Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-05-10
    Location
    Cyprus
    Posts
    2

    Default Νέο Μέλος - Γράμμωση Ή Όγκος;;

    καλησπέρα και από εμενα, όπως βλέπετε είμαι νέος στο forum σας και αυτό είναι το πρώτο μ ποστ. Αν αυτό το ποστ έπρεπε να ήταν στο subforum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders [:-banghead]παρακαλώ κάποιος μοτερέιτορ να το μετακινήσει.

    Είμαι 17χρονων, 1,76 περίπου και βάρος 68-70 κιλά. Πήγαινα γυμναστήριο από τον γενάρη μέχρι τον μάρτη 2-3 φορες τις εβδομάδα λόγο χρόνου και διαβάσματος, έπεσα από τα 78 στα 70(διατροφή δεν πείραξα τιποτα, απλός λιγότερα αναψυκτικά και σοκολάτες,).

    Τώρα που κλείνει το σχολείο θα ξαναξεκινισω αλλα δεν είμαι σίγουρος τι να ακουλουθήσω μεταξύ σε όγκο και γράμμωση, έχω την εντύπωση πως έχω ανάγκη και τα δυο. Εσεις τι μου προτείνεται ?
    Επίσης σκέφτομαι να πάρω πρωτεΐνες ώστε να κερδίσω λίγο χρόνο. αλλα δεν ενδιαφέρομαι να ακουλουθήσω κάποια συγκεκριμένη διατροφή, ευχάριστώ[:-bouncy]

  2. #2
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Καταρχήν καλώς ήρθες και καλή διαμονή στο φόρουμ...
    Κατα δεύτερον εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα τί ακριβώς θες;;;;Ο όγκος και η γράμμωση επικεντρώνονται στην διατροφή...αλλά αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι να ακολουθήσεις διατροφή,τότε δεν μπορείς να κάνεις ούτε το ένα ούτε το άλλο...επίσης ογκογράμμωση δεν υπάρχει...αυτά από μένα...άν σκεφτείς κατι συγκεκριμένο σε διατροφή και προπόνηση τότε μπες εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=36 και πόσταρε αυτό που θες να κάνεις...
    Obese To Fit

  3. #3
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    Καλησπέρα φιλε καλώς Όρισες. Είναι λογικό να είσαι μπερδεμένος. Κατά αρχάς να σου πω πως είμαστε στην ίδια ηλικία. Το ότι δεν προλάβαινες λόγω χρόνου και διαβάσματος δεν είναι δικαιολογία φιλε μου κατ εμέ. Ξέρω πολλά παιδιά που προλαβαίνουν και συνδυάζουν και καλές επιδόσεις στο σχολειό και γυμναστήριο.(εγώ ασχολούμαι 1μιση χρόνο και βγάζω 18,9).Απλώς θα κόψεις από κάπου αλλου λίγο χρόνο (Υπολογιστή, τηλεόραση βόλτες κλπ).
    Τώρα ας μην πολυλογώ, και να σου απαντήσω σε αυτό που θες. Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι το γυμναστήριο δεν είναι αντιβίωση, δηλαδή πάμε για λίγο καιρό και μετά το σταματάμε. Αν δεν κανεις συστηματικά τότε προκοπη δεν θα δεις. Ρωτάς αν θέλεις να κανεις "όγκο" η "γράμμωση". Προφανώς εννοείς αν θα να κανεις λίγες η πολλές επαναλήψεις, γιατί αυτές οι έννοιες σχετίζονται με την διατροφή. Αν όπως λες θες να κανεις γράμμωση, τι θα γραμμώσεις εφόσον δεν έχεις μυικοτητα? Μπορεί ένα αδύνατο μη γυμνασμένο σώμα να φαίνεται καλύτερο από ένα "χοντρό" μη γυμανσμενο σώμα, αλλα σε καμια περίπτωση δεν επιζητούμε την γράμμωση του Στάθη Ψάλτη.

    "Επίσης σκέφτομαι να πάρω πρωτεΐνες ώστε να κερδίσω λίγο χρόνο"

    Τι εννοείς με αυτή την φράση σου? Σαν να μας λες " θέλω να πάρω γαλα σε σκόνη ώστε να κερδίσω λίγο χρόνο". Δεν βγάζει νόημα. Προφανώς δεν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι η πρωτεΐνη. Μπορείς κάλλιστα να την πάρεις από την διατροφή σου.

    "αλλα δεν ενδιαφέρομαι να ακουλουθήσω κάποια συγκεκριμένη διατροφή"

    Γραφεις ότι θέλεις να πάρεις"κάποιες πρωτεΐνες" αλλα δεν θέλεις να ασχοληθείς με διατροφή. Ούτε αυτό βγάζει νόημα. Μιλώντας προσωπικά, θέλω να σου πω πως η διατροφή αποτελεί το 40% της συνολικής προσπάθειας, με την προπόνηση και την ξεκούραση να καταλαμβάνουν το 40% και το 20% αντίστοιχα. Ξεκίνησε να διαβάζεις τα sticky topics που υπάρχουν εδώ : http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=16
    Αν πραγματικά θέλεις να δεις διαφορα φτιάξε μια ισοθερμιδική διατροφή (κοντά στις θερμίδες συντήρησης σου) η ελαφρώς υπερθερμιδικη(λίγο πάνω από τις θερμίδες συντήρησης σου). Και το βασικότερο όλων είναι να έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες στο φόρουμ!

  5. #5
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Γεια σου και απο μενα φιλε μου! Γενικα επικρατει ενας μυθος στο ακουσμα της λεξης " πρωτεινη" απο οσους δεν γνωριζουν! Οπως ειπαν και τα αλλα παιδια, η πρωτεινη ειναι φαγητο! Και κατα την αποψη μου λαθος σου και που σκεφτηκες να παρεις κατι ενω δεν γνωριζεις τι ακριβως ειναι. Στα λεω γιατι τα εχω κανει και εγω! Επισης χωρις διαβασμα ωστε να φτιαξεις μια σωστη διατροφουλα δεν πας και πολυ μακρια..Ξεκινα απο αυτο λοιπον, και με τον καιρο βλεπεις αν χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα.Οσον αφορα για την γραμμωση και τον ογκο που ανεφερες, εισαι σχετικα λιγα κιλα για το υψος σου ,δλδ δεν θα εχεις και ανεπτυγμενο μυικο ιστο. Με αλλα λογια για να γραμμωσεις, θα πρεπει πρωτα να εχεις χτισει!! αυτα απο μενα...

  6. #6
    Bodybuilding Newbie QuaCker's Avatar
    Join Date
    20-05-10
    Posts
    21

    Default

    Καλώς ήρθες και απο εμένα !!!
    θα σου πρότεινα να κάτσεις να διαβάσεις το φόρουμ και τις απαντήσεις στο τι θες να κάνεις θα τις βρείς μόνος σου...
    Εφόσον καταλάβεις τι θές εδω είμαστε να σου λύσουμε καθε απορία
    Train Hard Beyond Measure

  7. #7
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Καλως ηρθες φιλε μου
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-05-10
    Location
    Cyprus
    Posts
    2

    Default

    Καλός σας βρήκα. και συγνώμη αν σας κουράζω

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πρέπει να παραδεχθώ πως ήμουν λάθος, τώρα κατάλαβα ποσο σημαντική είναι η διατροφή, μέχρι τώρα πίστευα πως έπαιζε πολύ δευτερεβουσο ρολο. Επίσης αυτή την φορα θα προσπαθήσω να μείνω πολύ περισσότερο στο γυμναστήριο.

    @kallitexnis: Εντάξει θα ξεκινήσω το γυμναστήριο συνδιάζοντας μια καλή διατροφή και βλέπουμε πιο μετά σχετικά με πρωτεΐνες

    Ίσως το προηγούμενο post μου να ήταν λίγο αόριστο. Βλέποντας τα κιλά και το ύψος μου πιστεύετε πως θα πρέπει να ξεκινήσω με όγκο και στη συνέχεια γράμμωση ή το αντίθετο? Ποια σειρά έχει καλύτερο αποτέλεσμα ?
    Το πρόβλημα είναι πως έχω κάποια έξτρα κιλά (λίπος) που θα ήθελα να χάσω ακόμα αλλα και το ότι δεν έχω έντονη μυικότητα(όπως είπε και ο nikos). Υπάρχει περίπτωση με τη διατρόφη όγκου και προγραμμα του όγκου (πολλά κιλα, λίγες επαναλ. αν δεν κάνω λάθος) να βάλεις βάρος σε λίπος (ξέρω πως ότι βάζεις ή χανεις είναι μιξ λίπος και μυς) για παράδειγμα οι μυοις που θα κτιστούν να μην είναι ευδιακριτοι ?

  9. #9
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    Κοίτα βλέποντας το το ύψος και το βάρος δεν μου φαίνεται να έχεις και πολύ λίπος, εννοώ να είσαι υπέρβαρος. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλα σε 2 μήνες δεν μπορείς να φτιάξεις το σώμα που θες. Και δεν το λέω ειρωνικά, απλά είναι διαδεδομένη αυτός ο μύθος και ειδικά στην ηλικία μας. Όπως πολύ σωστά είπες δεν μπορείς να βάλεις μονο μύες η να χάσεις μονο λίπος. (για natural μιλάμε πάντα). Τώρα αυτό που προτείνω είναι, μια ισοθερμιδική η λίγο υπερθερμιδικη διατροφή με ποιοτικές όμως τροφές. Το ότι πολλοί υποστηρίζουν ότι " κάνω όγκο και ότι μπορώ να τρώω σαβούρα" δεν μου αρέσει, γιατί όλα αυτά θα τα βρείς μπροστά σου όταν θα θελήσεις να τα χάσεις.(την πάτησα και εγώ :Ρ) Κάτσε διάβασε τα επισημασμένα θέματα στο υποforum της διατροφής, και στην συνεχεια προσπάθησε να φτιάξεις μια, προσαρμοσμένη στις δικιές σου ανάγκες. Έπειτα πόσταρε την εδώ για να σου προτείνουμε βελτιώσεις που μπορείς να κανεις. Πίστεψε με τα αποτελέσματα θα σε εντυπωσιάσουνε. :)

  10. #10
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα..

  11. #11
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καλώς ήρθες!

  12. #12
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Thumbs up

    Καλως ηρθες φιλε ,νομιζω τα ποστακια του Νικου και του Zog ειναι το "ζουμι"..ποιοτικη τροφη,ενα καλο προγραμμα προπονησης και υπομονη...ειδικα σε αυτο το ειδος αθληματος χρειαζεται τα μάλα
    Tip:Σκαρωσε ενα προγραμμα προπονησης και πες μας τι διατροφη ακολουθεις να βαλουμε οσα χερακια μπορουμε..
    Καλο διαβασμα,καλες προπονησεις...[:-bouncy]

  13. #13
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    καλως ηρθες στην παρεα !αν 8α αρχισεις παλι προπονηση ειναι απαραιτιτη η προτεινη και τα αμινοξεα! και η διατροφη φησηκα!αν δεν μπορεις να κανεις καποιο σηκγεκριμενο προγραμμα διατροφης προσ8ησε να κανεις πολλα και μικρα γευματα κατα την διαρκρια της ημερας.

  14. #14
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    απαραιτητη η πρωτεινη και τα αμινοξεα?? Και με μια whey κομπλε ειναι, αν και ουτε αυτη ειναι απαραιτητη αν τρεφεται σωστα.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    τα αμηνοξεα ειναι απαραιτιτα!οπως και η προτεινη!απο την στηγμη ποθ κανει προπονηση καπιου επιπεδου...εγς φιλε στην 8εση σου 8α εκανα μια καλη διατροφη πλουσια σε προτεινες και ποιοτηκους υδαταν8ρακες ..και αργοτερα θα χρησημοπηουσα καποιο συμπληρωμα.αν ειναι 17 χρονων οι ορμονες σοθ ειναι στο φουλ...θα δεισ διαφορα αμεσως απο την στιγμη που το σωμα σου ειναι παρθενο!

  16. #16
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Γιατι η πρωτεινη του δεν του αρκει για τα απαραιτητα αμινοξεα?? Εγω πιστευω τον καλυπτει απολυτα.Και το θεωρω τσαμπα λεφτα.

  17. #17
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    η προτεινη εχει μεσα αμινο αλα ειναι πενιχρα.δεν αρκουν μετα ολοσς ο κοσμος 8α ξεμπερδυεαι με την whey!

  18. #18
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ester αν τα αμινοξεα στη whey ηταν πενιχρά , η whey δε θα ήταν whey αλλα αερας κοπανιστός. Σου θυμίζω ότι τα οι πρωτεινες είναι πολυμερή των αμινοξέων.

    btw ο περισσότερος κόσμος ξεμπερδευει με τη whey, ή και χωρίς αυτήν.

  19. #19
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Oπως εχουν πει πολλοι εδω μεσα, απο αυτους τα εμαθα και εγω, αν η πρωτεινη εχει καλο προφιλ αμινοξεων, με 2 scoop tη μερα παιρνεις γυρω στα 6+ grams BCAA. Αν λοιπον ο αθλητης δε βρισκεται σε περιοδο σκληρης διαιτας, και δεν εχει μεγαλη μυικη μαζα να συντηρησει δεν αξιζουν τα αμινο.Οσο για την γρηγοροτερη απορροφηση οπως εχει πει και ο GRF, γρηγοροτερη απορροφηση δεν σημαινει και χτισιμο μεγαλυτερης μυικης μαζας!

  20. #20
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    παιδια τα αμινο πιστευω οτι ειναι απαραιτιατα...αυτη ειναι γνωμη δικη μου...και αθλητης ποθ κανει διατροφη πολυ καλη ενωω διατροφη φουλ να τον καληπτει προτεινικα χρηαζεται και τα αμιινο.!

  21. #21
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Ναι που το στηριζεις αυτο δεν μας λες!

  22. #22

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    @ester, μήπως πουλάς αμινοξέα;

  23. #23

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ένα 15% περίπου των αμινοξέων (κατά μέσο όρο) στις πρωτεϊνούχες τροφές αποτελείται από BCAA, πράγμα που σημαίνει ότι εμείς που τρώμε περίπου 200 γρ πρωτεΐνη την ημέρα, λαμβάνουμε κοντά στα 30 γρ BCAA ημερησίως. Συν το ότι βεβαίως τα υπόλοιπα 170 γρ περιέχουν εξίσου σημαντικά αμινοξέα για μυϊκό ιστό που δεν είναι BCAA όπως π.χ. η γλουταμίνη. Και σε μελέτες που συνέκριναν κατανάλωση ~1 scoop whey με 1 scoop whey+αμινοξέα μετά την προπόνηση, δεν είδαν διαφορά στη μυική σύνθεση. Εκτός λοιπόν ίσως αρκετά ακραίων περιπτώσεων (για κάποιον αρκετά προχωρημένο π.χ) το να παίρνει κανείς extra αμινοξέα περισσότερο κακό στην τσέπη του κάνει μάλλον. Βέβαια, εάν πιστεύεις και νιώθεις ότι σε βοηθάνε με κάποιο τρόπο, τότε go ahead και πάρε.

  24. #24

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Αμην-οξέα !

  25. #25
    Bodybuilding Newbie Happy's Avatar
    Join Date
    13-09-09
    Posts
    80

    Default

    Quote Originally Posted by ester View Post
    παιδια τα αμινο πιστευω οτι ειναι απαραιτιατα...αυτη ειναι γνωμη δικη μου...και αθλητης ποθ κανει διατροφη πολυ καλη ενωω διατροφη φουλ να τον καληπτει προτεινικα χρηαζεται και τα αμιινο.!

    Παιδια οταν λεμε 'αμινοξεα' τα εννοουμε διαοφρετικα απο αυτα τα οποια αποτελούν τις πρωτεΐνες?
    Απο οσο ξερω όταν ο οργανισμος παιρνει-χρειαζεται πρωτεΐνες αυτο μεταφραζεται σε αμινοξεα και οχι σε πρωτεΐνες αυτες καθ'αυτες.

    Μου διαφευγει κατί?


    Ευχαριστώ!

  26. #26
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    οχι φιλε μοθ τςρα μηλαμε για 2 διαφορετικα συμπηρωματα την πρςτεινη και τα αμινοξεα.

  27. #27

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by ester View Post
    οχι φιλε μοθ τςρα μηλαμε για 2 διαφορετικα συμπηρωματα την πρςτεινη και τα αμινοξεα.
    Φίλε μου δεν καταλαβαίνεις καν σε τι αναφέρεσαι, σε παρακαλώ σταμάτα να παραπληροφορείς, κάτσε διάβασε καλά τι ακριβώς σημαίνει αμινοξύ και τι πρωτεΐνη και φρόντισε να έχεις καταλάβει καλά τι είναι το ένα και τι το άλλο πριν ξαναποστάρεις.

    @Happy, όχι φίλε μου δεν σου διαφεύγει τίποτα, έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι.

  28. #28
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨!

  29. #29
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    τα αμινοξεα κανουν ΠΟΛΥ καλο στις τσεπες των εταιριων με συμπληρωματα διατροφης............

  30. #30
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    ναι φιλε μου σεωαστη η γνωμη σου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Όγκος ή Γράμμωση: Αδιέξοδο!
    By masterdk in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 43
    Last Post: 28-02-10, 07:29
  2. Γραμμώση ή Όγκος
    By Alex123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 15-06-09, 07:47
  3. Αναζητωντας την αληθεια!!! ογκος ή γραμμωση
    By Xontroulis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 13-10-08, 03:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •