Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 57
  1. #1
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Post Χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης έχουν οι καπνιστές !

    10 Μαρ.

    Νέα Υόρκη ? Οι καπνιστές έχουν χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης από τους μη καπνιστές και όσο περισσότερο καπνίζει κανείς, τόσο χαμηλότερη ευφυΐα έχει, υποστηρίζουν Ισραηλινοί ερευνητές μετά από μελέτη που εκπόνησαν σε δείγμα 20.000 στρατιωτών.

    Όπως αναφέρεται στο επιστημονικό περιοδικό Addiction, ο Δρ Μαρκ Βέισερ και οι συνεργάτες του στο Ιατρικό Κέντο Sheba του Τελ Χασομερ διαπίστωσαν ότι οι νεαροί άνδρες που κάπνιζαν ένα πακέτο τσιγάρα κάθε μέρα είχαν σκορ νοημοσύνης 7,5 μονάδες χαμηλότερο από τους μη καπνιστές.

    Οι έφηβοι με χαμηλό σκορ ευφυΐας μπορεί να είναι ο στόχος των προγραμμάτων δημόσιας υγείας που αποσκοπούν στην πρόληψη του καπνίσματος.

    Αν και υπάρχουν στοιχεία για την σχέση καπνίσματος και χαμηλού δείκτη νοημοσύνης, πολλές έρευνες έχουν βασιστεί σε τεστ ευφυΐας που γίνονται σε παιδική ηλικία και επίσης έχουν συμπεριλάβει άτομα με πνευματικά και συμπεριφορικά προβλήματα, ομάδες με μεγάλη πιθανότητα καπνίσματος και περισσότερες πιθανότητες χαμηλής νοημοσύνης.

    Για την καλύτερη κατανόηση καπνίσματος-νοημοσύνης οι ερευνητές μελέτησαν 20.211 18χρονους άνδρες που είχαν καταταγεί στον ισραηλινό στρατό. Στην ομάδα δεν περιλαμβάνονταν άτομα με μείζονα ψυχολογικά προβλήματα, επειδή τα άτομα αυτά αποκλείονται από την στράτευση.

    Σύμφωνα με τους επιστήμονες, το 28% του δείγματος κάπνιζε τουλάχιστον ένα τσιγάρο την ημέρα, περίπου το 3% ήταν πρώην καπνιστές και το 68% δεν είχε καπνίσει ποτέ.

    Οι καπνιστές είχαν σημαντικά χαμηλότερη νοημοσύνη στα σχετικά τεστ από τους μη καπνιστές, και αυτό ίσχυε ακόμη και όταν οι ερευνητές συνυπολόγισαν την κοινωνικοοικονομική τους κατάσταση σύμφωνα με τα χρόνια επίσημης εκπαίδευσης του πατέρα του στρατιώτη.

    Ο μέσος δείκτης νοημοσύνης για τους μη καπνιστές ήταν 101 μονάδες, ενώ ήταν 94 για τους άνδρες που είχαν αρχίσει να καπνίζουν πριν καταταγούν στον στρατό. Η νοημοσύνη έφθινε σταδιακά καθώς αυξανόταν ο αριθμός των τσιγάρων, από 98 στα άτομα που έκαναν ένα με πέντε τσιγάρα ημερησίως στις 90 μονάδες για εκείνους που κάπνιζαν περισσότερο από ένα πακέτο την ημέρα. Το σκορ ευφυΐας από 84 έως και 116 μονάδες θεωρείται ως μέση ευφυΐα.

    Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την διενέργεια των τεστ νοημοσύνης οι στρατευμένοι δεν επιτρέπονταν να καπνίσουν, άρα ίσως τα συμπτώματα της έλλειψης νικοτίνης να επηρέασαν τα αποτελέσματα των σκορ. Για να αποσαφηνιστεί η κατάσταση, οι ερευνητές μελέτησαν τα σκορ νοημοσύνης των ανδρών που δεν κάπνιζαν όταν ήταν 18 ετών και άρχισαν να καπνίζουν κατά την στρατιωτική θητεία. Οι άνδρες αυτοί είχαν χαμηλότερο σκορ από τους στρατιώτες που δεν είχαν δοκιμάσει ποτέ τσιγάρο, ένδειξη ότι η έλλειψη νικοτίνης δεν ήταν η αιτία της παρατηρούμενης διαφοροποίησης.

    Οι ερευνητές συνέκριναν επίσης τον δείκτη νοημοσύνης 70 ζευγαριών αδελφών, όπου ο ένας κάπνιζε και ο άλλος όχι. Και πάλι, το μέσο σκορ νοημοσύνης για τους μη καπνιστές ήταν ανώτερο αυτού των καπνιστών.
    Αρα αυτό ίσως σημαίνει ότι τα άτομα με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης είναι πιθανότερο να επιλέξουν το κάπνισμα, και όχι ότι το κάπνισμα κάνει τα άτομα λιγότερο ευφυή.

    πηγη:
    http://news.pathfinder.gr/health/617146.html
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  2. #2
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    καλα επρεπε να κανουν την μελετη αφου ειναι λογικο οτι πρεπει να εισια πολυ βλακας για να αρχησεις οτ καπνισμα οταν ξερεις τα αρνιτικα του καπνισματος

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μελίνα Μερκούρη... Κάρολος Κουν... Αϊνστάιν... Όσκαρ Ουάιλντ... Μαρκ Τουέιν... πολύ χαζοί άνθρωποι...

    Και βέβαια το κάπνσμα κάνει κακό στην υγεία, αλλά καμιά φορά θα πρέπει να βλέπουμε ολόπλευρα τα πράγματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Xαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης δεν ξέρω αλλά σίγουρα χαμηλότερο δείκτη στο πορτοφόλι τους σίγουρα έχουν με τις αυξήσεις που έγιναν.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Μελίνα Μερκούρη... Κάρολος Κουν... Αϊνστάιν... Όσκαρ Ουάιλντ... Μαρκ Τουέιν... πολύ χαζοί άνθρωποι...

    Και βέβαια το κάπνσμα κάνει κακό στην υγεία, αλλά καμιά φορά θα πρέπει να βλέπουμε ολόπλευρα τα πράγματα.
    ετσι ετσι...

    κι εγω τον αινσταιν σκευτηκα πρωτο... αλλα που να τοξερε τοτε... λολ

  6. #6

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by gigenis View Post
    καλα επρεπε να κανουν την μελετη αφου ειναι λογικο οτι πρεπει να εισια πολυ βλακας για να αρχησεις οτ καπνισμα οταν ξερεις τα αρνιτικα του καπνισματος
    Το ξέρουμε αδερφέ gigeni ότι είμαστε πολύ βλάκες δε χρειάζεται να μας το υπενθυμίζεις τόσο κομψά...

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Μελίνα Μερκούρη... Κάρολος Κουν... Αϊνστάιν... Όσκαρ Ουάιλντ... Μαρκ Τουέιν... πολύ χαζοί άνθρωποι...

    Και βέβαια το κάπνσμα κάνει κακό στην υγεία, αλλά καμιά φορά θα πρέπει να βλέπουμε ολόπλευρα τα πράγματα.
    +1

    .. Ο Ωνάσης και τόσοι άλλοι .. Χαρακτηριστικές οι photo του Arnold με τα πούρα η μετά το Olympia που την έπινε. Επίσης άλλο 1 τσιγάρο και άλλο 30. Και άλλο δείκτης νοημοσύνης και άλλο ικανότητα για κριτική σκέψη , μπορεί κάποιος να έχει ψηλό iq , μη καπνιστής αλλα να μην έχει ικανότητα κριτικής σκέψης (δηλαδή διαδικασιών αντικειμενικής ανάλυσης και αναθεώρησης). Νομίζω ότι σε ένα κόσμο που οι εικόνες των καπνιστών σε ταινίες , σε videoclip , σε εφημερίδες ,είναι σχεδόν παντού δεν έχει να κάνει με το ποσο έξυπνος είσαι αλλα με το ποσο εκτίθεσαι σε μερικές εικόνες από πολύ μικρός , και όταν αργότερα μεγαλώσεις , σαν μιμητικό πλάσμα θα βρείς ένα τρόπο να τις αναπαράγεις.
    Last edited by Andrikos; 20-04-10 at 23:45.

  8. #8

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by gigenis View Post
    καλα επρεπε να κανουν την μελετη αφου ειναι λογικο οτι πρεπει να εισια πολυ βλακας για να αρχησεις οτ καπνισμα οταν ξερεις τα αρνιτικα του καπνισματος
    Εγώ πάντως ξέρω αρκετά ΖΩΑ που δεν καπνίζουν, πίνουν, τρώνε κλπ. Γενικά δεν κάνουν τίποτα. Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο στη ζωή κάποιου, θα αναπνεύσει όσο πιο πολλά χρόνια μπορεί.

    Σχετικά με την έρευνα, όντας πρώην καπνιστής (12 χρόνια) και έχοντας το κομμένο 3 χρόνια, δεν βλέπω καμία διαφορά, ίσα ίσα όταν κάπνιζα στις αρχές (και πριν μου γίνει συνήθειο) με βοηθούσε σε προβλήματα μαθηματικών κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι αν κάποιος μπορούσε να κάνει 1-3(το πολύ) τσιγάρα καθημερινά (και να τα ευχαριστιέται) στη διάρκεια της ζωής του (και ταυτόχρονα να γυμνάζεται), θα του έκαναν πολύ περισσότερο καλό παρά κακό. Το πρόβλημα είναι ότι κανένας δεν μένει στα 1-2-3 τσιγάρα.

  9. #9
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    +1 σε Αντρεα,Σταυρο,Πετρο.
    Πετρο αυτο με τα 2-3 τσιγαρα τη μερα ειμαι σιγουρος πως εχεις λογο για να το λες..Για δωσε σε παρακαλω τροφη..Πολυ ενδιαφερον..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα γράφτηκαν εως τώρα.

    Η φάση είναι ο αδερφός μου που διάβασε την έρευνα και πέταξε τη θεϊκή ατάκα: "Καλά κι εγώ αν ήμουν στρατιώτης στον Ισραηλινό στρατό και χτύπαγα άμαχους και παιδάκια, χαζός θα ήμουνα!!!"
    Last edited by Mazda 6; 21-04-10 at 00:29.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    μου αρεσει που με μια μου φραση αμεσως φανηκε ποιος καπνιζει

    ΨΑΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    ποιος ειναι ο εξυτπνος τωρα;;

    λολ

  12. #12
    Junior Bodybuilder Tritsis's Avatar
    Join Date
    07-02-09
    Location
    .
    Posts
    132

    Default

    το είχανε κρυφό ; :p

  13. #13

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by kouvidis.87 View Post
    +1 σε Αντρεα,Σταυρο,Πετρο.
    Πετρο αυτο με τα 2-3 τσιγαρα τη μερα ειμαι σιγουρος πως εχεις λογο για να το λες..Για δωσε σε παρακαλω τροφη..Πολυ ενδιαφερον..
    Νίκο οι λόγοι μου είναι προσωπικές παρατηρήσεις και βιώματα. Δεν έχω δει καμία σχετική έρευνα και ούτε νομίζω ότι θα δω σύντομα. Το "πρόβλημα" είναι ότι ποτέ δεν θα μπορέσει κάποιος περιστασιακός καπνιστής να πάρει την ίδια ευχαρίστηση από το τσιγάρο όπως κάποιος φανατικός. Ειδικά με τους σημερινούς ρυθμούς, 1-2 τσιγάρα θα ήταν ΑΚΡΩΣ ευεργετικά στην ψυχική υγεία κάποιου..

  14. #14

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by gigenis View Post
    μου αρεσει που με μια μου φραση αμεσως φανηκε ποιος καπνιζει

    ΨΑΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    ποιος ειναι ο εξυτπνος τωρα;;

    λολ
    Εσύ προφανώς.Γάτε...

  15. #15
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    Quote Originally Posted by PetexHLS View Post
    Εσύ προφανώς.Γάτε...
    νιαουυυυ

  16. #16

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by gigenis View Post
    νιαουυυυ
    Γατούλη έχεις καπνίσει ποτέ στην ζωή σου;

  17. #17
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    Quote Originally Posted by ikamak View Post
    Γατούλη έχεις καπνίσει ποτέ στην ζωή σου;
    κοιτα δοκιμασα για να δω τι κανει τον κοσμο και κολλαει δεν μου αρεσε οποτε μπορεις να πεις οτι εκανα ενα τσιγαρο με φιλτρο και ενα τσιγαρο με τζιβα αλλα κανενα δεν μου αρεσε

  18. #18

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by gigenis View Post
    κοιτα δοκιμασα για να δω τι κανει τον κοσμο και κολλαει δεν μου αρεσε οποτε μπορεις να πεις οτι εκανα ενα τσιγαρο με φιλτρο και ενα τσιγαρο με τζιβα αλλα κανενα δεν μου αρεσε
    Τσιγάρο με φίλτρο δεν είναι τσιγάρο για να δοκιμάσεις...Τσιγάρο με τζίβα δε λέγεται τσιγάρο αλλά τσιγαριλίκι....

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είναι εκπληκτικό πάντως πως οι μη καπνιστές εμφανίζονται ως Δαμαστές της Θέλησης, της Εγκράτειας και της Αγνότητας... γενικά τοποθετούμαι, όχι μόνο σε αυτό το topic. Τα φωτεινά παραδείγματα που ξέφυγαν από τα πλοκάμια του καπνίσματος και αυτόματα κέρδισαν + μια δεκαετία ζωής, και τώρα +20 πόντους στο test IQ!!!

    Ενώ όλοι οι καπνίζοντες είναι υποχείρια της νικοτίνης... σα βρικόλακες διψασμένοι για αίμα!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    ελα μωρε που σε χαλασε που ειπα το τσιγαριλικι τσιγαρο

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μπορεί να μην έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου, αλλά ο τίτλος θα με πρόσβαλε αν κάπνιζα.Προφανώς είναι για λόγους εντυπωσιασμού και για "κουβέντα να γίνεται " που λένε..
    Τέτοιου είδους "έρευνες" που βγαίνουν με το κιλό στο ίντερνετ τις λέω και στην εκπομπή μου. Πιστεύω πιο πολύ τέτοιους σκοπούς εξυπηρετούν παρά να τις παίρνουμε στα σοβαρά..

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Προτού ξεκινήσω το κάπνισμα ήμουν φανατικός αντικαπνιστης, όταν καπνιζα ήμουν φανατικός καπνιστης (ενάμιση πακέτο την ημέρα assos international X 11 χρόνια) και όταν το εκοψα πριν από 4 χρόνια μαχαίρι ξαναγινα φανατικός αντικαπνιστης.
    Πάντως αν ισχύει αυτή η έρευνα ελπίζω μετά το κόψιμο να επανέρχεται το IQ!

  23. #23

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    .....ωχ.....αυτο πρέπει να είναι .....τελικά .....το τσιγάρο .....και η νικοτίνη μαζί με τα 10.000 άλλα χημικά που έχει ........γι αυτο δέν μπορώ να σκεφθώ τίποτα .......


    πρέπει να το κοψω .....πρέπει να το κόψω ....πρέπει να το κοψω.......


    ...τι τζιβάνα , τι τσιγάρο , και τι μπάφο , για παρέα μου δέν θάχω (ομοιοκαταληξία )


    .....μην με παρεξηγήτε , μολις ξύπνησα ......

  24. #24
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Το μονο σιγουρο ειναι το ο,τι αφου πειραματιστηκαν σε "κομματι" μη εφυούς πληθυσμού τα συμπερασματα της ερευνας , περι I.Q μονο καλα δεν μπορει να είναι :-) ...βέβαιως το "τσιγαρο" στο μεγαλύτερο κομματι του πληθυσμου μονο καλο δε κανει αλλο αυτο ειναι αλλο θέμα που εχει ξαναγραφτει πολλες φορές εδώ ...
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αλλωστε μην ξεχναμε και τις λιποδιαλυτικες ιδιοτητες του τσιγαρου...σε ενα men's health ειχα διαβασει οτι σε καθε τσουρα καιμε 20 θερμιδες στην προσπαθεια που κανει ο οργανισμος μας να διωξει τις ανθυγιεινες ουσιες...πολυ πιο αποτελεσματικο απο κατι υποτιθεμενους λιποδιαλυτες!!!χαχαχαχαχ (εννοειτε πως κανω πλακα για το "λιποδιαλυτικες ιδιοτητες ", το αλλο με τις 20 θερμιδες απ οτι ξερω ισχυει παντως)...

  26. #26

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Εχω καταφέρει να μην ξεπερνάω τα 5-6 τσιγάρα ημερησίως εδώ και ένα χρόνο περίπου. Το είχα κόψει και αυτόματα έγινα κουτότερος διότι είχα κόψει και το κοινωνικό βίο. Τώρα γουστάρω τσιγαράκι και είμαι και μέσα στα πράγματα.

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    και εγω εδω και ενα χρονο εχω καταφερει να κανω ακριβως 2-3 τσιγαρα με τον καφε κ αυτο γιατι μου πηγαινουν οι γευσεις παρα πολυ.αντιθετα με το ποτο(οταν πιω κανα ποτηρι) δεν μου αρεσει καθολου το τσιγαρο μαζι..
    Last edited by jimbliz; 21-04-10 at 10:11.

  28. #28
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Τι ακριβως σας αρεσε την πρωτη φορα που κανατε τσιγαρο και μετα ξανακανατε?Γιατι οποτε κανω (μια φορα το χρονο) μου χαλαει γευση,διαθεση και νιωθω και ψευτομαγκας! lol
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ikamak View Post
    Το "πρόβλημα" είναι ότι ποτέ δεν θα μπορέσει κάποιος περιστασιακός καπνιστής να πάρει την ίδια ευχαρίστηση από το τσιγάρο όπως κάποιος φανατικός. Ειδικά με τους σημερινούς ρυθμούς, 1-2 τσιγάρα θα ήταν ΑΚΡΩΣ ευεργετικά στην ψυχική υγεία κάποιου..
    Αν θες Πέτρο μπορείς να πεις με ποια έννοια μπορεί 1-2 τσιγάρα να δρουν ευεργετικά στην ψυχική υγεία ενός ατόμου;

  30. #30

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Τι ακριβως σας αρεσε την πρωτη φορα που κανατε τσιγαρο και μετα ξανακανατε?Γιατι οποτε κανω (μια φορα το χρονο) μου χαλαει γευση,διαθεση και νιωθω και ψευτομαγκας! lol
    Τίποτα δε μας άρεσε όπως σε όλο τον κόσμο.Δε νομίζω να υπάρχει ανθρώπινος οργανισμός ο οποίος να αντιδρά ευχάριστα σε καρκινογόνες ουσίες και λοιπά δηλητήρια.Και σου ομιλεί ένας αρχοντομ@@κας που το ξεκίνησε στα τέλη του 1ου έτους ενώ τόσα χρόνια πολλοί από την παρέα του κάπνιζαν χρόνια πριν....ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ πράγμα με το κάπνισμα για μένα προσωπικά αλλά και τους περισσότερους καπνιστές είναι ότι έχουμε συνδέσει το τσιγάρο με οποιαδήποτε ανάμνηση της ζωής μας.Το πιο απλό.Τώρα που σου μιλάω έχω φτιάξει το καφεδάκι μου και κάνω το τσιγάρο μου.Πόσες φορές σε ένα χωρισμό δεν έτρεμαν τα χέρια σου ή σε μια δύσκολη κατάσταση και έκανες ένα τσιγάρο το οποίο σου έδωσε την εντύπωση ότι σε χαλάρωσε??Και λέω ότι σου έδωσε γιατί οργανικά συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.Πόσα ηλιοβασιλέματα,πόσα ταξίδια,πόσες συζητήσεις,πόσες χαζομάρες άλλες δεν έχουμε συνδέσει οι καπνιστές με το τσιγάρο???Και εκεί είναι όλο το ζουμί.Τις αναμνήσεις σου δύσκολα μπορείς να τις αποκόψεις από το τσιγάρο καθώς υποσυνείδητα τις έχεις συνδιάσει με αυτό...


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εχουν τα συμπληρωματα συντηρητικά ?
    By Jkh in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-08, 09:39
  2. Χαμηλότερο % σωματικού λίπους που έχετε φτάσει?
    By tolismann in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 12-07-06, 18:17
  3. Ισχύει η θεωρία περί γλυκαιμικού δείκτη τροφών;
    By warrior in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-05, 03:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •