Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 40

Hybrid View

  1. #1
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default Άμα δε σε θέλει...!!- Διάστρεμμα Αστραγάλου

    Σήμερα το μεσημεράκι γύρω στη 1, έφυγα από το σπίτι να πάω να κάνω την προπόνησή μου.
    Δεν πρόλαβα όμως να κάνω πολλά μέτρα μιας και στο τελευταίο σκαλοπάτι έξω από το σπίτι μου έφαγα μια θεική σαβουρα!!![:-tong2]
    Δεν ήταν όμως μια απλή σαβούρα!!!
    Διαστρεμμα αστραγάλου μου είπαν στο νοσοκομείο[:-ashamed]
    Δεν το πατάω για 1 εβδομάδα και από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας...
    Πάνε και οι προπονήσεις, πάει και η αερόβια, πάνε όλα[:-ashamed][:-ashamed]
    Παρόλα αυτά αισθάνομαι τυχερή που είναι ένα απλό διάστρεμμα και δεν είναι κανένα κάταγμα ή σπάσιμο...
    Τι κάνω τώρα με διατροφή??
    Καλά για προπόνηση δε το συζητώ[:-ashamed]

  2. #2
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    καταρχήν περαστικά!
    δεν είναι και το τέλος του κόσμου, θα μπορούσε να ταν και πολύ χειρότερα
    από διατροφή συντήρηση κάνε
    αν είσαι των extreme μπορείς να κάνεις με αλτήρες καθιστή διάφορες ασκήσεις - εγώ αυτό έκανα

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσεις να γυμνάζεσαι , πάρε 2 αλτηράκια, μπορείς να δουλέψεις κοιλιακούς και πάνω σώμα αρκετά καλά και με αυτό το απρόοπτο.

    Επίσης αν θες να μην σκουριάσει σε δύναμη (και λειτουργικότητα) το πόδι που χτύπησε , μπορείς να γυμνάζεις μόνο το άλλο πόδι στο leg extension και το leg curl, να ξέρεις ότι έτσι και το πόδι με το διάστρεμμα θα κρατήσει αρκετή δύναμη , αυτό λέγεται το "cross education" φαινόμενο.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Περαστικά και γρήγορα σιδερένια!!! Μη μασάς, δες το ως ευκαιρία για ξεκούραση. Οι συμβουλές που γράφει ο Αντρέας παραπάνω θα σε βοηθήσουν.

  5. #5
    Pumping Iron radionuclide's Avatar
    Join Date
    08-10-06
    Location
    .
    Posts
    446

    Default

    Quote Originally Posted by Andrikos View Post
    Νομίζω ότι πρέπει να συνεχίσεις να γυμνάζεσαι , πάρε 2 αλτηράκια, μπορείς να δουλέψεις κοιλιακούς και πάνω σώμα αρκετά καλά και με αυτό το απρόοπτο.

    Επίσης αν θες να μην σκουριάσει σε δύναμη (και λειτουργικότητα) το πόδι που χτύπησε , μπορείς να γυμνάζεις μόνο το άλλο πόδι στο leg extension και το leg curl, να ξέρεις ότι έτσι και το πόδι με το διάστρεμμα θα κρατήσει αρκετή δύναμη , αυτό λέγεται το "cross education" φαινόμενο.
    Συμφωνώ απόλυτα
    Δεν μένω τυφλός στα ψεγάδια μου, αλλά έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μου.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Περαστικα σου και μη το βαζεις κατω θα περασει!!!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  7. #7
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
    Αυτό με τα αλτηράκια θα το κάνω σίγουρα, αλλά γυμναστήριο δεν έχω πώς να πηγαίνω από τη στιγμή που δε μπορώ να το πατήσω καθόλου...[:-ashamed]
    Τώρα σε θέμα διατροφής τι να κάνω?
    Να τη συνεχίσω ακριβώς όπως την είχα ή να μειώσω λιγο τις θερμίδες?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by kinetha View Post
    Τώρα σε θέμα διατροφής τι να κάνω?
    Να τη συνεχίσω ακριβώς όπως την είχα ή να μειώσω λιγο τις θερμίδες?
    Συνέχισε κανονικά τη διατροφή σου, θερμίδες συντήρησης ή και ελαφρά υποθερμιδική. Κουράγιο θα περάσει, που θα πάει..Μέσα στο πρόγραμμα είναι όλα.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Περαστικά σου

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Kinetha περαστικά κι άπο μένα! Καλή ανάρρωση!!

  11. #11
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Περαστικα!!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Περαστικα...!!
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    εχω ενα παιδι στο γυμναστηριο που εσπασε το ποδι του απο μηχανη και εβαλε λαμα..καταλαβαινεις ποσους μηνες πρεπει να μεινει εκτος προπονησεων.αλλα αυτος δεν εχει χασει ουτε μερα..ερχεται με πατεριτσες 3 φορες την εβδομαδα και κανει τα παντα εκτος απο ποδια και αεροβιο απλως εχει αντικαταστησει ασκησεις που χρειαζονται τα ποδια με αλλες πχ. το μονοζυγο με lat pulldown.ειναι τρελο το παλικαρι!!αν το λεει η καρδια σου ακολουθα αυτον τον δρομο..:D μην σε παρω στον λαιμο μου ομως...χαχα

  14. #14
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!!!
    Και για τις συμβουλές σας και για τις ευχές σας!!!!
    Μειώνουν κάπως την απογοήτευσή μου!!![:-bouncy]
    Last edited by kinetha; 15-05-10 at 23:06.

  15. #15

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Quote Originally Posted by kinetha View Post
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!!!
    Και για τις συμβουλές σας και για τις ευχές σας!!!!
    Μειώνουν κάπως την απογοήτευσή μου!!![:-bouncy]
    Μάλλον σε έχει πάρει από κάτω , συμβαίνει σε όλους μας. Μην διαχειριστείς αυτήν την κρίση με την σκέψη ότι σε πάει πίσω στην ζωή σου αλλά δες την σαν να ήταν κάτι μέσα στο πρόγραμμα , σαν μία θητεία μικρής αντιξοότητας. Σκέψου πώς μπορείς να την εκμεταλλευθείς εποικοδομητικά , σωματικά και πνευματικά. Με άλλα λόγια συμφιλιώσου με το γεγονός και δέξου το σαν ευκαιρία να γίνεις καλύτερη. Έχε υπόψιν ότι η γυμναστική δεν καλυτερεύει μόνο το σώμα αλλά έχει επίδραση και σε εγκεφαλικό επίπεδο.

  16. #16
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by Andrikos View Post
    Μάλλον σε έχει πάρει από κάτω , συμβαίνει σε όλους μας. Μην διαχειριστείς αυτήν την κρίση με την σκέψη ότι σε πάει πίσω στην ζωή σου αλλά δες την σαν να ήταν κάτι μέσα στο πρόγραμμα , σαν μία θητεία μικρής αντιξοότητας. Σκέψου πώς μπορείς να την εκμεταλλευθείς εποικοδομητικά , σωματικά και πνευματικά. Με άλλα λόγια συμφιλιώσου με το γεγονός και δέξου το σαν ευκαιρία να γίνεις καλύτερη. Έχε υπόψιν ότι η γυμναστική δεν καλυτερεύει μόνο το σώμα αλλά έχει επίδραση και σε εγκεφαλικό επίπεδο.
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες Αντρέα, αλλά όταν έχεις προγραμματίσει κάποια πράγματα, έχεις κάποιους στόχους, όταν σου τυχαίνει κάτι απρόοπτο σου τα ανατρέπει όλα...
    Βέβαια μέσα στην "ατυχία" ήμουν και τυχερή που δεν το έσπασα πχ!!!

    Θα κάνω αυτά που μπορώ και από 'κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας...!!!
    Και ας ελπίσουμε τώρα που δε θα κάνω προπόνηση, να μην ξεφύγω στη διατροφή μου[:-taped][:-spin]

  17. #17
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Περαστικά μην ανησυχείς για μια και δυο βδομάδες μέχρι να γίνεις καλά ...κι εγώ μετά απο 1,5 χρόνο αποχής κάνοντας υπομονή με τη μέση μου, ξεκινήσα εδώ και 3 εβδομάδες και βλέπουμε ...μη τρελένεσαι ... :-) και το απρόοπτο είναι μέρος του προγράμματος που δεν το είχαμε υπολογίσει έτσι ακριβώς ...
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  18. #18

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    +1 στον Αντρέα για την προπόνηση
    +1 στην Ειρήνη για τη διατροφή

    Περαστικά και σιδερένια και μη μασάς, κάνε υπομονή συμβαίνουν σε όλους, κανένας στόχος δεν θα πάει πίσω, ακόμα και αερόβια μπορείς να κάνεις με το άνω σώμα δουλεύοντας σε αρκετά μεγάλο εύρος επαναλήψεων με πολύ μικρά βάρη και κίνηση κυρίως μεγάλων μυϊκών ομάδων (π.χ. πλάτη, στήθος).

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Τί βαθμού διάστρεμμα είναι, σου είπαν;

  20. #20
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Τί βαθμού διάστρεμμα είναι, σου είπαν;
    Ευχαριστώ GRF και Arnoldone!!!!

    1oυ βαθμού μου είπαν..

  21. #21

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by kinetha View Post
    Ευχαριστώ GRF και Arnoldone!!!!

    1oυ βαθμού μου είπαν..
    Σε μια εβδομάδα-10 μέρες έχεις επιστρέψει σε full προπονήσεις, δεν ειναι τίποτα! Φαντάζομαι στο έχουν δέσει με ελαστικό επίδεσμο τον οποίο βγάζεις το βράδυ; Το πατάς καθόλου;

  22. #22
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by ikamak View Post
    Σε μια εβδομάδα-10 μέρες έχεις επιστρέψει σε full προπονήσεις, δεν ειναι τίποτα! Φαντάζομαι στο έχουν δέσει με ελαστικό επίδεσμο τον οποίο βγάζεις το βράδυ; Το πατάς καθόλου;
    Το έχουν δέσει με κάτι σαν υαλοβάμβακα και επίδεσμο!!
    Αυτό που μου είπαν είναι να μην τον βγάλω καθόλου και οταν θα κάνω μπάνιο να το δένω με σακούλα (πράγμα που το βρίσκω υπερβολικό(!!) γι'αυτό και θα το λύσω τότε για λίγο)
    Επίσης μου είπαν να μη το πατήσω καθόλου για 1 εβδομάδα και επειδή όταν έκανα κάποιες απόπειρες με ενόχλησε αρκετά, δε θα το επιχειρήσω για 2-3 μέρες ακόμα...

  23. #23
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν έχουν σπάσει ιστοί αλλά απλά διατάθηκαν απότομα, ή αν έχουν σπάσει είναι λίγοι. Επειδή το έχω πάθει κι εγώ (5 φορές παρακαλώ... και οι 2 δευτέρου βαθμού), θα σου έλεγα, θα σε παρακαλούσα δλδ, να ακολουθήσεις κατά γράμμα όσα σου είπαν. Η σακούλα είναι γελοία, το ξέρω αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις μπάνιο. Εγώ έκανα με σακούλα, καθιστός και το πόδι έξω.
    Αν σου είπαν 1 βδομάδα εσύ κράτα το νάρθηκα 10 μέρες. Μην τον βγάλεις, ούτε στιγμή ούτε το βράδυ και μην το πατάς ούτε κατά διάνοια ενώ το πόδι πάντα κάπου ψηλά. Αφού σε πονάει οταν το πατάς σημαίνει ότι κάποιοι συνδετικοί ιστοί ίσως να έσπασαν και δεν έχουν δέσει ακόμη και η φλεγμονή δεν έχει υποχωρήσει. Ακινησία-ακινησία-ακινησία και θα το ξεπεράσεις γρήγορα. Αν το ταλαιπωρείς με πατήματα, θα αργήσεις να επανέλθεις και είναι κρίμα.
    Για να καταλάβεις εγώ το έπαθα μια βδομάδα πριν από ένα φίλο μου. Αυτός το ξεπέρασε σε 15 μέρες κι εγώ που έκανα πειράματα, σε 2 μήνες!

  24. #24
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by Traianus View Post
    Αυτό σημαίνει ότι μάλλον δεν έχουν σπάσει ιστοί αλλά απλά διατάθηκαν απότομα, ή αν έχουν σπάσει είναι λίγοι. Επειδή το έχω πάθει κι εγώ (5 φορές παρακαλώ... και οι 2 δευτέρου βαθμού), θα σου έλεγα, θα σε παρακαλούσα δλδ, να ακολουθήσεις κατά γράμμα όσα σου είπαν. Η σακούλα είναι γελοία, το ξέρω αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις μπάνιο. Εγώ έκανα με σακούλα, καθιστός και το πόδι έξω.
    Αν σου είπαν 1 βδομάδα εσύ κράτα το νάρθηκα 10 μέρες. Μην τον βγάλεις, ούτε στιγμή ούτε το βράδυ και μην το πατάς ούτε κατά διάνοια ενώ το πόδι πάντα κάπου ψηλά. Αφού σε πονάει οταν το πατάς σημαίνει ότι κάποιοι συνδετικοί ιστοί ίσως να έσπασαν και δεν έχουν δέσει ακόμη και η φλεγμονή δεν έχει υποχωρήσει. Ακινησία-ακινησία-ακινησία και θα το ξεπεράσεις γρήγορα. Αν το ταλαιπωρείς με πατήματα, θα αργήσεις να επανέλθεις και είναι κρίμα.
    Για να καταλάβεις εγώ το έπαθα μια βδομάδα πριν από ένα φίλο μου. Αυτός το ξεπέρασε σε 15 μέρες κι εγώ που έκανα πειράματα, σε 2 μήνες!
    Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!!
    Κοίτα, αυτό που εχω δεν είναι νάρθηκας, μου είπαν ότι είναι βαρύς(δεν ξέρω τι ακριβώς εννούσαν μιας και δεν ξέρω καν πώς είναι, δεν έχω ξανα πάθει ποτέ κάτι παρόμοιο) κι έτσι μου έβαλαν αυτά που είπα παραπάνω... Τα βγάζω 1-2 φορές για να πάρει λίγο αέρα το πόδι, αλλά και για να δω σε τι κατασταση βρίσκεται, αν έχει πρηστεί, πόσο κτλ, αλλά δε νομίζω να το επιβαρύνει σε κάτι αυτό μιας και το προσέχω πολύ και δεν τα βγάζω για πάνω από 5'...
    Νομίζεις ότι εαν συμβεί μια φορά είναι έυκολο να ξανα συμβεί στο ίδιο σημείο ή όχι?
    Επίσης, μετά από 5(ο Χριστός και η Παναγιά[:-bigeyes] :D ) διατρέμματα, τα σημεία που τα έχεις πάθει είχαν πλήρη ανάρρωση? Δηλαδή, ειδικά αυτό που δεν πρόσεξες, σε ενοχλεί κατα καιρούς ή αν το ζορίζεις παραπάνω?

  25. #25

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Πρόσφατα την πάτησα και εγώ. Μιλάμε για super διάστρεμα. Παρ'ολα αυτά μπορούσα από την επόμενη μέρα να κάνω προπόνηση με μεγάλα φορτία αρκεί να μην έκανα ασκήσεις-κινήσεις γαστροκνήμιου. Δηλαδή ενώ μπορούσα να κάνω squat και deadlifts δεν μπορούσα να περπατήσω καλά καλά.

  26. #26
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Ρε παιδια δεν ειναι τιποτα ενα διαστρεμμα 1ου βαθμου ,ημαρτον.θελει λιγη ξεκουραση απλα και εισαι μια χαρα σε λιγες μερες.Εχω παθει πολυ χειροτερα με το αποκορυφωμα τωρα που ειμαι 3 μηνες εξω απο προπονηση ποδιων λογω βαριας θλασης στο γονατο.Αλλα δεν πρεπει α το βαζουμε κατω.Ευκαιρια για ξεκουραση και ανεβασματος αλλου μερους του σωματος.
    Μην μασας kinetha ολα καλα....Δεν ειναι τιποτα...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie Finlandos's Avatar
    Join Date
    22-07-09
    Location
    Patras, Achaea, GR/Vantaa, Helsinki, FI
    Posts
    25

  28. #28
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Κοίτα, μετά από τόσους τραυματισμούς στο ίδιο σημείο δεν μπορώ να πω ότι η άρθρωση είναι τόσο λειτουργική, όσο ήταν πριν, ενώ έχω γίνει και μετεωρολόγος, αφού όταν με πονάει, ξέρω ότι την επόμενη μέρα θα βρέξει!!! Αλλά μην ανησυχείς καθόλου. Ακολούθησε τις οδηγίες των γιατρών και σε λίγο θα είσαι ΟΚ. Η δική μου περίπτωση είναι ακραία. Καμία σχέση με τη δική σου. Απλά αν κάνεις πειράματα, παρατείνεις τη φλεγμονή και θα αργήσεις να αναρρώσεις. Αν σε πονάει μην το πατάς, είναι πολύ απλό. Τις πρώτες μέρες αφότου βγάλεις το ναρθηκάκι, απλά έχε το νου σου πού πατάς γιατί είναι εύκολο να το γυρίσεις πάλι. Βάλε και μία επαστραγαλίδα για λίγες μέρες και όλα καλά.

  29. #29
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Λοιπόοοοοοοοοοοοοον!!!
    Μόλις γύρισα από τον ορθαπεδικό, στον οποίο πήγα για να ακούσω μια δεύτερη άποψη και για να δω πώς θα συνεχίσω.
    Μου είπε ότι ορθοπεδικά δε βλέπει κάτι, δηλαδή, το πρήξιμο έχει υποχωρήσει σχεδόν τελείως κτλ. Ούτε από τις ακτινογραφίες βλέπει κάτι, δηλ κάταγμα κτλ.
    Παρόλα αυτά εξακολουθώ να έχω έναν οξύ πόνο στο εξωτερικό του αστραγάλου.
    Να επισημάνω ότι άρχισα να το πατάω σιγά σιγά από το Σάββατο, δηλ μια εβδομάδα μετά.
    Ο πόνος οφείλεται σε πιθανή κάκωση που έχει υποστεί ο χόνδρος σε αυτό το σημείο.

    Το ρεζούμε είναι ότι για 2 εβδομάδες ακόμα δεν πρέπει να κάνω έντονη άσκηση, ούτε γρήγορο περπάτημα, εννοείται όχι τρέξιμο, ουτε καν ποδήλατο.
    Να μη το κουράζω και να το πατάω μόνο όταν είναι απαραίτητο.
    Αυτά!!
    Από Ιούνιο τώρα[:-ashamed]

  30. #30

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Kinetha περαστικά και υπομονή....άνω σώμα δεν μπορείς να κάνεις στο γυμναστήριο;


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αρχαριος π θελει τ φως σας!!
    By Aristos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 29-08-08, 02:53
  2. θέλει δουλειά......
    By F117 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 707
    Last Post: 07-06-07, 08:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •