Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 46
  1. #1
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default Βοήθεια!! 20% Σωματικό Λίπος!

    Είμαι ο Δημητρης με ύψος 2.07 και βάρος 110 κιλά!πριν 4 χρόνια είχα καταφέρει να φτάσω 6% λίπος!εδώ και ένα μήνα έχω ξεκινήσει προπόνηση και μια υποτυπωδη διατροφή!επειδή έχω μείνει αρκετά πίσω στις εξελίξεις της διατροφής θα ήθελα τα φώτα σας!ευχαριστώ εκ των πρωτερων...!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο σου που δεν το βάζεις κάτω και αρχίζεις διατροφή! Δεν ξέρω τι έτρωγες μέχρι τώρα, το καλύτερο που χεις να κάνεις ως πρώτο βήμα είναι να αρχίζεις να "καθαρίζεις" το διαιτολόγιό σου. Δώσε στον οργανισμό και στην ψυχολογία σου το περιθώριο να προσαρμοστεί. Μικρά και σταθερά βήματα θέλει για να φτάσεις στο στόχο. Και φυσικά διάβασμα του φόρουμ[:-apple]

  3. #3
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ καρδούλα!ίσως θα έπρεπε βέβαια να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος με το καθημερινό μου διατροφικό προγραμμα..6 το πρωί 2scoop whey με ένα μπολακι βρωμη με αποξηραμενα φρούτα.9 το πρωί 6 ασπραδια και μια μπανάνα. 12 το μεσημέρι μια αραβική ολικής με 250γρ. Κοτόπουλο. 3 το μεσημέρι 2 τόνους και μια βραστη πατάτα. 6 το απόγευμα 2scoop whey.7 το απόγευμα προπόνηση και λήψη 1000mg carnitini. Αμέσως μετά την προπόνηση 2 scoop isolate. Μισή ώρα μετά 10 αναλατα αμύγδαλα. 9 και μισή το βράδυ τόνο με πράσινη σαλάτα. 12 το βράδυ caseini...περιμένω τις προτάσεις και τις υποδείξεις σας...ευχαριστώ πολύ!!!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie George.K.'s Avatar
    Join Date
    26-08-09
    Location
    Ηλιουπολη-Αθηνα
    Posts
    55

    Default

    Δημητρη καλη αρχη και ευχομαι να γινουν ολα αυτα που θελεις...Εγω στην Αραβικη θα την ετρωγα με γαλοπουλα βραστη και κατικι! Δοκιμασετο παρα πολυ light!

  5. #5
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Ευχαριστώ πολύ George αλλά έχω πετάξει εκτός ολα τα γαλακτοκομικά...σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δημήτρη, αν επιτρέπεται γιατί έχεις βγάλει τα γαλακτοκομικά; Σου προκαλούν φούσκωμα; Πάντως θα μπορουσες να αντικαταστήσεις το βραδινό με κάποιο γεύμα, πχ αντί για καζείνη σολωμό με σαλάτα ή κοτόπουλο/ελαιόλαδο/λαχανικά. Θα νιώθεις πιο χορτάτος γενικά με περισσότερα στέρεα γεύματα αντί για σκόνη.

  7. #7
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καρδούλα να σου πω την αλήθεια δεν τρώω γαλακτοκομικά γιατί ο γυμναστής μου πριν 4χρονια στην βαριά διατροφή μου,μου τα είχε απαγορεύσει(θα με θωλοσουν μου έλεγε)...μήπως κάνω κάποιο λάθος;δεν ισχύει;

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Καρδούλα να σου πω την αλήθεια δεν τρώω γαλακτοκομικά γιατί ο γυμναστής μου πριν 4χρονια στην βαριά διατροφή μου,μου τα είχε απαγορεύσει(θα με θωλοσουν μου έλεγε)...μήπως κάνω κάποιο λάθος;δεν ισχύει;
    Όχι πάλι αυτό με τα γαλακτοκομικά.... Και να σε θολώσουν τι σε νοιάζει; Θα κατέβεις σε αγώνες;; Είναι μια πάρα πολύ ποιοτική τροφή. Και βοηθούν και στη λιπόλυση εκτός των άλλων. Υπάρχει ανάλογο άρθρο στο φόρουμ να κοιτάξεις
    Hypertrophy for the win!

  9. #9
    Bodybuilding Newbie George.K.'s Avatar
    Join Date
    26-08-09
    Location
    Ηλιουπολη-Αθηνα
    Posts
    55

    Default

    Ακριβως καλα τα λες φιλε μου stamthdrum οποτε η δικια μου επιλογι για τιν πιτα σου ειναι μια χαρα και αξισου light!

  10. #10
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Στο 20% τι να θολόσουν τα γαλακτοκομικά... Οπότε φάε άφοβα!
    Καλή αρχή!

  11. #11
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά αν και δεν μου απάντησε κάποιος κάθετα για τα γαλακτοκομικά...όσο για το 20% φίλε σοκ δεν είναι αυτό το σημείο αναφοράς μου,το 6% είναι και εκεί θέλω να φτάσω...τελικά μπορεί κάποιος να μου πει κάθετα αν κάνουν η όχι;εγώ συνεχίζω να μην τα τρώω...

  12. #12
    Junior Bodybuilder d__george's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    Ηρακλειο-Σερρες, Greece.
    Posts
    218

    Default

    Νομίζω πως είναι ανάλογα τον οργανισμό και πως συμπεριφέρεται στη λακτόζη. Βρίσκομαι γύρω στο 7% και τα χρησιμοποιώ 3-4 φορές τη βδομάδα.
    Never start your day until you’ve finished it.

  13. #13
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Γιωργο!γενικά διατήρησε σε αυτό το ποσοστό δύσκολα η είσαι από τους τυχερούς με μεταβολισμό τουρμπο;

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Giant από αυτά που έχεις ακούσει εσύ, με ποια λογική/μηχανισμό σε θολώνουν τα γαλακτοκομικά; Πες μου για να σε βοηθήσω να καταλάβεις την ανοησία πίσω από αυτήν τη χαζή αντίληψη που επικρατεί (προς θεού δε σε προσβάλλω, κάποτε κι εγώ είχα ακριβώς την ίδια αντίληψη)
    Hypertrophy for the win!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    τελικά μπορεί κάποιος να μου πει κάθετα αν κάνουν η όχι;εγώ συνεχίζω να μην τα τρώω...
    Εγώ Δημήτρη δεν θα σου πω ναι ή όχι, αλλά θα σου πω να δοκιμάσεις για να δεις και ο ίδιος το αποτέλεσμα. Στο θέμα της διατροφής δεν υπάρχουν απόλυτα πράγματα. 1-2 γιαούρτια ή λίγο γάλα λίγες φορές την εβδομαδα δεν θα εμποδίσουν το στόχο σου, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

  16. #16
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Ειλικρινά δεν με προσβαλετε!ίσα ίσα σας ευχαριστώ που με βοηθάτε με τις απορίες μου...αυτή την αντίληψη μου την είχε περάσει ο άνθρωπος που με είχε βοηθήσει να κοψω πριν 4 χρόνια!όλα είχαν παει ρολόι τότε και έκανα ότι μου έλεγε...ελπίζω να πανε όλα καλά...πάω αμέσως να πάρω cottage... Με τα γαλακτοκομικά ανοίγονται καινούργιοι ορίζοντες στην μαγειρική της γραμμωσης...

  17. #17
    Junior Bodybuilder d__george's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    Ηρακλειο-Σερρες, Greece.
    Posts
    218

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ Γιωργο!γενικά διατήρησε σε αυτό το ποσοστό δύσκολα η είσαι από τους τυχερούς με μεταβολισμό τουρμπο;
    Δημήτρη από τότε που άρχισα διατροφή σωστά το σώμα μου έγινε μία μηχανή που μόνο καίει... Δεν θα χαρακτήριζα το μεταβολισμό μου 'τούρμπο' όπως λες καθώς παίρνω πολύ εύκολα κιλά όταν δεν προσέχω, π.χ. όταν δεν έκανα διατροφή απλά πρόσεχα λίγο πολύ τις ποσότητες χρειαζόταν να κάνω πολύ αερόβια και άλλες δραστηριότητες για να μην γίνω σαν το μοσχάρι.
    Never start your day until you’ve finished it.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Καρδούλα να σου πω την αλήθεια δεν τρώω γαλακτοκομικά γιατί ο γυμναστής μου πριν 4χρονια στην βαριά διατροφή μου,μου τα είχε απαγορεύσει(θα με θωλοσουν μου έλεγε)...μήπως κάνω κάποιο λάθος;δεν ισχύει;
    Λαθος ειναι τι να θωλοσουν? αν εχεις προβλημα λακτοζης μαλον ναι.Ξανασκεψου το οι ερευνες λενε τα γαλακτοκομικα σε βοηθανε να χασεις παραπανω λιπος αν τωρα σου το ειπε "καποιος γυμναστης" επειδη το λεει αυτος και εχει κοιλιακους για επιχηρημα αναθεωρησε.
    Παντως δεν καταλαβα τι βοηθεια ακριβως ζητας? αφου εχεις ξαναπαει σε τοσο χαμηλα ποσοστα λιπους οπως λες εχεις περισσοτερη εμπειρια απο 90% του φορουμ και δεν αναφερεις κατι συγκεκρημενο.

  19. #19
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καλημέρα Νικο!την εποχή που είχα παει στο 6% με όποιον συνομιλουσα είχε ακριβώς την ίδια άποψη για τα γαλακτοκομικά...όπως βλέπω τα πράγματα άλλαξαν(γι'αυτο ζήτησα την βοήθεια σας) καινούργιες έρευνες δείχνουν αλλά και εγώ βοιαζομαι να ξαναερθω σε φόρμα και θέλω να είμαι όσο πιο αυστηρός γίνεται...(στην φωτό μου είμαι 110μερες σε βαριά διατροφη και μου έμενε μια εβδομάδα αφυδατανθρακοσης!)θα ψάξω να ξεθαψω μια φωτό να θυμηθώ πως είναι το 6%...

  20. #20
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Τι άλλο συγκεκριμένο θα ήθελες;

  21. #21
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Αυτό και αν είναι περίεργο!!!!σήμερα ζυγιστικα και η ζυγαριά έδειξε 114!!!κάνω ένα μήνα και κάτι διατροφή γραμμωσης και προπόνηση μετά από ένα χρόνο απραξίας και πήρα 4 κιλά;τώρα είναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας...το σώμα μου έχει αρχίσει να ανταποκρίνεται εμφανισιακα αλλά η ζυγαριά λέει +4...

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Αυτό και αν είναι περίεργο!!!!σήμερα ζυγιστικα και η ζυγαριά έδειξε 114!!!κάνω ένα μήνα και κάτι διατροφή γραμμωσης και προπόνηση μετά από ένα χρόνο απραξίας και πήρα 4 κιλά;τώρα είναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας...το σώμα μου έχει αρχίσει να ανταποκρίνεται εμφανισιακα αλλά η ζυγαριά λέει +4...
    Αν το σώμα σου έχει αρχίσει να ανταποκρίνεται εμφανισιακά, τι σε νοιάζει τι γράφει η ζυγαριά ; ;)
    Hypertrophy for the win!

  23. #23
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Θεμα ψυχολογίας και μόνο...θυμάμαι ότι είχα κόψει στα 96 περίπου και τώρα απεχω 18 κιλά... Ούτε έχω κάνει σοβαρή προπόνηση από τότε ώστε να δικαιλογει δραματική αύξηση της μυηκοτητας μου...

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-06-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    119

    Default

    giant καλως ηρθες και μπραβο για τη καινουργια σου αρχη...(ξερω πολους με 6% καποτε και δεν εχουν ξαναφαει ρυζι και δεν εχουν ξαναπιασει ποτε ξανα αλτηρακι στη ζωη τους απο τοτε που τα παρατησαν) λοιπον θα σου πω μια γνωμη για τα γαλακτοκομικα και σε μενα προκαλουσαν φουσκωμα και με θολωναν καπως..οποτε βρηκα τη λυση κυκλοφορουν τωρα τελευταια γαλατα με 70 %λιγοτερη λακτοζη (οχι σογια) και ολα τα υπολοιπα θρεπτικα το ιδιο με τα κανονικα 1.5 λιπαρα..οποτε μπορεις να καταναλωνεις τετοια και εισαι καλυμενος απο καζεινη..

  25. #25

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Καλημέρα Νικο!την εποχή που είχα παει στο 6% με όποιον συνομιλουσα είχε ακριβώς την ίδια άποψη για τα γαλακτοκομικά...όπως βλέπω τα πράγματα άλλαξαν(γι'αυτο ζήτησα την βοήθεια σας) καινούργιες έρευνες δείχνουν αλλά και εγώ βοιαζομαι να ξαναερθω σε φόρμα και θέλω να είμαι όσο πιο αυστηρός γίνεται...(στην φωτό μου είμαι 110μερες σε βαριά διατροφη και μου έμενε μια εβδομάδα αφυδατανθρακοσης!)θα ψάξω να ξεθαψω μια φωτό να θυμηθώ πως είναι το 6%...
    Όχι δεν άλλαξαν ψηλέ μου φίλε αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι άλλο να θες να πέσεις από το 20% λίπος και άλλο να θες να φτάσεις το 6%.. Σίγουρα όταν πέφτεις σε μονοψήφια ποσοστά θα πρέπει να μειώσεις και ίσως και να κόψεις εντελώς τα γαλακτοκομικά για να πέσεις και άλλο. Όμως μέχρι να φτάσεις εκεί τα χρησιμοποιείς γιατί κατά 99% μετράει το θερμιδικό ισοζύγιο και όχι τόσο οι επί μέρους επιλογές τροφών(να αποκλείσεις δηλαδή κάποια τροφή).

  26. #26
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Ευχαριστώ πολύ ikamak για τον χρόνο σου..εχθές καθώς κοιταγα το φόρουμ διάβασα από τον grf αν δεν κάνω λάθος ένα 'διατροφικο μπουσουλα'!δεν σου κρύβω ότι με επεισαν πολύ αυτά που έλεγε και εχθές το βράδυ έβγαλα ενα εβδομαδιαίο προγραμμα διατροφής...σήμερα ξεκίνησα με ένα πολύ πλούσιο πρωινό όπως μας προτείνει...καλή μου αρχή!!!

  27. #27
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Μετά από ένα μήνα και 5 μέρες πολύ σκληρής διατροφής προπόνησης και υπερβολων(είχα ξεκηνισει να καθαρίζω την διατροφή μου γενικά εδώ και δυόμιση μήνες περίπου)η ζυγαριά έδειξε πλην 14!!!!100 κιλά!!!σίγουρα είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά έχω ξενερωσει και λίγο γιατί φαινομαι πολύ λίγος...αλλά τα ήξερα,γραμμωση natural και 2.07 δεν είναι ο καλύτερος συνδυασμός...δεν πειράζει,εγώ συνεχίζω και την άλλη εβδομάδα θα ανεβασω φωτό να μου πείτε γνώμες ...

  28. #28
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ωραιος ρε!!!14 κιλα σε εναν μηνα ειναι παρα πολλα!!!μπραβο!!εκανες λιπομετρηση??

  29. #29
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Απίστευτο,το ξέρω!δεν έχω κάνει λιπομετρηση και ούτε θα κάνω!με τα έμπειρα ματιά σας θα μου πείτε εσείς την άλλη εβδομάδα...πάντως δεν είμαι σε καλή φόρμα...έχω ακόμα αρκετό λίπος γύρω από την μέση και την κοιλιά και είμαι μόνο 4 κιλά παραπάνω από την καλύτερη φάση που ειμουν ποτέ...άρα για να γραμμωσω τόσο πρέπει να φτάσω 90 πράγμα που δεν θα κάνω στο εαυτό μου...

  30. #30

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ρε συ διακρινω ενα συνεχες αγχος, ρωτας εδω κι εκει , ακους διαφορετικα πραγματα, δεν καταληγεις καπου , κανεις τα δικα σου, καργα υπερβολες για φυσικο αθλητη και στο τελος γκρινιαζεις για τα αποτελεσματα. Υπαρχει καποιος λογος που βιαζεσαι τοσο πολυ; Λες πριν 4 χρονια ησουν στο 6%, εφτασες στο 20%. Αρα σου πηρε 4 χρονια να "χαλασεις" αυτο που ειχες φτιαξει, τωρα πως θελεις σε 2 και 3 μηνες να επανελθεις εκει που ησουνα. Αυτο το λεω σε ολους οσους παχαινουν και μετα θελουν σε 1 μηνα να ειναι οπως παλια. Δηλαδη γουρουνιαζουμε 1 χρονο και θελουμε ξεκινωντας τον Ιουλιο, τον Αυγουστο να ειμαστε οπως πριν. Δεν γινεται ρε συ και το μονο που θα καταφερνεις θα ειναι να πεφτεις ψυχολογικα και να εκνευριζεσαι, να αμφισβητεις αυτα που διαβαζεις και να ρωτας ολο και περισσοτερα ατομα λες και υπαρχει καποιο κορυφαιο μυστικο που δεν στο λεμε ή δεν το εχεις μαθει ακομα.

    Δεν στα λεω αυτα για να σε παρατηρησω αλλα για να σου επισημανω καποια πραγματα που θα σε βοηθησουν περισσοτερο ψυχολογικα. Η συμβουλη μου ειναι διαλεξε ενα προγραμμα που δεν θα σε καταπιεζει και δεν θα σε καταβολιζει και δωσε στον εαυτο σου καποιους μηνες για να δεις καποια αποτελεσματα και προς θεου μην συγκρινεις τον εαυτο σου τωρα με παλια. Δεν εχει νοημα αυτη η συγκριση και λυπαμαι που στο λεω...αλλα για να φτασεις παλι στο ιδιο επιπεδο σαν natural ειτε δεν γινεται ειτε θα παρει χρονια.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια σχετικα με το σωματικο λιπος
    By jacked in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 19-10-09, 07:07
  2. Περιτά κιλά και σωματικό λίπος
    By kakli in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 28-10-08, 11:11
  3. Λιπομέτρηση - Πώς Να Μετρήσω Σωματικό Λίπος ;
    By iskraone in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-08, 07:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •