Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-05-10
    Posts
    8

    Default Πρόγραμμα Για Ογκογράμμωση

    Γεια σας σφικτες μου
    Θελω ιδεες για ενα προγραμμα δεδομενου οτι ενα χρονο τωρα με τις μαλακιες που κανω ειμαι σταθερος στο ιδιο σημειο
    Δηλαδη 65 κιλα παγκο με το ζορι
    Επικληνη παγκο 55 κιλ 3χ8
    μονοζυγο 3χ8 χωρις βαρος με το ζορι
    κωπηλατικο καλωδιο καμια 55-60αρα κιλα
    Σκουωτ 65χ3χ6


    Ξεκινησα πριν ενα χρονο βαρυ με το εξης προγραμμα.

    Δευτερα Πλατη

    Μονοζυγο
    Κωπηλατικη σε χαμερ
    Αρσεις θανατου
    Κωπηλατικη καθιστος σε καλωδιο

    Τριτη Στηθος

    Ισιος παγκος με μπαρα
    Επικληνης παγκος με μπαρα
    Peck deck

    Τεταρτη ποδια

    Squat
    Προβολες
    Σε 2 μηχανηματα εκτασεις

    Πεμπτη Ωμοι

    Πιεσεις ωμων συνηθως οπισθολαιμιες
    Τραπεζιοειδης
    Front raises με αλτηρες
    arnold πιεσεις με αλτηρες (οτι αντεχα)

    Παρασκευη χερια

    Βυθυσεις για τρικεφαλα με body weight κυριως
    Δικεφαλα με στραβομπαρα
    Εκτασεις με αλτηρα τρικεφαλα με το ενα χερι
    Δικεφαλα συγκεντρωση καθιστος.

    επαναληψεις σετ συνηθως 3χ8 η 4χ6.

    Γενικα δεν ειχα καποιο συγκεκριμενο προγραμμα στις επαναληψεις σετ και στα κιλα.Οτι αντεχα πηγαινα και το σηκωνα χωρις καποιο προγραμμα.[:-banghead]
    Σιγουρα ηταν και αυτο ενα τραγικο λαθος.

    Τεσπα το παραπανω προγραμματακι μου αρεσε γιατι δουλευε καλα ολες τις μυικες ομαδες αλλα αρχισε να με κουραζει μετα απο πολλους μηνες. Το ειχα για 8 μηνες σχεδον...
    Οποτε ηθελα πλεον απεγνωσμενα μια αλαγη καθως ειμουν κολημενος.


    Αρχισα να απαξιω για το τζυμ κτλ οποτε εχασα 1 μηνα απροπονητος μεχρι που αρχισα ενα αλλο προγραμμα

    Δευτερα
    Παγκος ισιος
    chin ups μονοζυγο
    επικληνης παγκος
    Κωπηλατικη καθιστος στο καλωδιο
    Δικεφαλα στραβομπαρα
    Γαλλικες με στραβομπαρα

    Τριτη
    Squat
    προβολες
    Τραπεζιοι
    Εκτασεις με αλτηρες (που φαινεται οτι δεν ηταν και καλη ιδεα γιατι στην πορεια διαπιστωσα οτι εχασα δυναμη οταν ξαναπηγα να κανω με μπαρα οπισθολαιμιες πιεσεις ωμων).

    Πεμπτη παλι τα ιδια με δευτερα
    και παρασκευη τα ιδια με τριτη


    Παρολο που αργησα να προσαρμωστω καπως σε αυτο το προγραμμα τα πηγαινα μετα σχετικα καλα μεχρι ομως που ο προπονητης που με ειχε αναλαβει πηγε off...
    So...
    Θελω καποιο καλο προγραμματακι αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο
    Θελω ογκογραμμωση για το καλοκαιρι γιατι κουβαλαω και κανα 20% λιπος περιπου[:-banghead]

    Ειμαι αποφασισμενος να πλακωσω μια ντουζινα κρεατινες και νιτρικα αν χρειαστει για να αυξησω λιγο ογκο και να παω εστω ενα 15% λιπος αν οχι ενα 12%

    Απο διατροφη εκανα τα κλασσικα καθως εχω μελετησει αρκετα το φορουμ αλλα πολλες φορες λογω απογοητευσεις των προπονησεων την παρεταγα.

    Τελευταια εκανα την εξης διατροφη ογκογραμμωσης που μου ειχε πει ενας φιλος

    Πρωι μια μπανανα με Whey σε νερο
    Μεσημερι σαλατα μονο με μια κονσερβα τονου
    Προπονηση
    Μπανανα με whey κλασσικα
    Μετα απο καμια ωρα 1 πιατο ρυζι η μακαρονια με τονο παλι η κρεας.
    Πριν κοιμηθω κανα γιαουρτακι με whey σε νερο.

    Το συνηθισα σιγα σιγα αλλα πιστευω οτι με εξαντλησε πολυ και αυτο στο τελος.
    Καλυτερα ισως να εκανα το κλασσικο
    πρωι whey σε νερο με carb, μεσημερι carb με πρωτεινη και μετα σαλατες κρεας κτλ

  2. #2

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Φίλε μου δεν καταλαβαίνω το δεύτερο πρόγραμμα που έκανες. Ποια είναι η λογική του, μπορείς να μας εξηγήσεις; Επίσης, από πόδια μόνο squat και προβολές κάνεις;

    Κατά την άποψή μου ήταν λάθος που ξεκίνησες με πρόγραμμα μιας μυϊκής ομάδας ανά μέρα, αυτά είναι για πιο προχωρημένους, στο στάδιο που βρίσκεσαι έπρεπε να διαλέξεις λίγες πολυαρθρικές ασκήσεις κατά βάση (πάγκο οριζόντιο και επικλινή, squat, άρσεις, κωπηλατική, μονόζυγο, στρατιωτικές πιέσεις) και να κάνεις μόνο αυτές για κάποιο διάστημα (χωρισμένες π.χ. σε δύο μέρες) με λίγα σετ (2-3 ανά άσκηση) δουλεύοντας 4-6 επαναλήψεις και ανεβάζοντας προοδευτικά τα κιλά που κάνεις. Αυτά σε συνδυασμό με αρκετό φαί (κυρίως γύρω από τις ώρες του γυμναστηρίου) θα ήταν υπεραρκετά για να ανεβάσεις και δύναμη και μυϊκή μάζα.

    Στην παρούσα φάση και από τα κιλά που κάνεις αλλά και από την εμπειρία σου, δεν έχει νόημα να εστιάζεσαι τόσο πολύ σε ασκήσεις για λεπτομέρεια κτλ.
    Last edited by GRF; 14-05-10 at 16:24.

  3. #3
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-05-10
    Posts
    8

    Default

    Grf το δευτερο προγραμμα να σου πω την αληθεια μου το εδωσε ο προπονητης μου.
    Και γενικα ειχα διαβασει στο νετ οτι κατι τετοια προγραμματακια σου δινουν καλο boost σε δυναμη στις βασικες ασκησεις.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-02-10
    Location
    Greece.μυτιληνη
    Posts
    123

    Default

    για εμενα φιλε μου αν ειχες διαβασει το φορουμ οσο λες δεν θαχες τετοιες αποριες τουλαχιστον διατροφικα κ μετα σε θεματα προγραμματων εκγυμνασεις.δοκιμασε οτι ταιριαζει καλυτερα στο σωμα σου κ ξεκουρασου αρκετα.ολα ταλλα τα βρισκεις στο φορουμ.καλη συνεχεια

  5. #5
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-05-10
    Posts
    8

    Default

    να κανω δηλαδη το παλιο προγραμμα απλα αντι για 5 day split να κανω 4 μερες?κολωντας τρικεφαλα και δικεφαλα σε πλατη στηθος?

    @coza nostra στο φορουμ εχει γενικα καποια προγραμματα των παιδιων αλλα λιγο πολυ ηταν ειτε του κλασσικου 3 Day split η αυτουνου που εκανα των 5 ημερων

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον GRF!! επισης, κατα τη γνωμη μου ετο βασικο που πρεπει να εστιασεις προς το παρον είναι η αυξηση μαζας και δύναμης, και δευτερευόντως η γραμμωση.

    Σχετικά με το δευτερο πρόγραμμα.. είναι κάπως πιο κοντα σε αυτο που θα επρεπε να κανεις, όμως θεορώ πολύ 'βαρυ' .. θα επρεπε να έχει λιγοτερες ασκησσεις ή πιο αραιές προπονήσεις

  7. #7
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-05-10
    Posts
    8

    Default

    Και εγω πιστευω το ιδιο gianni...Πιο σημαντικο να βαλω ποιοτικο κρεας...μα εξαλου θα χασω με σωστη διατροφη παραλληλα και ενα μικρο ποσοστο του λιπους που με χαλαει...

    Τι θα μου προτεινες λοιπον εσυ πρακτικα ?

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Για την προπόνηση συμφωνώ με GRF.

    Για την διατροφή ογκογράμμωσης του φίλου σου δεν συμφωνώ καθόλου! Και όχι γιατί έχει κάτι κακό η διατροφή, αλλά γιατί δεν γίνεται η ίδια διατροφή, και ειδικά ογκογράμμωσης, να δουλεύει σε όλα τα άτομα! Εξαρτάται από ύψος, βάρος, ηλικία, μέρες προπόνησης, ένταση προπόνησης, τιμές του θυρεοειδή αδένα κλπ! Δηλαδή με την διατροφή που ο φίλος σου κάνει ογκογράμμωση, εσύ μπορεί να χάνεις/βάζεις 3 κιλά τον μήνα!
    Οπότε υπολόγισε με βάση τα δικά σου stats και φτιάξε την! Άσε που διατροφή ογκογράμμωσης δεν γίνεται αν δεν ζυγίζεις τις ποσότητες! Τι σημαίνει ένα πιάτο ρύζι;
    Είναι πολύπλοκο το θέμα αυτό και θέλει καλούς υπολογισμούς...
    Καλή συνέχεια!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    βασικά ογκογράμμωση δεν υπάρχει... εκτός αν λέμε για έξτρα βοηθήματα που δε νομίζω :P

  10. #10
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Μια χαρά υπάρχει!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    να χάνεις κιλά και να βάζεις μυς; μόνο αν είσαι εντελώς αρχάριος

  12. #12
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Να είσαι σε σταθερά κιλά και να αλλάζει η αναλογία λίπους - μυών; Καλά έχεις δίκιο, σε έναν προχωρημένο θα είναι πιο δύσκολο αλλά πιστεύω όχι ανεύφικτο...
    Last edited by sok; 15-05-10 at 16:03.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    άλλο να είσαι σε σταθερά κιλά και να αλλάζει αργάααααααα η σύσταση
    ο τυπάς που άνοιξε το τόπικ δίαιτα θέλει και να πάρει και μυς σύμφωνα με τα λεγόμενα του. νοτ πόσιμπλ

  14. #14
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    ο τυπάς που άνοιξε το τόπικ δίαιτα θέλει και να πάρει και μυς σύμφωνα με τα λεγόμενα του. νοτ πόσιμπλ
    Με το 20% που λέει ότι έχει, και με τον ένα χρόνο (και όχι συστηματικά) που λέει ότι ασχολείται, εγώ το βλέπω εφικτό...
    Anyway, ο καθένας έχει μια άποψη ανάλογα με αυτά που βλέπει επάνω του... Αυτα...

  15. #15
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    Quote Originally Posted by Night87 View Post
    Θελω ογκογραμμωση για το καλοκαιρι γιατι κουβαλαω και κανα 20% λιπος περιπου[:-banghead]

    Ειμαι αποφασισμενος να πλακωσω μια ντουζινα κρεατινες και νιτρικα αν χρειαστει για να αυξησω λιγο ογκο και να παω εστω ενα 15% λιπος αν οχι ενα 12%
    εφικτό; i think not

  16. #16
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-05-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Για την προπόνηση συμφωνώ με GRF.

    Για την διατροφή ογκογράμμωσης του φίλου σου δεν συμφωνώ καθόλου! Και όχι γιατί έχει κάτι κακό η διατροφή, αλλά γιατί δεν γίνεται η ίδια διατροφή, και ειδικά ογκογράμμωσης, να δουλεύει σε όλα τα άτομα! Εξαρτάται από ύψος, βάρος, ηλικία, μέρες προπόνησης, ένταση προπόνησης, τιμές του θυρεοειδή αδένα κλπ! Δηλαδή με την διατροφή που ο φίλος σου κάνει ογκογράμμωση, εσύ μπορεί να χάνεις/βάζεις 3 κιλά τον μήνα!
    Οπότε υπολόγισε με βάση τα δικά σου stats και φτιάξε την! Άσε που διατροφή ογκογράμμωσης δεν γίνεται αν δεν ζυγίζεις τις ποσότητες! Τι σημαίνει ένα πιάτο ρύζι;
    Είναι πολύπλοκο το θέμα αυτό και θέλει καλούς υπολογισμούς...
    Καλή συνέχεια!

    Ναι σορρυ φιλε δεν το διευκρυνισα αυτο.
    Το ενα γευμα αυτο της ημερας το μετρουσα με ενα φλιτζανι και ηξερα οτι ηταν περιπου 100 γραμμαρια αβραστο ρυζι...

    Για τα αλλα συμφωνω...πιστευω οτι πανω μου ισως δουλευει καλυτερα να χωριζω τον carmp της ημερας και να τον συγκεντρωνω κυριως πριν την προπονηση και μετα λιγο...

    Για αυτα που λεει ο msdmn διαφωνω...αν ειμουν κανενα γομαρι που εκανε 100 κιλα παγκο και ειχε ποσοστο λιπους 10% πχ ναι θα ηταν σχετικα αδυνατο να κανω και τα 2 μαζι..
    Αλλα με το λιπος που εχω με ενα σωστο προγραμμα με βαρη/αεροβια και διατροφης μπορω να χασω ενα μερος απο αυτο και να βαλω και λιγο ποιοτικο κρεας.
    Το εχω ξακανει παλιοτερα τοτε βεβαια επαιζε και συμπληρωμα....ντρικο κρεατινη

    Για να ειμαι και πιο συγκεκριμενος το να παω πχ στα 75 κιλα σε ενα 3χ8 στον παγκο και ενα ποσοστο λιπους 15% μεσα στο καλοκαιρι δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο δυσκολο...

    τεσπα εκει που χρειαζομαι περισσοτερο βοηθεια ειναι στην οργανωση του προγραμματος μου στα βαρη
    Last edited by Night87; 15-05-10 at 17:15.

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    παιδια όταν λέμε όγκος και γραμμωση ταυτόχρονα, δεν ενοούμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, αλλα εναλλαγες σε μικρα χρονικά διαστήματα, που σε βαθος χρόνου θα φένεται σαν να είναι ταυτόχρονα. Προφανώς είναι κάτι που πρέπει να το επιδιώξεις, με οργανομένο και συνεπέστατο πλάνο, δεν προκειται να συμβεί απο μόνο του. Π.χ τί θα γίνει άν σήμερα κάνεις βάρη, άυριο το πρωί πας για αερόβια έχοντας πιεεί μόνο ενα σκουπ πρωτείνης, μεχρι το μεσημέρι φας ελαχιστες θερμίδες, και το υπολοιπο της μερας τρως μεγαλες μερίδες?

  18. #18
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Εφόσον λες ότι θες να το κάνεις ή το κάνεις ταυτόχρονα, τι διατροφή θα ακολουθήσεις?
    Υπερθερμιδική?Υποθερμιδική?Συντηρησης?
    Και με ποιό σκεπτικο?

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    παιδια όταν λέμε όγκος και γραμμωση ταυτόχρονα, δεν ενοούμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, αλλα εναλλαγες σε μικρα χρονικά διαστήματα, που σε βαθος χρόνου θα φένεται σαν να είναι ταυτόχρονα. Προφανώς είναι κάτι που πρέπει να το επιδιώξεις, με οργανομένο και συνεπέστατο πλάνο, δεν προκειται να συμβεί απο μόνο του.
    Σωστός ο Γιάννης!

  20. #20
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-05-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by kinetha View Post
    Εφόσον λες ότι θες να το κάνεις ή το κάνεις ταυτόχρονα, τι διατροφή θα ακολουθήσεις?
    Υπερθερμιδική?Υποθερμιδική?Συντηρησης?
    Και με ποιό σκεπτικο?
    σκεφτομουν συντηρησης με ορισμενες μερες να ειναι υποθερμιδικη...

  21. #21
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Πολλές μέρες προπόνησης κ ίσως το σώμα σου τα έχει παίξει...

    Θα πρότεινα κάποιο διάστημα (1-2 εβδομάδες ,τουλάχιστον μια εβδομάδα) να αράξεις και μετά να κάνεις πρόγραμμα 3 ημερών.

    1η μέρα πόδια-κοιλιακοί
    2η πλάτη-στήθος
    3η χέρια: δικέφαλα-τρικέφαλα-ώμους

    να δουλεύεις 3-4 ασκήσεις ανά μυική που θα αλλάζεις τακτικά εκτός από τις "βασικές", στις οποίες θα επιμείνεις. (πάγκος,σκουώτ κλπ)

    3 σετ το πολύ,αυστηρά, ανά άσκηση και να φορτώνεις κιλά (4-6 επαναλήψεις).
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων

  22. #22

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    να χάνεις κιλά και να βάζεις μυς; μόνο αν είσαι εντελώς αρχάριος
    Ναι η σύσταση αλλάζει αργά, αλλά αν γίνει με προγραμματισμένο τρόπο γίνεται μέσα π.χ. σε διάστημα ενός μηνός να υπάρξουν κάποιες τέτοιες διαφορές, θα είναι μικρές βεβαίως αλλά είναι εφικτότατο και μετρήσιμο.

    Όπως εφικτότατο είναι να βάζεις μυς και να καις λίπος ταυτόχρονα την ίδια χρονική στιγμή. Είναι μετρημένο και συμβαίνει ξεκάθαρα τις μεταπροπονητικές ώρες (ορισμένοι μάλιστα για τον λόγο αυτό καταναλώνουν σκέτη whey μετά την προπόνηση).

    Μην βάζετε φραγμούς με το μυαλό σας εκεί που δεν υπάρχουν ή επειδή το έγραψε κάποτε κάποιος "γκουρού" και από τότε βάλαμε τη χρυσή σφραγίδα πάνω με το βουλοκέρι που ακόμα αχνίζει και δεν το αγγίζουμε.

  23. #23
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    Ναι η σύσταση αλλάζει αργά, αλλά αν γίνει με προγραμματισμένο τρόπο γίνεται μέσα π.χ. σε διάστημα ενός μηνός να υπάρξουν κάποιες τέτοιες διαφορές, θα είναι μικρές βεβαίως αλλά είναι εφικτότατο και μετρήσιμο.

    Όπως εφικτότατο είναι να βάζεις μυς και να καις λίπος ταυτόχρονα την ίδια χρονική στιγμή. Είναι μετρημένο και συμβαίνει ξεκάθαρα τις μεταπροπονητικές ώρες (ορισμένοι μάλιστα για τον λόγο αυτό καταναλώνουν σκέτη whey μετά την προπόνηση).

    Μην βάζετε φραγμούς με το μυαλό σας εκεί που δεν υπάρχουν ή επειδή το έγραψε κάποτε κάποιος "γκουρού" και από τότε βάλαμε τη χρυσή σφραγίδα πάνω με το βουλοκέρι που ακόμα αχνίζει και δεν το αγγίζουμε.
    + 10 !
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  24. #24

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    Ναι η σύσταση αλλάζει αργά, αλλά αν γίνει με προγραμματισμένο τρόπο γίνεται μέσα π.χ. σε διάστημα ενός μηνός να υπάρξουν κάποιες τέτοιες διαφορές, θα είναι μικρές βεβαίως αλλά είναι εφικτότατο και μετρήσιμο.

    Όπως εφικτότατο είναι να βάζεις μυς και να καις λίπος ταυτόχρονα την ίδια χρονική στιγμή. Είναι μετρημένο και συμβαίνει ξεκάθαρα τις μεταπροπονητικές ώρες (ορισμένοι μάλιστα για τον λόγο αυτό καταναλώνουν σκέτη whey μετά την προπόνηση).

    Μην βάζετε φραγμούς με το μυαλό σας εκεί που δεν υπάρχουν ή επειδή το έγραψε κάποτε κάποιος "γκουρού" και από τότε βάλαμε τη χρυσή σφραγίδα πάνω με το βουλοκέρι που ακόμα αχνίζει και δεν το αγγίζουμε.
    +1

    Και γίνεται και σε πολλές περιπτώσεις είναι ο πιο υγιής τρόπος να βάλουμε μυς χωρίς να κάνουμε κακό στην υγεία μας. Γίνεται και με φάρμακο και άνευ φαρμάκου , δεν σημαίνει ότι το γίνεται στο φάρμακο γίνεται μόνο στο φάρμακο ή το αντίστροφο . Απλά η ειδοποιός διαφορά είναι ότι στο φάρμακο είναι πιο ΕΥΚΟΛΟ αφού ουσιαστικά τα ανδρογόνα όχι μόνο είναι σε περίσσεια αλλά δρουν και αντικαταβολικά . Μία λογική μείωση των θερμίδων μειώνει κάπως την ενδογενή τεστοστερόνη αλλά αυτό δεν λέει κάτι αν προσέχουμε τι τρώμε και προπονούμαστε όσο πρέπει μπορούμε πάλι να έχουμε υψηλά επίπεδα ενδογενών ορμονών κάτι που δεν είναι πάντα εύκολο αλλά δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται και αυτό το έχουν δείξει πάρα πολλές μελέτες .

    There goes the holy grail !
    Last edited by Andrikos; 17-05-10 at 16:22.

  25. #25

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by Andrikos View Post
    +1

    Και γίνεται και σε πολλές περιπτώσεις είναι ο πιο υγιής τρόπος να βάλουμε μυς χωρίς να κάνουμε κακό στην υγεία μας. Γίνεται και με φάρμακο και άνευ φαρμάκου , δεν σημαίνει ότι το γίνεται στο φάρμακο γίνεται μόνο στο φάρμακο ή το αντίστροφο . Απλά η ειδοποιός διαφορά είναι ότι στο φάρμακο είναι πιο ΕΥΚΟΛΟ αφού ουσιαστικά τα ανδρογόνα όχι μόνο είναι σε περίσσεια αλλά δρουν και αντικαταβολικά . Μία λογική μείωση των θερμίδων μειώνει κάπως την ενδογενή τεστοστερόνη αλλά αυτό δεν λέει κάτι αν προσέχουμε τι τρώμε και προπονούμαστε όσο πρέπει μπορούμε πάλι να έχουμε υψηλά επίπεδα ενδογενών ορμονών κάτι που δεν είναι πάντα εύκολο αλλά δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται και αυτό το έχουν δείξει πάρα πολλές μελέτες .

    There goes the holy grail !
    Τώρα συμφωνούμε μεταξύ μας για νιοστή φορά [:-shades], απλά θέλω να συμπληρώσω για όσους απορούν με όσα λέει ο Αντρέας και εγώ, ότι αυτό που διαφέρει στο ταυτόχρονα μεταξύ χρήσης εργογόνων ή μη χρήσης εργογόνων είναι βεβαίως το εύρος του αποτελέσματος μέσα σε ένα δεδομένο χρονικό διάστημα, σίγουρα τα κέρδη σε μυϊκή μάζα και απώλεια λίπους με χρήση ΑΑΣ είναι πολλαπλάσια σε σύγκριση με το μη φάρμακο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στο μη φάρμακο αυτό δεν είναι εφικτό - απλά τα μέτρα και τα σταθμά είναι μικρότερα. Δεν υπάρχει δηλαδή ένας μαγικός διακόπτης της ογκογράμμωσης που ανάβει μόλις ο οργανισμός μυριστεί εξωγενή χορήγηση ανδρογόνων.[:-shades]

  26. #26
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Άντε ρε παιδιά λίγο support! Lol

  27. #27
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    μπέρδεμα η κατάσταση...
    ας αναλύσω:

    ο τυπάς που άνοιξε το τόπικ έγραφε και σε άλλο φόρουμ παλιότερα και τον παρακολουθούσα
    δίαιτα καθαρά υποθερμιδική κάνει, όχι συντήρηση
    με την ογκογράμμωση εννοεί να χάσει κιλά και να βάλει μυς, όχι με διατροφή συντήρησης αλλά με υποθερμιδική - γιαυτό και η διαφωνία με τον σοκ στην αρχή
    μιλάει για συμπληρώματα
    πρόγραμμα δε ξέρει να βγάλει
    το "για το καλοκαίρι" έγινε "μέσα στο καλοκαίρι" στο επόμενο ποστ του

    οπότε εγώ μιλάω με βάση τα παραπάνω και όχι για μυικά κέρδη με θερμίδες συντήρησης κ.ο.κ.
    είναι απολύτως λογικό να μην έχουμε την ίδια εικόνα αφού έχω παρακολουθήσει και τα προηγούμενα κεφάλαια της ιστορίας και γιαυτό "παρεξηγούμαστε" αδίκως
    για το βουλοκέρι και τα σχετικά ουδέν σχόλιο

  28. #28

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    βασικά ογκογράμμωση δεν υπάρχει... εκτός αν λέμε για έξτρα βοηθήματα που δε νομίζω :P
    Δηλαδή αυτό που είπες εδώ αναφερόταν σε υποθερμιδική διατροφή μόνο;

  29. #29
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    ογκογράμμωση όπως την εννοεί ο ποιητής (thread starter) εννοούσα, δηλαδή συνεχόμενη υποθερμιδική δίαιτα με βλέψεις για μυικά κέρδη...

  30. #30
    Banned Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-05-10
    Posts
    8

    Default

    Ναι ειναι η αληθεια οτι δεν τονισα την υποθερμιδικη διατροφη που εκανα πριν για αρκετο καιρο...Και σιγουρα εχει ενα point τωρα ο msdmn σχετικα με την δυναμη και την μυικοτητα.
    Απλα προκειται για παρανοηση απο τον φιλτατο GRF


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Για Ογκογράμμωση
    By legs in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-09, 04:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •