Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-05-10
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default Σκολίωση-Ασκήσεις που Βοηθάνε;

    παιδιά επειδή έχω μια ελαφριά σκολίωση μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιες ασκήσεις που ίσως βοηθήσουν?

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Φίλε rodobani θα ήταν σίγουρα καλύτερα να ζητήσεις την γνώμη ενός ειδικού επιστήμονα (φυσιοθεραπευτή) γι'αυτό το θέμα , το βασικό θέμα άλλωστε δεν είναι να σου προτείνουμε μόνο αλλά και πώς θα την εκτελείς την άσκηση , οπού εκεί μόνο με επίβλεψη θα ωφεληθείς100%.

  3. #3
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Φιλε επειδη εχω ενημερωθει γιαυτο το θεμα οι δυνατοι κοιλιακοι και γυμνασμενη πλατη παιζουν σημαντικο ρολο ωστε να αποφυγεις τουσ σπασμους (τησ σκολιωσησ). Πρωτα απολα αν εισαι μεγαλυτερος απο 15 Ξεχασε το δεν προκειτε να την ξεπερασεις ποτε απλα με ενα γυμνασμενο σωμα -σωστη εκτελεση ασκησεων-και οπως ειπα και ιο πανω ιδιαιτερη σημασια σε κοιλιακη χωρα και πλατη και ειδικα ραχιαους, τοτε θα εισαι μια χαρα και το προβλημα σου δεν θα αυξανεται τοσο εντονα οσο να μην εκανες τιποτα απο τα παραπανω. Παρολα αυτα πηγαινε σε εναν φυσικοθεραπευτη να σε κοιταξει ωστε να σου δωσει και καποιες πιο εξειδικευμενες πληροφοριες. Πααντως μην ανησυχεις δεν ειναι κατι τραγικο!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Η λύση στο προβλημα σου είναι η εξής:
    ΒΑΘΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥΠΕΡΣΕΤ ΜΕ ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ.....
    ΟΚ Πλάκα κάνω![:-angel]
    Θα συμφωνήσω με τον Ανδρεα. Με θέματα υγείας δεν παίζουμε.

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Θα πρεπει να πας σε εναν ορθοποαιδικό. Όταν είμουνα μικρός έκανα μια ακτινογραφία και η σπονδυλική μου στυλη ήταν σαν μπουμερανγκ! lol! πήγα σε ένα γιατρό και μου είπε να βάλω κηδεμόνα (ενα πραγμα που ειναι σαν γιλεκο και σε κραταει σε συγεκριμένη θεση), γιατι αλλιως δε φτιάχνει, κι ετσι πήγα σε αλλο γιατρό γιατι δεν υπηρχε περιίπτωση να εβαζα αυτο το πραγμα 23 ωρες τη μερα..χαχα. Μου εδωσε ενα χαρτακι που το εδωσα στο γυμναστή.. και σήμερα η σπονδυλική μου στήλη είναι σχεδόν ολόισια.

    Μη φανταστείς ότι με εβαζε να κανω τίποτα πιεσεις παγκου και τετοια ενοείται.. θυμαμαι κάτι πολυ αργους κοιλιακους και ραχιαιους, κατι διατασεις περιεργες, κατι κωπηλατικες με κρατημα στο σημειο συσπασης και κάτι τετοια..

    πηγαινε σε γιατρό.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-05-10
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά!!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-05-10
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    gianni,σε τι ηλικία επισκέφτηκες το γιατρό?
    gt αν ήσουν πάνω από 15 σαν και μένα πως είδες τόσο μεγάλη βελτίωση?

    με βάση αυτά που είπε rioma123 ότι μετά τα 15 δεν γίνεται να υπάρχει βελτίωση..

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δε θυμαμαι, πρεπει να είμουν14. Παντως μου είχαν πεί ότι είχα περιθωριο μεχρι 18-19

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-05-10
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    α οκ....

  10. #10
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Πάντως κ εγώ που έχω χρόνια, απλά την έχω και κάνω κανονικά τα πάντα . Και σκουότ με 130+ και άρσεις με 140+ και γενικά όλες τις ασκήσεις με αρκετά κιλά και δεν με ενοχλεί πουθενά. Βέβαια είναι και θέμα τι βαθμό έχεις , πόσες μοίρες κτλπ

  11. #11
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Oχι βελτιωση μπορεισ να δεις και να μειωσεις τους σπασμους ΑΛΛΑ δεν μπορει να επιλυθει οριστικα το προβλημα. Μονο αν εισαι μικρος οπως μου ειπε ο γιατρος μου οπου φορας εναν στηριγμα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ασκησεις για φτερα???
    By Thegravijia in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 22-12-08, 08:19
  2. Βιταμινες και διαφορα στοιχεία... που βοηθανε !?!?
    By Dog_Catcher in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-06, 01:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •