Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    36

    Unhappy Υπολογισμοί Μακροστοιχείων & Θερμίδων - Κάτι Που Δεν Έχω Καταλάβει.

    Σχεδιάζοντας το διατροφικό μου πλάνο για άλλη μια σεζόν, βρίσκομαι σε ένα ερώτημα, που τελικά δεν έτυχε ποτέ να απαντήσω.
    Ξεκινώ μα την βάση ότι χρειάζομαι 2γρ πρωτεϊνη, ανά σωματικό κιλό. Ζυγίζω 85 κιλά άρα 170γρ πρωτεΐνης την ημέρα. Έπειτα σχεδιάζω την δίαιτα γράμμωσης με βάση τα γνωστά, όπως έχουν υποδειχθεί σε όλα τα ποστς...Όμως!!! Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω...Και εξηγώ αμέσως τί:

    Δίαιτα θερμίδων 2180, με αναλογία 32% πρωτεϊνη, 48% υδατάνθρακες, 20% λιπαρά.
    Υπόδειγμα :
    1ο γεύμα --> 60γρ υδατ, 40γρ πρωτ, ω-3 λιπαρά
    2ο γεύμα --> 60γρ υδατ, 40γρ πρωτ, 1κουτ ελαιόλαδο
    3ο γεύμα --> 60γρ υδατ, 30γρ πρωτ
    4ο γεύμα --> 30γρ/30γρ
    5ο γεύμα --> 50γρ/30γρ, 1κουτ ελαιόλαδο

    οκ...να το ερώτημα: όταν λέμε 60γρ υδατανθράκων, εννοούμε πχ, μετράω στην ζυγαριά 60γρ άβραστο (ή και βρασμένο) ρύζι, ή πχ βρώμη και τα τρώω;;; Ή εννοούμε ότι αφού στα 100γρ βρώμης, τα 70γρ είναι υδατάνθρακες, και εγώ θέλω στο γεύμα 60γρ, τότε μετράω στην ζυγαριά περίπου 90γρ προϊόντος;;; Το ίδιο και για την πρωτεϊνη. Βάζω να ψήσω 40γρ μπιφτέκι κυμά, ή ακολουθώ την αναλογία ότι στα 100γρ κυμά μπιφτέκι, τα 30γρ είναι που αναλογούν σε κέρδος πρωτεϊνης, και έτσι, ψήνω 100γρ;;;

    Έχω μπερδευτεί, και κάθε φορά χαλάω την δίαιτά μου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τί πρέπει να κάνω...Πώς στα κομμάτι θα υπολογίσω την πρωτεϊνη σε αυγά, ψάρι και κοτόπουλο; Με ποιά λογική; Με ποιόν τρόπο στους υδατάνθρακες;

    :-( ???

  2. #2
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Καλησπέρα,
    απάντησες μόνος σου !

    Μετράς τα διατροφικά στοιχεία (Πρωτείνες,Υδατάνθρακες,Λίπη) ανά 100γραμ. και πράττεις αναλόγως.

    Για τις μετρήσεις,μπορείς να επισκεφτείς το www.nutritiondata.com που έχει άπειρα τρόφιμα με τα διατροφικά τους στοιχεία (απαιτεί καλή γνώση Αγγλικών) ή να ψάχνεσαι που και που στο διαδίκτυο ;-)
    Last edited by kapoulos; 29-04-10 at 17:44.
    ...it's just a ride...

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    την βάψαμε τότε...γι' αυτό πάντα αποτύγχανα στον σχεδιασμό...

  4. #4

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Quote Originally Posted by thanospw View Post
    Σχεδιάζοντας το διατροφικό μου πλάνο για άλλη μια σεζόν, βρίσκομαι σε ένα ερώτημα, που τελικά δεν έτυχε ποτέ να απαντήσω.
    Ξεκινώ μα την βάση ότι χρειάζομαι 2γρ πρωτεϊνη, ανά σωματικό κιλό. Ζυγίζω 85 κιλά άρα 170γρ πρωτεΐνης την ημέρα. Έπειτα σχεδιάζω την δίαιτα γράμμωσης με βάση τα γνωστά, όπως έχουν υποδειχθεί σε όλα τα ποστς...Όμως!!! Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω...Και εξηγώ αμέσως τί:

    Δίαιτα θερμίδων 2180, με αναλογία 32% πρωτεϊνη, 48% υδατάνθρακες, 20% λιπαρά.
    Υπόδειγμα :
    1ο γεύμα --> 60γρ υδατ, 40γρ πρωτ, ω-3 λιπαρά
    2ο γεύμα --> 60γρ υδατ, 40γρ πρωτ, 1κουτ ελαιόλαδο
    3ο γεύμα --> 60γρ υδατ, 30γρ πρωτ
    4ο γεύμα --> 30γρ/30γρ
    5ο γεύμα --> 50γρ/30γρ, 1κουτ ελαιόλαδο

    οκ...να το ερώτημα: όταν λέμε 60γρ υδατανθράκων, εννοούμε πχ, μετράω στην ζυγαριά 60γρ άβραστο (ή και βρασμένο) ρύζι, ή πχ βρώμη και τα τρώω;;; Ή εννοούμε ότι αφού στα 100γρ βρώμης, τα 70γρ είναι υδατάνθρακες, και εγώ θέλω στο γεύμα 60γρ, τότε μετράω στην ζυγαριά περίπου 90γρ προϊόντος;;; Το ίδιο και για την πρωτεϊνη. Βάζω να ψήσω 40γρ μπιφτέκι κυμά, ή ακολουθώ την αναλογία ότι στα 100γρ κυμά μπιφτέκι, τα 30γρ είναι που αναλογούν σε κέρδος πρωτεϊνης, και έτσι, ψήνω 100γρ;;;

    Έχω μπερδευτεί, και κάθε φορά χαλάω την δίαιτά μου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τί πρέπει να κάνω...Πώς στα κομμάτι θα υπολογίσω την πρωτεϊνη σε αυγά, ψάρι και κοτόπουλο; Με ποιά λογική; Με ποιόν τρόπο στους υδατάνθρακες;

    :-( ???

    Και μιά άλλη παρατήρηση , αν μιλάμε για γράμμωση
    Στο τελευταίο γεύμα έχεις 50gr υδατάνθρακα που ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
    Μπορείς είτε να τα κατανήμεις στα υπολοιπα γεύματα ή να φορτώσεις λιγο παραπάνω το μεταπροποινητικό
    Το βράδυ πάνω απο 10-20 το πολύ γραμμάρια δέν χρειάζονται και αν μιλάμε για hardcore το βράδυ πάμε με 0 γραμμάρια υδατάνθρακα και ανβάζουμε λιγο τα καλά λιπαρα΄για να έχουμε και καλή χοληστερίνη και άλλ τινά για το ορμονικό μας , το ΚΝΣ μας και τήν ανάρρωσή μας - το πρωϊ με τήν αυγούλα βάζουμε και 70-80 γραμμάρια υδατάνθρακα να το ...καταλάβουμε οτι τρώμε και ειδικά αμα είναι κουάκερ με μιά μπανανούλα είναι ταμάμ !!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-03-08
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    ωραια...οποτε διορθωνω το προγραμμα και προχωρω...νομιζω πως τωρα πια καταλαβα...ειναι πιο δυσκολο απο οτι φαινεται να υπολογιζεις απο αυτα που πραγματικα τρως, τί τελικα θα αφομοιωσεις...δηλαδη να ψηνεις 200γρ κοτοπουλο, ξεροντας πως τα 40-50γρ ειναι η πρωτεϊνη...δυσκολο...

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Μπα μωρε..μερικες φορες να το κανεις θα το συνιθισεις.. αλλωστε οι μεριδες που θα τρως καθε φορα πιθανότατα δε θα διαφέρουν πολυ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πίνακας θερμίδων
    By κωστας in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-09, 21:59
  2. Κάψιμο θερμίδων
    By arnold13 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 16-07-08, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •