Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default Τρελό κόλλημα...

    Γεια χαρά...κατευθειαν στο ψητο...λοιπον...έχω χάσει περίπου 20+ κιλα απο τον σεπτεμβριο 2009 μεχρι τον ιανουαριο 2010 περιπου...ειμαι 85(περιπου) απο τοτε...και έχει κόλλησει η ζυγαριά απο τότε...δεν λεεί να πεσει ούτε κιλό...και τα έχω ψιλοπαίξει...3 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο και 3-4 φορες 30 λεπτα αεροβια...διατροφη οσο μπορω χαμηλη σε υδατανθρακες και λιπος...περιπου 3 γευματα την μερα(ειμαι φοιτητης οποτε δυσκολο για ενδιαμεσα)...δεν μπορω να πω οτι ακολουθω αυστηρα μια διατροφη...δεν μπορω να το εξηγησω πλεον...νομιζα οτι "κολλησε" ο οργανισμος μου και εκανα ενα μηνα και καιτι περιπου οφ...δηλαδη ετρωγα απο ολα μπας και ξεκολλησει αλλα τπτ...δεν εχω παρει κανενα συμπληρωμα,να παρω κανενα λιποτροπικο???πιστευετε οτι μπορω να ξεκολλήσω ετσι?υπαρχει περιπτωση να μην πεφτω για μπορει να βαζω μυες??
    Obese To Fit

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    προσπαθησε να δωσεις ποικιλια στην αεροβια ασκηση σου.για παραδειγμα θα μπορουσες να ενταξεις κολυμπι σε πισινα.εμενα με βοηθαει παρα πολυ σε περιοδο γραμμωσης.ακομα 3 γευματα την ημερα ειναι παρα μα παρα πολυ λιγα.και εγω φοιτητης ειμαι αλλα προλαβαινω να κανω 5-6 γευματα τουλαχιστον.ταπερακι σου προτεινω!!το οτι δεν τρως πολυ και καλα δεν σημαινει οτι θα χασεις κιλα αλλα αντιθετα..

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    οπτικά πως είσαι? πιο αδύνατος, πιο σκληρός, στα ίδια?

    Μπορεί να έχεις υπερπροπονήσει τον εαυτό σου με την πολύμηνη προσπάθεια και να θες ένα ξύπνημα του μεταβολισμού, δηλαδή, 1-2 βδομάδες λίγο μεγαλύτερη πρόσληψη θερμίδων..
    Μπορεί να βάζεις μύες ενώ ταυτόχρονα χάνεις λίπος και το αποτέλεσμα στην ζυγαριά να μην αλλάζει (π.χ. από ζύγιση σε ζύγιση - 500γρ λίπους +500γρ μύες άρα 0 στο αποτέλεσμα).

    Μπορείς να μετρήσεις ένα πρωί την περιφέρειά σου νυστικός και μετά από κατούρημα και να την ξανά μετρήσεις μετά από 7 μέρες ώστε να δεις αν μειώνεται ή όχι.

    Πάντως, θα σου πρότεινα για 1-2 βδομάδες ή να μειώσεις την αερόβια ή να αυξήσεις τις θερμίδες ή και τα 2 για να βγάλεις τον οργανισμό σου από την ρουτίνα

  4. #4
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Σεργιο...
    Εχω μονο να προσθεσω να ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ καθολου και να μην το σκεφτεσαι ιδιαιτερα...Θα γινει αυτο που θες,μονο μην πανικοβαλεις τον εαυτο σου...Θετικηγ σκεψη και θα δεις οτι ολα θα πανε κατευχην!!!
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  5. #5
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....
    επειτα εδω ειναι φωτος μου
    http://www.bodybuilders.gr/forumsnew...ad.php?t=23044

    jimbliz θα προσπαθησω να κανω περισσοτερα γευματα,ταπερακι και αγιος ο θεος....

    sergoun οπτικα μπορεις να δεις πως ειμαι...νιωθω σαφως πιο σκληρος και πιο αδυνατος...αυτο το ξυπνημα του μεταβολισμου το εκανα σχεδον ενα μηνα...δεν πηρα καθολου βαρος γιατι ψιλοπροσεχα..οσο για την μετρηση θα την κανω απο αυριο κιολας

    Ευχαριστώ
    Obese To Fit

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    και για το ταπερακι δεν χρειαζεται να ντρεπεσαι καθολου!!! στα @@ σου!!εγω καποια περιοδο ετρωγα στην τουαλετα για να μην με νοιαζει τιποτα!!!χαχα

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Το ανθρώπινο σώμα, ενστικτοδως, έχει την τάση να προσαρμόζεται ακόμα και στις πιο αντίξοες συνθήκες ως αποτέλεσμα άμυνας εφόσον εσυ απειλεις την επιβίωση του. Επίσης, ούτε εσυ, ούτε κανένας μας δεν μπορεί να ελέγξει το σώμα του άμεσα. Μπορείς να πεις δεν θα αρρωστησω; Θα χτυπησω και δεν θα πονεσω; Θα κοπω και δεν θα τρέξει αίμα; Και παει λέγοντας.

    Εάν δεν σοκαρεις το σώμα σου και δεν απειλησεις την επιβίωση του σώματος σου σε συνδιασμο με μια υποθερμικη δίατροφη δεν θα καταφέρεις τον στόχο σου.

    Δεν αποδίδουν πλέον τα 30 λεπτά αεροβιας; Αύξησε τα σε μια ώρα.
    Δεν αποδίδει η αεροβια τρεις φορές την εβδομάδα; Αύξησε την σε πέντε.
    Θέλεις να δώσεις έμφαση στην απώλεια σωματικού λίπους; Τότε θα πρέπει να αφιερωνεις ολόκληρες μέρες μόνο για αεροβια που μπορεί να φτάνει και τις δυο ώρες. Είναι αμέτρητες οι επιλογές που έχεις!

    Θα πρέπει να μάθεις να ακούς τα μυνηματα που σου δίνει το σώμα σου και να προσαρμοζεις ανάλογα διατροφή-βάρη-αεροβια και να μην το αφήνεις να προσαρμοστεί σε τίποτα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Ευχαριστώ πολύ POWERBUILDER...εξαιρετικά αυτά που έγραψες...θα τα ακολουθήσω σαν ευαγγέλιο...The Bodybuilding Bible...!!!! :D
    να σαι καλα.....
    Obese To Fit

  9. #9
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Φίλε το πρώτο πραγμα που πρεπει να κανεις, είναι να μετρας τις θερμιδες που τρως. Τι να τα κανεις τα ταπερ? να βαζεις μεσα αυτα που τρως και τωρα? το ίδιο ειναι. Θα μου πεις , γιατι να το κανω αυτο και να μην τρόγω ότι βρω, αφου είναι 'καθαρο' 'υγειηνό', και λοιπες ανακριβιες. Γιατι όταν κάτι δεν είναι μερος της λύσης τότε είναι μερος του προβληματος. Μπορεις δηλαδη να βρεις το λαθος.

    Επισης μπορεις να συνεχίσεις αυτο που κανεις, να τρως όσο σου κατεβει δηλαδη, και να αυξησεις τις καυσεις σου. Κινδυνευεις όμως να α) βαρεθεις, β) υπερπροπονηθεις (να μην αναρωνεις καλα τελος παντων) γ) να αυξησεις ασυναισθητα και το φαγητό, δ) αν μετα τα επομενα 5 κιλα ξανακολησεις, τότε τί? 3 ωρες αεροβια? δε νομίζω.

    Γραψε ας πουμε τι εφαγες τις προηγουμενες τρεις μερες ( καλα σιγα μη θυμασαι.. εστω γραψε για χθες) όσο μπορεις περιγραφικα τις ποσοτητες.

  10. #10
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Λοπον θα γραψω για χθες
    Πρωινο 10:00 τοστ ολικης με 1 φετα κασερι με χαμηλα λιπαρα και 1 φετα γαλοπουλα+1 ποτηρι γαλα 1,5
    Μεσημεριανο 2:00 ρυζι με φιλετο κοτοπουλο κανονικη μεριδα+σαλατα λαχανο με λιγο λαδι και πολυ λεμονι+1 φετα ψωμι+50 γραμ. φετα τυρι
    Βραδινο Ομελετα + σαλατα λαχανο
    το πρωινο ειναι ιδιο της περισσοτερες μερες της εβδομαδας , μπορει να ενναλασεται με δημητριακα χαμηλα σε λιπαρα και 1,5% γαλα ...το μεσημεριανο μπορει να αλλαζει ρε πατατες/πουρε με χοιρινο/μοσχαρισιο/αρνι/μπιφτεκι ή φακες/σουπα/φασολια/σπανακορυζο αυτα εχει το εστιατοριο του ΤΕΙ και αυτα τρωω..το βραδινο ειναι πανω κατω εναλλαγες με το μεσημεριανο...αλλα παντα τρωω πριν της 8 το βραδυ...ή μπορει να μην φαω και να φαω 1 τοστ οπως το πρωινο.αυτα.
    Obese To Fit

  11. #11
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Δεν ξερω φίλε.. δοκιμασε λίγο να κανεις διατροφή που θα ετοιμαζεις μονος σου το φαγητό και θα μετρας τις θερμιδες που θα έχεις υπολογίσει να είναι -500 απο την εκτιμώμενη συντήρηση. Παιξε κανα δύο βδομαδες με τις θερμδες και δες τί λέει καθε εβδομαδα η ζυγαρια...Απλα το μεσημερι και το βραδυ θα τρως στο σπίτι, η αν δεν μπορεις να είσαι σπιτι φαε καποιο σνακ που έχεις φτιαξει (π.χ τοστ) και τρως μετα όταν πας σπιτι. Επισης με το φαγητό της λέσχης ενδεχωμενως να παιρνεις πολλες θερμίδες.. τα φαγητα εκει είναι φουλ στον δατανθρακα και στο λίπος, ενω αντιθετα η πρωτεινη είναι ελαχιστη γιατι δεν τους συμφερει.

  12. #12
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Ευχαριστώ Γιάννη για τον χρόνο σου...θα προσπάθησω να υπολογίσω τις θερμίδες μου...αν και επειδή μένω σε εστία δεν έχουμε κουζίνα(δεν επιτρέπονται τέτοιες συσκεύες)θα το κάνω 1-2 βδομάδες και θα δω αποτελέσματα...βλεποντας και κάνοντας...!!!!
    Obese To Fit

  13. #13
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    OK. ενημέρωσέ μας, και θα βρούμε τη λύση, μην αγχώνεσαι.

  14. #14
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    οοοο ναι...μετά απο 10 μέρες η ζυγαριά κουνήθηκε :) προς τα κάτω....
    έκοψα τους πολλούς υδατάνθακες και τα γαλακροκομικά και έγινε....περίπου ένα κιλό...και μετρήθηκα 2 συνεχόμενα πρωινά μετά από την τουαλέτα...
    keep falling...
    Obese To Fit

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο σου!!
    Αφού βρήκες τι δουλεύει πάνω σου συνέχισε μέχρι να φτάσεις το στόχο που θες. Αν κάποια στιγμή κολλήσεις, τότε κάνεις πάλι προσαρμογές.

  16. #16
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Να σαι καλά Ειρήνη...επλίζω να μην κολλήσω σύντομα...!!!5 κιλά θέλω...5 κιλάκια...!!!
    Obese To Fit

  17. #17
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Να σαι καλά Ειρήνη...επλίζω να μην κολλήσω σύντομα...!!!5 κιλά θέλω...5 κιλάκια...!!!
    Άντε,με το καλό...!
    ...it's just a ride...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ενα "τρελο" προγραμμα για "τρελους" σαν και μενα!!
    By mixaliskanak in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 10-09-07, 02:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •