Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default Πόνος Στον Ώμο

    Καλημερα παιδια. Εχω ενα προβλημα στον ωμο. Ξαφνικα (δεν ημουν στο γυμναστηριο, ουτε εκανα καποια εντονη δραστηριοτητα εκεινη την στιγμη) παω να σηκωσω το χερι μου για να φορεσω την ζακετα μου, και με επιασε ενας απιστευτος πονος στον αριστερο ωμο! Φανταστειτε οτι πχ προσπαθω να σηκωσω το κρανος μου για να το φορεσω και δεν μπορω!!! Φοβαμαι μηπως ειναι καμια τενοντιτιδα. Προς το παρον ξεκουραση! Το Σαββατο βεβαια θα παω στον γιατρο. Το τριβω με κρεμες κλπ αλλα τιποτα. Μηπως εχει κανεις απο εσας παθει κατι παρομοιο; Καμια καλη κρεμα να μου προτεινετε? Εγω χρισημποποιω την Counterpain αλλα δεν μου κανει κατι.

  2. #2

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Quote Originally Posted by ManosP View Post
    Καλημερα παιδια. Εχω ενα προβλημα στον ωμο. Ξαφνικα (δεν ημουν στο γυμναστηριο, ουτε εκανα καποια εντονη δραστηριοτητα εκεινη την στιγμη) παω να σηκωσω το χερι μου για να φορεσω την ζακετα μου, και με επιασε ενας απιστευτος πονος στον αριστερο ωμο! Φανταστειτε οτι πχ προσπαθω να σηκωσω το κρανος μου για να το φορεσω και δεν μπορω!!! Φοβαμαι μηπως ειναι καμια τενοντιτιδα. Προς το παρον ξεκουραση! Το Σαββατο βεβαια θα παω στον γιατρο. Το τριβω με κρεμες κλπ αλλα τιποτα. Μηπως εχει κανεις απο εσας παθει κατι παρομοιο; Καμια καλη κρεμα να μου προτεινετε? Εγω χρισημποποιω την Counterpain αλλα δεν μου κανει κατι.

    Καλημέρα
    Το σκετο : πονος στον ώμο , δέν λέει κάτι
    Αν μπορείς να δώσεις πληροφορίες , δηλαδή , σε πιο σημείο , αν ο πονος είναι σημειακός ή διαχυτος , αν είναι σε ΟΛΟ το τοξο ή μοο οταν τεντώνεται ο ώμος . αν πονάει κατά τήν κίνηση ή ακομα και χωρίς κινηση , αν και πώς είναι μετά τήν έναρξη του πονου , αν ακουμπώντας το κοκκαλο τής υπακρωμιακής πονάει ή οχι και αρκετές άλλες λεπτομέριες

    Επισης , χρειάζεται και κάποιος ιστορικό , δηλάδή αν θυμάσαι τι έκανες 1-2 μέρες πρίν στο γυμναστήριο ,αν σε πονεσε οταν πηγες να κάνεις μονοζυγο τήν στιγμή που κατεβαίνεις και /η αφηνεις το κορμί να αιωρηθεί κλπ κλπ , αλλο παλιοτερο τραυματισμό ή πονο

    ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

    Τηλεδιάγνωση μέσω φόρουμ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ , ΠΟΛΥ ΔΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ
    Απλά συζητάμε κατευθύνσεις για το τι πρέπει να ψάξει κανείς στούς τραυματισμούς , πιο πολύ λογω εμπειριών και 2-3 γνώσεων απο φυσιολογία / ανατομία
    Αυτο πρέπει να γίνει κατανοητό , διότι απο "αγενή αέρια" δέν βαφονται αυγά - καθώς επίσης δέν τελλούνται μνημόσυνα με ξένα κόλυβα ...
    Last edited by MATZ; 15-04-10 at 22:12.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Αν όντως σε πονάει τόσο πολύ όπως λες, ασε την ξεκούραση και πήγαινε σε έναν γιατρό ΤΩΡΑ!
    Το ιστορικό που πρότεινε ο Μανωλης και που ακριβώς σε πονάει ώστε να έχουμε κι εμείς μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το πρόβλημα είναι ευπροσδεκτα.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Χωρίς να γνωρίζω την αιτία στο πρόβλημα σου ρίξε αν θες μια ματιά εδώ μήπως βρεις κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει.

    http://www.bodybuilders.gr/forumsnew...ad.php?t=12973

  5. #5
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Εχω παθει ακριβως το ιδιο. Απο παλιοτερο (πριν 1 χρονο ) τραυματισμο στον ωμο και μετα απο ρηξη του περιακανθιου μυος, εκανε φλεγμονη στο ¨ρηγμα¨ που δημιουργηθηκε, μαζεψε ασβεστιο και σκληρυνε και τωρα, ετσι απλα ενα πρωι, οπως και μενα, δε μπορεις να σηκωσεις το χερι σου. Χρειαζεσαι αντιφλεγμονωδεις ενεσεις, θα σου πει ο γιατρος βεβαια και σιγα σιγα (αλλα πολυ συγα) θα επανελθεις. Θα κανεις και καποιες ασκησεις που θα σου πει ο γιατρος - σιγουρα θα ξερει- για να γυμνασεις τους γυρω-γυρω μυς και θα φτιαξει. Δυστυχως αν περιμενεις να φτιαξει, δεν προκειται, πρεπει να πας σε νοσοκομειο.
    Αποψη μου ειναι ποτε μη σταματατε. Παλεψτε το οσο μπορειτε και καποια στιγμη θα επανελθετε. Ολα ξεπερνιουνται. Εγω μετα απο ενα χρονο απο αυτο ημουν τελειως καλα και πλεον ειναι σα να μην το επαθα ποτε. Keep walking...
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  6. #6
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Οντως παιδια εχετε δικιο. Τηλεδιαγνωση μεσω φορουμ οπως λεει και ο ΜΑΤΖ δεν γινεται. Με κατατοπισαν καπως οι οδηγιες του POWERBUILDER αλλα και παλι μου ειναι δυσκολο να σας εξηγησω. Τελοσπαντων οπως και να'χει πηγα στον γιατρο το μεσημερι και μου εδωσε μια αλοιφη. "Termal Med" λεγεται, και μου ειπε να παω κανονικα στο γυμναστηριο σημερα, να κανω οσο πιο εντονη προπονηση γινεται (στα πλαισια του λογικου παντα) και στην συνεχεια να την απλωσω στο σημειο του ωμου που με ποναει. Οντως το εκανα και ο ωμος μου ειναι μια χαρα τωρα. Μια ψιλοενοχληση εχω μονο. Παντως με βοηθησε αρκετα το συγκεκριμενο προιον. Προσοχη παιδια. Δεν σας προτεινω να το δοκιμασετε. Εγω δεν ειμαι γιατρος! Αν εχετε κατι παρομοιο εννοειται οτι θα συμβουλευτειτε τον γιατρο σας!!!!

  7. #7

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Κάτσε γιατι θα σαλτάρουμε τελειώς μου φαίνεται ....

    Οσο πιο ΛΟΓΙΚΑ έντονη γίνεται ????

    Αρα δέν είχες τίποτα και θα ήταν ένας απλός νευρόπονος , ή έχεις χαλαρές αρθρώσεις (οπως το 30% τών ανθρώπων) και με τήν κίνηση έκανε περίπου προσπάθεια να βγεί απο τήν θέση του και πονεσε , αλλα επανήλθε

    Πάντως , δέν μάς τα περιγράφεις καλά , ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ , ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ , ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΈΨΑΞΕ , τι στο καλό ...?

    Λιγο ακρίβεια στα λεγόμενα μας , αν γίνεται , για να αποκομούμε εμπειρίες βασιζόμενες σε γεγονοτα που εξηγούνται κάπως

    Καλημέρα
    Last edited by MATZ; 16-04-10 at 18:28.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Εντύπωση μου κάνει που σου είπε γιατρός ενώ πονάς να κάνεις προπόνηση και μετά να βάλεις αλοιφή. Όταν πήγες στο γιατρό πονούσες;
    I want to train damn it!!!!

  9. #9
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Παιδια μην παρεξηγουμε αυτα που λεμε. Θα σας πω ακριβως πως εγινε. Ο γιατρος μου εβαλε καποια "καμερα" στον ωμο, στο σημειο οπου με πονουσε. Φανταστειτε οτι δεν μπορουσα να σηκωσω το χερι μου καν!!! Μου εβαλε λοιπον την καμερα και μου ζητησε να κανω κυκλικες κινησεις με τον ωμο μου, καθως αυτος παρατηρουσε το χερι μου μεσα απο την καμερα. Αφου το κοιταξε μου ειπε το εξης. Δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο. Θα κανεις κανονικα την προπονηση σου και θα βαλεις την κρεμα αυτη μετα την προπονηση, και καθημερινα 2-3 φορες την ημερα. Τοτε εγω του ειπα οτι λογω bb κανω εντονη προπονηση. Και τοτε μου κανει αυτος "Κανε οσο πιο εντονη προπονηση μπορεις και μετα απλωσε την κρεμα". Για να το ειπε κατι θα ηξερε. Σημερα λοιπον δεν με ενοχλει καθολου. Κατι ψιλοτσιμπηματα εχω μονο. Προφανως ρε παιδια θα ηταν καποιο πιασιμο. Τι να σας πω???

  10. #10

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Quote Originally Posted by ManosP View Post
    Παιδια μην παρεξηγουμε αυτα που λεμε. Θα σας πω ακριβως πως εγινε. Ο γιατρος μου εβαλε καποια "καμερα" στον ωμο, στο σημειο οπου με πονουσε. Φανταστειτε οτι δεν μπορουσα να σηκωσω το χερι μου καν!!! Μου εβαλε λοιπον την καμερα και μου ζητησε να κανω κυκλικες κινησεις με τον ωμο μου, καθως αυτος παρατηρουσε το χερι μου μεσα απο την καμερα. Αφου το κοιταξε μου ειπε το εξης. Δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο. Θα κανεις κανονικα την προπονηση σου και θα βαλεις την κρεμα αυτη μετα την προπονηση, και καθημερινα 2-3 φορες την ημερα. Τοτε εγω του ειπα οτι λογω bb κανω εντονη προπονηση. Και τοτε μου κανει αυτος "Κανε οσο πιο εντονη προπονηση μπορεις και μετα απλωσε την κρεμα". Για να το ειπε κατι θα ηξερε. Σημερα λοιπον δεν με ενοχλει καθολου. Κατι ψιλοτσιμπηματα εχω μονο. Προφανως ρε παιδια θα ηταν καποιο πιασιμο. Τι να σας πω???
    Οταν λές κάμερα , εννοείς πιστόλι υπερήχων με σάρωση και αποτύπωση σε οθόνη ?

    Μπορείς να μάς γράψεις επακριβώς το ονομα τής κρέμας που σου έδωσε ? (γιατι το Termal Med που έχεις γράψει πραπάνω δέν υπάρχει απο τοι έψαξα , καθώς επισης δέν βρη΄κα και κάτι σε Thermal Med - φαντάζομαι οτι θα είναι κάτι είτε σε ψυκτικό , είτε σε θερμαντικό - παράξενο μέν - αλλα ας δούμε καλύτερα )
    Last edited by MATZ; 22-04-10 at 10:03.

  11. #11
    New Member ManosP's Avatar
    Join Date
    18-03-10
    Location
    .
    Posts
    93

    Default

    Οχι, δεν ηταν σαν πιστολι (δεν ξερω τι ειναι αυτο που λες). Ηταν κανονικη σαν καμερα με ενσωματωμενη οθονη. Μια κανονικη, "κοινη" φορητη καμερα. Η κρεμα λεγεται Termal Med (Ice Power Gel) και ειναι προιον φαρμακειου.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-08-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Παιδιά, εγώ ταλαιπωρούμουν από τον ώμο μου, γύρω στον 1 ½ χρόνο. Πήγα και σε γιατρούς, πήρα και αντιφλεγμονώδη αλλά τίποτα. Στο γυμναστήριο όποια άσκηση έκανα και εμπλέκονταν ο δεξής μου ώμος κυριολεκτικά έκλαιγα.
    Ούτε τη ζώνη στο αυτοκίνητο δεν μπορούσα να βάλω μόνος μου.
    Τη λύση στο πρόβλημά μου την έδωσα τελικά μόνος μου και ήταν απλή (όχι δεν έκοψα το χέρι μου).
    Η λύση λέγεται «σημεία ενεργοποίησης πόνου», όποιος θέλει ας το ψάξει.

  13. #13
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Θα ηθελες να μας δωσεις καποια πηγη ή οτιδηποτε?

    Θα ηταν αρκετα χρησιμο.
    Last edited by ageloskorg; 22-04-11 at 11:45.
    -Παππού,αγαπημένε,είπα,δωσ' μου μιαν προσταγή.
    -Φτάσε όπου μπορείς παιδί μου..
    -Παππού,φώναξα τώρα πιο δυνατά,δωσ'μου μιαν πιο δύσκολη,πιο κρητικιά προσταγή.
    -Φτάσε ΌΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ παιδί μου..!!

  14. #14
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Καλησπέρα...
    Εγώ έχω το εξής "πρόβλημα"...
    Όταν κάνω Εμπροσθολαίμιες πιέσεις στο μηχάνημα ο "δεξίς" ώμος μου κάνει ένα κρακ κάθε φορά που κάνω μια επανάληψη...Είναι ανησυχητικό ; Ή απλά είναι έτσι φτιαγμένος ο ώμος ;Πόνο δεν νιώθω μέχρι ένα σημείο...Μετά από σετ και επαναλήψεις απλά κουράζομαι , κάτι το οποίο πιστεύω είναι φυσιολογικό...
    Από την άλλη , όταν κάνω Εκτάσεις στο μηχάνημα (για ωμους παντα) ,νιωθω πονο στον αριστερο μου ωμο κατι το οποιο δεν ισχυει για τον δεξι μου ωμο...
    Anyway , δεν κανω πλεον εκτασεις στο μηχανημα , κανω μονος μου ορθιος εκτασεις κ προτασεις κυριως/....
    Τι ειδους γιατρος υπαρχει για τετοιες περιπτωσεις ?Ορθοπαιδικος?

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    09-04-11
    Location
    Αθηνα -Χανια
    Posts
    288

    Default

    Quote Originally Posted by Δημήτρης View Post
    Καλησπέρα...
    Εγώ έχω το εξής "πρόβλημα"...
    Όταν κάνω Εμπροσθολαίμιες πιέσεις στο μηχάνημα ο "δεξίς" ώμος μου κάνει ένα κρακ κάθε φορά που κάνω μια επανάληψη...Είναι ανησυχητικό ; Ή απλά είναι έτσι φτιαγμένος ο ώμος ;Πόνο δεν νιώθω μέχρι ένα σημείο...Μετά από σετ και επαναλήψεις απλά κουράζομαι , κάτι το οποίο πιστεύω είναι φυσιολογικό...
    Από την άλλη , όταν κάνω Εκτάσεις στο μηχάνημα (για ωμους παντα) ,νιωθω πονο στον αριστερο μου ωμο κατι το οποιο δεν ισχυει για τον δεξι μου ωμο...
    Anyway , δεν κανω πλεον εκτασεις στο μηχανημα , κανω μονος μου ορθιος εκτασεις κ προτασεις κυριως/....
    Τι ειδους γιατρος υπαρχει για τετοιες περιπτωσεις ?Ορθοπαιδικος?
    σε ορθοπαιδικο θα πας.ομως καλο ειναι να πας πριν γινει πιο εντονος ο πονος.
    ετσι ξεκινεισε και εμενα ο πονος στον ωμο με τα κρακ που νιωθεις και εσυ(πιο πολυ μοιαζει με κλικ κλακ).
    μιλα με τον ορθοπαιδικο και θα σου πει ακριβως πως να εκτελεις την ασκηση.ειναι πιο πολυ προβλημα εκτελεσης
    της ασκησης που δημιουργει τενοντιτιδα του υπερακανθιου στον ωμο.χωρις να θελω να σε τρομαξω
    κανε κατι τωρα πριν γινει πιο εντονο το προβλημα.εμενα με ταλαιπωρει αυτο το πραγμα 1 χρονο και σε αλλους απο οτι ξερω
    δημιουργει χρονιο προβλημα.το φορουμ εχει αρκετα θεματα για αυτο το πραγμα
    και με μια αναζητηση θα βρεις και αλλα πολυ ενδιαφεροντα και ακρως κατατοπιστικα τοπικ.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=12973
    Last edited by steven300; 26-04-11 at 16:02.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Δημήτρης View Post
    Καλησπέρα...
    Εγώ έχω το εξής "πρόβλημα"...
    Όταν κάνω Εμπροσθολαίμιες πιέσεις στο μηχάνημα ο "δεξίς" ώμος μου κάνει ένα κρακ κάθε φορά που κάνω μια επανάληψη...Είναι ανησυχητικό ; Ή απλά είναι έτσι φτιαγμένος ο ώμος ;Πόνο δεν νιώθω μέχρι ένα σημείο...Μετά από σετ και επαναλήψεις απλά κουράζομαι , κάτι το οποίο πιστεύω είναι φυσιολογικό...
    Από την άλλη , όταν κάνω Εκτάσεις στο μηχάνημα (για ωμους παντα) ,νιωθω πονο στον αριστερο μου ωμο κατι το οποιο δεν ισχυει για τον δεξι μου ωμο...
    Anyway , δεν κανω πλεον εκτασεις στο μηχανημα , κανω μονος μου ορθιος εκτασεις κ προτασεις κυριως/....
    Τι ειδους γιατρος υπαρχει για τετοιες περιπτωσεις ?Ορθοπαιδικος?
    Είχα το ίδιο πρόβλημα με τις εμπροσθολαίμιες και πήγα σε ορθοπαιδικό. Μου ρίπε πως είναι περισσότερο θέμα κατασκευής και συγκεκριμένα κάποιος τένοντας "βρίσκει" με το κόκκαλο. Μου πρότεινε να αλλάξω την άσκηση αν συνεχίζει να εμφανίζεται. Βρήκα στο ίντερνετ την ακριβώς σωστή εκτέλεση της άσκησης έτσι ώστε όλο το βάρος να πέφτει στους μύες της πλάτης και από τότε με ενοχλεί μόνο στο peck deck, το οποίο αντικατέστησα με μηχανή στήθους.

  17. #17
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    αα οκ ευχαριστω!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόνος στον ώμο!
    By gikamc in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 14-12-10, 13:22
  2. Πόνος στον ώμο
    By pelekis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-09, 08:46
  3. πονος στον ωμο
    By sergoun in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 18-02-09, 09:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •