Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 30 of 139
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-08-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Post Ερωτήσεις Προς Τον Παρασκευά Για Μυϊκή Μάζα Και Διατροφή

    παρασκευα θα ηθελα να σου κανω και εγω καποιες ερωτησεις μιας και ρωτησε το παιδι για διατροφη.θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο σαφης γινεται.
    αλλου διαβαζω πως ειναι δυνατον να παιρνεις μυϊκη μαζα ενω χανεις λιπος και αλλου διαβαζω πως αυτο δεν ειναι δυνατον.τι απο τα δυο ειναι αληθεια τελικα?
    ακομα μια ερωτηση.στη διατροφη που κανεις τρως ξερω εγω καποια μερα μεσα στην εβδομαδα λιγο τυρι ή ψωμι ή αυτο ειναι το προγραμμα σου και δεν αλλαζεις καθολου?
    ρωταω γιατι δυστυχως χωρις τυρι δν παει τιποτα κατω για 'μενα.προσπαθω ομως να το περιορισω.
    Last edited by GRF; 25-05-10 at 20:07.

  2. #2
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by enasgavrostis7 View Post
    παρασκευα θα ηθελα να σου κανω και εγω καποιες ερωτησεις μιας και ρωτησε το παιδι για διατροφη.θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο σαφης γινεται.
    αλλου διαβαζω πως ειναι δυνατον να παιρνεις μυϊκη μαζα ενω χανεις λιπος και αλλου διαβαζω πως αυτο δεν ειναι δυνατον.τι απο τα δυο ειναι αληθεια τελικα?
    ακομα μια ερωτηση.στη διατροφη που κανεις τρως ξερω εγω καποια μερα μεσα στην εβδομαδα λιγο τυρι ή ψωμι ή αυτο ειναι το προγραμμα σου και δεν αλλαζεις καθολου?
    ρωταω γιατι δυστυχως χωρις τυρι δν παει τιποτα κατω για 'μενα.προσπαθω ομως να το περιορισω.
    Αγαπητέ μου φίλε. όταν κάποιος προπονειται χωρίς χημική υποστήριξη είναι εξαιρετικά δύσκολο ταυτόχρονα να βρήσκεται σε φάση αναβολισμού και καταβολισμού. Δυστυχώς όταν χάνουμε λιπος απλά προσπαθούμε να κρατήσουμε τον μυικό ιστό όσο το δυνατό πιο πολύ. Ωστόσω υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να επιτευχθεί ταυτόχρονα αναβολισμός όσων αφορά το μυικό ιστό και καταβολισμός για το λιπώδη ιστό. Αυτό γίνεται σε φάσεις εντονης προπόνησης ύστερα από μεγάλο διάστημα αποχής από την άσκηση ή όταν κάποιος είναι αρχάριος και προπονείται με ένταση και παράλληλα ακολουθεί μία εξαιρετικά καλή διατροφή.Για να απαντήσω στο δεύτερο ερώτημά σου, εγώ προσωπικό δεν μπορώ να φάω τυρί διότι μου φαίνεται αλμυρό ( έχω ξεσυνηθίσει το αλάτι όλα αυτά τα χρόνια) αλλά τρώω μόνο τυρί κότατζ που στη γεύση είναι λιγότερο αλμυρό. Αφου σε βολέυει και σου αρέσει να τρώς τυρί θα σου πρότεινα να καταναλώνεις λίγο τυρί κοταζτ 2,2% μαζί μα τα γεύματά σου. Θα έχεις καλύτερο προφίλ αμινοξέων με αυτό τον τρόπο. Επιπλέον το τυρί κότατζ πριν κοιμηθείς το βράδυ αποτελέι μία εξαιρετική πηγή πρωτείνης αργής απελευθέρωσης που θα μειώσει τον έντονο καταβολισμό κατά την διάρκεια του ύπνου. Ψωμί ολικής άλεσης μπορείς να εχεις στη διατροφή σου αρκεί να είναι σωστά κατανεμημένο μέσα στην ημέρα και να είναι υπολογισμένοι οι ολικοί υδατάνθρακες που λαμβάνεις. Εγώ προσωπικά προτιμώ καστανό ρύζι, κουάκερ και γλυκοπατάτα. Εύχομαι κάθε επιτυχία στους στόχους σου και ελπίζω να τα πούμε από κοντά την Κυριακή.
    Last edited by bodyledge; 26-05-10 at 12:08.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    Αγαπητέ μου φίλε. όταν κάποιος προπονειται χωρίς χημική υποστήριξη είναι εξαιρετικά δύσκολο ταυτόχρονα να βρήσκεται σε φάση αναβολισμού και καταβολισμού. Δυστυχώς όταν χάνουμε λιπος απλά προσπαθούμε να κρατήσουμε τον μυικό ιστό όσο το δυνατό πιο πολύ. Ωστόσω υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να επιτευχθεί ταυτόχρονα αναβολισμός όσων αφορά το μυικό ιστό και καταβολισμός για το λιπώδη ιστό. Αυτό γίνεται σε φάσεις εντονης προπόνησης ύστερα από μεγάλο διάστημα αποχής από την άσκηση ή όταν κάποιος είναι αρχάριος και προπονείται με ένταση και παράλληλα ακολουθεί μία εξαιρετικά καλή διατροφή.Για να απαντήσω στο δεύτερο ερώτημά σου, εγώ προσωπικό δεν μπορώ να φάω τυρί διότι μου φαίνεται αλμυρό ( έχω ξεσυνηθίσει το αλάτι όλα αυτά τα χρόνια) αλλά τρώω μόνο τυρί κότατζ που στη γεύση είναι λιγότερο αλμυρό. Αφου σε βολέυει και σου αρέσει να τρώς τυρί θα σου πρότεινα να καταναλώνεις λίγο τυρί κοταζτ 2,2% μαζί μα τα γεύματά σου. Θα έχεις καλύτερο προφίλ αμινοξέων με αυτό τον τρόπο. Επιπλέον το τυρί κότατζ πριν κοιμηθείς το βράδυ αποτελέι μία εξαιρετική πηγή πρωτείνης αργής απελευθέρωσης που θα μειώσει τον έντονο καταβολισμό κατά την διάρκεια του ύπνου. Ψωμί ολικής άλεσης μπορείς να εχεις στη διατροφή σου αρκεί να είναι σωστά κατανεμημένο μέσα στην ημέρα και να είναι υπολογισμένοι οι ολικοί υδατάνθρακες που λαμβάνεις. Εγώ προσωπικά προτιμώ καστανό ρύζι, κουάκερ και γλυκοπατάτα. Εύχομαι κάθε επιτυχία στους στόχους σου και ελπίζω να τα πούμε από κοντά την Κυριακή.

    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu] Χαίρομαι ειλικρινά να βλέπω τόσο περιεκτικές και ακριβείς απαντήσεις. Ωραίος Παρασκευά!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    231

    Default

    Σχετικά με το αλάτι μιας και αναφέρθηκες, δεν καταλώνεις καθόλου;
    γιατί κρατάει νερά υποθέτω.

    Αλλά καλύπτεσαι από το νάτριο των τροφών; ειναι αρκετό;
    Ευχαριστώ

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-08-09
    Location
    .
    Posts
    160

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    Επιπλέον το τυρί κότατζ πριν κοιμηθείς το βράδυ αποτελέι μία εξαιρετική πηγή πρωτείνης αργής απελευθέρωσης που θα μειώσει τον έντονο καταβολισμό κατά την διάρκεια του ύπνου.
    εγω συνηθως τρωω ενα total 0%.τι πιστευεις ειναι καλυτερο απο τα 2?
    σε ευχαριστω και για την προηγουμενη απαντηση σου.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by enasgavrostis7 View Post
    εγω συνηθως τρωω ενα total 0%.τι πιστευεις ειναι καλυτερο απο τα 2?
    σε ευχαριστω και για την προηγουμενη απαντηση σου.
    συγγνωμη που απανταω εγω απλως το κανω για να μην μεινεις με την απορια οσο κανει να σου απαντησει ο Παρασκευας καθως αυτες τις μερες θα εχει δυσκολο προγραμμα.το 2% ειναι καλυτερο οσον αφορα την αποροφηση του.γενικα προτιμαμε τροφες που δεν ειναι ουτε πληρης αλλα ουτε και 0%.δηλαδη τυρια,γαλατα,γιαουρτια κτλ κτλ 2% ειναι μια χαρα!!

  7. #7
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by dudu View Post
    Σχετικά με το αλάτι μιας και αναφέρθηκες, δεν καταλώνεις καθόλου;
    γιατί κρατάει νερά υποθέτω.

    Αλλά καλύπτεσαι από το νάτριο των τροφών; ειναι αρκετό;
    Ευχαριστώ
    Αγαπητέ φίλε πρόσθετο αλάτι δεν βάζω στο φαγητό μου, ούτε ποτέ έβαζα πριν κάν ασχοληθώ με τις διατροφές. Μία μέτρια ποσότητα δεν θα έβλαπτε καθόλου εφόσων πίνει κανείς αρκετό νερό. Τα αυγά καθώς και το κότατζ που καταναλώνω καθημερινά μου παρέχουν αρκετή ποσότητα νατρίου χωρίς να έχω καθόλου κατακράτηση νερού.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  8. #8
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    προτιμότερο είναι το κότατζ διότι έχει περισσότερη πρωτείνη στα 100γρ και η πρωτείνη του είναι πιο αργής απελευθέρωσης. Επιπλέον τα λιπαρά του κόταζ δεν είναι όλα κορεσμένα αλλά περιέχεται και μία ποσότητα CLA. Αν θέλεις να τρώς τοτάλ συνέχισε αλλά πρόσθεσε λίγο βιολογικό ταχίνι μέσα ή λιγους ξηρούς καρπούς. Τα καλά λιπαρά θα επιβραδίνουν την απορρόφηση της καζείνης ακόμη περισσότερο.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  9. #9
    Banned
    Join Date
    27-07-09
    Location
    .
    Posts
    43

    Default

    παρασκευα..το στηθος σου πιστευεις δεν αναπτυσεται παραπανω λογο γονιδιων?

  10. #10
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Συνήθως τα άτομα που έχουν ανοιχτή πλάτη ώμους και καλά τρικέφαλα υστερούν στο στήθος. Θεωρώ πως ανήκω σε αυτά τα άτομα. Η αλήθεια είναι πως έχω δώσει μεγαλύτερη προτερεότητα όλα αυτά τα χρόνια στα πόδια και έχω παραμελήσει κάποια άλλα αδύνατα σημεία μου όπως το γέμισμα πλάτης και το στήθος. Οπότε τα γονίδια παίζουν μεγάλο ρόλο αλλά ένα σημαντικό ρόλο παίζει και η προπόνηση. Όταν καταφέρω να φέρω τα πόδια σε ανάλογο επίπεδο με τον άνω κορμό τότε θα δώσω μεγαλύτερη προτερεότητα και σε άλλα αδύνατα σημεία μου. Μην ξεχνάς πως προπόνηση κάνω 3 φορές την εβδομάδα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  11. #11
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καλημέρα Παρασκευα!συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου...σίγουρα θα έχανα κάποιο στοίχημα αν σε έβλεπα σε κάποια παραλία...θα νόμιζα ότι κάτι επερνες...πραγματικα συγχαρητήρια,είσαι αξιοθαυμαστος!!!θέλω να σου κάνω μια ερώτηση,είμαι σε διατροφή γραμμωσης με πολυ λίγο υδατανθρακα(300γρ πατάτα 3 ώρες πριν την προπόνηση και 100 γρ καστανο ρύζι μια ώρα μετά την προπόνηση αφού βέβαια έχω πιει την πρωτεΐνη αμέσως μετά την προπόνηση...)είμαι 2.07 105 κιλά και γύρω στο 15% λίπος.καταναλωνω τουλάχιστον 250γρ πρωτεινης την ημέρα σε 6 γεύματα.αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω αρχίσει και 'αδιαζω' στους μυς!ακόμα και κατα την διάρκεια της προπόνησης δεν έχω πρηξιματα στους μυς...τι προτείνεις;ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!!

  12. #12
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Φίλε Giant ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το καλύτερο κοπλιμέντο που μου κάνουν είναι αν με ρωτάνε αν παίρνω κάτι...
    Είσαι ψηλό παλικάρι και φαντάζομαι πως θα φαίνεσαι πολύ επιβλητικός όταν πέσεις κάτω από 10% σε λίπος. Θεωρώ καταρχήν πως καταναλώνεις λίγη ποσότητα πρωτείνης. Εσύ χρειάζεσαι για το ύψος σου πάνω από 300 γρ πρωτείνης προκειμένου να διατηρήσεις τον μυικό σου ιστό. Επιπλέον η ποσότητα του υδατάθρακά σου είναι υπερβολικά λίγη. Πότε δεν ήμουν υπέρ των διατροφών με ελάχιστο υδατάνθρακα και προσωπικά ποτέ δεν έχω πέσει κάτω από 200γρ καθαρό υδατάνθρακα. Αν από τώρα καταναλώνεις τόσο λίγο υδατάνθρακα, όταν πέσεις κάτω από το 10% τι θα κάνεις; Αρχικά πρόσθεσε λίγη βρώμη στο πρωινό σου, πίστεψέ με δεν θα σε βλάψει καθόλου. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως πριν την προπόνηση τρώς πατάτα που είναι υδατάνθρακας υψηλού γλυκαιμικού δείκτη ενώ μετά την προπόνηση καστανό ρύζι που έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη. Θα σε συμβούλευα να αντιστρέψεις την ποσότητα και την ποιότητα του υδατάνθρακα. Κατανάλωσε καστανό ρύζι 100γρ πριν την προπόνηση και πατάτα 300γρ μετά την προπόνηση. Δεν αναφέρεις τίποτα σχετικά με λιπαρά και την αερόβια προπόνηση. Συνοψίζοντας, προσπάθησε να μην βιαστείς με την διατροφή σου, να μην μειώνεις τόσο πολύ τον υδατάνθρακα από τώρα και να καταναλώνεις περισσότερη ποσότητα πρωτείνης μέσα στην ημέρα. Εύχομαι καλή επιτυχία στους στόχους σου και ενημέρωσέ σχετικά με την πορεία σου. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  13. #13
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Παρασκευά δεν έχω λόγια!!!σε ευχαριστώ πολύ για την γρηγορη απάντηση σου,μολις που πρόλαβα να αντιστρεψω το ρύζι... Το πρωί τρώω μια κουτάλια ελαιόλαδο και το βράδυ 30 γρ αμύγδαλα...κάνω μισή ώρα γρήγορο περπάτημα σε ανηφόρα 5 με 6 φορές την εβδομάδα...

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-10
    Posts
    31

    Default

    παρασκευά γεια σου..καταρχήν μπράβο για την προσπάθεια σου και συγχαρητήρια και από μένα..σε είδα από κοντά στο νοβοτέλ..έχω ποστάρει τη διατροφή μ σε ανάλογο thread απλά θα σου πω πολύ περιληπτικά τι κάνω και θα ήθελα να μ πεις και εσύ την άποψη σου και έαν είναι εφικτός ο στόχος μ..λοιπον κάνω carb cycle και την ημέρα με ανεβασμένο υδατάνθρακα έχω περίπου μαζί με λαχανικά 250 και τη low 125..κάνω 1 μέρα carb up και 3 low..στις low ανεβάζω καλά λιπαρά και έχω αναλογία περίπου 32% λιπαρά και 23% υδατάνθρακα.από υδατάνθρακα πατάτα,βρώμη και μπανάνα ή μήλο..θα μου πρότεινες αντικαταστήσω μεταπροπονητικά το φρούτο με βρώμη?πρωτείνη από στήθος κοτόπουλο,τόνο,σολωμό,μοσχάρι και καλά λιπαρά από αμύγδαλα,ελαιόλαδο και από ψάρια..στόχος μ είναι να πέσω σε 4 βδομάδες απο 12% περί στο 9,5-10!αερόβια κάνω 4 φορές την εβδομάδα 40-45 λεπτά και τις 2 τελευταίες θα γίνει 5..το ύψος μ είναι 1.83 και είμαι 79 κιλά..συγγνώμη αν σε κούρασα απλά θα ήθελα να μ πεις και συ την άποψη σου και να μου προτείνεις κάποιες αλλαγές..
    Last edited by pupming iron; 08-06-10 at 21:48.

  15. #15
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by pupming iron View Post
    παρασκευά γεια σου..καταρχήν μπράβο για την προσπάθεια σου και συγχαρητήρια και από μένα..σε είδα από κοντά στο νοβοτέλ..έχω ποστάρει τη διατροφή μ σε ανάλογο thread απλά θα σου πω πολύ περιληπτικά τι κάνω και θα ήθελα να μ πεις και εσύ την άποψη σου και έαν είναι εφικτός ο στόχος μ..λοιπον κάνω carb cycle και την ημέρα με ανεβασμένο υδατάνθρακα έχω περίπου μαζί με λαχανικά 250 και τη low 125..κάνω 1 μέρα carb up και 3 low..στις low ανεβάζω καλά λιπαρά και έχω αναλογία περίπου 32% λιπαρά και 23% υδατάνθρακα.από υδατάνθρακα πατάτα,βρώμη και μπανάνα ή μήλο..θα μου πρότεινες αντικαταστήσω μεταπροπονητικά το φρούτο με βρώμη?πρωτείνη από στήθος κοτόπουλο,τόνο,σολωμό,μοσχάρι και καλά λιπαρά από αμύγδαλα,ελαιόλαδο και από ψάρια..στόχος μ είναι να πέσω σε 4 βδομάδες απο 12% περί στο 9,5-10!αερόβια κάνω 4 φορές την εβδομάδα 40-45 λεπτά και τις 2 τελευταίες θα γίνει 5..το ύψος μ είναι 1.83 και είμαι 79 κιλά..συγγνώμη αν σε κούρασα απλά θα ήθελα να μ πεις και συ την άποψη σου και να μου προτείνεις κάποιες αλλαγές..
    Φίλε pumping iron μελέτησα την διατροφή σου και φαίνεται πως έχεις μελετήσει καλά το θέμα της διατροφής και γι' αυτό θέλω να σε συγχαρώ. Θα ήθελα να κάνω΄μόνο μερικές παρατηρήσεις. Μετά την προπόνηση βάλε 2 δόσεις πρωτείνη και όχι μισή και αντί για φρούτο που έχει φρουκτόζη βάλε 2-3 ρυζογκοφρέτες ή άλλο υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη. Το φρούτο βάλτο με το πρωινό. Επιπλέον στο μεταπροπονητικό γεύμα αφού περάσει μία ώρα μετά την πρωτείνη προσπάθησε να μην βάζεις πολλά λιπαρά και λαχανικά και προτίμησε πατάτα αντί για καστανό ρύζι. Μπορείς στα υπόλοιπα γεύματά σου να μειώνεις τον υδατάνθρακα και να προσθέτεις λαχανικά και καλά λιπαρά. Τέλος πρόσθεσε γλουταμίνη και Bcaa's μέσα στην ημέρα σου. Καλό θα ήταν να παραμένεις σε ποσοστά κάτω από το 10% όλο το χρόνο. Κόντά στο 8% είναι ένα καλό επίπεδο προκειμένου να φαίνεσαι γραμμωμένος αλλά και πλήρης παράλληλα. Συνέχισε την καλή πορεία και την μελέτη σχεττικά με τη διατροφή και τα συμπληρώματα. Να είσαι καλά και πόσταρε φωτογραφίες να δούμε την βελτίωσή σου.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-10
    Posts
    31

    Default

    σε ευχαριστώ πάρα πολύ παρασκευά..άρα συνεχίζω carb cycling και βάζω μετά την προπόνηση 2 σκουπ αντί για ενάμιση,τρώω πατάτα μετά από μια ώρα και τέλος αφαιρώ το μήλο και βάζω ρυζογκοφρέτες μετά την προπόνηση..σωστά κατάλαβα?κοίτα νομίζω ο υδατάνθρακας δεν είναι σε μεγάλη ποσότητα από ότι είδες μόνο τις ανεβασμένες ημέρες 'εχω περισσότερο και τις μικρότερες πιο πολύ απο λαχανικά..θα μ πρότεινες να αφαιρέσω δλδ από κάποιο γεύμα υδατάνθρακα σε κάποια από τις 2 ημέρες?και για το στερεό μετα την προπόνηση να αφαιρέσω ελαιόλαδο λες καλύτερα?τώρα για τα αμινοξέα θα τα προσθέσω οπωσδήποτε.το σκεφτόμουν καιρό!σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σου..ήσουν πολύ κατατοπιστικός απλά θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις low carb days και high τι να αλλάξω..

  17. #17
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by pupming iron View Post
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ παρασκευά..άρα συνεχίζω carb cycling και βάζω μετά την προπόνηση 2 σκουπ αντί για ενάμιση,τρώω πατάτα μετά από μια ώρα και τέλος αφαιρώ το μήλο και βάζω ρυζογκοφρέτες μετά την προπόνηση..σωστά κατάλαβα?κοίτα νομίζω ο υδατάνθρακας δεν είναι σε μεγάλη ποσότητα από ότι είδες μόνο τις ανεβασμένες ημέρες 'εχω περισσότερο και τις μικρότερες πιο πολύ απο λαχανικά..θα μ πρότεινες να αφαιρέσω δλδ από κάποιο γεύμα υδατάνθρακα σε κάποια από τις 2 ημέρες?και για το στερεό μετα την προπόνηση να αφαιρέσω ελαιόλαδο λες καλύτερα?τώρα για τα αμινοξέα θα τα προσθέσω οπωσδήποτε.το σκεφτόμουν καιρό!σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σου..ήσουν πολύ κατατοπιστικός απλά θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις low carb days και high τι να αλλάξω..
    Ακριβώς! Μην μειώσεις άλλο τον υδατάνθρακά σου γιατί θα φλατάρεις απότομα. Συνέχισε σε αυτό το ρυθμό και το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν θα αργήσει να έρθει. Τις ημέρες που έχεις χαμηλό υδατάνθρακα να τον βάλεις στο πρωινό και μετά την προπόνηση. όσων αφορά το ανεβοκατέβασμα του υδατάνθρακα είναι πολύ καλό και συνέχισέ το. Θα μπορούσες να ξεκινούσες με μία μέρα ψηλό και δύο χαμηλό και να φτάσεις σε 4-5 μέρες χαμηλό σταδιακά. Προσοχή τις ημέρες με το χαμηλό υδατάνθρακα να προσθέτεις λίγη παραπάνω πρωτείνη. Ένα έξυπνο κολπο που μπορείς να κάνεις είναι να οργανώσεις τις ημέρες που έχεις υψηλό υδατάνθρακα να είναι πριν από ένα αδύναμο μυικά σημείο σου. Για παράδειγμα αν έχεις αδύναμο σημείο τα πόδια και τα προπονείς Παρασκευή φρόντισε την Πέμπτη να έχεις υψηλό υδατάνθρακα.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  18. #18
    New Member
    Join Date
    18-10-09
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    88

    Default

    Γεια σου παρασκευα αναβολακια..ΑΧΑΧ..Θα κανω κ εγω λοιπον τις ερωτησεις μου..Ειδα το προγραμμα διατροφης σου φανηκε πολυ επιμορφωτικο..Εγω θελω να σε ρωτησω για την ωρα γυμναστικης..Ειμαι στην 4η εβδομαδα ογκου κ εχω αλλες 2..σταδιακα αυξανω υδατ για να παρω κιλα και προπονηση παω στις 6..Εσυ γυμναζεσαι αρκετα νωρις ειδα..αυτο το κανεις λογω της δουλειας η ετσι πρεπει για τον μεταβολισμο? επισης ποσα γευματα κανεις πριν την προπονηση σου?.. αν κανεις αεροβιο το πρωι πηγαινεις παλι νωρις και αλλαζεις κατι στην διατροφη η κανεις καποια αλλη ωρα το αεροβιο? και τελος εχω μικρους κοιλιακους κ θελω ογκο οπωσδηποτε..κανω μερα παρα μερα 2 ασκησεις απο 5-6 σετ με κιλα..μια ασκηση σε τροχαλια κ μια ροκανισματα..να συνεχισω ετσι,να βαλω κ αρσεις ποδιων η να τα αλλαξω ολα? σε μισο μηνα θα μπω σε γραμμωση γι αυτο τα ρωταω ολα αυτα..σορρυ για τον βομβαρδισμο..
    ευχαριστω..
    Last edited by born2own; 11-06-10 at 13:30.
    keep going.be strong

  19. #19
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Φίλε μου η ώρα που κάνω προπόνηση είναι 1.30 το μεσημέρι. Τόσα χρόνια έχω συνηθίζει να γυμνάζομαι μεσημέρι διότι αππό τις 3 μέχρι το βράδυ εργάζομαι. Το πρωί ξυπνάω στις 9.30 οπότε προλαβαίνω να φάω πρωινό και να πιω ένα shake πριν την προπόνηση. Πάντως το Σάββατο που είναι πιο χαλαρό το πρόγραμα και κάνω προπόνηση κατά τις 5 το απόπγευμα αισθάνομαι περισσότερη δύναμη και μου βγαίονει η προπόνηση καλύτερα. Το Σάββατο έχω φάει είδη2 γεύματα και 1 shake. Έρευνες έχουν δείξει πως η καλύτερη ώρα για προπόνηση είναι 8 ώρες μετά το ξύπνημα. Αερόβιο δεν κάνω καθόλου off season και όταν προετοιμάζομαι προσθέτω 2-3 αερόβια 30λεπτα την εβδομάδα. Τώρα συνεχίζω 2 φορές την εβδομάδα ελλειπτικό με το που ξυπνάω με άδειο στομάχι αφού πάρω αμινοξέα πιο πριν, αλλά είναι ημέρες που δεν κάνω προπόνηση. Τα τελευταία χρόνια κάνω προπόνηση 3 φορές την εβδομάδα οπότε δεν έχω πρόβλημα να οργανώσω το αερόβιο και την προπόνηση. όσων αφορά τους κοιλιακούς μην του πιέζεις πάρα πολύ με κιλά συνέχεια διότι θα υπερτραφούν και θα φαίνεσαι με μεγαλύτερη περιφέρεια μέσης χωρίς να αλλάξει το σχήμα των κοιλιακών. Το σχήμα των κοιλιακών είναι γενετικό και καθορίζεται από τους τένοντες και την λευκή ταινία στον ορθό κοιλιακό. Εγω προσωπικά κάνω κοιλιακούς μία φορά με λίγα κιλά και μία πολύ χαλάρα χωρίς κιλά. Οι κοιλιακοί είναι περισσότερο αποτέλσμα γεννετικής και δίαιτας παρά προπόνησης.Εγώ προσωπικά δεν αλλάζω τις ασκήσεις που κάνω στους κοιλιακούς και δεν τους πιεζω πολύ. Καλό είναι να πειραματιστείς και να δείς ποιες ασκήσεις σε πιάνουν εσένα καλύτερα. Εύχομαι να πανε όλα όπως τα έχεις σχεδιάσει. Συνέχισε την προπόνηση και την διατροφή και θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. Να είσαι καλά!
    Last edited by bodyledge; 12-06-10 at 10:53.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  20. #20
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καλημέρα Παρασκευα!σου γράφω το σημερινό διατροφικό μου προγραμμα να μου πεις την γνώμη σου αν κάνω κάτι λάθος...6 1,5 scoop whey+50gr βρωμη.9 180gr σωλομο και πράσινη σαλάτα.12 6ασπραδια μισό κεσεδακι cottage 2,2!3 100gr καστανο ρύζι 300 τόνο!6:30 προπόνηση.7:30 2 scoop isolate και μια μπανάνα.8:30 400gr βραστη πατάτα 300 gr κοτόπουλο!πριν κοιμηθώ γύρω στις 12 1,5 scoop caseini και 20gr αμύγδαλα!;;;

  21. #21
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Καλημέρα Παρασκευα!σου γράφω το σημερινό διατροφικό μου προγραμμα να μου πεις την γνώμη σου αν κάνω κάτι λάθος...6 1,5 scoop whey+50gr βρωμη.9 180gr σωλομο και πράσινη σαλάτα.12 6ασπραδια μισό κεσεδακι cottage 2,2!3 100gr καστανο ρύζι 300 τόνο!6:30 προπόνηση.7:30 2 scoop isolate και μια μπανάνα.8:30 400gr βραστη πατάτα 300 gr κοτόπουλο!πριν κοιμηθώ γύρω στις 12 1,5 scoop caseini και 20gr αμύγδαλα!;;;
    Η διατροφή σου κατά την γνώμη μου έχει κάποια μικρά λαθάκια όσων αφορά στον καταμερισμό των θρεπτικών συστατικών και όχι στην επιλογή και στην ποιότητα. Σε γενικές γραμμές κάποιες μικρές αλλάγές θα μπορούσαν να είναι οι ακόλουθες.
    1)Στις 6 βάλε 1 σκούπ πρωτείνη μαζί με την μπανάνα μίση ώρα πρίν την προπόνηση. 2)Μετά την προπόνηση 2 σκούπ πρωτείνη χωρίς μπανάνα. Μετά από μισή ώρα φάε το γεύμα σου. 3)Το πρωί βάλε με το που ξυπνήσεις 1 σκούπ πρωτείνη και μετά από 20 λεπτά βρώμη με 6 ασπράδια. 4) Στις 12 φάε ένα ολόκληρο κεσεδάκι κότατζ αφού τα σαπράδια τα έχεις βάλει στο πρωινό. Επίσης έχεις μεγάλες μερίδες πρωτείνης όπως ο τόνος και το κοτόπουλο, θα μπορούσες να τις κατανέμεις καλύτερα μεσα στην ημέρα. Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια στείλε μου p.m. Να είσαι καλά.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  22. #22
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Παρασκευα!καλή εβδομάδα...

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-05-10
    Posts
    31

    Default

    παρασκευά θα ήθελα αν σε ρωτήσω αν μπορούμε να παίρνουμε ινώδη υδατάνθρακα δυο ώρες πριν από την προπόνηση..από ότι ξέρω λιπαρα δνε κάνει σίγουρα..απλάμπορούμε να φάμε κοτόπουλο με σαλάτα π.χ χωρίς λάδι πάντα..ποια η άποψη σου?

  24. #24
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Καλό είναι την πλειονότητα των υδατανθράκων να την καταναλώνουμε με το πρωινό, πριν και μετά την προπόνηση. Οπότε δύο ώρες πριν την προπόνηση καλό θα ήταν να έχες λίγο υδατάνθρακα αργής απελευθέρωσης όπως κουάκερ, καστανό ρύζι, γλυκοπατάτα ή ένα φρούτο. Μπορείς ωστοσο να καταναλώσεις και ινώδη υδατάνθρακα όπως φασολάκια, αρακά κ.α αρκεί να έχει λίγο υδατάνθρακα. Προσπάθησε να μην φας πολύ καρότο διότι έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και είναι κάτι που δεν θέλεις πριν την προπόνηση. Μάλιστα τελευταίες έρευνες έχουν δείξει πως η κατανάλωση λαχανικών πλούσιων σε nitrates όπως είναι το λάχανο και το σπανάκι μπορεί να βοηθήσουν στην παραγωγή νιτρικού οξέος.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    Μάλιστα τελευταίες έρευνες έχουν δείξει πως η κατανάλωση λαχανικών πλούσιων σε nitrates όπως είναι το λάχανο και το σπανάκι μπορεί να βοηθήσουν στην παραγωγή νιτρικού οξέος.
    Παρασκευά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όπως πάντα![:-thumbu] Σ'ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι στο φόρουμ.

    Όσο για το λάχανο, το τιμώ ιδιατέρως.. Καταναλώνω καθημερινά σε μεγάλες ποσότητες γιατί μου δίνει αίσθημα κορεσμού, ιδιαίτερα τις βραδινές ώρες που μας πιάνουν συνήθως λιγούρες..

  26. #26
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Παρασκευα καταρχην ευχαριστουμε για την μεγαλη βοηθεια σου!ηθελα να ρωτησω σχετικα με το προ-προπονητικο γευμα.συνηθως τρωω ενα τοστακι με ψωμι ολικης 1 φετα γαλοπουλα βραστη 1 φετα τρικαλινο10% ή μισο scoop whey που το ανακατεβω με κρεμα μπισκοτο αυτη που ειναι για μωρα(μου αρεσει η γευση πολυ).αυτο 1 ωρα πριν παω γυμναστηριο.το θεωρεις σωστο?γιατι ειδα πανω οτι προτινεις whey με μπανανα πριν.εγω πινω 1 scoop whey και τρωω μια μπανανα αμεσως μετα τη γυμναστικη.
    ευχαριστω προκαταβολικα!

  27. #27
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Φίλε perakis, πριν την προπόνηση χρειάζεσαι τουλάχιστον 20γρ πρωτείνη και ίσως καποια ποσότητα υδατάνθρακα αργής επελευθέρωσης. Το ψωμί ολικής άλεσης είναι μία πολύ καλή επιλογή. Η γαλοπούλα είναι μια καλή επιλογή πριν την προπόνηση διότι είναι άπαχη και περιέχει και νάτριο που θα αυξήσει τα πρηξίματά σου κατά την διάρκεια της προπόνησης. Απλά πρόσθεσε παραπάνω φέτες γαλαοπούλα 4-5 φέτες και αφαίρεσαι το τυρί που έχει λίγο λίπος. Η κρέμα μπισκότο δεν ξέρω πόση ποτότητα ζάχαρης περιέχει και πόσο λίπος. Θεωρώ πως ορθότερη επιλογή είναι η whey πάντως. Να θυμάσαι το προ-προπονητικό και το μετεξασκητικό γεύμα να μην έχουν λίπος. Επίσης το προ-προπονητικό γεύμα να μην περιέχει μεγάλες ποσότητες απλών υδατανθράκων υψηλού γλυκαιμικού δείκτη διότι θα ρίξουν το σάκχαρο απότομα κατά την διάρκεια της προπόνησης. Όσων αφορά για μετά την προπόνηση η whey είναι η ιδανική πηγή πρωτείνης αφού αφομειώνεται ταχύτατα. Η μπανάνα περιέχει τόσο φρουκτόζη που θα αναπληρώσει το ηπατικο γλυκογόνο όσο και γλυκόζη για να αποκαταστήσει το γλυκογόνο των μυών. Εγώ θα προτημούσα καθαρή δεξτρόζη, άνθος ορύζης, άσπρο ψωμί ή ρυζογκοφρέτες μόνες τους ή σε συνδυασμό με την μπανάνα. Να είσαι καλά και συνέχισε να ψάχνεις το θέμα της διατροφής.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  28. #28
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Καλημέρα Παρασκευα!έχω ένα μικρό θέμα και με ξενερωνει...έχω αρχίσει και 'αδιαζω' μυικα και φαινομαι λιγος...τι μπορώ να φάω για να κρατιεμαι λίγο πρησμενος;έχω αρχίσει και μια μέρα ανα τρεις σχεδόν έχω μηδενίσει τον υδατανθρακα μου...

  29. #29
    Fitness Champion bodyledge's Avatar
    Join Date
    17-08-07
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΑΘΗΝΑ, Greece.
    Posts
    1,110

    Default

    Φίλε Giant καλά κάνεις και δουλεύεις με ανεβοκατέβασμα στον υδατάνθρακα αλλά μην τον κόβεις τελείως έστω και κάθε τρείς μέρες. Φάε λίγο παραπάνω υδατάνθρακα και αύξησε καλύτερα λίγο το αερόβιο που κάνεις. Επίσης ελπίζω οι ημέρες που έχεις εκμηδενίσει τον υδατάνθρακα να μην συμπήπτουν με ημέρες προπόνησης διότι έτσι θα καταβολίζεις μυικό ιστό. Μείωσε λίγο παραπάνω τα λιπαρά, αύξησε την άπαχη πρωτείνη και κράτα χαμηλούς αλλά όχι εκμηδενισμένους τους υδατάνθρακες προκειμένου να συνεχίσεις να χάνεις λιπώδη ιστό. Επίσης από υδατάνθρακα κόψε τελείως τα φρούτα και βάλε άπαχες πρωτεινικές πηγές. Ανέβασε φωτογραφίες να δούμε την πορεία σου.
    Fitness entrepreneur
    Online coaching-Personal Trainer
    Website: www.bodyledge.com
    Instagram: parisnikolaoufit
    Facebook: paris nikolaou fitness
    Twitter: paris nikolaou
    Snapchat: parisnikolaou
    periscope: paris nikolaou
    email: bodyledge@yahoo.gr
    Myprotein partner

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by bodyledge View Post
    Φίλε Giant καλά κάνεις και δουλεύεις με ανεβοκατέβασμα στον υδατάνθρακα αλλά μην τον κόβεις τελείως έστω και κάθε τρείς μέρες. Φάε λίγο παραπάνω υδατάνθρακα και αύξησε καλύτερα λίγο το αερόβιο που κάνεις. Επίσης ελπίζω οι ημέρες που έχεις εκμηδενίσει τον υδατάνθρακα να μην συμπήπτουν με ημέρες προπόνησης διότι έτσι θα καταβολίζεις μυικό ιστό. Μείωσε λίγο παραπάνω τα λιπαρά, αύξησε την άπαχη πρωτείνη και κράτα χαμηλούς αλλά όχι εκμηδενισμένους τους υδατάνθρακες προκειμένου να συνεχίσεις να χάνεις λιπώδη ιστό. Επίσης από υδατάνθρακα κόψε τελείως τα φρούτα και βάλε άπαχες πρωτεινικές πηγές. Ανέβασε φωτογραφίες να δούμε την πορεία σου.

    εαν τρωμε φρουτα μονο στο πρωινο υπαρχει προβλημα παρασκευα πχ 2 πορτοκαλια, ή ειναι καλυτερα να τα κοψουμε τελειως????


 
Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Καθαρή Μυική Μάζα
    By dimke in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 01-04-10, 05:08
  2. Δυναμη-μυικη μαζα
    By mitsos777 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-08, 02:33
  3. Aπαχη μυικη μαζα
    By Hamurabi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-06-05, 18:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •