Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default Βοήθεια Με Απώλεια Βάρους.

    Καλησπέρα. Η κοπέλα μου είναι 22 χρονών, 1,60 m και 55,5 kg (σημερινή ζύγιση).
    Από τον Ιανουάριο ξεκίνησε να παίρνει αντισυλληπτικά (πρώτη φορά). Μετά την πάροδο 2 μηνών παρατήρησε αύξηση των κιλών της από ~52 kg που ήταν πριν την έναρξη σε 55,5 kg λίγο καιρό πριν τα σταματήσει. Αφού τα σταμάτησε έχασε 1 kg το οποίο μετά από σημερινή ζύγιση διαπίστωσε ότι το ξαναπήρε (μεσολάβησε και μια βδομάδα που η διατροφή μας ήταν ό,τι να ναι με λιπαρές ως επι το πλείστον τροφές). Το περίεργο είναι βέβαια ότι ενώ τρώγαμε τα ίδια πράγματα και μάλιστα αυτή σε μικρότερες ποσότητες εγώ έχασα και 1kg περίπου. Βασικά πιστεύω ότι αυτό το κιλό που πήρε είναι κυρίως νερό. Το πρόβλημα είναι όμως ότι έχει φρικάρει και θέλει απεγνωσμένα να επιστρέψει στα 52 kg που ήταν (ή ακόμα και 50 kg).

    - Υπάρχει περίπτωση τα ανισυλλητικά να έχουν πειράξει το ορμονικό της σύστημα ή το μεταβολισμό της?
    (Σημειωτέον από το Φεβρουάριο έχει ξεκινήσει γυμναστήριο ακολουθώντας το πρόγραμμα της Princess και διατροφικά κινείται πάνω κάτω όπως εγώ, τελοσπάντων κάνει αρκετούτσικα γεύματα ικανοποιητικά σε θρεπτικά συστατικά)

    - Σκέφτομαι να κάτσουμε και να βγάλουμε μια διατροφή για αυτήν με μετρημένες επ'ακριβώς τις ποσότητες πρωτεΐνης,υδατανθράκων και λιπαρών που χρειάζεται (με τους υδατάνθρακες να είναι αρκετά μειωμένοι) και να αυξήσουμε την αερόβια (παρότι υπάρχει καθημερινό περπάτημα ικανοποιητικών αποστάσεων).

    Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... Θέλω να τη βοηθήσω γιατί έχει πραγματικά φρικάρει με το βάρος της και σκέφτεται να κόψει στο ελάχιστο το φαγητό και το γυμναστήριο.
    Την παρέπεμψα να διαβάσει τα άρθρα "10 λόγοι που οι γυναίκες πρέπει να κάνουν βάρη" και " Γρήγορες δίαιτε και γιατί πρέπει να αποφεύγονται".

    Σωματικά να πω πως τείνει να συγκεντρώνει το λίπος στα πόδια και στην περιφέρεια/μέση. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι γεματούλα.
    Περιμένω συμβουλές!!!!!
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις γύρω από την γυναικεία γυμναστική/διατροφή πιστεύω ότι με μία προσεγμένη διατροφή και συστηματική προπόνηση (όχι ακρότητες του τύπου λιμοκτονία, 5 ώρες διάδρομο, 5000 κοιλιακούς-- u know how it's done) θα είναι μια χαρά, εξάλλου 3.5 κιλάκια είναι μόνο.
    Αλλά έχετε αποκλείσει τις παρακάτω περιπτώσεις:
    -τα κιλά να είναι υγρά (μου φαίνεται τις μέρες κοντά στην περίοδο γίνεται κατακράτηση)
    -ένα μέρος τους να οφείλονται σε μυικά κέρδη

    Από όσα γράφεις, η κοπέλα σου δεν έχει αλλάξει κάτι στην διατροφή της, λογικά ότι έκανε και στα 52 κιλά κάνει και τώρα. Επίσης, για μια βδομάδα "ασωτίας" δεν μου ακούγεται λογική η αύξηση 3.5 κιλών.
    Οπτικά πως την βλέπεις? ίδια? στα ρούχα πως είναι?

    Όπως και να έχει περίμενε να ακούσεις και γυναικείες προτάσεις..

    Υ.Γ. έχω ακούσει ότι τα αντισυλληπτικά ορισμένες φορές ανοίγουν την όρεξη οπότε μπορεί να όντως να έφταιγαν.

    εδιτ
    Βεβαιώσου πως δεν έχεις κάνει την "κουτσουκέλα" σου...[:-angel][:-angel][:-angel]
    Last edited by sergoun; 08-04-10 at 01:21.

  3. #3
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Quote Originally Posted by sergoun View Post
    Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις γύρω από την γυναικεία γυμναστική/διατροφή πιστεύω ότι με μία προσεγμένη διατροφή και συστηματική προπόνηση (όχι ακρότητες του τύπου λιμοκτονία, 5 ώρες διάδρομο, 5000 κοιλιακούς-- u know how it's done) θα είναι μια χαρά, εξάλλου 3.5 κιλάκια είναι μόνο.
    Αλλά έχετε αποκλείσει τις παρακάτω περιπτώσεις:
    -τα κιλά να είναι υγρά (μου φαίνεται τις μέρες κοντά στην περίοδο γίνεται κατακράτηση)
    -ένα μέρος τους να οφείλονται σε μυικά κέρδη

    Από όσα γράφεις, η κοπέλα σου δεν έχει αλλάξει κάτι στην διατροφή της, λογικά ότι έκανε και στα 52 κιλά κάνει και τώρα. Επίσης, για μια βδομάδα "ασωτίας" δεν μου ακούγεται λογική η αύξηση 3.5 κιλών.
    Οπτικά πως την βλέπεις? ίδια? στα ρούχα πως είναι?

    Όπως και να έχει περίμενε να ακούσεις και γυναικείες προτάσεις..

    Υ.Γ. έχω ακούσει ότι τα αντισυλληπτικά ορισμένες φορές ανοίγουν την όρεξη οπότε μπορεί να όντως να έφταιγαν.

    εδιτ
    Βεβαιώσου πως δεν έχεις κάνει την "κουτσουκέλα" σου...[:-angel][:-angel][:-angel]
    Βασικά την άλλη βδομάδα νομίζω ότι είναι να της έρθει περίοδος. Της το ανέφερα αυτό αλλά πάνω στα νέυρα της μου είπε δεν έχει σχέση. Τι να πω μπορεί όντως να είναι και αυτό μπορεί και όχι.
    Για τα μυικά κέρδη το σκέφτηκα κι εγώ. Αλλά είναι ακόμα νωρίς και δε βλέπω κάτι εμφανές πάνω της.
    Όχι τα 3,5 κιλά τα πήρε σε διάστημα 2 μηνών, όχι 1 βδομάδας. Όσο τα έπαιρνε ήταν ψιλο-εμφανές πρησμένη αλλά αφού τα σταμάτησε έφυγε το πρήξιμο. Μετρήσαμε περιφέρεια γλουτών και μέσης και είναι αυξημένη κατα 3 cm σε σχέση με μετρήσεις Ιανουαρίου ή και παλιότερες. Τα ρούχα ναι εννοείται τις κάνουν αν δεν τις έκαναν αυτήν τη στιγμή θα έκανα μπάνιο στον Γουαδαλκιβίρ. :D :D
    Μωρέ το θέμα είναι ότι και να την ανοίγουν την όρεξη πραγματικά δεν έτρωγε τόσο ώστε να πάρει αυτά τα κιλά. Το θέμα είναι να τα χάσει βέβαια για να βρω και εγώ την ηρεμία μου!

    Ποια κουτσουκέλα ρε?? Μη μου λες τέτοια!! Και πάντα το έχω το άγχος!!!
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εγώ θα λεγα να πεις στην κοπέλα σου να πάρει ένα τηλ το γυναικολόγο της ή να τον δει από κοντά και να τον ρωτήσει για το θέμα.
    Δεν ξέρω αν τα χάπια τα ξεκίνησε για αντισύλληψη ή για κάποια θεραπεία, λογικά προηγουμένως έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις και ο γιατρός της έδωσε τα κατάλληλα. Ναι όντως τα αντισυλλιπτικά κάνουν κατακράτηση νερού, ιδιαίτερα τα παλιάς γενιάς. Τώρα πλέον έχουν πολύ λιγότερες παρενέργειες (στο θέμα του βάρους), χωρίς αυτό να σημαίνει πως η γυναίκα δεν πρέπει να προσέχει τη διατροφή της.
    Γιατί τα σταμάτησε; Της είπε ο γιατρός της να τα διακόψει ή εκείνη στον πανικό της το αποφάσισε; Μήπως το διάστημα αυτό έτρωγε αρκετά κι εσύ απλώς δεν το γνώριζες; Ακόμα και τα ίδια να τρώγατε δεν σημαίνει πως επειδή εσύ θα πρεπε να πάρει και εκείνη. Ίσως το σώμα της αντέδρασε με αυτό το τρόπο στις ορμόνες(γιατί ορμόνες είναι στην ουσία τα χάπια..)
    Το καλύτερο που χει να κάνει είναι να χαλαρώσει και να ρωτήσει το γυναικολόγο της.

  5. #5
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Πραγματικα οταν διαβασα το αρχικο σου ποστ πιστευα οτι η κοπελα ειχε γινει ανθρωπινο βοδι ετσι οπως τα περιγραφεις...Δεν ειναι και τοσο δραματικα τα πραγματα. 3,5 κιλα πηρε, οχι 20. Προλαβαινει να τα χασει μεχρι το καλοκαιρι πες της, μην αγχωνεται.

    Τα αντισυλληπτικα νεας γενιας -συμφωνα με νεες ερευνες- δεν προκαλουν αυξηση του βαρους παρα μονο παρακρατηση. Οποτε μαλλον δεν προσεχε οσο επρεπε την περιοδο που επερνε τα χαπια. Με γυμναστικουλα και προσοχη στη διατροφη θα ειναι μια χαρα. Φυσικα, καλο θα ηταν να ρωτησει και το γυναικολογο της οπως ειπε η Ειρηνη.

    Επισης ετσι για την ιστορια, ξερω κοπελα που ενω επερνε αντισυλληπτικα εχασε βαρος...
    YOU can('t)change genes...

  6. #6
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ θα λεγα να πεις στην κοπέλα σου να πάρει ένα τηλ το γυναικολόγο της ή να τον δει από κοντά και να τον ρωτήσει για το θέμα.
    Δεν ξέρω αν τα χάπια τα ξεκίνησε για αντισύλληψη ή για κάποια θεραπεία, λογικά προηγουμένως έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις και ο γιατρός της έδωσε τα κατάλληλα. Ναι όντως τα αντισυλλιπτικά κάνουν κατακράτηση νερού, ιδιαίτερα τα παλιάς γενιάς. Τώρα πλέον έχουν πολύ λιγότερες παρενέργειες (στο θέμα του βάρους), χωρίς αυτό να σημαίνει πως η γυναίκα δεν πρέπει να προσέχει τη διατροφή της.
    Γιατί τα σταμάτησε; Της είπε ο γιατρός της να τα διακόψει ή εκείνη στον πανικό της το αποφάσισε; Μήπως το διάστημα αυτό έτρωγε αρκετά κι εσύ απλώς δεν το γνώριζες; Ακόμα και τα ίδια να τρώγατε δεν σημαίνει πως επειδή εσύ θα πρεπε να πάρει και εκείνη. Ίσως το σώμα της αντέδρασε με αυτό το τρόπο στις ορμόνες(γιατί ορμόνες είναι στην ουσία τα χάπια..)
    Το καλύτερο που χει να κάνει είναι να χαλαρώσει και να ρωτήσει το γυναικολόγο της.
    Ναι κι εγώ το ίδιο της είπα να κάνει. Για αντισυλληψη τα ξεκίνησε. Την ρώτησα αν προηγουμένως είχε κανει εξετάσεις για τις ορμόνες της και μου είπε ότι είχε κάνει αιματολογικές και για θυροειδή μόνο και ότι ήταν οκ. Βασικά αυτά που της έδωσε ο γιατρός απ' ότι μου είπε ήταν από τα σχετικά βαριά αντισυλληπτικά. Τα σταμάτησε γιατί πήρε αυτά τα 3,5 κιλά και αφού προηγουμένως είχε μιλήσει με το γιατρό της. Όσο για το φαγητό επειδή κατά τη διάρκεια που τα έπαιρνε ζούσαμε μαζί τρώγαμε τα ίδια πράγματα σε ανάλογες ποσότητες για τον καθένα βεβαια. Ναι κι εγώ της ανέφερα ότι μπορεί ο δικός της οργανισμός ενδεχομένως να αντέδρασε διαφορετικά λόγω των ορμονών. Θα της ξαναπώ να μιλήσει με τον γυναικολόγο της, αν και λόγω του οτι είμαστε εξωτερικό δεν ξέρω αν από το τηλέφωνο μπορεί να κάνει κάτι. Ευχαριστώ για την απάντηση!!
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  7. #7
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Quote Originally Posted by steroid View Post
    πραγματικα οταν διαβασα το αρχικο σου ποστ πιστευα οτι η κοπελα ειχε γινει ανθρωπινο βοδι ετσι οπως τα περιγραφεις...δεν ειναι και τοσο δραματικα τα πραγματα. 3,5 κιλα πηρε, οχι 20. προλαβαινει να τα χασει μεχρι το καλοκαιρι πες της, μην αγχωνεται.

    τα αντισυλληπτικα νεας γενιας -συμφωνα με νεες ερευνες- δεν προκαλουν αυξηση του βαρους παρα μονο παρακρατηση. οποτε μαλλον δεν προσεχε οσο επρεπε την περιοδο που επερνε τα χαπια. με γυμναστικουλα και προσοχη στη διατροφη θα ειναι μια χαρα. φυσικα, καλο θα ηταν να ρωτησει και το γυναικολογο της οπως ειπε η ειρηνη.

    επισης ετσι για την ιστορια, ξερω κοπελα που ενω επερνε αντισυλληπτικα εχασε βαρος...
    χαχα... τα περιγράφω έτσι γιατί η αντίδρασή της ήταν σαν να είχε πάρει όντως 20 κιλά. δράμα!!
    τι να πω θα τα βάλουμε όλα κάτω να υπολογίσουμε θερμίδες κτλ. και ελπίζω να έχει αποτέλεσμα (αν δεν υπάρχει θέμα με τις ορμόνες).

    αυτό με την κοπέλα που έχασε βάρος δεν παίζει να της το πω θα ξαναρχίσει τις υστερίες!!! :d :d
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  8. #8
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by iskraone View Post
    αυτό με την κοπέλα που έχασε βάρος δεν παίζει να της το πω θα ξαναρχίσει τις υστερίες!!! :d :d
    To μονο σιγουρο.

    Παντως καινουρια-παλια, τα χαπια πιστευω κανουν στανταρ αυτη τη ζημια. Εμενα τα επαιρνε κατα (μεγαλα) διαστηματα για θεραπεια και ειχε βαλει παραπανω απο 3,5.
    Τωρα που τακοψε, μιας και προσεχει θα επανελθει απο μονη της...
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #9
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Λοιπον ,τα κιλα ειναι καθαρα υγρα που πηρε.Ειναι γνωστο οτι τα αντισυλληπτικα κανουν κατακρατηση υγρων και αυηξανουν την κυταρριτιδα.Μην τολμησεις να της το αναφερεις ομως αυτο....(καταλαβες)
    Επειδη ομως γνωριζω αθλητριες που παιρνουν αντισυλληπτικα και δεν εχουν κατακρατηση ουτε κυταρριτιδα καλο θα κανει να προσεξει στο επακρο τη διατροφη της και να πινει πολυ ΝΕΡΟ....
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  10. #10
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Λοιπον ,τα κιλα ειναι καθαρα υγρα που πηρε.Ειναι γνωστο οτι τα αντισυλληπτικα κανουν κατακρατηση υγρων και αυηξανουν την κυταρριτιδα.Μην τολμησεις να της το αναφερεις ομως αυτο....(καταλαβες)
    Επειδη ομως γνωριζω αθλητριες που παιρνουν αντισυλληπτικα και δεν εχουν κατακρατηση ουτε κυταρριτιδα καλο θα κανει να προσεξει στο επακρο τη διατροφη της και να πινει πολυ ΝΕΡΟ....
    Οκ φίλε kusta 80! Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κι εγώ της τονίζω να πίνει πολύ νερό αλλά συχνά το αμελεί. Θα την κυνηγάω από πίσω πλέον με ένα μπουκάλι νερό.!: D
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  11. #11

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Ρε παίδες μη δίνουμε συμβουλές για τα πάντα χωρίς να γνωρίζουμε κάνοντας υποθέσεις...Iskraone κάνε αυτό που είπε η kardoula.Πες στην κοπέλα σου να πάει στο γυναικολόγο της για να δει που βρίσκεται το πρόβλημα

  12. #12
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Quote Originally Posted by PetexHLS View Post
    Ρε παίδες μη δίνουμε συμβουλές για τα πάντα χωρίς να γνωρίζουμε κάνοντας υποθέσεις...Iskraone κάνε αυτό που είπε η kardoula.Πες στην κοπέλα σου να πάει στο γυναικολόγο της για να δει που βρίσκεται το πρόβλημα
    Δεν βγαζουμε ιατρικη γνωματευση Τακη, ειναι απλα συμπτωματα/παρενεργιες που εχουν ειπωθει απο πολλους γιατρους, ερευνες και φυσικα πανω στο χαρτακι με τις οδηγειες χρησης των αντισυλληπτικων.

    Ειναι σαν να περνεις καφεινη πριν τον υπνο και να εχεις παραπονα οτι δεν μπορεις να κοιμηθεις...δεν χρειαζεται γιατρος για να στο επιβεβαιωσει αυτο!!
    Παραυτα, καλο ειναι ΠΑΝΤΑ οπως αναφεραμε πιο πανω να παει να ριξει μια ματια.
    YOU can('t)change genes...

  13. #13

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by iskraone View Post
    Καλησπέρα. Η κοπέλα μου είναι 22 χρονών, 1,60 m και 55,5 kg (σημερινή ζύγιση).
    Από τον Ιανουάριο ξεκίνησε να παίρνει αντισυλληπτικά (πρώτη φορά). Μετά την πάροδο 2 μηνών παρατήρησε αύξηση των κιλών της από ~52 kg που ήταν πριν την έναρξη σε 55,5 kg λίγο καιρό πριν τα σταματήσει. Αφού τα σταμάτησε έχασε 1 kg το οποίο μετά από σημερινή ζύγιση διαπίστωσε ότι το ξαναπήρε (μεσολάβησε και μια βδομάδα που η διατροφή μας ήταν ό,τι να ναι με λιπαρές ως επι το πλείστον τροφές). Το περίεργο είναι βέβαια ότι ενώ τρώγαμε τα ίδια πράγματα και μάλιστα αυτή σε μικρότερες ποσότητες εγώ έχασα και 1kg περίπου. Βασικά πιστεύω ότι αυτό το κιλό που πήρε είναι κυρίως νερό. Το πρόβλημα είναι όμως ότι έχει φρικάρει και θέλει απεγνωσμένα να επιστρέψει στα 52 kg που ήταν (ή ακόμα και 50 kg).

    - Υπάρχει περίπτωση τα ανισυλλητικά να έχουν πειράξει το ορμονικό της σύστημα ή το μεταβολισμό της?
    (Σημειωτέον από το Φεβρουάριο έχει ξεκινήσει γυμναστήριο ακολουθώντας το πρόγραμμα της Princess και διατροφικά κινείται πάνω κάτω όπως εγώ, τελοσπάντων κάνει αρκετούτσικα γεύματα ικανοποιητικά σε θρεπτικά συστατικά)

    - Σκέφτομαι να κάτσουμε και να βγάλουμε μια διατροφή για αυτήν με μετρημένες επ'ακριβώς τις ποσότητες πρωτεΐνης,υδατανθράκων και λιπαρών που χρειάζεται (με τους υδατάνθρακες να είναι αρκετά μειωμένοι) και να αυξήσουμε την αερόβια (παρότι υπάρχει καθημερινό περπάτημα ικανοποιητικών αποστάσεων).

    Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... Θέλω να τη βοηθήσω γιατί έχει πραγματικά φρικάρει με το βάρος της και σκέφτεται να κόψει στο ελάχιστο το φαγητό και το γυμναστήριο.
    Την παρέπεμψα να διαβάσει τα άρθρα "10 λόγοι που οι γυναίκες πρέπει να κάνουν βάρη" και " Γρήγορες δίαιτε και γιατί πρέπει να αποφεύγονται".

    Σωματικά να πω πως τείνει να συγκεντρώνει το λίπος στα πόδια και στην περιφέρεια/μέση. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι γεματούλα.
    Περιμένω συμβουλές!!!!!
    Μαν καταρχην χαλαρωστε και οι 2 σας εχει πιασει υστερια για 3-4 κιλακια νεα παιδια γαμωτο σας ειστε! :)

    Δευτερον τα αντισυλληπτικα επηρεαζουν πολλα θεματα στην γυναικα , κυριως την συνθεση του κολλαγονου που ειναι πιο σημαντικο αν θα καψει 50 παραπανω θερμιδες η οχι κατα την γνωμη μου.
    Για του λογου το αληθες παραθετω μια ερευνα.

    M. Hansen,1 B. F. Miller,2 L. Holm,1 S. Doessing,1 S. G. Petersen,1 D. Skovgaard,1 J. Frystyk,3
    A. Flyvbjerg,3 S. Koskinen,1 J. Pingel,1 M. Kjaer,1 and H. Langberg1
    1Institute of Sports Medicine, Bispebjerg Hospital and Faculty of Health Sciences, University of Copenhagen, Copenhagen,
    Denmark; 2Department of Health and Exercise Science, Colorado State University, Fort Collins, Colorado; and 3The Medical
    Research Laboratories, Clinical Institute and Medical Department M (Diabetes and Endocrinology), Aarhus University
    Hospital, Aarhus, Denmark
    Submitted 22 July 2008; accepted in final form 2 October 2008
    Hansen M, Miller BF, Holm L, Doessing S, Petersen SG,
    Skovgaard D, Frystyk J, Flyvbjerg A, Koskinen S, Pingel J, Kjaer
    M, Langberg H. Effect of administration of oral contraceptives
    in vivo on collagen synthesis in tendon and muscle connective tissue
    in young women. J Appl Physiol 106: 1435?1443, 2009. First published
    October 9, 2008; doi:10.1152/japplphysiol.90933.2008.?
    Women are at greater risk than men for certain kinds of diseases and
    injuries, which may at least partly be caused by sex hormonal
    differences. We aimed to test the influence of estradiol in vivo on
    collagen synthesis in tendon, bone, and muscle. Two groups of young,
    healthy women similar in age, body composition, and exercisetraining
    status were included. The two groups were either habitual
    users of oral contraceptives exposed to a high concentration of
    synthetic estradiol and progestogens (OC, n  11), or non-OC-users
    tested in the follicular phase of the menstrual cycle characterized by
    low concentrations of estradiol and progesterone (control, n  12).
    Subjects performed 1 h of one-legged kicking exercise. The next day
    collagen fractional synthesis rates (FSR) in tendon and muscle connective
    tissue were measured after a flooding dose of [13C]proline
    followed by biopsies from the patellar tendon and vastus lateralis in
    both legs. Simultaneously, microdialysis catheters were inserted in
    vastus lateralis and in front of the patellar tendon for measurement of
    insulin-like growth factor I (IGF-I) and its binding proteins. Serum
    NH2-terminal propeptide of type I collagen (PINP) and urine COOHterminal
    telopeptides of type-I collagen (CTX-I) were measured as
    markers for bone synthesis and breakdown, respectively. Tendon FSR
    and PINP were lower in OC compared with control. An increase in
    muscle collagen FSR postexercise was only observed in control (P 
    0.05). Furthermore, the results indicate a lower bioavailability of
    IGF-I in OC. In conclusion, synthetic female sex hormones administered
    as OC had an inhibiting effect on collagen synthesis in tendon,
    bone, and muscle connective tissue, which may be related to a lower
    bioavailability of IGF-I.


    Αν δεν βαριεσαι υπαρχει σχετικο αρθρο μου στο 1ο e mag που μιλα για την γυναικεια αθλητικη τριαδα , νομιζω αξιζει να το διαβασει κυριως η κοπελα σου ωστε να μην κανει κακο στην υγεια της και να σε ακουει και εσενα περισσοτερο.
    Last edited by Andrikos; 08-04-10 at 17:25.

  14. #14

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by Andrikos View Post
    Μαν καταρχην χαλαρωστε και οι 2 σας εχει πιασει υστερια για 3-4 κιλακια νεα παιδια γαμωτο σας ειστε! :)

    Αλλίμονο..

  15. #15
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Aντρεα thanks για την απάντηση! δεν ειμαι εγω αυτοs που εχει παθει υστερια!! εγω προσπαθώ vα την ηρεμησω και να της δωσω να καταλαβει ότι τα κιλα που πήρε θα τα χασει με σωστή διατροφή και άσκηση και οχι με δίαιτεs της πείνας.
    (A) // fight till death - fight back // (E)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απωλεια βαρους κλπ!
    By Bart in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-03-09, 08:37
  2. Λιποδιαλύτες και απώλεια βάρους
    By Mazda 6 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 27-04-06, 02:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •