Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Question Οικονομική Κρίση Και Συμπληρώματα Ανάπτυξης.

    Ολοι εχετε πια συνειδητοποιησει πως το μικροβιο του bbing ειναι ακριβο.Καθημερινα ξοδευουμε αρκετα χρηματα σε διατροφη και συμπληρωματα,γιατι ως γνωστον δυστυχως κανεις δεν ''φτιαχτηκε''με ψωμοτυρι.Ειναι επισης εμφανες οτι η χωρα μας περναει μια περιοδο οικονομικης υφεσης με αγνωστες εξελιξεις για το μελλον,κατι που ολοι μεχρι τωρα το εχουν βιωσει.Με δεδομενη την ταχεια αναπτυσσομενη βιομηχανια συμπληρωματων καθημερινα ξεπεταγονται δεκαδες εταιρειες και εκατονταδες προιοντα ,πολλα απο τα οποια εξυπηρετουν σκοπους marketing και μονο.Με βαση τα παραπανω και με το γεγονος οτι οι περισσοτεροι νεοι και οχι μονο, αθλητες, ξοδευουν καθημερινα τεραστια ποσα για την πολυποθητη μυικη αναπτυξη θεωρω υποχρεωση των περισοοτερο εμπειρων ατομων του forum να τους καθοδηγησουν.Περαν μιας πρωτεινης που οι περισοοτεροι χρησιμοποιουν σαν διατροφικο συμπληρωμα,το να χρησιμοποιει καποιος 17ος π.χ testo booster την στιγμη που η τεστοστερονη του εχει ξεχειλισει ακομα και απ΄τα ''αυτια'' ειναι νομιζω περιττο.Σιγουρα ολοι καποια στιγμη ''ξεκολλησατε'' αφου προηγουμενως πειραματιστηκατε με πολλα προιοντα.Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να τα γνωστοποιησετε και στους υπολοιπους ειτε ονοματιζοντας τα συγκεκριμενα, ειτε μιλωντας γενικα για την κατηγορια στην οποια αυτα ανηκουν.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Πράγματι εγώ προσωπικά έχω πειραματιστει με δεκάδες... η για να πω την αληθεια εκατοντάδες συμπληρώματα όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το bodybuilding. Καηκα!
    Τεσπα ύστερα από χρόνια χρήσης συμπληρωμάτων κατεληξα ότι τα σημαντικότερα από αυτά (βασική προϋπόθεση η σωστή διατροφή και το στόχους έχει ο καθένας) είναι τα εξής: Πρωτεινη, Κρεατινη (υπό προϋποθέσεις και περιστασιακά), Πολυβιταμινη, βιταμίνη C 500 η 1000mg (για την C έχω γράψει ένα άρθρο στο site. Οποίος το διαβάσει θα καταλάβει) και αμινοξεα.
    Όλα τα υπόλοιπα κατα την προσωπική μου άποψη πάντα είναι πεταμένα λεφτά.
    Αν τα συμπληρώματα έκαναν τα μισά από όσα υπόσχονταν, τώρα θα είχα πάρει το Ολύμπια!!

  3. #3

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Μακάρι όλα τα φράγκα που έχω σκάσει σε συμπληρώματα να τα είχα σκάσει σε φάγητό.Για μένα τα μονα που λειτουργούν είναι:
    1)Mια καλή πολυβιταμίνη
    2)Μια πρωτείνη-την έβαλα 2η γατί αχρείαστη είναι αφού μπορείς να την αντικαταστίσεις με κανονικό φαγητό
    3)Κρεατίνη-που εμένα προσωπικά δε μου έκανε ποτέ τίποτα αλλά στους πιο πολλούς λειτουργεί
    4)Ένα καλό συμπλήρωμα με μείξη ιχθυελαίων

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ο καθένας πρέπει να το καταλάβει αυτό από μόνος του. Άλλωστε τα συμπληρώματα δεν κάνουν τίποτα άλλο εκτός από αυτό που λέει η ίδια η ονομασία τους, δηλαδή να συμπληρώνουν μια σωστή διατροφή και μια ορθή προπονητική ζωή.

    Οι ανάγκες μας από συμπληρώματα εξαρτούνται πάντα από το τι στόχους έχουμε, σε τι βάση βρίσκεται το σώμα μας και πως θέλουμε διαχειριζόμαστε τα χρήματά μας.

    Εαν έπρεπε όμως να κάνω μια ιεράρχιση θα συμφωνούσα κάπως με το Πέτρο, αλλάζοντας το 3 και το 4, με βιταμίνη C και βιταμίνη E αντίστοιχα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Να πω την αλήθεια κι εγώ προσπαθώ να περιορίσω αυτά που παίρνω οπότε κατέληξα σε πρωτείνη, πολυβιταμίνη, C, E, fish oils, κρεατίνη.

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδες ολοι οσοι δοκιμαζουμε ενα σωρο συμπληρωματα , στο τελος καταληγουμε στα βασικα. Αν μπορουσα να βαλω 5:

    1.πρωτεινη-bcaas
    2.πολυβιταμινη-vit C
    3.καφεινη
    4.κρεατινη
    5.EFAs

  7. #7
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Κι εγω εχω δοκιμασει παααρα πολλα αλλα μονο οτι κυκλοφορει Ελλαδα...Νομιζω οτι τα πιο σημαντικα ειναι οπως ειπαν και οι παραπανω αυτα τα 4-5 πραγματα..Εγω να πω απλως οτι σε μενα μεγαλη διαφορα βλεπω,απο εντερικο μεχρι διαθεση μεχρι οτι γουσταρετε οταν παιρνω μεγαλες δοσεις βιταμινης c.Πιστευω οτι ειναι το σημαντικοτερο για οποιον ασχολειται και μετα ολες οι υπολοιπες βιταμινες.
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  8. #8
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    Για μένα το πρώτο και το σημαντικότερο είναι πρωτεΐνη (whey, milk, egg κ.τ.λ.), τίποτα άλλο . Μόνο να είναι καλής ποιότητας, χωρίς παράξενα συστατικά. Δείτε τα προφίλ αμινοξέων που έχουν. Όλα τα άλλα είναι μακράν πίσω.
    Μάνος

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Επειδη μιλαμε για οικονομικη κριση , ποσοι απο οσους πανε γυμναστηριο και αφηνουν 300-700 ευρω το χρονο μονο γι' αυτο , μπορουν να κανουν ακριβως την ιδια δουλεια ακομα και με 1 αλτηρα? Που μουμπλε μουμπλε αυτο αν γυμναζεσαι 10 χρονια μπορει να φτασει τα 3-7 χιλιαρικα .Οπως και να το κανεις ενταξει τα συμπληρωματα τα δοκιμαζεις μια φορα και τελος αλλα ποσοι αρχαριοι η μετριοι πανε γυμναστηριο ενω μπορουν να γυμναστουν σπιτι? Εγω δεν καταλαβα ποτε για εννοειται το να πας γυμναστηριο και μετα ερχονται ολα τα αλλα.Push ups ελξεις και σπριντ να κανεις μια χαρα σωμα φτιαχνεις .

  10. #10
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Andrikos View Post
    Επειδη μιλαμε για οικονομικη κριση , ποσοι απο οσους πανε γυμναστηριο και αφηνουν 300-700 ευρω το χρονο μονο γι' αυτο , μπορουν να κανουν ακριβως την ιδια δουλεια ακομα και με 1 αλτηρα? Που μουμπλε μουμπλε αυτο αν γυμναζεσαι 10 χρονια μπορει να φτασει τα 3-7 χιλιαρικα .Οπως και να το κανεις ενταξει τα συμπληρωματα τα δοκιμαζεις μια φορα και τελος αλλα ποσοι αρχαριοι η μετριοι πανε γυμναστηριο ενω μπορουν να γυμναστουν σπιτι? Εγω δεν καταλαβα ποτε για εννοειται το να πας γυμναστηριο και μετα ερχονται ολα τα αλλα.Push ups ελξεις και σπριντ να κανεις μια χαρα σωμα φτιαχνεις .
    Το γυμναστήριο δεν είναι μόνο η προπόνηση αλλά και η αλλαγή περιβάλοντος. Κάτσε 10 ώρες στη δουλειά και μετά θα δεις πως θέλεις κάτι διαφορετικό από το σπίτι σου. Και μόνο η αίσθηση ότι αλλάζεις περιβάλλον, ένα μέρος που στο μυαλό σου είναι συνδεδεμένο με κάτι που σου αρέσει εκεί που αφήνεις τα προβλήματα έξω από την πόρτα, φτάνει για να σου διώξει ένα μέρος του καθημερινού άγχους και να ξεδώσεις.
    Είπαμε ότι το ΒΒing είναι και ολίγον "εγκεφαλικό χόμπυ".

  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Το γυμναστήριο δεν είναι μόνο η προπόνηση αλλά και η αλλαγή περιβάλοντος. Κάτσε 10 ώρες στη δουλειά και μετά θα δεις πως θέλεις κάτι διαφορετικό από το σπίτι σου. Και μόνο η αίσθηση ότι αλλάζεις περιβάλλον, ένα μέρος που στο μυαλό σου είναι συνδεδεμένο με κάτι που σου αρέσει εκεί που αφήνεις τα προβλήματα έξω από την πόρτα, φτάνει για να σου διώξει ένα μέρος του καθημερινού άγχους και να ξεδώσεις.
    Είπαμε ότι το ΒΒing είναι και ολίγον "εγκεφαλικό χόμπυ".
    Δημητρη καλη παρατηρηση , συμφωνω και διαφωνω και εξηγουμαι: Noμιζω δεν υπαρχει θεμα οτι το γυμναστηριο ειναι ενα μερος αποδρασης αλλα μιλαω για το οικονομικο της υποθεσης και για αρχαριους-μεσαιους , οχι για προχωρημενους που ειναι χρονια μεσα στα γυμναστηρια και εχουν εθιστει.Επισης εξαρταται το γυμναστηριο , ολα τα γυμναστηρια δεν ειναι ιδια. Αλλα εχουν ωραια ατμοσφαιρα αλλα οχι τοσο ωραια κοκ. Πχ ο Γιαννης που ερχεται και κανει συχνα προπονηση μαζι μου στο σπιτι του αρεσει πιο πολυ απ οτι στο γυμναστηριο που παει.

  12. #12

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Το γυμναστήριο δεν είναι μόνο η προπόνηση αλλά και η αλλαγή περιβάλοντος. Κάτσε 10 ώρες στη δουλειά και μετά θα δεις πως θέλεις κάτι διαφορετικό από το σπίτι σου. Και μόνο η αίσθηση ότι αλλάζεις περιβάλλον, ένα μέρος που στο μυαλό σου είναι συνδεδεμένο με κάτι που σου αρέσει εκεί που αφήνεις τα προβλήματα έξω από την πόρτα, φτάνει για να σου διώξει ένα μέρος του καθημερινού άγχους και να ξεδώσεις.
    Είπαμε ότι το ΒΒing είναι και ολίγον "εγκεφαλικό χόμπυ".
    Πολλές φορές πίεσα τον εαυτό μου αρκετά να κατέβω στο γκαράζ μου για προπόνηση και αν τα γυμναστήρια της πόλης μου είχαν σοβαρές μπάρες και κιλά, θα άλλαζα συχνά τον αέρα μου.
    Στο θέμα μας με σειρά προτεραιότητας και με δεδομένο οτι τίποτα δεν είναι σαν το καλό σπιτικό φαγητό. Vit-C, Multivit, Ω3, Creatine, Whey.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. παράγοντες μυικής ανάπτυξης
    By giannis_m in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 39
    Last Post: 07-07-10, 20:09
  2. ζηταω την κριση σας!
    By Iron_angel in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 11-04-08, 22:12
  3. Συμπληρώματα ΝΟ2
    By makris in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-06, 08:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •