Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Thumbs up Αιμοδοσία...πράξη ζωής...!!!

    Μια και την παρασκεύη το έκανα το καλό για πολοστή φορά,διότι είμαι 2 χρόνια αιμοδότης,είπα να γράψω μερικά πράγματα για κάτι που δεν σου πέρνει πάνω απο 1 ώρα και μπορεί να σώσει μια ολόκληρη ζωή...

    Τι πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος εθελοντής αιμοδότης:
    * κάθε υγιής άνδρας ή γυναίκα 18-62 ετών, μπορεί να δίνει άφοβα αίμα 3-4 φορές το χρόνο.
    * Ο όγκος αίματος που προσφέρει ο αιμοδότης είναι 450 ml και αποκαθίσταται αμέσως από τον οργανισμό. Το πλάσμα αναπαράγεται σε 24 ώρες και τα ερυθρά σε ένα μήνα.
    * Δεν πρέπει να διενεργείται αιμοδοσία πριν περάσουν τρεις μήνες από την προηγουμένη.
    * Η αιμοδοσία είναι τελείως ακίνδυνη και διαρκεί 5-10 λεπτά της ώρας.
    * Κανένα φάρμακο δεν υποκαθιστά το αίμα ή το πλάσμα που χρειάζονται οι ασθενείς.

    Οδηγίες για τον αιμοδότη πριν και μετά την αιμοδοσία

    * Ο αιμοδότης μπορεί να δίνει αίμα πρωινές ή απογευματινές ώρες. Καλό είναι η αιμοδοσία να γίνεται όταν ο αιμοδότης είναι ξεκούραστος.
    * Πριν την αιμοδοσία πρέπει να έχει προηγηθεί ελαφρύ γεύμα (π.χ. πρωινό). Μετά την αιμοδοσία ο αιμοδότης πρέπει να ακολουθεί τις συμβουλές του νοσηλευτικού προσωπικού.
    * Να πάρει την τροφή που του προσφέρεται. Να μην αποχωρήσει από το Τμήμα αιμοδοσίας πριν του το επιτρέψει το υπεύθυνο προσωπικό.
    * Να μην καπνίσει για 1 (μια) ώρα.
    * Να μην οδηγήσει για 1 (μια) ώρα.
    * Να μην κάνει έντονη σωματική άσκηση την ημέρα της αιμοδοσίας.
    * Να πάρει περισσότερα υγρά και καλό γεύμα την ημέρα της αιμοδοσίας.
    * Αποφυγή οινοπνευματωδών ποτών την ημέρα της αιμοδοσίας.
    * Σε περίπτωση αιμορραγίας από το σημείο φλεβοκέντησης, ο αιμοδότης θα πρέπει να σηκώσει το χέρι ψηλά και να εφαρμόσει πίεση.
    * Ο επίδεσμος μπορεί να αφαιρεθεί μετά από 2-3 ώρες.
    * Για οποιοδήποτε πρόβλημα ή απορία ο αιμοδότης μπορεί να απευθύνεται στο νοσηλευτικό προσωπικό ή στο γιατρό της αιμοδοσίας.

    τώρα όσοι φοβούνται τόσο πολυ της σύριγγες ζητήστε να σας κάνουν μια τοπική ξυλοκαϊνη...είναι κρίμα να είμαστε υγιής και να μην παρέχουμε την υγεία μας στους άλλους...

    Τα πλεονεκτήματα της εθελοντικής αιμοδοσίας είναι τα ακόλουθα:

    * Η προστασία της υγείας του ίδιου του αιμοδότη, καθώς υπόκειται σε συνεχή κλινικό και εργαστηριακό έλεγχο.
    * Η προστασία της υγείας του δέκτη, καθώς η μετάγγισή του με αίμα εθελοντή αιμοδότη είναι περισσότερο ασφαλής, κυρίως όσον αφορά στη μετάδοση ιογενών νοσημάτων, συγκριτικά με τη μετάγγιση με αίμα από περιστασιακό αιμοδότη.
    * Σε περίπτωση ανάγκης θα υπάρχει διαθέσιμο αίμα και δε θα πιέζεται το συγγενικό και φιλικό περιβάλλον τη δύσκολη στιγμή να αιμοδοτήσει.
    * Σε περιόδους δύσκολες, όπως είναι η θερινή περίοδος, θα υπάρχουν εφεδρείες αίματος.
    * Μέσω της εθελοντικής αιμοδοσίας η χώρα μας θα είναι αυτάρκης και δε θα χρειάζεται να καλύψει τις οιοδήποτε ανάγκες με εισαγόμενο αίμα.

    για οποιαδήποτε πληροφορία μπείτε στο site http://www.aima.gr

    Obese To Fit

  2. #2
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    ειμαι εθελοντης εδω κσι χρονια αλλα θελω να πω μερικα πραγατα στα υπερ που εχεις βαλει και αυτο για να μην υπαρξει καμια παρεξηγηση


    Η προστασία της υγείας του δέκτη, καθώς η μετάγγισή του με αίμα εθελοντή αιμοδότη είναι περισσότερο ασφαλής, κυρίως όσον αφορά στη μετάδοση ιογενών νοσημάτων, συγκριτικά με τη μετάγγιση με αίμα από περιστασιακό αιμοδότη.
    οτανπαιρνουν αιμα το περνανε απο ελεγχο και ετσι δεν υπαρχειπεριπτωση να συμβεικατι τετοιο θελω να πω οτι δεν δινω εγω τωρα αιμα για εσενα πχ και σου βαζουν το δικο μου απλα οταν ζηταν απο τους συγγενεις αιμα το κανουν για να μην "αδειασουν" την τραπεζα οταν λοιπον δινεις αιμα πρωτα περνα απο ελεγχο και μετα δινεται

    και κατι ακομη παντα λεμε αν εχουμε παρει εστω και ασπιρινη πρεπει να περασουν 2 μερες απο την ληψη ασπιρινης για να δωσεις αιμα για αλλα φαρμακα ακομη περισοτερο

  3. #3
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Πάντα γίνεται έλεγχος του αίματος,επίσης πολλές φορές παίρνουν όλο το αίμα και διαχωρίσουν ανάλογα με την χρήση του...πχ. πέρνουν το αίμα μου και το χωρίζουν σε πλάσμα,αιμοπετάλια,ερυθρά κτλ...οπότε πάει για πολλές χρήσεις...
    εκτός από αυτο υπάρχει και η αυτόλογη αιμοδοσία,δλδ δινω το αιμα μου εγω που θα κανω επεμβαση,που μπορει να το χρειαστώ κατα την διάρκεια της επεμαβσης...αυτό ειναι η αυτόλη αιμοδοσία...
    Αυτό που λες εχεις δικιο...και αυτο το κανουν γτ πολυ απλα δεν υπαρχει αιμα...το περισσοτερο το εισαγουμε απο την ελβέτια...
    Obese To Fit

  4. #4
    Junior Bodybuilder d__george's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    Ηρακλειο-Σερρες, Greece.
    Posts
    218

    Default

    Εγώ έγινα πρώτη φορά λίγο πριν τις γιορτές των χριστουγέννων. Βρήκα την ευκαιρία να πάω όταν οργανώθηκε στο ΤΕΙ μου... Προς έκπληξή μου είχα πάρει μέρος χωρίς να το γνωρίζω σε μία κλήρωση που συμμετείχαν όσοι είχαν προσφέρει αίμα, όταν γύρισα πάλι από τις γιορτές με ειδοποίησαν ότι είχα κερδίσει 6 μήνες συνδρομή σε ένα γυμναστήριο-σπα.
    Never start your day until you’ve finished it.

  5. #5
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω ηταν να παω μια φορα που ειχα κανει εξετασεις και ειχα αιματοκριτη 54...Αλλα τελικα δεν πηγα γιατι τη μερα που ειχε κανονιστει να παμε ολοι μαζι οσοι θελαμε απο τη δουλεια,εγω ελειπα...
    Γεγονος ομως ειναι οτι η Ελλαδα ειναι πολυ πισω σε αυτον τον τομεα...Καλο θα ηταν ολοι να ευαισθητοποιουμασταν αλλα με την καθημερινοτητα και το τρεξιμο ολο το λεμε και το ξεχναμε!Και φυσικα σε αυτην την κατηγορια ανηκω και εγω..Ασε που υποσυνειδητα καποιοι το θεωρουν ακομα κακο για την υγεια τους(λαθος βεβαια)..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αιμοδοσια και bodybuilding
    By xristeo in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 06-09-07, 00:04
  2. Αιμοδοσια??
    By Elu Thingol in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 24-08-06, 02:07
  3. Αιμοδοσία
    By TALOS in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 02-09-05, 08:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •