Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 60 of 139
  1. #31
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Αν είναι να περιορίσεις παραπάνω τον υδατάνθρακα προτιμότερο είναι να μειώσεις πρώτα τα φρούτα και μετά τον σύνθετο υδατάνθακα. Όσο διατηρείς αρνητικό θερμιδικό ισοζύγειο, λαμβάνεις αρκετή πρωτείνη, καλά λιπαρά και έχεις κατανέμει έξυπνα τον υδατάνθρακά σου μπορείς να τρως και φρούτα και σταδιακά θα φτάσεις σε χαμιλά ποσοστά λίπους. Όταν όμως θέλεις να δείς αποτελέσματα γρήγορα χρειάζεται να περιορίσεις τελείως φρούτα και γαλακτοκομικά.
    Last edited by bodyledge; 23-06-10 at 12:49.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  2. #32
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Exclamation

    Δεν ακουσα το ονομα μου! Aλλα φρουτα μπορεις να φας σε γευματα οπου δεν περιεχουν μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα.Καλυτερα τις πρωινες και μεταπροπονητικες ωρες..

  3. #33
    Pumping Iron makris's Avatar
    Join Date
    17-11-06
    Location
    all over, Greece.
    Posts
    259

    Default

    Καλησπερα και απο μενα Παρασκευα, θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση σχετικα με την διατροφη μου. Εφαρμοζω απο τα τελη Απριλιου κυκλικη ληψη υδατανθρακων 3 μερες off και μια on ,με τις on ημερες να ειμαι στα (περιπου) 537 γρ υδατ 306 γρ πρωτ. και 77 γρ λιπαρα συγκεντρωνοντας 4200 θερμιδες και ακολουθως τις off ημερες 240 γρ υδατ 306 γρ πρωτ. και 77 γρ λιπαρα σε συνολο 2800 θερμιδων. Σαν συντηρηση εχω βγαλει με την εξισωση harris benedict τις 3500 θερμιδες οσο βασιμο και αν ειναι αυτο .Ειμαι 33 χρ 194 υψος και 102 κιλα (τωρα) απο 106 που ημουνα.Πριν και μετα την προπονηση εχω βαλει τα πιο φορτωμενα σε υδατ γευματα ενω προσπαθω κατα την ον μερα και μια μερα μετα να εχω παντα προπονηση. Απο αεροβια αν δεν μπορω να κανω ξεχωριστα απο τα βαρη (45 λεπτα) κανω μετα απο αυτα επι 20 λεπτα στο 7 συνηθως, οχι hiit (εχω προβλημα στην μεση και δεν μπορω να τρεξω) Η ερωτηση μου ειναι η εξης μηπως τα λιπαρα πρεπει να τα μειωσω και αλλο; Τι προτεινεις για μεταπροπονητικο; Τον τελευταιο καιρο μετα την προπονηση κανω αεροβια αφηνω να περασει περιπου ενα τεταρτο και στη συνεχεια πινω σκετη whey και μετα απο 45-50 λεπτα φαγητο (ρυζι γαλοπουλα χωρις λιπαρα) . Καποια προταση;
    Winning is a mind game!

  4. #34
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Φίλε μου δεν μου αναφέρεις ποιος είναι ο στόχος σου. Αν κατάλαβα όμως καλά θέλεις να χάσεις λίπος. Η διατροφή σου μου φαίνεται πολύ ισσοροπημένη και φαίνεται να έχεις ψάξει αρκετά το θεμα της διατροφής. Προσπάθησε να συμπεριλάβεις στο πρόγραμμά σου και HIT αερόβιο έστω στο ποδήλατο, θα σε βοηθήσει πολύ και θα σου παίρνει και λιγότερη ώρα. όταν κάποιος έχει πέσει σε ποσοστά λίπους κάτω από 10% και επιθυμεί χαμηλότερα ποσοστά, χρειάζεται μαζί με τους υδατάνθρακες να μειώσει παραπάνω και τα λιπαρά. Στην δική σου περίπτωση όμως θεωρώ πως σε παίρνει να μειώσεις λίγο ακόμα τους υδατάνθρακες και να αυξήσεις λίγο παραπάνω την άπαχη πρωτείνη. Με αυτό τον τρόπο θα λαμβάνεις τις ίδιες θερμίδες αλλά εις βάρως των υδατανθράκων. Για μεταπροπονητικό πάρε 2 σκούπ πρωτείνης whey ή συνδυασμό whey και καζείνη μαζί με κάποιο υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη όπως άσπρο ψωμί, ρυζογκοφρέτες, μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη. Εγώ προσωπικά προτιμώ δεξτρόζη και την χρησιμοποιώ μέχρι και 10 ημέρες πριν τους αγώνες. Μην ξεχάσεις να συμπεριλάβεις στο shake αυτό bcaa's και γλουταμίνη. Δεν βρήσκω το λόγω να αφήνεις να περνάει κάποιο χρονικο διάστημα και μετά να πίνεις την πρωτείινη σου. Θα σου πρότεινα μετά την προπόνηση με βάρη να πιείς bcaa's και μετά να κάνεις το αερόβιο. Αν τελικά στο shake βάλεις και υδατάνθρακα το ρύζι σου στο γεύμα σου να είναι καστανό και φάτο μετά από 1 ώρα. Αν πιείς μόνο whey μην περιμένεις πάνω από 20 λεπτά και φρόντιζε το ρύζι σου να είναι άσπρο. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. Να είσαι καλά.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  5. #35
    Pumping Iron makris's Avatar
    Join Date
    17-11-06
    Location
    all over, Greece.
    Posts
    259

    Default

    Ναι απωλεια λιπους θελω , ευχαριστω για τις συμβουλες.
    Winning is a mind game!

  6. #36
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    ΦΙλε παρασκευα, οτα λες πως οταν καποιος ειναι κατω απο 10% και επι8υμει να παει χαμηλοτερα πρεπει να μειωσει και τα λιπαρα του αναφερεσαι και στα καλα λιπαρα?? Οπως πχ καρυδια, αμυγδαλα??

  7. #37
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Παρασκευα!!!μέσα στην επόμενη εβδομάδα έχω κανονίσει 2 μπανανία και πιθανόν ένα σολαριουμ γιατί ειμαιωολη μέρα με την μηχανή και έχω κάνει τα μανηκια του ταξιτζι...την άλλη εβδομάδα σίγουρα φωτό...

  8. #38
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Kallitexnis View Post
    ΦΙλε παρασκευα, οτα λες πως οταν καποιος ειναι κατω απο 10% και επι8υμει να παει χαμηλοτερα πρεπει να μειωσει και τα λιπαρα του αναφερεσαι και στα καλα λιπαρα?? Οπως πχ καρυδια, αμυγδαλα??
    Όταν κάποιος είναι natural χρειάζεται να μειώσει λίγο και σταδιακά και τα καλά λιπαρά σε ένα βαθμό, αν θέλει να φτάσει σε αγωνιστικά ποσοστά λίπους και δεν έχει την γενετική να γραμμώνει εύκολα. όταν αναφέρομαι σε αγωνιστικά ποσοστά αναφέρομαι σε κάτω από 6%. Μην ξεχνάς πως όταν θα έχει φτάσει σε τέτοια ποσοστά θα καταναλώνει μεγάλη ποσότητα ζωικής πρωτείνης που θα του παρέχουν αρκετά λιπαρά στην διατροφή του. Τα λιπαρά αυτά θα είναι στην πλειοψηφία τους κορεσμένα και θα μπορέσουν να κρατήσουν σε υψηλά επίπεδα την τεστοστερόνη του. Σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι καλό για την υγεία του ατόμου αλλά το αγωνιστικό bodybuilding είναι ένα extreme άθλημα ακόμα και για natural αθλητές.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  9. #39
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Οχι δεν ενδιαφερομαι για τοσο χαμηλα, πιστευω ενα 8% θα ηταν οτι καλυτερο για μενα! Κανω carb cycling,2 low 1 high, χωρις φρουτα και γαλακτοκομικα! Απλα εχω την εντυπωση πως δεν μπορω να καλυψω τις 8ερμιδικες μου αναγκες διαφορετικα, διοτι ο υδαταν8ρακας ειναι χαμηλα,η πρωτεινη ψηλα,και συμπληρωνω τις 8ερμιδες μου με καρυδια, αμυγδαλα κλπ.. Να μειωσω λιπαρα λες και να αυξησω και αλλο πρωτεινη? Σε ευχαριστω προκαταβολικα

  10. #40
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    καλησπερα ,μιας και αναφερθηκαμε στα φρουτα..το καρπουζι επιτρεπετε στη διαιτα,μερικοι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι φρουτο που επιτρεπετε στη διαιτα και δεν υπαρχει προβλημα να το φαμε και αργα το βραδυ....

  11. #41
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    σηγνωμη εγεινε καποιο μπερδεματακι..!

  12. #42
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Kallitexnis View Post
    Οχι δεν ενδιαφερομαι για τοσο χαμηλα, πιστευω ενα 8% θα ηταν οτι καλυτερο για μενα! Κανω carb cycling,2 low 1 high, χωρις φρουτα και γαλακτοκομικα! Απλα εχω την εντυπωση πως δεν μπορω να καλυψω τις 8ερμιδικες μου αναγκες διαφορετικα, διοτι ο υδαταν8ρακας ειναι χαμηλα,η πρωτεινη ψηλα,και συμπληρωνω τις 8ερμιδες μου με καρυδια, αμυγδαλα κλπ.. Να μειωσω λιπαρα λες και να αυξησω και αλλο πρωτεινη? Σε ευχαριστω προκαταβολικα
    Αν βλέπεις πως λειτουργεί αυτό που κάνεις να το συνεχίσεις φυσικά. Μπορείς να παίξεις παράπάνω με τον υδατάνθρακα κάνοντας 2 μέρες χαμηλά, 1 μέρα πολύ χαηλά, 1 μέρα πολύ υψηλά κ.α. Σταδιακά αύξησε λίγο την πρωτείνη σου παραπάνω και μείωσε λγο το λίπος να δείς τι γίνεται. Αν παρατηρήσεις καλά αποτελέσματα συνέχισέ το. Θα σου πρότινα να μην πέσεις κάτω από 100γρ υδάνθρακα κατα μέσο όρο την ημέρα και πρωτείνη μπορείς να βάλεις μέχρι και 2γραμμάρια ανά pound σωματικού βάρους.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  13. #43
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by ester View Post
    καλησπερα ,μιας και αναφερθηκαμε στα φρουτα..το καρπουζι επιτρεπετε στη διαιτα,μερικοι λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι φρουτο που επιτρεπετε στη διαιτα και δεν υπαρχει προβλημα να το φαμε και αργα το βραδυ....
    Όλα επιτρέπονται σε μία διατροφή αρκεί να είναι έξυπνα κατενεμημένα και να έχουν υπολογιστεί οι συνολικές θερμίδες. Το καρπούζι περιέχει πολύ λυκοπένιο ένα ισχυρό αντιοξειδωτικό, καθώς και συστατικά που βοηθούν στην απελευθέρωση νιτρικού οξυδίου. Όλα αυτά σε συνδυασμό με την υψηλή περιεκτικότητά του σε γλυκόζη το καθιστούν ιδανικό για μετά την προπόνηση. Για το βράδυ αν έχει προηγηθεί πιο πριν προπόνηση δεν θα έφερνα αντίρηση, αν όχι, δεν το θεωρώ και την καλύτερη δυνατή επιλογή.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  14. #44
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default

    παρασκευα καλημερα θελω να σε ρωτησω σχετικα με πρωτεινη....χρησιμοποιω 2 φορες isolate και 1 φορα myofusion 3 πηγων μεσα στη μερα κυριως μεταξυ πρωινου και μεσημερριανου...υωρα μου τελειωσε η myofusion τι θα προτεινες να συνεχισω με iso ή νσ πσρω καποια αλλη (ποια προτεινεις)???σχετικα με τα stats μου ειμαι περιπου 5%bf poly στεγνος με υψος 1.77 και βαρος 65 κιλα!!!!

  15. #45
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Οι επιλογές του είδους της πρωτείνης που λαμβάνεις είναι πολύ κάλες. Προσπάθησε να βρείς isolate αλλά υδρολυμενη κυρίως για μετά την προπόνηση. Η myofusion είναι μια εξαιρετική πρωτείνη αργής απελευθέρωσης και αν βλέπεις καλά αποτελέσματα συνέχισέ τη. Εγώ προσωπικά όταν δεν με σπονσοράρει καποια εταιρία αλλάζω κατά καιρούς μάρκες. Είμαι υπέρ των καθαρών πρωτείνών χωρίς πολύ υδατάνθρακα. Μου αρέσει να παίρνω καθαρές και να τις μετάτρέπω εγώ σε όγκο είτε προσθέτωντας δεξτρόζη για μετά την προπόνηση ή βάζοντας κουάκερ για αντικατάσταση γεύματος. Για ανάμεσα στα γεύματα και πριν τον ύπνο βάζω προτιφάρ που είναι 80% micellar καζείνη και δεν έχει γεύση. Καλή συνέχεια φίλε μου.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  16. #46
    Bodybuilding Newbie ester's Avatar
    Join Date
    27-04-10
    Location
    ΙΟΑΝΝΙΝΑ
    Posts
    74

    Default

    φιλε παρασκεβα τι ωρα βγαζεις εντελως τον υδατανθρακα απο τα γευματα σου σε αγωνηστηκη περιοδο?

  17. #47
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by ester View Post
    φιλε παρασκεβα τι ωρα βγαζεις εντελως τον υδατανθρακα απο τα γευματα σου σε αγωνηστηκη περιοδο?
    Φίλε μου ester αγωνιστικά προσπαθώ τα δύο τελευταία γεύματά μου να μην έχουν πολύ υδατάνθρακα. Το πρότελευταίο γέυμα μου είναι είναι στις 22.00 και το τελευταίο στις 01.00 το βράδυ. Σε αυτά τα γεύματα βάζω λαχανικά και λιπαρά αντί για υδατάνθρακα. Το τελευταίο γεύμα που έχω υδατάνθρακα είναι στις 19.30.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  18. #48
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    231

    Default

    Παρασκευά, θέλω να σε ρωτήσω τι πηγή υδατάνθρακα χρησιμοποιείς στη γράμμωση. Είδα πολύ ρύζι ενώ αντίθετα πολύ αγωνιστικοί προτιμούν την πατάτα.
    Επίσης, ποια πιστεύεις είναι η καλύτερη χρονική στιγμή να τρώμε φρούτα στην γράμμωση ώστε να περιορίσουμε όσο το δυνατόν τα "αρνητικά" τους.

    Ευχαριστώ

  19. #49
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Φίλε dudu, χρησιμοποιώ ρύζι και πιο συγκεκριμένα καστανό. Η πατάτα η απλή, δεν είναι καλή επιλογή αφού έχει ιδιαίτερα υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, αντίθετα η γλυκοπατάτα αποτελέι μια θαυμάσια επιλογή. Εμένα οι γλυκοπατάτες, ιδιαίτερα οι κόκκινες με πηράζουν λίγο και δεν τις βάζω συχνά στα γεύματά μου.
    Τα φρούτα καλό είναι να τα περιορίσεις όταν θέλεις να μειώσεις το ποσοστό του λίπους σου, ωστόσω με το πρωινό καθώς και πριν την προπόνηση είναι οι δύο κατάλληλες ώρες για να τα καταναλώσεις. Επίσης μπορείς να καταναλώσεις και φρούτα μετά την προπόνηση αρκεί να εμπεριέχουν μεγάλη ποσότητα γλυκόζης και όχι φρουκτόζης. Εγώ χρησιμοποιώ αποξηραμένα δαμάσκηνα στο πρωινό και μήλο ή ρόδι πριν την προπόνηση. Να είσαι καλά.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  20. #50
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-10
    Posts
    31

    Default

    παρασκευά σκέφτομαι να πάρω ένα συμπλήρωμα θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σου..σκεφτόμουν να αγοράσω μια πρωτείνη που αποτελείται απο μίγμα αλβουμίνης,whey και καζείνης και απο υδατάμθρακα έχει μόνο βρώμη..το σκεφτόμουν για αναπλήρωση γεύματος..ποια η άποψη σου?

  21. #51
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by pupming iron View Post
    παρασκευά σκέφτομαι να πάρω ένα συμπλήρωμα θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σου..σκεφτόμουν να αγοράσω μια πρωτείνη που αποτελείται απο μίγμα αλβουμίνης,whey και καζείνης και απο υδατάμθρακα έχει μόνο βρώμη..το σκεφτόμουν για αναπλήρωση γεύματος..ποια η άποψη σου?
    Φίλε pumping iron το συμπλήρωμα που αναφέρεσαι καλό μου ακούγεται από ποιότητα πρωτείνης και υδατάνθρακα. Θα ήθελα όμως να ήξερα παραπάνω στοιχεία σχετικά με αυτό όπως για παράδειγμα τις ακριβείς περιεκτικότητες πρωτείνης, υδατάνθρακα και λίπους στα 100γρ. Επίσης επιπλέον στοιχεία για κορεσμένα λιπαρά και σάκχαρα. Ένα συμπλήρωμα διατροφής για υποκατάσταση γεύματος καλό είναι να έχει 30-40% πρωτείνη, 40-50% υδατάνθρακα και τα υπόλοιπα καλά λιπαρά. Δυστυχώς όπως τα περισσότερα υποκατάστα περιέχουν μεγάλες ποσότητες πρωτείνης, λίγους υδατάνθρακες και εξαιρετικά λίγα λιπαρά. Μία άλλη επιλογή που θα μπορόυσες να κάνεις είναι να αγόράσεις μία πρωτείνη 80% τριών πηγών και να προσθέτεις εσύ κουάκερ( ανάλογα με την φάση φορμαρίσματος που είσαι) και καλά λιπαρά όπως ταχίνι ή φυστικοβούτυρο ή ακόμα και παρθένο ελαιόλαδο και Mct για να έχεις διάφορες πηγές λιπαρών, μονοακόρεστα, πολυακόρεστα και κορεσμένα. 'Ενα επιπλέον πλεονέκτημα της παραπάνω επιλογής είναι πως θα σου στοιχίσει λιγότερα χρήματα. Στείλε μου ονομασία αν θέλεις να το ψάξω. Να είσαι καλά.
    Last edited by bodyledge; 19-07-10 at 14:29.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  22. #52
    New Member
    Join Date
    11-05-06
    Location
    .
    Posts
    42

    Default

    Καλησπέρα Παρασκευά,θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τις ρυζογκοφρέτες που χρησιμοποιείς στο μεταπροπονητικό.Τις συστήνεις σαν υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη αλλά διαβάζοντας τα συστατικά είδα ότι παρασκευάζονται με καστανό ρύζι(brown rice) το οποίο έχει χαμηλό δείκτη.Ξέρεις τι απο τα δυο ισχύει τελικά;

  23. #53
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-08
    Location
    Greece.
    Posts
    25

    Default

    Γεια σου Παρασκευα κι απο μενα.. βασικα ειμαι εκ των προτερων ευγνωμων για οτι εχεις ποσταρει μεχρι τωρα ,για τα βιντεακια που ανεβαζεις και το νατουραλε της ολης φασης που προβαλλεις..μια ερωτηση ..ειπες οτι παιρνεις προτιφαρ? συμφερει βρε παρασκευα? δεν μπορεσες να βρεις μια εξσου καλη με αναλογα στατς στην αγορα? μου κανει εντυπωση που τη χρησιμοποιεις..

  24. #54
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by yiannis11 View Post
    Καλησπέρα Παρασκευά,θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τις ρυζογκοφρέτες που χρησιμοποιείς στο μεταπροπονητικό.Τις συστήνεις σαν υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη αλλά διαβάζοντας τα συστατικά είδα ότι παρασκευάζονται με καστανό ρύζι(brown rice) το οποίο έχει χαμηλό δείκτη.Ξέρεις τι απο τα δυο ισχύει τελικά;
    Υπάρχουν διάφόρων ειδών ρυζογκοφρέτες. Οι καλύτερη επιλογή για μένα για μεταπροπονητικό είναι αυτές που φτιάχνονται από λευκό ρύζι και έχουν αλάτι. Όταν είσαι σε αυστηρή δίαιτα δοκίμασε να τρώς ρυζογκοφρέτες και την πρωτείνη σου σε λίγο νερό σε ένα μπολάκι να την τρως με κουταλάκι, με αυτόν τον τρόπο θα αισθάνεσαι περισσότερο πλήρης. Τον υπόλοιπο καιρό μπορείς να χρησιμοποιείς δεξτρόζη.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  25. #55
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by nikosh2o View Post
    Γεια σου Παρασκευα κι απο μενα.. βασικα ειμαι εκ των προτερων ευγνωμων για οτι εχεις ποσταρει μεχρι τωρα ,για τα βιντεακια που ανεβαζεις και το νατουραλε της ολης φασης που προβαλλεις..μια ερωτηση ..ειπες οτι παιρνεις προτιφαρ? συμφερει βρε παρασκευα? δεν μπορεσες να βρεις μια εξσου καλη με αναλογα στατς στην αγορα? μου κανει εντυπωση που τη χρησιμοποιεις..
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για τα θετικά σου σχόλια, να είσαι καλά.Την πρότιφαρ δεν την χρησιμοποιώ συνέχεια διότι δεν με συμφέρει οικονομικά, αν και πολλές καζείνες έχουν φτάσει να πουλιούνται πιο ακριβά και από τις whey. Τυγχάνει όμως η αδερφή μου να εργάζεται σε φαρμακείο και την άγοράζω με 20% έκπτωση. Προτιμω την προτιφάρ διότι είναι 90% milk protein αλλά κυρίως διότι δεν έχει πρόσθετα γεύσης. Μου αρέσει να χρησιμοποιώ άγευστες πρωτεινικές σκόνες. Επιπλέον δεν χρησιμοποιώ μεγάλη ποσότητα αλλά μόνο 20γρ τη ημέρα μαζί με κόταζτ πριν τον ύπνο.
    Last edited by bodyledge; 12-08-10 at 14:20.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  26. #56
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-07-08
    Location
    Greece.
    Posts
    25

    Default

    να σαι καλα ... για αλλη μια φορα ξεκαθαρος...

  27. #57
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Γεια σου Παρασκευα !! Θα ηθελα να σε ρωτησω τα εξης..σε διατροφη γραμμωσης πρεπει να καταργησουμε τελειως τα cheat meal ? ξερω πως αυτο θα ηταν το καλυτερο..Αλλα αν κανουμε 1 τη βδομαδα θα αλλοιωσει κατα πολυ το αποτελεσμα ?
    Και κατι δευτερο...γινεται παλι σε διαιτα γραμμωσης να καταργησουμε (σχεδον) ολα τα γαλακτοκομικα αλλα να πιουμε λιγο γαλα ?
    Ευχαριστω

  28. #58
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Γεια σου Παρασκευα !! Θα ηθελα να σε ρωτησω τα εξης..σε διατροφη γραμμωσης πρεπει να καταργησουμε τελειως τα cheat meal ? ξερω πως αυτο θα ηταν το καλυτερο..Αλλα αν κανουμε 1 τη βδομαδα θα αλλοιωσει κατα πολυ το αποτελεσμα ?
    Και κατι δευτερο...γινεται παλι σε διαιτα γραμμωσης να καταργησουμε (σχεδον) ολα τα γαλακτοκομικα αλλα να πιουμε λιγο γαλα ?
    Ευχαριστω
    Όχι σε καμία περίπτωση μην τα καταργήσεις. Τα γεύματα αυτά βοηθάνε στον να ξεκολάνε τον μεταβολισμό και στην ενίσχυση της ψυχολογίας. όλα είναι θέμα οργάνωσης της διατροφής. Απλά στο τελευταίο στάδιο της γράμμωσης φρόντισε το ελέυθερο γεύμα σου να είναι όσο πιο καθαρό γίνεται και όσο το δυνατό να πρόκειται για σπιτικό φαγητό. Δεν θεωρώ καμία δίαιτα σωστή όταν αποκλείει κάποια ομάδα τροφίμων. Από γαλακτοκομικά μπορείς να καταναλώνεις ακόμα και γάλα ιδιαίτερα μετά την προπόνηση. Αν έχεις υπολογήσει τις θερμίδες σου και οι διατροφικές σου αναλογίες είναι οι κατάλληλες για σένα δεν χρειάζεται να ανυσηχείς, θα γραμμώσεις. Εγώ περιορίζω τα γαλακτοκομικά λίγο καιρό πριν το αγώνα αλλά πρόκειται για extreme άγωνιστική διατροφή. όλο τον άλλο χρόνο τρώω γαλακτοκομικά και δεν έχω ίχνος κατακρατησης νερού. Πάνω απόλα χρειάζεται να δείς το τι δουλέυει πάνω σου. Καλή επιτυχία φίλε μου.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  29. #59
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Ευτυχως γιατι απο μικρος λατρευω το γαλα !

    Αλλα να ειναι 0% ή 1,5 % ?
    Ευχαριστω και παλι για την απαντηση.

  30. #60
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post
    Ευτυχως γιατι απο μικρος λατρευω το γαλα !

    Αλλα να ειναι 0% ή 1,5 % ?
    Ευχαριστω και παλι για την απαντηση.
    Μετά την προπόνηση βάλε 0% αν και υπάρχουν έρευνες που δείχνουν πως και το πλήρες έχει καλά αποτελέσματα. 1,5% βάλε μαζι με πρωτείνη σαν ενδιάμεσο γεύμα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner


 
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Καθαρή Μυική Μάζα
    By dimke in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 01-04-10, 05:08
  2. Δυναμη-μυικη μαζα
    By mitsos777 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-08, 02:33
  3. Aπαχη μυικη μαζα
    By Hamurabi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-05, 18:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •