Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Bodybuilding Newbie maggilia's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    55

    Default Έχω Κολλήσει Με Την Απώλεια Λίπους. Βοήθεια!

    Χαιρετώ την παρέα και αναμένω προτάσεις....για να σας θυμήσω λίγο τα δεδομένα γυναίκα 1,67 γυμνασμένη και καλοδιατηρημένη....χαχαχα....60 κιλά με προπόνηση 11 μήνες το χρόνο και διατροφή κυρίως καλή!!!!! και αυτό γιατι ξεφεύγω κατά διαστήματα αλλά γενικά προσέχω. Κάνω ΒΒ 10 χρόνια έχω αρκετή μυική μάζα και 2 χρόνια που έχω κόψει το τσιγάρο έβαλα 7 κιλά και έχω κολλήσει εκεί....βέβαια δεν προσπάθησα πολύ δυνατά για να χάσω τα κιλά αλλά παρατηρώ ότι δεν κάνω τις ίδιες καύσεις που έκανα όταν κάπνιζα...και ήμουν 53 κιλά....από την άλλη σκεπτόμενη την τότε περίοδο δεν έτρωγα και τις ποσότητες που τρώω τώρα....πεινάω συνεχεια...μόνιμα....τι πράγμα κι αυτό....λοίπόν τι τρώω τώρα που προσπαθώ να διώξω λίπος...
    8:00 2 ακτινίδια-καφέ ελληνικό με 1/2 κουταλάκι ζαχαρίνη-200 γρ γάλα 1% με 1 scoop whey protein

    11:30 αραβική πίτα με 2 φέτες γαλοπούλα μαρούλι και cottage
    14:30 φιλετο κοτόπουλο με ενα πιτάκι ντονερ και μαρούλι σαλάτα μερικές φορές βάζω και 1 πατάτα ψητή ή φασολάκια πράσινα

    17:00 καφέ -1 μήλο
    20:30 200γρ γάλα 1% με πρωτείνη

    10:30 μια χούφτα αμύγδαλα και αν πεινάω τρώω καρότα και αγγουράκια

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εχεις μετρησει ποσες θερμιδες ειναι αυτα που τρως; Επισης αν εχεις δοκιμασει να μειωσεις ή να εξαφανισεις τα γαλακτοκομικα απο την διατροφη σου; Κατα τα αλλα ενταξει η διατροφη ειναι καλη και το ξερεις κι εσυ απο μονη σου απλα ισως κατι να σε επηρεαζει. Τωρα βεβαια για γυναικα γυμνασμενη που κανει προπονηση και αεροβια φανταζομαι, το φαγητο μου φαινεται λιγο και ισως ειναι και ο λογος που πεινας συνεχεια. Εχεις δοκιμασει με συμπληρωμα να περιορισεις την ορεξη σου;

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Λία μου καταρχήν καλή δύναμη στην προσπάθειά σου. Δεν είναι καθόλου εύκολο να χάσουμε λίπος, ιδιαίτερα εμείς οι γυναίκες.
    Όπως είπε και ο Γιώργος, καλό είναι να μετράς θερμίδες αλλά και να φτιάξεις ένα συγκεκριμένο διατροφικό πλάνο.
    Να σου πω την αλήθεια και μόνο που διάβασα αυτά που τρως πείνασα..
    Γιατί δεν δοκιμάζεις να παίξεις με τους υδατάνθρακες; Εννοώ carb cycle. Πρόσθεσε πολλά λαχανικά (να φανταστείς εγώ τρώω τη μέρα 2 κιλά...σκάω στο φαί και χάνω λίπος). Αλλά θέλει πειραματισμό για να βρεις ακριβώς τι δουλεύει στο σώμα σου.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie maggilia's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    55

    Default

    Εχω βγάλει και τελείως τα γαλακτοκομικά πέρυσι που την έκανα για 3 μήνες, αλλά διάβασα ένα άρθρο που ποσταρε ο Grf για τη λιποδιαλυση στις γυναίκες με τα γαλακτοκομικά και είπα να δοκιμάσω να τα αφήσω αυτή τη φορά στη διατροφή μου...όταν λες να ελέγξω την όρεξη με κάποιο συμπλήρωμα όπως hoodia δηλαδή; ή κάποια λιποτροπικά; από τα λιποτροπικά το μόνο που μου έκοβε την όρεξη ήταν το stack II το οποίο άλλαξε σαν σύσταση και από τότε όποιο κι αν πάρω ακόμα και εφε δεν βλέπω διαφορά εκτός από λίγο ενέργεια και εφύδρωση...Τις θερμίδες δεν έχω μπει σε διαδικασία να τις μετρήσω....έχω υπολογίσει ότι για συντήρηση χρειάζομαι 2150 θερμίδες περίπου...άρα θα πρέπει να παίρνω κάπου στις 700 πιο κάτω για να μειώσω το βάρος...έτσι; δηλαδή μιλάμε για πείνα!!!! Και έχω αυξήσει την αεροβίωση σε 4 φορές την εβδομάδα, για να κάνω περισσότερες καύσεις...άλλωστε όλο το χρόνο χτίζω δεν θα χτίσω τώρα μυς, γι αυτό κάνω πιο ελαφριές προπονήσεις ....

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Εγώ έκοψα το τσιγάρο πριν άπο 4 χρόνια και σιγά σιγά πήρα 15 κιλά. Τώρα έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σένα. Πεινάω συνέχεια! Και μου είναι δύσκολο να μειώσω τις θερμίδες. Μου τη δίνει στα νεύρα για να καταλάβεις. Γιαυτό επέλεξα τον άλλο δρόμο (τουλάχιστον μέχρι να βρω ψυχικά αποθέματα να αντέξω την πείνα) για να κάψω λίπος, που είναι περισσότερη προπόνηση με βάρη και πολύ περισσοτερη αερόβια. Είναι σίγουρα πιο κουραστικός δρόμος και το κάψιμο γίνεται με αργότερους ρυθμούς, άλλα εκτός άπο το ότι δεν θα πεινάσεις (εφόσον διατηρήσεις την πρόσληψη θερμίδων κοντά στην συντήρηση), όπως λέει και μία παροιμία: κάλιο αργά παρά ποτέ.

  6. #6
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Καλησπερα!
    Οταν ειχες κοψει τα γαλακτοκομικα ειχες δει διαφορα?
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by maggilia View Post
    Εχω βγάλει και τελείως τα γαλακτοκομικά πέρυσι που την έκανα για 3 μήνες, αλλά διάβασα ένα άρθρο που ποσταρε ο Grf για τη λιποδιαλυση στις γυναίκες με τα γαλακτοκομικά και είπα να δοκιμάσω να τα αφήσω αυτή τη φορά στη διατροφή μου...όταν λες να ελέγξω την όρεξη με κάποιο συμπλήρωμα όπως hoodia δηλαδή; ή κάποια λιποτροπικά; από τα λιποτροπικά το μόνο που μου έκοβε την όρεξη ήταν το stack II το οποίο άλλαξε σαν σύσταση και από τότε όποιο κι αν πάρω ακόμα και εφε δεν βλέπω διαφορά εκτός από λίγο ενέργεια και εφύδρωση...Τις θερμίδες δεν έχω μπει σε διαδικασία να τις μετρήσω....έχω υπολογίσει ότι για συντήρηση χρειάζομαι 2150 θερμίδες περίπου...άρα θα πρέπει να παίρνω κάπου στις 700 πιο κάτω για να μειώσω το βάρος...έτσι; δηλαδή μιλάμε για πείνα!!!! Και έχω αυξήσει την αεροβίωση σε 4 φορές την εβδομάδα, για να κάνω περισσότερες καύσεις...άλλωστε όλο το χρόνο χτίζω δεν θα χτίσω τώρα μυς, γι αυτό κάνω πιο ελαφριές προπονήσεις ....
    Κοιτα για μενα ειναι καλες οι ερευνες αλλα μερικες φορες πρεπει να βλεπουμε και τι δουλευει πανω μας. Δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι. Εγω θα αφαιρουσα τα γαλακτοκομικα αλλα ειναι μονο η αποψη μου, θα αφηνα μονο καποιο γιαουρτι ισως. Ναι για λιποτροπικο εννοω και κυριως θερμογενετικο. Πιστευω οτι εισαι στο επιπεδο να δοκιμασεις κατι πιο δυνατο οπως το mitotropin που υπαρχει και στην Ελληνικη αγορα. Παντως αφου πεινας ολη την ωρα σιγουρα δεν ειναι καλο σημαδι, για μενα υποσιτιζεσαι γιατι το φαγητο ειναι οντως λιγο. Μηπως να ανεβαζες τα λιπαρα λιγακι;

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Nα συμπληρώσω κι εγώ κάποιες ιδέες..
    Μη ρίχνουμε στην πυρά τα γαλακτοκομικά και λέμε ότι θολώνουν δεν βοηθούν στη λιπόλυση κλπ..
    Καθημερινά τρώω 2 τοτάλ και όταν κάνω refeed κατεβάζω 1 λίτρο γάλα 0% λιπαρά. Αυτά είναι λεπτομέρειες πιο πολύ για προετοιμασία σε αγώνες.. Επιβάλλεται εμείς οι γυναίκες να έχουμε κάποια πηγή γαλακτοκομικών.
    Το να χαμηλώσεις τόσπο πολυ τις θερμίδες σου σε συνδιασμό με αερόβια δεν μου ακούγεται καλή ιδέα.. Βάζεις τον οργανισμό σου με μεγάλα ζόρια.. Δηλαδή αργότερα αν θες να πέσεις κι άλλο σε λίπος και κολλήσεις τι θα κάνεις; Θα τη βγάζεις με 500 θερμίδες και αερόβια μέχρι τελικής πτώσης;
    Το κλειδί κατά την άποψή μου είναι η επιλογή τροφίμων και μέτρημα θερμίδων. Κακά τα ψέματα.. με αραβικές πίτες και πιτάκια δεν φεύγει το λίπος..

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Κοιτα για μενα ειναι καλες οι ερευνες αλλα μερικες φορες πρεπει να βλεπουμε και τι δουλευει πανω μας.
    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο , δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διχοτομούμε την αντιμετώπιση μας ,όποιος ενημερώνεται με έρευνες δεν σημαίνει ότι δεν βλέπει τι δουλεύει πάνω του. Αν και με τόσες πολλές συνιστώσες που μεταβάλλονται καθημερινά και κάθε ώρα στην διατροφή, στην προπόνηση , στη ψυχολογία το να πιστεύουμε ότι μπορούμε μόνοι μας πάντα να διαχωρίζουμε την σύμπτωση από τη σχέση-αιτίας αποτελέσματος είναι αδύνατο. Από τις έρευνες δεν ξέρουμε ποια αναβολικά πειράζουν τα λιπίδια ή/και ότι είναι ασφαλή σε ορισμένες δοσολογίες και πώς να κάνουμε αποθεραπεία μετά από έναν κύκλο? Από τις έρευνες δεν ξέρουμε ότι η πρωτεΐνη είναι συστατικό των μυών και από τις έρευνες δεν ξέρουμε ότι η ορογαλακτική πρωτεΐνη έχει υψηλή βιολογική αξία ή ότι τα ωμέγα 3 έχουν καρδιοπροστατευτική δράση και η κουβέντα μπορεί να φτάσει στα εμβόλια και στα σύγχρονα φάρμακα που θεραπεύουν τόσους ανθρώπους που τα χρειάζονται. Μήπως όλη αυτή η προόδος έγινε απορρίπτοντας τις έρευνες , βλέποντας "τι δουλεύει πάνω μας"? Όχι , έγιναν μέσω της επιστημονικής μεθόδου , μέσω της επιστημονικής έρευνας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να διχοτομούμε την προσπάθεια για γνώση και κατανόηση ορισμένων θεμάτων σφαιρικά.
    Last edited by Andrikos; 02-05-10 at 21:24.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie maggilia's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    55

    Default

    Για να τα πάρουμε με τη σειρά που έχετε γράψει και ρωτήσει...
    powerbuilder κι εγώ κάνω προπόνηση με βάρη και περισσότερη αεροβίωση και σοβαρή προπόνηση όλο το χρόνο αλλά το μόνο που γίνεται να είμαι σταθερή και να μην βάζω κιλά ενώ τρώω πολύ.....
    Kostafit νομίζω πως με την ίδια διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά είχα χάσει στην αρχή 2 κιλά πολύ εύκολα....λέω νομίζω γιατί ουσιαστική διαφορά θα δω σε κανένα μήνα για να μπορώ να συγκρίνω...τώρα είναι μάλλον νωρίς αλλά πέρυσι στην αρχή είχα χάσει πιο γρήγορα....
    megageo το σκέφτηκα κι εγώ το mitotropin αλλά κόλλησα γιατί παίζει λίγο με θυρορμόνες...έτσι δεν είναι; οσον αφορά το διατροφικό κομμάτι εσύ λες να βάλω κι άλλα γεύματα πρωτεινης (φιλέτο-ρόφημα-ασπράδια);
    Kardoula τελικά κι εσύ καταλήγεις ότι πρέπει να βγάλω τον υδατάνθρακα(αραβική και πιτακι) που είναι πόσες 120 θερμίδες; και να βάλω τι ; δλδ να κάνω πρωτεινική διατροφή;αν μπορείς στείλε κανένα λινκ για carb cycle...

  11. #11

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Συγνώμη παίδες αλλά μπερδεύτηκα. Τα γαλακτοκομικά δεν παχαίνουν, θολώνουν(προσωρινά). Και σίγουρα δεν είναι υπαίτια στο ότι δε μπορείς να χάσεις βάρος (7 κιλά;). Ίσα ίσα, καταναλώνοντας γαλακτοκομικά προσωπικά νιώθω περισσότερο χορτάτος κατά τη διάρκεια της μέρας, ή και το βράδυ. Τώρα αν φάει κάποιος ένα τόνο γιαούρτι ή τυρί (έστω και light), δε μπορεί να τα κατηγορήσει για το ότι δεν μπορεί να χάσει κιλά, ότι και να έτρωγε το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε.

  12. #12

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Quote Originally Posted by Andrikos View Post
    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο , δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διχοτομούμε την αντιμετώπιση μας ,όποιος ενημερώνεται με έρευνες δεν σημαίνει ότι δεν βλέπει τι δουλεύει πάνω του. Αν και με τόσες πολλές συνιστώσες που μεταβάλλονται καθημερινά και κάθε ώρα στην διατροφή, στην προπόνηση , στη ψυχολογία το να πιστεύουμε ότι μπορούμε μόνοι μας πάντα να διαχωρίζουμε την σύμπτωση από τη σχέση-αιτίας αποτελέσματος είναι αδύνατο. Από τις έρευνες δεν ξέρουμε ποια αναβολικά πειράζουν τα λιπίδια ή/και ότι είναι ασφαλή σε ορισμένες δοσολογίες και πώς να κάνουμε αποθεραπεία μετά από έναν κύκλο? Από τις έρευνες δεν ξέρουμε ότι η πρωτεΐνη είναι συστατικό των μυών και από τις έρευνες δεν ξέρουμε ότι η ορογαλακτική πρωτεΐνη έχει υψηλή βιολογική αξία ή ότι τα ωμέγα 3 έχουν καρδιοπροστατευτική δράση και η κουβέντα μπορεί να φτάσει στα εμβόλια και στα σύγχρονα φάρμακα που θεραπεύουν τόσους ανθρώπους που τα χρειάζονται. Μήπως όλη αυτή η προόδος έγινε απορρίπτοντας τις έρευνες , βλέποντας "τι δουλεύει πάνω μας"? Όχι , έγιναν μέσω της επιστημονικής μεθόδου , μέσω της επιστημονικής έρευνας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να διχοτομούμε την προσπάθεια για γνώση και κατανόηση ορισμένων θεμάτων σφαιρικά.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ ΚΑΘΕΤΩΣ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΩΣ !

    Και κάτι ενημερωτικό , αν έχει κάποια σημασία
    Προσφατα (μετά απο 20 χρονια περίπου ) ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΑ να πίνω το γαλατάκι μου και σάν ενδιάμεσο γεύμα μετά το πρωϊνό και σάν απογευματινό(οταν δέν έχω προπονηση) πρίν το βραδυνό κσι για τήν ακρίβεια πίνω Neslac ή Noulac (που είναι πολύ παρόμοια και έχουν και τα λινλεικ'α/λινολενικά τους ) χωρίς να αραιώσω απο 200ml αναραίωτου τήν φορά με 1 scoop πρωτεϊνη είτε WHEY , είτε μιά πιο συνθετη με καζεινη /αλμπουμίνη /ορογαλακτική σε μίξη
    Βρίσκομαι σε ελαφριά υποθερμιδική δίαιτα και ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ , ΕΙΔΙΚΑ μολις έβαλα το γαλα΄τακι , κέρδισα μέσα σε 1-1.5 βδομάδα λιγη απο τήν χαμένη δύναμη , ΕΝΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΩ ΑΜΥΔΡΑ ΝΑ ΔΙΑΦΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ Β ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΩΝ ΚΟΙΛΑΚΩΝ (και ειλικρινά έκαν απο χαρα σάν μικρό παιδί ...
    Λέω λοιπον οτι ΑΛΛΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ που μπορεί οποιαδήποτε δυσανεξία φαγητού / τροφής να δημιουργήσει και ΑΛΛΟ ΤΑ 7 ΚΙΛΑ ΛΙΠΟΣ που θέλουν δέν θέλουν αμα γίνει δουλειά θα φύγουν ._

    ΥΓ
    Ευτυχώς που υπάρχουν και οι μελέτες (οι περισσότερες τουλάχιστον που είναι σοβαρές ) για να ξεστραβωνόμαστε και να ακολουθούμε ΟΛΙΣΤΙΚΗ σκέψη και δράση , συνδυάζοντας τήν γνώση και εφαρμοζοντάς τη "πειραματικά "
    Last edited by MATZ; 02-05-10 at 21:51.

  13. #13

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by maggilia View Post
    megageo το σκέφτηκα κι εγώ το mitotropin αλλά κόλλησα γιατί παίζει λίγο με θυρορμόνες...έτσι δεν είναι; οσον αφορά το διατροφικό κομμάτι εσύ λες να βάλω κι άλλα γεύματα πρωτεινης (φιλέτο-ρόφημα-ασπράδια);
    Ροφημα δεν σου προτεινω σε αυτη την φαση γιατι δεν θα διορθωσει το προβλημα της πεινας. Αν πεινας ολη την μερα αποκλειεται να αντεξεις στην διατροφη, δεν γινεται ετσι. Αυτο που προτεινω ειναι να μπουν λιπαρα που σιγουρα θα βοηθησουν στην αισθηση κορεσμου οπως και φυτικες ινες βεβαια. Για τις αραβικες πιτες συμφωνω κι εγω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο το προβλημα. Βεβαια ισως ειναι ενας συνδυασμος πολλων θεματων το οτι δεν χανεις. Για το mito πραγματι παιζει με θυρορμονες αλλα αν εισαι υγιης δεν βρισκω το λογο να το φοβασαι. Αληθεια εξετασεις θυροειδη εχεις κανει; Παντως καποια λιπαρα ακομα στο πρωινο και το μεσημεριανο αντι των θερμιδων απο τα ψωμια ισως κανει μια διαφορα.

  14. #14

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Quote Originally Posted by ikamak View Post
    Συγνώμη παίδες αλλά μπερδεύτηκα. Τα γαλακτοκομικά δεν παχαίνουν, θολώνουν(προσωρινά). Και σίγουρα δεν είναι υπαίτια στο ότι δε μπορείς να χάσεις βάρος (7 κιλά;). Ίσα ίσα, καταναλώνοντας γαλακτοκομικά προσωπικά νιώθω περισσότερο χορτάτος κατά τη διάρκεια της μέρας, ή και το βράδυ. Τώρα αν φάει κάποιος ένα τόνο γιαούρτι ή τυρί (έστω και light), δε μπορεί να τα κατηγορήσει για το ότι δεν μπορεί να χάσει κιλά, ότι και να έτρωγε το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε.
    Ω ΝΑΙ , ΑΚΡΙΒΩΣ ! ΚΟΥΚΙΑ ΜΕΤΡΗΜΜΕΝΑ !!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie maggilia's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    55

    Default

    Εχω κάνει εξέταση για θυροειδή αλλά μιας και το αναφέραμε πρέπει να κάνω έναν επανέλεγχο....η λειτουργία ήταν οκ απλά είχα κάποια οζίδια πολύ μικρά ασβεστοποιημένα από παλαιότητα...ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι θα έπρεπε να λιμοκτονήσω για να διώξω κιλά από πάνω μου....και ότι το σώμα πήγε στα κιλά που έπρεπε να είναι φυσιολογικά...δεν είχε και τόσο άδικο γιατί όλα τα χρόνια ήμουν 56-59 κιλα και μετά που γέννησα πήγα 51-53 για 4 χρόνια.....μιλάμε ο μεταβολισμός τρελάθηκε....έτρωγα τι σαβούρα και στέγνωνα...ωραία εποχή αλλά μάλλον παίρνει ο οργανισμός το αίμα του πίσω....χαχαχαχα

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Λία αν τίθεται θέμα θυροειδή τότε το πράγμα αλλάζει.. Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Πάντως όπως και να χει, δεν υπάρχει λόγος άγχους, εγώ στη θέση σου θα επένδυα στη βελτίωση της διατροφής. Είμαι υπέρ των λαχανικών(οι ίνες βοηθούν στο αίσθημα της πείνας), των συχνών και μικρών γευμάτων. Υδατάνθρακας δεν είναι μόνο η πίτα ;-) Υδατάνθρακες υπάρχουν και στα λαχανικά, και στο κουάκερ και στο καστανό ρύζι και στην πατάτα. Όσο για το carb cycle αν κάνεις ένα google θα βρείς πολλές πληροφορίες. Η γενική ιδέα είναι πως για λίγες μέρες(συνήθως 3) χαμηλώνουμε υδατάνθρακα και την 4η ανεβάζουμε ώστε να να κρατάμε τον μεταβολισμό ψηλά κλπ..

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Θα συμφωνήσω με την kardoula για τα λαχανικά και να προσθέσω οτι δεν θα πρέπει να τα φοβόμαστε θερμιδικά γιατί (αν δεν κάνω λάθος) ο οργανισμός μας χρειάζεται περισσότερη ενέργεια για να τα χωνέψει άπο όση έχουν!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie maggilia's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    55

    Default

    Τελικά μετά από λεπτομερή καταμέτρηση των διατροφικών στοιχείων που τρώω διαπίστωσα χωρίς να σας κουράζω ότι : 1ον οι θερμίδες είναι πολύ λίγες γι αυτό πεινάω αλλά μπλοκάρω και το μεταβολισμό μου...2ον ο υδατάνθρακας είναι λίγο πιο πάνω από την πρωτείνη ενώ θα έπρεπε να είναι χαμηλότερος πράγμα το οποίο πάλι μπλοκάρει το μεταβολισμό, γι αυτό μετέτρεψα την ημερήσια ποσότητα λήψης πρωτείνης και υδατάνθρακα και όπως τα έχω υπολογίσει, μου βγαίνουν ως εξής:
    θερμίδες 1630
    πρωτεινη 182γρ
    υδατάνθρακας 117γρ
    λίπη 55γρ
    ελπίζω να πάρει μπροστά ο μεταβολισμός γιατι αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρο διατροφικό πλάνο....κι αυτό το λέω γιατί νομίζω πως επειδή πάνω κάτω αυτή τη διατροφή που έγραψα αρχικά την κάνω όλο το χρόνο βέβαια σαν βασικό κορμό και με διαφορα παρελκόμενα κατά καιρούς....αλλά νομίζω πως έχει συνηθήσει ο οργανισμός μου...
    Περιμένω σχόλια...
    Last edited by maggilia; 06-05-10 at 23:09.

  19. #19
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    1691 μου βγαίνουν οι θερμίδες σου... Δεν μας λες και τι αλλαξες ακριβώς?
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εμένα πάντως 182γρ πρωτείνης μου φαίνονται υπερβολικά.. Αλλά θα θελα όπως γράφει και ο fatal να μας γράψεις και πως διαμόρφωσες τη διατροφή γιατί εκεί είναι το θέμα. Οι θερμίδες θα είναι ίδιες είτε προπονείσαι είτε ξεκουράζεσαι;

  21. #21
    Bodybuilding Newbie maggilia's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    55

    Default

    Δεν υπάρχουν ημέρες ξεκούρασης....μόνο την κυριακή δεν κάνω προπόνηση κι εχω την διατροφή λίγο πιο ελεύθερη...
    8:00 γάλα 200γρ 1% με πρωτεινη
    2 ακτινίδια
    καφές ελληνικός με 1/2 κουτ. ζαχαρίνη
    11:30 ψωμί ολικής τοστ με 1 γαλοπούλα και μαρούλι

    14:30 φιλετο κοτόπουλο
    μαρούλι σαλάτα
    φασολάκια ή ρύζι

    17:00 1 ρόφημα πρωτείνης με νερό
    καφέ ελληνικό με 1/2 κουτ. ζαχαρίνη

    20:30 ρόφημα πρωτείνης μετά από προπόνηση

    21:30 φιλέτο κότα και μαρούλι σαλάτα

    24:00 γάλα 200γρ 1% με πρωτείνη

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Λία μου η διατροφή που γράφεις είναι πολύ φτωχή και σηκώνει πολλές διορθώσεις. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα σε βοηθήσει να ξεκολλήσεις..
    Μείωσε τα ροφήματα, βάλε πηγές πρωτείνης από στερεή τροφή, βάλε λαχανικά, βάλε καλά λιπαρά. Οι επιλογές σου είναι άφθονες.
    Σε ένα από τα σημαντικότερα γεύματα, το μεταπροπονητικό που είναι ο υδατάνθρακας που θα σε βοηθήσει;
    Επίσης και το πρωινό σου ίσως θα πρεπε να ήταν πιο πλούσιο.
    Last edited by Kardoula; 07-05-10 at 14:03.

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by maggilia View Post
    Δεν υπάρχουν ημέρες ξεκούρασης....μόνο την κυριακή δεν κάνω προπόνηση κι εχω την διατροφή λίγο πιο ελεύθερη...
    Όταν λες πιο ελεύθερη δηλαδή;

  24. #24
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Απλά χαλάρωσε, μείωσε λίγο τις προπονήσεις και μην πας στα άκρα με την διατροφή. Από μια ηλικία και μετά, με παιδιά, σκυλιά, γατιά δεν θέλει και πολύ ζόρι. Χρειάζεται πολλαπλάσια προσπάθεια για να κρατηθείς σε σχέση με κάποια χρόνια πίσω που για μένα δεν αξίζει τον κόπο. Ούτως ή άλλως για το ύψος σου αν έχεις τα κιλά που λες σωστά κατανεμημένα, μια χαρά είσαι. Ξέρεις οι γυναίκες είναι ωραίες και χωρίς να έχουν το six pack.
    Last edited by DimitrisK; 07-05-10 at 15:35.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια με απώλεια λίπους
    By clearxos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 12-05-08, 01:43
  2. Απώλεια Λίπους
    By vlasis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-08, 06:08
  3. Βοήθεια με απώλεια λίπους!
    By LORI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-06, 23:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •