Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 47
  1. #1
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Post John's Log ! Προπόνηση + Διατροφή

    Λοιπόν μετά από καιρό και αρκετή σκέψη είπα να παραθέσω και εγώ το πρόγραμα μου κυρίως της διατροφής για να ακούσω σχόλια και γνώμες. Το παρακάτω πρόγραμα διατροφής το έχω αρχίσει από τον Μάρτιο, αρχές Μαρτίου και ήμουν στα 102 κιλά με περίπου 12% λίπος. Ύψος 1.90, ενασχόληση σοβαρή με το Bodybuilding περίπου 1.5 χρόνο. Σήμερα καθώς ζυγίστηκα το πρωί ήμουν 94,5, λίπος δεν ξέρω για την ώρα αλλά μπορώ να πω πως είμαι αρκετά κομμάτια με κανονικά 6pack, φλέβες στα πόδια καλούς διαχωρισμούς κτλπ.
    Αυτή τη βδομάδα και εδώ και 2 βδομάδες είμαι στο παρακάτω πρόγραμα με card cycling φυσικά.
    Δευτέρα : 08.00 Bcaa's
    08.30-09.30 Αερόβιο
    09.30 100γρ Βρώμη + 65γρ Whey ( Μyofusion )
    12.30 8 ασπράδια + 2 κρόκους
    15.30 220 γρ Κοτόπουλο + Πράσινη Σαλάτα + Τομάτα
    17.30-19.15 Workout, Post Workout 30γρ Isolate
    20.00 220 γρ Κοτόπουλο + Πράσινη Σαλάτα + Τομάτα
    23.00 50 γρ Whey ή Cottage +25γρ Carnivor(Beef Protein) ή Τόνος ή Σολομός
    Η παραπάνω ήταν μία Low carb day οι οποίες είναι Δευτέρα Τρίτη, Πέμπτη Παρασκευή. Τετάρτη Σάββατο Middle Carb, και Κυριακή High
    Γενικά τα συμπληρώματα που χρησιμοποιώ είναι : Πριν το αερόβιο και πριν την προπόνηση Bcaa's και αυτήν την περίοδο Lean Xtreme και Methylburn Extreme και μία πολυβιταμίνη. Eπίσης πριν την προπόνηση Νιτρικό το οποίο τώρα είναι το Black Powder( τα εναλλάσσω συνέχεια)
    Last edited by denis-opc; 08-05-10 at 09:27.

  2. #2
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Συνεχίζω με τις middle carb days που είναι Τετάρτη κ Σάββατο. Να συμπληρώσω ότι μέρες ρεπού από προπόνηση είναι Τετάρτη κ Κυριακή.
    Τετάρτη : 08.00 Bcaa's
    08.30-09.30 Αερόβιο
    09.30 150 γρ Βρώμη + 65 γρ Whey
    12.30 8 ασπράδια + 2 κρόκκους + 50 γρ Υδατάνθρακα από ρύζι καστανό ( Δεν ξέρω ποσότητα βρασμένη γιατί το ζυγίζω άβραστο, 130 άβραστο -> 100γρ υδατ οπότε τρώω το μισό )
    15.30 220 γρ Κοτόπουλο ή 250 γρ Μπιφτέκι ( δικό μου ) + 50 γρ υδατάνθακα από καστανό ρύζι ( το υπόλοιπο μισό που μένει από πάνω )
    17.30-18.30 Workout , Post Workout 30γρ Isolate
    19.00 220 γρ Κοτόπουλο + Πράσινη Σαλάτα + Τομάτα ( Ανάλογα , εδώ μπορεί να φάω και μπφστέκι )
    22.00 50 γρ Whey ή Cottage +25γρ Carnivor(Beef Protein) ή Τόνος ή Σολομός ( Εδώ όπως και τις Low carb days πάει ανάλογα με το οικονομικό, πολύ θα ήθελα να έχω σολομό κάθε μέρα, αλλά δεν γίνεται )
    Σάββατο στην προπόνηση κάνω μόνο Κοιλιακούς, Τραπεζοειδής,ι Γάμπες και αερόβιο μετά
    Last edited by denis-opc; 08-05-10 at 09:18.

  3. #3

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Αν στοχος σου ειναι η απωλεια λιπους χωρις να χασεις μαζα το προγραμμα ειναι πολυ καλο εφοσον το τηρεις αλλα πιστεύω οτι στο μεταπροπονητικο σου με πρασινα σαλατα και ντοματα που βαζεις ειναι ελλιπες.100gr ρυζι η πατατα βραστη θα ηταν απαραιτητη,γιατι ετσι αδειαζεις πολυ και δεν ξερω αν στην μερα με middle carb προλαβαινεις να ξαναγεμισεις.Καλη επιτυχια.

  4. #4
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Τέλος την Κυριακή σαν High Carb Day
    08.00 Bcaa's
    08.30-09.30 Αερόβιο
    09.30 200γρ Βρώμη + 65 γρ Whey
    12.30 8 ασπράδια + 2 κρόκκους + 100 γρ υδατάνθρακα ( εδώ θα είναι είτε από καστανό ρύζι είτε από βραστή πατάτα )
    15.30 220 γρ Κοτόπουλο ή 250 γρ Μοσχάρι + Πράσινη Σαλάτα + 100 γρ υδατάνθρακα ( όπως και πάνω, είτε βραστή πατάτα είτε καστανό ρύζι )
    18.00-19.00 Αερόβιο , Μετά το αερόβιο αμέσως 30 γρ Isolate
    19.30 220 γρ Κοτόπουλο ή 250 γρ Μοσχάρι + Πράσινη Σαλάτα
    22.30 1 cottage + 25 γρ Carnivor
    Πάνω κάτω αυτά, το split προπόνησης πάει Δευτέρα : Στήθος Δικέφαλα , Τρίτη : Πόδια, Τετάρτη : Ρεπό ( 2πλό αερόβιο ), Πέμπτη : Πλάτη, Παρασκευή : Ώμους Τρικέφαλα, Σάββατο : Τραπέζια, Γάμπες, Κοιλιακούς, Κυριακή : Ρεπό ( 2πλο αερόβιο )

  5. #5
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Το έχω σκεφτεί κ εγώ αυτό που λες για το μεταπροπονητικό αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί προσπαθώ να το κάνω όσο πιο extreme μπορώ. Βέβαια να πω ότι γενικά έχω ένα θέμα με την πείνα , δηλαδή ΠΕΙΝΑΩ , πολύ. Στην προπόνηση γενικά η δύναμη μου δεν έχει πέσει πολύ , θα έλεγα ένα 15% σε κάποιες ασκήσεις ενώ σε άλλες έχω μείνει σταθερός. Όσο για το στόχο μου, ναι είναι να φτάσω όσο το δυνατόν πιο χαμηλά σε λίπος με τις λιγότερες δυνατές απώλειες μυικής μάζας. Βέβαια έχω μία αμφιβολία σε αυτό γιατί νομίζω ότι έχω πέσει σχετικά γρήγορα στα κιλά , ειδικά τώρα τις τελευταίες βδομάδες που το έχω κάνει έτσι. Δεν ξέρω, ποια είναι η δικλίδα ασφαλείας στα κιλά ? Εννοώ πόσα να χάνεις περίπου την εβδομάδα ώστε να έχεις τις μεγαλύτερες πιθανότητες να μην χάνεις και μύες. Όσο για το αν το τηρώ ναι πάντα στο 100% , αν τύχει κάτι μπορεί να αλλάξει κάτι αλλά και πάλι το τηρώ στο 95 % των περιπτώσεων.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Καλή αρχή στο log σου Γιάννη!! (Γιάννης ε; ) Βάλε καμιά φωτό αν θες/μπορείς
    Hypertrophy for the win!

  7. #7
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Γιάννης ναι, βασικά στο τέλος είμαι όχι αρχή. Μείνανε 4-5 βδομάδες. Απλά τώρα είπα να το ποστάρω να ακούσω γνώμες και ιδέες. Σκέφτομαι να βάλω και μία 2 φώτος έτσι απλά για του λόγου το αληθές, μόλις το καταφέρω θα τις ανεβάσω. Σκέφτομαι μία κοιλιακών και μία ποδιών.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γιάννη καλή αρχή κι από μένα!
    Τη μέρα που ανεβάζεις υδατάνθρακα κοίτα να κρατάς τα λιπαρά σου χαμηλά. Εκείνη τη μέρα δίνουμε έμφαση σε υδατάνθρακα όχι μόνο σύνθετο αλλά και απλούς. Θα αφαιρούσα τους κρόκους και στη θέση τους θα έβαζα φρούτο.
    Μπορείς να τρως και μακαρόνια ολικής. Εγώ βάζω σε ένα μπωλ κουάκερ, το ανακατεύω με σκόνη φρουί ζελέ χωρίς ζάχαρη γεύση κεράσι, λίγο νερό, λίγες σταφίδες,γλυκαντικό σε υγρή μορφή(το νατρίν παίρνω) κανέλα. Το αφήνω λίγο να σφίξει και μετά ρίχνω από πάνω ένα τοτάλ 0% το οποίο το χω από πριν ανακατέψει πάλι με το ζελέ σε σκόνη και γίνεται ένα γλυκό με κρέμα.
    Έχω επινοήσει και άλλες τέτοιες συνταγές, θα τις βγάλω στη φόρα εν καιρώ[:-batman]
    Last edited by Kardoula; 08-05-10 at 09:52.

  9. #9

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Η δικλειδα ασφαλειας για να χανεις κιλα λιπους χωρις απωλεια μαζας σε οσους κανουν natural- bbing ειναι αμφιλεγομενη και πιστευω οτι μονο πανω στο σωμα σου θα το δεις.Σιγουρα θα χασεις μαζα,αν και το προγραμμα σου ειναι πολυ καλο.Αν σε 2 μηνες που το κανεις τωρα συνεχιζεις με τον ιδιο ρυθμο να χανεις αναλογικα 1kg/βδομαδα περιπου στα 12 kg απωλειας στο τελος θα εχεις χασει και 2-3 μυικα,αλλα δεν γινεται και αλλιως.Μην τρελλαινεσαι,ολα ξαναγινονται, μονο η υγεια ειναι αναντικαταστατη.

  10. #10
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Ευχαριστώ πολύ καρδούλα( δεν ξέρω το όνομα σου ;p ) βέβαια δεν ξέρω πολύ ψιλά γράμματα ακούγεται αυτό που μου είπες. Εξάλλου τους 2 κρόκκους τους βάζω πιο πολύ για λίγο γεύση επειδή σε ομελέτα τρώω τα ασπράδια με ένα φυτικό σπρεί αντί για λάδι. Όσο για τα μακαρόνια ολικής, καλό ακούγεται. Ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω βρει ένα ψωμί ολικής 100% το οποίο τυγχάνει και νοστίμο. Ξέρω ότι σε περίοδο γράμμωσης ακόμη και το ολικής δεν κάνει. Αλλά δεν ξέρω το σκέφτομαι για να σπάει έτσι λίγο η γεύση. Εξάλλου όπως είπα το κάνω αυτό το πρόγραμμα περίπου από αρχές Μαρτίου, βέβαια είχα μία μεγάλη διακοπή για ένα ταξίδι στο εξωτερικό περίπου 15 μέρες. Και το μόνο διαφορετικό στην αρχή ήταν ότι είχα πιο ψηλά τους υδατάνθρακες , συγκεκριμένα είχα περίπου 50 στο μεταπροπονητικό. Με όλα αυτά θέλω να πω πως ήδη το πρόγραμμα έχει αρχίσει και με κουράζει. Αλλά το παλεύω ακόμη και πιστεύω θα αντέξω 4-5 βδομάδες ακόμη που είναι κ ο στόχος μου

  11. #11
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Ναι βασικά τα 12 κιλά που λες μου ακούγονται κάπως υπερβολικά . Αλλά περίπου από ότι έχω μετρήσει χάνω 0,7-0,8 ανά εβδομάδα οπότε είμαι σε καλό δρόμο φαντάζομαι ! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! ( Natural είμαι , νομίζω αυτό δεν χρειάζεται να το αναφέρω ;p ) Επίσης για να προλάβω κάποιον παρατηρητικό να πω ότι σήμερα δεν έκανα αερόβιο γιατί είχα μικρό ατύχημα με ένα ράγισμα σε ένα δάχτυλο ποδιού και δεν το πατάω καλά αλλά από αύριο κανονικά ! Δεν μας πτοεί τπτ lol
    Last edited by denis-opc; 08-05-10 at 10:07.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Ευχαριστώ πολύ καρδούλα( δεν ξέρω το όνομα σου ;p ) βέβαια δεν ξέρω πολύ ψιλά γράμματα ακούγεται αυτό που μου είπες. Εξάλλου τους 2 κρόκκους τους βάζω πιο πολύ για λίγο γεύση επειδή σε ομελέτα τρώω τα ασπράδια με ένα φυτικό σπρεί αντί για λάδι. Όσο για τα μακαρόνια ολικής, καλό ακούγεται. Ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω βρει ένα ψωμί ολικής 100% το οποίο τυγχάνει και νοστίμο. Ξέρω ότι σε περίοδο γράμμωσης ακόμη και το ολικής δεν κάνει. Αλλά δεν ξέρω το σκέφτομαι για να σπάει έτσι λίγο η γεύση. Εξάλλου όπως είπα το κάνω αυτό το πρόγραμμα περίπου από αρχές Μαρτίου, βέβαια είχα μία μεγάλη διακοπή για ένα ταξίδι στο εξωτερικό περίπου 15 μέρες. Και το μόνο διαφορετικό στην αρχή ήταν ότι είχα πιο ψηλά τους υδατάνθρακες , συγκεκριμένα είχα περίπου 50 στο μεταπροπονητικό. Με όλα αυτά θέλω να πω πως ήδη το πρόγραμμα έχει αρχίσει και με κουράζει. Αλλά το παλεύω ακόμη και πιστεύω θα αντέξω 4-5 βδομάδες ακόμη που είναι κ ο στόχος μου
    Ειρήνη είναι το όνομά μου, αλλά και στο "Καρδούλα" ακούω, χαχα!
    Γιάννη μου το ότι σε κουράζει το πρόγραμμα σημαίνει πως πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές. Σίγουρα όταν κάνουμε δίαιτα δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο, νιώθουμε πείνες κλπ

    Το να έχεις ποικιλία στις τροφές που επιλέγεις θα σε βοηθήσει.
    Για το ψωμί που ρωτάς ναι, μπορείς να φας τη μέρα που ανεβάζεις υδατάνθρακα. Δεν είναι αυτό που θα σου εμποδίσει την πρόοδο, να σαι σίγουρος!
    Και το σημαντικότερο μην αγχώνεσαι, το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας και στη διατροφή.
    Πειραματίσου και απόλαυσε αυτό που κάνεις. Σίγουρα θα κάνεις κάποια λάθη αλλά μέσα από αυτά μαθαίνεις το σώμα σου, πως αντιδρά και γίνεσαι καλύτερος την επόμενη φορά!

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Το ψωμί μια χαρά χωράει στη γράμμωση φίλε Γιάννη, αν κοτάξεις το log μου θα δεις πως δεν το έχω αποχωριστεί ούτε εγώ ;) HERCULES123, μην είσαι τόσο απόλυτος, με μια σωστή διατροφή (όπως αυτή που έχει), καλή προπόνηση και καλή ξεκούραση, πολύ πιθανόν να βάλει και μυϊκή μάζα, όχι πια να χάσει. Δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη ότι οι μυς δεν αναπτύσσονται καθόλου σε υποθερμιδική διατροφή. Κι άλλωστε, δεν είναι να πεις ότι γυμνάζεται 10+ χρόνια οπότε έχει πλησιάσει τα φυσικά του όρια (σε τέτοια περίπτωση αν μη τι άλλο αυξάνονται οι πιθανότητες για απώλεια μυϊκής μάζας σε περίοδο δίαιτας)

    Επίσης +10 στην Ειρήνη - Καρδούλα :)
    Hypertrophy for the win!

  14. #14
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Οκ , Ειρήνη λοιπόν. Σίγουρα μία δίαιτα σε κουράζει ειδικά αν είναι και πολύ αυστηρή. Για μένα το θέμα είναι περισσότερο στο μυαλό τι περισσότερο δηλαδή 90+% . Αυτός ήταν άλλωστε ο λόγος που αποφάσισα να ποστάρω το πρόγραμα μου και την διατορφή. Να ακούσω 1-2 γνώμες και σχόλια πάνω σε τι μπορώ να βελτιώσω και να αλλάξω. Έτσι, κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.

  15. #15
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Καλή αρχή και από μένα Γιάννη...βασικά καλή δύναμη πρέπει να πούμε...και μην το σκέφτεσαι όλα θα γίνουν...(άτιμη πείνα).....!!!
    Obese To Fit

  16. #16
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Kαλη συνεχεια Γιαννη α ρε φιλε εισουν 102kg και 12% και τωρα 94,5 αυταααααααααααααααα ειναιιιιι μπραβοο χωρις να βαλεις φοτο μπορω να καταλαβω περιπου πως ειναι το σωμα σου και να πω συγχαρητηρια Lol
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  17. #17
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Kαλη αρχη και απο εμενα, 2 ερωτησουλες πριν τον 1,5 χρονο εκανες καθολο βαρη; Περιμενουμε φωτο και μια μικρη αναφορα στα κιλα που παιζεις στις βασικες!
    YOU can('t)change genes...

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Καλή αρχή κι άπο μένα Γιάννη και καλή επιτυχία στους στόχους σου!

  19. #19
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Καλή συνέχεια και από εμένα!

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Πάντως πολύ ενδιαφέρον θα ήταν να μπει αυτό το thread στο "απαγορευμένο" topic .. Αν με εννοείται.. Φώτο από τα "άλλα" συμπληρώματα μου... ;p
    Αυτό το εννοούσες η πλάκα έκανες; [:-angel]

  20. #20
    Pumping Iron noz1989's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Pireas, Greece.
    Posts
    432

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Καλή συνέχεια και από εμένα!



    Αυτό το εννοούσες η πλάκα έκανες; [:-angel]
    Ακριβως αυτο θυμηθηκα και εγω οταν ειπες οτι εισαι Natural

  21. #21

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδες ηρεμηστε με το θεμα ε, καταλαβαινετε οτι αυτο δεν θα μπορουσε να γινει ποτε στο φορουμ. Γιαννη ελα καλη συνεχεια , εχεις το support μου στο supplementation lol

  22. #22
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Όταν έγραψα σε εκείνο το thread ότι θα ήταν ενδιαφέρον να μπει αυτό το τοπικ εννοούσα ότι σαν τίτλος θα ταίριαζει, Φώτο από τα "άλλα" συμπληρώματα μου, σαν γενικός τίτλος και δεν αναφερόμουν σε μένα συγκεκριμένα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός εξάλλου δεν έχω λόγο να το κρύψω αν πάρω κάτι άλλο. Φώτος θα ανέβουν σύντομα και θα αρχίσω να γράφω σιγά σιγά και προπονήσεις αναλυτικά. Γιώργο το ξέρεις ότι οι συμβουλές σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες !

  23. #23
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Steroid πριν 1.5 χρόνο έκανα περιστασιακά γιατί ήμουν χρόνια σε άλλα αθλήματα όπως κολύμβηση και πόλο. 1,5 χρόνο ασχολούμαι σοβαρά με βάρη και διατροφή για να το διατυπώσω πιο σωστά. Λοιπόν σήμερα Σάββατο επειδή χθες είχα ένα μιρκό ατύχημα στην προπ και την διέκοψα την ολοκλήρωσα σήμερα. Οπότε είχα Ώμους-Τρικέφαλα.
    Κλασσικά ζέσταμα και πρώτη άσκηση πιέσεις ώμων στο Smith(εμπροσθολαίμιες φυσικά). Δεν είχα πολύ χρόνο έτσι έκανα μικρό στοπ. Έχουμε κ λέμε 15χ60, 12χ80, 8χ100, 6χ100. Τα κιλα σε όλες τις ασκήσεις προσμετρώντας και την μπάρα.
    2η Άσκηση συμπληρωματικά πιέσεις ώμων με αλτήρες : 10χ40, 8χ40.
    3η Άσκηση Εκτάσεις ώμων : 12χ15, 12χ 17,5 , 12χ17,5
    4η Άσκηση Προτάσεις Αλτήρων : 12χ20, 10χ20 , 8χ20 ( Καθώς το στοπ ήταν μικρό η δύναμη έπεφτε και η κούραση ανέβαινε )
    Τρικέφαλα : 1η Άσκηση Πιέσεις με κλειστή λαβή Πάγκου ( με αγκώνες προς τα έξω ) 12χ70, 10χ80, 8 χ 95
    2η Άσκηση : Τροχαλία ( Κλασσική ) 15χ70, 12χ 80, 12χ85 ( η τροχαλία όπως καταλαβαίνετε είναι 2πλη εξού και τα πολλά κιλά )
    3η Άσκηση : Εκτάσεις Αλτήρων Πάνω από το κεφάλι ( με ένα χέρι , στιλ Victor Martinez ) 12x12,5 , 10x 15
    Τέλος κάποιους κοιλιακούς και 45 λεπτά αερόβιο.

  24. #24
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Κυριακή σήμερα, το ξυπνητήρι μισή ώρα αργότερα στις 08.30.
    08.30 : Methylburn Extreme + Lean Xtreme + Bcaa's
    08.50-09.50 : Αερόβιο
    10.00 : 150 γρ Βρώμη + 100 γρ Ρύζι + 70γρ Whey
    12.45 : 8 ασπράδια + 1 κρόκκος ( ομελέτα )
    Last edited by denis-opc; 09-05-10 at 13:16.

  25. #25

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καλημερα ρε συ, εκανες μια ωρα αεροβιο και μετα πηρες 100γρ υδατανθρακα; LOL καποιος πεινουσε

  26. #26
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Βασικά Γιώργο αυτό το έχω ξαναδει να το λες, ότι δηλαδή τα 100γρ υδατ σε ένα γεύμα είναι πολλά. Αλλά την Κυριακή έχω σαν high carb 250 gr υδατάνθρακα. Μετά το 3-4 γεύμα δεν τρώω καθόλου υδατάνθρακα άρα έχω 3 άντε 4 γεύματα να "σπάσω" τα 250. Οπότε ? Καλά όσο για την πείνα μην τα συζητάς, δεν ξέρω γιατί αλλά το σκ γενικά πεινάω πολύ ! Πες μου τη γνώμη σου εσύ

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-02-10
    Location
    Greece.μυτιληνη
    Posts
    123

    Default

    καλη δυναμη κ απο μενα

  28. #28

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Βασικά Γιώργο αυτό το έχω ξαναδει να το λες, ότι δηλαδή τα 100γρ υδατ σε ένα γεύμα είναι πολλά. Αλλά την Κυριακή έχω σαν high carb 250 gr υδατάνθρακα. Μετά το 3-4 γεύμα δεν τρώω καθόλου υδατάνθρακα άρα έχω 3 άντε 4 γεύματα να "σπάσω" τα 250. Οπότε ? Καλά όσο για την πείνα μην τα συζητάς, δεν ξέρω γιατί αλλά το σκ γενικά πεινάω πολύ ! Πες μου τη γνώμη σου εσύ
    Ρε συ ενταξει εχω ξαναπει οτι οι ποσοτητες ειναι σχετικες, οτι για μενα ειναι πολυ για σενα μπορει να ειναι λιγο. Αν θες βεβαια την γνωμη μου 10 λεπτα μετα το αεροβιο σου το να τιναξεις την ινσουλινη στον θεο δεν ειναι οτι καλυτερο. Ναι μεν ειναι καλος ο υδατανθρακας που ελαβες και low GI αλλα η εκκριση της ινσουλινης ειναι και συναρτηση ποσοτητας. Μετα την αεροβια και για την επομενη ωρα συνεχιζει ο οργανισμος να καιει λιπος, εσυ 10 λεπτα μετα τον φορτωνεις με 600-700 θερμιδες απο τις οποιες οι περισσοτερες υδατανθρακες και του λες σταματα τα παντα και προσπαθησε να μεταβολισεις οτι σου δινω. Δεν σου λεω οτι θα αποθηκευσεις λιπος εκεινη την ωρα καθως προφανως ο οργανισμος ειναι σαν σφουγγαρι αφου τον εχεις στραγγιξει αλλα δεν ειναι ιδανικο για μενα. Γιατι αυτα τα 100 γρ να μην τα σπασεις σε 2 γευματα; Αφου κανεις refeed ουσιαστικα μπορεις να φας και στα 2 τελευταια γευματα υδατανθρακα, δηλαδη ενα 5Χ50 ή 6Χ40 θα το θεωρουσα πολυ καλυτερο προσωπικα.

  29. #29
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Μάλιστα, ενδιαφέρουσα η άποψη σου απλά κάποιος μου είχε πει, που κατεβαίνει σε αγώνες προφανώς ( όχι πως αυτό τον κάνει αυθεντία ) ότι στην δίαιτα καλό θα είναι και πιο ιδανικό να λαμβάνεις τους υδατάνθρακες που πρέπει μέχρι τις πρώτες απογευματινές ώρες. Πάντως όντως βγήκες προφητικός γιατί ενώ είχα σκοπό και στο 2ο γεύμα στις 12.45 να φάω 50γρ υδατάνθρακα δεν έφαγα γιατί απλά και τα ασπράδια με το ζόρι τα έφαγα.. Πάντως δεν χάνω κάτι να δοκιμάσω, σίγουρα είναι και πολύ ευκολότερο για μένα να το σπάσω σε 5χ50 ή 6χ40 γιατί έτσι δεν θα πεινάσω μέσα στη μέρα. Όσο για το άλλο που λες για τα 10 λεπτά μετά ότι τον "φορτώνω" με υδατάνθρακα , ναι έχεις δίκιο αλλά πραγματικά μετά την μισή ώρα αερόβιο την επόμενη μισή σκέφτομαι πως θα φάω. Εκτός του ότι είναι υπερβολικά ψυχοφθόρο να περιμένω 1 ώρα για να φάω δεν ξέρω ίσως πέσω κάτω από την πείνα.. Εξού και το φαγητό 10 λεπτά μετά.. Πάντως ευχαριστώ το ξέρεις ότι η γνώμη σου πάντα με ενδιαφέρει..

  30. #30

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ακριβως οπως το ειπες ειναι απλα μια αποψη, Οταν οι μυς σου δεν ειναι γεματοι γλυκογονο και μενεις θερμιδικα στην συντηρηση σου ή και παρακατω τοτε οι υδατανθρακες και πριν κοιμηθεις να τους φας τοτε δεν θα γινουν λιπος. Βεβαιως αυτο ειναι αλλο λαθος εκει γιατι επηρεαζεις την εκκριση της GH οποτε ενταξει απλα σαν παραδειγμα το εφερα. Το να τρως μεχρι τις απογευματινες ωρες το καταλαβαινω αρκει να κανεις κατι το βραδυ. Δηλαδη για πες μου κατι, αν Στις 7 το απογευμα φας 70γρ υδατανθρακα και μετα καναπε μεχρι τις 11 μεχρι που πας για υπνο, τι διαφορα εχει απο 35γρ στις 7 και 35γρ στις 10;

    Οσο αφορα τον αγωνιστικο φιλο σου, ενταξει μην ξεχνας και την υποβοηθηση που εχουν οι αγωνιστικοι... δεν εισαι το ιδιο

    Ρε συ δεν σου ειπα να μην φας αλλα εκεινη την ωρα, φαε κατι που θα σε κρατησει λιγο παραπανω. Λιγα λιπαρα , πρωτεινη και υδατανθρακα συνθετο παντα αλλα σε μια αναλογια θερμιδικη 1:1:1 εγω αυτο θα εκανα τουλαχιστον. Δηλαδη κατι σαν 45γρ πρωτεινη, 45γρ υδατανθρακα και 20γρ λιπαρα.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. John's Training Log - Bulking Mode !!
    By johnf86 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 08-12-09, 05:00
  2. Animal Cuts -> St. John's Wort και ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
    By Nightcrawler in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 12
    Last Post: 30-03-09, 07:28
  3. Διατροφή και προπόνηση
    By xaris110 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 13-07-08, 19:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •