Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    New Member el.stel's Avatar
    Join Date
    05-02-10
    Location
    Rethymno, Crete.
    Posts
    94

    Default Κυκλική Λήψη Πρωτεΐνης?

    Όσο και αν έχω ψάξει τα τελευταία χρόνια στο internet δεν έχω ποτέ δει έρευνα ή άρθρο το οποίο συνιστά την κυκλική λήψη συμπληρωμάτων πρωτεΐνης. Παρόλα αυτά έχω ακούσει από 2 -3 διαιτολόγους να λένε πως το να σταματάς την whey για μερικές εβδομάδες και μετα να αρχίζεις τη λήψη πάλι, την κάνει πιο αποτελεσματική. Προσωπικά δεν νομίζω και δεν μπορώ να εξηγήσω αν αυτό όντως ισχύει κάτι τέτοιο. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω στο θέμα αυτό να μας δώσει τα φώτα του please.

  2. #2
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Δε μου φαινεται να στεκει. Απο αυτους που το ακουσες δε στο αιτιολογησαν? (Γιατι απο θεωριες καποιοι "γιατροι" αλλο τιποτα). Και αναφερθηκαν μονο στη whey? Δηλαδη αν συνεχισεις να λαμβανεις την πρωτεΐνη σου απο κρεας τι γινεται? Το μονο λογικο (ισως) θα ηταν αν σου ελεγαν να μειωσεις γενικα την πρωτεΐνη για καποιο διαστημα ετσι ωστε οταν επιστρεψεις στην προηγουμενη ποσοτητα που λαμβανες ο οργανισμος να την αξιοποιησει καλυτερα (??). Λεω εγω τωρα...
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  3. #3

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί. Η άποψη μου είναι οτι το cycling μου φαίνεται αποδοτικό δεδομένου ότι σπάει τη διατροφική ρουτίνα.

  4. #4

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Κυκλική λήψη whey αυτή καθεαυτή δεν έχει κάποιο νόημα πέραν του θέματος της ρουτίνας όπως ανέφερε ο K72.

    Κυκλική λήψη πρωτεΐνης γενικά (απο συμπληρώματα και τροφές μαζί) είναι ένα άλλο θέμα το οποίο πιθανώς έχει πράγματα να συζητηθούν.

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by el.stel View Post
    Όσο και αν έχω ψάξει τα τελευταία χρόνια στο internet δεν έχω ποτέ δει έρευνα ή άρθρο το οποίο συνιστά την κυκλική λήψη συμπληρωμάτων πρωτεΐνης. Παρόλα αυτά έχω ακούσει από 2 -3 διαιτολόγους να λένε πως το να σταματάς την whey για μερικές εβδομάδες και μετα να αρχίζεις τη λήψη πάλι, την κάνει πιο αποτελεσματική.

    Φιλε elstel κι εγω διατροφολογος τελειωνω , δεν υπαρχει θεμα τοξικοτητας , η ορογαλακτικη πρωτεινη που βρισκεται στα συμπληρωματα ειναι super food !

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by el.stel View Post
    Όσο και αν έχω ψάξει τα τελευταία χρόνια στο internet δεν έχω ποτέ δει έρευνα ή άρθρο το οποίο συνιστά την κυκλική λήψη συμπληρωμάτων πρωτεΐνης. Παρόλα αυτά έχω ακούσει από 2 -3 διαιτολόγους να λένε πως το να σταματάς την whey για μερικές εβδομάδες και μετα να αρχίζεις τη λήψη πάλι, την κάνει πιο αποτελεσματική.

    Φιλε elstel κι εγω διατροφολογος τελειωνω , δεν υπαρχει θεμα τοξικοτητας , η ορογαλακτικη πρωτεινη που βρισκεται στα συμπληρωματα ειναι super food !

  7. #7
    New Member el.stel's Avatar
    Join Date
    05-02-10
    Location
    Rethymno, Crete.
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί. Η άποψη μου είναι οτι το cycling μου φαίνεται αποδοτικό δεδομένου ότι σπάει τη διατροφική ρουτίνα.
    Κάπως έτσι μου το έχουν αιτιολογήσει. Και όταν μιλάμε για cycling στην whey για πόσο on και off μιλάμε σε εβδομάδες???

  8. #8
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Μηπως ο Φιλος εννοει κατι αλλο που μπορει να ευσταθει?Μηπως ρωταει αν ο οργανισμος οταν συνηθιζει να του δινουμε συνεχως μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης,συνηθιζει και μετα χρειαζομαστε μεγαλυτερες ποσοτητες για να κανουμε την ιδια δουλεια?Οτι ισως λιγη μειωση στην ποσοτητα πρωτ που παιρνουμε για 2-3 μερες να τον κανει παλι να την ζηταει και να την απορροφαει καλυτερα?
    Υ.Γ μπορει να ειναι μπαρουφα αυτο που ειπα,απλα αν υπαρχει εστω και μια μικρη πιθανοτητα να στεκει,καλο ειναι να την διερευνησουμε..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Η πρωτεΐνη είναι το δομικό υλικό των μυών και το σώμα μας χρειάζεται πρωτεΐνη. Είτε από το φαγητό, είτε από ροφήματα η και τα δυο. Το να κανει κάποιος κυκλική λήψη πρωτεινης οποιασδήποτε μορφής παει ενάντια στους νομους της φύσης. Δηλαδή εκείνες τις εβδομάδες που υποτίθεται ότι εξακολουθεί να προπονείται με βάρη και δεν θα λαμβάνει πρωτεΐνη με τι θα θρέψει τους μυς του... ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ?

  10. #10
    New Member el.stel's Avatar
    Join Date
    05-02-10
    Location
    Rethymno, Crete.
    Posts
    94

    Default

    Φίλε powerbuilder, φυσικά δεν μιλούσα για την ολοκληρωτική διακοπή της πρωτεΐνης απλά την διακοπή της σε μορφή συμπληρώματος για κάποια μικρά χρονικά διαστήματα.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Απόσπασμα από άρθρο του BigSteve που αναφέρεται στην κυκλική λήψη πρωτεϊνης:
    2)ΚΑΝΤΕ "ΚΥΚΛΟ" ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ.
    το σωμα ειναι μια μηχανη που εμεις με το μυαλο μας μπορουμε να την "ξεγελασουμε",καθοδηγησουμε κ
    βαλουμε σε λειτουργεια ,οπως εμεις θελουμε....
    Πολλοι αθλητες οταν προσπαθουν να βαλουν μαζα,τρωνε περιπου 2,5-3 γρ πρωτεινη/κιλο βαρους.
    Αλλα εδω υπαρχει ενα μικρο μυστικο κολπακι...:D
    Αν δοκιμασουμε για 1-2 φορες την εβδομαδα ΜΟΝΟ να στερησουμε απο τον οργανισμο την κανονικη για αναπτυξη
    ποσοτητα πρωτεινικης ληψης;;;;;
    Οταν το κανουμε λοιπον αυτο σε ενα τελεια προγραμματισμενα μηχανισμο οπως το σωμα,τοτε αυτο θα σοκαριστει κατα
    καποιο τροπο κ θα αμυνθει με αποτελεσμα να προσπαθει να κρατησει οσο περισσοτερο μπορει,
    την ικανοτητα προσληψης πρωτεινης κ θετικο ισοζυγιο αζωτου.αυτο θα εχεισαν αποτελεσμα,οταν γυρισουμε στην κανονικη ληψη
    πρωτεινης,να εχουμε δημιουργησει μεγαλυτερες δυνατοτητες στον οργανισμο σχετικα με την απορροφηση πρωτεινης.
    κατα τις ημερες που θα βαλετε χαμηλη πρωτεινη φροντιστε απο 3γρ πρωτ/κιλο ,να πεσετε στα 1,5γρ πρωτ/κιλο.
    (συγνωμη που αδυνατω να το εξηγησω αναλυτικοτερα,λογω του οτι οι γνωσεις μου περιοριζονται καθαρα
    σε πρακτικες εφαρμογες που εχω κανει σε μενα κ στους αθλητες μου κ δεν εχω την καταλληλη
    επιστημονικη καταρτιση.οι γνωστες ας δειξουν κατανοηση σε αυτο.απλα προσπαθω να μεταδωσω κ να βοηθησω οσο μπορω).
    Και ολόκληρο το άρθρο:
    http://www.bodybuilders.gr/forumsnew...ad.php?t=19766
    Last edited by Kardoula; 13-04-10 at 07:23.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by el.stel View Post
    Φίλε powerbuilder, φυσικά δεν μιλούσα για την ολοκληρωτική διακοπή της πρωτεΐνης απλά την διακοπή της σε μορφή συμπληρώματος για κάποια μικρά χρονικά διαστήματα.
    Sorry Buddy! Νόμιζα ότι ενοουσες full διακοπή!

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Η προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα είναι ότι αντί να κάνουμε κυκλική λήψη πρωτεινης, μπορούμε με διάφορους τρόπους να μεγιστοποιησουμε την ικανότητα του σώματος μας στην απορρόφηση της. Να το κάνουμε να απορροφαει πρωτεΐνη για ώρες! Πως; Ένας τρόπος είναι με την λήψη ενός σύγχρονου πλέον συμπληρωματος πρωτεινης πολλαπλής απελευθέρωσης: Ροφημα πρωτεινης δηλαδή από whey, καζεινη, αλμπουμινη και βάλε. Αυτή την στιγμή υπάρχουν προϊόντα προτεινης από 6 διαφορετικές πηγές. Το σώμα θα απορροφαει πρωτεΐνη για ώρες. Μπορούμε επίσης να κάνουμε συνδιασμους τροφών, συνδιασμους συμληρωματων και τροφών, μπορούμε να αυξήσουμε την βιολογική αξία μιας πρωτεινης απλά συνδιαζοντας την με μια άλλη η ακόμα και με μια ταμπλετα αμινοξεα. Ακόμα και τα φασόλια που η πρωτεΐνη τους θεωρειται χαμηλής η μέτριας βιολογικής αξίας συνδιαζοντας τα με μερικές ταμπλετες whey amino η ακόμα και BCAA θα κάνουμε την διάφορα.
    Υπάρχουν πολλοί ακόμη τρόποι αύξησης της απορροφητικοτητας και της βιολογικής αξίας της πρωτεινης που κατα την προσωπική μου άποψη είναι προτιμοτεροι από την μείωση της λήψης της.

  14. #14
    New Member el.stel's Avatar
    Join Date
    05-02-10
    Location
    Rethymno, Crete.
    Posts
    94

    Default

    Ευχαριστώ την kardoula για την υπόδειξη αλλά και ένα μεγάλο respect στον bigsteve για το πολύ ενδιαφέρον άρθρο. ειδικά για το carb cycling δεν γνώριζα και πολλά.

    Διάβασα επίσης αυτό που έγραψε ο GRF για το γενικό protein cycling και θα ήθελα αν μπορεί να μου διευκρινίσει τα εξής:

    α) Για πόση μείωση σε γραμμάρια πρωτεΐνης μιλάμε?

    β)η μείωση αυτή θα πρέπει να είναι διαμοιρασμένη σε όλα τα γεύματα της μέρας? Δηλαδή από τα 30 ? 40 γραμμάρια πρωτεΐνης που τρώμε ανά γεύμα, το κατεβάζουμε (σε όλα τα γεύματα ακόμη και στο μεταπροπονητικο) στο 20 για παράδειγμα?

    Thanx in advance για την απάντηση

  15. #15
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    Καλησπέρα, αν μου επιτρέπετε η γνώμη μου, γενικά τα συμπληρώματα πρωτεΐνης, βασίζονται σε πρωταρχική πηγή τους που είναι γάλα, σόγια ή κάποιο άλλο προϊόν όπως πατάτα ή μπιζέλι κ.α. Η σύνθεση βασίζετε σε συγκέντρωση ή απομόνωση ή και υδρόλυση κ.α. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα κύκλου. Θέμα κύκλου τίθεται, όταν υπάρχουν και άλλα συστατικά σε ένα σκεύασμα.
    Το σύστημα με την αύξηση ή μείωση της πρωτεΐνης ? υδατάνθρακα-λίπους έχει να κάνει με σοκάρισμα του οργανισμού μας και τη μη επανάπαυση σε συγκεκριμένες τροφές- Αυτό είναι βασικό. Επίσης η γνώμη μου είναι ότι αν δεν βρισκόμαστε σε φάση γράμμωσης καλό θα είναι όποιος έχει στην ημερήσια διάταξη κρέας, π.χ. κοτόπουλο, να μην τρώει μόνο στήθος αλλά και άλλες κοπές όπως μπούτια καθώς και να αλλάξει το κρέας με είσοδο γαλοπούλας ? μέχρι και χοιρινό. Θεωρώ ότι πρέπει να δίνουμε εναλλακτικές λύσεις στον οργανισμό μας.
    Καλό όμως είναι να παίρνουμε και πρωτεΐνες από άλλες πηγές εκτός από γάλα, αυγά και κρέας, όπως από όσπρια ή και σόγια. Χρειάζονται αυτές οι εναλλαγές στον οργανισμό μας.

    Μάνος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σχετικά με λήψη πρωτείνης
    By xania4ever in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 04-10-08, 08:35
  2. Θάλασσα και λήψη πρωτείνης
    By Mazda 6 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-06, 02:55
  3. Η "κυκλική" λήψη της κρεατίνης
    By Kardoula in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 09-04-05, 17:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •