια γλυκοζης-φρουκτόζης κτλ τα περιορίζουμε.

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Όχι ΄δεν είναι. Είναι αλλος μονοσακχαρίτης, που τελικα μεταβολίζεται σε γλυκόζη, και έχει αρκετα χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αρκετη φρουκτόζη έχουν τα φρουτα το μελι η ζαχαρη, και διαφορα σιροπια. Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν κάνει να περιέχει πολύ φρουκτόζη η διατροφή. Και ενοώ ότι απο τα φρούτα πρεπει να είναι η κυριότερη πηγή, και μελια ζαχαρες, σιροπια γλυκοζης-φρουκτόζης κτλ τα περιορίζουμε.
    Γιάννη, πες λίγο διάφορους λόγους ρε συ!
    Εγώ ξέρω μόνο ότι το συκώτι, όπου και πάει το μεγαλύτερο μέρος της φρουκτόζης, γεμίζει γρήγορα και μετά μας είναι άχρηστη...

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Σωκράτη έχει δειχθεί με έρευνες ότι η φρουκτόζη αλληλεπιδρά αρνητικά με τη λεπτίνη, η οποία είναι μία ορμόνη εκκρινόμενη από το λιπώση ιστό η οποία περιορίζει την όρεξη και προκαλεί λιπόλυση. Βέβαια οι έρευνες είχαν γίνει σε ποντίκια των οποίων η διατροφή περιείχε περίπου 60% φρουκτόζη (!), αλλά ας έχουμε το νου μας... Επίσης, πηγαίνοντας όλη σχεδόν στο συκώτι έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μετατραπεί σε λίπος.
    Hypertrophy for the win!

  10. #10
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Ευχαριστώ Σταμάτη! Ναι αυτό για το συκώτι ήξερα και εγώ αλλά και η λεπτίνη είναι ένα θέμα!

  11. #11
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Ότι είπε και ο stamthedrum, και επίσης είναι κάτι με τα λιπίδια του αίματος που είχε αναφέρει ενας καθηγητής μου, αλλα δεν το θυμαμαι ακριβώς γι αυτό και εγραψα γενικά.

  12. #12
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Οκ Γιάννη ευχαριστώ!

  13. #13

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    JUST SAY NO TO FRUCTOSE!!!!![:-banghead][:-banghead][:-banghead][:-banghead]

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-10
    Posts
    5

    Default

    κανω μια ωρα περιπου τρεξιμο το πρωι πιστευεται οτι επηρεαζει την μυικη μου αναπτυξη? αν ναι μπορω να κανω κατι χωρις να την σταματησω? πχ καποιο συμπληρωμα(αυτη τη στιγμη δεν περνω τιποτα απο συμπληρωματα

  15. #15

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    1 ωρα τρεξιμο καθε πρωι βεβαια και θα επηρεασει την μυικη σου αναπτυξη. Καταρχην γιατι κανεις 1 ωρα τρεξιμο καθε πρωι ; Αν δεν προκειται για προπονηση σε καποια ομαδα για καποιο αθλημα, το βρισκω υπερβολικο. Ναι μεν η αεροβια ειναι υγεια κλπ κλπ ομως το τρεξιμο προκαλει διαφορες φθορες και βεβαιως στην περιπτωση σου που προσπαθεις να βαλεις (μυικα) κιλα παλι εχει καποιο impact. Παντως με συμπληρωμα να κανεις τι; Να ακυρωσεις την μια ωρα τρεξιμο; Δεν γινεται αλλα ισως καποια πρωτεινη ή bcaa, τι να πω...

  16. #16
    Bodybuilding Newbie Frapes's Avatar
    Join Date
    06-05-10
    Location
    Athina
    Posts
    14

    Default

    Αρχικα σε χαιρετω και σου ευχομαι καλη επιτυχια με τους στοχους σου.
    Τωρα χωρις να θελω να σε απογοητευσω δεν ξερω κατα ποσο γινεται καποιος να παιρνει 2 καθαρα μυικα κιλα το μηνα[:-bigeyes]
    Βασικα μου φαινεται εντελως αδυνατο και εξω απο την πραγματικοτητα.Τωρα δεν ξερω κιολας ισως να κανω και λαθος...[:-bouncy]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •