Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9

Hybrid View

  1. #1
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default Θερμαντικη αλοιφη και πονος

    Παιδια να ρωτησω κατι εχω το τελευταιο καιρο 1(10 μερες περιπου) πονο που ειναι ο αγκωνας μας στη κλειδωση στο πανω μερος του χεριου μας βασικα με το ματι φενετε να εχει φουσκωσει μια φλεβα εκει και ενοχλει αρκετα σε αρκετες ασκησεις ειδικα οταν τραβαω τα βαρη επανω.Χθες εντομεταξυ αγορασα μια θερμαντικη αλοιφη και εβαλα στο σημειο αυτο το ετριψα εκανα μασαζ και πηγα προπονιση μολις ξεκινησα το σημειο εκει εγινε ολοκοκκινο και γεμισε μικρες κοκκινιλες και με εκαιγε πηγα το ξεπλυνα και χαλαρωσε αμεσως.Παλιοτερα ειχα παρατηρησει το ιδιο αλλα δε πηγε το μυλαο μου οοτι εφταιγε η αλοιφη καθως ειχα βαλει μια φορα μονο και δεν ξαναβαλα χθες παντως σιγουρευτικα.η χθεσινη αλοιφη παντως ηταν αλλη μαρκα.

    Να υποθεσω οτι προκειτε γαι τυχων αλεργια??
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  2. #2
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Φιλε ειλικρινα μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε...Πιθανον το δερμα σου να ειναι ευαισθητο σε τετοιες αλοιφες..Εχεις βαλει σε αλλα σημεια ποτε και παρατηρησες αν συνεβη το ιδιο?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  3. #3
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Ναι Νικολα ειχα βαλει στο τετρακεφαλο στο ποδι μου και χθες και παλιοτερα αλλα εκει δεν εβγαλε κοκινιλες παρα μονο το λογικο ξερεις να ειναι ζεστο .
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  4. #4
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Απλα στο σημειο που λες ειναι ετσι κι αλλιως πολυ λεπτο το δερμα,οποτε...Τι να πω,αν ξυριζεις το χερι σου σε αυτο το σημειο επισης μπορει να δημιουργει η θερμαντικη κρεμα παραπανω ερεθισμο σε συνδυασμο με το πολυ λεπτο δερμα στη περιοχη...
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  5. #5
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ρε ψηλέ, τέτοια εποχή και θερμαντικές δεν είναι και η καλύτερη ιδέα... Είχα βάλει ένα βράδυ στα πόδια, και σε 5 λεπτά ένιωθα ότι είχα πάρει φωτιά και τα πλενα με κρύο νερό 10 λεπτά. Αν πονάς, βάλε λίγη βολταρέν και κόψε λίγο ρυθμούς στην προπόνηση... Πάντως ακόμα δεν κατάλαβα που πονάς... :P
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  6. #6
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    το πιο πιθανό είναι ευαισθησία του δέρματος σου...όχι απαραίτητα και αλλεργία...απλά πρέπει να ορίσεις καλήτερα τον πόνο...στην εσωτερική πλευρά??έχει πόνο στο άγγιγμα...οίδημα??...μυικος πονος??πόνος απο νευρα??χτυπάει κάπου αλλού??δεν ξέρω την κατάσταση...αλλά δοκίμασε αντιφλεγμονώδης μη θερμαντική αλλοιφή...το πιο σίγουρο είναι ότι πρέπει να αποφύγεις τις ασκήσεις που σε κάνουν να πονάς...γιατί ο οργανισμός σε φώναζει ΜΗ(=πόνος)!!αυτα...
    Obese To Fit

  7. #7
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Βαζω φοτο το σημειο που ειναι ο πονος(για να καταλαβει ο Fatal error[:-bouncy]) ειναι ενας πονος λες και το νευρο σε αυτο το σημειο ειναι πιασμενο και στο μασαζ που του κανω ποναει, σε αυτο το σημειο ειχε εντονες κοκκινιλες ωντος ειναι πολυ λεπτο το δερμα εκει ωπος το ειπε ο νικος και μπορει να εχω ευαισθητη επιδερμιδα.Το ξερω δε πρεπει να το ζοριζω για να ξεκουραστει αλλα και τι να κανω να βγω οφ απο την προπονιση για 2-3 βδομαδες μπαα ειναι δυσκολο.Δυστηχως στο τετρακεφαλο δε λεει να περασει ο πονος (αρκετους μηνες 5-6)τραβηγμα αλλα πλεον το εχω συνηθισει και στη προπονιση ποδια δεν με ενοχλει καθολου αλλα οταν παιζω μπαλα σε καθε σουτ θανατος[:-brokenheart]
    Attached Images Attached Images
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  8. #8
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Υπάρχει κάποιο είδος μουδιάσματος κατά την κάμψη ή την έκταση???καλύτερα να πάς σε ένα γιατρό (αλλά αν του πεις ότι δεν πρόκειται να κάψεις την γυμναστική τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...)
    Obese To Fit

  9. #9
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα,που σε ποναει το χερι η που σε καει η αλοιφη???Χαχαχ...Για το χερι νομιζω μπορεις να το ξεκουρασεις λιγο ρε συ..Κι αν δεις οτι δεν περναει πας σε γιατρο..Η για να μην χανεις το χρονο σου πηγαινε αμεσως στο γιατρο..Για την αλοιφη νομιζω οτι απλα δεν αντεχεις το καψιμο στο σημειο αυτο που το δερμα ειναι πολυ λεπτο οπως πολλοι αλλοι(και εγω,χαχαχ)..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόνος Στον Ώμο
    By ManosP in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 13-05-11, 22:14
  2. Πονος στα γονατα
    By mrkaza in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-10-05, 06:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •