Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 101
  1. #1
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default Έναρξη Διατροφής Σύμφωνα Με Το Scitrition!!!

    6 100gr βρωμη,2ασπραδια,100gr cottage,1 scoop whey,1 μπανάνα!9 πίτα ολικής 200gr κοτόπουλο,100gr cottage,4 ασπραδια,1 πράσινο μηλο!12 200gr τόνο,1 μεγάλη βραστη πατάτα,2 κουταλιες ελαιόλαδο! 15 300gr κοτόπουλο με πράσινη σαλάτα!18 2 scoop whey!19 προπόνηση!20 2 scoop isolate 1 πράσινο μηλο!21 100gr καστανο ρύζι,200 gr κοτόπουλο,6 ασπραδια!24 2scoop caseini!(σήμερα είμαι 108 κιλά,2.07 ύψος και γύρω στο 18% λίπος!)

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    καλη τυχη αδερφε!!αντε να φτασεις παλι στην παλια σου φορμα που τοσο πολυ θες!!!κουραγιο!!!

  3. #3
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ!!!το μυαλό μου έχει κλειδώσει στον στόχο...

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Δευτέρα ξεκιναω με την βοήθεια της scitrition!!!

    εμενα γιατι μου φένεται ότι το scitrition δε λέει καθόλου αυτα που γραφεις?

  5. #5
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Τόσο λάθος είμαι;το πιο μεγάλο γεύμα της ημέρας το πρωινό,όσο περνάνε τα γεύματα πέφτουμε θερμιδικα και αμέσως μετά την προπόνηση μεγάλο γεύμα!

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Καλύτερα να απαντήσει ο GRF, απλα εχω την εντυπωση ότι επρεπε να πηγαινει, μετριο πρωινό (σίγουρα όχι το μεγαλύτερο), μικρά γευματα, και μεγαλα μετα την προπονηση. Δύο σκούπ πρωτείνης και ένα μήλο το θεωρείς μεγαλο γευμα?

  7. #7
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Δεν συγκαταλεγω την πρωτεΐνη μετά την προπόνηση σε κανονικό γεύμα!παίρνω isolate για άμεση απορρόφηση και μετά από μια ώρα(3 ώρες μετά το τελευταίο κανονικό γεύμα)κάνω ένα μεγάλο γεύμα πλούσιο σε υδατανθρακα!δυστηχως δεν μπορώ να κάνω και άλλο μετά λόγο ώρας...6 και 30 το πρωί δουλεύω και τελειωνω 7 το απόγευμα... Όλο το προγραμμα βασίστηκε σε αυτές τις ώρες...σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τον χρόνο σου...ελπίζω να με βοηθησει ο grf...

  8. #8

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    6 100gr βρωμη,2ασπραδια,100gr cottage,1 scoop whey,1 μπανάνα!9 πίτα ολικής 200gr κοτόπουλο,100gr cottage,4 ασπραδια,1 πράσινο μηλο!12 200gr τόνο,1 μεγάλη βραστη πατάτα,2 κουταλιες ελαιόλαδο! 15 300gr κοτόπουλο με πράσινη σαλάτα!18 2 scoop whey!19 προπόνηση!20 2 scoop isolate 1 πράσινο μηλο!21 100gr καστανο ρύζι,200 gr κοτόπουλο,6 ασπραδια!24 2scoop caseini!(σήμερα είμαι 108 κιλά,2.07 ύψος και γύρω στο 18% λίπος!)
    Giant έβαλες πολύ φαγητό από ότι βλέπω φίλε, σκοπός δεν είναι να χάσεις βάρος/λίπος;

    Επίσης, το "μεγάλο" πρωϊνό όπως σωστά ανέφερε ο giannis_m δεν αφορά μέρες προπόνησης αλλά μέρες ξεκούρασης. Τις μέρες προπόνησης το μεγαλύτερο γεύμα πρέπει να είναι μετά την προπόνηση ή γενικά γύρω από αυτήν.

    Ακόμα, αποφεύγουμε τον υδατάνθρακα τις πρωϊνές ώρες επειδή εκείνη την ώρα τα γεύματα είναι μικρότερα και στόχος εκείνες τις ώρες είναι ο οργανισμός μας να χρησιμοποιεί κυρίως λίπος για τις καύσεις μας.

    Σου έφτιαξα ένα προσεγγιστικό πλάνο για τις μέρες προπόνησης, ρίξε μια ματιά αλλά υπολόγισε πόσες θερμίδες βγαίνει. Τα 2 scoop πριν την προπόνηση στα εβγαλα και σου μεγάλωσα λίγο το γεύμα στις 15:00 έτσι ώστε να είσαι στα τελευταία στάδια της πέψης την ώρα του gym (λογικά θα πρέπει το στομάχι να είναι πιο ήρεμο έτσι την ώρα του gym).

    6:00
    6 ασπράδια 2 κρόκους 1 φέτα τυρί του τοστ χαμηλών λιπαρών (Fina 10% ή Τρικαλινό light 10% ή Νουνού 11% ή Μακεδονικό 13%) όλα μαζί σε ομελέτα
    Σαλάτα πράσινη με 1 ντομάτα
    1 κουτ σούπας ελαιόλαδο

    9:00
    150 γρ σολωμό
    Σαλάτα πράσινη
    1 κουτ σούπας ελαιόλαδο

    12:00
    1 πίτα ολικής με 4 ασπράδια και 100 γρ cottage
    1 φρούτο

    15:00
    1 στήθος κοτόπουλο
    400 γρ πατάτα (2 μεσαίες ή 1 μεγάλη) ή 120 γρ ρύζι

    ** 19:00 ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ***

    20:00
    1 scoop whey isolate
    2 μπανάνες

    21:00
    1/2 στήθος κοτόπουλο
    100 γρ cottage
    400 γρ πατάτα (2 μεσαίες ή 1 μεγάλη) ή 100 γρ ρύζι

    00:00
    1.5 scoop καζεΐνη

  9. #9
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Grf σε ευχαριστώ πολύ...έχω φάει την ομελετα και συνεχίζω...

  10. #10
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Grf να σου κάνω μια ερώτηση ακόμα;αν κοψω εντελώς το λάδι δεν θα έχω πιο γρήγορα αποτελέσματα;δεν έχω κανένα πρόβλημα να ακολουθήσω και κάτι πιο αυστηρό...πιο extreme!εχω τεράστια αποθέματα ψυχικής δύναμης,ας μην πανε χαμένα...

  11. #11

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Grf να σου κάνω μια ερώτηση ακόμα;αν κοψω εντελώς το λάδι δεν θα έχω πιο γρήγορα αποτελέσματα;δεν έχω κανένα πρόβλημα να ακολουθήσω και κάτι πιο αυστηρό...πιο extreme!εχω τεράστια αποθέματα ψυχικής δύναμης,ας μην πανε χαμένα...
    Η διατροφή που σου έγραψα δεν έχει πολύ λάδι, ίσως μάλιστα θα μπορούσε να έχει και λίγο ακόμα. Χρειαζόμαστε οπωσδήποτε μονοακόρεστα λιπαρά για διάφορες λειτουργίες, και ειδικότερα για να μην αφήνουμε την τεστοστερόνη μας να πέφτει. Ειδικά το πόσα μονοακόρεστα τρώμε σχετίζεται άμεσα με το πόση τεστοστερόνη παράγει ο οργανισμός και ειδικά σε περιόδους υποθερμιδικής διατροφής αυτό είναι δύο φορές πιο σημαντικό.

    Δεν υπάρχει θέμα αυστηρού και μη αυστηρού, εάν δεν κάνεις 100% τη διατροφή πάει να πει ότι δεν την κάνεις αυστηρά [:-shades], αν σου φαίνεται εύκολη, τότε αυτό είναι πολύ καλό και ευχάριστο διότι θα έχεις και λιγότερο άγχος στην πορεία. Μην ξεχνάς ότι η κινητήρια δύναμη για να χάνεις βάρος/λίπος είναι πρώτα και κυριότερα το επαρκές έλλειμα θερμίδων. Δεν είναι δηλαδή το ελαιόλαδο που θα κάνει τη διαφορά. Γι'αυτό σου είπα αν θες μέτρα τις θερμίδες αυτών που σου έδωσα και γράψε πόσες βγαίνουν, και φτιάξε κάτι ανάλογο για τις μέρες ξεκούρασης με λιγότερες θερμίδες. Στην παρούσα φάση το θερμιδικό έλειμμα θα σου δώσει ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι.

  12. #12
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Είσαι πολύ ωραίος grf!σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!δεν είδα ακόμα θερμίδες αλλά θα το κάνω σύντομα...

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Είσαι πολύ ωραίος grf!σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!δεν είδα ακόμα θερμίδες αλλά θα το κάνω σύντομα...
    Τελικά πώς τα πας με τη διατροφή και τις διορθώσεις που έκανε παραπάνω ο GRF;

  14. #14
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Εννοείται οτι τα κάνω όπως πρέπει...μετά από ένα μήνα και κάτι που πρόσεχα από μόνος μου αυτή την εβδομάδα που κάνω την scitrition νομίζω ότι αρχίζω και βλέπω διάφορες...είμαι βέβαια και λίγο πιο αυστηρός και τις ημέρες προπόνησης καταναλωνω 700 θερμίδες κάτω από την συντήρηση μου...ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...

  15. #15
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    6 μέρες την εβδομάδα gym και 7 μέρες την εβδομάδα αεροβια...

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    χμμμ...προσεχε γιατι την βλεπω πολυ εντονη την προπονηση σου και μετα απο ακρετο καιρο αποχης δεν ειναι πολυ δυσκολο να υπερπροπονηθεις ειδικα με μια τοσο αυστηρη διατροφη!!καλο κουραγιο!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    6 μέρες την εβδομάδα gym και 7 μέρες την εβδομάδα αεροβια...
    Το να κλατάρεις πιστεύω είναι θέμα μερικών ημερών άντε 2-3 εβδομάδων. Βέβαια εσύ ξέρεις το σώμα σου, αλλά είναι πολύ βαρύ το πρόγραμμα!

  18. #18
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Φιλε οντως ειναι απλα θεμα χρονου να τα φτυσεις..
    Εγω να φανταστεις με 4 φορες τη βδομαδα βαρη και 5 αεροβιο και τη βγαζω τσιμα τσιμα(εχοντας μειωσει φυσικα την ενταση που ειχα οταν εκανα βαρη κιολας)
    Αν ησουν σε μια ισοθερμιδικη η υπερθερμιδικη διατροφη θα ηταν εφικτο καπως να το κανεις αυτο..Τωρα παραμενει εφικτο αλλα το θεμα ειναι να μην σε κουραζει τοσο που να εισαι 2 εβδομαδες οκ και μια τεζα..

    Με τις θερμιδες της διατροφης του Γιαννη τι εκανες?Τις υπολογισες?Ποσο βγαινουν και τι μετατροπες εκανες για να ταιριαξουν στις δικες σου?
    700 θερμιδες κατω το βρισκω παρα πολυ να αρχισεις με αυτο,ειτε μιλαμε για μερες προπονησης ειτε ξεκουρασης..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  19. #19
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καταρχάς χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το forum μπορούμε να συζητάμε την τρελλα μας για το BB...έχω αντέξει σίγουρα σε πολύ πιο σκληρή διατροφή που μετά από καιρό κατάλαβα ότι μου εκανε κακό...είχα ξεκινήσει 126κιλα να κοψω και έφτασα 96...σίγουρα η απώλεια μυικης μάζας τότε ήταν τεράστια...μιλάμε ότι έκανα εβδομάδα μόνο τρώγοντας πρωτεΐνη,ΜΟΝΟ!!!ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές...

  20. #20
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Όσο για τις προπονήσεις πάντα όταν πηγαίνω συστηματικά gym κάνω 6 την εβδομάδα σε περίοδο γραμμωσης και 5 στον όγκο...

  21. #21
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Όσο για το προγραμμα του Γιαννη αφού πλέον το κατάλαβα 1000% το εραψα επάνω μου...

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    τι να σου πω..εσυ ξερεις!!καλες προπονησεις και ενημερωνε μας να βλεπουμε την προοδο σου να σε βοηθαμε οσο μπορουμε και εμεις!!

  23. #23
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Δεν ξέρω jimbliz,ελπιζω...ελπίζω να αντεξω...σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη...

  24. #24
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καλημέρα...μετά την οριστική απόφαση που πήρα να μην πάρω κανενός είδους συμπλήρωμα είπα να κάνω την διατροφή μου όσο πιο extreme γίνεται...6 1,5 scoop whey.9 6 ασπραδια 50γρ. Cottage. 12 200γρ τόνο πράσινη σαλάτα. 15:30 200γρ.βραστη πατάτα 300γρ.κοτόπουλο.19 προπόνηση.20 1.5 scoop isolate 1 μπανάνα.21 200γρ κοτόπουλο 200 γρ πατάτα.24 1.5 scoop caseini

  25. #25

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    X-TREME οντως,αλλα γιατι δε βαζεις λιγο υδατανθρακα στο πρωτο γευμα να σε κρατησει ορθιο?π.χ 1scoop whey +250ml γαλα +50γρ quaqer?

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγώ θα σε ρωτήσω το εξής φίλε Giant:
    Aν ξεκινάς με αυτή τη διατροφή που όντως ειναι extreme, αν σε κάποιο σημείο κολλήσει η πρόοδός σου, τι θα κάνεις; Θα σταματήσεις να τρως;

  27. #27
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Έχω σκοπό ανα 10 μέρες και για 3 μέρες να κόβω εντελώς τον υδατανθρακα...2 πράσινα μήλα την ημέρα για ψυχολογικους λόγους...το ξέρω ότι θα έχω μυϊκή απώλεια αλλά θα το παλέψω...

  28. #28
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Ρε φίλε δεν καταλαβα... γιατι δεν κανεις μία διατροφή με -500-600 θερμίδες μεχρι να πας στο 8-10% και μετα να παρεις πιο βραστικα μετρα?

  29. #29
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Γιατί είμαι των άκρων φίλε Γιαννη...και οπως λέω πάντα αφού μπορώ γιατί να μην το κάνω;έχω ξανακάνει παρόμοια διατροφή αλλά η αλήθεια είναι ότι τότε είχα και συμπληρωματική βοήθεια...όσο αντεξω...πάντως τα κιλά έχουν αρχίσει να πέφτουν και ο καθρέφτης να μου μιλάει...ίσως τελικά το 20% λίπος που νόμιζα ότι είχα να είναι λίγο πιο κάτω...

  30. #30

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Απλα να πω οτι η διατροφη με βοηθεια δεν θα μπορει ποτε να ειναι ιδια με διατροφη χωρις. Μεγαλο ρισκο παιρνεις, μπορει να λες οτι δεν σε νοιαζει να καταβολισεις μυς αλλα οταν θα τους χασεις και θα εισαι μονιμα flat και απλα πιο αδυνατος θα το μετανιωσεις.


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 30-03-10, 16:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •